Heros bouwt biomassacentrale Zondaa geo pend fZ' Geen huizen in groen hart Cadzand-Bad Kanaaleiland is het begin van nieuw elan Kerk in het midden Betalen graag: vijftien taalfouten Afvalverwerker Sluiskil wil ook biodiesel gaan produceren Veiligheid! Bio-energie kans voor boer Hulst Ook bussen soms vast bij sluizen Burger in welstandscommissie Geen verlaging parkeervergunning Succesvolle Barettochten krijgen vervolg Hoest edactie: 0113-315649 Uw.pzc.nl ,mail:redactie@pzc.nl ostbus 31, 4460 AA Goes Hvprtentie-exploitatie: Sen Midden-Zeeland: 0113-315520; .euws-Vlaanderen: 0114-372770; Snaai: 020-4562500. aterdag 4 maart 2006 Innr Rp.né van Stee editie Zeeuws-Vlaanderen SLUISKIL - Afvalverwerkings bedrijf Heros in Sluiskil begint ind dit jaar met de bouw van £en biomassacentrale op het be- rplrijfsterrcin van de voormalige okcsfabriek. Ook zijn er plan voor een biobrandstof- abriek. n!l' n een biomassacentrale worden pest en voedselresten. omgezet n energie. Het methaangas dat ij vergisting vrijkomt, wordt erbrand in een gasmotor, waar- a er groene stroom wordt opge rekt „Die kunnen we leveren het elektriciteitsnet. Het aat om een centrale met een ca- aciteit van zo'n drie megawatt. dp,Ditis goed voor stroom voor vier- luizend gezinnen", vertelt direc- eur A. de Bode van Heros Sluis- [il. Vooralsnog is het niet de be- oeling dat de biomassacentrale oorziet in de stroomvoorzie- gve [ng van het bedrijf. Ie investering in de centrale be- raagt twintig miljoen euro en evert tien nieuwe banen op. Een biomassacentrale kan een bijdra ge leveren aan het beperken van het mestoverschot. Het is de be doeling dat er meerdere van der gelijke fabrieken in Nederland worden gebouwd. In Sluiskil wordt gebruik ge maakt van de nieuwste technie ken, waardoor alleen droge rest- producten overblijven. Het gaat dan om mestkorrels die kunnen worden gebruikt in de landbouw en om zogenaamde groene cokes, die geschikt js als brand stof voor energiecentrales. „Het draagt dus nadrukkelijk bij aan een schoner milieu, want het water dat bij het bedrijfspro ces vrijkomt, wordt gezuiverd op de Westerschelde geloosd", legt De Bode uit. Voorlichting Inmiddels lopen diverse procedu res om toestemming voor de bouw van de biomassacentrale te krijgen. De aanvraag voor de milieuvergunning gaat binnen kort naar de provincie. Zodra ook een bouwvergunning is afge geven, kan de bouw starten. Met een bouwtijd van een jaar moet de centrale eind 2007 in werking zijn. De inwoners van Sluiskil krijgen in maart voorlichting over de initiatieven van Heros. De procedures voor de bouw van een biobrandstoffabriek op het Herosterrein moeten nog wor den gestart, maar dit betekent volgens De Bode niet dat die plannen minder concreet zijn. „In principe kunnen we morgen beginnen, maar dit zal in ver band met de procedures langer op zich laten wachten dan de bio massacentrale", aldus De Bode. Plantaardig In de Sluiskilse biobrandstoffa briek is het de bedoeling om vet uit plantaardige olie te halen, (Advertentie) Onafhankelijk én de actiefste partij! j Schoolzwemmen! Niets over de balk! stem een vrouw, STEM MARIAN STEENBAKKER, NUMMER DRIE Géén (afscheid)feestjes van 16.000! voor één man {Dethon; gemeente vult event, tekort aan), terwijl CDA de 65+ (medicijnen en derg.!) fors laat meebetalen! Snel veilige oversteek voor Axelseracestraat Geen ja-knikkers in de gemeenteraad! Raadsvragen 2005; Lijst Cees Freeke 104; Gemeentebelangen 3 CDA 3; Chr.Unie 1!! D66 0!, tezamen: 111. door Raymond de Frel SLUIS - Raadslid L. Baarends van de Sluise partij Dorpsbelan gen Toerisme heeft wethou der R. Leentfaar een lesje ge leerd in taal. Baarends had vorige maand for se kritiek op het taalgebruik in de begrotingskrant van de ge- meente Sluis. Door