Angst voor Sloepoort iets geluwd PZC Praten met je kinderen doet goed Vlissingen slaat zich op de borst Je krijgt eerder reuma dan rimpels. Dorpsraden op hun hoede Fietser rijdt tegen auto aan Steun reuma- research, in je eigen belang. Giro 324. (Reumafonds door Harmen van der Werf 's-HEERENHOEK - De angst voor de komst van het nieuwe bedrijventerrein Sloepoort, net buiten het Sloegebied, is bij de dorpsraden van 's-Heerenhoek en Nieuwdorp iets geluwd, zo bleek gisteravond op een infor matiebijeenkomst van de ge meente Borsele. Sloepoortis tussen 's-Heeren hoek en Nieuwdorp gepland. Op het bedrijventerrein kunnen on der meer havengebonden bedrij ven komen. Dat stuitte de dorpsraden van de nabij gelegen dorpen tegen de borst, ook omdat havenschap Zeeland Seaports het terrein gaat uitgeven. De dorpsraden vrezen dat het in dustrie- en havengebied Vlissin- gen-Oost daarmee een grens overgaat en de overlast zal toe nemen. In reactie op het vooront werp-bestemmingsplan van de gemeente Borsele voor Sloe poort lieten de dorpsraden al enige tijd geleden hun bedenkin gen horen. Gisteravond waren vertegen woordigers van beide bewoners organisaties door de gemeente uitgenodigd in Heinkenszand om hun op- en aanmerkingen toe te lichten en vooral om dui delijk te maken welke voorwaar den aan de in Sloepoort'te vesti gen bedrijven zullen worden ge steld. Normen Het bedrijventerrein is met na me bedoeld voor ondernemin gen uit Borsele die uit hun jasje groeien of iets nieuws willen, werd duidelijk gemaakt. Havengebonden bedrijven kun nen er zeker ook komen, maar die moeten dan wel voldoen aan wettelijke geluids- en andere mi lieunormen. En het zal gaan om bedrijven die niet gebonden zijn aan diep vaarwater. Met de komst van Sloepoort houdt Zeeland Sea ports ruimte in het Sloegebied voor ondernemingen die wel aan dat diepe vaarwater zijn ge bonden. Helemaal overtuigend klonk dit de dorpsraadleden niet in de oren. Naar hun idee is er in het Sloegebied nog voldoende ruim te, waarbij gewezen werd op de vestiging van een politieschool. „Als Sloepoort er al was ge weest, was de politieschool daar heen gegaan", stelde P. van de Schraaf van Zeeland Seaports. „De school kon echter niet lan ger wachten." Dat. er nog genoeg ruimte in Vlis- singen-Oost is, werd door Van de Schraaf bestreden. Geluidsbelasting De mededeling dat de geluidsbe lasting van Sloepoort wordt meegeteld bij die van het Sloege bied, kwam weer geruststellend over. Al tekende H. van Dam uit Nieuwdorp daarbij aan dat het raar is dat de geluidsbelastin gen van industrie en wegverkeer apart worden gewogen. „Alsof geluid niet stapelt. Zo ervaren bewoners dat in elk geval wél." De wet schrijft evenwel aparte berekeningen van de geluidsbe lastingen voor. De procedures rond Sloepoort zijn voorlopig niet afgerond. Zo lang houden de dorpsraden de vinger aan de pols, beloofden de dorpsraadleden. G. Eijssens uit 's-Heerenhoek zette scherp aan: „Je zit toch met de angst 'gaat mijn dorp er niet aan?'. Al is dat wat overdre ven." Logopediste Ester Verwoest geeft Niels Gunst spraakles. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman ZIERIKZEE - „Praat! Praat met je kind." Met die hartenkreet wijst logopediste Ester Verwoest uit Zierikzee erop hoe belangrijk het is dat ouders de taalontwikkeling van hun kind stimuleren. Onderzoek wijst uit dat een verstoorde taalontwikkeling heel wat ellende kan opleveren op latere leeftijd. In het kader van de gisteren gehouden Dag van de Logopedie wordt dezer" dagen extra aandacht aan achterstand bij baby's, peu ters en kleuters besteed. Verwoest heeft voorbeelden te over die haar 'van haar stoel laten vallen'. Van ouders die niet tegen hun baby's praten omdat ze toch nog niets terugzeggen tot ouders die denken dat ze er met de aanschaf van een taaldvd' tje wel zijn. „Je wordt geboren met het sys teem in je, maai" dat moet wél gestimuleerd worden", geeft Verwoest aan. Een aardige insteek is om bij kleintjes alles wat je denkt hardop te zeggen, tipt de logopediste, die vooral gespecialiseerd is in stotteren, taai en stemproblemen. „Bijvoorbeeld: Waar is mijn aardappelschilmesje? En meer van dat soort dingen. Je innerlijke spraak ontwikkel je namelijk zo." In Nederland hebben 30.000 van de aller kleinsten een probleem met het aanleren van taal. Het aantal probleemgevallen groeit. Dat heeft vermoedelijk te maken met langer voor de televisie zitten en computer spelletjes spelen, schetst Verwoest de achter gronden. Die achterblijvende ontwikkeling kan, als daar niks aan wordt gedaan, later leiden tot onder meer leerstoornissen, gedrags- en op voedingsproblemen. Kinderen in groep acht kunnen dan bijvoorbeeld niet uit de voeten met het steeds abstracter worden van taal. „Uitdrukkingen als 'Ik viel van mijn stoel' nemen ze dan heel letterlijk." Met alle com municatiestoornissen van dien. Die ontwikkeling is voor de Nederlandse Vex'eniging voor Logopedie en Foniatrie (NVLF) reden om in het kader van de Dag van de Logopedie extra aandacht aan de taalontwikkeling van kinderen tussen de 0 en 4 jaar te besteden. In