pzc Europese Commissie zet in op kernenergie Duitse En dan nu de FEITEN: CDA spionage krijgt staartje Ramp dreigt voor Transdnjestrië Oppositie België eist aftreden ministers Palestijnen komen om bij Israëlische luchtaanval Duizenden in Irak zitten nog steeds vast zonder aanklacht Oud-vicepresident Zuid-Afrika voor rechter wegens verkrachting Greenpeace is boos over heropenen debat Wederopbouw van Afghanistan komt in gevaar Daniel Sahuleka ereburger Jakarta Columniste opgepakt na euthanasie Chinees doodde twintig kinderen Vanillewinning uit koeienpoep Taiwan tart China met oefening HnnrHansGertsen BRUSSEL Als het aan de Euro pese Commissie ligt, dan komt er een nieuw debat over de voor- en nadelen van kernener gie in de Europese Unie. Een dergelijk debat kan nuttig zijn voor landen die de nucleaire weg willen volgen. Dat staat in een uitgelekte ver sie van een Groenboek over het energiebeleid van de Europese I unie. Het Groenboek wordt morgen gepresenteerd. I Greenpeace, dat beslag wist te j leggen op een exemplaar van het Groenboek, reageerde giste ren woedend op de suggestie om het debat over kernenergie te I openen. „Het zou al lang gesloten moe- ten zijn. Kernenergie heeft geen toekomst in Europa: er is geen oplossing voor het kernafval, I het risico van een nucleaire ramp is aanwezig, terwijl kerne- I nergie bovendien steunt op mil jarden aan staatssteun en subsi- j dies. Kernenergie past niet in de concurrerende, duurzame en vei lige energiehuishouding die Eu ropa zo graag wil", aldus Green peace. De milieuorganisatie stelt dat slechts 12 procent van de Europeanen achter kernener gie staat. In het Groenboek bepleit de Eu ropese Commissie een krachtig Europees energiebeleid om te verzekeren dat de EU de komen- de decennia kan blijven beschik- [ken over genoeg duurzame, be taalbare en gegarandeerd gele verde energiebronnen. Zonder drastische koerswijziging dreigt de EU veel te afhankelijk te wor- f den van een handjevol leveran- ciers, Aardgas Zo is nu al bijna 50 procent van het aardgas in de EU afkomstig uit slechts drie landen (Rusland, Algerije en Noorwegen). Bij on- KABOEL - De veiligheidssitua tie in Afghanistan verslechtert en brengt de hoognodige weder opbouw in gevaar. De Verenig de Naties maken zich zorgen over aanslagen die deze winter zijn gepleegd in het land. In voorgaande jaren gaf het win terseizoen juist een daling van het geweld te zien, zei een VN-wooi'dvoerder gisteren. „Over de hele linie lijkt er een ander soort dreiging te ont staan, geraffineerder met zelfge maakte explosieven en zelf moordaanslagen. Sommige inci denten hebben te maken met op standelingen of terroristen, an dere met georganiseerde mis daad", aldus de woordvoerder van de VN. „De taak van weder opbouw en ontwikkeling wordt zonder twijfel door dit klimaat bemoeilijkt." Vorige week nog vernietigden aanvallers 29 ton meel van het Wereldvoedselpro gramma in Uruzgan. Tot nog toe hebben opstandelin gen dit jaar twaalf zelfmoord aanslagen gepleegd. Tot septem ber kwamen dergelijke acties ei genlijk niet voor in Afghanis tan. ANP/AFP gewijzigd beleid zal de EU over 25 jaar zelfs voor 80 procent van die drie landen afhankelijk zijn. Van de totale Europese energiebehoefte zou tegen die tijd 70 procent geïmporteerd moeten worden, tegen 50 pro cent nu. De prijzen van olie en gas zijn de afgelopen twee jaar bijna ver dubbeld. Omdat de wereldwijde vraag naar olie de komende 25 jaar volgens -deskundigen met nog eens 60 procent stijgt, ligt door Wierd Puk BERLIJN - Het Duitse parle ment begint naar alle waar schijnlijkheid een onderzoek naar de activiteiten van de Duit se geheime dienst in Irak. Duit se agenten zouden, voorafgaand aan de Amerikaans/Britse inva sie, de Amerikaanse militaire in lichtingendienst van gevoelige informatie hebben voorzien. Na de Linkspartei/'PDS en De Groenen sprak ook de liberale FDP zich gisteren in Maagden burg uit voor een parlementaire enquête. De regeringspartijen CDU/CSU en SPD, die in de Bondsdag een ruime meerder heid hebben, willen niets van een enquêtecommisie weten. De drie oppositiepartijen kunnen een blijvend hoog' prijsniveau voor de