Zuurstof keert terug in Schelde Het laatste rondje met Vjelsy doet pijn 23 Vakantie, vrij voor het werk Zestig procent van Vlaams afvalwater wordt gezuiverd dinsdag 7 maart 2006 Vakantiehuis, afgedaan Dichters schrijven in hun va kantie gedichten. Minstens maken zij notities, schrijven zij invallen op en flarden van re gels - slapende botten zoals Gui- do Gezelle ze noemde - botten die vroeg of laat uitbotten tot volwaardige gedichten. Er zou den tientallen voorbeelden daar van in de literatuur te noemen zijn. Ik beperk me tot enkele groten als Goethe, (Italienische Reise), Rilke (Duineser Elegiën) Shelly, Keats, Eliot, Marsman, Nijhoff, Achterberg, Komrij en onnoem lijk veel anderen. Zelfs Vondel schreef over Denemarken toen hij één keer in zijn leven zijn stad aan het IJ verliet om de teu gels te vieren, al was het dan ook om die bij zijn Deense schul denaars strakker aan te halen. De laatste hint van mijn Latijn se leraar vlak voor de grote va kantie was altijd: Denk erom, vakantie is afgeleid van het la- tijnse vacare, en dat werkwoord heeft twee constructies, dat wil zeggen het kan betekenen vrij zijn van het werk en vrij zijn voor het werk. Vooral dat laatste was nieuw voor ons. Vrije tijd heb je om an dere dingen te doen dan je moet doen. Wat dichters betreft wil dat niet zeggen dat ze alleen in hun vrije tijd gedichten schrij ven. Maar de noodzakelijke rust en stilte waarin de geest open en leeg is en de inspiratie een kans krijgt, is bij uitstek de vakantie. Zeker de helft van de poezië zou ongeschreven zijn gebleven als de makers ervan niet tijdens va kanties, hadden vertoefd in an dere landen, in vreemde hotels, vakantieverblijven, strandhuis jes, pensions en vreemde bedden waarin hij op 'zijn verhaal' kan komen. Om dicht bij huis te blijven, Zee land als vakantieland heeft in de loop der eeuwen heel wat dichters en schrijvers aan het werk gezet. De dichter Job Dege- ner had als kind het voorrecht dat zijn ouders in Zuidzande (Oostburg) een vakantiehuisje hadden aan de Bruggendijk van af eind jaren vijftig tot eind ja ren tachtig. In die vakantieperio den had hij alle tijd om uit te kij ken over de Zeeuws-Vlaamse ak kers en de dijk waar ieder uur de bus van Cadzand naar Oost burg langs reed - 'de streekbus die ieder uur een doos vol licht bezorgt'. Hij kwam er later als volwassene geregeld terug. Deze vakanties inspireerden hem ongetwijfeld tot zijn eerste gedichten. In een van zijn latere bundels Van de arend en het lastdier, (1995, uitgeverij Tho- De bel is al jarenstuk, who cares? men klopte die paar keren wel onder zijn gewicht aan leegte brak nu ook de brievenbus we ontvangen geen tekens meer van buiten We wisten van deze afloop: hoe meer we trouwden, ter wereld brachten hoe spaarzamer de bezoeken want wat valt er nog te vinden in pretloze akkers? De natuur heeft zich over haar stiefkind ontfermd, de tuin is weer van gras en netels de populieren dringen tussen de tegels op en de avonden zullen blijven dat vogels neerstrijken met veel rumoer en geluidloos vertrekken, zoals wij Job Degenaar Uit: De helderheid van morgens - Uitgeverij Thomas Rap, Amsterdam 1992 mas Rap, Amstei'dam) is een af deling die 'Cadzandse Notities' heet. Aan het strand van Cad zand groef hij verwoed naar fos siele haaietanden. Ook vond hij er zijn eerste liefdes. 