PZC Nieuw bloed voor waterschap Kan het niet anders? Kinderen strijden om voorleestitel Thoolse confessionelen niet meer in de meerderheid Jumelet overweegt plaats te maken voor jonge partijgenoot Veranderingen tasten machtsverhouding Zeeuwse Eilanden niet aan deÜRVKKERY Politie zoekt getuigen overval pizzakoerier RvS akkoord met loods Smerdiek Monument verdronken dorpen Libéma denkt na over ijsbaan Veiligheid rond Westerschelde bij Ellewoutsdijk zeeuwse almanak Anoniem Redactie: 0113-315649 ^il:radaotie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes &®S-Zaeiand: 0113-316520: EsVlaanderen: 0H4-372770; £naal: 020-4562500. donderdag 9 maart 2006 editie Bevelanden-Tholen HnnrMaurits Sep MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden maakt een be hoorlijke vernieuwingsslag door. Ruim eenderde van de al gemene vergadering is bij de ver kiezingen vervangen. De machts verhoudingen binnen het be stuur tussen bijvoorbeeld het agrarische smaldeel en de groe ne fractie, blijven echter vrijwel onaangetast. Van de 35 bestuursleden die de [algemene vergadering vormen, keren er 22 terug. Omdat acht le den zich niet herkiesbaar stel leen en vijf oude bestuursleden niet zijn herkozen, treden der tien nieuwelingen toe tot het be stuur van Zeeuwse Eilanden. De bekendste onder hen is H. Evers- dijk uit Rilland, prominent CDA-'lid (gemeenteraad Rei- [merswaal, Tweede Kamer, Eer- Kamer) en oud-dijkgraaf en (Advertentie) oud-bestuurslid van het water schap. Eversdijk is met zijn 72 jaar overigens niet het oudste be stuurslid; dat is de 75-jarige J. Roodenburg. De vernieuwing heeft nauwe lijks gevolgen voor de interne machtsverhoudingen binnen het waterschap. De landbouw heeft van oudsher een sterke invloed in het bestuur en dus op het be leid. Dat blijft zo. Het aantal agrariërs in de verschillende ca tegorieën is niet wezenlijk veran derd. De kandidaten die de mi lieuorganisaties in Zeeland ver tegenwoordigen en zich als 'de groene fractie' presenteren, zijn één zetel kwijtgeraakt. R. Lam- beck uit Kapelle is niet herko zen. „Een tegenvaller", erkent. A. van de Hoef, die deel uit maakte van het dagelijks be stuur van Zeeuwse Eilanden. Hij heeft zich voor de verkiezin gen al namens de groenen op nieuw beschikbaar gesteld als dagelijks bestuurder. De groene fractie krijgt in de nieuwe samenstelling vier ze tels Naast Van de Hoef worden die bezet door W. Brouwer, T. van Riet en S. Verheij. On danks het verlies van één zetel denkt Van de Hoef dat de groe nen er niet in invloed op achter uitgaan. „Want er zijn ook men sen gekozen die niet direct tot onze fractie behoren, maar die er inhoudelijk wel heel dicht te genaan zitten. Dan denk ik aan M. Blom en J. Roodenburg." Teleurgesteld is Van de Hoef ook dat T. Sluijter ondanks de 5100 stemmen die op hem zijn uitgebracht, geen zetel heeft kunnen bemachtigen. In de cate gorie ingezetenen in het district Schouwen-Duiveland ging de ene beschikbare zetel naar G. Houtekamer, SGP-wethou- der van de gemeente Schou wen-Duiveland. Sluijter pr-medewerker van Waterland Neeltje Jans, waar Van de Hoef directeur is - was kandidaat voor de groenen. Ook bij de vori ge verkiezingen kwam Sluijter 1 stemmen te kort. C. Oliebelt maakt geen deel meer uit van beide waterschappen in Zee land. Hij is wel herkozen in Zeeuwse Eilanden, maar niet in Zeeuws-Vlaanderen; Oliebelt woont in Axel. De gekozenen worden op 12 april geïnstalleerd tijdens een bijzondere vergade ring van de algemene vergade ring. Zij kiezen uit hun midden een nieuw dagelijks bestuur. Nieuw gekozen Ingezetenen: H. Eversdijk, C.M. Vogelaar, M.J. Blom, T.A.J.F. van Riet, L.P.C. Wisse, G.J.C. de Rijke; Gebouwd: M. van den Hoek, vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met maissoep, wrap chili en vers fruit €12,50 of€10,00 (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 866 Markt 511 Middelburg T0118 886 886 www.de-drvkkery.nl GOES - De