Kritiek valt slecht in Den Haag PZC Webcam waarschuwt voor open brug Ziekenhuizen presenteren toekomstplan AID'ers op zoek naar overtreders ophokplicht 15 Provincie had aanmerkingen op rampoefening binnenskamers moeten houden Lentefeest voor Hulster jeugd in Graauw Aftrap voor verdieping Westerschelde GGD zet vogelgriep op website Man belandt in sloot bij A58 Heler onder elektronisch toezicht Man gewond bij val van dak Nieuwe bioscoop Terneuzen opent met James Bond dinsdag 7 maart 2006 swb ijgrFmsrJan Rozendaal DEN HAAG - Minister Remkes (WD. Binnenlandse Zaken) en staatssecretaris Van Geel (CDA, Milieu) betreuren het dat het da delijks provinciebestuur zich in de pers kritisch heeft uitgelaten over de nationale stafoefening nucleair die in mei heeft plaats gevonden. Dat schrijven de be windspersonen in een brief aan Gedeputeerde Staten van Zee- GRAAUW - In het dorpshuis in Graauw houdt Youth4all zater dag 25 maart haar Lentefeest. Youth4all is een groep jongeren die activiteiten op touw zet voor leeftijdgenoten in de gemeente Hulst. De lokale bands The Uprights, Puppetry of Life, Dasdading en Bioodv Hell betreden het Graauwse podium. DJ Ronnie en DJ Paultje praten de optre dens aan elkaar en zorgen voor de muzikale afsluiting van het feest. Om acht uur 's avonds gaande deuren van het Graauw se dorpshuis open. Liefhebbers kunnen ook in een grote groep nam-Graauw fietsen. Het verza melpunt voor de groepstocht is de Grote Markt in Hulst, om 19.15 uur. Het Lentefeest is afge lopen om 1.00 uur. De leden van Youth4all willen jongeren alternatieven bieden voor het reguliere uitgaansleven in de gemeente. Daarnaast ge ven ze lokale bands en DJ's een podium. De groep werkt ook aan een eigen website \{imw.youth4all.nl) die binnen kort online is. De site biedt in formatie over de activiteiten vanYouth4all, maar geeft jonge ren1 in een forum op de site ook demogelijkheid hun mening te geven over allerlei onderwer- door Rinus Antonisse k het milieueffectrapport, waar voor de startnotitie de grond ig vormt, worden de plussen tn minnen aangegeven als het pat om de gevolgen voor: wa- tc'r> bodem, natuur, landschap, ruimtegebruik, geluid, trillin gen, veiligheidmens en gezond igd. De startnotitie ligt vanaf morgen dertig dagen ter inzage hij ministeries, gemeente- en Provinciehuizen en openbare bi bliotheken. Iedereen kan een schriftelijke reactie geven bij •jat Inspraakpunt Verkeer en waterstaat. bp 15 maart vindt in het Schel- j 'heater te Terneuzen een in formatiebijeenkomst plaats, van 9-00 tot 21.00 uur. Daarna is er EGn hoorzitting, waarop mensen mondeling hun mening kunnen Pen. De dag erna is er in het rovinciehuis Antwerpen ook voorlichtingsbijeenkomst wonder inspraak). Begin november liet commissa- ris van de koningin W. van Gel der de PZC weten dat de evalua tie die het Rijk van de oefening had gemaakt te positief was. De operatie werd te vroeg afgebla zen, de communicatie deugde niet en een nadeel was dat de be trokken burgemeester - Gelok van Borsele - zijn post moest ver laten om de coördinatie van het provinciaal beleidscentrum in Middelburg op zich te nemen. De kritiek werd in een provin ciale evaluatie herhaald. In het Zeeuwse veiligheidscollege noemden burgemeesters het vroegtijdig stopzetten van de oe fening een 'blamage'. Remkes en Van Geel schrijven dat zij het 'betreuren' dat in de pers publi caties zijn verschenen over de bevindingen van het provincie bestuur, 'omdat de communica tie over de ervaringen van de na tionale stafoefening tot nu toe op een open en constructieve wijze met alle betrokken part ners binnen projectverband heeft plaatsgevonden'. De minister en de staatssecreta ris erkennen dat het een en an der is misgegaan, bijvoorbeeld op het gebied van