PZC />r Sterrenhotel op wielen W17 Speciaal voor de lezers van deze krant RelsJDoeken Alan Rogers Bijpassende voortent zaterdag 4 maart 2006 29 mei 12 juni 26 juni 10 juli 24 juli 7 augustus 21 augustus 15 mei 12 juni 10 juli 7 augustus 4 september 25 september 10 DAGEN RONDREIS NOORWEGEN BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 1 overnachting in omgeving van Berlijn 1 overnachting in omgeving Warschau 2 overnachtingen in een hotel in Vilnius 1 overnachtingen in een hotel in Riga v 2 overnachting in een hotel in Tallin 'i Ferry Tallin - Helsinki Nachtboot Turku - Stockholm Trelleborg - Travemünde Dagelijks verzorgd ontbijt en 3-gangen diner Luxé touringcar chauffeur/reisleider in steden lokale gid J Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland CORSICA EN SARDINIË BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 overnachtingen in Zuid-Duitsland 1 overnachting op overtocht Savona-Bastia 2 overnachtingen op het eiland Corsica 5 overnachting op het eiland Sardinië 1 overtocht van Olbia - Livorno 1 overnachting omgeving Montecatini Dagelijks verzorging op basis van halfpension Alle omschreven excursies met de touringcar Luxe comfort class touringcar met chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 nachtn in omg. Zuid Duitsland 1 nacht aan boord Genua - Palermo 2 nachten In Palermo 1 nacht In Agrïgento - 2 nachten in omgeving Taormina sïi'fe 2 nachten in Sorrento 1 nacht in omgeving Florence - Dagelijks ontbijtbuff. 3-gangendiner Excursies zoals omschreven Luxe touringcar chauffeur reisleider Smm Goed verzorgd afscheidsbuffet ei 26 juni 4 september 18 september REIZEN Voor brochure en boekingen (0318) 58 09 58 - www.bolderman.nl Industrielaan 8 - 3903 AB VEENENDAAL BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2x nachtboot Trelleborg-Travemünde in comfortabele hut op bovendek met douche/toilet Smorgasbord incl. ontbijtbuffet - 7 overnachtingen in 3-sterren hotels tijdens de rondreis Dagelijks verzorgd ontbijtbuffet oh 3-gangen riner of buffet Genoemde ferry's (boottochten) Excursies met de bus Luxe comfortclass touringcar chauffeur/reisleider Goed verzorgd afsoheidsbuffet Toeristenbelasting ADVERTENTIE Boer schenkt koffie Kamperen bij de boer bestaat al zeker zesen dertigjaar. Bij de Stichting Vrije Recreatie (SVR) zijn inmiddels ruim achttienhonderd boerencampings zijn aangesloten. 'Mensen wil len even weg van het gejaagde, drukke compu tertijdperk', vertelt voorzitter Willem van den Berg. Dit werd nog eens bevestigd tijdens de SVR beurs in Hardenberg waar onlangs elfdui zend bezoekers op afkwamen. Onder het mot to 'Kies zelf je boer of boerin uit' presenteer den bijna vierhonderd boeren en boerinnen hun recreatiemogelijkheden. 'En dan gaat het echt niet meer over poepen boven de sloot', al dus Van den Berg. De boerencamping biedt goede sanitaire voorzieningen, groen gras, blauwe lucht, rust, ruimte en een educatief kijkje bij de boer.' De SVR telt inmiddels hon derdduizend donateurs, zoals de stichting haar vaste kampeerders noemt. 'Het zijn vooral ge zinnen met kinderen tot twaalf jaar.' Ook het buitenland heeft de boerencamping ontdekt. 'Ze willen immers de klompen en molens zien.' En het Hollandse kopje koffie. 