Woningen voor starters in Goes PZC Klein foutje met grote gevolgen Voorkeurstemmen maken het verschil Secondanten moeten laatste D66-raadslid in Zeeland helpen Woningcorporatie komt tegemoet aan vraag jongeren agenda Badminton instuif in Goes Teenage disco in Stalland 15 Groot onderhoud bij Dow Prijs voor sportclub Ter Reede Vlissinger vrijgesproken Weesfietsen tijdelijk opgehokt Prank Balkenende GOES - Er komen dit jaar in Goes toch nieuwe woningen voor starters beschikbaar. De Regionale Woningbouwvereni- ging Samenwerking (RWS) wil in het aangekochte, voormalige Landbouwcentrum en het nieuw te bouwen complex op de kavel van de gesloopte De Ca- scmbrootmavo in Goes-Zuid tien koopappartementen reserve ren voor beginners op de wo ningmarkt. De corporatie komt daarmee tegemoet aan een na drukkelijke wens van de Goese raad. De RWS liet eerder weten dat starters pas worden bediend in de nieuwe Mannee, die vanaf 2007 wordt gebouw. De corpora tie had het voormalige Land bouwcentrum al bestemd voor senioren. Uit een enquête onder bewoners van Goes-West, gehou den met oog op de grootscheep se vernieuwing van de wijk, is gebleken dat ouderen behoefte hebben aan gelijkvloerse zorg- woningen. Het voordeel van het Landbouwcentrum, waarin 28 appartementen komen, is boven dien dat het dicht bij de stad en voorzieningen ligt. Ideaal dus voor ouderen. Toch wil RWS-directeur M. Sas vijf appartementen aanbieden aan jonge starters. De corpora tie heeft nu toe alleen ervaring met eengezinswoningen met tuin voor starters en wel op Nooi'd-Beveland (Kamperland en Geersdijk). Recent bleek dat in het appartementencomplex Onder de Beuken in Goes-Zuid, ontwikkeld door de Walcherse Bouw Unie, ook een aantal jon geren appartementen hebben ge kocht. Ze vinden het geen enkel probleem om met een grote groep oudere kopers in een com plex te wonen. Dat heeft wethouder M. 't Hart (PvdA, volkshuisvesting) en Sas aangespoord te experimenteren met de verkoop van betaalbare appartementen. „Niet iedereen heeft immers behoefte aan een tuin", zegt Sas. Behalve in het Landbouwcentrum wil de corpo- STREEKACTIVITEITEN GOES - De Spinne, 19.30 uur: Informa tieavond over nieuwbouw Brede School Goese Polder; HANSI/VEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; 13.30 uur: Bingo voor ouderen vanaf 50 jaar; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 9.15-10.00 uur en 12.00-13.45 uur: Zwemmen; DeVroone, 13.00 uur; Soos, biljarten,; KRUINIIMGEN - Ons Dorpshuis, 13,00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio- Zwembad Den In kei, 13.00-14.00 uur: Meer bewegen voor ouderen, 55 plus; SINT-ANNALAND - De Meestoof, 19.30 uur: Lezing door secretaris Kees dè Koning over de watersnoodramp 1906 voor de heemkundekring Stad en Lande van Tholen; WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Het Trefpunt, 13,00-17.00 uur: Biljarten; Openbare bibliotheek, 19.30 uur: Lezing met dia's over .plankton. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel; (01'13)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pze.nl E-mail: web@pzc.nl ratte ook in het te bouwen com plex aan De Beukenstraat vijf van de negen appartementen op de vierde etage reserveren voor starters. De onderste drie lagen zijn bestemd voor gehandicap- tenstichting Het Gors. Op b.eide locaties wil de RWS haar koop- garantformule toepassen. De ei genaar krijgt 25 procent kor ting, maar bij verkoop is. die wel door Mieke van der Jagt GOES - Kiezers op de Bevelan- den en Tholen hebben voor acht raadszetels een andere voorkeur laten blijken dan de partijen in gedachten hadden. In Tholen, Reimerswaal, Kapelle en Goes werden kandidaten met voor keurstemmen in de raad geko zen. Meer dan zestig procent van de Bevelanders maakte dinsdag ge bruik van het democratische recht om een lokaal bestuur te kiezen. Een groot deel van hen wist dat recht te verfijnen met een voorkeurstem. Op welke plaats een kandidaat ook staat; als hij meer stemmen haalt dan een kwart van de kiesdeler, streeft hij