de eerste plaats om dat ouders een hele hoop zelf kunnen doen, verwijst Verwoest onder meer naar een dik ke folder van de logopedievereniging en een nieuwe website (www.kindentaal.nl) waar op tal van tips zijn terug te vinden. Met voorlezen, liedjes zingen en het spelen van een simpel spelletje als memory kun je veel doen. Of de logopedist komt om de hoek kijken. Want het beeld van een spraakleraar die uit sluitend het correct uitspreken van mede klinkers oefent voor een spiegel, is een hope loos achterhaalde. Dat bewijst de 12-jarige Niels Gunst uit Zierikzee, die sinds twee jaar bij Verwoest over de vloer komt. Nee, hij behoort niet tot de doelgroep waarop de campagne zich richt. Maar hij had wel een taalprobleem, waar hij („Ik wil later schrij ver worden") best last van had. Hij kon de goede woorden niet vinden, wat hem tot stotters en ellenlange verhalen aanzette. Samen met Verwoest laat Niels zien hoe hij zijn probleem heeft aangepakt: iets lezen en daarna in je eigen woorden navertellen. Of een plaatje tot in detail beschrijven. Heel simpel eigenlijk, net zoals het stimuleren van taalontwikkeling bij baby's, peuters en kleuters geen abracadabra is. Maar wel heel belangrijk, benadrukt Verwoest. „Omdat taal in alles zit." dinsdag 7 maart 2006 b 14 door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Op de helft van Vlissingen Stadskoers 2010 is zeker driekwart van de doel stellingen die de stad in 2000 voor zichzelf gesteld heeft, behaald. Vlissingen ligt op koers. Eind jaren negentig stelde de gemeente een lijst met 66 actie punten op. Die moesten voor 2010 zijn behaald. En een dag voor de raadsverkiezingen laat het college zien wat zij de afgelo pen periodes heeft uitgevoerd: van alle doelen is driekwart be haald. Om wat voorbeelden te noemen: in de zomer is het rustiger op de boulevards en met de uitbrei ding van het aantal slaaphuisjes op het Nollestrand komen meer verblijfsrecreanten in de stad. Vismijn Maar ook: de vismijn is gepriva tiseerd, Vlissingen heet nog al tijd 'bruisend als de branding', politieke partijen praten steeds meer met elkaar, in de stad ont staat een echte horecakern. Dan het paradepaardje van de stad: na jaren ligt er de Konings- brug. Vlissingen heeft eindelijk een tweede binnenstadsontslui ting. Het college is trots, blijkt wel uit het aantal keren dat er over geschreven wordt in de eva luatie van de Stadskoers. De Ko- ningsbrug is goed voor vijf keer 'gelukt'. Natuurlijk heeft het college nog niet alles voor elkaar gekregen. Zo.is het Bellamypark nog altijd geen flaneergebied. Wel ligt op het stadskantoor een schets van een autoluwer horeca-gebied. „Maar zover is het nog bij lange na niet", zegt voorlichter R. de Witte. „Die gewone stoeptegels op het Bellamypark liggen er als noodmaatregel. Straks komt er een even mooie inrichting als die van de Nieuwendijk. Minder auto's, meer terrassen. Een plek waar je rustig tussen alle horeca zaken kunt wandelen. Zo gaan we de Fonteyne en het De Ruy- terplein ook aankleden. Vol gend jaar zal het allemaal klaar zijn." Die horeca zit in elk geval al steeds dichterbij elkaar, „tyj hebben de Concurrent naar'hei Bellamypark gehaald. Wat wij ook willen, is dat steeds meer hu! reca-ondernemers het marife me thema aanhalen in hun zaal Dat hadden we ook als doelstel, ling gesteld voor 2010. Niet da> het een voorwaarde is, maar wei een wens. Dat maritieme karat ter is echt iets Vlissings. Die zee moeten we uitbuiten." Ook niet gelukt: onderzoek naai 'grootschalige toeristische voor- zieningen'. Dus nog geen ver dieping in een casino aan de boulevard. Maar dat ligt niei aan de gemeente, denkt de voor lichter. Passief „Eerst moeten wij lucht krijgen van ondernemersplannen en pas dan kunnen wij daarop insprin gen- Tot die tijd blijft de gemeen te passief. Die kan alleen de bou levard mooi inrichten, zodat ei ondernemers op af komen. Wan; natuurlijk willen ook wij dat de boulevard opknapt. Alleen kun nen wij geen hotels bouwen, ol terrassen aanleggen. Dat is aan hen, niet aan de gemeente." En als de ondernemers zich vooi 2010 weten te melden, is ook dal speerpunt behaald. MIDDELBURG - Op de Kruil- molenlaan in Middelburg is gis- termiddag een onbekende fiet ser tegen een geparkeerde auto gereden. De eigenaresse van de auto stond rond kwart over twaall voor het raam en zag een ouders man bij haar auto weg fietser nadat hij vermoedelijk teger haar auto was gereden. De onbe kende man is hierbij gewond ge raakt want er lag een plas bloec op straat en er zat bloed op auto. Verder werd bij de auli een klein, zwart gebreid mutsji gevonden. De fietser was moge lijk in de war en is doorgereden De auto raakte beschadigd. www.reumafonds.nl Evenwicht tussen mens en natuur is onmisbaar voor het voortbestaan van al het leven op onze planeet. Maar de laatste honderd jaar is de balans wreed verstoord. Greenpeace doet daar wat aan. Met educatie, onderzoek, lobby en, als dat niet helpt, met actie. Steun ons en word donateur. Via giro 44 of ga naar www.greenpeace.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 30