Richtingenstrijd bedreigt VVD NS blijven rijden met brekende treinen PZC Ongeval Scharendijke eist leven van fietsster (12) Jumbo-leiding gluurt met camera in winkel O, krtrek fractievoorzitter Van Aartsen leidt tot crisissfeer Ontpoldering nog lang geen j. gelopen race PSV heeft niets in te brengen 23 Op naar Uruzgan Zandschippers eisen hogere prijzen Landis in het geel ochtend W\4 miaaa u«l bewolking,soms wat motregen I met 8 of 9 graden duidelijk zachter, pnwind, kracht 4 tot 5. 48e jaargang no. 58 onderdag 9 maart 2006 is nummer 1,25 Van Hulster rtgfejf 'Vi broodjeszaak naar Vlaamse vampierenfilm 16 or Frank Hendrickx Iprnen Hoorn )EN HAAG - De VVD is in sir crisis beland door het ilotselinge vertrek van frac- ievoorzitter Van Aartsen. ;t bestaat onzekerheid over de nieuwe politieke lei- Ier moet worden. OeVVD dreigt te vervallen in en richtingenstrijd. Staatssecre- jns Rutte (Onderwijs) is de fa- onet van de linkervleugel en venveegtzich kandidaat te stel- voor het lijsttrekkerschap, „j de rechtervleugel twijfelt verzijn sociaal-liberale koers, ioor het afhaken van minister [amp (Defensie) heeft de rech- ervleugel (nog) geen kandidaat, [inister Verdonk (Vreemdelin- ;n) liet weten evenmin [schikbaar te zijn. het kielzog van Van Aartsen naakte de beoogde premierkan- Wiegel bekend dat hij net terugkeert in de landelijke lolitiek. Hij wilde geen verkla ringgeven voor zijn besluit. )e WD-fractie heeft gister- vond laat besloten dat Kamer- id Van Beek tijdelijk fractie voorzitter wordt. Veel WD'ers «Hen een tussenpaus, zodat de verkiezing van de partijleider liet verstoord wordt. Behalve fan Beek werd eerder ook Hof- tra genoemd als kandidaat. )e functie van politiek leider ijkt op het lijf geschreven van lark Rutte. Hij betitelde zijn lartij twee jaar geleden als 'een leets merk', dat associaties op- 1 HE1NKENSZAND - Het terug geven van polders langs de Wes- lerschelde aan de zee is nog lang geen gelopen race. Boeren in de drie geselecteerde polders in de Zak van Zuid-Beveland zijn niet van plan zonder slag of stoot te vertrekken. Ze vinden in het vooruitzicht ge stelde vergoedingen en regelin genonvoldoende. Tijdens een in formatiebijeenkomst in Hein- kenszand kwamen gisteren ook de emoties boven. Herinnerd werd aan de watersnoodramp van 1953, toen onder meer de dijk van de Everingepolder brak. De met applaus onthaalde algemene opvatting: land opge ven voor ontpol deren schept ge vaarlijke situaties, pagina 17 boerenverzet LYON - PSV is gisteravond kansloos uitgeschakeld in de achtste finales van de Cham pions League. Olympique Lyon versloeg voor eigen publiek de Eindhovensè formatie met 4-0 via treffers van Tiago (twee), Wiltord en Fred. Het eerste duel in Brabant ein digde twee weken geleden even eens in een Franse zege (1-0). PSV stond na 43 minuten met hen man. International Cocu moest van het veld na zijn twee de gele kaart. Titelhouder Li ver werd op eigen veld uitge schakeld door het Benfica van Ronald Koeman (0-2). AC Milan wes Bayem München terug d-1) en Arsenal hield stand te- §enReal Madrid: 0-0. ANP Pagina 19 kansloze missie roept met Wassenaar en parel kettingen. De VVD legde vol gens hem te veel nadruk op vei ligheid en liet te weinig een so ciaal gezicht zien. Zijn colle ga-staatssecretaris Schultz van Haegen viel hem bij, maar het tweetal kreeg weinig bijval in de partijtop. Rutte is de favoriet van de lin kervleugel van de WD. Hij is jong, ambitieus en wordt ge roemd om zijn sociale vaardighe den. Volgens de links-liberalen in de WD is hij de man die een jongere, bredere aanhang kan vergaren. Daarom zou hij de ide ale kandidaat zijn om het vol gend jaar bij de Kamerverkiezin gen op te nemen