communica tie. Zo werd in Den Haag de oe fening afgeblazen in de veron derstelling dat de meeste oefen doelen waren behandeld, (terwijl later is geconstateerd dat het be leidsteam daar een informatie- achterstand had. Hoewel de door de provincie gewenste 'na zorgfase' volgens hen niet tot de oefendoelen behoorde, begrij pen Remkes en Van Geel dat het stoppen van de oefening decen traal vragen opriep. De opmer kingen van de provincie worden daarom wel zinvol genoemd. Volgens de bewindspersonen zal een px-ojectoi-ganisatie waarin ook Zeeland is vertegenwoor digd verbeteringen aanbrengen in het systeem van kernongeval- lenbestrijding. Van Gelder be grijpt niet waarom de opmerkin gen van de provincie kennelijk binnenskamers hadden moeten blijven. „Mijn kritiekpunten wa ren van begin af aan bekend. Bo vendien heeft de pers de oefe ning van nabij gevolgd. Ik zou niet weten waarom wij dan over zo'n openbare gebeurtenis niet naar buiten mogen treden." MIDDELBURG - Rijkswater staat Zeeland en de Vlaamse Ad ministratie Waterwegen en Zee wezen geven de aftrap voor de derde verdieping van de vaar- in de Westerschelde. En wel door het presenteren van de zogenoemde startnotitie voor een milieueffectonderzoek. Daarin staat wat komende tijd :r) onderzocht wordt met het oog op de verruiming van de Westerschelde in Zeeland en de verbreding van de Zeeschelde bij Antwerpen. Door de nieuwe ingreep moeten schepen met een diepgang van 13,1 meter onaf hankelijk van het getij naar de haven van Antwerpen kunnen varen. Daartoe worden drem pels in de rivier geslecht. In to taal gaat het om het baggeren van 14 miljoen kubieke meter en slib, waarvan 6,8 mil- kubieke meter in Zeeland, fit is een eenmalige ingreep. Los hiervan moet jaarlijks, om de vaargeul op peil te houden, Ideld 14 miljoen kubieke meter bagger worden wegge haald. Technisch gezien staat wel vast de vaargeul het beste ver diept kan worden. Om te vol doen aan wettelijke regels horen foehnog enkele andere mogelijk heden onderzocht te worden. Daartoe zijn drie alternatieven opgesteld: niets doen, verrui men en meest milieuvriendelij- Landbouwer Piet Melis (links) bespreekt met Martin Koning (midden) en Peter Alblas van de Algemene Inspectie Dienst de maatregelen die hij heeft genomen om te voorkomen dat zijn ganzen besmet raken met vogelgriep. foto Dirk-Jan Gjeltema door Emile Calon VROUWENPOLDER - Net op het mo ment dat de controleurs van de Algeme ne Inspectie Dienst uit hun auto stap pen, strooit Piet Melis wat eten voor zijn zestien ganzen uit. Dat mag dus niet. De landbouwer uit Vrouwenpolder heeft alle maatregelen genomen die op last van het Ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) zijn afgekondigd om besmetting met de vo gelgriep te voorkomen. Over zijn vijver hangen afzetlinten en de voederplaats is afgedekt met een golfplaat. Alleen dat voer uitstrooien, zo in de open lucht, dat mag dus niet. Als Melis die auto ziet van de contro leurs bedenkt hij zich geen moment, stapt op hen af en vraagt wat er loos is. De AID'ers Peter Alblas en Martin Ko ning vertellen dat ze een melding ont vingen over de ganzen van Melis. Die zouden niet zijn opgehokt. En inder daad, ze verblijven niet in een hok. Maar door die rood-witte linten boven de vijver en de golfplaat boven de voe derplaats voldoet de landbouwer toch aan de regels. Na overleg met het hoofd kantoor krijgt hij van Alblas en Koning wel het advies de voederplek wat rui mer te overkappen. De beide contro leurs geven direct toe dat ze zo'n ruim ere overkapping niet kunnen afdwin gen. alleen maar kunnen adviseren. Maar Melis heeft wel oren naar dat ad vies. Hij belooft dat hij het advies zal opvolgen. En zomaar in de open lucht voeren, dat zal hij niet meer doen. De