'De liefdes waaraan we niet hechten ze zijn zo verweven met dit landschap dat bloeide als wij bloeiden, zacht ging hui len in de mist toen we niet meer konden'. En in een ander gedicht: 'Of het de weelde van het minnen is het gevoel van afscheid of begin daarbij'. De Engels/Amerikaanse dichter T.S. Eliot dichtte al: 'In the beginning is the end'. Zelfs de tijd van het vakantiehuisje dat van vader op zoon is overge gaan, raakt op. Men woont te ver weg, het wordt de zoveelste keer, men wil wel eens iets an ders, men raakt uitgekeken, de wereld is groter dan Zeeuws-Vlaanderen, men voelt de afloop aankomen. De excuses en uitvluchten zijn legio. Het is afgedaan, basta, finito! In het gedicht 'Vakantiehuis af gedaan' worden de gebreken van de afgang meedogenloos ge signaleerd. Het lijken evenzo veel excuses voor de ontrouw van de bewoner. De bel die al ja ren stuk is. Ach wat kan het schelen? Er kwam toch bijna nooit meer iemand langs. De brievenbus die breekt onder het gewicht aan leegte is het afdoen de beeld dat het afgedaan is met de altijd verrassende relaties die het huisje genereerde. Eigenlijk wisten we het allemaal al, wil de dichter zeggen. Hij vindt de krachtige en originele bewoor ding 'hoe meer we trouwden' voor het isolement dat elke rela tie bedreigt. De afstand, de gewenning aan de plek, het gezin, andere verlan gens en behoeftes creëren de on macht en de onwil om het huis in stand te houden. Het verval leidt tot afval. Zelfs de natuur, aanvankelijk bron van vreugde en schoonheid, wordt het kind van de rekening. De woekering van brandnetels, gras en boom wortels breekt de menselijke onthulling van zorg en toewij ding kapot. Wat blijft, zijn de avonden, het einde van dé lichte dagen dat de vogels die zo feeste lijk zijn neergestreken, nu ge luidloos vertrekken. Zo wordt het geliefde vakantie huis onder de handen van de dichter het symbool van de glo rie en het verval van de mens en zijn bezit. Lou Vleugelhof Wetenschapper Karline Soe- taert van het Centrum voor Estuariene en Mariene Eco logie (Cemo) in Yerseke stelt het met zichtbaar genoegen vast. De Schelde is, kijkend naar de afge lopen veertig jaar, stukken scho ner geworden. De rivier is voor al zuurstofrijker geworden. „Je kunt niet zeggen dat hij vol ledig proper is. De Schelde is nog flink vervuild. De hoeveel heid voedingsstoffen die erin zit ten is hoog", neemt zij meteen wat gas tex-ug. Maar het gebied dat kampt met gebrek aan zuui- stof is kleiner geworden. Dat heeft verschillende positieve ge volgen. Soetaert heeft het in het bijzon der over de Zeeschelde en de Westerschelde. De Zeeschelde loopt, stroomafwaarts, van Gent tot de Zeeuwse gi-ens. Dan begint de Westèrschelde, tot aan de uitstroom in de Noordzee. In de jaren zeventig van de vori ge eeuw was het water van de Schelde bar slecht. De invloed van de vervuiling - lozing van ongezuiverd afvalwater van mens en industrie, uitstoot van de landbouw - reikte vanaf de monding in Frankrijk tot aan Hansweert. In een kleine stukje Schelde daarna, in de richting van de Noordzee, wei'd de kwali teit van het water, mede door de invloed van het getij, wat beter. Soetaert geeft aan dat de grens waar het water weer zuui'stofrij- ker wordt stap voor stap stroom opwaarts, in de richting van Vlaanderen dus, is opgeschoven. Van Hansweert ruim dertig jaar geleden, naar de Belgisch/Nederlandse grens om streeks 1990, tot voorbij Antwer pen anno vandaag. Afvalwater „Vroeger was de Zeeschelde vrij wel helemaal zuurstofloos. Van af Bath zag je heel weinig beest jes. We vonden dikwijls dood plankton in het water. Ter hoog te van Antwerpen zat er bijna niks levends meer in, op wat taaie organismen