Terugkeer varkens is uitgesloten Klooster is gewend om te wachten Algemeen Belang 4PZC en VVD vormen lijstcombinatie PZC Hulde voor trouwe vakbondsleden Verwarring over toekomst van katholieke kerk IJzendijke ■13 Andere oplossing Oostburg Clubs blij met gift Bonte Avond Scheldekade wordt opgeknapt Hulster fractie wil harde sanering Nieuwe stap brede school Oostburg Sieraden gestolen CDA: snelheid in polder niet overal lager Politieke agenda zaterdag 4 maart 2006 klc ^OOSTBURG - De kans dat er ooit varkens terugkomen in de lege varkensstallen aan de Coxy- deweg, de Mariaweg en de Maag denbergweg in Oostburg, is heel klein. Hoor Frank van Cooten De gemeente Sluis houdt streng vast aan de regelgeving en zet te vens in op natuurontwikkeling het gebied waar de stallen staan. En daar passen geen var kens in. Wethouder L. Wille verwacht daarom niet dat de omstre den stallen ooit nog worden bevolkt door krulstaarten. ,Ookde bank, inmiddels ei- jenaar van de gebouwen, zoekt naar een andere oplos sing. De bank weet immers ook dat wij niet soepeler omgaan met de regels. De vraag wat dan met de stallen gaat gebeuren, is moeilijk te beantwoorden. Dat is niet zo simpel. Woningbouw behoort niet tot de oplossingen. De plek is niet de meest logische voor recreatiewoningen. Wo ningbouw past ook niet in ons streven naar natuurontwikke- ling." omstreden varkensstallen zijn al een paar jaar door de ge meente verzegeld. Varkenshou der Van Sleuwen, de voormalige eigenaar van de stallen, lapte volgens een uitspraak van de Middelburgse rechter uit 2003 regels aan zijn laars. De stallen waren veel te groot gebouwd en tevens werden mestregels over treden. Besmet De stallen zijn eind 2002 ver zegeld toen de twintigduizend dieren werden vernietigd. Ze hadden veevoer gegeten dat met het verboden hormoonprepa raat mpa was besmet. De daar door ontstane leegstand greep de toenmalige gemeente Oost burg aan om de stallen te verze gelen. Volgens wethouder Wille staat de gemeente Sluis nog steeds sterk. „We hebben alle procedu res gewonnen. Wij blijven onze poot stijf houden." Wille beseft wel dat natuuront wikkeling niet de eerste keuze is van de eigenaar van de stallen. „Natuur levert de eigenaar im mers geen harde euro's op. Dat is dus een probleem. Maar ook de provincie wil meedenken over oplossingen." OOSTBURG - De afdeling West-Zeeuws-Vlaanderen van FNV-Bondgenoten zette gisteren, tijdens de jaarvergadering, le den die vorig jaar jubileerden in het zonnetje. In café de Vier Em mers in Oostburg speldde bestuurder Lilian Schoone de speldjes van verdienste op. De leden met de langste staat van dienst zijn Louis de Clerck uit Aardenburg 75 jaar lid) en M. Kopmels-Na- gelkerke uit IJzendijke (70 jaar). Beiden werden vorig jaar al on derscheiden. H. de Vriend uit Aardenburg heeft er 60 jaar vak bondsschap opzitten. C. de Witte (Schoondijke), A. Vinke (Bres- kens), P. Pooter (IJzendijke) en W. Ide (Sluis) zijn inmiddels vijf tig jaar lid. De afdeling telt 22 mensen die 25 jaar lid zijn en even zoveel die 40 jaar lid zijn. Schoone sprak haar waardering uit voor de verdienstelijke leden. „Dank zij jullie kunnen we een vuist blijven maken in Den Haag." foto Peter Nicolai door Raymond de Frel SLUIS - Het staat nog niet vast de rooms-katholieke kerk in IJzendijke wordt omgevormd tot multifunctioneel centrum. De Sluise gemeenteraad boog zich donderdagavond over een voorstel om 2,65 miljoen euro be schikbaar te stellen voor de aan koop van landbouwgronden in IJzendijke. In het oostelijk deel van het dorp zijn nieuwe wonin gen voorzien. De bouw van hui zen moet het mogelijk maken dat er een multifunctioneel cen trum wordt gerealiseerd. In het voorstel van burgemees ter en wethouders werd in dat licht de mogelijkheid genoemd om de rooms-katholieke kerk te kopen en om te vormen tot mul tifunctioneel centrum. Reden voor fractievoorzitters C. Bolijn van Dorpsbelangen Toerisme en R. Evers van de PvdA om op heldering te vragen. Inventarisatie „De rooms-katholieke kerk wil inderdaad gronden afstaan", lichtte wethouder J. Provoost toe. „De kerk heeft geen beschermde status, maar het is natuurlijk ondenkbaar dat dit gebouw