kandidaten op een verkiesbare plaats met minder stemmen voorbij. De kiesdeler kan worden uitgerekend door het aantal uitgebrachte stem verplicht de woning het eerst aan de corporatie aan te bieden. De waardevermeerdering wordt dan gedeeld. Dat betekent dat bijvoorbeeld de appartementen aan De Beukenstraat, die boven gemiddeld veel ruimte bieden, in prijspakken van 180.000 euro naar 135.000 euro. Wel contro leert de RWS het inkomen van de koper om na te gaan of die in men te delen ciloor het aantal ze tels. Zo hebben overal op Zuid-Beve land en Tholen herschikkingen plaatsgevonden in de lijsten die de partijen hebben ingeleverd. Alleen op Noord-Beveland en in Borsele konden de kiezers leven met de volgorde van de kandida tenlijsten. Opvallend in Borsele was wel dat bij ole PvdA de eer ste drie kandidaten elkaar in stemmenaantal weinig ontlie pen. De nieuwe nummer één Dingeman Wellen,tan uit Nieuw- dorp kreeg 862 stemmen, oud lijsttrekker en -wethouder Pie- ter Vollaard uit Nisse 629 en huisarts en zittend .raadslid Con nie Miermans uit Heinkenszand 711. Arno Witkam uit 's-Heeren- hoek, ook zittend raadslid, was een goede vierde met 281 voor keurstemmen. In Goes tilde het electoraat drie mensen van een onverkiesbaar plekje naar een raadszétel. Wil- aanmerking komt voor de kor tingsregeling. Op iets langere termijn hoopt de RWS ook aan het Hollandiap- lein en in West (J. P. Coenstraat) iets te kunnen betekenen voor starters. Met de aankoop van het Landbouwcentrum heeft de corporatie tevens een strook grond aan het Hollandiaplein verworven. Sas wil die kavel het ma Brouwer, de kandidate die door de gevestigde PvdA als last pak werd beschouwd en op eeri achtste plaats belandde, hoeft met anderhalf keer de voorkeur drempel niet af te wachten of de PvdA een wethouder levert. Ze streeft Marian Gommers voor bij, die alleen de zevende zetel bezet als de PvdA uit de gelede ren van de verkozenenen een wethouder levert. Onderhandelingen Hetzélfde geldt voor Dick van de Velde, vierde bij de WD. De nummer zes, Erna van den Berg, sleepte de vierde WD-zetel met 252 voorkeurstemmen in de wacht. Ook Joop Polfliet van het CDA moet op de college-on derhandelingen wachten. Num mer zeven Wim Harrinck pakt de zesde zetel met 237 voorkeur stemmen. De Kapelse kiezers waren het oneens met de volgorde op de liefst uitbreiden met twee aan grenzende bedrijven én zegt daarover in gesprek te zijn met de eigenaren. Tevens duimt hij dat de RWS in 2007 het terrein van Deltaschool aan dit woning bouwplan kan toevoegen. De school verhuist volgend jaar waarschijnlijk naar het pand van praktijkschool De Wissel aan de Industriestraat, die zelf lijsten van Gemeentebelang en het CDA. Peter Ganseman kreeg genoeg voorkeurstemmen,,maar het is niet bekend of hij werke lijk in de raad plaatsneemt. Cees Toorenaar, enkele jaren ge leden opgestapt uit de raad we gens verschillen van inzicht, komt bij het CDA van onder uit de lijst naar één van de vier ze tels. Dat gaat voorlopig ten kos te Marja Vermey-Wensink, die de collegevorming moet afwach ten. Op Tholen waren de CDA-kie- zers en die van het ABT 'eigen zinnig'. Nummer drie op de lijst van het CDA, Jaap de Jager, ver drong Rina Ligtendag-Quist met voorkeurstemmen van de tweede zetel. Dezelfde manoeu vre maakte Leen van Doorn bij het ABT, ten koste van Ferdi nand Griesdoorn. Ook in Reimerwaal greep het ge tal de macht. In de PvdA-fractie neemt Hennie Colpa plaats op verkast naar de Bergweg. Aan de J. P. Coenstraat moeten op termijn studio's voor jongeren komen. Die worden zo gebouwd dat ze later kunnen worden ge koppeld en dan een volwaardige woning vormen. Om starters in Wolphaartsdijk een kans te ge ven, wil de corporatie huurwo ningen gaan aanbieden met de koopgarantformule. een van de vier zetels. Zij stond op de zevende plaats. Voor Arie van Meerwijck, nummer negen op de lijst van Leefbaar Reimers waal, was de uitslag wel heel wrang. De partij behaalde twee zetels en Meerwijck, die graag in de raad wilde, haalde 152 