Kamperen in fases VakantieStunt www.vakantiestunt.nl Egypte al vanaf 199,- effeweg.nl Exclusieve korting voor de lezers van deze krant! effeweg.nl Reis in 5 clicks Vraag antwoord Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 4 maart 2006 ADVERTENTIE Sdgn l en Bohemer» a.r.169,- ADVERTENTIE veizorging. 5-daagse busreis Luxemburg S-daagse busreis Thiiringen Erfurt 10-daagse busreis Kroatië, Opatija en Lovran Boek op www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 Eff Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen, telefoon 0529 - 46 96 67 - Excl, Reserveringskosten, reis- en annuleringsverzekering. Opstapplaatsen op aanvraag. De korting is geldig tot 26 maart 2006. Maak onderdeel uit van: Cebo Specials en Betuwe Express. Illustratie Lex Dirkse Selecteer juiste camping Campings zijn er in alle soorten 1 'i en maten. Toch maakt u een w j keuze. De lage prijs, het mooie - I j zwembad, de leuke disco of mis- 1; i schien wel heel iets anders; waar M let u op als u een camping selec- teert? m\ Stem mee in de Graadmeter. Ga j naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Reisjournalist droombaan Waarom is er geen apart rijbewijs voor het rijden met een caravan? Hans Fontijn van het CBR: 'In de wet wordt geen onderscheid gemaakt tussen de aanhan ger en de caravan. De praktijk sluit hier bij aan. Een hoge aanhangwagen manoeuvreert op dezelfde manier als een caravan. Een apart rijbewijs is dus niet noodzakelijk. Er gebeuren meer ongelukken met caravans, omdat caravans vaak lang stilstaan. Opeens worden er dan erg lange afstanden mee gere den.' Heeft u ook een vraag? Mail naar redactie@weqenermultimedia.nl. Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van de ze krant en ldik op de rubriek Reizen. Regen, de grootste vijand van het kamperen. Wat moet u ermee? Gelukkig zijn er tal van alternatieven op som bere en vochtige dagen. Verschillende attrac ties en musea bezoeken. Lekker naar de sauna om weer op te warmen. Samen een spelletje doen. Of misschien wel met z'n allen naar een boek luisteren. Dat is immers gezelliger dan al leen een boek lezen. Maar wat leunt u tegen de regen doen? Online staat een goed filmpje met verschillende tips van accessoires die tegen al het vocht bescher men. Vindt u het allemaal niets? Boek dan een cam ping met zongarantie. Uitstapjes: www.eropuitinlimburq.com/slechtweerpaqina Spelletjes voor kids: www.vacansoleil.com/kids Ingeklemd tussen België, Duitsland en Frankrijk en niet ver van Nederland, ligt het groothertogdom Luxemburg, Een klein land met een groot aanbod aan natuurschoon en bezienswaardigheden. We laten u alle mooie plekjes van Luxemburg zien. Ook brengen wij een bezoek aan het oorlogsmuseum 'Mardasson' in de Belgische Arden nen en aan de bekende stad Trier in Duitsland. Nu van €199,- voor €189,- p.p. Reisinfo: We brengen onder andere een bezoek aan de steden Luxemburg en Trier. Na een stadstour kunt u de steden op eigen gelegenheid verkennen. Ook een mooie natuurrondrit door het dal van de "Witte en de Zwarte Emz" en het "Muller dal" mag niet ontbreken. Ook heeft u de mogelijkheid kennis te maken met de bereiding van mousserende wijnen in de kelders van "Bernard Massard", en brengen we een bezoek aan de plaats Vianden gelegen aan de. oevers van de Our. Nu van €169,- voor €149,- p.p. Reisinfo: We nemen u tijdens deze reis mee naar onder andere de voormalig Oostduibe stad Erfurt Tijdens een stadswan deling komt u langs fantastische monumenten als de Dom Severikerk en de Kramerbriicke. Ook maken we een rondrit door het prachtige Thüringer Wald, langs kastelen en burchten, Ten slotte staan ook een bezoek aan de stad Weimar en aan het Buchenwald Monument nog op het programma tijdens deze veelzijdige reis. Datum: 27/03 Inclusief: Vervoer per luxe touringcar, 4 overnachtingen in Hotel Friedri- chroda