uit IJzendijke ver dwijnt. Het parochiebestuur heeft te weinig geld om het ach terstallig onderhoud te betalen. Er zijn dus onderhandelingen ge weest, maar we wachten nog op het resultaat van een inventari satie. Het is namelijk nog niet helder hoeveel clubs van zo'n centrum gebruik zouden ma ken." Teruggefloten Provoost gaf dus, zoals ge vraagd, openheid van zaken, maar werd daarna in zekere zin teruggefloten door zijn colle ga-bestuurders. Na een schor sing verklaarde burgemeester J. Sala dat er een fout in het col legevoorstel was geslopen. „U moet de zin over de rooms-katho lieke kerk als niet geschreven be schouwen. Het college heeft na melijk meerdere opties voor een multifunctioneel gebouw in be handeling", richtte hij zich tot de gemeenteraad. Daarna ging de raad zonder morren akkoord met het voorstel. TERNEUZEN - Bewoners van de Scheldekade in Terneu- zen willen dat de bosschages voor hun woningen gedeelte lijk plaatsmaken voor lagere struiken en een plantsoen. Die wens is onderdeel van het verfraaiingsplan van de Scheldekade en omgeving. De slordige bosschages zijn veel bewoners al langer een doorn in het oog. Anderzijds vinden zij het een goede buffer tegen verkeerslawaai. Toch zijn zij blij dat de gemeente nog dit jaar de boel gaat opknappen. Aan het parkeren aan de Scheldekade hoeft volgens hen niks te veranderen. De parkeerplaatsen langs de woningen blijven dus liggen. Wel wordt de straatver lichting vernieuwd. Er komen lagere lantaarnpalen, waar door mensen met hun woonkamer op de eerste verdieping minder last hebben van het licht. Bovendien is hun uit zicht op de Westerschelde gegarandeerd door de lagere be planting. Op initiatief van de WD trok de gemeenteraad in juli 225.000 euro uit voor de opknapbeurt. Aan de hand van de ingebrachte suggesties werkt de gemeente enkele plannen uit. Daarna kiezen de bewoners een variant. HULST - De financiële huishouding van de gemeente Hulst moet op orde komen door harde sanering binnen de bestuurlijke en ambtelijke bedrijfsvoering, vindt Progres sief Hulst. De politieke groepering hamert al lang op het wanbeleid dat de huidige coalitie in hun ogen heeft ge voerd. „De opbrengst van de verkoop van het afvalbe drijf, Delta-dividend en de miljoenen als compensatie voor de verlaging van de uitkering uit het Gemeentefonds zijn. allemaal als sneeuw voor de zon verdwenen, terwijl hiermee de begrotingspositie van de gemeente structureel gezonder gemaakt had kunnen worden", laat lijstduwer Frans de Vries weten. De begroting voor dit jaar is vol gens hem op papier sluitend gemaakt met allerlei onrea listische aannames. Wethouder P. Weemaes (Financiën) gaf donderdagavond toe, dat de gemeente voor dit jaar al aanhikt tegen een structureel tekort van een half miljoen euro. Om Hulst financieel gezond te krijgen zijn volgens Progressief Hulst 'verschillende jaren van harde sane ringsmaatregelen noodzakelijk'. Nog verdere verhoging van de belastingen is voor de partij 'absoluut geen optie'. SLUIS - Een meerderheid van de gemeenteraad van Sluis is akkoord met cle verdere planvorming voor de komst van een brede school in Oostburg. Een voorlopig ontwerp en een stedenbouwkundige toets kunnen worden uitge voerd. De kosten bedragen ruim vijftigduizend euro. In een opgesteld ruimteprogramma voor het gebied zijn in middels de nodige wensen geuit. Alle participanten kie zen voor een gefaseerde uitvoering. Zo kunnen de meest urgente knelpunten het eerst worden opgelost. In Oost burg is gekozen voor het zogenaamde 'brede schoolplein'; cle verschillende voorzieningen worden gegroepeerd rond een centraal middengebied (een plein). Gebouwen die nog voldoen, worden dan niet gesloopt. HULST - Bij een inbraak in een woning aan de Handelstraat in Hulst zijn donderdagmiddag sieraden ge stolen. Terwijl de bewoners weg waren, wist een inbreker binnen te komen via een openstaand raam. CLINGE - De biljartclub Mal- pertuus, de ouderenbond en fan fare Weldoen door Vermaak zijn gisteravond blij gemaakt met coa giften uit de opbrengst van de Clingse Bonte Avond. De drie verenigingen kregen elk twee- honderd euro. Dit jaar is de Bon te Avond op 18 november. (Advertentie) U zoekt een nieuwbouwwoning? Tel. 0115-623444 tieuw - makelaars in www.hetnieuwbouwhuis.