1 Een strike, daar ga je voor De quiz lijkt wel flitsend maar is nep Jonkvrouw vertelt haar levensverhaal vanaf de geboorte zaterdag 4 maart 2006 Omslagillustratie van Jonkvrouw door Marijke Meersman. Vorige week woensdag werd in Brussel de Boekenleeuw 2006 voor het beste kinder- of jeugdboek geschreven door een Vlaams auteur uitgereikt aan Jean-Claude van Rijckeghem en Pat van Beirs voor Jonkvrouw. De Boekenpauw voor het mooist geïllustreerde boek ging naar Isabelle Vandenabeele voor Mijn schaduw en ik. Wat in Nederland de Gouden Griffel en de Gouden Zoen zijn voor respectievelijk het mooiste oorspronkelijk Nederlandstali ge kinderboek en jeugdboek is de Boekenleeuw in Vlaanderen. Maar anders dan 'bij ons' komt 'bij hen' voor bekroning uitslui tend een boek in aanmerking van een Vlaams auteur. Of van twee, zoals het geval is met Jonk vrouw, een historische roman die zich afspeelt in het Vlaande ren van de' veertiende eeuw. Hoofdfiguur is Marguerite (Mar- garetha) van Male, de enige dochter van de 24ste Graaf van Vlaanderen. Ze werd geboren in 1347, was een blauwe maandag met Philippe de Rouvres ge trouwd, later nog met Filips de Stoute en stierf in 1405. Met dat kleine beetje informatie gingen Jean-Claude van Rijckeghem en Pat van Beirs aan de slag. En niet zonder succes, want nadat ze met hun boek al de Thea Beekman Prijs 2005 in de wacht hadden gesleept, mochten ze nu ieder de zo gewilde Boeken leeuw in ontvangst-nemen. Ze kozen ervoor Marguerite zelf aan het woord te laten en 'dus' begint die haar verhaal - won derlijk misschien en gedurfd, maar waarom eigenlijk niet - kort voordat ze op de laatste dag van het jaar 1347 door twee kraamvrouwen uit de warmte van haar moeders buik wordt geduwd en met haar hoofdje in de handen glijdt van Morva, een oude vrouw met 'een zeldzaam inzicht in de dingen van hemel en aarde en in de geheimen van de kruiden'. 'Mijn moeder ligt in het vrouwenvertrek van het kas teel van Male, in een breed bed tussen hofdames en wasvrou wen. De vrouwen liggen er naast elkaar op zakken van stro en onder dekens van schapen vacht. Ze liggen huid tegen huid. Het is immers winter en er mag geen zuchtje warmte verlo ren gaan. Het is niet stil in het vertrek. De vrouwen hoesten, grommen, niezen en snuiven. Plun kelen zijn rauw als slagers vlees en hun neuzen verstopt als de hals van een smalle oliekruik. Mijn moeder voelt in eens een golf warm water tussen haar dijen. Ze gaat met een schok rechtop zitten. Ze voelt hoe de kou zich op haar naakte rug werpt. Ze realiseert zich on middellijk dat ik tijdens die ster- venskoude nacht geboren zal worden.' In het juryverslag wordt over het boek de loftrompet gestoken met zinnen als: 'Haar verhaal is Illustratie In de wolken door Isa belle Vandenabeele, uit Mijn schaduw en ik. het toonbeeld van wat een histo rische roman moet zijn en zo vaak niet is; een spannend ver haal dat met vakmanschap wordt verteld, in een geloof waardig historisch kader, dat de plot niet verplettert maar onder steunt, en met levensechte perso nages.' En: 'In kleine details en uitgebreidere beschrijvingen ontplooit zich het leven zoals het is; de veertiende eeuw, met de goorheid en de luxe, de stank en het reukwater.' Het is allemaal waar. Maar Jonkvromv is vooral een over rompelend liefdesverhaal over een jonge vrouw die ondanks haar vader en met al het vuur en leven dat ze in zich heeft geluk kig wil worden. Mooi meegeno men voor lezers aan deze kant van de grens is dat alles zich af speelt in een streek die ze goed kennen - in de driehoek Brug- ge-Damme-Sluis, 'in de onmete lijkheid van de polders waar het land zo vlak is dat aarde en he mel aan de einder met elkaar de liefde lijken te bedrijven.' Glans Van de illustraties in de 46 (prenten)boeken die Voor de Boe kenpauw werden ingezonden maakten de verbluffend soepele en kleurige houtsneden van Isa belle Vandenabeele in Mijn scha duw en ik de meeste indruk. Dat in de eindronde ook Soepkin- ders van Gerda Dendooven ('een juweel met tekst, tekening