en 4 keer ontbijt en diner. Exclusief: Entreegelden en overige verzorging. Hoewel Kroatië niet aan de Middellandse Zee ligt, wordt het land vanwege het klimaat en de cultuurtoch tot dat gebied gerekend. Het heeft vele honderden kilometers kust aan de Adriatische Zee, met ruim 1000 eilanden. Op het schiereiland Istrië, omgeven door azuurblauwe zee en groene heuvels, ligt het middeleeuwse stadje Lovran. Ook is Lovran gelegen nabij Opatija, een gezellig stadje. Nu van €439, voor €399,- p.p. Reisinfo: Na een overnachting in Duitsland kunt u genieten van al het moois dat Kroatië u te bieden heeft We brengen o.a. een bezoek aan de 3000 jaar oude stad Pula met haar enorme amfitheater aan zee. Ook een rondrit over het eiland Krk, ook wel het 'gouden eiland' genoemd vanwege zijn njke cultuur en prachtige natuur, staat op het programma. Verder mogen een bezoek aan de Plitvice Meren, en de grotten van Postonia niet ontbreken tijdens deze reis. Luisterboek: www.luisterboeken.nl Data: 27/3,3/4,17/4,24/4,10/7, 14/8,4/9,2/10,16/10 Inclusief: Vervoer per luxe touringcar, 4 overnachtingen in Hotel Koener in Clevaux en 4 keer ontbijt en diner. Exclusief: Entreegelden en overige verzorging. Thiiringen is het centrum van het Duitse geestesleven en de kunstwereld. Martin Luther heeft op de Wartburg de bijbei vertaald, de Duitse dichters Goethe en Schiller zijn in Weimar werkzaam geweest en de componist J.S, Bach heeft hier zijn bekende werken gemaakt We verblijven tijdens deze reis in Hotel Friedrichroda waar u iedere avond vertier wordt aangeboden. 14/4 Inclusief: Veivoer per luxe touringcar, 7 overnachtingen in hotel Bristol in Lovran, 2 overnachtingen in Duits land en 9 keer ontbijt en diner, Exclusief: Entreegelden en overige de prijs van een goede tent maakt het al niet goedkoop. Wie langer kam peert, wil ook steeds meer comfort, dus geen koelbox maar een koelkast op gas en stroom.' In zijn kampeercarrière gaat iemand niet graag een treetje lager. Modder man: 'Iemand die als ldnd altijd met een De Waard tent heeft gekam peerd, zal niet zo snel een tent van mindere kwaliteit kopen. Dan kiezen ze eerder voor een tweedehands. Ie mand die nog nooit heeft gekam peerd, begint met een goedkope bun galowtent. Als ze een keer van de cam ping zijn gespoeld, willen ze toch een betere.' Luxe De luxe zit niet alleen in de tent. Op de camping hebben de zogeheten comfortplaatsen stromend water, aansluiting voor satelliettelevisie en draadloos internet. Volgende stap is de compleet ingerichte huurtent, zo dat je bij aankomst niet nog een uur ruzie maakt met stokken, haringen en scheerlijnen. Het is ook de oplos sing voor wie de tent met koelbox, luxe stoelen, lcookstel en magnetron niet meer in de auto krijgt. Dan wordt het ook tijd voor de carrièremo ve naar de caravan. 'De caravan is voor een heel ander type kampeerder', zegt Koster. 'Die wil daarin dezelfde luxe hebben als thuis aanwezig is. Het is echt een huis op wielen. Je komt op de camping aan, je klapt de pootjes uit en bent klaar.' De caravan of camper is ook meer iets voor de oudere kampeerder. Mod derman: 'Als de kinderen niet meer meegaan, staan deze mensen voor de keuze: ze kopen een kleinere tent, of ze stappen over op een caravan.' Senioren Bij Kip Caravans vormen de senioren dan ook een interessante doelgroep. Thea van Dalsem: 'Die groep wil wat meer comfort, de kinderen zijn het huis uit, ze hebben wat meer te beste den en hebben meer vrije tijd.' De fabrikanten spelen daar ook op in. 'Er is tegenwoordig een 'mover' om je caravan makkelijk op zijn plaats te zetten. Bij het ontwerp van de cara van wordt rekening gehouden met de wensen van deze specifieke doel groep. Bijvoorbeeld hoogte van het bed en het toilet. Ze gaan ook in het voor- en naseizoen weg, dus een ka chel en vloerverwarming is tegen woordig heel normaal.' Nieuwenhuizen van NTKC, zelf in de herfst van zijn lcampeerloopbaan, probeert het comfort van de caravan zo lang mogelijk uit te stellen. 