Zondag geopend iKas Rilland te dicht bij woning CDA Borsele wil snel af van onzinnige regels en procedures BUI Ik had gehoopt het hier uit te kunnen zingen Eerste Bijltjesdag in Zonnemaire Fhypotheek 3 80 'v° rentes! 30 '"ar 4,20 riisrt van der Poel Raad Goes steunt sluiten automatenhal Borselse handballers naar finale Heemschut in bres voor hotel Hardrijder raakt rijbewijs kwijt Excuses aan omwonenden theaterput AgroCare heeft keuze tussen afbreken of nieuwe vergunning aanvragen Hoest 1 jant 3,OS 5 i"w«r 3,50 Redactie: 0113-315649 !l vvww.pzc.nl tE-maïltredao'tBtapzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Wnnrd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 17peuws-Vlaenderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 4 maart 2006 editie Bevelanden-Tholen Geniet van de mooiste Parketstudio van Zeeland home textiel Parketstudio Advertentie www.woonboulevardbreda.nl 11.00 tot 17.00 uur 7:1 >1 Alles voor in en om het huis De grootste openlucht-boulevard voor een gezellig dagje uit. Ruim 40 winkels voor wonen, zitten, slapen, opbergen, verlichten, eten, koken, kijken en luisteren, inrichten, kinderen, stoffering en nog veel meer. Afslag Breda West (naast IKEA) Gratis parkeren! Bedrijsleider John Schipper: „Hoe kun je nou denken dat je verslaving aanpakt door een automatenhal te sluiten?" door Rob Paardekam GOES - Er hing vrijdag een vreemde sfeer in automatenhal Merkur Casino aan de Kreukel- markt in Goes. Zo op het eerste gezicht leken de medewerkers in hun goede doen. Er werd ge lachen en af en toe zelfs een grap gemaakt. Het was niet meer dan een facade, want de personeelsleden maken zich ernstige zorgen over hun toe komst. En ze zijn boos. Boos op de gemeente, omdat die de hal wil sluiten. Het college doet dat in het ka der van het zogeheten uitsterf- beleid voor 'gokgelegenheden', dat jaren geleden werd vastge steld door de gemeenteraad. De automatenhal aan de Kreu- kelmarkt, die in 2004 werd overgenomen door Merkur Ga mes Holding BV, is het eerste slachtoffer. Nu de rechter de ge meente weer in het gelijk heeft gesteld, willen burgemeester en wethouders definitief tot sluiting overgaan. Robert Meijer, operationeel di recteur bij het overkoepelende Merkur, was vrijdag in Goes om het personeel bij te praten. Het viel hem zwaar. „Ik heb er wakker van gelegen", zegt hij. „Gepiekerd over hoe ik de twaalf medewerkers kan hel pen. Maar ja, de dichtst bijgele gen vestiging is in Rotterdam. Dat is een eind weg. Bovendien kan ik ze daar ook niet alle maal plaatsen." Meijer en John Schipper, be drijfsleider in Goes, zeggen zich niet zomaar neer te leggen bij de dreigende sluiting. Advo caten bekijken op dit moment welke mogelijkheden er nog zijn om het besluit van het Goe- se college aan te vechten. In de tussentijd kunnen de medewer kers weinig anders doen dan af wachten. Het is slopend voor ze. Elke werkdag kan in hun be leving de laatste zijn. Sjon Verwoerd (52) werkt al elf jaar in de automatenhal. Hij is gedeeltelijk afgekeurd en vreest dat hij nergens meer aan de bak komt als Merkur de deu ren sluit. Hij heeft geen begrip voor het beleid van de gemeen te. „Ze hebben hun mond vol over het weer laten werken van wao'ers. Nou is er in Goes een ondernemer die drie van zulke mensen in dienst heeft en dan sluiten ze de tent." De onzekerheid heeft Ver woerd de afgelopen anderhalf jaar behoorlijk opgebroken. Speciaal voor zijn werk kwam hij drie jaar geleden in Goes wonen. Een huurhuis kon hij niet vinden, dus kocht hij iets. „Ik had gehoopt het hier tot mijn 65ste uit te zingen, maar in plaats daarvan kan ik m'n huis straks weer te koop zet ten." Bedrijfsleider Schipper is erg boos over het feit dat de ge meente de automatenhal zo hard aanpakt op één foutje dat is gemaakt bij de overname. „Iedereen maakt toch fouten?" Concurrent De concurrent zal volgens Schipper wel lachen, want die heeft er straks een hoop klan ten bij. „Hoe kun je nou toch denken dat je