Zondag geopend uit Van der Bijlendag in Zonnemaire Inspiratum trekt stekker er Bedrijventerrein Goes erg in trek zeeuwse almanak Hoest Rotary steunt World Servants Steun voor anti-coalitie-pamflet Voorwaardelijk voor slaan dochter Gemeente onderzoekt anoniem briefje tuinkijkhuis Directie ziet geen kans te voldoen aan eisen gemeente Vieuwe stichting voor belangen van vrouwen Advertentie Geniet van de mooiste Parketstudio van Zeeland (Advertentie) www.woonboulevardbreda.nl 11.00 tot 17.00 uur Alles voor in en om het huis De grootste openlucht-boulevard voor een gezellig dagje uit. Ruim 40 winkels voor wonen, zitten, slapen, opbergen, verlichten, eten, koken, kijken en luisteren, inrichten, kinderen, stoffering en nog veel meer. Afslag Breda West.(naast IKEA) Gratis parkeren! Ze zegt dat ze het verschillen de keren heeft geprobeerd, maar dat het iedere keer weer op een fiasco uitliep. Ze kan gewoon niet stoppen met ro ken. De laatste tijd werd An nie uit Temeuzen iedere nacht wakker door een hevige hoestbui. Zo erg, dat haar hond Droopy piepend een goed heenkomen zocht onder het bed. Het deed haar besef fen dat het zo niet langer kon. En dus kocht ze van die an- ti-rookpleisters. Die ze vervol gens moedwillig vergat op te plakken Inmiddels heeft ze dé remedie tegen die nachtelijke hoest buien ontdekt: een sigaret. 'hedactie: 0113-315649 'Wvvw.pzc.nl E-n1ail:redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Wrtentie-exploitatie: innrd- en Midden-Zeeland: 0113-315520; •peuws-Vlaanderen: 0114-372770; jationaal: 020-4562500. zaterdag 4 maart 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland van het Inspiratum, kopieën be zorgd van de bewuste notie. Met daarbij een anoniem verwijt over de discutabele rol die Coo- mans in deze kwestie zou heb ben gespeeld. Coomans riep daarop de gemeenteraad kort in beslotenheid bijeen. Coomans wilde gisteren inhou delijk niet reageren. Hij zei al leen dat hij niet de indruk heeft dat zijn integriteit als raadslid ter discussie staat. venterrein. Een tuincentrum op die plek kan nog net en onder die voorwaarde is er ook toe stemming verkregen." De gemeente had het tuinkijk huis een dwangsom opgelegd voor iedere dag dat het na 1 april nog zou werken volgens de bediscussieerde formule. Nu het bedrijf heeft aangekondigd eind volgende maand te stoppen, heeft het volgens de wethouder geen zin meer die dwangsom ook te innen. ZIERIKZEE - De Rotaryclub Zierikzee steunt de World Servants, een groep jongeren die komende zomer naar Ja maica gaat om daar klaslokalen voor een basisschool te bouwen. De rotarians staan, zegt voorzitter van de Inter national Service van de Rotary Zierikzee L. Braber, posi tief tegenover het initiatief. Vooral het feit dat jonge men sen zich in hun eigen tijd inspannen voor leeftijdgenoten in arme landen zodat deze dan scholing krijgen en kun nen bouwen aan een zelfstandige toekomst, kunnen de ro tarians erg waarderen. Dok spreekt het de Rotaryclub aan dat de World Servants zelf acties op touw zetten om het geld voor de bouw van de klaslokalen bijeen te verga ren, aldus Braber. Y. Bom van de projectgroep Schouwen van de World Servants kreeg uit handen van voorzitter van de Rotaryclub S. Eggink een cheque van 2500 euro. ZIERIKZEE - De fractie van GroenLinks steunt het nega tieve stemadvies dat inwoner J. van der Nagel dit week end verspreidt in de binnenstad van Zierikzee. Hij advi seert de bewoners niet te stemmen op de huidige coalitie partijen: WD. CDA, PvdA en SGP. Van der Nagel is de man achter het burgerinitiatief betref fende de verkeerssituatie in het Havenkwartier v.an Zie rikzee. In een brief aan de bewoners in en rond dit stads gedeelte schrijft Van der Nagel dat er tot nu toe helemaal niets is gebeurd met zijn plan. Zijn conclusie is dat de hui dige meerderheid in de gemeenteraad totaal niet geïnte resseerd is in de mening van de bewoners die het burger initiatief ondertekenden. „Ikzelf stem Leefbaar Schouwen-Duiveland. Bij deze par tij heb ik gehoor gekregen", schrijft Van der Nagel in zijn brief, die overigens niet door deze partij wordt onderte kend. GroenLinks doet dat wel en steunt daarmee zijn ei gen