Fraude ministerie gevolg chaos Omscholing van bouwvakkers voorbeeld voor andere sectoren Koopzondag! AleckM/McnM Levenslang geëist tegen verdachte van drama Zoetermeer Onderzoek naar lekken gegevens Moszkowicz Morgen koopzondag! Zwaargewonde bij kettingbotsing in de mist Gemeenten willen nieuwe prostitutieregels 3 Ex-kapitein geeft evangelie weg Vreemdelingenhaat: Verdonk Twee ton voor kwijtraken koffer Blanco-stemmers grootste partij Schaamte over harige man Open van 12.00 tot 17.00 uur. IVIoi4ierebouievard_4JVliddelb^^ Brabantse nutsbedrijven gaan samen Donner: bijslag vervalt als kind in gevang zit Rekenkamer waarschuwde al jaren voor puinhoop bij VWS AEL-voorman is geeft achterban SP stemadvies zaterdag 4 maart 2006 DOORN - De Nederlandse ex-koopvaardijkapitein War- molt Houwing heeft naar eigen zeggen al 22 miljoen strip boekjes over Jezus in veertig talen over de wereld ver spreid. Het Nederlands is daar kortgeleden bijgekomen. Via kerken en zendingsorganisaties moeten ruim 100.000 exemplaren hun weg vinden naar Nederlanders en Vla mingen die het.evangelie nog niet hebben leren kennen. Dat heeft Houwing, die al twintig jaar in Canada woont, gisteren laten weten. Houwing (68) had een ruig leven als kapitein op de grote handelsvaart achter de rug, toen hij in 1986 tot geloof kwam. Nadat hij in contact was geko men met een Russische kapitein, begon hij, verkleed als dokwerker, in 1989 in de Antwerpse haven bijbels naar Russische zeelui te smokkelen. In die tijd kwam hij ook in aanraking met het Russische origineel van het stripboek over Jezus' leven, Hij leefde onder ons. ANP RIJSWIJK - Wie op zoekmachine Google de term 'vreem delingenhaat' intikt, krijgt als eerste resultaat de pagina van minister Verdonk van Vreemdelingenzaken op de website www.regering.nl. Het gaat om een zogenoemde Google-bom, waarbij groe pen mensen de zoekresultaten van Google manipuleren. De zoektermen 'raar' en 'kapsel' leiden zo al langere tijd naar de pagina van premier Balkenende.AVP AMSTERDAM - KLM heeft in februari 200.000 euro boe te gekregen van een Filipijnse rechter voor het kwijtra ken van een koffer. Dat meldde een woordvoerder van het bedrijf gisteren. De koffer was van de Filipijnse dokter Jose Tiongco. Deze vloog in november 1998 met KLM van Amsterdam naar Frankfurt. Hij was onderweg naar Kazachstan, waar hij als gezant van de Filipijnse overheid een lezing zou hou den tijdens een conferentie van de Wereldgezondheidsor ganisatie. Doordat zijn koffer kwijtraakte, moest hij de le zing houden in een alledaagse klof je, inclusief sportschoe nen en spijkerbroek. KLM vindt de boete onterecht en gaat in hoger beroep. ANP DELFZIJL - Veel inwoners van Delfzijl brengen bij de ge meenteraadsverkiezingen van 7 maart uit protest tegen de recente bestuurlijke perikelen een blanco stem uit. Ze vormen samen zelfs de grootste 'partij' in deze gemeente. Dat blijkt uit een opinieonderzoek in opdracht van het Dagblad van het Noorden waarvan de resultaten gisteren zijn gepresenteerd. Van de ondervraagden gaf 19,9 pro cent aan uit protest blanco te zullen stemmen. ANP AMSTERDAM - Bijna 80 procent van de vrouwen vindt dat de man delen van zijn lichaam moet scheren of in ie der geval moet trimmen. Voor 47 procent van de vrouwen is de overdosis haar bij de partner zo groot dat ze zich voor hem schamen op een strand vakantie. Dat concludeerde Philips in een onderzoek onder mannen en vrouwen over het scheergedrag. ANP door Saskia Wijdoogen DEN HAAG - De 34-jarige man uit Zoetermeer die vorig jaar zijn vrouw en twee dochters om het leven bracht, hangt een le venslange gevangenisstraf bo ven het hoofd. Volgens officier van justitie J. Belien zijn de da den van de man zo gruwelijk dat hij nooit meer vrij mag ko men. De man vermoordde zijn gezin in de nacht van 6 op 7 april 2005. Volgens de officier heeft hij de moorden weldoordacht ge pleegd. Ook na de moorden han delde hij zeer koelbloedig. Hij legde de lijken in de kofferbak van zijn auto en begroef ze in het bos bij Chaam. De man wis te thuis alle sporen uit. Hij wist dagenlang te verbergen dat