de moeilijke woorden zou de krant niet eens de moeite waard zijn om de vis in te verpakken, Leentfaar, die zich de voorbije jaren ontpopte als ware taaifreak, vond die reac tie overtrokken. Hij bood het raadslid daarom uit eigen zak vijf euro aan per gevonden taalfout in de begrotingskrant. Baarends dacht donderdaga vond zijn slag te slaan. In het raadsvoorstel over precariobelas- tingen had hij in totaal vijftien taalfouten gevonden, „Dat is dus vijftien keer vijf euro, gelie ve over te maken op de rekening van D&T." Leentfaar lachte eens, maar in een schriftelijke reactie liet hij Baarends gisteren weten niet van plan te zijn 75 euro te lap pen. „Jouw opmerkingen zijn voor honderd procent juist, maar je weet net zo goed als ik dat mijn aanbod alleen betrek king had op de begrotingskrant. In die zin voel ik me niet ver plicht de portemonnee te trek ken. Maar als blijk van waarde ring heb ik toch vijf euro op jul lie bankrekening overgemaakt. Overal een skatebaan! Extra patrouilleren in de binnenstad is noodzaak; Boerenmarkten zijn nood zakelijk, én voor de boer én voor de inwoners, nu paarse VVD-minister Zalm de gulden heimelijk verkwanselde! Zorg huisartsen (98% 2°rg) niet uitkleden; dus minder patiënten en stop fusiedrift ziekenhuizen! www.LCFtemeuzen.nl j-CF: (0115)69 52 52 door René van Stee SAS VAN GENT - Met de herin richting van het kanaaleiland is een einde gemaakt aan de som berheid die jarenlang heerste in Sas van Gent. Dat is de overtui ging van oud-voorzitter P. de Waal van de Stadsraad Sas van Gent en wethouder A. van Waes (ruimtelijke ordening). „Want dit is een project dat zijn weerga niet kent. En in het ka der van het revitaliseringspro ject Sas Vitaal staat meer op de Geniet van de mooiste Parketstudio van Zeeland rol, zoals de herinrichting van -het centrum, een brede school en de ontwikkeling van bedrij venterrein de Sasse Poort", al dus De Waal gistel-middag, tij dens de officiële oplevering van de drie projecten op het kanaal eiland. De voormalige sluis is in ere her steld, een nostalgische haven wordt een thuishaven voor oude schepen en er is een wandelpro menade aangelegd die ook is op genomen in de bestaande Sche- pentrekkersroute van de VW. De totale kosten bedroegen 2,2 miljoen euro. De gemeente draagt hierbij een risico van 1,2 miljoen euro, dat moet worden terugverdiend met de bouw van meer dan honderd huizen op het kanaaleiland. Verder is 450.000 euro afkomstig van Europese subsidies in het kader van plat telandsontwikkeling. Die subsi diestroom is hiermee voor dit jaar nagenoeg opgedroogd, maar gedeputeerde T. Poppe- laars (plattelandsontwikkeling) rekent nog op een meevaller van circa 140.000 euro. Poppelaars: „Op dit moment wordt gestudeerd op mogelijkhe den om niet bestede middelen uit Noord-Brabant over te heve len naar Zeeland. Dit zou ook Zeeuws-Vlaanderen extra ruim te kunnen bieden om één of meerdere initiatieven een duw tje in de rug te geven." Óf er nog extra Europees geld naar Sas van Gent gaat, is on duidelijk, maar dit zou zeer wel kom zijn. Want naast de bouw van huizen is het ook de bedoe ling een jachthaven ten noor den van het sluisje aan te leg gen. Verder wordt er gestu deerd op mogelijkheden voor de bouw van een maritiem mu seum. De Waal deed ook een oproep aan Zuidchemie om geen verde re barrières op te weipen tegen ontwikkelingen op het kanaalei land. De kunstmestfabrikant is tegen de bouw van huizen, om dat het bedrijf dan klachten over geuroverlast van toekomsti ge bewoners vreest. In een reactie hierop antwoord de Van Waes dat dit moet luk ken, dankzij de doorstart van het Ruimtelijke Ordeningspro ject (ROM) Kanaalzone. Hier mee is het de bedoeling dat wo nen, werken en recreëren en na tuurontwikkeling in de Kanaal zone