kandidaat R. van de Laar, nummer vier op de lijst van deze partij. Van de Laar heeft zich samen met Van der Nagel sterk gemaakt voor het Havenkwartier-plan. MIDDELBURG - Een 41-jarige inwoner van Oost-Sou burg is gisteren in Middelburg voor de mishandeling van zijn veertienjarige dochter veroordeeld tot een voorwaar delijke werkstraf van twintig uur. De Souburger kreeg 13 augustus vorig jaar in Vlissingen ruzie met zijn dochter. Aanleiding waren vervelende sms-berichtjes die het meisje naar haar vader had ge stuurd. De man zei zijn dochter in een reflex geslagen te hebben. Hij gaf verder aan dat de omgang met zijn doch ter na het incident uitstekend is. Officier van justitie J. Zondervan vond 500 euro boete, waarvan de helft voor waardelijk, een passende sanctie. fjnnr Marcel Modde RENESSE - De gemeente Schou- ven-Duiveland is een intern on derzoek begonnen naar het ano- jicin rondsturen van een inter ne notitie over de kwestie-Inspi- fatum aan diverse betrokkenen, jn een kort begeleidend tekstje „wordt gesuggereerd dat WD- jaadslid en campinghouder H, Coomans een discutabele rol zou hebben gespeeld. Coomans signaleerde al vroeg dat er problemen zouden kun nen ontstaan tussen de opzet van het tuinkijkhuis en het be stemmingsplan, zo blijkt uit de rondgestuurde notitie. Dat be treft een persoonlijke notitie die gemeentesecretaris J. de Vos. maakte boven een uitvergrote kopie van een kort bericht uit het tijdschrift Schouwen-Duive land over de invulling van het tuinkijkhuis door zes bedrijven. De notitie is gericht aan beleids ambtenaar M. Schenk van de af deling ruimte en milieu: „In B en W van 15/3/05 meldde Ton Croné dat Henk Coomans hem er op had gewezen dat de vesti ging van zes bedrijven op het nieuwe bedrijfsterrein in' Renes- se niet volgens afspraak zou zijn. Volgens bronnen in het gemeen tehuis kwam op diezelfde 15e maart een brief binnen van het Caravancentrum Zeeland, waar in met verwijzing naar het be stemmingsplan bezwaar werd gemaakt tegen de concurreren de caravanhandel vanuit het In spiratum. Inspiratum opende op 17 maart. De notitie heeft in het dossier van het Inspiratum gezeten, dat voor raadsleden en ambtenaren in de leeskamer ter inzage lag. Vorige week werden op verschil lende adressen van belangheb benden, onder wie de eigenaren loorAli Pankow IIERIKZEE - Het Acht Maart - Schouwen-Duiveland leeft het initiatief genomen tot prichting van een nieuwe stich- ing ten behoeve van de belan- ;en van vrouwen. i)e presentatie van doelstelling n werkwijze gebeurt tijdens de nering van de internationale rouwendag, woensdag 8 maart, n het multifunctioneel centrum a Zierikzee. lit feest staat evenals de niéu- ve stichting in het teken van de ielangen van wereldvrouwen Schouwen-Duiveland en laarbuiten. Het programma liedt een mix van informatie, pel en dans. onvast onderdeel van het acht- naartfeest in Zierikzee is elk aarde uitreiking van het beeld- e 'Neeltje Spijker', een wissel- irijs voor degene die zich het af kopen jaar als wereldvrouw leeft onderscheiden, ijdens Internationale Vrouwen- lag wordt ook landelijk specia- e aandacht geschonken aan de lositie van allochtone vrouwen n de huidige samenleving. In 'ierikzee gebeurt dat met een alkshow onder leiding van Mar- olein Meier van COS, het sntrum voor internationale araenwerking. Zij gaat in ge- prek met enkele vluchtelingen- irouwen en migrantenvrouwen. 'ei'der is er een promotiefilm 'an het vrouwenfonds Mama lash te zien. Aan de hand van «n mini-quiz wordt de kennis [an de gasten getoetst over de lositie van vrouwen wereld- njd. let festijn begint om 19.30 uur. g.f GOES - Als de interesse voor t tot Goese bedrijventerrein Poel 0 zo groot blijft als nu, kan de .s", gemeente er geen tien jaar, y maar hooguit vijf tot zes jaar jjjg ®ee vooruit. Na twee maanden oj jn het nieuwe jaar is alweer zes hectare in optie en zijn twee ej bouwkavels verkocht. i.4 a? Volgens wethouder S. van 't Jesteinde (VVD, economie) is ie» Be Plotselinge grote belangstel en ling een duidelijk teken dat de ec°nomie aantrekt en onderne- jui Jeis weer durven te investeren, da Go meeste belangstelling komt Van bedrijven uit Goes en de re foto