Test van vakbekwaamheid PZC Het ene bandje is het andere niet Gedichten zitten zó dicht op je ziel GELICHT Oscarwinnaar Crash in Filmtheater FiZi 17 Mannen krijgen boetes voor Skatereis naar Rotterdam Krabbenkreek naar tweede ronde Werkstraf voor verkeersagressie Boete voor dronken varen Aangehouden in Yerseke na rotdag dinsdag 7 maart 2006 vechtpartij MIDDELBURG - Een 27-jarige inwoner van Sluiskil en een li ,3 jarige man uit Tcmeuzen kre- ta voor openlijke geweldple- eilig gisteren boetes van 390 eu- H I opgelegd door de Middelburg se politierechter I. Woltring. MHet to 8®8 6 augustus vorig I jaar in de binnenstad van Ter- ij neuzen over de schreef toen de mannen in een vechtpartij ver- geild raakten. Hun slachtoffer li ging na enig duw- en trekwerk l> Len de grond en werd vervol- II «ens door de vechtersbazen in Jet kruis en tegen zijn hoofd ge- schopt. Het incident in de Arsenaal straat werd geregistreerd door een van de camera's in het uit gaanscentrum. De politie kon -de daders snel inreke nen. Er was geen noemenswaardige aanleiding voor de kloppartij. Het heeft er alle schijn van dat de agressie vooral voortkwam uit het alcoholgebruik van de twee verdachten. Het slachtoffer leek aanvanke lijk ernstig gewond; hij reageer de niet toen agenten hem aan spraken. Achteraf bleek het let sel mee te vallen. De politierech ter verwachtte eigenlijk een spijtbetuiging van de verdach ten, maar die bleef uit. „Ik heb de neiging om een zwaardere straf op te leggen, maar ik zal de officier volgen in zijn eis. In jullie voordeel spreekt dat jullie met eerder voor geweld in aanra king zijn geweest met politie en Justitie", motiveerde de rechter zijn uitspraak. SAS VAN GENT - Stichting Jongerenplasa in Sas van Gent verzorgt op zaterdag 18 maart een skatereis naar Rotterdam. bestemming is het indoor- skateterrein Skateland. Daar kunnen skatefanaten een hele middag oefenen en trainen. De bus vertrekt om 11.00 uur vanaf het Keizer Karelplein in Sas van Gent. Opgeven bij Ronald Roelandt, 0115-453496. kunst door Emile Calon Het wedstrijdseizoen staat weer op het punt van beginnen voor de brandweerkorpsen. De wedstrijden zijn al lang niet meer te vergelijken met de regionale sjoelkampioenschappen van Zeeuwse postduivenhouders, aldus Aart van Oosten van de Regionale Brandweer Zeeland. Ze moeten volgens hem vooral gezien worden als vakbe- kwaamheidstesten. Nog niet zo lang geleden waren brand weerwedstrijden vooral leuk voor de deelnemers. Lekker samen weg, lekker spuiten en daarna lekker drinken. Die tijd is volgens provinciaal wedstrijdlei der Aart van Oosten echt voorbij. „Zo'n wedstrijd is niet het feestje van de brandweer maar echt een serieuze aan gelegenheid." Tijdens zo'n krachtmeting laten de ver schillende korpsen zien dat ze wat kun nen, dat ze kunnen improviseren en dat ze in staat zijn om mensen te redden en Tijdens provinciale brandweerwedstrijden in Bruinisse, april vorig jaar, moesten twee brandweerlieden, met zwemvesten - zoals dat hoort aan boord van een schip - een 'slachtoffer' in veiligheid brengen. foto Marijke Folkertsma Brandweer te voorkomen dat roerend en onroerend goed onnodig verloren gaat. Elk brandweerkorps oefent wekelijks. Dat gebeurt aan de hand van een lei draad, aldus Van Oosten. Tijdens die oe feningen wordt gekeken of de man schappen de oude vaardigheden nog steeds beheersen en leren ze ook om gaan met nieuwe technieken. In de prak tijk en tijdens wedstrijden kunnen ze la ten zien dat ze die vaardigheden ook daadwerkelijk beheersen. „Daar wordt hun geoefendheid getoetst." Hij verze kert dat de spanning van een wedstrijd bijna te vergelijken