met elkaar in evenwicht worden gebracht. (Advertentie) www.woonboulevardbreda.nl 11.00 tot 17.00 uur De grootste openlucht-boulevard voor een gezellig dagje uit. Ruim 40 winkels voor wonen, zitten, slapen, opbergen, verlichten, eten, koken, kijken en luisteren, inrichten, kinderen, stoffering en nog veel meer. Afslag Breda West (naast IKEA) j Alles voorin en om het huis Gratis parkeren! waarna er biodiesel van wordt gemaakt. De bouwplannen slui ten aan bij het streven van agro- clustering in de Zeeuws-Vlaam se Kanaalzone en ideeën om te komen tot kennisuitwisseling met de Biovalley Gent in het Vlaamse deel van de Kanaalzo ne Als de biobrandstoffabriek in Sluiskil er komt, levert dit twintig nieuwe banen op. De in vestering bedraagt zo'n veertig miljoen euro. HULST - Het gemeentebestuur van Hulst moet zich er voor inspannen dat ook akkerbouwers uit Oost-Zeeuws- Vlaandei-en een graantje kunnen meepikken van de ont wikkelingen op het gebied van bio-energie. Dat vindt C. de Kraker, die voor de WD op kandidatenlijst staat voor de gemeenteraadsverkiezingen in Hulst. Bij alle aan dacht die in Hulst momenteel uitgaat naar impulsen voor de detailhandel en het toerisme, dreigt de agrarische sec tor min of meer in de vergeethoek terecht te komen, stelt hij. Daarom haakt hij aan bij de visie van de WD-Kanaal- zone dat 'het nieuwe boeren' de economie daar een enor me impuls kan geven. Daarmee wordt gedoeld op de initia tieven die industrieën als Heros, Cerestar en Nedalco op het terrein van bio-energie ontplooien. „Dat kan ook agra riërs in onze gemeente een economische kans bieden. TERNEUZEN - Ook buspassagiers hebben last van de ka- potgevaren brug over de zeesluis bij Terneuzen. Vervoers bedrijf Connexxion zegt echter met de provincie Zeeland en Rijkswaterstaat afspraken te hebben gemaakt om de vertragingen tot een minimum te beperken. Zo mogen de bussen de file van wachtende auto's voorbijrijden en met voorrang de brug oprijden als deze weer voor het wegver keer wordt vrijgegeven. Ook zijn de zogenoemde bloktij- den in de spitsuren aangepast aan de vertrektijden van de bussen. Niettemin waarschuwt Connexxion haar reizi gers dat vertragingen soms niet te voorkomen zijn. SLUIS - De gemeentelijke welstandscommissie van Sluis, die bouwaanvragen beoordeelt, wordt uitgebreid met een burgerlid. Fractievoorzitter A. Rosendaal van Nieuw West maakte donderdag tijdens de raadsvergadering dui delijk geen voorstander te zijn van zo'n commissie. Hij pleitte voor afschaffing en werd daarin gesteund door J. Boogaard. C van de Vijver WD-Gemeentebelangen) wilde de commissie nog een kans geven. „Als het niet werkt, moeten we de commissie afschaffen", meende ze. CDA en PvdA vinden een welstandscommissie nuttig. SLUIS - Een meerderheid van de Sluise gemeenteraad wil de kosten voor het vergund parkeren in de kern Sluis niet afschaffen. J. Boogaard van de gelijknamige lijst pleitte voor halvering van de bijdrage van vijftig euro voor een parkeerplek. D&T, Nieuw West en Gemeentebe langen zagen de bijdrage liever helemaal afgeschaft. Boogaard paste zijn voorstel aan, maar VVD, PvdA en CDA (een nipte meerderheid) steunden de motie niet. KIELDRECHT - 'De kerk in het midden laten', ofwel beide partijen tevreden stellen, luidt de uitdrukking. Maar om de kerk in het midden te zétten, in dit geval die van Kieldrecht, moet je een behoorlijke telelens hebben. Foto Thom van Amsterdam De wethouder achtte het nage noeg uitgesloten dat de gemeen telijke investering in het kanaal eiland niet wordt terugver diend. HULST - Het eerste seizoen van de Barettochten, avontuurlijke trektochten door Oost-Zeeuws- Vlaanderen, is zo succesvol ver lopen dat er een vervolg komt. Op 22 april gaat het tweede sei zoen van start. Die