Marijke Folkertsma Anja en Gilles van der Bijl bij hun boerderij De Zonnehoeve, waar op 22 april Van der Bijlen uit het hele land naartoe zullen stromen. Reünie voor het eerst in Zeeland door Esme Soesman ZONNEMAIRE - Al sinds de op richting van een eigen vereni ging in 1987 komen Van der Bij len uit het hele land jaarlijks bij elkaar. Dit jaar wordt die bijeen komst voor het eerst in Zeeland gehouden en wel op De Zonne hoeve in Zonnemaire. Deze boer derij, die in 2003 tot Boerderij van het Jaar is gekozen, is sinds 1772 in handen van familie Van der Bijl. Het is aan de Rijnlandse tak te danken dat de Vereniging Van der Bijl destijds is opgericht. De ze omvangrijke tak stond aan de wieg van de oprichting van de club en leden daarvan besloten meteen maar, met het telefoon boek in de hand, alle Van der Bijlen in heel Nederland te bena deren. Daarvan staan er in Ne derland zo'n achthonderd geno teerd; weet penningmeester Wim van der Bijl uit Rosmalen te vertellen. Mensen die via hun huwelijkspartner een andere naam hebben aangenomen, zijn niet meegerekend. Voor zover nu bekend zijn er ze ven takken 'in omloop' die qua oorsprong niet direct bij elkaar te brengen zijn. De mondelinge overlevering is heel wat smeuï ger. Het verhaal gaat dat alle Van der Bijlen afstammen van een knecht die ooit, al zwaaien de met een bijl, zijn graaf uit ge vangenschap bevrijdde. Nako melingen waaierden over de he le wereld uit. Zo stuitten de hui dige eigenaren van De Zonne hoeve, Anja en Gilles van der Bijl, tijdens een vakantie in Afri ka onder meer op een Van der Bijlmuseum. Festina Lente De Vereniging Van der Bijl heeft op dit moment 220 namen in het ledenbestand. Zij geven twee keer per jaar het boekje Festina Lente (ofwel 'Haast je Langzaam') uit, waarin zij - vooral genealogische - wetens waardigheden uitwisselen. Daar naast komt een aantal leden jaarlijks bij elkaar. Zijn die bijeenkomsten door gaans op 'neutraal' terrein, dit jaar is sprake van een ontmoe ting op bijzondere gronden. Naar aanleiding van de benoe ming tot Boerderij van het Jaar vindt dit keer een bijeenkomst op de Zonnehoeve in Zonnemai re plaats. Die - anno 2006 nog al tijd agrarisch én als landschaps camping in gebruik zijnde - boerderij is in de achttiende eeuw door de Brouwse burge meester Van der Bijl gekocht en sindsdien in handen van diezelf de familie gebleven. Anja en Gil les van der Bijl zijn de achtste generatie en genieten nog steeds volop van De Zonnehoeve en om geving. Dat is ook terug te zien aan de boerderij en het traditio nele boerenerf, compleet met mestvaalt, bleekveld, oud boe renhuis en zwartgeteerde schu ren. Het behoud van die cultuur historisch waardevolle elemen ten hebben in 2003 tot de benoe ming Boerderij van het Jaar ge leid. Rondleiding Tijdens de Van der Bijlendag, die 22 april wordt gehouden, zal aan de geschiedenis van Zonne hoeve en omgeving volop aan dacht worden besteed. Ook een rondleiding met gids in Zierik zee staat op het programma. Als het aan de Zonnemairse Van der Bijlen ligt, brengt dat - juist om dat de ontmoeting nu voor het eerst in Zeeland zal plaatsvin den - ook veel Zeeuwse naamge noten op de been. gio, maar de gemeente heeft ook een Overijsselse groothandel in kunststofleidingen (Wildkamp) binnengehaald. Van 't Wésteinde is natuurlijk te vreden met die ontwikkeling. Toch denkt ze niet dat bedrijven de komende vijf jaar in dit tem po blijven toestromen. „Zeker weet je dat nooit, maar als er weer een economische dip komt, zal de uitgifte van grond rap da len." Toch lijkt het haar verstandig de komende jaren uit te kijken naar een plaats voor een nieuw bedrijventerrein, temeer omdat in de Poel II ook grond gereser veerd moet worden voor bedrij ven die in het havendindustrie- gebied moeten wijken voor wo ningbouw. Deltaweg Het lijkt de wethouder het meest logisch de Deltaweg over te springen en daar aan de A58 een Poel V aan te leggen. Wat verkeersafwikkeling betreft is dat de gunstigste plek. Boven dien bezit de gemeente al grond ten westen van de Deltaweg. De gemeente is hard bezig met de uitbreiding van de Poel II. In een punt naar rijksweg A58 lo pend, kan nog dertig