landbouwer had het bezoek wel ver wacht, zo vertelt hij. Zijn ganzen zijn immers niet opgesloten. De eerste da gen na de afkondiging van de afscherm- plicht wel. Maar dat was niet te doen, al dus Melis. „Ze pikten elkaar zowat dood." Dus was hij blij toen hij op de si te van het ministerie zag dat het ook toe gestaan is om 'die goedkope grasmaaiers' buiten te laten lopen in dat weitje voor zijn huis, mits hij maar wat maatregelen nam. Dwangsom Martin Koning en Peter Alblas door kruisten gisteren het Zeeuwse land op zoek naar overtreders van de ophok- en afschermplicht. Ze rijden niet lukraak door de regio, maar gaan af op meldin gen die zijn binnengekomen bij de lan delijke meldkamer van de AID. Van een tiental tot soms meer dan honderd mel dingen per dag, komt daar binnen aldus medewerker Roel Vincken. Die berich ten zijn volgens hem afkomstig van agenten tot en met lieden die anoniem iets kwijt willen. Vervolgens gaan de controleurs op pad. Als blijkt dat er gens inderdaad de regels niet worden nageleefd, leggen ze een dwangsom op. Dat betekent dat de eigenaars van de dieren binnen enkele dagen alles in or de moeten hebben. Zo niet, dan moeten ze per dag 100 euro betalen. Dat de beide controleurs niet uit zijn op het zo veel mogelijk uitdelen van die dwangsommen blijkt als ze stoppen bij een woning tussen Vrouwenpolder en Serooskerke. Daar lopen drie ganzen buiten. En er is niets gedaan om besmet ting te voorkomen. Die eigenaars, lera ren, blijken echter niet thuis te zijn, zo horen ze bij navraag. Een kennis wordt op het hart gedrukt dat ze zeer snel maatregelen nemen. Daarna rijden ze weg naar de volgende melding. Het adres van de beide leraren wordt wel doorgegeven zodat daar binnen enkele dagen nog eens iemand gaat controle ren. Ook bij een adres bij Koudekerke wordt alleen maar een waarschuwing uitge deeld. Een mevrouw vangt daar al sinds jaar en dag kippen op die worden losge laten in de duinen. Op het eerste ge zicht is er niets loos. Om zekerheid te krijgen, trekken de beide AID'ers be schermende pakken aan en gaan op in spectie. Achter een woning treffen ze precies acht kippen die niet zijn afge schermd. Hun eigenaresse woont wat achteraf en vertelt dat ze niet precies op de hoogte is van de regels. Die wor den haar duidelijk gemaakt waarna de beide controleurs vertrekken naar Vlis- singen vopr het opmaken van het dag rapport. Alblas laat nog wel weten dat hij over het algemeen tevreden is over de naleving van de regels. Overtredin gen ziet hij maar zeer weinig. En na een waarschuwing wordt in het Zeeuwse tot nu toe altijd maatregelen genomen. Wel merkt hij enigszins cynisch op dat velen zich nog verschuilen achter onwe tendheid als de AID'ers een overtreding constateren. „Dat valt wel op ja." door Wout Bareman TERNEUZEN - Wie de komen de maanden wil weten of de zui delijke brug over de zeesluis in Terneuzen openstaat, doet er goed aan voor vertrek even de website wwio.brugopenof dicht.nl te raadplegen. Via een webcam wordt de brug 24 uur per dag in beeld gebracht. De si te werd gistermiddag, bij de openstaande brug, officieel ge presenteerd. Wachtende automobilisten ont vingen een pamfletje met tekst en uitleg en een mini-cd van de dialectband de Lamaketta's. Zanger Heimwee Maik en bas sist Jean-Paul, bijgenaamd de Witte Tornado, trotseerden een sneeuwstorm en harde windvla gen en zongen voor een klein pu bliek het treurig stemmende ge legenheidslied 'Over de sluizen van het kanaal, staan we te wachten, 't Is echt niet nor maal'. Terwijl de file snel aan groeide, werd een vijf meter lang spandoek ontrold met daar op een verwijzing naar de websi te. En daarna was er voor een en keling hete erwtensoep. De website is een initiatief van websitebouwer Tidi