FNV eist reparatie koopkracht Hoogleraar maakt gehakt van voormalige Ahold-top PZC PvdA Vlissingen sterk en sociaal «te VN onderzoeken plan kernkop Iran stem lijst Vogelgriep ontdekt bij katten in Oostenrijk Scholen weren ballen partij Reimerswaal Minder dan de helft van Nederlanders gaat er volgens onderzoek op vooruit Babic pleegt zelfmoord in VN-cel POLITIEKE PARTIJ Aanval geopend op growshops Den Haag houdt kritiek liever stil Bravenboer weer even op de troon ochtend middag ^^mida Geregeld zon en tot de avond droog. Aantrekkende zuidenwind bij maximaal 6 a 7 graden. 248e jaargang no. 56 dinsdag 7 maart 2006 los nummer 1,25 Idoor Jan Kooy «ifimtina van der Meer AMSTERDAM - De FNV pleit donderdag tijdens het voorjaarsoverleg voor een teeks maatregelen om de koopkracht van burgers te j verbeteren. De vakcentrale wil dat het kabinet een half miljard euro reserveert voor i exlra koopkrachtreparatie, l bovenop de 200 miljoen in I [ie al overeengekomen 'stroppenpot'. Hulpeloze klant j verdient steun j EINDHOVEN - Fabrikanten rtj van producten als draadloze au- dio- of computersystemen, plas- ma-tv's en homecinemasets wij- Zen de helft van de consumen- 1 tenklachten onterecht als ongel- 1 dig van de band. :Vaak is er geen sprake van een jtechnisch mankement, maar hebben klanten de ingewikkel de gebruiksaanwijzing niet 'goed begrepen. Daarom moeten bedrijven de hand in eigen boe zem steken en het eenvoudiger i maken om hun producten te ge- jbruiken. Dat concludeert Elke den Ouden uit onderzoek, waar op zij 16 maart hoopt te promo veren aan de Technische Univer- jsiteit Eindhoven. Volgens haar moeten bedrijven 'klungelende ■klanten serieus nemen'. ANP Verder mikt de FNV in het over leg met kabinet en werkgevers op structui-ele verlaging van de sociale premies. „De overschotten in het WW-fonds lopen op tot 8 mil jard euro", zei FNV-voorzitter A. Jongerius gisteren. „Het geld moet weer terug naar de bur gers." Zij verwacht dat werkge vers ook enthousiast zullen zijn, aangezien de loonkosten afne men als de premies dalen. Jongerius reageerde hiermee op de resultaten van een onderzoek naar de' koopkracht dat TNS Nipo heeft uitgevoerd in op dracht van de FNV. Uit het on derzoek blijkt dat het kabinet zijn belofte dat vrijwel niemand er dit jaar financieel op achter uit gaat, niet waarmaakt. De FNV erkent dat bijna de helft van de Nederlanders (49 procent) er in het nieuwe jaar op vooruit is gegaan, maar wijst er vooral op dat 44 procent het besteedbare inkomen zag slin ken. Wanneer er rekening wordt gehouden met de nominale ziek tekostenpremie - gecorrigeerd voor eventuele zorgtoeslag - daalde volgens de uitkomsten van het onderzoek bij 53 pro cent van de Nederlanders het be steedbare inkomen. Belofte Balkenende Jongerius ziet weinig positiefs in de boodschap van premier Balkenende, die zondag zei dat de zorgtoeslag deze zomer niet daalt. Deze toezegging 'leidt er- slechts toe dat de gaten niet nog groter worden', meent de FNV-voorzitter. „Hij ziet af van van onze redactie buitenland WENEN - Inspecteurs van de W-atoomwaakhond IAEA on derzoeken aantijgingen dat Iran in het geheim aan de ontwikke ling van kernkoppen werkt. De koppen zouden zijn bedoeld voor de middellangeafstandsra- ket Shabab UI. Dat bevestigden gisteravond hooggeplaatste functionarissen uit de omgeving van het IAEA in Wenen. De aantijgingen be reikten de atoomwaakhond van 'meerdere kanten', mogelijk van geheime diensten of de Iraanse oppositie. De