PZC Rusland roept Harnas op Israël te erkennen Portugal richt zich op eco-energie Canadezen gewond bij zelfmoordaanslag in Zuid-Afghanistan President Arroyo heft noodtoestand Filipijnen op Palestijnse delegatie op bezoek in Moskou Servië belooft uitleveren Mladic voor begin april Gary Glitter tot drie jaar veroordeeld MODESHOW 13 maart Eszeth lode En dit is Darius Virus besmet kwart La Réunion Camilla niet op website Elizabeth België wil zwerversvignet Weer deel buit geldroof gevonden Brit snapt niets van dashboard Vliegverkeer Frankfurt heeft last van sneeuw ^1 Ondernemers opgelet: WBSO nog interessanter! abafcrfX ABAB zaterdag 4 maart 2006 MOSKOU - Rusland heeft Ha mas opgeroepen geweld af te zweren en Israël te erkennen, maar de radicale Palestijnse par tij is niet van plan te buigen voor internationale druk. De Pa lestijnse delegatie maakte giste ren bij aankomst in Moskou al duidelijk dat erkenning van de staat Israël onbespreekbaar is. Een doorbraak in het vredespro ces lijkt daarmee direct van de De Palestijnse delegatie, onder leiding van de verbannen Ha- mas-leider Khaled Meshaal, is op uitnodiging van de Russische president Vladimir Poetin voor een driedaags bezoek in Mos kou. De Russische president wil dat zijn land een grotere rol BELGRADO - De Servische pre mier Vojislav Kostunica ver wacht de voortvluchtige gene raal Ratko Mladic voor april te kunnen arresteren en uit te kun nen leveren aan het Joegosla- vië-tribunaal in Den Haag. Dat heeft hij gisteren tijdens i een persconferentie in Belgrado DEN HAAG - De Britse voormalige rockster Gary Glitter is gisteren door een Vietnamese rechter veroor deeld tot drie jaar gevange nisstraf wegens seksueel misbruik van twee meisjes. De jury achtte bewezen dat Glitter (Paul Francis Gadd) de meisjes van elf en twaalf jaar oud had gekust en betast in zijn huis in Vung Tau. De 61-jarige Brit hield gis teren vol dat hij onschuldig is. Hij zei dat dit 'ongeloof lijke' vonnis onderdeel was van een 'samenzwering' te gen hem. Volgens de ex-glamrocker waren het onder meer Britse kranten die tegen hem hadden sa mengespannen. Als onder deel van zijn straf moet Glitter ook vijf miljoen Vietnamese dong, ruim 260 euro, betalen aan de fami lies van de slachtoffertjes. Na zijn detentie, waarvan hij waarschijnlijk maar eenderde hoeft uit te zit ten, zullen de Vietnamese autoriteiten Glitter het land uitzetten. Glitter werd op 19 november vorig jaar opgepakt in Ho Chi Minh Stad, toen hij op het punt stond met het vlieg tuig te vertrekken. GPD (Advertentie) 20.00 uur locatie: Hotel de Nieuwe Doelen reserveren noodzakelijk 0118-635047 entree 5,- p.p. Loskade 9, Middelburg eszethmode@planet.nl speelt in het vredesproces in het Midden-Oosten en ziet voor Rus land een functie als onderhande laar. De bezetting van Palestijn se gebieden door de Israëliërs is het grootste obstakel voor vrede in het Midden-Oosten, meent Meshaal. „Er is een probleem en dat is niet de positie van Harnas maar die van Israël. Wij willen vrede in de regio, maar vrede kan alleen ontstaan als er een einde komt aan de bezetting." Rusland is het eerste grote land dat de dialoog wil aangaan met de radicale Palestijnse partij die in januari de verkiezingen won. Met name de Verenigde Staten en Israël, die Harnas wilden iso leren door 827 miljoen euro aan hulp in te trekken, zijn uiterma te sceptisch over de gastvrije ontvangst van de Palestijnen in Rusland. Toch koesteren zij de hoop dat Rusland erin slaagt de militante groepering over te ha len haar radicale standpunten te laten vallen. „Ik denk niet dat Harnas een serieuze toe komst heeft, als Harnas niet ver andert", zei Sergej Lavrov, de Russische minister van buiten landse zaken. Militant Lavrov wil dat de militante vleu gel van Harnas op den duur deel gaat uitmaken van erkende 'vei ligheidsstructuren'. Hij verge leek de beweging met de Ira in Noord-Ierland, die zich lang zaam heeft ontwapend. „We ver wachten niet dat