Pendelbus naar ziekenhuis stopt Praten met je kinderen doet goed Ereplekje voor markante Zierikzeeënaar >;*V PvdA dé favoriet bij scholieren Zierikzee Maand menu 23,50 Patiënten zonder eigen vervoer aangewezen op reguliere bus [Monumentaal I hersteld Woningbouw zorgt voor hausse aan schadeclaims Geen WMO-experiment Vragen over conflict vrachtwagens Verzet tegen sluiting stations groeit Boete voor Family for Justice Nooit Iedactie: 0113-31B649 EilSctieeb-nl E» 31, «60 AA Goes iSeen MidX'-Zeeland: 0113-315520; EsVlaandarsn: 0114-372770; ISnaal: 020-4552500. dinsdag 7 maart 2006 .randcafé tefano s waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland ijnnHVIfilita Lanting ZIERIKZEE - Het Oosterschel- dezickenhuis is gestopt met de shuttledienst tussen Zierikzee en Goes. De belangrijkste reden hiervoor is dat te weinig mensen hiervan gebruikmaakten. Het busje reed tussen het ziekenhuis in Goes en de polikliniek in Zie rikzee. .Slechts enkele personen per week maakten gebruik van de busdienst, en dat is erg weinig", jegtS. Verschoor van het Ooster- lèheldeziekenhuis uit. „Dan gaan de kosten tellen en we moe ien als ziekenhuis bezuinigen. Volgens Verschoor maakte voor- soneel gebruik van het bus- daar was de dienst oor spronkelijk niet voor opgezet. De shuttlebus was bedoeld om ogpatiënten vanuit Goes naar liei'ikzee te brengen en omge- eerd patiënten en bezoekers vanuit Zierikzee naar Goes te vervoeren. De bus reed dan ook óp de bezoektijden van het Goe- se ziekenhuis. Hoe het komt dat er zo weinig gebruik van werd gemaakt, is volgens Verschoor niet duide lijk. „We hebben er met enige re gelmaat bekendheid aan gege- maar dat heeft niet gehol- Verschoor denkt dat men- tegenwoordig steeds mobie ler zijn en over eigen vervoer be schikken. Bovendien denkt hij flat de huidige opzet van de poli kliniek in Zierikzee ook een oor zaak kan zijn. Vrijwel alle spe cialisten uit het ziekenhuis hou den tegenwoordig niet alleen spreekuur in Goes, maar ook in Zierikzee. Daarnaast vinden veel dagbehandelingen - zoals staaroperaties of meniscusbe handelingen - gewoon in Zierik zee plaats. De enkele reiziger die nu geen gebruik meer kan maken van de pendeldienst, is aangewezen op het openbaar vervoer. Dat moet volgens Verschoor geen pro bleem opleveren, al moeten reizi gers dan bij het station in Goes overstappen op een andere bus. Voor het personeel wordt wel naar een alternatief gezocht. Zij kunnen waarschijnlijk meerij den met de auto's die goederen vervoeren tussen beide locaties. De pendeldienst is in januari Advertentie KRABBENDIJKE - De restaura tie van het monumentale pand aan de Dorpsstraat 79 in Krab- ibendijke is voltooid. Enkele ja ren geleden had woningcorpora tie R&B wonen plannen om het gebouw te slopen, maar 'dat stuitte op bezwaren van veel om wonenden. Toenook de Rijksdienst voor de Monumentenzorg negatief advi seerde ova- de sloop, besloot R&B er van af te zien. Enige tijd later nam de Stichting tot be- jhoud en ondersteuning van Mo numenten te Goes het pand over. Ze heeft het de afgelopen :paar jaar opgeknapt en er drie Jhuurapp ar tementen m gereali seerd. Daarmee zette de stich- die in Goes heel veel monu- j mentale gebouwen onderhoudt en verhuurt, voor het .perst voet [buiten die gemeente. Logopediste Ester Verwoest geeft Niels Gunst spraakles. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman ZIERIKZEE - „Praat! Praat met je kind." Met die harten kreet wijst logopediste Ester Verwoest uit Zierikzee op het be lang om als ouder de taalontwik keling van je kind te stimuleren. Onderzoek wijst uit dat een ver stoorde taalontwikkeling heel wat ellende kan opleveren op la tere leeftijd. In het kader van de gisteren gehouden Dag van de Logopedie wordt dezer dagen extra aandacht aan achterstand bij baby's, peuters en kleuters besteed. Verwoest heeft voorbeelden te over die fyaar 'van haar stoel la ten vallen'. Van ouders die niet tegen hun baby's praten omdat ze toch nog niets terugzeggen tot ouders die denken dat ze er met de aanschaf van een taaldvd'tje wel zijn. „Je wordt geboren met het systeem in je, maar dat moet wél gestimuleerd worden", geeft Verwoest aan. Een aardige insteek is om bij kleintjes alles wat je denkt hard op te zeggen, tipt de logopedis te, die vooral gespecialiseerd is' in