en vormgeving in perfecte harmo nie') en Stad van Pieter Gaude- saboos ('dat de creativiteit en het denken uitdaagt') op tafel iagen, geeft de bekroning nog meer glans. Na Rood Rood Roodkapje (Zilve ren Penseel 2004 en Plantin-Mo- retusprijs voor het best verzorg de boek) is de hoogste prijs in Vlaanderen voor illustratoren de verdiende erkenning van 'een volgroeid kunstenaar die zich constant verder ontwikkelt en vernieuwt'. Jan Smeekens Jean-Claude van Rijckegehem Pat van Beirs: Jonkvrouw - Facet; 280 pag.; vanaf 12 jaar; €17,95. Pieter van Oudheusden en Isa belle Vandenabeele: Mijn scha duw en ik - De Eenhoorn; €14,50. De volledige lijst met nomina ties, bekroningen en juryrappor ten op www.boek.be. Alles over de Jeugdboekenweek (11 t/m 26 maart) op www.jeugdboeken- week.be. Donderdagavond. Een alledaagse avond in bowlingcentrum De Kruit- molen in Middelburg. Op baan acht vegen Carlien Captijn (16) en Rianca van Duin (14) zorgvuldig hun bowlingbal droog. In een mix van muziek en geroeze moes van stemmen vieren Rianca en Carlien - na een perfecte, worp van Carlien - haar strike met een vrolijke highfive. Dat het draait om de gezel ligheid bij de bowlings- port, dat wilCarlien wel beken nen. „Maar bowlen is meer dan alleen gezellig een balletje' gooien. Wil je een topper wor den? Mooi, dan zul je wel ver- schrikkelijk veel moeten trai nen. Op dit moment train ik zo'n.twee uur për week en daar naast sta ik nog een avond op de baan tijdens de huisleague." Beide speelsters zijn al jaren ac tief in de bowlingsport. Rianca: „Het geeft echt een kick, als je met één worp alle pins omver knalt. Een strike, daar ga je voor. Eigenlijk wil je dat kunst je elke keer opnieuw flikken. Als dat zou lukken dan gooi je een 'perfect game', dat wil zeg gen een puntentotaal van drie honderd. Kijk, hier staat mijn totaal", zegt ze, wijzend naar een badge op de mouw van haar shirt. „Een highscore van 215 punten. Er valt dus nog heel wat te verbeteren." „Bowling is niet alleen een kwes tie van techniek, maar ook van tactiek. Via de backswing richt je je op de arrows, de pijlen op de baan", mengt Kevin van Deursen (17) zich in het ge sprek. „Maar er zijn ook spelers, De bowlers (vlnr): Rianca van Duin, Kevin van Deurss en en Carlien Capteijn. vooral beginners, die kiezen voor pinbowling, dat wil zeg gen, ze kiezen de voorste pin uit als mikpunt. Lastig, want de af stand is achttien meter. Dan raak je dus zelden. Beter is spot bowling, waarbij je je rieht op de dots of arrows op de baan. Nog een tip? Gooi vooral niet te hard. Zuiver gooien is veel slim mer. Lekker ontspannen die arm naar achter, twee of drie stappen maken, met je vingers de bal een lift geven en dan de release. Via de glijfase gaat-de bal dan rollen richting de pins en als je handig bent, maak je gebruik van het oliespoor op de baan." Eind januari pakte Kevin met zijn team verrassend een bron zen plak tijdens het Nederlands kampioenschap in Schevenin- g'en. „Dat was een geweldige am biance in het Kurhaus. Veel sup porters, een gigantisch grote bowlinghal en als je dan ook nog derde wordt, dan kan de dag niet meer stuk." Ontspannen Bij het Zeeuws kampioenschap was zijn broer Wesley in de fina le een maatje te groot. Broeder moord? „Niet echt", lacht Ke vin. „Dè beker staat in ieder ge val in huize Van Deursen en dat telt." De 'perfect game' heeft hij - ge zien zijn badge met opschrift 257 - nog nooit gegooid. Mis schien gebeurt dat in mei, als hij met Jaimy van de Driest, Scott Walmsley en Rody Sarink deel neemt aan de landelijke Jeugd Trioleague finale. Of een 'per fect game' nog steeds een reis naar Griekenland oplevert weet hij niet precies. „Dat doet er ook niet toe. De komende maan den ga ik lekker bowlen in de Trioleague en misschien hier en daar een toernooi gooien. Bow len is voor mij vooral sportief be zig zijn in een ontspannen sfeer." Dat het met die sfeer wel goed foto Ruben Oreel zit bewijst het enorme ledenaan tal van Bowlingvereniging Mid delburg. „Op dit moment heb ben we