politie is op zoek haar een man die mogelijk iets gezien heeft van de overval op een pizzakoerier. De pizzakoe rier werd op dinsdag 28 februa ri rond 22.30 uur overvallen in de Stoofstraat in Goes. Rond het tijdstip dat de bezor ger het slachtoffer werd van de roofoverval in de Stoofstraat, isvas een vooralsnog onbekende [man zijn twee honden aan het uitlaten in de omgeving van de !s-Heer Iiendrikskinderenstraat en de Stoofstraat in Goes. |De politie acht het mogelijk dat 'deze wandelaar getuige is ge weest van de gebeurtenis. De po- [litie verzoekt de man contact op te nemen met het politiebureau iti Goes. Telefonisch contact opnemen is ook mogelijk, via telefoonnum mer 0900-8844. Lisa Verhage van Het Kompas uit Sint-Philipsland leest voor. SINT-MAARTENSDIJK - Patty van Zan ten uit Oud-Vossemeer is sinds gisteren één van de twee voorleeskampioenen van Schouwen-Duiveland, Noord-Beveland en Tholen. Acht kinderen van de hoogste groepen van acht basisscholen uit Tholen en Schouwen-Duiveland streden gisteren om de titel van voorleeskampioen in ge meenschapscentrum Haestinge in Sint-Maartensdijk. Ze waren eerder al gekozen als' beste voorlezer van hun school. De kinderen lazen ieder een fragment voor uit een kinderboek. Een deskundige jury beoordeelde de deelnemers op de in formatie die ze vooraf aan hun" publiek gaven, op tekstbegrip, klemtoon, tempo, intonatie, stemgebruik en contact met het publiek. Patty van Zanten van de Sint-Anthoniusschool uit Oud-Vosse meer kwam uiteindelijk als beste uit de bus. Ze las een fragment voor uit het boek Het is fijn om er te zijn van Guus Kuijer. Op 8 februari vond de eerste van de twee voorleeswedstrijden van Schou- (Advertentie) Die vraag zult u zich als omwonende ongetwijfeld stellen wanneer u hinder ondervindt van de grote vlam boven ons terrein. Wij hebben daarvoor alle begrip. Want deze vlam die uit de zogenoemde fakkelinstallatie komt, gaat veelal gepaard met een brommend geluid en een felle gloed. Helaas luidt ons antwoord 'neer. Want de fakkelinstallatie zorgt ervoor dat wij onze fabrieken op een gecontroleerde en verantwoorde manier in en uit bedrijf kunnen nemen. Veilig werken staat bij ons te allen tijde voorop. En alleen op deze manier kunnen wij voor iedereen de veiligheid waarborgen. Op zaterdagochtend 11 maart nemen we één van onze naftakrakers uit bedrijf voor groot onderhoud. Tijdens dit proces, dat enkele uren in beslag neemt, moeten wij de fakkelinstallaties gebruiken. Wij doen er alles aan om de overlast tot een minimum te beperken. Mocht u desondanks toch hinder ondervinden, dan bieden wij u bij voorbaat onze excuses, aan en vragen wij uw begrip voor de situatie. Meer informatie over fakkelen: www.dowbenelux.com (Dow in de regio) E-mail: beneluxinfo@dow.com Leefstijl Transport Living. Improved daily. Handelsmerk van The Dow Chemical Company door Comelleke Blok THOLEN - De SGP Tholen moet in de komende raadsperio de noodgedwongen een stapje te rug doen. De partij is voor het eerst in de geschiedenis niet meer de grootste in de gemeente Tholen. En nóg opzienbarender: de confessionele partijen SGP, CDA en ChristenUnie hebben straks geen meerderheid meer in de Thoolse gemeenteraad. Het grote aandeel van de christe lijke partijen, met de SGP voor op, leek in de afgelopen decen nia bijna een gegeven te zijn in cle gemeente Tholen. Met de ver kiezingsoverwinning van de Pv dA, die met zes zetels nu één ze tel meer heeft dan cle SGP, is aan dat tijdperk voorlopig een einde gekomen. Teleurgesteld „We zijn sinds 1971 de grootste partij en sinds de herindeling van 1995 is er altijd een confes sionele meerderheid geweest. We betreuren het zeer dat die meerderheid er nu niet meer is", zegt SGP'er K. Heijboer teleur gesteld. Heijboer wil nog niet vooruit kij ken naar de komende raadspe riode. De PvdA doet dat maar al te graag. „De kleur van het gemeentebe stuur wordt nu anders en dat willen we duidelijk