PZC Als een parel op de dijk Ik kan hier mijn werk rondom me ophangen Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 4 maart 2006 Genieten met minder water DE VOORDEUR De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat, blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeuren van Zeeuwse huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een blik in zijn of haar leven. foto's Mechteld Jansen Een dubbel lessenaars dak was misschien een beetje veel van het goede. Met twee hoge, glazen puien zou het huis wel erg detoneren in een buurt schap waar verder alleen boerderijtjes en arbeiders huisjes staan. Jaap Scheele snapt achteraf zelf ook wel dat de Welstandscommissie zijn eerste ontwerp wat te gewaagd voor De Val vond. Maar de veranda liet hij zich niet van zijn huis snoe pen. Met een baan als civieltech nisch ingenieur had hij overal in Nederland kunnen wo nen. Ook in Brabant of de Rand stad had Scheele wel kunnen aarden, vermoedt hij. Maar hij ziet, hoewel hij nog maar 29 is, steeds meer vrienden terugko men naar hun geboortegrond. Zelf voelt hij zich ook nog steeds het meest een polderjon gen, iemand die de horizon wil zien en niet de schutting van de achterburen of een blinde muur. Toen de kans zich voordeed om een stuk grond te kopen op een steenworp van het ouderlijk huis, met uitzicht over de Klei ne Huissenspolder, bedacht hij zich niet lang. Temeer niet, omdat het verval len huisje dat op die grond stond al sinds mensenheugenis familiebezit is. Generaties Van Kerkvoordes - moeder van va ders kant - woonden in het huis je. Jaap kwam in zijn jeugdja ren zelf ook vaak over de vloer bij de vrijgezelle oudtante die er het laatst woonde. Die oudtante had al jaren niets meer aan wo ning en omliggende grond ge daan en de oom die het gedoetje na haar dood kocht, kwam er ook niet toe om zijn droomhuis te bouwen. Toen Jaap Scheele er nog eens rond keek, zag hij opeens een split-levelwonirig voor zich; een huis van waaruit je niet tegen de dijk keek - zoals tante en de Van Kerkvoordes voor haar deden - maar over de polder naar De Griete en de Wes terschei dedijk. Ideaal Voor het verwezenlijken van het ideaal moest het vervallen kotje tegen de vlakte. De (familie)his- torie was er toch al niet meer aan af te zien. Dat er tot ver na de Tweede Wereldoorlog nog een slagerij bij het huis hoorde, was alleen zichtbaar voor dege nen die het wisten. Een paar te geltjes met varkens die aan de slagerstijd herinneren, wil Jaap ooit nog eens in of op één van de muren van het interieur terug laten komen. Haast heeft hij daar niet mee, maar hij wil zijn huis zo langzamerhand wel eens afbouwen. Want Jaap Scheele had gedacht al lang in De Val te wonen. De slopershamer deed zijn werk ten slotte al direct na de bouwvak van 2004. De gevels - die tot de eerste machinaal gemetselde prefab-gevels behoren - ston den dat najaar in een paar uur overeind en vóór 2005 zat ook het dak op de woning. Hét duur de wat langer voor de kozijnen helemaal passend konden wor den gemaakt en ook het werk wat Jaap zelf wilde doen, vlotte niet al te erg. Drukke werkzaam heden en een maandje weg om Defensie te helpen bij een op- bouwproject in Irak kan Schee le aanvoeren als excuus. Het hielp hem ook niet echt dat hij 'niet al te handig is en niet al te veel geduld heeft', geeft hij rui terlijk toe. „Hoewel het ook iets heeft om een aantal dingen zelf te doen. Dat geeft ook weer veel voldoening." Scheele had die voldoening dezer dagen wel wat frequenter willen smaken. Na de eerdere tegenvallers had hij zich eind vorig jaar bedacht dat hij in februari toch wel in zijn woning moest kunnen trek ken. Maar de apparatuur in de keuken functioneert'na herhaal de pogingen van diverse installa teurs, nog niet en in de slaapka mer beneden lekte het deze week opeens. Aannemer en keu- kenboer moeten hun huiswerk dus nog eens over doen. Daar naast heeft Jaap zelf nog een paar klusjes ter afwerking lig gen, dus heeft hij nu zijn zinnen gezet op een glorieuze intrek op april of mei.Vóór de zomer moet het toch wel klaar zijn. De bu ren kijken al lang genoeg tegen een bouwplaats aan en als het echt lekker weer is, wil hij ook het een en ander aan het inrich- t.pn van de tuin gaan doen. Vóór ik een maand naar Afghanistan ga voor Defensie, moet ik het huis toch wel hebben ingewijd", hoopt Jaap. Het nieuwe huis is een van de opvallendste van De Val, het buurtschap tussen Zaamslag en Othene. Met zijn grote glazen pui glinstert het tijdens zonnig weer als een parel op de dijk. Komend vanuit de Grote Huis senspolder of vanaf De Griete, is het een baken in het polder landschap. De pui is niet zo hoog geworden als oorspronke lijk de bedoeling was. Een hoog lessenaarsdak met een katheder- tje aan de kant van De Val was een stap te ver voor de buurt schap. In het huidige, van duur zame materialen gemaakte pand met ouderwetse nok, kon de Welstandscommissie zich wel vinden. Water Zink en lood zijn nergens te vin den. De houten dakgoten zijn be kleed met een folie die niet uit loogt. Het water loopt uit die dakgoten naar de