het probleem van gokverslaving aanpakt door een automatenhal te sluiten", zegt hij. „Dat probleem wordt sowieso nogal overdreven, want elk onderzoek wijst uit dat er steeds minder gokver slaafdenzijn." Daar komt bij dat Merkur alle medewerkers op cursus stuurt, zodat ze problemen kunnen herkennen en aanpakken. „Natuurlijk is dat moeilijk, foto Mechteld Jansen want je kunt niet aan iemands uiterlijk zien of hij iheer geld uitgeeft dat hij kan", zegt direc teur Meijer. „Je kijkt meer naar het gedrag van iemand. Als een persoon die altijd vro lijk is, opeens treurig doet, gaan we op zo iemand af." Sjon Verwoerd knikt. „Dan ne men we zo iemand even apart in de keuken of het kantoor. We leven echt met de mensen mee." Meijer: „Geloof me, wij vinden gokverslaving net zo erg als ieder ander. Wat heb ben wij eraan dat iemand zich hier in drie weken tijd hele maal leeg speelt? Ik juich het toe dat de gemeente het pro bleem wil aanpakken, maar dat doe je niet door onze hal te sluiten. De gokkers gaan wel er gens anders heen." door Rob Paardekam GOES - Een ruime meerderheid van de ge meenteraad van Goes steunt het college in zijn opvatting dat automatenhal Merkur aan Kreukelmarkt moet sluiten. CDA'er M. Dieleman zegt h.et treurig te vinden voor de medewerkers van Merkur, maar werkgelegenheid kan volgens hem geen argument zijn om de zaak open te houden. „Dan kunnen ook nog wel een paar koffieshops toestaan, omdat daar mensen werken." Ook GroenLinks en de PvdA steunen het college, maar ze stellen wel dat het punt van de werkgelegenheid door burgemees ter Van der Zaag in beschouwing moet worden genomen bij het afwikkelen van de zaak. „Al kan ik niet zo snel bedenken hoe de pijn verzacht kan worden", geeft H. Hoogerland (PvdA) toe. „Wellicht moe ten we het bedrijf nog even respijt geven. Als het nog iets langer open mag blijven, kan voor sommige medewerkers wellicht een oplossing worden gevonden." D66 steunt het uitsterfbeleid niet. „Je lost hier helemaal niets mee op", zegt fractie voorzitter R. de Koster. „Mensen die ver slaafd zijn, komen toch wel aan hun trek ken. Het is bovendien hun eigen verant woordelijkheid. Wat krijgen we straks? Dat we cafés gaan sluiten, omdat sommige mensen verslaafd zijn aan drank?" HEINKENSZAND - Het jongensteam van openbare basis school De Linden uit 's Gravenpolder en het meisjesteam van de J.an van Schengenschool uit Heinkenszand mogen naar de schoolhandbalfinales die zondag 9 april in het Brabantse Dongen worden gehouden. De teams hebben de eei-ste plaats behaald in het school- handbaltoernooi dat door handbalvereniging Orion in Heinkenszand werd gehouden. Ook in het toernooi voor de jongere jeugd kwamen win naars uit de bus. Bij de mini's waren dat de kinderen uit groep 3 en 4 van De Reiger en bij de D jeugd de groepen 5 4n 6 van de De Wegwijzer. VLISSINGEN - De Bond Heemschut, die zich inzet voor het behoud van cultuurmonumenten, wil dat het pavil joen en de mozaïeken van hotel Britannia in Vlissingen ge restaureerd worden. Heemschut heeft bij projectontwik kelaar Loostad hierop aangedrongen. Zowel het paviljoen als de mozaïeken zijn van grote waar de voor de Nederlandse cultuurhistorie, stelt W. Heij- broek, voorzitter van de provinciale commissie van cle Bond Heemschut. Het paviljoen is in 1954 gebouwd en ontworpen door Joost Boks uit Rotterdam. De zeedier-mozaïeken zijn van de hand van Louis van Roode. Hij ontwierp ook de westgevel van het Stations postkantoor in Rotterdam. Dat gebouw kreeg een be schermde status, maar is volgens Heijbroek minder van kwaliteit dan Britannia. „Het ging ons in eerste instantie om het redden van de mo zaïeken. Toen we daarover bezig waren, zijn we eens gaan kijken hoe belangrijk het complex in zijn totaliteit eigenlijk is. We zijn gaan graven in archieven en hebben deskundigen zoals Art and Conservation en het Neder lands Architecteninstituut om advies gevraagd. Zo kwa men we tot de conclusie dat het paviljoen, met name