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Sheila van Doorsselaer en René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - De Bier kaai staat weer op de rol. Hulst lijkt toch te durven vechten. Het gemeentebestuur toont na jaren aarzeling eindelijk daad kracht en wil echt doorpakken met het aantrekkelijker maken van de Hulster binnenstad. Maar is dat ook goed voor Kloosterzande? Ook in Klooster staat al jaren een groot water plan op de rol: 'Kloosterzande aan zee' heette het jarenlang, voordat de nieuwe gemeente Hulst het eerst omdoopte tot 'Plan Perkpolder' en vervolgens 'Hulst-Noord'. De wethouder die zich sterk maakt voor de ont wikkeling van Perkpolder, is ge lukkig nog dezelfde. CDA'er Ben Pauwels, zelf woonachtig in Kloosterzande, was ook bij het uit de vaart nemen van het veer Kruiningen-Perkpolder al de bestuurder die de barricaden op moest om het toenmalige Hontenisse compensatie te be zorgen. De 'groene long van Zeeuws-Vlaanderen' mocht niet verworden tot een doodse hoek in de regio. Pauwels beweert tot op de dag van vandaag dat het zover niet komt. Anderhalve maand gele den moest hij de presentatie van Plan Perkpolder nog uitstel len. Maar hij beloofde als het even kon nog vóór de gemeente raadsverkiezingen een infor matieavond op poten te zetten. Dat is dus niet gelukt, omdat - zegt Pauwels - minister Peijs (Verkeer en Waterstaat) haar handtekening nog moet zetten. Pauwels weet echter zeker dat die handtekening er komt en dat Hulst-Noord dus doorgaat. Tekort Met het complete Plan Perkpol der is een bedrag van zo'n der tig miljoen euro gemoeid. De marktpartijen hoesten het over grote deel op, maar er rest tot nu toe een tekort van zes tot tien miljoen euro. Volgens Pauwels moet het Rijk dit te kort bijpassen, omdat het voor namelijk om bekostiging van nieuwe natuur gaat. De wethou der had de bevolking en de ge meenteraad van Hulst graag voor de verkiezingen het hele plan uit de doeken gedaan, maar wil geen halfbakken plan voorleggen. „Ik wil eerst goed keuring van de minister, al is het maar een mondelinge toezeg Ouderenvoornian Piet Everaert en dorpsraadvoorzitter Robert Asselman hopen dat het plan Hulst-Noord snel gestalte krijgt. foto Peter Nicolai ging. Het moet in een keer dui delijk zijn wat er gaat gebeu ren." Volgens Pauwels is het achter de schermen allesbehalve stil rond Hulst-Noord. „Er werken 250'mensen aan dit plan. Huls ter ambtenaren van diverse af delingen en mensen van alle ge ledingen van Rijkswaterstaat, de provincie en het waterschap. Ook de Dienst Landelijk Ge bied en De Domeinen buigen zich over de zaak. En dan niet te vergeten de marktpartijen die hun steentje bijdragen." Het enige pijnpunt in Plan Perk polder is volgens Pauwels Com- coast, een operatie die de dijk- structuur danig op zijn kop zet. Als het Rijk uiteindelijk geen of te weinig geld over heeft voor baanbrekende natuurontwikke ling, betekent dat volgens de wethouder niet dat de plannen rondom Perkpolder niet door gaan. „Het wordt alleen klein schaliger." Bouwondernemer Jos Goossen uit Noordstraat was zeven jaar geleden een van de initiatiefne mers van de eerste plannen voor Kloosterzande aan zee. Het oorspronkelijke plan kent hij echter niet meer terug. De aanleg van het kanaal van Perk polder tot aan Kloosterzande, op de plek van de N60, is tot zijn spijt geschrapt. Hij heeft op zich wel vertrouwen in pro jectontwikkelaar AM Wonen en Rabo Vastgoed, maar hoopt dat er een 'economische spin-off zal zijn voor de plaatselijke on dernemers. Hoop Dorpsraadvoorzitter Robert As selman en oud-politicus en ouderenvoorman Piet Everaert hebben er nog steeds hoop op dat de plannen in een of andere vorm werkelijkheid worden. Beiden hebben, in tegenstelling tot Goossen, nooit veel gezien in het kanaal naar Kloosterzan de. Maar Everaert zou niet we ten waarom er geen jachthaven - wat Rijkswaterstaat voorheen in verband met de vaarroute en de drukte op de Westerschelde nooit zag zitten - in Perkpolder kan komen. „De veerboot voer toch ook altijd twee keer per uur uit en die stak de