Graphics in Zaamslag. Jo Dierx van het be drijf: „Tja, misschien helpt de si te om de lange files, die al direct na de aanvaring van de Tor Flandria met de noordelijke sluisbrug ontstonden, wat te be perken. Ik heb inmiddels con tact gehad met de gemeente over uitbreiding van de informa tieverstrekking via de site. Met een extra webcam bij de brug van Sluiskil bijvoorbeeld en met tijden, waarop de bruggen voor het wegverkeer zijn gesloten." Tidi Graphics kreeg voor de plaatsing van de webcam op de 'commandotoren' van de Veree- nigde Bootlieden aan de zeesluis alle medewerking. Rijkswaterstaat vernacht nog twee weken nodig te hebben om de procedure voor de reparatie af te ronden. Hoofd waterdis trict Westerschelde W. Vinke: „Dat neemt nu eenmaal wat tijd. Maar ik hoop dat we eind maart met een aannemer om de tafel kunnen. Dan wordt ook duidelijk of de brug in Terneu zen kan worden gerepareerd of naar elders moet worden overge bracht." GOES - GGD Zeeland heeft op de website www.ggdzee- land.nl een apart hoofdstuk ingericht over vogelgriep. Dat geeft nieuws, richtlijnen en aanwijzingen van de mi nisteries en de stand van zaken in Europa. Voor aanvul lende vragen over vogelgriep heeft de GGD tijdens kan tooruren het telefoonnummer 0113-249456. De GGD be nadrukt dat er geen sprake is van risico's voor de volksge zondheid. Op de website van de GHOR, de geneeskundige dienst bij rampen en ongevallen www.ggdzeeland/ghorzijn na het aanklikken van de kopjes 'procesdeelplannen' en 'griep- pandemie' de draaiboeken te vinden die beschrijven wat er gebeuren moet als er vogelgriep in Zeeland verschijnt. Ook staat daar beschreven wat er gebeurt mocht er een nieuwe variant griep ontstaan waar niemand tegen be stand is (panclemie). De draaiboeken kunnen het best in gezelschap van een medisch woordenboek gelezen wor den. ARNEMUIDEN - Een negentienjarige man uit Heinkens- zand is gistermiddag gewondgeraakt bij een ongeval op de A58 bij Amemuiden. Hij belandde met zijn auto in de sloot. De man is vermoedelijk eerst tegen de vangrail gere den. Daarna heeft hij nog de auto van een zestigjarige Ar- nemuidenaar geschampt. De Arnemuidenaar bleef onge deerd. maar zijn auto raakte licht beschadigd. De man uit Heinkenszand is naar het ziekenhuis in Vlissingen ge bracht. Zijn auto, die uit de sloot moest worden getakeld, raakte zwaar beschadigd. VLISSINGEN - Een 68-jarige man uit Vlissingen hoeft niet naar de gevangenis. De man is gisteren in hoger be roep wegens heling door het Haagse gerechtshof veroor deeld tot een half jaar elektronisch toezicht. Dat betekent dat de Vlissinger een bandje om zijn enkel krijgt waar door justitie zijn gangen kan volgen. Ook kreeg cle man een boete van 10.000 euro en een half jaar voorwaardelij ke celstraf opgelegd. De Vlissinger was eerder door de rechtbank veroordeeld tot een celstraf van een jaar. Hij ging in hoger beroep om dat hij vreesde vanwege zijn slechte gezondheid een ver blijf in de gevangenis niet te overleven. De man heeft van af 1998 grote hoeveelheden gestolen spullen van junks op gekocht. In zijn loods aan de Gildeweg vond justitie een enorme voorraad spullen waaronder zes tafelgrillen en elektrische tandenborstels. Zelf ontkende de Vlissinger de heling. Hij zei dat hij slechts enkele mensen die in de problemen zaten financieel te hulp was gekomen. Tegen de man was in hoger beroep door de hofaanklager een cel straf van een jaar geëist. MIDDELBURG - Een 28-jarige man uit Vlissingen is gis termiddag gewondgeraakt bij een val. De man was op het dak van een woning aan de President Kennedylaan in Middelburg aan het werk. De politie vermoedt dat hij is uitgegleden. De man belandde via een steiger op de grond. Omdat hij gewond was aan zijn rug, is de