Regering handhaaft zorgtoeslag Aanval op voedselkonvooi Uruzgan Buitrug op Belgisch strand Politici roepen Duitse bondscoach ter verantwoording Liberalisering bevalt Nederlanders slecht Korting niet doorgevoerd Rupsenplaag in droog Tanzania Sterrenfeest met Jan Smit loopt uit op een chaos Prins Jean van Luxemburg gaat vrijuit Bandje Beatrix zou gestolen zijn Volkscongres van China begonnen Logés uit Wit-Rusland PSV weerstaat achtervolgers 15 en 16 248e jaargang no. 55 maandag 6 maart 2006 los nummer 1,25 IrlnnrPeet Vogels DEN HAAG - CDA en PvdA hebben het laatste weekeinde van de campag ne voor de gemeenteraads- Lerkiezingen gebruikt voor koopkrachtplannetjes. Pre mier Balkenende maakte gisteren bekend dat de zorg- 'ag, een uitkering om de gestegen ziektekostenpre mie te compenseren, blijft )AR ES LAAM - Schadelijke in- jectenlarven hebben in Tanza- ïia al meer dan 45.000 hectare [ewassen verwoest, zo meldden le autoriteiten gisteren. )e rupsenplaag komt bovenop le droogte die het leven van een poen mensen bedreigt. Het ninisterie van Landbouw ver- ireidt bestrijdingsmiddelen om le larvenpppulatie in te dam- nen, De meeste schade is in het tóorden van het land aange licht. ANP gehandhaafd. De maatregel kost 300 miljoen euro. Eerder was er sprake van dat de toeslag zou worden verlaagd, omdat de ziektekostenpremie minder hoog is dan eerder ver wacht. De aankondiging verras te de PvdA. Die partij riep de re gering zaterdag op om meer geld uit te trekken voor mensen met een kleine beurs. Handha ving van de zorgtoeslag was een van de maatregelen die PvdA-leider Wouter Bos voor stelde. Daarnaast pleitte hij voor een eenmalige bonus van vijftig euro om de gestegen energiekos ten te compenseren en moet de no-claimregeling bij de ziek tekostenverzekering verdwij nen. Nu betalen mensen daar 65 euro per jaar voor. Al het cam- pagnegeweld van de laatste da gen lijkt de regeringspartijen niets op te leveren. Zowel zater dag als zondag bleek uit peilin- gen dat CDA. WD en D66 op fors verlies staan ten opzichte van de gemeenteraadsverkiezin gen in 2002. De PvdA zal naar alle waar schijnlijkheid als grootste partij uit de bus komen. GPD doorWierd Puk BERLIJN - Duitse politici wil len de coach van het nationale voetbalelftal, Jürgen Klins mann, op het matje roepen. Sinds de dramatische 4-1-neder- laag van afgelopen woensdag te gen Italië is voor drie Bondsdag- pgevaardigden de maat vol. Vol gens hen is het 'nationale be lang' in het geding. Duitsland is .deze zomer organisator van het WK voetbal. iHet zou mooi zijn als de heer Qinsmann eens voor de commis sie sportzaken uit kwam leggen vat zijn concept is en hoe hij lenkl wereldkampioen te wor- len", zei de sportwoordvoerder 'an de christen-democratische 'DU, Norbert Barthle. „Het luel met Italië was verschrikke- ijk, en je vraagt je af hoe hij dat voor de zomer wil verbete- De voorzitter van de com- LEIDEN - Het Hollandse Ster renfeest, zaterdagavond in de proenoordhallen, dat door twaalfduizend mensen werd be zocht, is na afloop volkomen uit de hand gelopen. Het ging mis toen na het optre den van Jan Smit honderden mensen tegelijk hun jas wilden ophalen bij cle garderobe. In het gedrang dat daarbij ontstond, werden mensen onwel en ging een aantal heetgebakerde bezoe kers met elkaar op de vuist. In de chaos die het gevolg was, besloten bezoekers zelf op zoek te gaan naar hun jas. He organisatie erkent dat er in schattingsfouten zijn gemaakt en spreekt van een 'rampscena rio' dat zich heeft voltrokken. Organisator Funparty's zegt al les in het werk te zullen stellen 01n gedupeerden tegemoet te ko men. Gisteren konden nog over gebleven jassen worden opge haald. Voor bezoekers wier jas door anderen is meegenomen zal de organisatie 'een regeling treffen'. GPD missie, Peter Danckert, vindt het idee belachelijk. „We zijn toch geen tribunaal waarvoor de heer Klinsmann zich moet verantwoorden?" De fractievoor zitter van de Groenen, Frits Kuhn, vraagt zich af of zijn ijve- rige collega's nog wel bij zinnen zijn. „Iedereen die serieus van plan is om Klinsi te ondervra gen in de Bondsdag heeft ze niet meer op een rijtje. Dan kunnen we gelijk wel in het parlement over de opstelling gaat debatte ren." Maar Barthle en twee collega's vinden dat door het slechte op treden van cle Mannschaft