Schelde helemaal over. Everaert geeft Pauwels het voor deel van de twijfel, maar hij hoopt dat diens voorspellingen uitkomen dat het niet lang meer duurt voor er wat gebeurt. Qua openbaar vervoer liggen Kloos terzande en Walsoorden intus sen wel aan de achterste mem en is de voorspelling dat Hulst- Noord een dode uithoek wordt al bewaarheid. Asselman is ook mild over het Hulster gemeente bestuur. „De uitwerking van zuL ke plannen duurt nou eenmaal altijd lang. Het is alleen jammer dat de wethouder ons als dorps raad niet echt op de hoogte houdt. We moeten net als alle an dere inwoners alles via de krant horen." De dorpsraadvoorzitter wordt er niet echt boos over. Be rustend: „We zijn in Klooster ge wend om te wachten." door Harold de Puysselaer HULST - De politieke partijen Algemeen Belang Hulst en de VVD vormen bij de gemeente raadsverkiezingen een lijstcom binatie. Doel van die samenwer king is een extra raadszetel in de wacht te slepen. Groot Hulst en Groot Hontenis se hebben al langer zo'n pact ge- sloten, maar volgens WD-lijst- trekker L. Reijns gaat de samen werking tussen die twee par tijen veel verder. „Zij hebben een lijstverbinding en dan stem je ook de partijprogramma's op elkaar af. Ook treed je bij een lijstverbinding samen naar bui ten, wat bij een lijstcombinatie zoals wij hebben niet het geval is." De liberalen en Algemeen Be lang Hulst hebben elkaar vol gens Reijns gevonden, omdat er op de kandidatenlijst van die laatste partij nogal wat mensen staan die de VVD een warm hart toedragen. Ook de verkiezings programma's van de twee par tijen vertonen volgens hem de nodige raakvlakken. Reijns laat zich er niet over uit, of de WD en Algemeen Belang in de toekomst net zo nauw sa men gaan werken als Groot Hulst en Groot Hontenisse, die met een gezamenlijk opgesteld verkiezingsprogramma campag ne voeren. „Dat is meer een kwestie van de besturen van on ze partijen." Een lijstcombinatie speelt oen belangrijke rol bij de toewijzing van de gemeenteraadszetels. De verdeling van die zetels vindt plaats op basis van eep reken som op grond van de kiesdeler. Die wordt bepaald door het aan tal geldig uitgebrachte stemmen te delen door het aantal raadsze- tels dat te vergeven is. In Hulst gaat het om 21 zetels en zal de kiesdeler naar ver wachting tussen de 600 en 700 liggen. Bij een eerste berekening (Advertentie) Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com wordt hét aantal stemmen per lijst gedeeld door deze kiesde ler. Daarna volgt de verdeling van de restzetels. Bij partijen die een lijstcombina tie vormen, worden de stemmen dan bij elkaar opgeteld. De com binatie Groot Hulst/Groot Hon tenisse slaagde er op die manier na de vorige verkiezingen in twee van de vijf restzetels in de wacht te slepen. De WD en Algemeen Belang Hulst hebben daaruit lering ge trokken. Zonder de lijstcombina tie Groot Hulst/Groot Hontenis se was een van die twee restze tels toen naar Algemeen Belang gegaan. Door nu ook zo'n combi natie te vormen, hopen beide partijen bij de zetelverdeling zelf die winst te boeken. HULST - Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen schiet te ver door met de plannen om de maximumsnelheid op tal van we gen in het buitengebied terug te brengen tot zestig kilometer per CD A-gemeenteraadskandidaat D. Steijaert pleit er, in de aan loop naar de raadsverkiezingen, voor om differentiatie toe te pas sen in snelheden. „Waar gevaar dreigt, bijvoorbeeld bij gehuch ten of dorpskernen zoals Zand berg, moet je snelheden verla gen of maatregelen treffen met kleurvakken op de weg. Maar waar mogelijk moet de snelheid tachtig kilometer per uur blij ven." Steijaert vindt verder dat inwoners elkaar wel eens de spiegel mogen voorhouden als het gaat om te hard rijden. Vol gens hem zijn het vaak eigen in woners die dat doen. Zaterdag 4 maart TERNEUZEN - Verkiezingsfeest Groen- Links Terneuzen -aanvang 12.00 uur, in Porgy en Bess in de Noordstraat te Ter- neuzen - bijeenkomst ter afsluiting van de verkiezingscampagne met muziek van het meidenduo Romi Kalha uit Om men en poppentheater Theater Opge past uit Axel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 71