zijn vrouw en kinderen weg waren. Het weekend na de moord bracht hij door met zijn Poolse vriendin, met wie hij in het ge heim een relatie had. Op 11 april gaf hij zijn vrouw en kinde ren als vermist op. De man maakte zelf opsporingsposters en ging, samen met de ouders van Claudia, op zoek naar zijn gezin. Pas op 21 april, toen de politie erachter kwam dat de Zoetermeerder een geheime rela tie had, bekende hij de moor den. Niet alleen de moorden, maar ook het feit dat de man de lijken verborg en zijn gezin als vermist opgaf, draagt bij aan de eis van levenslang. De advocaten spreken niet te gen dat er sprake is van moord. Maar levenslang is volgens de verdediging niet op zijn plaats. De man is nooit eerder veroor deeld en bovendien zou er nau welijks sprake zijn van gevaar voor herhaling. Verder heeft de verdachte last van psychische problemen. Zijn advocaten pleit ten dan ook voor een tijdelijke gevangenisstraf met tbs. Uitspraak op 31 maart. GPD door Jan Salden DEN HAAG - Het openbaar mi nisterie en de Orde van Advoca ten gaan op zoek naar de per soon die vertrouwelijke informa tie heeft gelekt over strafpleiter Bram Moszkowicz. Drie weken geleden werd be kend dat het OM de gangen van Moszkowicz is nagegaan in het onderzoek naar diens cliënt Wil lem Holleeder. Informatie van de Criminele Inlichtingen Een heid over de advocaat bleek in het strafdossier te zijn opgeno men. Die gegegevens zijn vervol gens naar de media gelekt. Di verse kranten berichtten dat Moszkowicz in de tang zou zit ten bij oud-Heinekenontvoerder Holleeder. De Orde van Advocaten heeft gisteren overleg gehad met de top van het OM. Volgens deken Unger van de Orde is het con flict niet uit de wereld. Ze blijft er moeite mee houden dat in breuk is gepleegd op vertrouwe lijk communicatieverkeer van een advocaat. Unger wil niet zeggen waarom het OM de gan gen van de strafpleiter heeft na getrokken. De OM-top heeft volgens een woordvoerder tijdens het over leg verklaard 'geen aanwijzin gen te hebben dat informatie door justitie is gelekt'. De Orde zal alle veertien advocaten in het dossier-Holleeder om ophel dering vragen. GPD (Advertentie) DVD-Spaarweken Dit is een spaarzegel voor j spaarzegel j de DVD-spaarweken van de PZC. Iedere dag ver- I schijnt er een van de drie verschillende zegels in de krant. Met drie verschillende zegels heeft u een volle spaarkaart en kunt u een DVD bestellen. Spaarkaarten staan op woens dag en zaterdag in de krant t/m 8 april. 16 'Abou Jahjah zei dat gisteren tij- dens in Rotterdam. Volgens de Vlaamse AEL-voorman is de SP ,q (le meest consequente partij als 15 het gaat om de uitvoering van 19 haar programma. Abou Jahjah heeft niet alleen een landelijk >0 stemadvies voor zijn achterban, jg ïnaar ook per gemeente. Voor jg Rotterdam en Amsterdam is dat 36 iolc de SP, voor Utrecht Groen- >4 Links en voor Den Haag nieuw- jpmer Islam Democraten. PïDat de SP in Rotterdam relatief veinig allochtonen op de verkie zingslijst heeft staan, is Abou fahjah bekend. ,Er zijn partijen die meer al lochtonen als kandidaat heb- )en, maar vaak zijn dat niet meer dan gezanten van de poli tiek. Voor mij is het belangrijk dat een kandidaat gezant is van ié kiezer." ANP GELDERMALSEN- Op de snelweg Al5 (Ewijk-Rotterdam) zijn gisterochtend zes vrachtwagens en twee personenauto's bij een kettingbotsing betrokken geraakt. Een vrachtwagenchauffeur heeft drie uur lang bekneld gezeten en is met ernstig beenletsel naar het ziekenhuis vervoerd. De politie hield het wegdeel richting Rot terdam zes uur lang afgesloten voor de afwikkeling van het ongeval. De politie ziet een 34-jarige chauffeur uit Bennekom als veroorzaker van het ongeval. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Het ongeval gebeurde rond tien uur in dichte mist. foto Jan Bouwhuis/ANP door Gert van Harskamp HOOFDDORP - Omscholing van bouwvakkers, die vast drei gen te lopen in hun carrière, is zo'n groot succes, dat het ook voor andere sectoren moet gaan WAAR. Z-ijKI AMDER-fcAJ gelden. Een proef in Noord-Hol land waar bouwvakkers een op leiding kunnen krijgen voor een andere baan binnen of buiten de bouw wordt in juli landelijk in gevoerd. Werkgevers en werknemers zijn zo enthousiast, dat wordt geke ken of het loopbaantraject in de ziekenhuisbranche, het schil ders- en rietdekkersbedrijf kan worden ingevoerd. Daarnaast zou het scholingspro gramma ook geschikt zijn voor sectoren waar de arbeidsmarkt verslechtert, zoals transport. Werkgevers en vakbonden zijn de proef met het Loopbaanpro ject in de CAO overeengekomen. De organisaties hebben gezame- lijk een bedrag van 52 miljoen euro in een fonds gestopt waar uit de scholing van de bouwvak kers wordt betaald. „Eigenlijk zijn twee groepen bouwvakkers geïnteresseerd", zegt trajectbegeleider Myra Gil- lon van Loopbaantraject Bouw. „Er zijn bouwvakkers die hoger op willen in de bouw en er zijn bouwvakkers die lichamelijke klachten krijgen en op zoek zijn naar een baan buiten de bouw." In het Noord-Hollandse proef project hebben 63.5 bouwvak kers een scholingscursus ge volgd. Daarvan hebben 573 kan didaten (90 procent) een carrièr- resprong gemaakt. Gillon: „In eerste instantie proberen we werknemers in de bouw te hou den, maar voor bouwvakkers met lichamelijke klachten zoe ken we een functie binnen een andere branche." Opleidingsadviseur Zjev Dun van Cinop, de ontwikkelaar van loopbaantrajecten, schrijft het succes van de proef in Noord-Holland toe aan de verso bering van de arbeidsonge- schiktheidsregels en de vrijwilli ge basis waarop werknemers deelnemen aan het project. Veel geld Dun: „De nieuwe arbeidsonge schiktheidswet kost werkgevers en werknemers erg veel geld. We hebben met het proefproject 54 zieke mensen aan het werk gehouden. Daarmee hebben werkgevers en werknemers het geld dat zij in het fonds hebben gestort al terug verdiend. Een werkgever is namelijk al gauw tweeënhalf jaarsalaris kwijt, voordat het personeelslid ar beidsongeschikt wordt ver klaard." Vooral voor zware beroepen wil len de vakbonden en werkge vers ruimere scholingsmogelijk heden. Zo hebben de ziekenhuizen al in teresse getoond in het Loopbaan traject Bouw. In de zorg vallen veel werkne mers op relatief jonge leeftijd uit wegens lichamelijke klach ten. GPD (Advertentie) www.mediamafkt.nl LCD PLASMA TV DVD HIFI WITGOED COMPUTER FOTO CD TELECOM EINDHOVEN - Energiebedrijf NRE uit Eindhoven fuseert het netwerkbedrijf met dat van In tergas uit Oosterhout. Na de samenvoeging ontstaat een onderneming die 325.000 gasaansluitingen bedient en ruim 100.000 huishoudens van stroom voorziet. Een beleggings fonds van de Austalische inves teringsbank Macquarie wil 49 procent van de aandelen van het nieuwe bedrijf kopen. Dat hebben NRE en Intergas gis teren naar buiten gebracht. Vol gens NRE-directeur P. Dijkstra sluiten de netwerken van beide bedrijven naadloos op elkaar aan. „Daardoor kunnen efficiency- en synergievoordelen behaald worden. De fusie kost geen ba nen", zegt hij. GPD TILBURG - Ouders van kinde ren die in een jeugdinrichting belanden, raken hun kinderbij slag kwijt. Minister Donner bereidt een wetsvoorstel voor om dat te rege len, zei hij gisteren in Tilburg. „Als de Staat de verzorging van die kinderen overneemt, is het redelijk dat we de ouderbijdra ge navenant minderen", aldus Donner. Volgens hem gaat het om een symbolische maatregel. „Onze opvang is altijd veel duur der. Maar als kinderen schade veroorzaken worden hun ouders ook aansprakelijk gesteld." Don ner verwacht zijn voorstel voor de zomer rond,te hebben. GPD PEN HAAG - Gemeenten wil- |len nieuwe, landelijke regels om illegale prostitutie aan banden ic kunnen leggen. De huidige lo kale wetgeving schiet daarvoor tekort. Dat zeggen woordvoer ders van diverse grote gemeen ten. Een gemeente kan illegale es- i cortpraktijken in de regio moei- lijk bestrijden als buurgemeen- ten er andere of zelfs helemaal geen prostitutieregels op na houden. De illegale escort- branche is niet gebonden aan gemeentegrenzen en speelt han dig in op de plaatselijke verschil len. „Nu vindt de illegale pros titutie waarschijnlijk een paar kilometer verderop plaats", zegt Rij a Blaauw, beleidsadviseur van de gemeente Groningen. Louche