Genieten met minder water Het snobisme voorbij in de tuin r Verbruik afgelopen tien jaar minder Zakloos Seniorenbad Weerstation Wassen Botten zaterdag 4 maart 2006 W3 Een beetje stofzuiger is tegen woordig zakloos. Voordeel daar van is dat (bij goede exempla ren) de zuigkracht nooit af neemt. Maar verbeteringen zijn nog altijd mogelijk, oordeelden ze bij Samsung. De producent komt daarom met. een stofzuiger die is voorzien van een zoge naamd Twin Chamber systeem. Lucht en stof worden daarbij in verschillende ruimtes opgevan gen. Volgens Samsung is de zuig kracht daardoor nog groter en wordt uitsluitend schone lucht uitgeblazen. Om daarover geen twijfel te laten bestaan is het ap paraat ook nog eens uitgerust met een speciaal filter. In tegenstelling tot wat de meeste mensen denken, is het waterverbruik de afgelo pen tien jaar afgenomen. Verbruikten we in 1995 nog gemiddeld 134,3 liter water per persoon per dag, vorig jaar-was dat 'nog maar'123,8 liter. Dat blijkt uit cijfers van onderzoeksbureau Nipo en de Vereniging van Waterbedrijven in Nederland (Vewin). Ter vergelijking: tus sen 1980 en 1995 nam het waterverbruik toe met 23 procent. Volgens Vewin heeft de daling vooral te ma ken de introductie van waterbesparende ap paratuur. Zo verbruiken wasmachines te genwoordig aanzienlijk minder water dan vroeger. Hetzelfde geldt voor waterbespa rende spoelbakken en de spaardouchekop. Ook nemen we minder vaak een bad dan vroeger. Dat spreekt uit de cijfers. Voor het vullen van een bad verbruikten we in 1980 nog 12,6 liter per persoon per dag. In 2004 was dat 2,8 liter. Douchen is daarentegen aanzienlijk populairder. Kwam in 1980 19,2 liter per persoon per dag uit de douchekop in 2004 was dat 43,7 liter. Andere grootver bruikers zijn het toilet (35,8 liter in 2004) en de wasmachine (18 liter). Nuttig om even bij stil te staan is dat uit een druppelende kraan maar liefst 75 liter water per dag kan stromen. Hoewel de waterprijs per regio verschilt, be talen we gemiddeld zo'n 1,48 euro per dui zend liter (een kubieke meter) water. Een li ter kost omgerekend zo'n 0,0015 cent. Opval lend is dat slechts 1 procent van het water gebruikt wordt om te drinken of te koken. Wereldwijd neemt de consumptie van water overigens wel toe. Vooral Amerikanen zijn waterverspillers. Ze verbruiken zo'n 700 liter per persoon per dag. Een enorm contrast met Senegal, waar 29 liter per persoon per dag wordt ver bruikt. Een mens schijnt duizend liter wa ter per jaar nodig te hebben, (informatie: w ww .ver s waternl) Aan het eind van de winter lonkt het voorjaar. Met een ei gen weerstation is direct duide lijk of de temperaturen hoog ge noeg zijn om in de tuin aan de slag te gaan. Het bedrijf Oregon Scientific brengt een weersta tion met bijzonder uiterlijk op de markt waarop naast de tem peratuur ook luchtdruk, wind kracht, de hoeveelheid ultravio lette zonnestralen en de vochtig heidsgraad afleesbaar zijn. De MR 238 is uitgerust met licht- balkjes aan beide kanten. Tem peratuur en luchtvochtigheid worden in de spiegel zichtbaar door de aanraaksensor aan de zijkant. De bijgeleverde sensor kan zo wel binnen als buiten worden geplaatst. Het weerstation kost 299 euro. Informatie: www.oregonscient.ifip nl In de eigentijdse badka mer is genieten de trend. Maar dat kost extra water. Met een nieuwe cabine wil Sealskin overmatig water verbruik tegengaan. Mede-bedenker Rik Nuijen moet bekennen dat er nog wat nadelen kleven aan het pro totype van de nieuwe doucheca bine dat Sealskin onlangs pre- senteerde op de beurs Baden in Holland in Utrecht. Toegege ven, de luxe cabine ziet er fraai uit, maar is met een gewicht van een paar honderd kilo en een nogal robuuste omvang onge schikt voor de meeste Neder landse badkamers. Komende tijd wordt daaraan ge sleuteld, want over pakweg een jaar moet de nieuwe douchecabi ne van het bedrijf uit Waalwijk verkrijgbaar zijn voor de consu ment. Daarmee anticipeert Sealskin op een trend. De na druk in de eigentijdse badkamer ligt op genieten (wellness). Eerst normaal douchen om vervolgens het lichaam onder te dompelen in een stortbad van boven en masserende stralen van opzij. Desgewenst met muziek, licht en geur. Uitgezonderd de lekke re luchtjes voorziet de doucheca bine van Sealskin, die USX is gedoopt, daarin. Dat is niet nieuw, want vergelijkbare douches