het imago van Duitsland een deuk krijgt. „Het gaat toch niet al leen maar om de vraag hoe slecht een elftal speelt, maar om de vraag: hoe presenteert Duits land zich?", meent FDP-afge- vaardigde Miriam Gruss, die het initiatief steunt. Volgens de SPD-er Reinhold Hemker moet Klinsmann de Bondsdag tekst en uitleg geven over welke spe lers hij denkt in te zetten. „Dat moet toch onderhand eens duide lijk zijn. Het WK staat voor de deur en er bestaan nog veel te veel onzekerheden." Fiasco Volgens voorzitter Danckert gaat de Duitse voetbalbond DFB over Klinsmanns arbeids contract en over het nationale elftal. Door de bondscoach op het matje te roepen zou de al zeer gespannen situatie boven dien alleen nog verslechteren. De druk op Jürgen Klinsmann neemt na het 'Fiasco van Floren ce' met de dag toe. Na de ontluis terende nederlaag tegen Italië is schandaalkrant Bild een ware hetze begonnen. Volgens Bild is het een schande dat Klinsmann op vrijdag terugreisde naar zijn gezin in de Verenigde Staten ter wijl dit weekeinde onder meer de Bundesligatopper Bayern München-HSV op het program ma stond. 'Klinsmann verlangt van zijn selectie totale inzet, maar zelf vliegt hij na de 1-4-ne- derlaag naar Californië'. Ook anderen vinden dat Klins mann te ver gaat. „Een bond- strainer behoort in Duitsland te zijn", aldus de invloedrijke Schalke 04-manager Rudi As- sauer. GPD Een meisje bereidt zich in een Pakistaans vluchtelingenkamp bij Peshawar voor op de terugkeer naar Afghanistan. In de Afghaanse provincie Uruzgan zijn twee voedselkonvooien overvallen. foto Arshad Arbab/EPA van onze redactie buitenland KABOEL - Onbekenden heb ben in de Afghaanse provincie Uruzgan twee trucks met voed selhulp voor de armen overval len en in brand gestoken. Dat meldde het Wereldvoedsel programma van de Verenigde Naties gisteren. Het incident gebeurde afgelopen donderdag al in de provincie, waar later dit jaar Nederlandse militairen geposteerd zullen worden. In totaal ging 29 ton voedselhulp in vlammen op. Het aantal mensen in Afghanis tan dat afhankelijk is van voed selhulp beloopt zeker 6,5 mil joen. Bij een Pakistaanse actie tegen talibanstrijders aan de grens van Afghanistan en Pakistan zijn zaterdag tientallen vermeende terroristen omgeko men. Een woordvoerder van de strijdkrachten zei gisteren dat er 46 vermeende terroristen en vier soldaten zijn gedood. Hon derden mensen zouden het ge bied zijn ontvlucht. De Britse BBC meldde dat de gevechten begonnen toen een groep van ongeveer honderd ge wapende mannen een kleine militaire post aanviel. De strijd breidde zich snel uit naar de hoofdstad van de pro vincie Noord-Waziristan. Daar probeerden gewapende man nen het hoofdkwartier van het leger te bestormen. Duizenden radicaal-islamiti sche strijders hebben zich vol gens getuigen verschanst in door de bewoners verlaten hui zen. De extremisten zouden versterking krijgen uit het aan grenzende Zuid-Waziristan. Ook elders bestormden gewa pende groepen militaire pos ten, vertelden getuigen. De krant The News meldde dat het leger helikopters, vliegtui gen en zware artillerie inzette. Over de gevechten is zaterdag niets naar buiten gebracht om dat de Amerikaanse president Bush toen in het land op be zoek was, aldus de krant. Vluchtelingen Zo'n 129.000 gevluchte Afgha- nen moeten Pakistan verlaten, na het besluit van de Paki staanse regering om twee grote vluchtelingenkampen - een in het noorden en een in het zui den van het land - te sluiten. Met hulp van de vluchtelinge norganisatie UNHCR zijn in middels ruim 2,7 miljoen Af ghaanse vluchtelingen terugge keerd naar hun vaderland. ANP/AFP/RTR/DPA NIEUWPOORT - Voor het eerst sinds 1751 is een dode buitrug aangespoeld op een Belgisch strand. De walvis werd gisterochtend aangetroffen ter hoogte van Nieuwpoort. De laatste keer dat er in Nederland een buitrug aanspoelde was in 2004 op Vlieland Het gaat in België om een jong vrouwtje van ongeveer 10.5 meter lang. Ze bleek gewond aan een van de vinnen, mogelijk het gevolg van een aanvaring met een schip. foto Peter Manhoudt/RTR LUXEMBURG - Groothertog Henri van Luxemburg - volgen de maand op staatsbezoek in Ne derland - kan weer rustig adem halen. Justitie heeft vastgesteld dat zijn broer prins Jean niets te ma ken heeft met de bomaanslagen die twintig jaar