'Want wie bij de boer kampeert, wordt met een kopje kof fie ontvangen en met een kopje koffie uitge zwaaid.' www.svr.nl De Kabe Royal Hacienda is de Hummer van de caravanwereld. Iets dergelijks heb je trouwens ook nodig om dit hotel op wielen te trekken. rinnr ROB VAN GINNEKEN Goed campingland Drie miljoen Nederlanders trekken er jaarlijks op uit om te kamperen in eigen land. Dit tegen over ruim tweeëneenhalf miljoen landgenoten die hun plekje over de grens verkiezen. De Ne derlandse camping staat hoog aangeschreven. Bij inspectie van zeventig ANWB Eurotopcam pings in Europa kwam ons land zelfs als beste uit de bus. Nederland telt volgens cijfers van het CBS momenteel ruim 2300 campings. De provincie Gelderland neemt een vijfde van alle campings voor haar rekening, gevolgd door Overijssel. De voorkeur van kampeerders uit binnen- en buitenland gaat echter uit naar de badplaatsen aan de Noordzee. Kamperen in een van de vier grote steden is voor landgeno ten het minst aantrekkelijk met slechts 14.000 gasten. Hier vertoeven dan ook vooral buiten landse toeristen. Beschermd kamperen Veiligheid is in toenemende mate een reden voor kampeerders om voor een groepsreis te kiezen. 'De kans op een overval, wat toch vrij vaak voorkomt, is in een groep veel kleiner', vertelt Ben Boswinkel uit Zuidwolde. Al drieën dertigjaar vergezelt hij als wegenwacht groe pen tijdens de Europese en internationale kam peerreizen van de ANWB. 'Mensen kunnen tij dens de vakantie altijd bij me aankloppen. Niet alleen voor een lekke band, maar ook voor een kapotte verrekijker of een afgebro ken handvat van een pannetje.' Boswinkel noemt naast veiligheid ook zekerheid als be langrijke motivatie voor de ANWB groepsrei zen. 'Met de aanwezigheid van een reisleider en een technische man, zijn mensen in ieder geval verzekerd van een campingplaats en van hulp bij pech onderweg.' www.ANWB.nl Er verschenen zes Alan Rogers Campinggidsen: Frank rijk, Europa (368 blz. elk, 15 euro per stuk) en Italië, Groot-Brittannië Ierland, Midden- en Zuidoosteuro pa en Spanje Portugal. (192 blz. elk en 12,50 euro per stuk. www.alanroqers.nl GERARD CHEL De tijden veranderen. Ook de vakantietijden. Je hoeft op een camping maar om je heen te kij ken om vast te stellen dat het 'kramp- eren' van vroeger vandaag de dag nog maar bar weinig ontberingen met zich meebrengt. Luxueuze vijfineter caravans - en groter - staan daar keu rig in het gelid achter hun fraaie voor tenten opgesteld. Ook binnenin het 21e eeuwse huisje op wielen blijft er weinig te wensen over. Een koelkast met vriesvak, drie- pits gasstel, warm stromend water, een toiletruimte, televisie, het is alle maal standaard aan boord. Een enke ling laat zelfs al airconditioning mon teren. En zeg daar maar eens wat van. Het is immers wel zo aangenaam tij dens broeierige mediterrane- nach ten. Verwennerij? Je leunt het allemaal inschalen als- overdreven verwennerij, maar in het Zweedse Tenhult denken ze daar een tikje anders over. Een kilometer of tien van Jönköping staan de Kabe ca- ravanfabriek. In autotermen uitge drukt vergelijkbaar met de Rolls-Roy ce fabrieken. Wanneer we voor het eerst oog in oog staan met hun topmodel Royal Ha cienda 1000 willen er in eerst instan tie van pure verbijstering geen woor den in ons opborrelen om het tafe reel te omschrijven. Of toch: Hotel Royal Hacienda. Hoewel we niet veel hotelkamers hebben meegemaakt die zoveel ruimte en comfort te bie den hebben. Zelfs op vijf-sterrenni- veau. Nog nooit van Kabe gehoord? Het is u vergeven. Het Scandinavische cara van- en campermerk is een van de meest exclusieve die er zijn. Van de grootste uitvoering van het topmodel Royal Hacienda is er in ons land maar heel zelden een te zien, zo meldt de importeur. Met een totaallengte van meer dan elf meter is dat niet echt verwonderlijk. Om over het prijs kaartje vanaf 67.000 euro nog maar te zwijgen. Aparte ouderslaapkamer: bed met binnenvering, vloerverwarming, airco en natuur lijk televisie. Maar - zoals het gezegde luidt - dan heb je ook wél wat. Stap binnen in het Zweedse vlaggenschip en je valt van de ene verbazing in de andere. De Royal Hacienda wordt naar individu ele wensen ingericht en afgewerkt. In