zijn vrijwel in de collec ties van alle sanitairproducen- ten terug te vinden. Maar water- vriendelijk zijn ze meestal niet. Per minuut verdwijnt meer dan 25 liter water in het doucheput- je. Het energieverbruik is nave nant. Bij een normale douche van zo'n acht minuten stroomt ongeveer zestig liter water in de afvoer, zo rekent Sealskin voor. Inclusief gasverbruik zou dit zo'n 0,27 eurocent kosten. „Een vergelijkbare douchebeurt in de USX levert een besparing op van meer dan dertig liter water en 55 procent van de water- en energiekosten." En dat maakt de USX (voluit Ultimate Sho wer X-perience) zo bijzonder. Het idee voor de cabine ont stond ruim twee jaar geleden, toen moederbedrijf Coram desig ners opriep een waterbesparen de douche te ontwerpen. Achter liggende gedachte van de wed strijd is dat innovatieve technie ken eventueel kunnen worden toegepast in de eigen producten. Verbruik In plaats daarvan ging het be drijf zelf aan de slag. „De na druk bij wellness ligt niet alleen op genieten, maar ook op water verbruik. Een van de nadelen is dat je een compleet nieuwe in stallatie moet aanleggen, omdat de druk vaak niet toereikend is." Hij wijst op de USX, waarin zich een 'doucheplaat' van tach- Die laatste hoeveelheid is door Sealskin als uitgangspunt geno men. Volgens Rik Nuijen nemen de gebruikers in de meeste ver wencabines eerst een douche, waarna het genieten is gebla zen. Pas dan stroomt het water in hoog tempo door de leidin- gen, zegt hij. Zo niet bij de USX. Nadat het lichaam is schoongespoeld, wordt helder water opgevangen in een reservoir in de bodem. Dat wordt vervolgens in hoog tempo rond gepompt en steeds opnieuw over het lichaam uitge stort (50 liter per minuut). De cabine is uitgerust met een boardcomputer die alle informa tie opslaat. Koelt het'gerecycle de water af - ongeveer één graad per minuut - dan worden druppels warm ;w,ater 'geïnjec teerd' totdat het opnieuw de juiste temperatuur heeft. Bij een douchebeurt van een kwartier zou zo'n negentig liter water bespaard kunnen worden. „In een gezin van vier personen levert dat een water- en energie besparing van meer dan 75 pro cent per jaar op. Een voordeel van meer dan 400 euro", hebben ze bij Sealskin berekend. Karakter Ondanks het water- en energie vriendelijke karakter van de ca bine denkt Nuijen niet dat die eigenschap de consument uitein delijk over de streep zal trek ken. Dat heeft alles te maken met dé relatief lage kosten van water. „Het grootste voordeel is dat deze cabine op bestaande lei-, dingen kan worden aangesloten, dus zonder dat de druk hoeft te worden aangepast." Maar ook in gebieden waar water niet voor het oprapen ligt, kan de techniek volgens hem worden toegepast en uitkomst bieden. Wat de USX zal gaan kosten is nog niet bekend. Paul Geerts Stinkend nieskruid (Helleborus foetidus) in de winter. www.droogdesign.nl Uit Europees onderzoek blijkt dat Nederlanders structureel te weinig tijd hebben. Daarom ge ven ze volgens Ariston de voor keur aan grote wasmachines, zo dat ze zoveel mogelijk was in één keer kunnen wegwerken. Het bedrijf anticipeert daarop met de introductie van Aqualtis, een wasmachine met een inhoud van 7,5 kilo. Met 25 centimeter is ook de opening groter dan nor maal. Het apparaat is volgens Aristori overigens ook geschikt voor kleine wasjes. Informatie: www.indesitcompany.com tig bij tachtig centimeter be- veel water kan simpelweg niet den zijn. Door een normale vindt. Per minuut stroomt daar- door de dunne leidingen die in douche stroomt zo'n acht tot door zo'n 27 liter water. En zo- - de meeste oude woningen te vin- tien liter water per minuut. In de voormalige veemarkthal len in Zwolle bezocht ik on langs Tuinidee. Even dacht ik óp het verkeerde evenement be land te zijn. Barbecues rookten, boerenkaas geurde naar mest en room en naast de turfgerookte Friese harde worsten kon je - al dan niet toevallig - messenslij pers kopen. Nooit geweten dat harde worst- zo hard kon zijn. Er was niet veel te zien of te ruiken dat aan de tuin deed denken, of het zou de geur van vers teakhout ge weest moeten zijn. Hoewel - ik lieg. Er was een prachtige stand met bloembol len van de firma Baltus, vol zo- merbollen zoals dahlia's, haakle- lies, knolbegonia's en ixia's en ook een leuke kraam van De Tuinheeren uit Krimpen aan de Lek, met allerhande handgesme- de