Hamas van de ene op de andere dag verandert. Het is een proces dat hopelijk niet zo lang duurt als in Groot-Brittannië met betrek king tot Noord-Ierland." Harnas ziet de uitnodiging uit Rusland vooral als een steunbetuiging. Het land beschouwt de bewe ging niet als een terroristische organisatie, hoewel Harnas tien tallen zelfmoordaanslagen heeft gepleegd in Israël. „Ons bezoek aan Moskou is een belangrijke stap voor het berei ken van een doorbraak in onze internationale positie", zei Mes haal. GPD van onze redactie buitenland KANDAHAR - Opstandelin gen hebben gisteren in het Zuid-Afghaanse Kandahar een zelfmoordaanslag ge pleegd op een Canadees kon vooi, waardoor vijf Canadese leden van de internationale troepenmacht gewond raak ten. Een van de slachtoffers is er slecht aan toe. Een auto gevuld met explosie ven explodeerde naast een Ca nadees legervoertuig. De da der was op slag dood. Volgens een Afghaanse legercomman dant droeg de dader een vest met de naam van een door Pa kistan verboden militante groep erop. De opstandige taliban in Af ghanistan hebben de verant woordelijkheid voor de aan slag opgeëist. De 2300 Cana dezen in de provincie worden geregeld getroffen door ge weld, waaronder een toene mend aantal zelfmoordaansla gen door fupdamentalistische moslims. Daardoor zijn sinds 2002 tien Canadezen om het leven geko men. In Helmand, een buurprovin cie van Kandahar, zijn giste ren acht taliban-strijders om het leven gekomen in een vuurgevecht met het Afghaan se leger. Tien taliban-strij ders zijn gevangengenomen, meldde een woordvoerder van de lokale overheid. De ta liban ontkennen de verliezen en zeggen dat acht regerings militairen zijn gedood bij de gevechten. ANP/RTR/AFP De Europese Unie heeft de uitle vering van Mladic als voorwaar de gesteld voor verdere gesprek ken over een associatieverdrag tussen de EU en Servië. Vorige week dreigde de EU zelfs de ge sprekken per direct te schorsen. De EU-ministers van Buiten landse Zaken besloten echter het te houden bij een mogelijk uitstel; de volgende gesprekken over het verdrag staan gepland op 4 en 5 april. RTR Een Filipijnse advocaat eist hel aftreden van president Arroyo tijdens een demonstratie in Pasig City, ten noorden van Manilla. Honderden advocaten marcheerden gisteren door de straten als protest legen het afkondigen van de noodtoestand. Die werd echter, eveneens gisteren, door de president opgeheven. foto Dennis M. Sabangan/EPA van onze redactie buitenland MANILLA - President Gloria Arroyo van de Filipijnen heeft gisteren de nood toestand opgeheven die ze vorige week had ingesteld wegens een poging tot een staatsgreep. Donderdag zei de veilig heidsdienst al dat het gevaar voor een coup was afgenomen. „Na een week kunnen we zeggen dat we deze samenzwering de voet hebben dwarsgezet en dat het tijd is weer ge woon aan het werk te gaan", zei de presi dent. Vlak voordat Arroyo haar besluit bekendmaakte, werden in de hoofdstad Manilla twee krachtige explosies ge hoofd nabij een kantoor van de politie. Voor zover bekend zijn er geen slachtof fers. Arroyo kondigde vorige week een staat van beleg af nadat een plan van haar politieke tegenstanders en afvallige militairen om haar omver te werpen, zou zijn verijdeld. Volgens sommige deskun digen heeft' Arroyo de dreiging bewust overdreven om het leger in te kunnen zet ten tegen demonstranten die haar aftre den eisten. Op de dag dat zij de noodtoestand uit riep stonden protestmarsen tegen Arroyo gepland ter gelegenheid van de herden king van het vertrek van ex-dictator Fer dinand Marcos in 1986. Het leger greep met harde hand in. De president ligt on der vuur door beschuldigingen dat zij zich schuldig zou hebben gemaakt aan corruptie en fraude rond haar herverkie zing in 2004. Maandag werden zestien mensen aange klaagd wegens betrokkenheid bij de ver meende rebellie. Onder de verdachten be vinden zich vier hoge politiefunctionaris sen, militairen en enkele linkse leden van