hectare worden ontwikkeld. Dat ge beurt stapje voor stapje. Momen teel wordt de bestaande water partij doorgetrokken, waardoor uiteindelijk een langgerekte wa terplas langs de snelweg zal ont staan. Dat staat niet alleen fraai, maar de plas is ook be doeld om het hemelwater te ber gen dat op hét bedrijventerrein en deel van de daarachterliggen- de woonwijken neerdaalt. De gemeente wil vanaf 2007 in drie jaar tijd ook het veel kleine re bedrijventerrein Poel III op knappen. Dat is nu bepaald geen visitekaartje. De wegen vormen 'een soort Arden nen-landschap, sommige be drijfsgebouwen zien er niét echt fris uit en groen is er ook niet in overdaad. Ondernemers ervaren de ontsluiting op de Anthony Fokkerlaan als grootste pro bleem. In de spits is het bijna on mogelijk om van het bedrijven terrein af te komen. Het is de bedoeling de doorstro ming te verbeteren door een linksaf strook aan te leggen. Daarnaast komt er een door steek naar de Poel II, zodat auto mobilisten via de rotonde aan het Nansenplein de stad kunnen verlaten. Ondernemers op Poel III hebben al eerder op zo'n ver binding aangedrongen. Overi gens moet voor de doorsteek nog wel grond worden aange kocht van een particulier. De verjongingskuur voorziet ver der in asfaltwegen en veel meer openbaar groen, waardoor de Poel m een vriendelijker uitstra ling krijgt. Alles bij elkaar kost dat tonnen. De gemeente hoopt dan ook op een bijdrage van de provincie. jlnnr Marcel Modde IENESSE - Het Inspiratum in [Renesse gaat eind volgende maand dicht. Directeur T. Nieu- wenhuizen ziet na een langlo pend conflict met de gemeente 3' Schouwen-Duiveland geen gat a' neer in de bediscussieerde be- jjdrijfsvoering. ^Het nog geen jaar oude gebouw, het visitekaartje van het nieuwe ledrijventerrein in Renesse, vordt na 28 april ontruimd. I Wat er vervolgens mee gebeurt, nog onduidelijk, aldus Nieu- venhuizen. Het pand is eigen dom van de voormalige eigena- j. en (Hanse en Bolle) van hove- uersbedrijf Habo. Nieuwenhui- :en nam Habo over kort voor de ledrijfsverplaatsing van de Ho- ezoom naar het Duinzoomter- n- an. )e zes deelnemende bedrijven rekken hun assortiment uit het ogeheten tuinkijkhuis terug en pi etten hun verkoop voort in de ligen vestigingen in Bruinisse, lurgh-Haamstede, Scharen- ijke en Renesse. Habo zelf gaat erder in zijn pand achter het èie nspiratum. Onduidelijk is nog f de sluiting gevolgen heeft foor het personeel. De 35 werk nemers van Habo blijven ge woon in dienst, aldus Nieuwen- huizen. Of ook de tien medewer kers van het Inspiratum kunnen terugvallen op de hoofdvesti ging van de andere bedrijven, moet volgens de directeur nog blijken. Eind januari leek het er nog op dat er oplossing kwam in het me ningsverschil tussen gemeente en Inspiratum over de invulling van het tuinkijkhuis. Het con cept moest echter dermate ingrij pend worden aangepast, dat Nieuwenhuizen er economisch geen gat meer in zag. De gemeen te hield voet bij stuk dat de ge kozen opzet meer weg had van een bedrijfsverzamelgebouw dan een tuincentrum, wat in strijd was met het bestemmings plan. Terugtrekking van de vijf partners van Habo zou beteke nen dat Nieuwenhuizen alleen de huur voor het pand moest op hoesten. Hoe groot het investe- ringsverlies is voor het 17 maart vorig jaar geopende Inspiratum, kan de directeur nog niet zeg gen. Traditioneel Wethouder A. Croné (economi sche zaken) vindt 'jammer' dat Nieuwenhuizen er niet in is ge slaagd de formule aan te passen binnen de voorwaarden van het bestemmingsplan, zei hij giste ren in een reactie. Croné gaat er van uit dat in het gebouw na 28 april alsnog een traditioneel tuincentrum wordt gevestigd. „Dat zou ik de eigenaren ten minste aanraden, willen ze ook het tweede deel van de verplaat singssubsidie krijgen." Daarbij gaat het nog om 750.000 euro. De wethouder ziet geen andere mogelijkheden voor invulling van het gebouw dan een tuincen trum. „Als die er waren, was dit hele gedoe ook niet nodig ge weest. Het probleem hier is juist dat de Duinzoom een hele kwets bare locatie is voor een bedrij- home textiel Parketstudio Schouwersweg 7 Heinkenszand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 61