PZC Op iedere pagina moest actie voorkomen Water dunen Amsterdam heeft primeur met Nike Football Store W13 Midden van de weg-soul Jan Smit krijgt eigen kledinglijn iÉ Spannende feelgood-cd Ouderwets hysterisch Mariah Carey wil ondanks flop toch actrice zijn 3j Hoogeveense oproerkraaiers mogen samen een cd maken zaterdag 4 maart 2006 Andrea Bocelli Marco Borsato- Because We Believe (1) Madonna - Sorry (8) Blof - Aanzoek Zonder Ringen (3) Kelly Clarkson - Because Of You (2) Simon Webbe - No Worries (4) Coldplay - Talk (6) Akon Ft Ali B Yes-r - Ghetto Re mix (10) The Opposites - Slaap (14) James Blunt - Goodbye My Lover (9) Beyonce Ft Slim Thug - Check On Gabriel Rios - Broad Daylight (12) Eros Ramazzotti Anastacia -1 Belong To You (13) Mary J Blige-Be Without You (7) Anouk-One Word (11) U2 - Original Of The Species (24) Hi-tack - Say Say Say (waiting 4 U) (15) l.o.s. - Uit De Schaduw (31) Gavin Degraw - Chariot (22) Robbie Williams - Advertising Space (19) Sugababes - Ugly (20) Bob Sinclar - Love Generation (21) Rihanna - If It's Lovin' That You Want (17) Bloodhound Gang - Uhn Tiss Uhn Tiss Uhn Tiss (27) Chris Brown-Run It! (18) The Partysquad Vs Rmxcrew - I'm Sorry (25) Kane - Believe It (--) Eminem - When I'm Gone (26) Madonna - Hung Up (23) The Source Ft Candi Stato - You Got The Love (--) Guus Meeuwis - Jouw Hand (32) Basto! - Rock With You (28) The Pussycat Dolls - Stickwitu (16) Katie Melua - Nine Million Bicy cles (33) Nickelback - Far Away (30) Ninthe- Thank You (35) Ian Van Dahl - Movin On (36) Sunblock - I'll Be Ready (29) Juanes - La Camisa Negra (;--) Meek Feat. Leo Sayer - Thunder In My Heart Again (--) Gwen Stefani - Luxurious (39) Lucie Silvas - Breathe In (2) Katie Melua - Piece By Piece (3) Kelly Clarkson - Breakaway (1 De Dijk - Zullen We Dansen 1981-2006 (4) Racoon - Another Day (6) James Blunt - Back To Bedlam (5) Jannes - Als Het Zonnetje Schijnt (26) Charlene - Vandaag Is Mijn Dag (-•) IIDivo-Ancora (7) Carel Kraayenhof - Guardians Of The Clouds (18) Jack Johnson And Friends - Singalongs/lullabies For Curious George (19) Coldplay - X&Y (11) Mary J. Blige - The Breakthrough (12) Gavin Degraw - Chariot (9) Neil Diamond -12 Songs (--) Arctic Monkeys - Whatever Peop le Say I Am, That's What I'm Not (13) Madonna - Confessions On A Dancefloor (15) Rene Schuurmans - Zomaar Ver liefd... (--) Guus Meeuwis - Wijzer (8) Jan Smit - Jansmit.com (20) James Blunt - Chasing Time - The Bedlam Session (17) Anouk - Hotel New York (16) Laura Lynn - Dromen (27) Robbie Williams - Intensive Care (14) Enya- Amarantiné (23) Toto-Falling In Between (10) Eros Ramazzotti - Calma Appa rente (29) The Pussycat Dolls - Pcd (24) Eminem - Curtain Call (25) Anastacia - Pieces Of A Dream (31) Bee Gees - Love Songs (21 Rowwen Heze -'t Beste Van 20 Joar-Kilomeaters (22) Opgezwolle - Eigen Wereld (30) Blof - Het Eind Van Het Begin (beste Van) (33) Jack Johnson - In Between Dreams (-) Andre Hazes - Het Complete Hit overzicht (37) Stevie Ann - Away From Here (28) Bzn - The Singles Collection 1965-2005 (--) Robbie Williams - Greatest Hits (38) Gabriel Rios - En Vivo (--) Jan Smit komt met een eigen kledinglijn, JStyle. In eerste instantie komen er ongeveer twintig verschillende kleding stukken op de markt. Het gaat om shirts, overhemden en schoe nen. JStyle is vanaf 13 maart te koop in de gelijknamige winkel aan de Burgemeester van Baarstraat in Volendam. Hierin is ook een fanshop voor Smit gevestigd. Zelf zullen we de Volendamse zanger niet achter dé toonbank zien staan. Zijn manager K. Tol krijgt de dagelijkse leiding over deze winkel. ANP In Afrika worden jonge kinderen gedwongen mee te vech ten in bloedige oorlogen. Wat veel mensen niet weten, is dat eeuwen geleden, tijdens de Tachtigjarige Oorlog tussen de