Haagse politiek ontbeert elan Onrust in Rommeldam PZC Honger naar koranles groeit Roof van vigango is heiligschennis u/r Ontbreken van robuuste verkiezingscampagne is een gemiste kans 4 maart 2006 zaterdag 4 maart 2006 door Mike Pflanz Corrupte tussenpersonen, werkend voor westerse kunsthandelaren, roven langs de kust van Kenia heili ge gedenkbeeldjes, gemaakt door dorpelingen. Antropolo gen hebben vastgesteld dat honderden vigango-totem- paaltjes via handelaren in Ke- niaanse badplaatsen worden verscheept naar privéverza- melaars en handelaren in de Verenigde Staten en Europa. Volgens antropologen zijn er ten minste vierhonderd yi- gangobeeldjes in privébezit en worden er zo'n negentien tentoongesteld in Amerikaan se musea. Amini Tengeza van Kenia's Nationale Museum trof trouwens ook diverse vi gango aan in de foyers van grote toeristenhotels. Antiquairs zeggen dat de dief stallen worden uitgevoerd door arme jongeren, die val len voor de gladde praatjes en de dikke portemonnees van handelaren die voor bui tenlandse verzamelaars wer ken. De kunstroof in Kenia vormt onderdeel van een bloeiende handel in niet-westerse kunst, waarmee volgens Inter pol wereldwijd jaarlijks zo'n 3,8 miljard euro gemoeid is. Dat betekent een stijging van 280 procent in tien jaar. In Kenia worden de vigango- beeldjes verhandeld voor tus sen de 250 en 700 euro per stuk, maar in Amerikaanse museumcatalogi wordt hun waarde op zo'n 4200 euro vastgesteld. Volgens het traditionele ge loof mogen de vigango nooit van hun originele plaats ver wijderd worden. „Het verwij deren van deze objecten druist tegen elk cultureel en spiritueel geloof van onze be volking in", vertelt antropolo ge tJdvardy van de Universi teit van Nairobi. „1-Iet is hetzelfde als de graf steen van je grootvader of de as van je grootmoeder uitgra ven en verkopen. "Dorpelüi-i gen die de beeldjes maken' voor him overleden familiele den, zeggen dat hen een onge-1 luk zal overkomen en dat bo- ze geesten bij hen op bezoek t komen als de beeldjes gesto-1 len zijn. „Het gaat sinds de beeldjes zijn gestolen, heel slecht met ons. Mijn kleinkinderen zijn doorlopend ziek, 27 koeien zijn gestorven'en zelfs als het genoeg regent mislukt de oogst", zegt weduwe Kalume Mwakiru. De twee vigango die door haar man vervaardigd wer den na de dood van zijn twee broers zijn enkele jaren gele den gestolen. Haar man over leed kort na de diefstal. „Ze hebben ons geluk kapot ge maakt, ons leven, onze fami lie. Het zijn moordenaars." In Kenia bestaat geen wette lijk verbod op de handel in vi gango. De beeldjes zijn niet antiek en vallen daarom bul ten het verbod op handel in antieke kunstvoorwerpen, I, Ook vallen ze buiten interna- j tionale verdragen voor de be scherming van culturele voor-1 werpen, omdat de Keniaanse regering de vigango nog niet officieel heeft erkend als 'on vervreemdbare voorwerpen, die heilig zijn voor het Miji- kenda volk'. Nieuwe wetten „We hebben nieuwe wetten nodig. Nu kun je slechts ver- oordeeld worden voor dief stal en daar is in dit land heel gemakkelijk onderuit te ko men", zegt John Mitsanze van het Nationale Museum. 