trauma helikopter gewaarschuwd. Het slachtoffer is per ambulan ce naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. Zorgsaamholding een eenheid vormt met thuis- en verpleeg huiszorg. De Stichting voor Re gionale Zorgverlening schrijft een plan voor intensieve samen werking tussen verpleegzorg en het nieuwe ziekenhuis. Twee projectgroepen voor de po liklinieken in Zierikzee en Mid delburg beschrijven hoe daar met huisartsenpost) en thuis- en verpleeghuiszorg samenge werkt kan worden. Met het Erasmus Medisch Cen trum in Rotterdam wordt in april gesproken over kansen om Ziekenhuis Zeeland een rol te geven in de artsenopleidingen, meldt de agenda. Op 1 juni is het fusiedocument er, maar dat legt nog niets in de tail vast, bezweert de raad van bestuur van de nieuwe holding. In de maanden nadien wordt het document besproken met partijen in en buiten de zieken huizen. De Lamaketta's vrolijkten gisteren de presentatie van de website over de zuidelijke brug over de Ter- neuzense zeesluis op. foto Peter Nicolai door Claudia Sondervan GOES - Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen fuseert echt niet mee met de ziekenhuizen boven de Westerschelde. Met de presen tatie van professor Vierhouts rapport over de inrichting van de Zeeuwse ziekenhuiszorg in het vooruitzicht willen de zie kenhuizen dat duidelijk maken. Dat gebeurde gisteren met een gezamenlijke verklaring. De provinciale regisseur voor de Zeeuwse ziekenhuiszorg presen teert op 19 april de plannen die de medisch specialisten hebben met de ziekenhuiszorg. Ondanks alles laten de zieken huizen boven de Westerschelde Zeeuws-Vlaanderen nog niet los. Een projectgroep uit de fu sieziekenhuizen, genaamd Het Nieuwe Ziekenhuis, moet aange ven welke medische zorg voor heel Zeeland op een punt gebun deld kan worden, om de kwali teit te verhogen en de kosten te drukken. Die projectgroep maakt tevens een plan waarmee Ziekenhuis Zeeland in vijf jaar tijd patiën ten en behandelingen optimaal kan verdelen over de ziekenhui zen in Goes en Vlissingen en de poliklinieken in Zierikzee en Middelburg. De projectgroep is er één in een reeks die aan de slag gaat met verschillende kan ten van het nieuwe Ziekenhuis Zeeland. Het tijdpad dat naar dat ziekenhuis moet leiden, ver scheen maandag in een holding agenda. Het verschijnen van de holdingagenda heeft echter geen verband met het uiten van de gezamenlijke verklaring, zegt P. Rademacher, voorzitter van de raad van bestuur van Zorgsaam Zeeuws-Vlaanderen. Zeeuws-Vlaanderen wil graag samenwerken op Zeeuws niveau en dat gebeurt op een aantal ge bieden dan ook. Het blijft ech ter liever apart met Zeeuws- Vlaamse zorgverleners en het Universiteitsziekenhuis in Gent. Rademacher: „We zagen op dit moment voor ons geen nieuwe mogelijkheden in een fusie." Ziekenhuis Zeeland krijgt wel wat weg van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen, dat in de TERNEUZEN - De nieuwste film van James Bond is op de premièredag (donderdag 23 no vember) in Terneuzen te zien. Casino Royale, zoals de rolprent heet, moet de film worden waar mee de nieuwe bioscoop op de Veemarkt officieel wordt ge opend. De eerste paal voor het filmza lencomplex moet eind deze maand of begin volgende maand de grond in. Aannemer Van dei- Poel begint woensdag 22 maart met het bouwrijp maken van het bioscoopterrein. Vanaf die datum is de Burgemeester Geill- straat dus geen doorgaande weg meer. Directeur M. van der Staal van Van der Poel verze kert dat de bioscoop binnen acht maanden kan worden ge bouwd. Desnoods werkt de bou wer tijdens de bouwvak door „Dat moeten we gewoon tegen die tijd bekijken. Maar zonder extreme tegenvallers moet no vember te halen zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15