na. Dat is dui delijk verbeterd. Richting Gent verslechtert het weer", zegt Soe taert. Zij schrijft dat in het bijzonder toe aan de bouw van waterzuive ringsinstallaties. Zo is het einde lijk zover dat het afvalwater van wereldstad Brussel gezui verd wordt. België - en zeker Vlaanderen - heeft daar flink de portemonnee voor getrokken. Beliepen de uitgaven hiervoor in 1989 nog circa 150 miljoen eu ro, tien jaar later was dat opgelo pen tot 350 miljoen euro. Onge veer 60 procent van het Vlaamse afvalwater wordt tegenwoordig gezuiverd. De projectleider van het Cemo (onderdeel van het Ne derlands Instituut voor Ecolo gie, Nioo) zette in samenwer king met mensen van de Univer siteit Antwerpen, meetgegevens van het Scheldewater vanaf 1965 op een rij. Er is daarbij met name gekeken naar voe dingsstoffen als stikstof en fos for. Planten en dieren bleven daarbij buiten beschouwing. De bevindingen laten zien dat het aandeel van de industrie ih de uitstroom van stikstof fors daal de en dat van de huishoudens in lichtere mate. Opmerkelijk is dat daarentegen het aandeel van de landbouw wat stikstof betreft, niet zakte maar toenam. Voor fosfor zijn vergelijkbare ontwikkelingen vastgesteld. De vermindeling van de voe dingsstoffen op de Schelde en daai'mee het weer zuurstofrijker worden van het water, heeft gun stige gevolgen. De bacteriën in het water zetten ammonium eer der en doelmatiger om in ni traat. Hierdoor is het ontstaan van lachgas, een broeikasgas dat invloed heeft op de klimaat verandering, sterk afgenomen. Dankzij de gunstige ontwikke lingen is de 'filterfunctie' van het Scheldebekken aan het her stellen, meldt Soetaert. Die fil terfunctie zorgt, in goede om standigheden, voor omzetting en transport van een teveel aan voedingsstoffen (zoals stikstof) in het water. Het onderzoekt toont volgens Soetaert aan dat er nog weinig bekend is van het gedrag van een estuarium als de Westerschelde. Hoe reageert het precies op vervuiling en een overmaat aan voedingsstoffen? In welke mate ti'eedt, na sane ring van vervuilingsbronnen, herstel op? De wetenschapper legt uit dat met het onderzoek wel is aange toond dat meetgegevens over een langere periode belangrijk en onmisbaar zijn om bepaalde ontwikkelingen te doorgronden. Dat is weer nodig om voorspel lingen te kunnen doen. Het Ce mo probeert om modellen te ma ken, die voorspellingen doen over het gedrag van een rivier monding ofwel estuarium. Daar bij gaat het vooi-al om de filter functie van een rivier. Rinus Antonisse foto's Ludo Goossens Jarenlang stond de Schelde bekend als de vervuildste ri vier van West-Europa. Een twijfelachtige eer. Lang zaamaan lijkt er verbetering in te komen. Er is nog een lan ge weg te gaan, want het oppervlaktewater in het stroom gebied van de Schelde voldoet nog nergens aan de normen. De Schelde bij de bron te Saint-Quentin. sa KINDERBOERDERIJ De kinderboerderij aan de Evertsenlaan in Terneuzen is een drukbezochte plek. Even brood brengen voor de dieren, even eruit met de kinderen, even een ommetje ma ken. Verstandelijk ge handicapten van de stichting Tragel ver zorgen de dieren en on derhouden de stallen. In deze rubriek weke lijks bericht over het wel en wee op de Ter- neuzense kinderboer derij. Hij zit er een beetje versla gen bij. Hij wist het al lan ger, maar nu het echt zover is, doet afscheid nemen best een beetje pijn. En dat het ook nog eens op een veel vroeger tijdstip is dan verwacht, maakt het nog erger. Shetlandpony Vjelsy, het lievelingsdier