1 „Maar zelfs in de nieuwe Erf- goedwet die momenteel in het parlement behandeld i wordt, zitten nog veel mazen. Het enige dat helpt is de be volking ervan bewust maken dat zij hun eigen erfgoed niet moeten laten stelen. Maar ja,, de bevolking is overwegend arm en in Kenia is voedsel be langrijker dan de heilige voor werpen van een andere stam." CSM door Ap van den Berg Pas als de stembureaus dins dagavond klokslag negen uur sluiten, zetten de grote poli tieke partijen een punt achter hun drukke campagneactivitei ten. Nooit eerder in de geschie denis waren de Haagse kopstuk ken zo lang bezig kiezers voor zich te winnen. Dit geeft aan hoe belangrijk de stembusuit slag van de gemeenteraadsver kiezingen voor een aantal poli tieke leiders in Den Ilaag is. Wie volgende week de slag mist, raakt in de problemen en sleurt mogelijk een hele partij mee. Voor de winnaars is de eerste ldap een daalder waard. Zij zul len hun buit beschouwen als een exquis voorafje van een copieus hoofdmaal: de 'echte' (landelij ke) verkiezingen in 2007. De lan delijke partijen beschouwen de weg daar naartoe namelijk als één grote, lange verkiezingscam pagne. Zoals te doen gebruikelijk aan de vooravond van de verkiezin gen wemelt het van de voorspel lingen. De 'Leefbaren' die in 2002 voor al door Pim Fortuyn hun slag sloegen, zullen een flinke stap te rug moeten zetten. Zij doen in veel gemeenten niet eens meer mee. Dit biedt perspectieven voor de traditionele partijen, die vier jaar geleden op hun don der kregen van de kiezers. De PvdA van Wouter Bos zal onge twijfeld veel terrein goedmaken van wat de PvdA van Ad Mel- kert moest afstaan. Tegenslag Maar wat doet de VVD? Na' de rampspoed van 2002 (min 158 raadszetels) kan Jozias van Aart- sen zich geen nieuwe tegenslag veroorloven. Sterker: hij zou geen knip voor de neus waard zijn, als de VVD niet haar deel weet op te eisen van het terrein dat de 'Leefbaren' nu braak la ten liggen. In kringen van D66 houdt men de adem in. Mede door het deba cle rond de Uruzgan-missie vre zen de sociaal-liberalen een ca Op een markt in Rotterdam wordt Wouter Bos van de PvdA door voorbijgangers enthousiast begroet. Hij was hier om zijn partij te promoten gen. Ook de tegenstrevers van Bos deden veel steden aan. De campagne was over het algemeen erg mat en traditioneel te noemen. tastrofale stembusuitslag. Die kan helemaal verkeerd uitpak ken voor de nieuwe fractievoor zitter Lousewies van der Laan, omdat zij mede schuldig wordt geacht aan de zig'zagkoers van haar voorganger Boris Dittrich. Veel zal afhangen van het op komstpercentage van dinsdag. Het record van ruim 73 procent dateert alweer van 1986. Zelfs na één van de meest op winden de campagnes van de laatste ja ren, bleef het percentage in maart 2002 steken op nog geen 58 procent.' Het CDA lijdt traditioneel het minst onder een hoge of lage op komst, vanwege de 'hondstrou we' achterban die altijd - weer of geen weer, zin of geen zin - massaal haar het stemhokje gaat. Niemand hoeft er raar van op te kijkén als Jan Peter Bal kenende na 2002 (plus 85 raads zetels) opnieuw een aanspre kend resultaat weet te boeken. Zijn ster is licht rijzende, sinds de economie wat aantrekt. Weemoed Een lage opkomst van kiezers is doorgaans geen pré voor linkse partijen. Zij hopen dinsdag op een lente-achtige dag en denken soms met weemoed terug aan de naoorlogse jaren, toen er me- ga-opkomstpercentages werden geregistreerd van 95 procent en meer (1959). Maar de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat het toen ging om de cijfers van de Kamer verkiezingen. De kiezers werden vanuit Den Haag overladen met 'opgewarm de', oude ideetjes en plannetjes. De politieke strijd tussen de lan delijke partijen was ongewoon slap. Er werden geen gedurfde voorstellen gelanceerd. In dis cussies en interviews bleef ieder een poeslief voor elkaar. Alleen VVD-voorman Van Aart- sen was soms functioneel boos, waarbij vooral