voorkeurstemmen. De kiesdrem pel was echter 152,04. Meer wijck kwam vierhonderdste, of tewel een stem, tekort. door Frank Balkenende GOES - D66 in Goes wil met fractieassistenten gaan werken, die een deel van de taken van fractievoorzitter R. de Koster overnemen. De Koster is sinds dinsdag het enig overgebleven D66-raadslid in Zeeland. Elders werd D66 weggevaagd. In Goes behielden de Democra ten één van de twee zetels. De Koster is blij dat zijn partij in de gemeenteraad vertegenwoor digd blijft, aan de andere kant moet hij in de raad en commis sies verder zonder running mate S. Huissoon, die ook veel werk vóór haar rekening nam. Gisteren kwam de Goese afde ling bijeen om te bespreken hoe het nu verder moet. De Koster zegt dat het ondoenlijk is om al le vergaderingen, besprekingen, wijkbezoeken en voorlichtings bijeenkomsten in zijn uppie af te lopen. „Dat zou betekenen dat je zowat elke avond weg bent. Ik moet ook rekening hou den met het thuisfront." Om het raadswerk serieus te kunnen doen, acht hij de inzet van frac tieassistenten noodzakelijk. Die zouden hem ook moeten kunnen vervangen in commissies en raadsvergaderingen. „Als je ziek bent, moet je toch een ver vanger kunnen sturen." Het reglement van orde voor de gemeenteraad staat vervanging door fractieassistenten niet toe. De Koster hoopt dat de andere partijen in de raad begrip tonen voor de situatie waarin D66 is beland en bereid zijn het regle ment aan te passen. Uiteraard heeft D66 in Goes een kater na de desastreuze verkie zingsuitslag. Het zit De Koster vooral niet lekker dat te veel lan delijke kopstukken van diverse partijen aan het bakkeleien zijn geslagen. Daarmee hebben ze in elk geval D66 op lokaal niveau voor de voeten gelopen, vindt hij. „Landelijke politici zouden moeten worden verplicht twee maanden voor de raadsverkie zingen hun mond te houden. Het steekt me dat we nu niet zijn beloond voor onze inzet in de afgelopen vier jaar. We heb ben keihard gewerkt en zaken op de agenda gekregen. Ik noem bijvoorbeeld de verdieping van het spoor. Vier jaar geleden lach ten ze ons uit toen we daarmee kwamen en kijk nu eens. Ook hebben wij als eerste de rond weg om Wolphaartsdijk bepleit, later namen andere fracties dat over. Verder het fietspad Katten- dijke, columbaria, stemmen in een ander stembureau, allemaal zaken die we op de agenda heb ben gekregen en soms zijn uitge voerd, maar waarop we kenne lijk niet zijn beoordeeld. Dat is jammer." Toch is De Koster niet aangesla gen. „We zetten de hakken in het zand en gaan ons vier jaar weer volop voor Goes inzetten. We hebben een prima steunfrac- tie en ook een goed programma. Er moet in elk geval een raads- programma komen, zodat er ein delijk iets terechtkomt van het duale bestuur. Rob de Koster blijft dus en doet waarvoor hij is ingehuurd: Goes besturen." GOES - De Badminton Combi natie Zeeland houdt vanaf mor gen iedere vrijdagavond in maart een badmintoninstuif. Iedereen die graag badminton speelt, kan meedoen. Rackets zijn aanwezig op de club. De avonden duren van 20.00 tot 22.00 uur en vinden plaats in Sportpunt Zeeland. Meer infor matie op www.bczeeland.tk. SINT-ANNALAND - Een gezel lige avond voor twaalf- tot zes tienjarigen. Dat moet de Teena ge Disco Party, morgenavond in Havenzicht in Sint-Annaland, worden. Op het feest, dat een initiatief is van J&E Entertainment, wordt geen alcohol geschonken en er is toezicht van portiers. Het is de bedoeling dat de jongeren zo voorzichting "kennis maken met het uitgaan. Het feest duurt van acht uur 's-avonds tot twaalf uur middernacht. Meer informa tie is te vinden op www.j-e.nl. donderdag 9 maart 2006 Joehem Boschloo zal zijn vrouw Shannon en zijn dochter Noa een aantal maanden moeten missen, omdat Shannon het land dient te verlaten. foto Willem Mieras door Rob Paardekam LEWEDORP - De Zuid-Afrikaanse Shannon Stanford en haar man Jochem Boschloo uit Lewedorp konden hun .ge luk niet op toen Shannon in oktober 2004 een voorlopige verblijfsvergun ning kreeg. De