de foyer, en de mozaïeken van grote waarde zijn en als één geheel gerestaureerd zouden moeten worden. Er zijn nog weinig gebouwen waar kunst en architectuur zo duidelijk een eenheid vormen. De mozaïeken lopen bijvoorbeeld ook aan de binnenkant van het gebouw door." RILLAND - Op de Oude Rijksweg bij Rilland moest een 36-jarige automobilist uit de gemeente Borsele gisteroch tend rond tien uur zijn rijbewijs inleveren omdat hij veel te hard reed. Tijdens videosurveillance bleek dat de man over de Oesterdam reed met een snelheid van 142 kilome ter per uur, waar een snelheidlimiet geldt van honderd ki lometer per uur. Op de Oude Rijksweg, waar tachtig kilo meter per uur gereden mag worden, reed hij met een, ge corrigeerde, snelheid van 131 kilometer per uur. MIDDELBURG - Omwonenden van de bouwput in Middelburg hebben papieren met foute infor- I,matie in de bus gekregen. Daar door is volgens de gemeente ten Ionrechte de indruk ontstaan dat toekomstige schade niet meer verhaald kan worden. [Het college van burgemeester en wethouders betreurt dat er door de fout onrust is ontstaan. Om wonenden krijgen nieuwe papie ren toegestuurd. Bij de bewo- ners was onrust ontstaan over de documenten die ze moeten te kenen om hun schade vergoed te krijgen. Voorwaarde voor een schadever- oeding is dat ze afzien van ver- ere claims voor de schade die fle gemeente al heeft vergoed, pehalve over toekomstige scha de, maken de omwonenden zich I zorgen over het gebruik van de term bouwschade in plaats van bouwkundige schade. Het coHege van B en W wijst er in een brief aan de Middelburg- I se WD-fractie op dat als gedu- j peerden niet tevreden zijn over de getaxeerde schade, ze een contra-expertise kunnen laten uitvoeren. Bij een groot aantal omwonen den heeft de expert van de ge meente een veel lager schadebe drag vastgesteld dan ze hadden venvacht. door Esme Soesman ZONNEMAIRE - AI sinds de op richting van een eigen vereni ging in 1987 komen Van der Bij len uit het hele land jaarlijks bij elkaar. Dit jaar, op 22 april, wordt die bijeenkomst voor het eerst in Zeeland gehouden en wel op De Zonnehoeve in Zonne maire. Deze boerderij, die in 2003 tot Boerderij van het Jaar is gekozen, is sinds 1772 in han den van familie Van der Bijl. Het is aan de Rijnlandse tak te danken dat de Vereniging Van der Bijl destijds is opgericht. De ze omvangrijke tak stond aan de wieg van de oprichting van de club en leden daarvan besloten meteen maar, met het telefoon boek in de hand, alle Van dei- Bijlen in heel Nederland te bena deren. Daarvan staan er in Ne derland zo'n achthonderd geno teerd, weet penningmeester Wim van der Bijl uit Rosmalen te vertellen. Mensen die via hun huwelijkspartner een andere naam hebben aangenomen, zijn niet meegerekend. Voor zover nu bekend zijn er ze ven takken 'in omloop' die qua oorsprong niet direct bij elkaar te brengen zijn. De mondelinge ovérlevering is heel wat smeuï ger. Het verhaal gaat dat alle Van der Bijlen afstammen van een knecht die ooit, al zwaaien de met een bijl, zijn graaf uit ge vangenschap bevrijdde. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De fractie van het CDA in de gemeente raad van Borsele wil dat het nu eens afgelopen is met onzinnige regels en ondoorzichtige proce dures. Op de valreep heeft de fractie een initiatiefvoorstel ingediend om een commissie in te stellen die de complete regelgeving van de gemeente tegen het licht houdt. Ruim een maand geleden riep de gemeenteraadsfractie de in woners van Borsele op, aan te ge ven aan welke regels ze zich sto ren, welke voorschriften ze on zinnig vinden en of ze ervarin gen hebben met ingewikkelde of onduidelijke procedures die een goede gang van zaken alleen maar frustreren. De reacties die binnenkwamen, hadden veelal betrekking op de regels op het gebied van ruimte lijke ordeming, op milieuvoor schriften en op de woestijn die mensen moeten doorkruisen om de zorg te krijgen die ze nodig hebben. Met name aanpassin