maken, Dat is ook wat de kiezers willen. Daarom moet er meer aandacht komen voor bepaalde zaken, zo als recreatie. Er moet wat meer kunnen in deze gemeente. We zullen dat overigens wel doen met respect voor andermans denkbeelden", zegt PvdA-lijst- tr'ekker M. Velthuis. B. van de Sande, fractievoorzit ter van de ChristenUnie, reali seert zich dat er in de komende raadsperiode minder kansen zijn voor de principiële beslui ten van SGP, ChristenUnie en W.C. Brouwer, H.M. Peeters; Bedrijfsgebouwd: M.A. van Beek, M. van der Borst, W.V.L. Ginjaar, L. Mol; Herkozen Ingezetenen: G.E. Houtekamer, J. Hoekman, S. Verheij, C. Koop man, W. de Visser, A.W. van de Hoef, C.M. van der Weele, L.F. Waterman; Gebouwd: S.M. van 't Westein de, I.J. Otte, P.M. van den Dor pel, J. Kodde, M.C. Remijnse, J. Roodenburg, M. Wattel; Ongebouwd: L.J. Klompe, J.L.C. Mol, M. Janse, M. Sinke, A.G. van der Maas; Bedrijfsgebouwd: C.A. Ollebek, R.J. Soer. DEN HAAG - I. Schot-Oudesluijs mag een loods bouwen voor haar fouragehandel aan de Sportlaan in Sint-Maar tensdijk. Dat heeft de Raad van State gisteren bepaald. Middenstandsvereniging Smalstad, de ondernemers Van Steenis Auto's en Van Houte Interieurs in Sint Maartens dijk en de supermarktconcerns Lidl en Spar zijn bang dat een Aldi gevestigd wordt in de loods. Daarom verzochten ze de gemeente Tholen eerder om de bouwvergunning voor de loods in te trekken. De gemeente wees dat ver zoek af, waarop de tegenstanders naar de Raad van State stapten. De raad heeft nu bepaald dat Smalstad en haar medestanders geen belang hebben bij de bouwvergunning voor de loods. Ze wijst erop dat de vergunningen zijn ver leend voor de bouw van een fourageloods en voor niets an ders. De Aldi is niet aan de orde, aldus de Raad van State. KATS - De Dorpsgemeenschap Kats en de Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland houden maandag 20 maart een in- fomatiebijeenkomst in De Vriendschap in Kats. Het doel van de avond is tweeledig: herdenking van de dijkval van 1966 bij Kats en de presentatie van een kunstwerk van Ly- dia Schouten: het monument voor de Verdronken Dorpen in Zeeland. Over die verdronken dorpen zal het tijdens de bijeenkomst, die om 20.00 uur begint, voornamelijk gaan. Archeoloog Jan Kuipers houdt een inleiding met dia's over de strijd die Noord-Bevelanders door de eeuwen he.en tegen het water hebben geleverd. Piet van der Maas, de waterschapsman die een groot deel van zijn leven in Kats woonde, deelt met de zaal zijn herinneringen aan de dijkval van 1966. Filmbeelden van een eerdere dijkval il lustreren het geweld waarmee zo'n aanslag op het land ge paard gaat. Na de px-esentatie van het monument door de kunstenares, sluit Leo Adriaanse, pi'ojectleider van het project Vei-dronken Dorpen, de bijeenkomst af. GOES - Exploitant Libéma van de Zeelandhallen in Goes onderzoekt mogelijkheden om in een van de bestaande hallen van het complex een ijsbaan aan te leggen. Aanlei ding daartoe voirmt het streven, van M. Vriesema uit 's-Heer-Hendrikskinderen om in Goes tot de realisering van een overdekte (wedsti"ijd)schaatsbaan te komen. Volgens projectmanager T. van der Steen is Libéma in px-incipe geïnteiresseerd in de ideeën van Vriesema. Van der Steen acht de aanleg van een volwaardige wedstrijd- baan echter nagenoeg onhaalbaar. Wel wil Libéma bezien of in hal II van het complex enkele maanden per jaar een schaatsbaan van kleinere omvang kan worden geëxploi teerd. Het gaat dan om voorziening met de omvang van een ijshockeybaan. Van der Steen verwacht dat over een maand duidelijk zal zijn of dat haalbaar is. foto Willem Mieras wen-Duiveland, Noord-Beveland en Tho len plaats. Toen werd Lars van Keulen uit Kortgene gekozen als winnaar. Patty en Lars mogen op 8 april meedoen aan de provinciale finale in Middelburg. De voorleeskampioenen van alle provincies stiïjden op 17 mei tegen elkaar in Utrecht. foto Willem Mieras CDA.. „Dat is