hand. Dat dwingt de EU om een krachtig energiebeleid te ontwikkelen, zo stelt het Groenboek. „De EU is met 450 miljoen inwo ners de tweede energiemarkt van de wereld. Als de EU met één stem spreekt, dan kan het het wereldwijde energiedebat leiden in plaats van slechts vol gen." In het Groenboek wordt ook een lans gebroken voor het stimule- gezamenlijk echter een onder zoek afdwingen. De linkse en rechtse oppositionele fracties, die uiteenlopende motieven heb ben voor een enquête, moeten het dan wel eens zien te worden over een precieze onderzoeksop dracht. De controlecommissie van het Duitse parlement publiceerde anderhalve week geleden een rapport waarin werd bevestigd dat twee agenten van de Bundes- nachrichtendienst (BND) in 2003 in Bagdad inlichtingen doorsluisden naar de Amerika nen. De informatie zou voor de oorlogvoering echter niet van be lang zijn geweest. De oppositie neemt met die con clusies geen genoegen. De aanlei ding voor de twijfel zijn onthul lingen in de gezaghebbende Amerikaanse krant The New York Times. De journalist M. Gordon, die een boek publiceert over de Iraqkse oorlog, stelt op grond van geheime Amerikaan se documenten dat de activitei ten van de Duitse spionnen veel verder reikten dan de Duitse re gering toegeeft. Zo zouden de agenten een maand voor de Ame rikaanse inval de verdedigings plannen van de waakse dictator Saddam Hoessein hebben door gespeeld naar het Amerikaanse legerhoofdkwartier in Qatar. Gevoelig Voor de voormalige Duitse rood-groene coalitie, onder lei ding van kanselier Schroder (SPD) en diens plaatsvervanger, Fischer (Groenen), ligt de affai re erg gevoelig. Officieel was de Duitse regering één van de fel ste tegenstanders van de Irak-oorlog. De BND-affaire werpt een heel ander licht op de positie van de Bondsrepubliek. De leider van de FDP-fractie in de Bondsdag, Gerhardt, zei gis teren dat SPD en Groenen 'poli tieke verantwoording' moeten afleggen voor de Irak-affaire. Een parlementair onderzoek kan schadelijk zijn voor de toen malige minister van Buitenland se Zaken, Fischer, de held van ren van alternatieve energie bronnen zoals zonne- en winde nergie en voor energiebespa ring. Windenergie wordt met de huidige brandstofprijzen steeds meer concurrerend. Op het ge bied van energiebesparing zou nog' veel winst te boeken zijn en kan veel nieuwe, hoogwaardige werkgelegenheid worden ge creëerd. Maar volgens het rap port moet ook serieus gekeken worden naar 'schone kolen-tech nologie'. GPD van onze redactie buitenland JOHANNESBURG - Een activis te die strijdt tegen aids en zelf seropositief is, heeft voor de rechter verklaard verkracht te zijn door de voormalige vice-pre sident van Zuid-Afrika, Jacob Zuma (63). In haar verklaring beschreef de door Max Steenberqhe BRUSSEL - De verdwijning van de Turkse terroriste Erdal dreigt twee Belgische ministers de kop te kosten. Naast Vlaams Belang besloot gistermiddag ook oppositiepartij CD&V het ontslag van de ministers Dewael (Binnenlandse Zaken) en Onke- linx (Justitie) te eisen. Dat bleek tijdens een spoedver gadering van de Kamercommis sie voor de inlichtingendien sten. Het debat kreeg geen in houd, omdat ide ministers zich beriepen op geheimhoudings plicht. Voordat de affaire dooi de Kamer kan worden behan deld moeten eerst geheime rap porten en documenten een 'open- 31-jarige vrouw, een vriendin van de familie Zuma, hoe de po- liticius toen zij naar bed ging aanbood haar 'in te stoppen', om vervolgens tegen haar wil en zonder condoom seks met haar te hebben. De zaak betekent mogelijk het einde van de politieke carrière van Zuma, die lange tijd gezien werd als de opvolger van presi- bare status' krijgen, aldus com missie- en Senaatsvoorzitster A. Lizin. Erdal verbleef zes jaar in België op een geheim schuila dres in voorarrest, maar zij wist de dag voor haar veroordeling te verdwijnen. Volgens het kabi net kon zij niet worden aange houden, omdat zij nog niet ver oordeeld was. Gistermiddag bleek echter dat de staatsveilig heidsdienst, die op Erdal moest letten, de ministers meermalen heeft gewaarschuwd dat de vo gel zou gaan vliegen. Dewael noch Onkelinx had iets met