Nederlanden en Spanje, ook al kinderen werden ge bruikt als slaafjes van de soldaten. Rob Ruggenberg schreef een spannend jeugdboek over Nederlandse solda- tenhulpjes in Spaanse dienst, die in Zeeland de watergeu zen helpen met de bevrijding van Vlissingen. Mochileros heetten de hulp jes in hét'Spaans. Vaak waren het jongens die geen ouders meer hadden. Ze werden door het Spaanse leger geron seld, of soms zelfs door hun ei gen familie verkocht omdat die niet meer voor ze wilde zorgen. - Dat gebeurt ook met Robbe in Het verraad van Waterdunen. Zijn ouders worden door de Spanjaarden vermoord omdat ze ketters zijn. Robbe vlucht naar zijn oom, maar die wil niet voor hem zorgen en verkoopt hem aan een gewelddadige Spaanse soldaat, José. Robbe moet met de militairen mee naar Zeeland. Als ze hun kamp opslaan even buiten Cadzand, worden ze over vallen door een bende. Die blijkt te bestaan uit vier meis jes. Zij zijn de enige overleven den van een Vlaams dorp dat is overvallen en uitgemoord door de Spanjaarden. Vluchtend voor de soldaten belandt één van de meisjes, Lo, op een eilandje in de monding van de Schelde, tus sen Zeeuws-Vlaanderen en Wal cheren: Waterdunen, Het boek is een mengeling van dingen die echt zijn gebeurd en dingen die Rob Ruggenberg heeft verzonnen. De mochileros bestonden echt. Ruggenberg vond de bewijzen daarvan in een Spaans archief. Hij vond het zo opmerkelijk om te lezen dat Nederlandse kinderen wer den gebruikt door de Spanjaar den, dat hij er meer over wilde weten én er een boek over wilde schrijven. Dat het verhaal in Zeeland moest spelen, was wat Ruggen berg betreft ook logisch. Hoewel hij in Noord-Brabant woont,, voelt hij een grote liefde voor Zeeland. „Ik kom hier graag en veel." Hij verblijft vaak op een camping in Westkapelle. En dus komt die plaats ook in het boek voor. Net-als Vlaanderen. „Want in onze literatuur over de Tachtigjarige Oorlog wordt bijna nooit over Vlaanderen ge schreven. Terwijl de Nederlan den en Vlaanderen toen wel één land vormden." Genoeg ideeën dus, concludeer de hij. „Dit alles bij elkaar moest wel een prachtig verhaal opleveren." Tien jaar geleden be gon hij erover na te denken, de laatste drie jaar heeft hij er in tensief aan gewerkt. Robbe staat er alleen voor nadat zijn ouders zijn vermoord en zijn oom hem heeft verkocht. Dat is wat Rob Ruggenberg zo na aan het hart ligt in kinderboe- I Rob Ruggenberg ken. „Kinderen die alleen of met weinig steun plotseling in de grote gemene wereld van de volwassenen terechtkomen en zich daar staande moeten zien te houden. Dat vind ik al boeiend sinds ik zelf een kind was en het boek las over Merijn- tje Gijzen. Merijntje was echt een inspiratiebron voor mij." Robbe - de naam kwam in 1572, wanneer het verhaal zich af speelt, vaak voor en is géén ver wijzing naar de voornaam van de schrijver - is een antiheld; hij vindt zichzelf maar een lafaard. Maar dat is hij niet. In het boek wordt het verschil duidelijk ge maakt tussen lafheid en dapper heid. 'Dapperheid is: bang zijn en toch doen wat gedaan moet worden. Een lafaard is iemand die bang is en niét doet wat hij moet doen.' Het verraad van Waterdunen moest een spannend boek wor den en dat is gelukt. Vanaf de verraad""5^ van QUHIilDÓ De voorkaft van Het verraad van Waterdunen. eerste pagina tot en met de laat ste. „Hoe me dat is gelukt? Leu ke vraag. Dat heeft nog nooit ie mand gevraagd",-lacht Ruggen berg. En dan bekent hij dat hij zichzelf had voorgenomen dat er op elke bladzijde actie moest zijn. „Dus geen ellenlange dialo gen tussen de personen in het boek, maar actie. Ik heb wel vier of vijf versies van het boek gemaakt. Als ik er één af had, las ik die door. En als er op een pagina niks gebeurde, bedacht ik iets en voegde het ertussen." Dat valt