stotteren, taal- en stemproble men. „Bijvoorbeeld: Waar is mijn aardappelschilmesje? En meer van dat soort dingen. Je in nerlijke spraak ontwikkel je na melijk zo." In Nederland hebben 30.000 van de allerkleinsten een probleem met het aanleren van taal. Biet aantal probleemgevallen groeit. Dat heeft vermoedelijk te ma ken met langer voor de televisie zitten en computerspelletjes spe len, schetst Verwoest de achter gronden. Die achterblijvende ontwikke ling kan, als daar niks aan wordt gedaan, later leiden tot onder meer leerstoornissen, ge- drags- en opvoedingsproble men. Kinderen in groep acht kunnen dan bijvoorbeeld niet uit de voeten met het steeds ab stracter worden van taal. „Uit drukkingen als 'Ik viel van mijn stoel' nemen ze dan heel letter lijk." Met alle communica tiestoornissen van dien. Die ontwikkeling is voor de Ne derlandse Vereniging voor Logo pedie en Foniatrie (NVLF) re den om in het kader van de Dag van de Logopedie extra aan dacht aan de taalontwikkeling van kinderen tussen de 0 en 4 jaar te besteden. In de eerste plaats omdat ouders een hele hoop zelf kunnen doen, verwijst Verwoest onder meer naar een dikke folder van de lo- göpedievereniging en een nieuw gestarte website (www.kinden- taal.nl) waar tal van tips zijn te rug te vinden. Met voorlezen, liedjes zingen en het spelen van een simpel spelletje als memory kun je veel doen. Of de logopedist komt om de hoek kijken. Want het beeld van een spraakleraar die uitsluitend het correct uitspreken van mede klinkers oefent voor een spiegel, is een hopeloos achterhaalde. Dat bewijst de 12-jarige Niels Gunst uit Zierikzee, die sinds twee jaar bij Verwoest over de vloer komt. Nee, hij behoort niet tot de doelgroep waarop de campagne zich richt. Maar hij had wel een taalprobleem, waar hij („Ik wil later schrijver wor den") best last van had. Hij kon de goede woorden niet vinden, wat hem tot stotters en ellenlan ge verhalen aanzette. Samen met Verwoest laat Niels zien hoe hij zijn probleem heeft aangepakt: iets lezen en daarna in je eigen woorden navertellen. Of een plaatje tot in detail be schrijven. Heel simpel eigenlijk, net zoals het stimuleren van taalontwikkeling bij baby's, peu ters en kleuters geen abracada bra is. Maar wel heel belangrijk, benadrukt Verwoest. „Omdat taal in alles zit." door Piet Kleemans DREISCHOR - Woningbouw en de aanleg van campings heeft de gemeente Schouwen-Duiveland een hausse aan planschade- elaims opgeleverd. Alleen al in Dreischor gaat het daarbij om een bedrag van 61.000 euro aan planschadevergoeding. In Dreischor staat, aansluitend aan de bebouwing van de Ren- kumstraat, de bouw van twaalf woningen op stapel. Bewoners van aanpalende straten ate Mol- straat, Stoofweg en Nieuwe Schoolstraat zijn daar niet zo «lij mee. Hun vrije uitzicht gaat er door verloren en daardoor verminderen hun huizen in waarde. Een door de gemeente in de arm genomen schadebeoordelings- commissie heeft de planschade- elaims tegen het licht gehouden, concludeert dat ze terecht zijn --«vioccii ue gemeente uepaai- de schadevergoedingen toe te Rennen. Het gaat daarbij om be togen van 10.000 tot 22.000 eu ro. Noorderpolder Twee bewoners van de Nassau- aan Zierikzee claimen bij de gemeente schade als gevolg van. i vaststelling van bestemmings plan Noorderpolder. De privacy riu- aan§etast> er ontstaat ge- 'dhinder en het uitzicht gaat er fors op achteruit. In totaal keert de gemeente hier 31.000 euro aan planschadevergoeding uit. Een 'bewoner' van een staca ravan op een terrein aan de Wes- terseweg in Burgh-Haamstede diende bij' de gemeente een plan schadeclaim in omdat op een aanpalend terrein de aanleg van een nieuwe camping staat ge pland. Het Stichting Adviesbu reau Onroerende Zaken (SAOZ) moet toegeven dat de omgeving voor de stacaravan-bewoner minder open en rustig wordt. De privacy wordt aangetast en waarschijnlijk is. er ook geluid hinder. De SOAZ adviseert het college een planschadevergoe ding van 4000 euro toe te ken nen. Camping Een inwoner van Vriezen veen claimt schade vanwege de komst van een camping vlakbij haar recreatiewoning aan de Rampweg en ook deze eis is te recht in de visie van de SOAZ die de gemeente aanraadt een schadevergoeding van 3000 eu ro toe te kennen. De planschadeclaims, samen vóór een bedrag van 