ongeveer driehonderd leden, waarvan dertig jeugdige bowlers", vertelt trainer Tino van Leeuwen trots. „Landelijk gezien staan we daarmee in de top vijf." Op de baan staat inmiddels de Silver Bullet klaar voor het aan brengen van een nieuwe was- laag. Is bowling gezellig? Geen twijfel mogelijk als je Kevin richting uitgang ziet lopen met in de linkerhand de bowlingkar en aan de rechterhand Carlien... Hans Segboer Al jaren kijken ze naar de Achmea kennisquiz, nu ze in de brugklas zitten konden zij zich eindelijk aanmelden. De vier meiden van Ponteslocatie Pieter Zeeman uit Zierikzee wis ten de eerste ronde te halen en -mochten naar Aalsmeer.om mee te doen aan de provinciale voor rondes. Sylvia Reijnhout, Lisanne in 't Veer, Fabiënne Scheffer (alle drie twaalf jaar) en de dertienja rige Eline Roodenburg, kwa men enthousiast terug. „Chazia Mourali is best aardig, heel an ders dan bij de Zwakste Scha kel! Nee, wie de finalist voor Zeeland is, vertellen ze niet. Hoewel, Sylvia wil wel kwijt dat de finalist een meisje is. „Je moet op 14 mei maar kijken naar de uitzending, dan is Zee land aan de beurt." Van deze vier meiden is zij de enige die de eerste ronde wist te halen. „Er was eerst een voorronde met honderd brugklassers uit Zeeland, boven de studio", ver telt Eline. „We moesten alle maal een test doen van dertig meerkeuzevragen. Ook kreeg je nog wat persoonlijke vragen waar je op moest antwoorden." Fabiënne: „Ik had nog wat tijd over en heb toen zeker vier vra gen fout verbeterd. Dat was wel heel jammer." Alle vier vonden ze de vragen wel lastiger dan wanneer ze thuis tv kijken. Eli ne: „Die eerste test via internet hebben we gewoon gedaan, dat was niet zo spannend of moei lijk. Toen we eenmaal in Aals meer waren moesten we ons ook legitimeren en met een ko pie van ons laatste rapport la ten zien dat we echte brugklas sers zijn." Sylvia had uiteinde- Zeeuwse meiden (vlnr Eline Roodenburg, Lisanne in 't Veer, Sylvia Reynhout en Fabiënne Scheffer de den mee aan de Achmea Kennisquiz. foto Marijke Folkertsma lijk maar acht vragen fout en mocht samen met elf anderen door naar de volgende ronde waar ook opnames van gemaakt wérden. „We werden een beetje geschminkt, maar het was daar zo warm dat ik al rode wangen van mezelf had. Ik vond het wel leuk om backstage wat met Cha zia Mourali te praten. Ze is echt aardig." Lisanne: „Ze liep wel op van die hele hoge hakken als of ze mank was." „En ze praat te met haar mond vol, omdat ze tussendoor wat at of kauwgom kauwde", vult Eline aan. Vijf leerlingen mochten na deze eerste studioronde doorgaan naar de volgende ronde. Helaas viel Sylvia af. „Het is echt an ders als' je zo in de studio die vijftien vragen snel moet beant woorden. Achteraf had ik nog wel antwoorden geweten." Ter wijl de twaalf leerlingen opge maakt werden, kregen de ande re 82 'leerlingen en de honderd begeleidende ouders les in het applaudisseren. „Er stond een jongen telkens te zwaaien als we moesten klappen", vertelt Lisanne. „We hebben echt heel veel moeten applaudisseren. Bij- voorbeeld ook als er op televisie reclame komt. Die was er in de studio natuurlijk niet dus dan was het even stil en dan moes ten we weer enthousiast klap pen-af sof er iets leuks was." Karton Ook Sylvia heeft wel wat kriti sche opmerkingen. „Die lesse naars waar je achter staat, zijn gewoon van karton. Eigenlijk is alles van karton en nep, net een decor. Het lijkt op tv wel alle maal heel flitsend en net'alsof je met hele moderne apparatuur werkt, maar het is allemaal na maak." Soms moest een opname over. Een deelneemster moest drie keer 'antwoord A' zeggen voor dat het goed was. Sylvia had het allemaal niet willen missen, maar een herhaling hoeft van haar niet. Ook Eline heeft het nu wel gezien. Fabiënne en Li sanne zouden nog wel een keer willen herkansen. Lisanne: „Ik had. graag een ronde verder wil len komen om daar in de studio te staan, gewoon om het een keertje meegemaakt te heb ben." Inge Heuff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 38