ons geval wandelen we binnen in een rondzithoelc waar menig huiskamer een puntje aan kan zuigen. Een blik naar links leert vervolgens dat het bijna onvoorstelbaar is dat je in een caravan staat. Zo diep is de doorkijk. De opbouw meet dan ook tien meter. Volwassen badkamer Een kleine rondleiding dan maar. Via twee tussenkamers bereik je achterin een volwassen badkamer met aparte douche- en toiletruimte. Met zoge noemde vacuümafzuiging. Als in een vliegtuig. De voordelen liggen voor de hand. In de slaapkamer of, zoals de Zweden het noemen, master bedroom kan de verwende gebruiker onder andere kiezen uit een uit de kluiten gewas sen dubbel bed of lits jameaux. Denk daarbij niet aan de schuimrubber ma trasjes waarop menigeen in de cara- Zit de Royal Hacienda 1000 naar uw smaak toch nog wat krap in de leefruimte? Dan is er goed nieuws: specialist Isabella heeft een Penta voortent beschikbaar. Drie en een halve meter diep en tien meter lang. Ook handig om de auto in te parkeren, zouden we bijna zeggen. Plek zat. Bijkomend voordeel: het opzet ten van de voortent is meteen een puike vervanger van uw da gelijkse trim- en fitness sessie. Het hele spul - stokken, tent en gordijnen - weegt namelijk 113 kilogram. 'Geen nood, we leveren het geheel op een pallet aan', vertelt men bij Isa bella Nederland lachend. Prijskaartje? Na overleg met de Scandinavische fabriek klinkt het: 'Rond de vier mille.' van moesten slapen, want Kabe bouwt zijn bedden ambachtelijk op met een voorgespannen lattenbo- dem, binnenvering matras en daarbo venop een dekmatras. Probeer dan maar eens wakker te blijven. Het geheel wordt aangenaam hoog ge plaatst, zodat je 's avonds soepeitjes je bed inrolt en 's morgens weer met speels gemak in de voorverwarmde pantoffels stapt. De vloerverwarming houdt de bodemplaat namelijk op een aangename temperatuur. Wel zo prettig voor de niet zelden meer zo piepjonge kopers van 'Hotel Royal Ha ciënda'. Centrale stofzuiger Wrijf de slaap uit je ogen, zet de cen trale verwarming een paar graden ho ger en wandel in badjas naar de loun ge, waar je onder het genot van een versgebakken broodje en croissantje rustig de Dagens Nyheter ochtend krant kunt lezen. Als je in Zweden kampeert, tenminste. De Kabe is van alle gemakken voorzien en daar hoort ook een rijk uitgeruste keuken bij. Met een grote koelkast en vriezer, maar ook een oven met grill. En wat dacht u van een ingebouwde vaatwas- machine? Het moet niet gekker worden, denk je dan. Maar dat gebeurt bij nadere be studering duidelijk wel. De Zweden rusten hun vlaggenschip namelijk ook nog met een centrale stofzuigin- stallatie uit. Zoals de meest luxueuze hotels die kennen. Naast de deur vind je een aansluitpunt waar je simpel weg de bijgeleverde meterslange slang in prikt. Druk op de knop en de schoonmaakbeurt kan beginnen. Televisie? Kabe woordvoerster Pia Weinz-Karlsson grinnikt om zoveel onbegrip wanneer we het vragen. 'We kijken er niet van op wanneer de Royal Hacienda met twéé platte LCD beeldschermen wordt besteld: in dé slaapkamer en de zitkamer. Plus een satelbetschotel veelal, een normale antenne is standaard. Onlangs heb ben we er zelfs eentje afgeleverd met een surround bioscoop gehiidsinstal- Plezier op vakantie bij de boer. Al bijna veertig jaar vèfscbijnt de cam- pinggids van Alan Rogers. Vroeger al leen een editie over Frankrijk en in het Engels, inmiddels telt de reeks zes ti tels die zo'n beetje heel Europa bestrij ken en ook in de Ne derlandse taal waar mee tegelijkertijd de Vlaamse marlet wordt bediend. Alan Rogers preten deert alleen de kwahtatief goede campings in haar gids op te nemen. Ervaren kampeerders reizen ervoor rond en beoordelen de campings. Zo kijken ze bij voorbeeld