99.000 eu ro, prijken op de agenda van de gemeenteraadsvergadering van woensdag 15 maart. De vergadering wordt gehouden in de Burgerzaal van het gemeentehuis. Aanvang 19.30 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Voor veel stadsge noten zal de aanblik van het schilderij van Marinus Korstan- je in de hal van het Zierikzeese gemeentehuis een schokje van herkenning geven. Wethouder W. Renden van cul tuur kreeg dit schilderij gister middag aangeboden door de maakster, kunstschilderes Anje Schoneman uit Brouwershaven. Marinus Korstanje was een klei ne dertig jaar geleden een mar kante Zierikzeeënaar: sjofel ge kleed, zijn uiterlijk slecht ver zorgd, met woeste grijze snor, vaal jasje, versleten boord, één broekspijp aan de onderkant met een touwtje vastgebonden en schoenen zonder veters. Een rode vouwfietst hoorde onlosma kelijk bij Korstanje. Soms fiets te hij daarop, maar vaak ook liep hij er naast. Veel kleurrijke verhalen deden over hem de ron de. Volgens oudere stadsgeno ten zou de man ooit gestudeerd hebben voor dominee, maar gaf hij uiteindelijk de voorkeur aan een kluizenaarsbestaan. Ook hield hij, volgens de verhalen, in zijn woning in het Havenkwar tier minstens dertig katten. Van tijd tot tijd werd het huis uitge mest als er vanuit de buurt weer vêel klachten kwamen over stan koverlast. Voor Anje Schoneman was Mari nus Korstanje een onmisbaar Het schilderij van Marinus Korstanje. personage in haar portretserie 'Het gezicht van Zierikzee', die zij eind jaren tachtig tentoon stelde in de Sint Lievepsmon- stertoren in Zierikzee. Zij legde toen in totaal 23 markante kop pen van Zierikzeeënaars in olie verf vast op het doek. Ze zijn al lemaal verkocht op die ene van Korstanje na, omdat ze daar van meet af aan zelf het bordje 'niet te koop' bij had gezet. „Toen ik enige tijd geleden op het gemeentehuis mijn paspoort liet vernieuwen, zag ik als een soort visioen dat dit schilderij beneden in het gemeentehuis zou moeten hangen", zegt de kunstenares. Ze besloot het ca deau te doen aan de gemeente Schouwen-Duiveland om het in de hal naast de publieksbalie op Vooraf tempura van scampi's op een bedje van saffraanrisotto vergezeld door een zachte kreeftensaus. Dan vólgt een heerlijk pakketje gevuld met tilapiafilet en Mediterraanse groenten. En als dessert een duo van chocolade: witte chocoladeparfait en pure chocolade crime brulée. tel. (01 18) 418 OI9www.stefanos.nl 2004 opgezet in het kader van serviceverbetering aan de pa tiënten vanaf Schouwen-Duive land. Daar was al om gevraagd sinds het ziekenhuis in Zierik zee in 2001 moest sluiten. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland kan niets.met de uitkeringen die er zijn voor de experimentele voorbeeldprojecten ter voorbereiding op cle Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO). Zo blijkt uit het ant woord van het college van burgemeester en wethouders op vragen van Alert! over de bekendheid van de gemeente Schouwen-Duiveland met de zogenaamde Regeling expe rimenten WMO. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft zich inderdaad voor één van die experimenten (de één-lo ketfunctie) aangemeld, maar die aanvraag is niet gehono reerd. De toewijzing door de staatssecretaris van Volksge zondheid, Welzijn en Sport gebeurt op basis van zaken als regionale spreiding, gemeentegrootte en prestatievel- den. De gemeenten Middelburg en Hulst kwamen als Zeeuwse experimentgemeenten uit de bus. Voor'wat be treft éen ander experiment, huishoudelijke verzorging, is Goes geselecteerd. ZIERIKZEE - De fractie van Leefbaar Schouwen-Duive land heeft vragen aan het,college van B en W gesteld over het conflict tussen transportbedrijf Biene-Velde in Zierik zee en de gemeente. Het bedrijf aan de Oudeweg moet ver huizen omdat het daar in strijd met het bestemmingsplan is gevestigd. De directie van Biene-Velde heeft zelf een alternatieve lo catie gevonden aan de Tellersweg in Kerkwerve, maar ook daarover zijn inmiddels problemen gerezen. Leefbaar Schouwen-Duiveland wil weten waarom er nog geen op lossing is gevonden voor het bedrijf. „Waarom kijkt de ge-r meente niet eerst in overleg met de ondernemer naar een oplossing voor er dwangsommen worden verstuurd?" De fractie stelt dat er grote belangen in het geding zijn en dat er snel een