PvdA-leider Bos het moest ontgelden. Gerrit Zalm trok ten strijde tegen ge meenten, maar vertilde zich op een gruwelijke manier aan zijn opmerkingen over de onroeren- dezaakbelasting. Rap Voor de rest werd het campagne- nieuws veelal weggedrukt door andere politieke ontwikkelin gen rond het huurbeleid van het kabinet, wachtlijsten in de jeugdzorg, problemen met fijn stof en zelfs de gouden 'rap' van Justitieminister Piet Hein Don- ner. voor de gemeenteraadsverkiezin- foto Harmen de Jong/GPD Natuurlijk, het gaat nu om ge meenteraadsverkiezingen. Dan past de landelijke politici enige bescheidenheid. Maar in die be scheidenheid hebben ze over het hoofd gezien dat ongeveer de helft van de kiezers zijn keuze voor een kandidaat-gemeente- raadslid vooral laat afhangen van wat er op en rond hét Bin nenhof gebeurt. Een robuuste, wervende' cam pagne van de landelijke partijen had veel meer stemmen opgele verd dan het 'historische be sluit' om te blijven folderen en telefoneren tot de stembureaus dicht zijn. GPD door Mayke Calis Werden Nederlandse koran- lessen tot voor kort slechts in enkele moskeeën in grote ste den gegeven, nu vinden ze over al in het land plaats. Vooral jon geren komen er op af. „Wij wil len weten waar de voorschriften vandaan komen, dus raadplegen we de bron en dat is de koran." Ongeveer tachtig gesluierde jon ge vrouwen zitten op de grond in het vrouwendeel van de Al Furqan moskee in Eindhoven. Ze luisteren aandachtig en som migen maken aantekeningen. Door de microfoon klinkt de stem van aboe (vader) Ismail, die een lezing geeft over de rech ten van Allah. De vrouwen, ge kleed in bruine en zwarte gewa den,-krijgen hem niet te zien; hij spreekt in het naastgelegen man- nendeel. Vlak voor de lezing wa ren de vrouwen, voor de derde keer die dag, getuige van een be kering van een Nederlandse mos lima. Nadat zij de getuigenis heeft afgelegd, barst een aantal vrouwen in tranen uit. „Het is zo mooi", snikt een 28-jarige Marokkaanse uit Den Bosch. „De islam staat zo onder druk en nu is er weer iemand die ons begrijpt." De honger naar de islam en de koran neemt toe. Bleven koran- lessen en lezingen, een paar jaar geleden nog beperkt tot een aan tal moskeeën in de grote steden, nu worden overal in het land, in buurthuizen of moskeeën, koran- lessen en -lezingen in het Neder lands gehouden. De bijeenkom sten worden massaal door jonge- ren bezocht. Juist nu de islam zo fel wordt bekritiseerd, willen ze weten wat hun geloof inhoudt. „Wij zijn van geboorte moslim, maar hebben er van onze ouders weinig over geleerd", zegt An nas, die voor lezingen meestal naar Tilburg gaat. „Wij willen weten waar de voorschriften vandaan komen, dus raadplegen we de bron en dat is de koran. Onze ouders nemen genoegen met kennis, van hun voorou ders." Zo weet de eerste genera tie volgens Annas niet dat je vrouwen, behalve je zus, moeder of tante, geen hand mag geven. „Zij vinden ons streng en ex treem, maar zij weten er niks van." Bekoring Een 25-jarige gesluierde maat schappelijk werkster leunt te gen de muur in de Eindhovense Al Furqanmoskee. Zij is nog niet zo lang praktiserend mosli ma. Net als zovelen is zij zich in de islam gaan verdiepen door al le negatieve verhalen in media en politiek. „Ik wilde weten of het klopte wat ze allemaal over ons zeiden." Maar het tegendeel bleek waar, Ze ontdekte de be koring van de islam en voelt zich als nooit tevoren opgeno men in een grote familie. „Veel mensen denken dat wij ons afkeren van de Nederlandse samenleving, maar dat is niet zo. Wij zijn hier geboren en doen alles juist in het Neder lands." Dat laatste is ook een van de redenen waarom de lezin gen-zo druk worden bezocht: ze worden in het Nederlands gege ven. De vraag naar Nederlandse sprekers is enorm, zegt ook de 31-jarige Jamal Ahajjaj op zijn thuisbasis de As Soennah mos kee in Den Haag. Hij heeft zo juist met bijna honderd andere moslims het zes uur-gebed ver richt. In de avonduren is hij ont zettend druk met het geven van lezingen in Leerdam, Enschede, Culemborg, Ede en Breda. Om dat de belangstelling van de jon geren zo groot is, is er volgens hem een groot gebrek aan spre kers die zowel het Arabisch als het Nederlands goed beheersen. „Dat is onontbeerlijk om de ko ran te kunnen lezen en vervol gens over te brengen." GPD Kinderen krijgen koranles in de As Soennah De taak van een bestuurder is niet gemakkelijk, sprak Heer Bommel tot zichzelf. 'Men moet maatregelen nemen die de bevolking niet begrijpt. En zelf begrijpt men dikwijls ook niet wat men bedoelt. Het is heel moeilijk.' Op een besloten symposium van burge meesters, wethouders, politiecommissa rissen en raadsleden moest kort gele den zelfs Ollie B. Bommel, Marten Toonders onvolprezen held-te- gen-wil-en-dank, er aan te pas komen om elkaar moed in te praten: gemeente bestuurders hebben het moeilijk. Net als Bommel staan gemeentebestuur ders er naar hun gevoel te vaak alleen voor. Tekortgedaan door het Rijk en ge wantrouwd door de burger, gaat menig burgemeester, wethouder en raadslid zijn eigen onbegrepen weg. Tot over maat. van ramp is er ook nog eens een bovengemiddelde kans - zo maakte ik op uit het rondje klagen-achter-geslo- ten-deuren - dat je 'afgedroogd' (burge meester) of zelfs 'afgeserveerd' (raads lid) wordt. Niet alleen in Delfzijl heb ben burgemeesters te maken met lasti ge wethouders, die meer moeite dan vroeger hebben om zich de gemeente raad van het lijf te houden die zich op zijn beurt weer voelt opgejaagd door ontevreden kiezers. Ja, het is onrustig in Rommeldam. Aan de vooravond van de gemeente raadsverkiezingen maakt het plaatselij ke bestuur een onzekere, zoekende en hier en daar zelfs aangeslagen indruk. Dat wordt, curieus genoeg, nog eens versterkt door de campagne die het mi nisterie van Binnenlandse Zaken is be gonnen om zo veel mogelijk mensen op 7 maart naar de stembus te krijgen: 'U heeft het voor het zeggen'. Alsof je bij een kind een lepel levertraan naar bin nen probeert te werken. Hoewel een bestuurslaag dichtbij de burger, is de gemeente nooit echt populair geweest. Bij gemeentelijke verkiezingen laten burgers het steevast massaal afweten. En dat'wordt elke vier jaar erger, lijkt het. Alleen voor Europa ligt het op komstpercentage lager. Valt nog te ver klaren als een protest tegen de ver-van-m'n- bed show in Brussel en Straatsburg, op het gemeentehuis kun nen ze zich met dat soort excuses niet troosten. Dat de gemeentelijke politiek onder druk staat, valt niet zo zeer af te leiden uit al die incidenten rond burge meesters, wethouders en raadsleden. Nee, het is vooral het sterk gestegen aantal lokale partijen en partijtjes dat er op duidt hoeveel er mis is met de ma nier waarop gemeenten worden be stuurd. Er heeft zich voor de raadsver kiezingen een lange rij lokale lijsten aangemeld. Vier jaar geleden deden al veel plaatselijk-georganiseerde par tijen mee, vaak met een hoog Leefbaar heid-gehalte die in het kielzog van Pim Fortuyn heel wat zeteltjes binnensleep ten. Bij elkaar opgeteld werden al die lijsten de grootste partij, groter