tegen PvdA-lei- der Bos. Wilders Conservatieve liberalen vinden dat de partij zich beter kan con centreren op de tegenstanders aan de rechterzijde. Spijtoptant Wilders staat in de peilingen op vijf zetels. De Rotterdamse ex-wethouder Pastors staat ook klaar om zich te mengen in de strijd. De twee rechtse straat vechters zullen hameren op vei ligheid, op integratie en op nor men en waarden, allemaal on derwerpen waar Rutte weinig mee heeft. Veel liberale conservatieven zien nu al een herhaling van 2002 opdoemen. Toen bleek de links-liberale lijsttrekker Dijk stal te netjes in de strijd met For- tuyn. Het gevolg was een onge kende oorwassing van de kie zers. De vraag is wie het wil opnemen tegen Rutte. Nu zowel Kamp als Verdonk voor de eer hebben be dankt zitten de conservatieven in het nauw, want veel meer smaken zijn er niet voorhanden. De rechtervleugel heeft nog tot 20 april om met een kandidaat op de proppen te komen. Dan sluit de kandidaatstelling voor het lijsttrekkerschap. Daarna bepalen de leden in juli wiens gezicht volgend jaar op de liberale verkiezingsposters staat. GPD pagina 4 commentaar pagina 5 portret Van Aartsen Staatssecretaris Mark Rutte maakt bekend dat hij serieus overweegt zich beschikbaar te stellen als lijsttrekker van de WD. door Dylan de Gruijl DEN HAAG - De Nederlandse Spoorwegen blijven rijden met het type intercity waarvan wa gons deze week plotseling zijn losgeschoten. Extra veiligheids maatregelen sluiten volgens het bedrijf uit dat incidenten zoals bij Meteren en Geldrop zich her halen. De Inspectie Verkeer en Water staat (IVW) onderzoekt de twee voorvallen. De IVW spreekt van 'ernstige incidenten'. Bij Met eren raakte dinsdag de koppe ling van de intercity naar Haar lem op volle snelheid plotseling los. Daardoor kwamen twee treindelen los van elkaar. Het duurde tweeënhalf uur voordat de gestrande trein uit het wei land werd weggetrokken naar station Den Bosch. In november deed zich bij Geldrop een soortgelijk incident voor met hetzelfde treintype. Ook toen ontkoppelde trein 'zichzelf' tijdens het rijden. On gelukken hebben zich niet voor gedaan. Automatische beveili ging zorgt ervoor dat beide trein delen direct remmen als een kop peling losraakt. Beveiliging in het spoor voorkomt dat een an dere trein bovenop een gestran de intercity kan botsen. Reizigersvereniging Rover heeft toch opgeroepen het treintype IC-R, waarbij de wagons wor den getrokken door een locomo tief, voorlopig uit de dienstrege ling te nemen. Het 'defect' aan de koppelingen kan leiden tot gevaarlijke situaties en dodelij ke ongelukken, stelt de vereni ging. Als de twee treindelen tij dens het rijden van elkaar losra ken, dan ontstaat een gat waar reizigers uit kunnen vallen. Kans Die kans is 'één op vele miljoe nen', aldus de NS. Het bedrijf zegt dat alle treinmechanismen voldoen aan de veiligheidseisen. Volgens de NS is een losse ket ting bij de koppeling zeer waar schijnlijk de oorzaak. De ket ting is vermoedelijk door een be tonnen plaat bij een spoorweg overgang omhoog geslagen en heeft daarmee de haak uit de koppeling getikt. Monteurs is nu opgedragen de ketting onder de wagon vast te zetten. „Na het incident in Geldrop heb ben we besloten tot een visuele inspectie, maar die blijkt niet waterdicht", aldus NS-woord- voerder J. Krijgsman. „Dat dit incident zich nogmaals voor doet, achten wij nu uitgeslo ten." Het treintype IC-R rijdt sinds 1986 tussen Amsterdam en Brussel en sinds drie jaar op binnenlandse trajecten. Het kop pelingsincident heeft zich niet voor november vorig jaar voor gedaan, aldus de NS. De IVW heeft met de voorzorgs maatregelen van de NS inge stemd, maar zij stelt wel een on derzoek