is met de spanning' die heerst bij een echte uitruk. Een wedstrijd is elke keer weer anders. Dat komt omdat elk korps een wed strijd mag organiseren. Elk korps vindt het dan ook een uitdaging om de andere korpsen iets voor te schotelen dat bij zonder is. Zo confronteerde het korps van Bruinisse de collega's met het be strijden van een brand aan boord van een schip en konden de Zeeuwse korp sen in Nieuwdorp aan de slag op een scheepswerf. Van Oosten benadrukt dat de scenario's die worden voorgescho teld, vaak aan de praktijk zijn ontleend. „We proberen zo realistisch mogelijke oefeningen aan te bieden." De laatste zaterdag van deze maand staat de eerste wedstrijd gepland in Aar denburg. Daar doen 22 korpsen uit de hele provincie mee. Vanaf half acht in de ochtend tot vroeg in de avond wordt daar dan gestreden in twee verschillen de klassen: hoge druk en 112. Hoge druk betekent, dat een brand moet wor den bestreden. 112 kan alles zijn; van "een beknelling in een gebotste auto tot en met een schoorsteenbrand. De ver schillende brandweerploegen krijgen pas bij aankomst te horen met welk pro bleem ze die dag te maken hebben. Som migen vinden dat waf laat en gaan de dag vooraf 'spioneren' om zo beter voor bereid te arriveren. „Die willen hoe dan ook hoog eindigen", glimlacht Van Oos ten. Volgens hem is het dan ook een uit daging voor het organiserende korps om de opstelling zo te maken dat die op het laatste moment nog veranderd kan worden. De ploegen die deelnemen komen niet gezamenlijk op. Zo om het half urn- arri veert een ploeg bij het wedstrijdterrein om ingelicht te worden en daarna in ac tie te komen. Na afloop keert in de mees te gevallen zo'n ploeg ook weer terug naar huis zodat de collega's van een buurkorps daarna af kunnen reizen naar de wedstrijd. Het kan immers niet zo zijn dat de helft van al het brand weermateriaal in Aardenburg staat. Als er dan echt iets gebeurt in bijvoorbeeld Yerseke duurt het te lang voor daar vol doende materiaal is om een calamiteit te béstrijden. Om die reden worden er ook verschillende wedstrijden gehou den zodat iedereen aan de beurt kan ko men. De best presterende korpsen gaan naar de gewestelijke wedstrijden en de winnaars daarvan gaan naar de landelij ke finale. De korpsen Borssele en Over- zande bereikten vorig jaar die finale. Een ploeg bij een brandweerwedstrijd bestaat uit de bemanning van een blus- voertuig; een bevelvoerder, een chauffeur/pompbediende, een twee hoofdige aanvalsploeg en de tweehoofdi ge blusstoffenploeg. Tijdens een wedstrijd worden die zes mensen door vier juryleden gevolgd. Die kijken of die mannen en wouwen doen wat ze moeten doen. Daarnaast is er ook nog een baancommissaris die er op let of er in de auto, tijdens het rijden naar de wedstrijdbaan, alles correct wordt gedaan. Er zijn heel wat criteria waarvoor punten zijn te verdienen tij dens zo'n wedstrijd. Als er echter onvei lig wordt gewerkt, zowel onveilig voor de brandweermensen als onveilig voor het slachtoffer of de omgeving, volgt er onherroepelijk een negatief oordeel. Dan maakt al het andere, zoals het snel aankoppelen van slangen en het op de juiste manier benaderen van het vuur, niets meer uit. SINT-ANNALAND - Natuurgebied de Krabbenkreek bij Sint-Annaland heeft de tweede ronde van het NCRV-pro- gramma 'De Mooiste Plek' bereikt. In de afgelopen weken kon via de website www.demooi- steplek.nl gestemd worden op 24 natuurgebieden in Ne derland (twee per provincie). Van elke provincie bleef gis teren één gebied over. De Krabbenkreek versloeg directe concurrent de Kop van Schouwen met 9978 tegen 8617 stemmen. In de tweede ronde