bevestiging komt in de week DEN HAAG - De voormalige Kroatisch-Servische president Milan Babic heeft in de VN-ge- vangenis in Scheveningen zelf moord gepleegd. Volgens het Jocgoslavië-Tribunaal gisteren werd hij zondag om 18.30 uur dood in zijn cel aangetroffen. Er waren geen aanwijzingen dat Babic van plan was zelfmoord te plegen, zei een woordvoerster van het tribunaal. De veilig heidsmaatregelen zijn in acht ge nomen: om de dertig minuten werd naar Babic gekeken. Dat is zondag om 18.00 uur voor het laatst gebeurd. Over de manier waarop Babic zelfmoord pleeg de wilde zij niets zeggen. Babic (50) had gisteren moeten getuigen in het proces wegens oorlogsmisdaden tegen Milan Martic, een van zijn opvolgers. Babic gooide het begin 2004 op een akkoordje met hoofdaan klaagster Del Ponte en legde een gedeeltelijke schuldbekente nis af. Hij bekende zijn betrok kenheid bij de etnische vervol ging van etnische Kroaten in net door Serviërs beheerste ge- bled in Kroatië in 1991/1992: ■noorden, deportaties, vernieti ging van eigendommen en ande- re oorlogsmisdaden. ANP Pagina 4 Babic leefde in angst (Advertentie) ONS BURGERADVIES? STEM PPM LIJST 4 (Advertentie) l.v.m. biddag zijn wij woensdag 8 maart de hele dag gesloten. een voorgenomen verslechte ring. Het kabinet moet echt met meer over de brug komen." Jongerius pleit tijdens het voor jaarsoverleg eveneens voor een hogere maximale zorgtoeslag voor alleenstaanden en compen satie-voor minima die niet profi teren van de gedeeltelijke af schaffing van de onroerende- zaakbelasting. Het ministerie van Sociale Zaken toonde zich niet onder de indruk van het pleidooi van de FNV. Een woordvoerster zegt dat de vak centrale in de berekeningen een aantal koopkrachtmaatregelen van het kabinet vergeet, zoals verhoging van de kinderkorting, meer financiële steun voor kin deropvang, de ozb-verlaging en extra tegemoetkoming voor chronisch zieken en gehandicap ten. Ook heeft de FNV volgens haar geen rekening gehouden met loonstijgingen door cao-af- 'spraken, die vakbonden zelf met werkgevers hebben gemaakt. Wat de kosten voor sociale ver zekeringen en overschotten in dat het IAEA zich buigt over het omstreden nucleaire program ma van de islamitische repu bliek. De bestuursraad van het IAEA begint vandaag aan het debat over een rapport, waaruit blijkt dat Iran nog steeds niet volledig samenwerkt met het VN-agentschap. Ook gaat het re gime in Tèheran door met het verrijken van uranium, waar mee ook kernwapens kunnen worden gemaakt. Het bericht over het ontwikke len van kernkoppen door Iran volgde gisteren op het nieuws dat het land juist bereid zou zijn voorlopig van grootschalige ura niumverrijking af te zien. Voor waarde was dat het dan wel on derzoek naar verrijking zou mo gen blijven doen en daar ook öp kleine schaal mee zou mogen ex perimenteren. Dat zou dan on der toezicht van het IAEA moe ten gebeuren. ANP/DPA/GPD Alle 160 katten van het dierenasiel De Ark van Noach in Graz worden afgevoerd en in quarantaine geplaatst, foto Markus Leodolter/EPA door Robert Bloemen GRAZ - Bij levende katten in Graz in de Oostenrijkse provin cie Stiermarken is het ook voor mensen levensgevaarlijke vogel griepvirus H5N1 vastgesteld. Het ministerie van Landbouw en Volksgezondheid sprak over drie positieve tests. Twee van de drie dieren herstelden van de in fectie. Het departement gaat er vanuit dat de dieren in aanra king zijn gekomen met besmette vogels. Het virus zou nog ner gens van kat