oplossing moet komen. Naast het trans portbedrijf zit op hetzelfde adres ook een fruitteeltbe- drijf. KAPELLE - Het verzet tegen de plannen van de Neder landse Spoorwegen om drie stations in Zeeland te sluiten groeit. Gisteren ontving wethouder J. Herselman van Kapelle 3370 handtekeningen tegen de voorgenomen sluiting van het NS-station Kapelle-Biezelinge. De stapels handteke ningen zijn het resultaat van een actie van de plaatselijke afdeling van de NBvP Vrouwen van Nu (voorheen platte landsvrouwen). De handtekeningen werden afgelopen za terdag ingezameld bij een aantal supermarkten in Kapel le en Biezelinge. Ook lagen bij diverse instellingen, zoals het postkantoor, de bibliotheek, de Vroone en de Cedei- hof, lijsten waarop de inwoners van Kapelle een protest- krabbel konden plaatsen. door Riet Kleemans ZIERIKZEE - De PvdA is bij de leerlingen van de Pontes locatie Pieter Zeeman veruit favoriet. De socialisten kunnen rekenen op hijna eenderde van de stem men. Lokale partij Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) doet er met 25 procent niet veel voor onder. Dat is de. uitkomst van de scholierenverkiezingen op de school. Op de locatie Pieter Zeeman werd gestemd door de leerlin gen van klas 3 en alles daarbo ven. In totaal brachten 454 scho lieren hun stem uit. Elf stem men waren blanco, 24 ongeldig hetgeen het 'totaal aantal geldi ge stemmen op 419 bracht. De uitslag van de Zierikzeese scholierenverkiezingen laat aan duidelijkheid niets te wensen over. De PvdA gaat aan de haal met 32,6 procent van de stem men, gevolgd door LSD met 25 procent. De WD, in de Schou- wen-Duivelandse gemeenteraad een van de grootste fracties, moet met 16,1 procent van de stemmen genoegen nemen met de derde plaats. GroenLinks (lo kaal een eenmansfractie) scoor de bij de scholierenverkiezingen een vierde plaats met 11 procent van de'; stemmen. Vijfde werd D66 met 6,6 procent van de stemmen. Oppositiepartij Alert! - in de gemeenteraad bijna net zo groot als de PvdA - kwam tij- dens de scholiërenverkie'zingen niet verder dan een zesde plaats met 5,3 procent. Altijd nog beter dan het CDA dat slechts 2,7 procent van de stemmen binnen wist te slepen. De ChristenUnie haalde 1,9 pro cent van de stemmen. Hekken sluiter bij de scholierenverkie zing op de Pontes Pieter Zee man is de SGP (1.2 procent). De meeste stemmen voorde Pv dA is volgens Pontes-docent Th. Korporaal geen verrassing. „De PvdA is onder onze leerlingen al jaren de grootste." Opmerkelijk vindt Korporaal het feit dat de lokale partijen (LSD, Alert!) sa men dik 30 proeent van de stem men haalden. MIDDELBURG - De vijf actie voerders van Family for Justice hadden een smoesje gebruikt om het kantoor van de Raad voor de Kinderbescherming bin nen te komen. De 'huisvrede breuk' kwam ze gisteren bij de rechter in Middelburg op een boete van tweehonderd euro per man te staan. Op 26 oktober van het vorig jaar liepen de mannen met een mede werker van de Raad voor de Kin derbescherming mee naar bin nen toen die om half acht de deur van het slot deed. Daarna vroegen ze hem naar buiten te gaan. Toen hij weg was, blok keerden ze de deuren en klom men op het dak. Het enige doel van hun actie was aandacht te vragen voor de vaders die na een echtscheiding hun kinderen niet meer mogen zien. te hangen. Wethouder Renden is er blij mee. De herinnering aan een markante Zierikzeeënaar le vend houden in de hal van het gemeentehuis past volgens hem bij het uitdragen van kunst in de openbare ruimte, een van de doelstellingen in de cultuurvi sie. Verder bewaart ook hij nog persoonlijke herinneringen aan Marinus Korstanje. zeeuwse almanak Geagiteerd doorzocht die Mid delburger de stapels papier die op zijn bureau torenden. Waar ivas nu toch die lijst met belangrijke telefoonnum mers? Die lijst waaraan hij grotendeels zijn bestaan ont leende. Een dag eerder had hij enigs zins opruiming gehouden op zijn schrijftafel. Het werd hem bang te moede. Zou hij zo stom zijn geweest? Haastig sloeg hij aan het gra ven in de centrale papierafval bak die gelukkig nog niet was geleegd. En jawel hoor, hij had de lijst al gamo te pak ken. Het ding ivas makkelijk te herkennen, want bovenaan stond met grote letters 'Nooit, nooit, nooit weggooien'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33