vreugde was echter van korte duur. Het echtpaar vergat de ver gunning te verlengen, waardoor zij het land nu moet verlaten. „Wij hebben een fout gemaakt, maar deze straf is buiten alle proporties", vindt Jochem. Joehem en Shannon leerden elkaar in 1998 kennen in Gelderland. Zij werkte daar als au pair en was het buurmeisje van Jochem. De vonk sloeg over en al snel was er sprake van een serieuze ver kering. Na een tijdje te hebben samenge woond besloot het koppel in 2000 om zich voor drie jaar in Zuid-Afrika te ves tigen. Het werd de mooiste tijd van hun leven. Niet in de laatste plaats, omdat ze er in het huwelijk traden. Omdat Shannon Zuid-Afrika niet zag als het land waar ze een gezin wilde stichten, besloot het paar na drie jaar terug te ke ren naar Nederland. Jochem ging met een terug naar ons kikkerlandje om een baan te zoeken, want die moest hij heb ben, wilde Shannon kans maken op een verblijfsvergunning. Dat ging niet van een leien dakje. Jochem: „Je kansen stij gen niet als je tijdens je sollicitatiege sprek aangeeft dat je eigenlijk meteen een vaste baan nodig hebt." Na lang zoeken vond hij werk bij milieu adviesbureau SMA in 's-Heerenhoek. Zijn nieuwe baas - waar hij tot op de dag van vandaag veel steun van krijgt - zei niet onder een proeftijd uit te kun nen komen, maar daarna zou Jochem zijn broodnodige contract krijgen. Het was september 2003 toen dat gebeurde en Shannon en Jochem eindelijk een vol gende stap konden zetten: het aanvra gen van een zogeheten Machtiging tot Voorlopig Verblijf (MVV). Die kreeg ze vijf maanden later. Shannon kwam in februari 2004 - inmiddels zwanger - te rug naar Nederland, waar ze meteen een aanvraag deed om de maar kort gel dige MW om te zetten in een voorlopi ge verblijfsvergunning. Pas in oktober was dat geregeld. Eindelijk kreeg ze het felbegeerde pasje. Shannon daeht dat een rustige tijd zou aanbreken voor haar, manlief en de in middels geboren dochter Noa. In feite was dat ook zo. Maar toen deden ze iets - of beter gezegd: vergaten ze iets - waar ze nog lang spijt van zullen heb ben. De voorlopige verblijfsvergunning van Shannon liep in maart 2005 af en had verlengd moeten worden. „We had den dat met koeienletters in onze agen da moeten zetten, maar we zijn het ge woon vergeten", aldus Jochem. „De Im migratie- en Naturalisatiedienst had ons er ook aan moeten herinneren, maar ik geef toe: het was vooral onze stomme fout." In oktober ging de aanvraag tot verlen ging alsnog de deur uit. Pas eind decem ber kwam er antwoord.. De IND liet per brief weten dat een aanvraag maximaal zes maanden te laat binnen mag komen om alsnog gehonoreerd te kunnen wor den. Die van Shannon kwam echter zes maanden en ongeveer tien dagen te laat binnen. Pure pech, dus. Het echtpaar maakte bezwaar, maar dat heeft niets uitgehaald. Vorige week woensdag viel een nieuwe brief op de deurmat. De boodschap: Shannon heeft geen ver blijfsvergunning meer en moet binnen 28 dagen het land verlaten. Het kwam aan als een mokerslag. In Zuid-Afrika kan ze, zo laat de IND weten, opnieuw een aanvraag doen om naar Nederland te mogen komen. Iets wat zo goed als ze ker wordt gehonoreerd. De omstandig heden ten opzichte van twee jaar gele den zijn tenslotte niet veranderd. Redelijkheid De vraag die nu op de lippen van Jo ehem en Shannon brandt is: waarom? „Het hoeft niet zo, want er zijn gewoon mogelijkheden om de verblijfsvergun ning alsnog te verlengen", zegt Jochem. „Dat schrijft de IND zelf in de brief." De simpelste mogelijkheid is gewoon erkennen dat het Shannon in alle rede lijkheid niet kan worden aangerekend dat ze niet op tijd een aanvraag tot ver lenging heeft ingediend. De IND stelt echter dat het haar wel kan worden aangerekend. Dan is er ook nog een clausule die bepaalt dat de minister kan verlengen als er anders een 'onbil lijke situatie' ontstaat. „Nou, van een onbillijke situatie is hier toch wel spra ke", zegt Jochem. „Mijn vrouw gaat mi nimaal drie maanden terug' naar Zuid-Afrika en moet onze dochter'wel