moeten de ambassadeurs van de gebieden nieuwe opdrachten uitvoeren. Daarmee kunnen ze extra publiciteit verdienen. In april zendt de NCRV een portret uit over de Krabben kreek en op 13 mei is de grote finale. Op die dag wordt be kend welk gebied de titel 'De mooiste plek van Nederland 2006' krijgt; de winnaar krijgt 25.000 euro, te besteden aan het winnende gebied. MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Hoogerhei- de is gisteren voor verkeersagressie in Krabbendijke ver oordeeld tot honderd uur werkstraf en een maand voor waardelijke gevangenisstraf. De Middelburgse politie rechter I. Woltring vonniste daarmee conform de eis. De Brabander kreeg vorig jaar 25 augustus in Krabbendijke ruzie met een medeweggebruiker over een voorrangssitua tie. De scheldpartij escaleerde in eCn handgemeen, waar bij er over en weer klappen vielen. De verdachte had de andere man daarnaast nog geschopt terwijl die al op de grond lag. Officier van justitie R. Jeuken sprak over een kinderach tig verkeersincident tussen twee volwassen mensen. De Brabander heeft de reputatie snel zijn zelfbeheersing te verliezen. Dat bleek uit zijn strafblad met geweldsdelic ten en uit een mishandeling, vorige maand in Goes, waar voor hij zich te zijner tijd bij de politierechter moet ver antwoorden. MIDDELBURG - Een 27-jarige inwoner van Yerseke is gisteren in Middelburg voor dronken varen veroordeeld tot 750 euro boete. De man werd 31 augustus vorig jaar in de gemeente Rei- merswaal bij een controle gepakt toen hij op het vaarwa ter van De Zandkreek dronken een motorboot bestuurde. Uit de blaastest volgde een alcoholgehalte van 830 micro gram, terwijl 350 microgram is toegestaan. Officier van Justitie R. Jeuken wees op de minieme pak kans bij het varen. Politierechter I. Woltring vonniste con form de eis. YERSEKE - Een 45-jarige automobilist uit Zundert heeft in de nacht van zondag op maandag zijn rijbewijs moeten inleveren, nadat hij op de Zanddijk in Yerseke eerst een stopteken van de politie had genegeerd en later bleek dat hij bijna drie keer zoveel had gedronken als is toegestaan. De man die zéi 'een rotdag' te hebben gehad, wilde daar op niet mee naar het politiebureau om de zaak af te han delen, waarna hij is gearresteerd. Na afloop is hij door de politie zonder rijbewijs naar Yer seke teruggebracht met een dagvaarding voor de recht bank op zak. Robbert Jan Swiers: „Ik ben niet zo'n schrijver die elke komma zestien keer afstoft en maar blijft knippen en plakken." foto Mechteld Jansen floor Rolf Bosboom MIDDELBURG - Robbert Jan Swiers (Middelburg, 1959) is cm uiterst productieve schrij- vfr> op velerlei gebied, maar zijn gedichten waren tot nu toe alleen in kleine kring bekend. Daar wil hij nu verandering in gangen, met de uitgave van de bloemlezing Zintuiglijk geweld. Hij heeft inmiddels zo'n vijftig titels op zijn naam staan: kinder boeken onder meer, maar ook ve le uitgaven op het gebied van na tuur en historie en allerlei onder wijsmethodes. Eind vorig jaar won hij samen met Jan J.B. Kuipers, nog zo'n veelschrijver, de Zeeuwse Boe kenprijs 2005 voor Het verhaal Mn Zeeland. -Ik kan me nu eenmaal goed eoncentreren", verklaart Swiers zijn uitgebreide oeuvre. „Daar door kan ik in korte tijd veel doen. Ik ben niet zo'n schrijver die elke komma zestien keer af stoft en maar blijft knippen en plakken. Met Het verhaal van beland ben ik wel lang bezig geweest, omdat je daarvoor veel onderzoek moet doen. Voor veel kinderboeken heb je niet zoveel is minder bekend. „Ik heb diver se bundeltjes uitgegeven, maar veelal in eigen kring: vrienden, bekenden, soms ook relaties." In diverse