tuingereedschappen, van weegbreestekers tot paarden- bloemverwijderaars. Nu verwij der ik onkruid in het gras het liefst met ons fileermes van Sa- batier, maar dat is natuurlijk snobisme ten top. Een aardig item tussen het handsmeedge- weld was een ijzersterk plastic verkopen maar die te weinig kweken voor een officieel afzet kanaal als een kwekerij. Via in ternet kunt u contact opnemen als u naar zeldzame planten, bij voorbeeld naar winterharde cy clamen of tuinorchideeën op zoek bent: www.botanice.nl Dankzij het internet horen jaren lange zoektochten naar planten definitief tot het verleden, maar toch kijk ik daar met heimwee naar terug. Hoe leuk die grote overdekte tuinbeurzen ook mogen zijn; al le echte tuinliefhebbers weten toch dat het seizoen begint met de Helleborusdagen - evenemen ten in weer en wind die vanaf 1 maart overal in den lande los barsten. Hier gaat de liefhebber, die in het geval van Helleborus (kerstrozen) vaak een verslaafde is, op zoek naar de variëteit die net een spikkeltje of een bloem blaadje meer heeft dan de ande re, of die misschien nog net iets donkerder van kleur is dan wat er al in de tuin staat. Het gaat hier om allerlei kruisingen van Helleborus orientalis. Wie die kerstrozen in zijn tuin al mooi genoeg vindt, of op de nieuwig heden uitgekeken raakt en het snobisme voorbij is, valt vaak weer terug op de oude vertrouw de Helleborus foetidus - het stin kend nieskruid dat niet stinkt maar dat toch eigenlijk de mooi ste Helleborus in onze tuinen is. Stevig, bijna struikachtig; groen- blijvend, en prachtig van blad met grote trossen appelgroene bloemen tegen het einde van de winter. De enige kerstroos waar je het hele jaar lang plezier van hebt. Vul er een flinke houten kuip mee en zet die 's winters op uw terras, of naast de voordeur, als welkom. Da's weer eens wat an ders dan die beschilderde dak pan. Als u kunt kiezen, neem dan Helleborus foetidus 'Wester Flisk', een compacte variëteit met rode bloemstengeltjes en een rood randje langs ieder bloemblad. Helleborus foetidus is geen langlevende plant, al helpt het als u de bloemstengels na de bloei bij de grond afknipt. Maar zaailingen komen overal op en zorgen gratis voor een nieuwe generatie. Romke van de Kaö Het is in een kleine badkamer' niet altijd makkelijk om zowel een douche als bad te plaatsen. Oplossing is Twinline van Art- weger. Daarin zijn bad en douche gecombineerd. Bijzon der is de opening. De opstap- rand is slechts tien centimeter, waardoor het bad ook geschikt is voor senioren. De afsluiting is vanzelfsprekend waterdicht. Wanneer het bad zich vult, wordt de deur vergrendeld. Pas bij het weglopen van het water kan de deur weer open. De douche is te koop vanaf 4750 eu ro. Informatie: www.burgmans.nl Een zitmeubel waarin de botten- structuur van een koe zichtbaar is. Of een soort lamp die rea geert op het weer. Het zijn twee ontwerpen die te zien zijn tij dens de expositie New British Designer bij galerie droog@ ho me, Staalstraat 7a/7b in Amster dam. Volgens.de organisatoren is het Verenigd Koninkrijk naast Nederland momenteel een van de belangrijkste leveran ciers van design. Dat heeft voor al te maken met het Royal Colle ge of Art. De exposanten (Julia Lohmann, Wokmedia en Loop.pH) studeerden er de afge lopen drie jaar af. Het werk van de ontwerpers is voor het eerst in Nederland te zien. De exposi tie duurt tot en met 9 april. Informatie: De USX van Sealskin met muziek en licht. tuinschopje waar ik even op mocht stampen. Volgens de Tuinheer die mij hiertoe uitno digde kon je er met een tractor overheen rijden, maar die had ik niet bij me. Omdat partycoolers, terrasver- warmers, blikopeners en stoom- reinigers - hoe nuttig ook - niet echt mijn warme belangstelling hebben bleef ik bij de meeste stands niet lang hangen, maar van het kraampje waarvan de eigenaren zich 'de botanici' noemden kon ik mij nauwelijks losscheuren; allerlei bol-irissen, zoals Iris reticulata, Iris histrioi- des, en Iris danfordiae stonden hier al in volle bloei. Ze waren te koop voor €,50 per potvol. Geen geld. Ik begrijp dat de botanici een soort coöperatie zijn van gespe cialiseerde hobbykwekers die van tijd tot tijd wel iets willen foto GPD foto's GPD Een hedendaagse douche is meer dan alleen een simpel straaltje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29