meenemen. Dat is toch niet bevorder lijk voor de ontwikkeling van Noa?" Dat Shannon - die haar inburgerings- cursus inmiddels met vlag en wimpel heeft voltooid - weer helemaal bij af moet beginnen, betekent ook dat ze niet - zoals gepland - in 2007 haar Ne derlandse paspoort krijgt. En zolang ze dat niet heeft, moet Jochem blijven wer ken, terwijl hij ervan droomt om ooit nog eens verder te studeren aan de uni versiteit. „Ik word gewoon geblok keerd in mijn mogelijkheden", zegt hij geëmotioneerd. Jochem en Shannon vinden dat ze buitenproportioneel wor den gestraft voor hun fout. „Ik heb al tijd gedacht: nee, ze gaan haar echt niet terugsturen", zegt hij. „Maar ze doen het!De voorbereidingen voor Shan nons terugkeer naar Zuid-Afrika zijn inmiddels in volle gang. Ze zal daar met dochter Noa verblijven op de boer derij van haar vader. Als het goed is, keert ze over drie tot zes maanden weer terug. Dan hopelijk voorgoed. TERNEUZEN - Dow Benelux in Terneuzen neemt zater dag een van haar drie nafta-krakers uit.bedriji'. Het stop zetten zal, waarschuwt Dow, zorgen voor enige overlast voor de omgeving. Zo zal zaterdag enkele uren lang de vlam boven de affakke'lpijp véél hoger zijn dan normaal en tot in de verre omtrek te zien zijn. Ook moet rekening worden gehouden met geluidsover last. Dat geluid in de vorm van een bulderend lawaai wordt veroorzaakt door het toevoegen van stoom tijdens het af fakkelen. Dat is nodig om ervoor te zorgen dat de resten nafta in de kraker 'schoon' verbranden en geen roet vormen. Het stopzetten begint zaterdagmorgen om stipt acht uur. Het proces zal naar schatting een uur of vijf duren. Daar na moet het af fakkelen geleidelijk minder worden en zal ook het gebulder van het stoomblazen afnemen. De bedoe ling is dat de klus in vijf weken wordt geklaard. Volgens' de planning wordt de nafta-kraker dan op vrijdag' 14 april weer in bedrijf genomen. Het opstarten zal, net als het stopzetten, gepaard gaan met overlast door affakke- len. Om het karwei in vijf weken te klaren wordt zeven da gen per week dag en nacht doorgewerkt. VLISSINGEN - Club Vief van verzorgingshuis Ter Reede in Vlissingen heeft een landelijke prijs ontvangen voor de sportactiviteiten voor ouderen.'Het Nederlands Instituut voor Sport en Bewegen vindt de club een goed voorbeeld van de campagne Bewegen met plezier. Ter Reede heeft daarom de Flash Active Plus-prijs gekregen voor het meest vernieuwende beweegplan voor ouderen. De activi teiten van Club Vief hebben merkbaar effect op de deelne mers, constateerde de jury. Ze zijn mobieler, alerter, val len minder vaak en hebben meer plezier in bewegen. MIDDELBURG - Een veertigjarige inwoner van Vlissin gen is gisteren in Middelburg' vrijgesproken van de invoer van harddrugs. De rechtbank achtte niet bewezen.dat de vondst van 445 gram cocaïne getinkt kon worden aan de Vlissinger. De drugs zaten in een pakketje, dat op Schip hol werd onderschept. Het pakketje, dat afkomstig was van de Nederlandse Antillen, was bestemd voor een adres in Middelburg waar hij heeft gewoond. MIDDELBURG - Ongeveer 250 fietsen staan sinds giste ren opgeslagen in twee hokken voor het station van Mid delburg. Ruim een maand geleden werden de fietswrak ken die bij het station stonden al weggehaald. Gisteren was het de beurt aan de weesfietsen, fietsen die nog wel bruikbaar zijn, maar die geen eigenaar hebben. Om uit te maken welke fiets verweesd is en welke niet, zijn alle fiet sen weggehaald uit de rekken en samen in twee hokken gezet. Wie zijn fiets terug wil, kan hem daar komen halen. De fietsen die over blijven, gaan volgende week naar een depot. Als ze na drie maanden nog niet zijn opgehaald, gaan ze naar een goed doel. Het is niet toevahig dat de weesfietsenactie gisteren begon. „Het is biddag voor het gewas", zegt een medewerker van de gemeente Middel burg. „De leerlingen van het Calvijncollege hebben van daag vrij. Dat scheelt honderd tot honderdvijftig fietsen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31