het Congres. De chef van de mariniers werd ontslagen. ANP/DPA door Henk van den Boom BARCELONA - Portugal wil in de komende vijf jaar zijn afhan kelijkheid van traditionele ener giebronnen drastisch verminde ren. De socialistische rege- ring-Socrates heeft een aantal megaprojecten op de rails gezet, die het land tot de grootste pro ducent van groene stroom in Eu ropa moet maken. In 2010 zullen volgens de plan nen meer dan één miljoen Portu gese huishoudens stroom betrek ken van windmolens en zonne- centrales. Deze week is de in schrijvingstermijn gesloten voor het grootste windenergieproject van Europa. Plet gaat om ruim 500 windmolens in verschillen de parken langs de Atlantische kust. Ze hebben een gezamenlij ke capaciteit van 1700 mega watt. Dat is meer dan de be staande windenérgiecapaciteit van heel Nederland. Portugal streeft hiermee wereldtoppers Duitsland en Spanje voorbij. Import Vorig jaar nog was Portugal ge noodzaakt 86 procent van de to tale energiebehoefte uit het bui tenland te halen. Binnen vier jaar wil de regering in Lissabon de import met vijf procent ver minderen. Er is een bedrag van bijna vier miljard euro uitge trokken voor de modernisering van de energiesector. De Portu gese consument betaalt momen teel een van de hoogste stroom- prijzen van Europa. Komende zomer wordt bekend aan welk bedrijf de concessie voor het windenergieproject wordt verleend. De regering laat sterk meewegen welke prijs het consortium kan garanderen voor de consument. Ook aspec ten als werkgelegenheid en inno- BERLIJN - Dierenverzorgster Angelika Ber- kling draagt Darius terug naar het tijgerver- blijf. Het Friedrichsfelde Tierpark in Berlijn showde de in januari geboren Siberische tijger gisteren aan de pers. Het mannetje Darius weegt inmiddels zeven kilo en mocht gistermid dag voor het eerst naar buiten. foto Arnd Wieman/RTR PAKIJS - Besmetting met het mogelijk dodelijke chikun- gunya-virus heeft op het Franse eiland La Réunion inmid dels 93 levens geëist. Bijna een kwart van de bevolking is besmet, zei de Franse minister van Volksgezondheid Xa- vier Bertrand gisteren. De aandoening veroorzaakt hoge koorts en uiterst pijnlij ke zwellingen aan de gewrichten. Bertrand zei dat in to taal 186.000 mensen zijn besmet. De minister zegde een bedrag van 91 miljoen euro aan noodhulp toe. ANP/AFP LONDEN - Op een speciale webstek ter ere van de tach tigste verjaardag van de Britse koningin Elizabeth ont breekt in het uitgebreide fotoalbum een foto van Camilla, de vrouw van prins Charles. Wel zijn er kiekjes van en over wijlen prinses Diana, de eerste vrouw van de troon opvolger. Op de website wordt in woord en beeld uitgebreid stilge staan bij alle belangrijke gebeurtenissen in het leven van de Britse vorstin. Maar daar valt kennelijk niet het huwe lijk onder tussen Charles en Camilla. Zij trouwden vorig jaar april. Van het huwelijk tussen Charles en Diana in 1981 is wel een foto. ANP ANTWERPEN - Echte, eerlijke bedelaars moeten in Bel gië een vergunning krijgen en herkenbaar worden door een speciaal vignet. Dat kan gulle gevers garanderen dat hun aalmoes niet in verkeerde handen terecht komt. Dat stelt het juridisch parket van Antwerpen voor, na een studie over een nieuwe wet op bedelarij. In België zouden vooral Roemeense bendes zwervers onder druk zetten hun inkomsten af te geven. Deze 'slavendrijvers' kunnen drie jaar cel en een fikse boete krijgen. GPD LONDEN - De Britse politie heeft in het zuidoosten van Londen opnieuw een deel van het geld teruggevonden dat vorige week werd gestolen uit een depot van het beveili gingsbedrijf Securitas. Ook is een nieuwe verdachte aan gehouden, een 43-jarige man. Dat berichtte de BBC gisteren. Volgens de politie is nog onduidelijk hoeveel geld precies is teruggevonden, maar gaat het mogelijk om miljoenen. De gevonden geldzakken worden onderzocht op sporen, aldus een woordvoerder. Enkele dagen na de overval vond de politie ook al een deel van de