die rapporten gedaan, aldus CD&V. K. Dassen, leider van de staats veiligheidsdienst die wegens eer der falen aan de vooravond van zijn vertrek staat, had als op dracht enkel observeren. dent Thabo Mbeki. Als Zuma schuldig wordt verklaard, dan kan hij vijftien jaar de gevange nis ingaan. Terwijl aanhangers van de poli ticus voor de rechtbank in Jo hannesburg demonstreerden, verklaarde de vrouw, half snik kend, hoe zij in slaap was geval len en vervolgens wakker werd omdat Zuma haar aan het mas seren was. Tevergeefs maande zij hem te stoppen. „Ik dacht, oh nee, het kan niet waar zijn dat oom (Zuma) naakt is en in zijn eigen huis bovenop mij ligt", al dus het slachtoffer. In een schriftelijke verklaring, voorgelezen door zijn advocaat, gaf Zuma toe seks met de vrouw te hebben gehad, maar 'met we derzijdse toestemming'. Volgens Zuma was op dat moment ook zijn dochter thuis en had de vrouw een mobiele telefoon bij zich waarmee zij anderen had kunnen waarschuwen. „Zij was op ieder moment vrij om te gaan, maar zij besloot de nacht in mijn huis door te brengen", stelt de verdachte. Zuma werd vorig jaar ontslagen door president Mbeki vanwege mogelijke betrokkenheid bij een corruptieschandaal. Later werd hij aangeklaagd voor verkrach ting. Zuma wijt de aantijgingen over corruptie aan vijandige ele menten binnen regeringspartij ANC. Deze zaak komt in juli voor de rechter. Binnen het ANC kan de aangeklaagde poli ticus nog altijd op veel steun re kenen inzake zijn vermeende fi nanciële malversaties. Over de verkrachtingszaak zwijgt het ANC-kader echter. GPD/RTR van onze redactie buitenland BAGDAD - De internationale troepenmacht in Irak houdt nog steeds ruim veertienduizend mensen gevangen zonder aan klacht of proces. Ook worden ge detineerden nog steeds gemar teld. Dat schrijft Amnesty Inter national in een nieuw rapport over Irak. De mensenrechtenorganisatie stelt vast dat er kennelijk geen lessen geleerd zijn van het schandaal over de mishandeling van gevangenen in de Abu Ghraib-gevangenis in Bagdad, waardoor met name het Ameri kaanse leger wereldwijd veel kri tiek te verduren kreeg. „Zolang de Verenigde Staten en Groot-Brittannië mensen gevan gen houden in geheime detentie centra, ligt het voor de hand dat er .gemarteld wordt, omdat nie mand het ziet en schuldigen niet gestraft worden", aldus K. Allen, directeur van de Britse af deling van Amnesty. Volgens haar blijven berichten over fol teringen in Irak 'naar buiten stromen'. van onze redactie buitenland TIRASPOL - In het oosten van Moldavië - beter bekend als Transdnjestrië - dreigt een socia le en economische ramp. Daar van zullen vooral de Oekraïners in het gebied de dupe worden. Dat dreigement heeft de commu nistische machthebber in Transdnjestrië, Smirnov, geuit. De aanleiding vormt het besluit van Oekraïne om de grens met Transdnjestrië - dat zichzelf in 1992 met Russische militaire hulp afscheidde van Moldavië - te sluiten. Volgens Smirnov heeft Oekraïne door de maatre gel de rol van objectieve bemid delaar tussen Transdnjestrië en Moldavië opgegeven. Het land moet de gevolgen daarvan nog maar eens goed overdenken, De mensenrechtenorganisatie noemt het 'schokkend' te moe ten constateren dat na de ver schrikkingen onder het regime van Saddam Hoessein en de (sek suele) mishandeling van gevan genen in Abu Ghraib, westerse troepen nog altijd duizenden mensen zonder enige vorm van proces vasthouden. „Amerikaan se en Britse troepen blijven hier door op grove wijze in gebreke wat betreft hun verantwoorde lijkheid", aldus Allen. Amnesty baseert zich op ge sprekken met voormalige gevan genen. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië blijven volhou den dat Iraakse gedetineerden volgens internationale afspra ken en regels behandeld wor den. Het Amerikaanse leger geeft wel toe er bepaalde ver hoortechnieken op na te houden die niet altijd 'plezierig' zijn voor gevangenen. Volgens de internationale men senrechtenorganisatie worden zeker tweehonderd Irakezen al ruim twee jaar vastgehouden en zo'n vierduizend al meer dan een jaar, zonder dat zij weten waarvoor. GPD waarschuwde Smimov. Hij voor zag dat honderdduizenden Oek raïners in Transdnjestrië er de dupe van worden. De Russische regering roept Oekraïne en Moldavië op de maatregel te herzien. Moskou zegt 'gealarmeerd' te zijn door de actie. Transdnjestrië is het econo misch zwaartepunt van Molda vië. GPD Advertentie Advertentiej 1. Wachtlijsten in de zorg: 40% minder (van 79.382 naar 49-400) 2. Lerarentekort: 68% lager (Van 2800 naar 900 fte) 3. Opgehelderde misdrijven: 50% hoger (van 191.200 naar 279.200) 4. Aantal vacatures naar 200.000 (in twee jaar verdubbeld) 5. jeugdwerkloosheid 25% minder (Van 14% naar 10%) Omdat de toekomst vandaag begint! Stem óók voor lokale daadkracht: Aanhangers van Zuma demonstreren voor de rechtbank in Johan nesburg. foto Siphiwe Sibeko/RTR dinsdag 7 maart 2006 GAZA-STAD - Palestijnen dragen het lichaam weg van één van de vijf slachtoffers van een raketbeschieting door een Israëlische legerhelikopter op een auto in Ga- za-Stad. De twee inzittenden van de auto, leden van de radicale beweging Islamiti sche Jihad, waren op slag dood. Ook drie omstanders, onder wie een kind, kwamen om het leven. Negen mensen op straat raakten gewond. foto Mohammed Salem/RTR De Groenen. De Groenen aarzel- Volgens SPD en CDU/CSU is al- den aanvankelijk dan ook om les over de BND-affaire al ge- een onderzoekscommissie in te zegd. stellen. „Een enquête lost niets op, het JAKARTA - De Nederlandse zanger Daniel Sahuleka is benoemd tot ereburger van Jakarta. De 55-jarige zanger, van Molukse afkomst, speelde het afgelopen weekeinde' tijdens de Moluccan Night. Sahuleka had in cle jaren tachtig in Indonesië al veel suc ces met 'Don't Sleep Away The Night', Gouverneur Su- tiyoso van Jakarta zei dankbaar te zijn dat de popzanger naar zijn stad was gekomen en bood hem het ereburger schap aan. ANP LONDEN - Een journaliste uit Birmingham is gearres teerd, nadat zij in een column had beschreven hoe ze een doodziekte tante een fatale dosis morfine had gegeven. Hoewel dat dertig jaar geleden gebeurde, wordt zij nu mo gelijk aangeklaagd wegens moord. Dat heeft The Guar dian gisteren gemeld. De 67-jarige Maureen Messent schreef vorige maand in de Birmingham Mail hoe zij haar oudtante Eileen, die aan kanker leed, uit haar lijden had verlost. De hoofdredac teur zei dat hij Messent voor publicatie had gevraagd of zij de gevolgen van haar stuk besefte. De journaliste is vrijgelaten op borgtocht. ANP PEKING - De Chinese politie heeft een 32-jarige man aan gehouden die wordt verdacht van misbruik van en moord op meer dan twintig kinderen. Volgens de Chinese media lokte de man zijn slachtoffers naar zijn appartement in de stad Jiamusi in de provincie Heilongjiang, waar hij ze om het leven bracht en hun li chamen liet ontbinden. Een jongetje wist op 28 februari aan een gruwelijk lot te ontsnappen en waarschuwde de politie. Die ontdekte in het appartement van de man een reeks rottende lijken. ANP/AFP TOKYO - Japanse onderzoekers zijn erin geslaagd vanil- le-extract te halen uit koeienmest. De stof die vrijkomt is dezelfde als bij gebruik van gewone vanille, zei de onder zoeker Yamamoto gisteren. De vanille kan worden gebruikt in allerlei producten, zo als shampoo of geurkaarsen. Door de oorsprong van de stof is het volgens Yamamoto niet waarschijnlijk dat de stof gebruikt zal worden in voedsel. De geurstof vanilline, de basisstof van vanille, komt vrij door de koeienmest een uur lang te verhitten. De productie van vannilline uit mest kost minder clan de helft dan winning van de stof uit echte vanillestokjes. ANP/AFP TAIPEI - Taiwan is van plan de komende maanden de grootste militaire oefening ooit te houden. Volgens de Tai wanese krant Apple Daily begint de oefening in april met computersimulaties en volgen in juli grootschalige exerci ties. Meer dan twintigduizend militairen worden gemobi liseerd voor dë oefening, waarbij in totaal vijftigduizend mensen zijn betrokken. De militaire operatie komt op het moment dat de spanning tussen Taiwan en China op loopt. ANP/AFP is niet verhelderend, en het leidt niet tot nadere inzichten", waar schuwde SPD-woordvoerder Scholz. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5