niet op tijdens het le zen. Echtheid Het verhaal komt, ook al is het natuurlijk voor het grootste deel verzonnen, geloofwaardig over. Dat komt ook doordat veel din gen wel echt zijn gebeurd, of om dat sommige mensen in het boek echt hebben geleefd. De Spaanse hertog Alva bijvoor beeld. En Bloys van Treslong, de kapitein van de watergeuzen, de Nederlanders die zich verzet ten tegen de Spaanse overheer sing. De plaatsen zijn vanzelf sprekend ook echt: Westkapelle bestaat nog, net als Middelburg en Vlissingen. Zelfs het eilandje Waterdunen heeft ooit bestaan. Het is één van de vele dorpen en eilandjes die in de loop van de eeuwen onder water zijn verdwe nen. Ruggenberg hoorde op een bijeenkomst in Middelburg over de verdronken dorpen voor het eerst over Waterdunen. Het moet dus nog ergens in de Wes- terschelde liggen, onder water. Over een week, op vrijdag'10 maart, gaat Ruggenberg samen met scholieren van de scholenge meenschap Scheldemond aan boord van de mijnenjager Mid delburg van de Koninklijke Ma rine. Geholpen door de Marine gaan ze het water op om te zoe ken naar sporen van Waterdu nen. Voor zover Rob Ruggenberg weet, is er nog nooit echt goéd gezocht naar Waterdunen. Daar om zou hij al tevreden zijn met het kleinste spoortje van het ei land en het stadje dat er lag. „Al is het maar een muurtje." Maurits Sep Rob RuggenbergHet verraad van Waterdunen - Querido; €13,50. Informatie op www.wa- terdjunen.nl. Met stille trom is de eerste en voorlopig enige voet balwinkel van Nike geopend in Amsterdam, de Nike Football Store in de Kalverstraat. In de zaak komen ook de nieu we shirts van Oranje in de ver koop. Ook van andere Nike-teams die aan het WK meedoen, zijn shirts en schoenen te koop. „Je kunt er op rekenen dat de shirts van Brazilië hier ook zullen han gen", zegt Stephan Lub van Ni ke. „Voetbal is voor Nike de grootste Sport. Met het WK voor de deur vinden wij het lo gisch om een speciale voetbal- winkel te openen. De zaak is uniek. Wij hebben verder alleen voetbalwinkels bij de stadions van een aantal clubs, zoals Ju- ventus en Manchester United. Dit is de eerste Nike-voetb'al- winkel in de wereld. Nike kijkt wel naar andere steden. Als de mogelijkheid zich voordoet, ope nen we ook elders Nike Foot ball Stores." De keuze voor Am sterdam is volgens Lub bewust genomen. „Amsterdam is een voetbalstad. We organiseren hier bijvoorbeeld elk jaar het Panna-toemooi en binnenkort een 3x3 toernooi." Nike werkt voor het uitbaten van de zaak samen met Tom Lens van Sportshop Amster dam, een keten van sportwin- kels. In de VS en in Londen baat het sportmerk wel eigen meg'awin- kels uit, Nike Town. „Daarvoor lijkt de Nederlandse markt nu niet geschikt", zegt Lub. „We hebben hier wel onze eigen out- letstores. Met lokale onderne mers zijn eerder in Rotterdam en Maastricht Nike Stores opge zet." Vorig jaar opende Nike in Amsterdam een Nike Wo- men-winkel, die volgens Lub erg goed loopt. „Voetbal en vrouwen zijn in Nederland onze speerpunten." Herman Stil Simon Webbe was een van de marionetten in de boyband Blue. Vandaar dat zijn solode buut Sanctuary met de nodige scepsis beluisterd zal worden. Het moet gezegd: de plaat valt beslist niet tegen. Ondanks zijn hiphopachter grond koos Webbe voor een re laxte, soulvolle liedjesplaat. Hij heeft er de stem voor: laag, warm en vol, al kun je na twaalf nummers concluderen dat zijn bereik kennelijk beperkt is. Webbe. schreef mee aan het leeu wendeel van de nummers. De naïeve puberrijm van Blue heeft plaatsgemaakt voor zinvollere, meer volwassen teksten. Er zijn raakvlakken met (vooral) Seal en Lenny Kravitz, maar Sanc tuary blijft te braaf en te midd- le-of-the-rpad om Webbe op één lijn teplaatsen met zijn idolen. Martin Groenewold Simon Webbe: Sanctuary - Innocent/Capitol/EMI, 44.24 Het is de tijd van luchtige smger-songwriters. De Ca lif ornische surfer Jack Johnson zet de toon en Matt Costa volgt - 'als vriéhd en voorgerecht' - in zijn voorprogramma. Ook Costa houdt op Songs we sing zijn lied jes licht en goed verteerbaar met vaak een vrolijk tokkelende akoestische gitaar en poppy me lodieën. Maar anders dan Johnson weet Costa te variëren in stijl en klank. Met een klassieke piano of een plotseling ronkende elek trische gitaar brengt hij span ning in zijn overwegend goed moedige liedjes én ook zijn stem heeft meer diepgang dan die van kampvuurlieveling John son. Costa blijft aan de wat net te feelgood-kant, maar hij heeft muzikaal en emotioneel meer te bieden dan zijn meer relaxte po pulaire vriend. Costa's optimis me kent ook zijn sombere kant tekeningen en dat is wel zo ge zond. Maaike Borst Matt Costa: Songs we sing - Uni versal, 45.02 min. Met Mudhoney uit Seattle barstte eind jaren tachtig de grunge los. Superfuzz Big- muff en Mudhoney behoren nog altijd tot het beste dat het genre heeft opgeleverd. De stroperige, door zwaar overstuurde fuzzgi- taren vormgegeven, opwinden de mix van heavy metal en punk rock schonk Mark Arm en zijn mannen niet het succes dat Nir vana, Soundgarden of Pearl Jam wel ten deel viel. Mudho ney klinkt op Under A Billion Suns, na een avontuur bij major- label Warner Bros terug bij Sub Pop, vitaal en alsof er niets ver anderd is. Zanger Arm haalt ouderwets hysterisch uit terwijl de op Stoo- ges-riffs geënte rocksound (met blazers!) geïnspireerd én even vuig is als vroeger. Komend voorjaar geeft Mudhoney twee optredens in Nederland (13/5 Amsterdam, 14/5 Groningen). Peter van der Heide Mudhoney: Under A Billion Suns - Sub Pop/Konkurrent, 44.22 min. De Amerikaanse zangeres Mariah Carey gaat het toch weer proberen als actrice. Na de enorme flop van haar speelfilm Glitter in 2001, heeft ze ingestemd met een hoofdrol in de bioscoopfilm Tennessee, aldus het showbizzblad Variety. De producent van Tennessee heeft gezegd Glitter nog nooit te hebben gezien. Hij vindt dat Ca rey in elk geval overtuigend was in het maffiadrama Wise Girls uit 2002. Veel filmcritici vonden haar rol in die film het definitie ve bewijs dat Carey geen actrice De film Glitter: geflopt. is. Carey zelf wil laten zien dat ze wel degelijk kwaliteiten heeft voor het witte doek.'ANP Stichting Welzijnswerk Hoo- geveen hoopt met het cd-project Mijn wereld en de jouwe jeugdcriminaliteit in die plaats de kop in te drukken. De bedoeling is om jongeren uit ver schillende wijken, die uit verve ling met elkaar slaags raken, sa men een cd te laten maken. Plet album'wordt onder begelei ding van rapper Zukarn (Robert Withagen, 25) opgenomen in de muziekstudio Alien Music Cave in Hoogeveen. Jongerenwerker Erwin Noor man is ervan overtuigd dat mu ziek de brug is tussen de oproer kraaiers in Hoogeveen. Vooral in weekeinden vliegen jongeren elkaar nogal eens in de haren. Noorman merkte op dat er veel liefhebbers van hiphop binnen deze groep zijn. „Er zit veel ta lent op het gebied van urban mu ziek, maar er wordt in Hooge veen niets in die sfeer georgani seerd. We proberen de jongeren door de muziek onderling te ver binden door deze muziek. En dan maakt het niet uit welke achtergrond je hebt." Er is plek voor zo'n achttien jon geren. Bij de selectie wordt geke ken naar de achtergronden, cul tuur, religie en talent. Voor het project wordt 250.0 euro uitge trokken. De compilatie-cd moet in juli klaar zijn en wordt dan aan de jeugd uitgereikt. Moge lijk volgt nog een gezamenlijk optreden in Hoogeveen. ANP Auteur Rob Ruggenberg met op de achtergrond de vuurtoren van Westkapelle. Een plaats waar hij als Brabander graag komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39