van vrijwilliger Jochem Boerbooms, vertrekt de ze donderdag van de boerderij. Jochem (11) was daarom al vroeg uit de veren, om zich voor de laatste keer extra lang over de pony te kunnen bekomme ren. Waarom hij zo'n speciale band heeft met de zwarte vier voeter? Dat is lastig te verwoor den. „Zij is gewoon ontzettend lief, daarom vind ik het zo jam mer. Maar ja, straks komen er gelukkig een ezelveulen en lam metjes bij, dus dan zijn er weer genoeg andere leuke dingen." Eigenlijk dacht Jochem dat Vjelsy pas 's middags zou ver trekken, maar de nieuwe eigena ren uit Koudekerke blijken al in de ochtend hun aanwinst op te komen halen. „Mag ik nog snel even een rondje langs de kreek met haar lopen, voordat ze ko men?", vraagt hij. Beheerster Angelique krijgt nauwelijks tijd om begripvol 'ja' te knikken. Weg is-ie, voor de allerlaatste keer wandelen, kletsen en aaien. Eigenlijk is Vjelsy helemaal geen 'kinderboerderijdier'. De pony is privé-bezit van Angeli que. Zij bracht het dier een paar maanden geleden naar de kin derboerderij om shetlandveulen WJ gezelschap te houden. „Ik heb thuis al drie paarden, dus moest ik een keuze maken. Dat is ontzettend lastig, maar het moet nu eenmaal. De nieuwe ei genaar heeft drie kinderen, die voor Vjelsy zullen zorgen", ver telt Angelique. De pony is vandaag niet het eni ge dier dat de boerderij verlaat. Ook de ezels Ramechan en Lynn worden in een aanhangwagen geladen, maar hun vertrek is van tijdelijke aard. „Zij worden Vrijwilliger Jochem Boerbooms (r) neemt afscheid van zijn lieve lingsdier Vjelsy. foto Peter Nicolai eerst naar mijn huis gebracht", vertelt beheerster Andrea. „Za terdag zijn de ezels te bewonde ren op de jaarmarkt in Sint Jan steen, omdat Stichting De Ezel vriend daar ook is. Dat kan nog net, want Ramechan verwacht over een paar weken een veulen. Het is nog geen probleem om haar mee te nemen, zolang we maar geen mensen meer op haar laten rijden." De pony's en ezels kunnen dus nog eenvoudig worden ver plaatst. Anders is het gesteld in de volière, waar al het pluimvee is opgehokt in verband met de dreiging van vogelgriep. „We hebben deze week overleg ge had met de dierenarts: inenten of niet. We zijn er nog steeds niet uit. Het voordeel is dat je het risico verkleint, al moet je de dieren wel in een hok laten zitten. Een arts moet anderzijds wel heel handig zijn om ze goed te prikken. Het zorgt bovendien voor veel stress bij de dieren. En over de hoge kosten hebben we het dan nog niet eens gehad", zegt Andrea. Overigens voelen een haan en kip zich in de hertenwei al een paar weken vogelvrij. Gedumpt gevogelte in verband met de op- hokplicht, dat zich met geen mo gelijkheid laat vangen. De be heerders hebben al meerdere ke ren als gekken achter de twee beestjes aangerend, maar het koppel is hen tot nu toe nog al tijd te slim afgeweest. De schapen en geiten hebben de ze week wél een spuit gehad. Vo rig jaar vielen twee geitjes ten prooi aan een besmettelijke dar minfectie, die wordt aangeduid als 't bloed. Andrea: „Als zij die ziekte hebben, dan is dat onom keerbaar. Met andere woorden: het wordt hun dood. Bij die twee geitjes ging het heel snel. Na een paar dagen vonden wij ze in nagenoeg dezelfde hou ding: met een gestrekte nek, als of zij verlamd waren geraakt. Uit sectie bleek dat het om 't bloed ging. Daarom hebben we nu deze vaccinatie laten doen. Ook al is het een ontzettend du re grap, die niet verplicht is." Raymond de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23