op mens zijn over- De besmette katten leven in een dierenasiel, waar eind vorige maand H5N1 was vastgesteld bij een aantal kippen. De dieren zijn waarschijnlijk besmet door- geïnfecteerde wilde zwanen die naar het asiel waren gebracht en in dezelfde kooi als de kip pen zaten. Alle dieren in de kooi zijn afgemaakt. De 160 katten van het asiel zijn in Wenen in quarantaine geplaatst. In de strijd tegen de vogelgriep bepleitte een Duits verbond van pluimveehouders voor een jacht op loslopende wilde katten. „Het valt niet te verantwoorden dat katten zich vrijelijk in de na tuur kunnen bewegen", aldus de voorzitter van het verbond. Af gelopen week troffen onderzoe kers op het Duitse eiland Rügen voor het eerst bij een kat het vo gelgriepvirus aan. ANP pagina 15 AID controleert opbokken door Achille Prick AMSTERDAM - De toenmalige Ahold-top heeft blunders ge maakt in haar zucht naar klin kende groeicijfers vanaf eind ja ren negentig. Het is onvoorstel baar dat bestuurders op dat ni veau zich daarvan niet bewust waren. Het opstellen van gehei me brieven om zaken in Aholds voordeel te regelen, was het al lerdomste wat de toenmalige top had kunnen doen. Dat concludeerde de Amster damse hoogleraar en boek- houd-expert Van de Poel giste ren óp de eerste dag van de rechtszaak tegen vier oud-top mannen van supermarktconcern Ahold. Voor de rechtbank in Amsterdam verschenen ex-be stuursvoorzitter Van der Hoe ven, oud-financieeltopman Meurs, ex-bestuurder Andreae en de Zweedse oud-commissaris Fahlin. Het draait in de zaak om het, volgens het Openbaar Ministe rie, onterecht meetellen van dochterondernemingen in de to tale concernresultaten. Zo werd de omzet en de grootte van Ahold kunstmatig opgepompt. Ahold was grootaandeelhouder van die bedrijven, maar had nooit meer dan 50 procent in handen. Van de Poel, door de rechtbank aangewezen als deskundige, trók na bestudering van het dos sier twaalf conclusies. Het komt erop neer dat xAhold volgens Ne derlandse boekhoudregels de vier ondernemingen wel mocht meetellen, maar volgens Ameri kaanse niet. Met de laatste heeft Ahold te maken, omdat het is ge noteerd aan de beurs van Wall Street. Omdat het concern geen trek had om twee verschillende jaarrekeningen te presenteren, werd een papieren constructie bedacht. In een eerste set brie ven ('control letters') werd gere geld dat Ahold de volledige zeg genschap had. Maar daar gin gen de feitelijke eigenaren van Oud-topman Van der Hoeven arriveert bij de rechtbank van Amster dam. foto Marcel Antonisse/ANP Leve het vlas en de teelt van tien WW-fondsen betreft, wijst de woordvoerster erop dat minister De Geus van Sociale Zaken nog laat onderzoeken of en hoe pre mies lager kunnen worden vast gesteld. Dit onderzoek naar meer 'kos tendekkende premies' is naar verwachting deze zomer klaar. ANP Een meerderheid van de Tweede Kamer is ,het beu dat in de zogenaamde growshops vrijelijk producten worden ver kocht voor het telen van wiet in de woning. De verbouw van wiet in woningen zou leiden tot verloede ring van woonwijken en brandgevaarlijke situa ties. De provincie Zeeland had haar kritiek op de nationale rampoefening rond de kerncentrale in Borssele in mei vo rig jaar binnenskamers moeten houden. Minister Remkes (Binnenlandse Zaken) en staatssecretaris Van Geel (Milieu) hebben er weinig waardering voor rij C dat de provincie kritiek uitte via de pers. John Bravenboer heeft zich nog een keer opgeworpen om voetbalclub Ploek uit een crisis te halen. Voordat de 70-jarige interim-voor zitter op 31 mei terug treedt, wil hij bij de hoofd klasser een krachtig be stuur hebben geformeerd. „Het zou toch ondenkbaar zijn dat er een topklasse komt zonder Hoek." Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Buitengebied: 21, 22, 23 en 24 door Rob Paardekam KRUININGEN- De 1500 ballen die de lokale partij Leefbaar Rei merswaal (LR) gisteren heeft verspreid onder alle basisscho len in de gemeente zijn niet alle maal bij de kinderen terechtge komen. De overkoepelende orga nisatie van de openbare scholen heeft bepaald dat ze voorlopig in de kast blijven liggen. Leefbaar Reimerswaal liet op 1500 ballen haar logo en de tekst 'Voor je toekomst' druk ken. Ze werden gisteren in alle vroegte afgeleverd bij de acht tien scholen in de gemeente. Bestuursmanager M. Damen van de Federatie Openbaar On derwijs Reimerswaal (FOOR) was er niet zo blij mee. „Als op die ballen het logo van alle par tijen had gestaan of als Leef baar Reimerswaal ze volgende week had afgeleverd, was het geen probleem geweest", zegt hij. „Maar niet een dag voor de verkiezingen. Als wij die ballen nu met de kinderen mee naar huis geven, lijkt het alsof we par tij kiezen en dat is niet zo." De zes openbare scholen hebben de ballen voorlopig in de kast ge legd. Later wordt bepaald wat er mee gebeurt. „Misschien kunnen we ze gebruiken tijdens de gymles sen", aldus Damen. LR-voorman M. Weststrate noemt de reactie van de FOOR kinderachtig. „Gelukkig zijn er ook scholen die anders reage ren. We hebben gezien dat veel kinderen in Rrabbendijke en Kruiningen tussen de middag lekker met hun bal in de hand naar huis gingen." pagina 3 goed weer bevordert hoge opkomst pagina 4 proefballonnetjes pagina 11 verkiezingen in Zeeland de vier dochters in Zuid-Ameri- ka en Zweden alleen mee ak koord als er ook vier 'side let ters' werden opgesteld waarin Ahold de volledige zeggenschap weer ontkende. Die brieven zijn achtergehouden voor huisac countant Deloitte. Volgens Van der Poel is het onvoorstelbaar dat de bestuurders niet beseften dat ze met die constructie in de problemen zouden komen. Honger Rechtbank-president Bauduin ■zette het Ahold van de jaren ne gentig neer als 'een concern dat een niet meer te stoppen honger naar groei had'. Van 1998 tot 2002 steeg de omzet van 7 naar 62 miljard euro. Bauduin haalde getuigenverklaringen aan van oud-commissaris De Ruyter die Van der Hoeven omschreef als een jager, die altijd op zoek was naar 'racepaarden'. Ook de do minantie van Van der Hoeven binnen Ahold kwam aan bod. Deze was 'duidelijk de nummer één; hij nam de beslissingen', ci teerde rechter Bauduin De Ruy ter uit getuigenverhoren. De verdachten worden de ko mende weken nog uitgebreid in dividueel aan de tand gevoeld. Van der Hoeven erkende giste ren opnieuw dat hij 'side letters' heeft ondertekend, maar de in houd daarvan niet kende. GPD (Advertentie) i (post)bankrëkeningnummer. O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toeslemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefobonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 20,55)' O pet kwartaal mei automatische incasso (€59,75)" per jaar met automatische incasso 229,20)'. mei gratis PZC-paraplu i Kijk op vjvM.pzc.nl/abonneien. bet gratis 1 0S00 0231231 ol sluur deze bon naar i P/C. afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713, -IdBO WB Goes s'vmssnssssBo het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1