Zeeuwse tijdschriften publiceerde hij ook af en toe poë zie. Zijn gedichten heeft hij altijd ge zien als 'een verborgen luikje', iets waar hij liever niet al te veel ruchtbaarheid aan gaf. „Ge dichten zitten zó dicht op je ziel. Het gekke is dat ik met mijn songteksten wel naar buiten kwam, terwijl die toch ook ver der gingen dan 'I love you yeah yeah yeah'. Het is poëzie op mu ziek. Misschien scheelt het dat de songteksten in het Engels wa ren en verborg ik me achter die taal." Naar eigen zeggen heeft hij dui zenden gedichten geschreven. Vanaf begin jaren negentig Dat hij ook actief is als dichter, De Manteling der liefde Scheefgegroeid en kromgetrokken. Korstmosbegroeid en vaalgeel. Windgegeseld verleden, schrijnpoklcen. Parasolheden en landberoofd deel. Ouderdomskwalen, gescheurde steen. Diepduindalen en zandsnerppaden. Muur ontwrichting, vorstelijk heem. Nieuwe lichting germanymaden. Zieldoortrokken, hartverpand. Boomschorslokken en varenprachl. Rhododendron, geurennacht. Armageddon, buitenland. Als alle vrienden zijn gestorven en de tijd verdwijnt achter gindse duinen zoek mij dan aan de kust. Daar breng ik wal ik heb verworven. Daar offer ik, terwijl Hades seint, mijn slecht onderhouden tuinen en mijn nooit gevonden rust. heeft hij zes bundeltjes gemaakt voor zijn directe omgeving. „Toen merkte ik dat men het toch wel erg leuk vond. Daarom dacht ik: ik zet ze op een rijtje, in een bloemlezing die een wat officiëler karakter heeft. Daar mee treed ik nu, met enige schuchterheid, naar buiten." De verzamelbundel, Zintuiglijk geweld, telt een beperkt aantal gedichten maar laat wel een ont wikkeling in Swiers' poëzie zien. „Je wordt ook als dichter volwassener, rijper: je komt in je leven ingrijpende dingen te gen zoals mensen die overlijden, je leert je plaats in deze wereld beter kennen - dat zijn allemaal zaken die je kunt terugvinden in het werk." „Ook in het spelen met taal ben ik trefzekerder geworden. De Manteling der liefde, bijvoor beeld, bestaat uit allemaal woor den die een bepaald beeld oproe pen. Als dichter probeer je steeds de verbeelding in je hoofd onder woorden te bren gen, zinnen van te smeden." Boek: Robbert Jan Siviers, 'Zin tuiglijk geweld', met. illustraties van Helen van Vliet. Uitgaven in ei gen beheer, 4,50, verkrijgbaar bij De Drukkerij in Middelburg en De Ruiter Fanoy in Vlissingen. Zie ook www. robbertjaiiswiers.nl door Raymond de Frel TERNEUZEN - Nee, het kon echt niet op één cd. De Zeeuws-Vlaamse zanger-gita rist Kees van Dorst en zangeres Myrthe Jansen maken deel uit van zowel Eyes in Ice als Monks- ville Manor, maar deze gezel schappen maken totaal verschil lende muziek. En dus presente ren zij zaterdag 11 maart in Por- gy Bess in Terneuzen gewoon twee nieuwe schijfjes. Want het ene bandje is het andere niet. De dromige pianopartijen en meerstemmige zanglijnen van Monksville Manor en punkjaz- zrock van Eyes in Ice op één cd mogen dan met elkaar vloeken, op het podium is de combinatie volgens de muzikanten wél mo gelijk. En om het nog wat inge wikkelder te maken: eigenlijk staan er zaterdag maar liefst vijf gezelschappen op het po dium. Zodat in elk geval zeker is dat het optreden allesbehalve standaardwerk wordt. Net als bij het vorige concert van Eyes in Ice in Porgy Bess in 2003 bestijgt ook coverband Back to Coda weer de planken om het betere werk uit de jaren zestig tot nu de zaal in te slinge ren. Back to Coda-toetsenist Jo- han Everaert neemt vervolgens achter de piano plaats om Van Dorst en Jansen te begeleiden in Monksville Manor. Die twee muzikanten worden op hun beurt weer regelmatig bijge staan door de andere