in. Na het eerste voor val bij Geldrop was de inspectie nog tevreden met tekst en uitleg van de NS. Dit keer voert zij het (Advertentie) SCHARENDIJKE - Bij een ongeval op de krui sing van de Delingsdijk en de Elkerzeeseweg bij Scharendijke is gistermiddag een twaalfjarige fietsster uit de gemeente Schouwen-Duiveland om het leven gekomen. De fatale aanrijding met een auto die werd be stuurd door een 25-jarige man uit de gemeente U' foto Robin Utrecht/ANP Cobelfret vergroot autoterminal in Vlissingen-Oost Met een laatste oefening in 't Harde heeft de eerste een heid van Nederlandse mili tairen die naar de Afghaan se provincie Uruzgan wordt uitgezonden haar voorbereidingen afgerond. Volgende week dinsdag ver trekken de eerste van dui zend militairen naar Uruz gan. De Deployment Task Force zal de Ne derlandse bases aanleggen. De zand- en grindhandelaren bieden hun al jaren afbraak- prijzen en spelen hen tegen elkaar uit. Dat zeggen Nederland se zand- en grindschippers, onder wie een aantal Zeeuw en. Maar de schippers zijn het zat: ze eisen een tariefsver hoging van vijftien procent, omdat ze het hoofd nauwelijks boven water kunnen houden. Ze *8 overwegen acties tegen de handelaren. Floyd Landis is de nieuwe leider in Parijs-Nice. De Amerikaan van Phonak moest de zege in de derde etappe aan de Spanjaard Patxi Xabier Vila laten, maar nam wel de gele trui over van de Belg Tom Boo- nen. In het algemeen klasse ment heeft Landis nu een voorsprong van negen se conden op zijn Spaanse mede- vluchter. Varia: 2; Binnenland: 3 en 5; Feiten Meningen: 4; Bui tenland: 9; Radio Televisie: 11; Zeeland: 13, 15, 16 en 17; Sport: 19, 20 en 21; Economie: 23, 24, 25 en 27 onderzoek zelf uit. „Bij goede rentreinen is dit vaker ge beurd", aldus woordvoerder W. Elissen. „Maar bij personentrei nen is het risico op ongelukken een stuk groter." GPD door Achille Prick DEN HAAG - Een 'aardigheid je' noemt de directie van super marktketen Jumbo het, maar FNV Bondgenoten spreekt van de 'spionagecamera' in de win kel in Kaatsheuvel. Vanaf het hoofdkantoor in Veghel kan de directie zien wat daar gebeurt. „Via de camera kunnen we rela ties laten' zien hoe onze nieuw ste winkel eruit ziet", zegt direc teur Kloosterman-van Eerd. „Het is gewoon leuk. Binnen kort openen we een filiaal in Schijndel en dan komt de came ra daar te hangen." De FNV waarschuwt voor 'Big Brother-achtige toestanden'. „Supermarkten is niets te gek om tijdens de prijzenslag in kos ten te snijden of anderszins tot betere prestaties te komen. Als zo'n camera er hangt, kan ik me indenken dat ze op het hoofd kantoor ook naar personeel en klantenbewegingen kijken", zegt een woordvoerder. GPD (Advertentie) Schouwen-Duiveland, vond kort voor half drie plaats onder slechte weersomstandigheden. Het meisje stak vanaf het fietspad de Delingsdijk over naar de Elkerzeeseweg en werd geschept door de auto. In eerste instantie werd de traumahelikop ter opgeroepen, maar het meisje raakte bij de aan rijding dodelijk gewond en overleed ter plaatse. foto Marijke Folkertsma sats eloon: postlbanktekeningnummer O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij eenmalig roestemming voor automatische incasso van dit bedtag van mijn tekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad. W Noteert u mij voor een vast abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20.55)*. O pet kwartaal met automatische incasso 59.75)*. CD per iaat met automatische incasso 229,20)*. met gratis PZC-paraplu k op wrwpzc.nl/abonneren. bel gratis 0800 - 0231231 of stuur deze bon naar ZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. 44B0 WB Goes het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1