PZC Geen plek meer onder de Spaanse zon Polen kent kortgenekte zwoegers en snelle jongens 2b Pensionado's overspoelen de costa's zaterdag 4 maart 2006 De Spaanse kust slibt dicht. Niet vanuit zee, maar door de groeiende stroom gepensio neerden met in hun kielzog een leger van eigen artsen, verple gers, makelaars en supermarkt- houders. Van integratie is geen sprake. Het Florida van Europa krijgt vele, vaak foeilelijke ge zichten. Klokslag acht uur doven de lich ten in de toneelzaal van het cul tureel centrum van Alfaz del Pi. De Nederlandse amateurtoneelgroep Po dium presenteert Het vreemde paar. Nederlanders aan de Costa Blanca snuiven een avondje cultuur van eigen bodem. 'Buikpijn van het lachen', heeft het Nederlandstalige krantje Hallo in de voorbeschouwing gegaran deerd. Voor de Spanjaarden elders in het ge bouw is het nog lang geen avond. Moe ders met kinderen zoeken in de biblio theek een boek, een verdieping hoger beoefenen vrouwen yoga. Op het grote plein voor het centrum proberen ska ters indruk te maken op de meisjes. Het Nederlandse paar op weg naar de voorstelling - hij grijs, in vrijetijdskos- tuum; zij geblondeerd in mantelpak - vormt een schril contrast met het Spaanse gekrioel. Het Casa Cultural is het kloppend hart van Alfaz del Pi, een dorp met zestienduizend inwoners aan de Costa Blanca. het ligt twee kilometer uit de kust. Aan de gevel van het gemeente huis hangen drie vlaggen, de Spaanse, de Valenciaanse en het gemeentelijke vaandel. De oude mediterrane pijn boom midden op het plein staat sym bool voor de zwaar bevochten zelfstan digheid van Alfaz del Pi, meer dan een eeuw geleden. Het móest zich los vechten van een oorlogszuchtige buur gemeente. Nu dreigt het opnieuw te worden opgeslokt, ditmaal door de buitenlanders. Op het terras tegenover het gemeente huis klinkt een mengelmoes van talen. Noors en Nederlands voeren de bovem toon. Als. de mensen in het Spaans worden aangesproken, volgt een niet-begrijpend schouderophalen. Al faz, vroeger e'en dorp van arme boeren die leefden van de amandelteelt, heeft zich mee laten slepen door het toeris me dat de Spaanse kust sinds het mid den van de vorige eeuw overspoelt. De schaapherder werd makelaar; de bak ker projectontwikkelaar. Politiek „Officieel heeft nog maar 49,1 procent van de inwoners Spaans bloed"zegt Miguel Perez op de afdeling statistiek van het dorp. „In werkelijkheid is het aantal buitenlanders veel groter, min- stens 60 procent. Lang niet iedereen staat ingeschreven." Hij gaat met zijn vinger langs de getallen. De Engelsen vormen de grootste groep, met meer dan tweeduizend ingezetenen. Dan volgen de Nederlanders met 1418 zie len. Is de verhouding tussen Spanjaar den en buitenlanders niet wat scheef komen te liggen? Perez voelt zich niet bevoegd om op die vraag te antwoor den. „Dat is politiek, daarvoor moet je bij de burgemeester zijn.'" Gabriel Such, eerste burger namens de conservatieve Partido Popular, de partij die de laatste tijd veel in het nieuws is vanwege het gedogen van il legale bouwprojecten en speculatie: „Wij zijn van oudsher gewend aan bui tenlanders in onze gemeente. De eer ste groepen kwamen hier al in dé ja ren zeventig." Such vindt dat zij het in Alfaz nog redelijk bescheiden hou den. Buurtgemeenten als Calpe en Ro- jales scoren meer dan 65 procent bui tenlanders. In San Fulg'encio heeft zelfs 69 procent van de ruim achtdui zend inwoners een niet-Spaanse natio vm- im De meest buitenlandse gepensioneerden willen niets meer dan genieten van hun rustige oude dag. foto Henk van den Boom/GPD naliteit. „Economisch is het erg inte ressant," aldus Such. „Het zijn vrij wel allemaal ouderen met een stevig pensioen. Dat geven zij hier uit. Zij moeten wonen, eten en recreëren. Wij leven in Alfaz van dè dienstverle ning." Zoals Such denken de meeste kustgemeenten. Het is een onuitge sproken beleid om van de Spaanse kust het Florida van Europa te ma ken. De hoofdrolspelers in het proces zijn de projectontwikkelaars en dé aannemers, ondersteund door politici die vaak nauwe banden hebben met de onroerendgoedsector. Waren hun plannen tot op heden nog redelijk overzichtelijk, de laatste vijf jaar is er sprake van een alles verslin dende bouwwoede, zegt socioloog José Miguel Iribas. „Er is geen enkele controle meer." Met name aan de Cos ta Blanca kunnen projectontwikke laars ongehinderd hun gang gaan. De grenzen zijn al lang overschreden. De bemoeienis van de Europese Commis sie, die de deelregering van Valencia onlangs dringend heeft verzocht een bouwstop in te voeren, heeft geen in-, druk gemaakt. Net als de waarschu wing van het waterbedrijf, dat er geen drinkwater is voor de nieuwe projec ten die op stapel staan. Volgens voorzichtige schattingen zijn er kant en