dag kunnen niet alleen gro tere groepen een tocht .boeken, zoals gebruikelijk, maai- ook een lingen of kleine groepjes. De tochten, waarvan delen lopend, per fiets, kano of zelfs per trek ker worden afgelegd, trokken af gelopen jaar veel studenten clubs, personeelsverenigingen en families. Dat het project met een zo succesvol zou zijn, had den de initiatiefnemers niet ver wacht. „We gingen er wel van uit dat het plan een succes kon wórden. De tijd was er rijp voor. Mensen willen steeds liever ac tief bezig zijn in de buitenlucht. Voor ons tweede seizoen hebben we al volop boekingen", vertelt Jessy Baecke-Kerckhaert, die medeverantwoordelijk is voor een van de drie Barettochten. door Raymond de Frel SLUIS - Tussen het Duinplein en het Duinhof in Cadzand-Bad worden geen nieuwe woningen en appartementen gebouwd. Een meerderheid van de Sluise gemeenteraad wil de verbinding tussen de twee locaties, oftewel de Groene Wielingen, volledig 'groen' houden. Een grootscheeps bouwplan moet de toeristisch-economi- sche toekomst van Cad zand-Bad veiligstellen. Daarin wordt uitgegaan van de Rode Wielingen (bebouwing) en de Groene Wielingen. Laatstge noemd onderdeel van het plan moet ervoor zorgen dat de bad plaats een groen hart krijgt, maar dat betekent niet dat de bouw van woningen en apparte menten in dit gebied al per defi nitie wordt uitgesloten. Op ter mijn kan bijvoorbeeld worden gedacht aan bouwwerken in de duinen. De gemeenteraad ging er don derdagavond in ruime meerder heid mee akkoord dat het ont wikkelingsplan verder gaat naar de nodige procedures, maar plaatste wel een aantal kanttekeningen. De PvdA dien de aanvankelijk een waslijst aan moties in, maar een aange past voorstel van het college van B en W nam al wat twijfels weg. Zo gaven de dagelijks be stuurders aan te kunnen leven met de wens van een raadsmeer- derheid om woningbouw in het groene hart al op voorhand uit te sluiten. Alleen WD-fractie- voorzitter C. van de Vijver vond het nog te vroeg om scherpe ei sen te stellen. Na de toezegging van het col lege had de PvdA nog één punt van zorg: „Aan zowel de zuid- als noordzijde van de Bou levard moeten ondergrondse parkeermogelijkheden komen voor huiseigenaren en dagjes mensen", stelde fractievoorzit ter R. Evers. Wethouder J. Pro voost deed die eis af als 'onbe taalbaar'. „Dit idee is bekeken en berekend, maar het zou een tekort van twee miljoen euro op leveren." PvdA'er J. Wielakker. spuwde daarna vuur. „Onzin, het was twee ton, meer niet." Burgemeester J. Sala voorkwam daarna een welles-nietes-spelle- tje tussen het raadslid en de wet houder. „We zullen deze onder zoeken eerst boven, tafel moeten halen, voordat we over dit punt kunnen beslissen." Met die toezegging konden de raadsleden leven, waarna het gros van de raad akkoord ging met de voortgang van het ont wikkelingsplan. H. Meijer (Nieuw West) en J. Boogaard (Lijst Boogaard) lieten echter aantekenen dat zij bedenkingen hebben tegen de publiek-priva- te financiering van het project. Meijer en Boogaard wilden daar om geen 555.000 euro beschik baar stellen voor vervolgactivi teiten in hét herinrichtingsplan. zeeuwse almanak Ze zegt dat ze het verschillen de keren heeft geprobeerd, maar dat het iedere keer weer op een fiasco uitliep. Ze kan gewoon niet stoppen met ro ken. De laatste tijd werd An nie uit Terneuzen iedere nacht wakker door een hevige hoestbui. Zo erg, dat haar hond Droopy piepend een goed heenkomen zocht onder het bed. Het deed haar besef fen dat het zo niet langer kon. En dus kocht ze van die an- ti-rookpleisters. Die ze vervol gens moedwillig vergat op te plakken. Inmiddels heeft ze dé remedie tegen die nachtelij ke hoestbuien ontdekt: een si garet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 69