dan het CDA. De trend naar 'lokalisering' is niet afge zwakt. Integendeel: er is een stijging met meer dan een derde. Alleen al in Den Haag doen vijftien lokale partij tjes mee. De conclusie ligt voor de hand: als zo veel nieuwkomers hun kans schoon zien, vertegenwoordigt de gevestigde politiek kennelijk bij lange na niet alle wensen, belangen en behoef ten in een gemeente Die lokalisering is géén whist. Niet zo zeer om redenen die het politie ke establishment altijd tegen plaatselij ke partijen pleegt aan te voeren: lokale lijsten missen bestuurskracht, schieten tekort in professionaliteit, vertegen- woordigen nogal eens een kliek, zijn ge neigd tot populisme - en vatbaar voor onderbuikgevoelens. Zeker, dat komt allemaal voor. Misschien wel extra vaak bij lokale partijtjes, maar niet uit sluitend daar. Ook het landelijke partij wezen lokaliseert in een hoog, bijna angstwekkend tempo met alle gevolgen van dien. Sinds een jaar of wat zien gro te, landelijke partijen als CDA, PvdA en VVD, soms node, hun greep op plaat selijke en regionale afdelingen verslap pen, waardoor er hier en daar in het land personen naar de macht kunnen grijpen die de wenkbrauwen in 'Den Haag' doen fronsen en er programma's worden verkondigd waar ze aan het Binnenhof met de ogen van knipperen. Het is een ontwikkeling die illustreert dat het oude partijwezen, ideologisch leeggezogen, lokaal steeds minder te bieden heeft. Lokalisering van de poli tiek moet het gat vullen. Inspelend op kennelijke behoefte van kiezers om plaatselijk maatwerk gele verd te krijgen, voltrekt zich een feite lijke versplintering van de politiek. Wat zouden het CDA in de Peel en het CDA op Walcheren gemeen hebben? En wat verbindt ze nog met de Amsterdam se, Haagse of Rotterdamse christen-de mocraten? Behalve Jan Peter, natuur lijk... Maar die politieke lokalisering verliest z'n charme als het omslaat in ordinaire doipspolitiek. Er zijn al te veel voor beelden van gemeenten die slachtoffer ZIEKENFONDS - In een ver gadering van de Christelijke Besturenbonden op Walcheren is scherpe kritiek geuit op het Ziekenfondswezen. Er zijn 6 miljoen verplicht en 2 miljoen vrijwillig verzekerden. Er heerst verdeeldheid onderling en ons land telt nog 128 fond sen, verenigd in 7 bonden. Aan deze chaotische toestand moet volgens de sprekers hoognodig een einde.komen. VEILING - Het sorteer- en pakstation van de veiling in Kapelle-Biezelinge zal belang rijk worden uitgebreid. Ook zal de rijweg langs het veiling gebouw worden verlaagd. Hier door ontstaat perronbowv. wat het transport van het frul] ten zeerste vergemakkelijkt. REDDING - Leden van hel Zweedse ijshockey team, zondagavond in Den Haag speelde, hebben zondagmor gen een Nederlands gezin, dal buiten Utrecht met een auto le water reed, gered. De vier man nen slaagden erin de snel wa ter makende auto op te tillen en te draaien, waardoor hei mogelijk werd de drie inzitten de kinderen naar buiten ft brengen. Een jongen werd vri, ernstig gewond. geworden zijn van doorgeschoten plaat selijke stammenoorlogen. Waar lokale lijsten, vaak eenmansbedrijfjes, het in een gemeente voor het zeggen krijgen, kun je er gif op innemen dat het be stuur er de vier jaar volgend op de raadsverkiezingen onder lijdt. Waar een algemeen politiek kader - een landelijke partij organisatie, een ideolo gisch profiel, een bestuurlijke balans van checks balances - wegvalt, krij gen persoonlijke, vaak al te persoonlij ke karakters te veel ruimte. Dat heeft iets romantisch. Zoals heel lang gele den de dronken zwerver 'Had-je-me maar' in de Amsterdamse gemeente raad of iets minder lang geleden 'boer' Koekoek in de Tweede Kamer oqk iets vertederends had. Maar zodra nauwelijks georganiseerde onvrede, persoonlijke ambitie of be stuurlijke kortzichtigheid tot iets meer dan persoonlijk ongemak binnen een gemeente leidt, is dezelfde burger de eerste die klaagt. En al die klaagzan gen zijn, vrees ik, de voorbode van een nog veel grotere afkeer van politiek en democratie. Houd je hart maar vast voor de raadsverkiezingen van 2010. Geen wonder dat het onrustig in Rom meldam is. Geen wonder dat Heer Bom mel zuchtend rondloopt. Geen wonder dat iedereen om een list roept. Geen wonder dat iedereen op zoek is naar Tom Poes. Jan Schinkelshoek Internet: www.pzc.nl Internetredactie: K Mll M Postbus 31 aw «wai 4460 AA Goes E-mail: wèb@pzc.nl Hoofdredactie: A. L. Oosthoek Bezorgklachten: D. Bosscher (adjunct) 0800-0231231 A. L. Kroon (adjunct) op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; Centrale redactie: zaterdags tot 12.00 uur. Stationspark 28 Postbus 31 Abonnementen: 4460 AA Goes 0800-0231231 Tel: (0113)315500 autom, afschrijving acceptgiro Fax:(0113)315669 per maand: 20,55 n.v.t E-mail: redactie@pzc.nl per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar Ê229.20 233,30 Lezersredacteur: A. J. Snel Voor toezending per post geldt een Stationspark 28 toeslag. Postbus 31 E-mail: lezersservice@pzc.nl 4460 AA Goes Beëindiging van abonnementen Tel: (0113)315660 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hel Fax:(0113)315609 einde van de betaalperiode. E-mail: lezersredacteur@pzc.nl PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Middelburg: Losse nummers per stuk: Buitenruststraatl 8 maandag t/m vrijdag: 1,25 Postbus 8070 zaterdag: 1,80 4330 EB Middelburg Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 Bankrelaties: E-maïl: redwalch@pzc.nl ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Goes: Stationspark 28 Postbus 31 Advertenties: 4460 AA Goes Alle advertentie-orders worden uitgevoerd Tel. (0113)315670 overeenkomstig de Algemene Fax. (0113)3.15669 Voorwaarden van Wegener NV en volgens E-mail: redgoes@pzc.nl de Regelen voor het Advertentiewezen. Terneuzen: Overlijdensadvertenties: Willem Alexanderlaan 45 maandag t/m vrijdag: Postbus 145 tijdens kantooruren 4530 AC Terneuzen zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0115)645769. Tel, (076)5312550 Fax. (0115)645742 Fax. (076)5312340 E-mail: redtern@.pzc.nl Personeelsadvertenties: Hulst: Baudeloo 16 Tel: (076)5312240 Postbus 62 Fax: (076)5312340 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Fax: (0114)372771 Tel) (076)5312104 E-mail: redhulst@pzc.nl Fax, (076)5312340 Zierikzee: Grachtweg 23a Voor gewone advertenties: Postbus 80 Noord- en Midden-Zeeland 4300 AB Zierikzee Tel. (0113)315520 Tel: (0111)454651 Fax. (0113)315529 Fax:(0111 )454657 Zeeuws-Vlaanderen E-mail: redzzee@pzc.nl Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Opening kantoren Business to Business/Onroerend goed Goes, Zierikzee Tel: (076)5312277 en hulst: Fax: (076)5312274 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. Dedooru aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor ons j (abonnementen)administratïe en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pie j ducten van de titels en de werkmaatsohappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan,kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, I- :e, Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4