bureau's, die zich schul dig maken aan wanpraktijken zoals gedwongen prostitutie, zijn zeer mobiel. Ze verhuizen gemakkelijk naar gemeenten waar geen vergunningplicht geldt of waar nauwelijks op mis standen wordt gecontroleerd. Binnen de huidige regelgeving valt de escortbranche moeilijk te reguleren, stellen de grote ste den vast. Zaken als de bestrijding van vrouwenhandel en criminaliteit zouden daarom landelijk moe ten worden aangepakt, vinden Amsterdam, Groningen, Arn hem, Eindhoven en Heerlen. Het huidige prostitutiebeleid'is erg versnipperd, erkent de Vere niging van Nederlandse Ge meenten (VNG). De VNG heeft wel een richtlijn opgesteld voor gemeentelijk prostitutiebeleid, maar haar leden zijn niet ver plicht die over te nemen. Hier door blijven de onderlinge ver schillen groot. Sinds de opheffing van het bor deelverbod in 2000 heeft de ille gale escortbranche een grote vlucht genomen. Bordelen met een vergunning kunnen de concurrentie nauwe lijks aan. Terwijl zij voortdu rend worden gecontroleerd, be lasting betalen en vergunningen aanvragen, werkt het zwarte cir cuit soms voor bodemprijzen. GPD pagina 24 nu ben ik dus de hoer ■Netjes ^Volgens de woordvoerder van iJde Rekenkamer probeerden de interne boekhouders van het mi- jnisterie 'de puinhopen aan het Jjeinde van het jaar weer bij el- :aar te schrapen om het netjes te krijgen. De fraude die ver dachte F. van H. pleegde, viel daarom niet op. Hij was een slu we vos die ervan profiteerde'. Van H. wordt er door justitie van verdacht dat hij samen met twee andere hoofdverdachten, J, V. en F. van R., 20 miljoen eu- [ro heeft verduisterd. Hij deed ['dat door valse documenten voor iningen te voorzien van de juis- 3 handtekeningen/Aan het ein- ROTTERDAM - Dyab Abou Jah jah, de leider van de Arabisch Europese Liga (AEL), adviseert zijn achterban in Nederland om ;q op de SP te stemmen. 1 HnorAlex Boqers 3 k DEN HAAG - Het ministerie van Volksgezondheid Welzijn Gn Sport (VWS) is jarenlang ri door de Algemene Rekenkamer üi gewaarschuwd voor een admini- 3,1 stratieve puinhoop op de afde- i'1: ling waar recent 20 miljoen euro is verdwenen. De mannen die het geld verduisterden, hebben i waarschijnlijk geprofiteerd van de chaos. Dat zegt een woord voerder van de Rekenkamer. Op de afdeling ontbraken bij aanvragen voor leningen rele vante stukken, werden procedu res niet nageleefd en waren de ossiers onvolledig. Hierdoor /as het voor de interne boek houders van VWS moeilijk te 'controleren of er geld achter over werd. gedrukt en of geld wel aan de juiste projecten werd de.van de rit zette hij de lenin gen 'op nul' waardoor het leek dat het geld was terugbetaald. Volgens betrokkenen bij het on derzoek hebben de eindverant woordelijken slecht gecontro leerd. „Als er eenmaal een hand tekening op een document stond, geloofden de collega's het wel", zeggen meerdere bronnen. Het ministerie zelf zegt dat ade quaat is gereageerd op waar schuwingen van de Rekenka mer. De interne boekhoudregels werden aangescherpt en de ga rantstellingen voor de leningen werden uitbesteed aan het Waar borgfonds voor de Zorgsector. „Bovendien heeft de fraude kun nen plaatsvinden door welbe wuste misleiding door een uit voerende en controlerende amb tenaar", zegt een woordvoerder. De voorlopige hechtenis van de drie verdachten is gisteren met drie maanden verlengd. De advo caat van J. V. vroeg om een schorsing. Het Openbaar Ministerie wil daar niet aan omdat gevreesd wordt dat de verdachte de mil joenen verder uit het zicht van justitie zal willen brengen. De advocaat zegt dat het geld op is, maar waaraan het is opgege- gaan, wil zij niet toelichten. Ook bleek gisteren dat tegen de ze verdachte inmiddels ook aan gifte is gedaan in een even om vangrijke zaak die in 1998 heeft gespeeld. Ook hierop werd tij dens de pro forma-zitting geen toelichting gegeven. Onderzoek naar de verduiste ring van miljoenen euro's bij de gehandicaptenzorg-organisatie Camphill door de andere ver dachte, F. van R. loopt nog. Hij was penningmeester bij Camp- hil. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3