klare plannen voor ruim 1,5 miljoen nieuwe woningen,.veelal geprojecteerd rond golfbanen. Meer naar het zuiden, aan de Costa del Sol, is het zo mogelijk nog erger. Tuin bouwgebieden en beschermde natuur parken worden opgeofferd. Iribas: „Wij zijn bezig om de kip met de gou den eieren te slachten. Straks wil hier geen buitenlander meer komen, om dat het veel te vol wordt." De woor den van Iribas lijken al achterhaald. Langs de kust klinken steeds luidere protesten tegen de voortgaande verste delijking. Vreemd genoeg komen die klachten niet van de Spanjaarden, maar van buitenlanders die hun rust in gevaar zien komen. Burgemeester Such: „We kregen acht honderd bezwaarschriften tegen het nieuwe ontwerp ruimtelijke ordening. Grappig genoeg waren die bezwaren allemaal afkomstig.van buitenlan ders. Vooral Duitsers en Nederlanders maken zich erg druk over de ontwikke ling van onze kust." In Barranco Hon do, een afgesloten woonwijk van Al faz del Pi, waar de meeste Nederlan ders wonen, is het oer-Hollands gezel lig. Zoals bijna elke ochtend wordt in de Club los Holandeses verwoed ge bridged. Aan een tafeltje terzijde heb ben Ruud van den Born en Albert Kif- fen, algemeen bestuurslid en penning meester van de 370 leden tellende vere niging, goed overzicht over hun kud de. Zij maken zich niet echt zorgen over de toekomst van de costa's. Veel ur genter is het vinden van een oplossing voor het rookverbod dat sinds 1 janua ri van kracht is en dat ook de club treft. „Misschien kunnen wij als 'be sloten club' worden aangemerkt. Dan vallen wij buiten de wet. Juristen zoe ken dat uit." Zorgverzekering Een nog groter probleem binnen de Nederlandse kolonie is de nieuwe zorgverzekering. „Daar liggen onze mensen wakker van", aldus Kiffen. Hij zelf zit in een overkoepelend be stuur van Nederlanders in het buiten land, dat met alle mogelijke middelen probeért minister Hoogervorst van Volksgezondheid af te remmen. De kern van de zaak is dat de pensio nado's de nieuwe zorgwet voelen als een aantasting van him vrijheid, zegt huisarts H. Koenders in zijn praktijk aan de drukke weg tussen La Nucia en Benidorm. „Zij zijn hier gekomen om in een prettig klimaat het laatste cjeel van hun leven door te brengen en nu hakt de Nederlandse regering daar op in. De mensen raken in paniek, om dat zij verplicht worden zich bij de Spaanse gezondheidszorg aan te slui ten. Dat maakt veel ouderen bang. Je moet niet vergeten dat vrijwel nie mand Spaans spreekt en dat veel van deze mensen nog met één been in Ne derland leven." Een Engels Onderzoek heeft onlangs aangetoond dat de buitenlanders die aan de Spaanse kust resideren totaal niet zijn geïntegreerd. Zij leven geïso leerd in nationale enclaves en spreken nauwelijks of geen Spaans. Zij zijn af hankelijk van hun jongere landgeno ten die een gat in de markt hebben ont dekt. Zoals Petra van 'loeren, die vorig jaar een Nederlandse supermarkt annex lunchroom opzette met puur Neder landse producten. Terwijl de Spaanse winkels om vijf uur, na de siësta, weer open gaan tot een uur of negen, sluit Petra om zes uur haar zaak. „De men sen hebben hun Nederlandse levensrit me behouden. Om zes uur zitten zij voor de televisie." Petra woont zelf al zeven jaar in Spanje, maar ook zij heeft haar kinderen nog nodig om te vertalen. „Ik ben hier als een Turk in Nederland." Burgemeester Such wil de buitenland se kolonies in zijn gemeente geen get to's noemen, maar hij geeft toe: „Het zijn veelal oudere mensen die veel thuis zitten en zich niet met de Spaan se samenleving bemoeien. Zij komen hier voor een rustige oude dag. Je kunt niet verlangen dat zij op hun leef tijd nog integreren in de Spaanse sa menleving." Henk van den Boom Polen heeft nooit een vaste plaats gehad op de Europese landkaart. Aan het be gin van de zeventiende eeuw strekte het ko- ninkrijk Polen, in combinatie met het groot hertogdom Litouwen, zich uit van iets ten oosten van de Oder tot voorbij Kiev. Na drie delingen was er na de achttiende eeuw niets meer van Polen over. Pas in 1918 kreeg het weer een plek op de kaart; tot 1939, toen Stalin en Hitier het land deel den. Van 1945 tot 1989 maakte Polen deel uit van het Sovjetrijk. Nu is het een van de nieuwe lidstaten van de Europese Unie. Vrijwillig. Premier Kazimiersz Marcinkiewicz geeft het volmondig toe. „Polen heeft nog een lan ge weg te gaan. De bezem moet door de cor ruptie en wij saneren de bureaucratie voor een beter investeringsklimaat. Wij hebben tien miljoen goed geschoolde jonge mensen en nog steeds lage lonen. Dat zijn belangrij ke troeven die Polen moet uitspelen." Het monumentale regeringspaleis met de fraaie kroonluchters zweemt naar het Krem lin. Die indruk wordt versterkt door de eer ste minister, die wat weg heeft van Poetin. