Gemak dient de mens PZC Echt wel te gek W21 Combinatie van strand en cultuur zaterdag 4 maart 2006 Van auto tot kampeerauto Alles klaar voor een picknick en plotseling be gint het te regenen. Afdruipen naar huis hoeft niet meer met de Carnopy Weekender uit En geland. Een handige tent die in een handom draai van iedere auto een kampeerauto maakt. Stuart Bannister van het Britse bedrijf Carnopy Ltd kwam met het idee. 'Het viel me op dat kampeerders door ruimtegebrek in de tent veel spullen in de achterbak van de auto be waarden. Op de camping brachten ze vervol gens veel tijd door achter de auto, met de klep open.' Hij zag hierin een behoefte aan een snel op te zetten beschutting om onder te zitten, te koken of te eten. De Carnopy Weekender is een koepeltent die met enkele kliks aan de ach terklep van een auto wordt bevestigd. Het is een functioneel middel tegen regen en zon. Maar het dient net zo goed de menselijke be hoefte aan persoonlijke ruimte. De Carnopy Weekender is sinds kort ook in Nederland te koop. Adria Action in vorm 'De Adria Action scoort met name op de opval lende ronde vormen die zowel aan de buiten kant als in het interieur terugkomen', zegt Edwin Olie van Adria Nederland in een reactie op de benoeming van de Action tot caravan van het jaar. Ook onderscheidt de caravan zich door het betrekkelijk lage gewicht, waardoor veel auto's hem kunnen trekken. Ondanks het compacte uiterlijk bevat de Adria Action slaap-en zitruimte voor drie personen, een complete keukenunit, een toilet en een ruim bagagecompartiment. 'Hij heeft alles wat een grote caravan ook heeft', beaamt Jaap van der Zwet, lid van de Adria Caravan Club. Voor Adria Nederland is de benoeming een extra op steker. De Action werd ontworpen ter ere van het 40-jarig bestaan van de caravanfabrikant. Kip bouwt campers Het 'Kipje' is een vertrouwd gezicht op de weg. De tourcaravan ziet zich echter steeds vaker omringd door de in opmars zijnde camper. Re den voor Kip om in 2007 een tweetal campers te introduceren. 'De vraag naar campers in Eu ropa stijgt', vertelt Thea van Dalsem van Kip Caravans. 'Nederland volgt in die veranderen de manier van kamperen. Mensen willen mo bieler zijn.' Helemaal nieuw zijn campers niet voor Kip. In de jaren tachtig maakte het be drijf er ook al een paar honderd. Ze waren ge baseerd op de Kip Compact caravans: laag met een hefdalc. 'De marlet was er toen nog niet aan toe', aldus Van Dalsem. Voor de nieuwe Kip Motorhome zal Kip niet voortborduren op voorgaande modellen. 'Ik kan nog niet veel kwijt over de nieuwe camper, omdat we nog in de ontwikkelfase zitten. Wel kan ik vertel len dat het Motorhome wordt gebouwd op ba sis van de splinternieuwe Fiat Ducato.' Op pad met Zambezi-genoten 'Een Zambezi-liefhebber is trots op zijn tent trailer en draagt dat ook uit', vertellen Cor en Inge van de Wetering van de eerste Zambezi- club in oprichting. 'Het aantal eigenaren van een Zambezi is vrij klein, waardoor hun vouw wagen een zekere exclusiviteit uitstraalt. De opvallende kleur en eigenzinnige vormgeving trekken overal de aandacht.' De club, bestemd voor bezitters van de uitge sproken vouwwagen, mag zich halverwege 2006 officieel 'vereniging' noemen. 'De oprich ting van de Zambeziclub moet onder andere de kampeerweelcenden weer in ere te herstel len.' Standplaats vanuit de lucht Vanuit de lucht een standplaats op de camping kiezen. De Provincie Drenthe loopt voorop met het eerste online reserveringssysteem Drenthe-in-Detail. 'Vakanties boeken gaat steeds meer via internet. Vrijwel alle campings hebben al een website waar bezoekers aan kun nen geven dat ze er willen verblijven. De admi nistratieve afhandeling ervan gebeurt in de meeste gevallen echter nog ouderwets op pa pier', aldus Marc Schriemer van ontwilekelbe- drijf iWink uit Groningen. Gevolg is dat gasten een plek toegewezen krij gen die zé eigenlijk niet willen, of dat de cam ping al vol is. 'Met Drenthe-in-Detail zijn kam- péerplelcken driedimensionaal tot in detail te bekijken, bijvoorbeeld de ligging ten opzichte van toiletten, én direct te reserveren.' Ook campinghouders zijn gebaat bij het nieuwe sys teem. 'De ingevulde gegevens zijn direct in het systeem opgeslagen, de plek wordt aange merkt als bezet, de campinghouder kan met een een factuur uitprinten en de administratie is altijd actueel.' Twee campings werken in middels al met Drenthe-in-Detail, Camping De Boerhaarshoeve en Camping De Warme Bos sen. k had hetze beloofd, de kleinkinderen, kampe- ren. 'En.beloofd is belóófd, Oma!' In dezomer- vakantie van 2005. Dat was het plan. En toen kwam de regen, en de regen, en de regen. Erwin Kroll werd dagelijks gevolgd, hopend op een opkla ring, liefst met een weekend erin. Het wilde maar niet opklaren en de regen hield weken aan. Eindelijk, het was 8 augustus, voorspelde onze weergod dat het weer vanaf donderdag zou omslaan. Een camping regelen dus. Dat bleek niet eenvoudig. Het moest kindvriendelijk, het liefst aan het strand, natuurlijk met zwembad, en een verantwoord activi teitenprogramma voor de levenslustige boys leek ons ook niet te versmaden. Ons is: mijn tweede dochter, niet de moeder van de jongens, en mijzelf, oma dus. Ik heb me sufgegoogled maar de leukste cam pings waren volgeboekt. Wat kan het schelen, dacht ik, het gaat om de ervaring, dus het werd Hoender- loo. Op de Veluwe. Op woensdag de kleinkinderen gehaald, twee leuke boefjes van zeven en acht. Bij een vriendin een tent geleend, tafel en stoelen, slaapmat jes, slaapzakken, een gasstelletje en een olielamp. Meer hadden we niet nodig. Het moest een minima listische ervaring worden, wars van luxe. Kamperen is tenslotte kamperen! Geen gezeur, lekker Spartaans er tegen aan. Daar had ik zin in. Het leek me opvoedkundig ook niet verkeerd. Eigenlijk moest het meer de sfeer van op kamp gaan worden. Ik had visioenen van stoere jongetjes die al worstelend de tent zouden ontvou wen en onderzoekend de juiste stokken door de juis te gleufzouden voeren. En over spoorzoekertje, en kampvuur, en samen eten maken op zo'n onhandig stelletje. Woensdagavond, de voorpret kon beginnen. 'Oma, gaan we verstoppertje doen?' Tuürlijk schat.' 'Mag het hele huis?' 'Nee lieverds, alleen de benedenverdieping.' Zo gezegd zo gedaan. Opa, oma, tante, en de kinderen rennen als gekken door het huis om als eer ste bij de buut te zijn. Het kind in me barstte eruit. Ik móest en zou winnen. Nou dat heb ik geweten! Ik zet me af, voor mijn spurt naar de buut (de tafel in de hal), ik lanceer me zelf als het ware, en dan gebeurt het. Zweepslag! Kermend van de pijn stort ik neder en word door mijn familie omhoog getrokken. Hin kend besluit ik toch naar de camping te gaan. 'Ik heb toch twee stoere mannen bij me, dan lukt het toch wel?' 'Ja oma', roepen ze al springend in koor, De volgende dag, miezerig weer. We laten ons niet kisten en zijn rond elf uur op de camping. Het is koud. Erg koud. Veel te koud zelfs voor het lege zwembad waarde boys weer snel en bibberend uit kruipen. Gelukkig hebben we truien en dikke jogging broeken. Hinkend en hoppend met de paraplu als kruk, verplaats ik me over camping. Donkere wolken pak ken zich samen. De eerste stortbui dient zich aan en in allerijl weten we de tafel met de broodjes op tijd onder de te kleine, en lekkende luifel te plaatsen. Om een lang verhaal kort te maken. Het heeft drie dagen geregend alvorens het groepsmoraal ge broken was. Nacht twee was de eerste aanzet hier toe: hevige donderbuien en lichtflitsen werden vooral de jongste te machtig. 'Ben jij bang, oma?' We kro pen met z'n vieren dicht tegen elkaar aan. Plassen mocht naast de tent, met paraplu. Alles was nat, zei knat, wel te verstaan. Het water liep de tent in. De volgende dag een uitstapje naar het Burgers Dierenpark. Een globale ervaring van allerlei werel den, die zich onder onze paraplu aan ons openbaar de. Geen leeuw te zien want die waren het nachthok ingekropen. Verrekkend van de pijn, ook in de heup wegens een verkeerde houding, strompelden we terug naar de auto. Morgen wordt het beter, zei de weerman via de radio. Okay, denken we, maar nu eerst droge kle ren aan. Toen ook de koffer van de kinderen in het water dreef, hebben we het hele zooitje ingepakt. Thuis gekomen zijn we bij het haardvuurtje warm ge worden. De volgende was de tent binnen een uur droog. Een stralende zon in een strak blauwe hemel. Écht wel te gek; kamperen! LIZA VAN SAM BEEK Kamperen is veruit het meest populair als het om zomervakanties gaat. Al een paar jaar is sprake van een trend: niet meer je eigen tent of caravan meezeulen, maar ter plekke in een compleet ingerichte en van alle luxe voorziene bungalowtent of stacaravan kruipen. X Hnnr GERARD CHELI Het Is nog net geen nacht merrie, maar je moet als inkoper wel even slik ken. Reserveer je op de Italiaanse camping Rivanuova scha duwrijke staanplaatsen voor je bun galowtenten, blijken aan het begin van het seizoen alle bomen tot op de stam gekortwiekt. Weg schaduw. Moetje partytenten uit Nederland la ten aanrukken. Op dezelfde camping ligt een stapel houten vlonders hinderlijk in het zicht. Sanny, de Nederlandse beheers ter van de 22 bungalowtenten, pro beert de troep weg te 'krijgen, maar de campingeigenaar belooft veel en doet weinig. 'Voor zover mogelijk boek ik onze gasten om naar een an dere tent, maar straks zit ik helemaal vol en kan dat niet meer. Dat wordt dus wachten op klachten.' Het zijn van die onwelkome situaties waar je als reisorganisator soms te genaan loopt. En waarvoor je aan je beheerders - vaak een Nederlands echtpaar dat voor een halfjaar is 'in gehuurd' - cursussen geeft: 'Hoe word ik een goede regelaar en trou bleshooter'. Behalve dat Sanny de tenten inricht en opruimt (voor het opbouwen en af breken komt een speciaal team over), verwelkomt zij de gasten met een drankje, houdt ze elke dag spreek uur, verwisselt ze de gasflessen en lig gen voor-het-geval-dat EHBO-koffer en gereedschapsetje binnen handbe reik. Niet meer je eigen tent of caravan meezeulen, maar ter plekke een com pleet ingerichte bungalowtent of luxe stacaravan huren is al enige ja ren de trend. In ons land zijn diverse toeroperators actief die zo'n verblijf aanbieden. Met logies onderweg als het moet of, nog luxer, een goedkoop vliegticket en een niet al te dure huur auto op de plaats van bestemming. Eerlijk is eerlijk, gemak dient de mens. Het enige wat je moet doen voordat je de tent openritst is stop pen bij de plaatselijke kruidenier om