'Met de tent hebben we in de loop der ja ren al wat meer comfort, zoals een slaapzak met linnen binnentijk en dons en een goede matras. Als het echt niet meer gaat, laes ik ook wel voor de caravan. Zolang ik mijn knie ën kan buigen, blijf ik in een tent.' Lekker de wereld rond reizen. Came raatje, pen en papier mee en leuke stukjes schrijven. Dit beeld hebben veel mensen bij het werk van een reis- i journalist. In de laatste graadmeter vroegen we naar uw droombaan in de j reisbranche. De uitslag: 9 Reisjournalist 32% Tv-presentator reisprogramma 20% (jfy Reisleider 16% Hoteleigenaar 15% Piloot 10% 7) Eigenaar reisbureau 4% Steward(ess) 3% v Filmpje met tips: www.campinqlife.nl Zongarantie: www.pharosreizen.nl Kamperen hoort in een tent, weet de liefhebber die op zoek is naar ultieme vrijheid en avontuur. Wie iets meer comfort wil, kruipt in een caravan, want dan heet het nog steeds kamperen. Het is maar net in welke fase van je kampeercarrière je zit, of hoe je bent opgevoed. doof BERT VAN DEN HOOGEN I Bij de Nederlandse Toeris tische Kampeerclub (NTKC) worden de 10.000 leden al honderd jaar opgevoed met de tent. Bij hoge uitzondering en op hoge leeftijd stappen ze in een cara van. Tjabel Nieuwenhuizen: 'Het is het ge voel met de grond, je omgeving. In een tent adem je dezelfde lucht in als de buitenlucht. In een caravan sta je op wielen en is het directe contact met de natuur veel minder.' Volgens de secretaris van NTKC is het ook het oerinstinct van het primitie ve. 'Het is heerlijk om zonder luxe de hele dag in alle rust bezig te zijn om voor jezelf te zorgen, je kampeer plaats op orde te houden en te genie ten van de natuur.' Of de 53.000 bezoekers van de kam peer- en caravanbeurs vorig jaar dat zelfde gevoel zochten, is de vraag. De kans is wel groot dat ze als klein kind bij hun ouders in tent of caravan lagen. Aad Koster van de Nederlandse vereniging voor de kampeer- en cara vanindustrie (KCI): 'Dan zit het kam peren in je bloed. Iemand die het vroeger nooit heeft gedaan, zal later niet zo snel met een tent of caravan op vakantie gaan.' Een kampeercarrière is dus blijkbaar succesvol als die op jonge leeftijd wordt aangemoedigd. Jan Modder man van De Waard Tenten ziet dat te rug bij zijn klanten: 'Het begint met een grote gezinstent, waar de kinde ren ook in slapen. Als ze zo ongeveer tien jaar zijn, krijgen de kinderen een eigen tentje. Met die tent gaan ze vervolgens zelfstandig kamperen.' Bij veel jongeren van een jaar of zes tien komt de klad erin. Ad Schale- lcamp van Stichting Continu Vakaii- tienonderzoek (CVO): 'Tweederde van de jongeren, de categorie gezellig heidszoekers, vindt het maar niks om mot Ho tenen in de mod- r te staan. Ze aan helemaal niet op vakantie, of lekker goed koop met hun ouders mee, of helemaal uit hun bol op zo'n feest- vakantie in Spanje. Dan is dat kamperen maar getob.' 'Eenderde van de jongeren noemen wij de ambitieuzen. Ze willen iets be reiken, gaan op vakantie om er wij zer van te worden, wereldervaring op te doen. Zij nemen de trein of het vliegtuig en zien zich in het buiten land te redden. Vroeger sliepen ze dan in een tent, maar tegenwoordig willen ze liever een kamer.' Modderman herkent dat: 'Ze kiezen dan vaak voor een andere vakantie, zoals verre reizen. Als ze een gezin be ginnen, zien we ze weer terugkomen. Ze nemen de tent van pa en ma over of kopen zelf een gezinstent.' Oermens Bij de moderne kampeerders hoeft de oermens niet naar boven te komen. Een tent is prima, maar de luxe hoeft niet thuis te blijven en dat mag wat kosten. Aad Koster van KCI: 'Kampe ren met een tent is echt niet meer voor de kleine portemonnee. Alleen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41