geleden voor op schudding zorgden. De openba re aanklager heeft de onschuld van de prins in een paginagrote advertentie in de Luxemburgse kranten bekendgemaakt. De beschuldiging a.an het adres van de 48-jarige broer van de groothertog werd in november geuit door een anonieme getui ge. Die beweerde de auto van een 'vooraanstaand persoon' te hebben gezien vlak voor een aan slag op vliegveld Findel. Na tus senkomst van premier Claude Juncker werd duidelijk dat het ging om prins Jean. De prins stond DNA-materiaal af om dat te kunnen vergelijken met sporen die op de plek van, de bomaanslag waren gevon den. Er bleken geen overeenkom sten. Ook kon de prins aantonen dat hij die bewuste dag vijfhon derd kilometer verder in Frank rijk aan het jagen was. GPD Edwin De Roy Van Zuydewijn heeft op zijn weblog ver klaard niet in het bezit te zijn van de gewraakte bandop name waarop een gesprek tussen zijn echtgeno te prinses Margarita en koningin Beatrix staat. Volgens Van Zuydewijn is de tape van hem ge stolen, maar circuleren er nog wel kopieën. China trekt de komende tien jaar vele miljarden uit om het platteland verder te ontwikkelen. De regering kondigde tijdens het jaar lijkse Volkscongres aan een 'Nieuw Socialistisch Platte land' te financieren. Ook het slechte onderwijs en de corruptie wor den nog aange pakt. Voor de vijfde keer zijn kinde ren uit Wit-Rusland op be zoek op Walcheren. Ze komen uit een regio in Wit-Rusland, waar mensen nog altijd lijden onder de ge volgen van de radioactieve neerslag van het ongeval met de kerncentra le in Tsjer- nobyl. De achtervolgers van PSV scoorden er gisteren behoorlijk op los. Feyenoord stuurde FC Utrecht met 3-0 terug naar huis en Ajax wees Sparta met liefst 6-0 terug. Maar PSV had zaterdag tegen Heerenveen aan één goede helft vol doende om de race om het kampioenschap te blijven lei den. Het werd 4-1. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Ra dio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15, 16, 17, 18, 19, 20,21,22, 23 en 24 door Sentina van der Meer DEN HAAG - Ruim tweederde van de bevolking (69 procent) wil dat het huidige beleid van li beralisering wordt afgezwakt. De verzelfstandiging van de spoorwegen moet volgens 63 pro cent zelfs worden terugge draaid. Ruim de helft (54 pro cent) wil dat de privatisering van de energiesector ongedaan wordt gemaakt. Dat blijkt uit zaterdag gepubli ceerd onderzoek van Maurice de Hond, in opdracht van de SP. Een kwart vindt dat de politiek het huidige beleid van liberalise ring juist moet voortzetten of moet opvoeren. SP-leider Jan Marijnissen vindt dat er een einde moet komen aan 'de golf van privatiseringen en liberaliseringen'. Hij stelt dat de Kamer daarmee kan begin nen door het wetsvoorstel van minister Brinkhorst van Econo mische Zaken om de energiebe drijven te splitsen weg te stem men. Over de resultaten van alle liberaliseringen de afgelopen 25 jaar is 63 procent van de bevol king negatief. Een op de tien is positief en ruim een kwart oor deelt neutraal. Alleen de privatisering van de telefoniemarkt wordt door een meerderheid geslaagd genoemd, namelijk door 53 procent. Het meest negatief zijn de mensen over de verzelfstandiging van de NS. Driekwart bestempelt deze als mislukt. Circa de helft vindt dat ook bij de energiebedrijven (55 procent), het bus- en streek vervoer (52 procent) en de taxi branche (48 procent). Bijna driekwart van de mensen die negatief zijn over de liberali seringen, vindt dat niet de mens maar de winst centraal is ko men te staan. Verder klagen veel mensen dat de diensten duurder zijn geworden en de kwaliteit is verminderd. ANP Advertentie i plaats i telefoon. i e-mail: i (postlbanktCTeniffinMieTf i Kijk op WM.pjc.nl/abonneten, bel gratis 0800-0/31231 afstuurden bon naar i fZCj afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713, WO WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming, vopr automatische Incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proelabonnement gehad. Noteert u mij voor een vast abonnement. Oe eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 20.55)" per kwartaal met automatische incasso 59,75)'. O per jaar met automatische incasso 229,20)' met gratis PZC-pataplu 8 "711 éjyiiy55 5 30" het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1