vier band leden van Eyes in Ice. Zij wor den bovendien gesteund door een aantal zangeressen van het Zeeuws-Vlaamse popkoor Flash back, waarmee Van Dorst en consorten nog eens teruggrijpen Myrthe Jansen en Kees van Dorst maken deel uit van zowel Eyes in Ice als Monksville Manor. Achter de piano zit Johan Everaert van Back to Coda. Allen zijn zaterdag te zien in Porgy Bess. foto Camile Schelstraete naar hun eerdere concert in Por gy Bess. Geïnspireerd door een dubbel concert van de Belgische rock groep K's Choice en het ensem ble Polyfoon, besteeg Eyes in Ice toen de bühne met acht gou den koorkeeltjes. „En dan heb ben we nog een project, ge naamd T.RAM1 (zeg: T. Ramo- ne). Dat is nog niet goed van de grond gekomen, maar het is te leuk om helemaal laten liggen", maakt Van Dorst de verwarring compleet. „We zullen daarom tenminste twee Nederlandstali ge versies van nummers van The Ramones spelen. Zo wordt bij voorbeeld I don't want to be bu ried on a pet cemetry gebracht als En ik wil van mijn levensda gen niet worden begraven als een hond of kat. zo dat is dat." Dat betekent dus dat er ook ruimte is voor Nederlandstalig werk, wat weer als link dient met nog een andere gast tijdens het 'smeltkroesavondje': de Tex*-r neuzense dichter Jesse Meeusen mag met meerdere gedichten ook nog even laten zien wat hij in zijn mars heeft. Hoofdmoot is echter het nieuwe opnamemate riaal van Eyes in Ice en Monks ville Manor. Beide gevuld met ei gen werk, op de Depeche Mo de-song People are People (Monksville Manor) na. Eyes in Ice, Monksville Manor, Back to Coda, Flashback en Jesse Meeusen. Zaterdag 11 maart 21.00 uur, Porgy Bess, Terneuzen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Daniëlle Luinge en Atske Warnaar, de program meurs van filmtheater Fizi in Zierikzee, blijken een fijne neus te hebben voor succesfilms. Werd hun filmtip van januari Paradise Now in Los Angelos ge honoreerd met een Golden Glo be voor beste buitenlandse film, gisteren kreeg de film Crash de Oscar voor beste film toebe deeld. Luinge en Warnaar pro grammeerden hem op voorhand al in FiZi op vrijdag 17 en zater dag 18 maart. Bij een filmtip motiveren de pro grammeurs waarom een bepaal- de film hun specifiek aan spreekt. Die voorkeur kan be trekking hebben op een thema, een stijl of een verhaal achter de film. Bij Crash draait het Luinge en Warnaar vooral om het indrin gend pleidooi voor een' tolerante samenleving dat regisseur Paul Haggis ermee tot uiting brengt. De film begint met een botsing zoals de titel doet vermoeden. Die botsing staat symbool voor de harde manier waarop de le vens van verschillende mensen elkaar kunnen kruisen. Het gaat in Crash om een huisvrouw, een Iraanse winkelier, twee recher cheurs, een televisieregisseur, een Mexicaanse slotenmaker en twee autodieven. Ze wonen alle maal in Los Angelos en hun le vens komen letterlijk en figuur lijk met elkaar in botsing. Volgens regisseur Haggis klinkt het wellicht cru, maar zijn die botsingen nodig om te beseffen dat er naast jezelf nog anderen bestaan op de wereld. In zijn op tiek leeft onder het oppervlak een kritische massa van angst. Die angst manifesteert zich als woede en angst voor vreemdelin gen. Volgens de FiZi-program- meurs begint de regisseur deze film met stereotypen, waardoor de meeste toeschouwers snel denken te weten wie wie is. La ter blijkt dat elk personage toch een onverwachte kant heeft. De vertoningen van 'Crash' in hel Zierikzeese filmtheater op 17 en 18 maart beginnen beide keren om 20.30 uur. Kaarten zijn te reserve ren via telefoonnummer 0111- 411223.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17