voormalige waterput, die dienst doet als re servoir voor een eigen grijs-wa tercircuit. Regenwater wordt ge bruikt om het toilet te spoelen, de auto te wassen en de tuin te sproeien. Sinds verblijven in de Verenig- de Staten wist Scheele zeker dat zijn huis een veranda moest heb ben. Het kostte hem heel wat overredingskracht - 'want hui zen in De Val hebben geen ve randa' - maar uiteindelijk gin gen de keurmeesters akkoord. Komende zomer moet Jaap Scheele als een koning over zijn 'rijk' kunnen uitzien. Op een na tuurreservaat voor zijn uitkijk- pui, dat er in het kader van na tuurcompensatie voor de Wester- scheldeverdieping zou kunnen komen, durft hij nog niet te reke nen. Maar vanuit de kamer of de voortuin ziet hij een paardenwei- tje, de dijk van de Westerschel- de, buurtschap De Griete en de twee windmolens in de Een- dragtpolder. De schommelstoel op de veran da biedt zich op op een water plas, het weeltje waaraan de buurtschap zijn naam te danken zou hebben. De Val moet zijn ontstaan na een overstrominkje, waarbij dijkval of oeverval op trad. De waterpartij in 'het cen trum' van De Val ligt voor een groot deel op het grondgebied van Scheele. Hij voelt zich dan ook verplicht om de omliggende grond een beetje aan te kleden. „Tot nu toe lag er een weilandje, maar ik wil er een echte tuin van maken. Als het huis deze zo mer mrjn thuis is, lijkt het me tijd voor een inwijdingsfeestje: een gezellige bijeenkomst waar bij alle inwoners van De Val eens kunnen zien wat er aan de rand van hun buurtschap is bij gekomen." Want Jaap Scheele mag dan ci vieltechnisch de hele wereld als zijn thuis beschouwen, in De Val is hij weer die polderjongen uit Zaamslag die bij in zijn hart altijd blijft. René Hoonhorst Detraplift zit er nog in. Het stoeltje is klaar om naar boven te gaan. Maar Kees van de Valk, kun stenaar en tijdelijk bewoner van het leegstaande Mon- dragon in Zierikzee, neemt gewoon de trap naar zijn atelier in de voormalige havenzaal. Het is even doorlo pen, want het is behoorlijk koud in de 'entree'. Kees ge bruikt slechts een deel van het pand en alleen daar is het verwarmd. „Ik woon hier als "een soort antikraker. Op de acceptgiro's voor gas- water-en licht stond anti- kraakkunstenaar Kees de Valk", glimlacht hij. „Het is voor de gemeente handig dat ik hier ben. Ik kan doorge ven als het ergens lekt of zo en het pand zal nu niet snel gekraakt of verder vernield worden." Het is tijdelijk, weet Kees. Als zich een nieuwe 'gebrui ker' aandient, moet de kunstenaar binnen een maand zijn boeltje pakken en vertrekken. Maar daar maakt hij zich vooralsnog niet al te veel zorgen over. De ver koop Van het monumentale pand is verre van eenvou dig. „Ik hoop dat het opnieuw een culturele bestem ming krijgt. Het zou zonde zijn als hier een stel yuppen- appartementen komt." In zijn atelier op de eerste verdieping is het behaaglijk. Het winterse zonlicht stroomt door de grote ramen aan de voorzijde naar binnen. Een heerlijke werkplaats. Aan de wanden hangt een nieuwe serie werken. „Dat is het voordeel van het werken hier. De ruimte beïn vloedt mijn werk. Niet in grootte, maar in hoeveelheid. Nu hangen de werken waarmee ik bezig ben, rondom me. Dan kan ik terugkijken naar wat ik gedaan heb, de samenhang zien. Ik ben nu bezig met een serie van veer tig werken, met als uitgangspunt het naakt, het land schap, het stilleven en het portret. Van ieder thema maak ik tien versies. Ik ga steeds verder de diepte in. Op zoek naar het nog niet ontdekte. En dan is het fijn als ik die werken zo kan ophangen, 's Avonds kan ik er lekker vanaf mijn bank naar kijken. Ik heb hier echt mijn eigen wereld. Ik word bijna niet gestoord. Het is hier verrukkelijk. Mondragon kent een rijke geschiedenis. Van woonhuis in achttiende en negentiende eeuw tot sociëteitsge bouw, hotel-restaurant en theater. Kunst blijft tot nu toe verbonden met Mondragon. Victor Hugo verbleef er en beschreef zijn reis door Zeeland later uitgebreid. Theater en muziek volgde en nu schilderkunst. Maar het verval heeft hard toegeslagen, blijkt tijdens een 'rondleiding'. In de voormalige keuken, helemaal beneden lijkt alsof er een oorlog heeft gewoed. De sfeer is haast luguber. Het is er halfduister en alles is vies of kapot. Een a-viertje met openingstijden van het restaurant ligt op de vuile tegelvloer. Op de begane grond geeft Kees les. De openslaande deuren bieden zicht op de haven. „Als ik hier zomers buiten zit, ben ik geen vijf minuten alleen. Iedereen stopt voor een praatje. Heel Schouwen heeft wel iets met Mondragon gehad." Boven heeft Kees een kleine thuisbioscoop met negen, roodpluchen stoelen. Verder heeft hij er een keukentje en een badkamer. Op de grote karakteristie ke zolder staat een groot logeerbed. En een bar, buiten gebruik. „Ik heb ook nog een privé-domeintje. Maar daar mag niemand in." Wij helaas ook niet. Annemarie Zevenbergen In en om het huis moet nog het een en ander worden afgewerkt. Jaap Scheele liet zijn ideale huis bouwen met riant uitzicht over de polder. foto's Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27