gen, hulpmiddelen en vervoer via de Wet Voorzieningen Ge handicapten (WVG), vergen uit houdingsvermogen en bijna een cursus. De commissie die het CDA voor ogen heeft, moet inventariseren welke regels er zijn, wat de zin ervan is en of er geen tegenstrij digheden in zitten. Omdat veel mensen klagen over een persoonlijke aanvaring met een gemeentevoorschrift dat ze niet begijpen, is het zaak ook voortdurend duidelijkheid en in zicht te verschaffen in wat wel en niet mag en vooral: waarom de regels zijn zoals ze zijn. Wetboek De christendemocraten vinden verder ook dat een gemeente niet overal met een wetboek en een reglement bij moet gaan staan. De hele kapvergunningentoe- stand voor tuinen zou bijvoor beeld kunnen worden afge schaft en ook een vergunning om te stoken zou sneller en met minder i-ompslomp afgehandeld moeten worden. Schrappen De commissie die het CDA wil instellen zou ook het 'dode hout moeten wegsnoeien'; regels schrappen die nergens meer op slaan. Het initiatiefvoorstel werd inge diend tijdens de laatste vergade ring van de gemeenteraad in de oude samenstelling. Na de verkiezingen van komen de dinsdag kan de nieuwe ge meenteraad van Borsele ermee aan de slag. |Rnnr Mieke van der Jagt RILLAND - De gemeente Rei- Kerswaal geeft het glastuin bouwbedrijf AgroCare in de Bathpoldcr enkele weken de tijd om een probleem op te lossen met de afstand van één van de kassen tot een woning aan de Bathpolderweg. De afstand, die minimaal 25 me ter moet bedragen, is te klein. Uit controlemetingen van de ge meente is gebleken dat de kas ampei- 24 meter van de woning staat. Omwonenden hebben in middels een handhavingsver- zoek ingediend. Om de vestiging van bedrijven op een aangewezen bedrijven terrein niet te ingewikkeld te maken, hanteert de overheid al- gemene regels, die zijn neerge legd in een een reeks voorschrif ten Voor het glastuinbouwge bied bij Rilland is zo'n pakket regels van kracht, waarmee vookomen is dat bedrijven inge wikkelde en tijdrovende milieu- J vergunningsprocedures moes ten volgen. Belangrijk voor- ischnft is de minimale afstand yan de woningen in het gebied, die 25 meter bedraagt. Nu geble ken is dat de kassen korter op een huis staan, is een milieuver gunning vereist. Na de constatering door de ge meente is het bedrijf aangeschre ven en er is een onafhankelijke hermeting uitgevoerd. De af- stand was en bleef te klein en de gemeente heeft het bedrijf laten weten dat er iets gebeuren moet. AgroCare heeft de keuze uit twee opties: zorgen dat de af stand groot genoeg wordt, wat -i neerkomt op het afbreken van de buitenste rij van de kas, of alsnog een milieuvergunning aanvragen. In het laatste geval zal de ge meente strenge voorschriften maken met betrekking tot licht en geluid. Het is ook niet uitge sloten dat buurtbewoners, die het op z'n zachtst gezegd maar matigjes kunnen vinden met hun nieuwe glazen buren, be zwaar zullen maken. Bezwaren van belanghebbenden kunnen een milieuvergunningsprocedu re erg langdurig en voor een be drijf ook begrotelijk maken. AgroCare moet nog beslissen welke weg het bedrijf naar een oplossing inslaat. De gemeente Reimerswaal besluit over twee weken wat er moet gebeuren zo lang er nog geen vergunning of een aanpassing is. Het is niet on denkbaar dat een deel van de kas voorlopig buiten bedrijf moet worden gesteld. zeeuwse almanak Ze zegt dat ze het verschillen de keren heeft geprobeerd, maar dat het iedere keer weer op een fiasco uitliep. Ze kan gewoon niet stoppen met ro ken. De laatste tijd werd An nie uit Terneuzen iedere nacht wakker door een hevige hoestbui. Zo erg, dat haar hond Droopy piepend een goed heenkomen zocht onder het bed. Het deed haar besef fen dat het zo niet langer kon. En dus kocht ze van die an- ti-rookpleisters. Die ze vervol gens moedwillig vergat op te plakken. Inmiddels heeft ze dé remedie tegen die nachtelijke hoest buien ontdekt: een sigaret. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 55