voorraad in te slaan. Vaak ligt ook het beddengoed al klaar. Op de veran da staan onder de parasol de tuinstoe len in het gelid en luttele minuten na aankomst zetje het blikje bier al aan je lippen. Geen karretje achter je auto, geen ge sjouw met zware spullen, geen thea tervoorstelling 'hoe zet ik m'n tent op', geen geklooi met haringen en rotsige grond en geen geruzie naar welke kant de opening moet. Toege geven, je plekje heb je niet voor het uitkiezen en alle tenten en caravans staan leeurig netjes (te netjes, vindt de echte kampeerder) op een rij aan 'het straatje'. En de kampeermidde len zien er overal hetzelfde uit, zodat het wel een beetje op het school kamp van vroeger lijkt. Familie Rivanuova, familiecamping bij uit stek, ligt in Martinsicuro, charmant badplaatsje langs de Adriatische kust. Nog net in de regio Abruzzo al kronkelt de grens met Marche op een luttel aantal meters. De camping heeft een groot zwembad, een bar en pizzeria en in het hoogseizoen een animatieteam voor de lads. En het ligt op 50 meter van het strand. Je moet er wel de drulc bereden strand- boulevard voor oversteken én dat is niet altijd even veilig, want de Itali aanse automobilist trekt zich geen bal aan van zebrapaden. Langs de hele kustlijn liggen zulke plaatsjes met de bekende voorzienin gen: strandtenten, strandbarrefjes, strandrestaurants en strandwinlcel- tjes. En verhuur van waterfietsen, surfplanken en overig drijvend pret. De zee is er ondiep, want voor de kust ligt een barrière van rotsblokken. Die, jammer genoeg, ook de golven tegenhoudt. Je vindt er natuurlijk de wekelijkse warenmarkten. Zoals die in Alba Adriatica op het plein en in de stra ten rondom. Grotere plaatsen met meer vertier zijn Giulianova, Roseto en het zuidelijker Pescara. Wij ma ken een autoritje door het heuvelach tige binnenland rond Teramo met de besneeuwde toppen van Gran Sasso en Campo Imperatore als even impo sant als onverwacht decorum. Met plaatsjes als Campli met z'n fraaie ar cades, de kathedraal van Santa Maria in Platea en het archeologisch mu- 'Onze duurste campings zitten het eerst vol', zegt John Gerards, product manager van Vancansoleil. 'Nederlan ders willen het beste, daar hebben ze geld voor Over, ze kiezen voor meer luxe en boeken vroeg, want ze willen zekerheid.' Dat is ook te merken aan de toename van het aantal fly&drive vakanties. Vliegen naar je bestemming en ver volgens op pad met de huurauto. Vooral populair voor een weekje tus sendoor. Gerards stelt oolc vast dat de combinatie strand en cultuur succes vol is. 'Mensen willen niet hun hele vakantie alleen maar op het strand liggen maar ook iets zien.' De gasten van Vancansoleil verblijven gemid deld vijftien nachten op een cam ping. En gemiddeld kruipt 60% in de stacaravan en 40% in de bungalow tent. Een tent met keukentje, koel kast en echte bedden, maar geen ei gen toilet of douche. De caravans heb ben die wel. 'Er zijn steeds meer mensen die kie zen voor de privacy van een stacara van', zegt Gerards, 'aan de andere kant zijn er ook die heel bewust in een bungalowtent willen omdat zij dat nog als echt kamperen ervaren. En 's ochtends gezellig met de toilet tas onder de arm naar het sanitairge- bouw.' Bijgaande reportage kwam tot stand met medewer king van Vacansoleil die op 300 campings in 16 lan den accommodaties aanbiedt. Prijsvoorbeeld: bun galowtent in het hoogseizoen op Rivanuova *518 voor 8 dagen, stacaravan Fiji op Polvese •672. www.vacansoleil.nl Voor meerdere aanbieders