buit .terug in een bestelbusje. ANP LONDEN - Miljoenen Britten gaan dagelijks met hun au to de weg op zonder dat zij ook maar een flauw idee heb ben wat alle lampjes en symbooltjes op hun dashboard precies betekenen. Dat blijkt uit onderzoek dat cle Britse automobilistenbond AA heeft laten doen, en waarvan de resultaten gisteren bekend zijn gemaakt. Vooral vrouwen snappen bitter weinig van hun dash board. Zo heeft 47 procent de grootste moeite om zelfs de meest gangbare waarschuwingslampjes uit elkaar te hou den. Van de mannen kampt 33 procent met hetzelfde pro bleem. ANP/RTR FRANKFURT - Hevige sneeuw val heeft gisteren de luchthaven van Frankfurt ernstig ontre geld. Bijna vijfhonderd vluchten zijn geschrapt; nagenoeg alle andere vluchten hebben urenlange ver tragingen. „Het luchtverkeer is bijna tot stilstand gekomen", al dus een woordvoerder van de luchthaven. Frankfurt is de thuisbasis van luchtvaartmaat schappij Lufthansa-. Frankfurt is een belangrijke tussenstop voor intercontinentale vluchten. Ook op de luchthavens van Mün- chen en Stuttgart is het vliegver keer ontgeregeld. ANP Advertentie SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG Schoonmaakbedrijf Bleijenberg b.v. Scheldestraat 98, Postbus 230, 4380 AE Vlissingen Tel: 0118-417.500, Fax: 0118-418107 Vestiging Noord-Brabant Bredaseweg 185, Postbus 150, 4870 AD Etten-Leur Tel: 076-5083594, Fax: 076-5083501 info@bleljenbergbv.nl www.bleijenbergbv. nl (Advertentie) vatie zijn belangrijk bij de be slissing. Uit diverse Europese landen is veel belangstelling. Portugal is idéaal voor alterna tieve energie. De meer dan dui zend kilometer lange kust langs de Atlantische Oceaan garan deert vrijwel altijd voldoende wind. Ook voor zonne-energie biedt het land goede mogelijkhe den. Portugal telt ongeveer twee keer zoveel zonuren als Neder land. Vorig jaar is bij Moura begon nen met de bouw van de groot ste zonnecentrale ter wereld. De centrale bestaat uit een gi gantisch veld (100 ha) met zon nepanelen die warmte omzetten in elektriciteit. De centrale levert straks voldoende energie 'voor de 21.000 inwoners van de stad Moura, ten zuiden van Lissabon. Volgens meteorologen is dit een van de heetste plekken op aarde. Een derde poot binnen van alternatieve ener gieproject is de opwekking van elektriciteit uit waterkracht. Naast een aantal bestaande stuwmeren wil- Portugal schone energie produceren uit cle golfslag van de zee. Deskundi gen hebben berekend dat twin tig procent van de totale Portu gese energiebehoefte uit zee kan worden gewonnen. Een proef centrale voor de kust, in het noorden van Portugal, levert eind van dit 'jaar de eerste stroom. GPD WBSO-subsidie De WBSO-regeling i en dag voor veel onde interessante subsidieregeling. Toch zijn er ondernemers die hier geen gebruik (meer) van maken. Jammer want voor al voor ondernemers die technische problemen zelf oplossen is dit juist een -egeling. Vereenvoudiging Sinds kort kunnen ondernemers nu meerdere keren per jaar een beroep doen op de WBSO. U hoeft dus niet op een vaststaande deadline te wachten wanneer er iets speelt in uw bedrijf. U kunt direct actie onder nemen. Verder is de eindaangifte vervallen Grote afwijkingen in uw planning dient u .wel te melden. Technische Innovatie In 2006 is aan deze regeling het element technisch onderzoek toege voegd. Dat is onderzoek gericht op het verbeteren van het eigen productiepro ces of de zelfgebruikte programmatuur. Daarnaast is deze regeling bedoeld voor technische innovatie als bijvoorbeeld pro ductontwikkeling, het vernieuwen van productieprocessen of het ontwikkelen van technische nieuwe programmatuur. Meer weten? Hebt u een project waarmee u in aanmerking denkt te komen voor subsidie? Neem dan contact op met Dick Uenk van Subsidiefocus, via e-mail dick.uenk@subsidiefocus.nl of telefoon (073) 646 54 75. Subsidiefocus is een dochter van ABAB. www Biedt ■urcuwdes!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5