naar de ontvangst, de staanplaatsen, ligging, onderhoud, facibteiten, schoonmaak, toiletgebouwen en dergelijke. Het aantal 'vinkjes' (van 1 tot 5) geeft de kwah- teit aan. Wie op basis van Roger's strenge uitgangspunt overal vijf vinkjes verwacht komt bedrogen uit: er zijn er genoeg die er op onderdelen 'slechts' drie scoren. Klein minpuntje van de gids is dat er geen gecombineerde index is. Je moet of de naam van de camping weten of de plek van ves tiging. Elk jaar worden in diverse categorieën awards uitgereikt. Ons land viel in 2005, even als in 2004, niet in de hoofdprijzen, wel werden twee campings 'runners-up': 't Strandheem in het Groningse Opende voor de goede ontvangst en camping Breebronne in Maasbree (Limburg) als gezinscamping. Wat dacht u van een vaatwasmachine? latie met bijbehorende DVD-speler.' Buitengebeuren Het lij let allemaal wat veel van het goede. In eerste instantie was deze mastodont inderdaad een beetje be doeld als gemakkelijk verplaatsbare stacaravan, geeft men bij importeur Vlaanderen Groep toe. Maar in de praktijk bleken veel Scandinavische en bijvoorbeeld Duitse kopers hem gewoon achter een kloeke trekauto te koppelen om er in alle luxe mee op avontuur te gaan. Van alle gemakken voorzien kampe ren aan een meertje, lean het mooier? Mede daarom wordt in de ontwerpaf deling ook nadrukkelijk aan het bui tengebeuren gedacht. Zo is er bijvoor beeld een aanslüitmogehjkheid voor een gasslang. Ideaal voor de barbecue of skottelbraai. Of een gaskacheltje voor kille avonden wellicht. Ook aan de bijpassende buitenspor ten is gedacht. Als Zweedse caravan leent de Kabe zich vanzelfsprekend uitstekend voor winterkamperen. De isolatie en ventilatie zijn er helemaal op afgestemd. Besneeuwde langlauf- ski's of skilaarzen vinden na afloop van de activiteiten een plekje in een speciale slabak. Die trekje uit de zij kant naar buiten en is waterdicht uit gevoerd. Geen geknoei in het chique interieur dus. Daar is wel voor een speciale droogkast gezorgd om de ski kleding weer picobello in orde te krij gen. Die wintervaste constructie maakt de Royal Hacienda trouwens ook bij uit stek geschild: voor caravannen bij veel hogere temperaturen. In omge keerde richting doet de isolatie onder een brandende zon immers ook won- deren.De standaard airconditioning regelt de rest in dit vijfsterrenhotel. Om nog even terug te keren naar het buitengebeuren: de aansluiting voor een buitendouche kan handig zijn om zeezout af te spoelen of gewoon onder het zonnen even af te koelen. Klagen? Valt er dan helemaal niets te klagen? Toch wel. Na aankomst op de kam- peerplelc word je namehjk geacht om de gigant zelf, met de hand, op zijn plek te zetten. Al zal die op de modale camping niet makkelijk te vinden zijn voor het meer dan elf meter lan ge gevaarte. Lulct het toch, dan heb je (met een beladen gewicht van pak wegtwee en een halve ton) op de cam ping alsnog een heel legertje hulp vaardige buurmannen nodig. Leg daarvoor dus maar vast een half krat je bier in de koelkast klaar. En dan nog een bijna gênant pro bleem: sta je eenmaal, dan moet je zelf de stabilisatiepootjes omlaag draaien. Met de hand! Niet getreurd, want in de accessoirewereld zijn daar voor allerhande snufjes te lcoop. Zo als een 'rangeerinstallatie' met af standsbediening, die de wielen elek trisch aandrijft. Ook een volautomati sche niveauregelaar is nooit weg. Die draait de pootjes met elektromotoren uit en zet de Kabe ook meteen water pas horizontaal neer. Met een opbouw- lengte van meer dan tien meter is de Kabe Royal Ha cienda een gigant op wielen. Foto's Kabe1" Voor het trekken van de Royal Hacienda is een flinke au to nodig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43