duidelijk. De sa menstelling van de gemeente raad heeft natuurlijk gevolgen voor de praktische uitvoering van bepaalde standpunten." In het verleden hebben SGP, ChristenUnie en CDA verschil lende besluiten doorgevoerd die te maken hadden met hun chris telijke grondslag. Zo werd in 2003 een vloekvei'bod opgeno men in de Algemeen Plaatselij ke Verordening (APV). Een paar weken geleden besloot de Thool se gemeentei'aad met een nipte meerdei'heid van de christelijke partijen om twee horecapanden in Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland te sluiten. Wat de PvdA betreft zullen dat soort besluiten vooi'lopig tot de verle den tijd blijven behoren. Lijntje Toch denkt Van de Sande dat de nieuwe samenstelling van de ge meenteraad geen verstrekkende verandeiïngen in" de komende raadspei'iode. „Je weet het na tuurlijk nooit zeker, maar de partijen hebben uiteenlopende ideeën over bijvoorbeeld recrea tie en bedi-ijven in de gemeente. Het onderscheid ligt niet altijd langs het lijntje van confessio neel of niet-confessioneel." door Rob Paardekam KRUININGEN - Lijsttrekker A. Jumelet van de ChristenUnie in Reimerswaal sluit niet uit dat hij tussentijds opstapt om zijn jonge partijgenoot A. Beekman de kans te geven terug te keren in de gemeenteraad. Bij de ChristenUnie konden ze gisteren nog altijd niet goed ge loven dat ze dinsdag bij de ver kiezingen een zetel veiioren, waardoor ze er nog maar één overhouden. A, Beekman uit Oostdijk, die de afgelopen vier jaar zo hard aan de weg timmer de, verdwijnt daardoor uit de ge meenteraad. „Dat viel rauw op mijn dak", geeft hij toe. „Ik doe het raadswerk met heel veel ple zier." Fractievoorzitter en lijsttrekker Jumelet ziet Beekman.als zijn lo gische opvolger voor als hij er over vier jaar mee stopt.'Beek man had de komende vier jaar nog veel ervaring kunnen op doen. Het is daarom een sti-eep door de rekening dat de jonge politicus uit de raad verdwijnt. „We moeten ons nu bei'aden op de toekomst, maar het. is duide lijk dat Arjan Beekman betrok ken zal moeten blijven bij het raadswerk", zegt Jumelet. „In de besluitraad zal hij niet meer aan de tafel zitten, maar bij de opinieraad kan hij natuuxiijk al tijd aanschuiven." Te vroeg Jumelet zegt overwogen te heb ben nu al te stoppen om plaats te maken voor Beekman, maar hij merkt op dat hij zelf toch ook heel veel stemmen heeft ge- kregen. Tussentijds terugtreden zou volgens hem ook een moge lijkheid kunnen zijn. „Maar het is te vroeg om daar nu al iets zin nigs over te zeggen. We gaan de ze week met elkaar rond de tafel om alles eens rustig te bespre ken." ELLEWOUTSDIJK - J. Gelok, burgemeester van Borsele, komt maandagavond naar Ellewouts dijk om duidelijk te maken wat er allemaal wordt gedaan om de veiligheid op, onder en rond de Westerschelde te blijven garan deren. De dorpsraad van Ellewouts dijk heeft Gelok uitgenodigd. „Wij willen weten wat de ge meente onderneemt bij een inci dent", aldus oi-ganisator en dorpsraadslid J. Rooze. „Dat kan een incident met een schip zijn of bij chemiebedrijf Dow in Terneuzen. De hoofdvaargeul ligt niet aan onze kant en Dow zit op vijf kilometer afstand, maar met zuidenwind weet je het nooit. Zuid-Beveland kan dan met de gevolgen te maken krijgen." Oud-Statenlid én bewoner D. Eveleens leidt de bijeen komst die om 20.00 uur begint en plaatsvindt in het Van Hat- tumhuis, het dorpshuis van El- lesdiek. Wie zei er nu dat stemmen anoniem is? Zo'n stemhokje zou de privacy beschermen. Nou vergeet het maar. Die collega in dat Goese kan toor verkondigde met enige schroom dat hij op D66 had gestemd. Misschien wel een beetje tegen beter weten in, maar zijn partner had er nog al op aangedrongen. Toen de uitslagen van zijn kleine dorpje op Walcheren bekend werden werd hij toch wel een beetje stil. Op D66 waren in dat dorpje welgeteld twee stemmen uitgebracht. Weg anonimiteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29