bezoek de reisbureaus of tik kampeervakanties of campingvakanties in op de zoekmachi nes van internet. Info omgeving Teramo en Abruzzo algemeen: www.abruzzoturismo.it of www.reqione.abruzzo.it/turismo/olandese. Teramo is makkelijk te bereiken via de autosnelweg A14; In fo Lago Trasimeno: www.laqotrasimeno.net, Umbrie al gemeen: www.umbria.turismo.it en www.umbria2000.it Lago Trasimeno ligt vlakbij de A1op zo'n 1,5 uur rijden van Florence. Italiaans Verkeersbureau in ons land: www.enit.it Campings in Italië zie www.campeqqitalia.com É^'2-- li"ii'i-i Straatje met stacaravans op Rivanuova. seum. Of Civitella del Tronto met het kasteel van de Bourbons, het enige vestingstadje van deze soort in Abruz zo. En provinciehoofdstad Teramo zelf natuurlijk, een bedrijvig stadje waarvan de wortels teruggaan tot de prehistorie. Welvarend onder keizer Hadrianus (in Abruzzo geboren) waar van de vele monumenten nog steeds getuigen. Natuurgebied Ook al op de grens van twee regio's ligt Lago Trasimeno, groot meer én beschermd natuurgebied. Nog net in Umbrië, al raakt het noordwestelijk puntje aan Toscane. Kom je, zoals wij vanuit het zuiden, dan zijn de stadjes Foligno, Assisi en Perugia verplichte stops. Alhoewel toeristisch en druk is een wandeling door de smalle en soms redelijk steile steegjes door het Assisi van Sint-Fransicus een welko me onderbreking van de autorit. Rondom het meer een handvol cam pings. Wij logeren op Polvese, in pre cies dezelfde stacaravan als in Martin sicuro. Ook met airco, maar hier zon der tv en linnengoed. Een kleine fami liecamping, bezig aan het 25ste jaar - te zien aan de niet geheel moderne toiletgebouwen - met een zonnewei de aan het meer, klein jachthaventje, twee zwembaden, djvers vertier èn volop schaduw. Waarmee wij beter af zijn dan het ver derop gelegen Lido Trasimeno. Want ook daar zijn alle bomen tot op de stam gesnoeid. Lago Trasimeno leent zich prima voor dagtochtjes. En over speciale schelpenpaden kun je bijna het hele meer op de fiets ronden. Vanaf het sfeervolle burchtstadje Castiglione del Lago via de noordelijke kust is het fietspad klaar tot aan Torricella. Op een klein stukje bij Castiglione na is Assisi. het meer verboden voor motorboten, al varen er wel veerbootjes over en weer. Hannibal Aan de zuidoostelijke oever over heerst natuur en is het meer minder toegankelijk. In de noordelijke hoe ken is het toeristischer, hier vind je ook de meeste van de spaarzame strandjes. Zoals bij Borghetto en het populaire badplaatsje Passignano sul Trasimeno. In San Feliciano is een klein maar interessant museum dat uitleg geeft over (de historie van) de visserij op het meer en in San Savino kun je vanuit het bezoekerscentrum op zoek naar vogels. Vele historische stadjes ook in de di recte omgeving. Zoals Panicale, be kend van de fresco's van Perugino (Pietro Vannucci), diens geboortestad je Citta della Pieve dat doorgaat voor stadje met de meest smalle steegjes van Italië of het geheel ommuurde Pa- ciano. Ooit won Hannibal met zijn Carthaags leger bij het meer in 217 voor Christus een slag tegen de Ro meinen. Rondom Tuoro sul Trasime no staat het landschap geheel in het teken van die vecht- en slachtpartij. Je leunt twee routes rijden, al is.de be wegwijzering allerbelabberdst, en kun je in Tuoro het documentatiecen trum bezoeken. Althans wanneer de medewerkers zich aan de aangegeven openingstij den houden. Stacaravans op camping Polvese.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 47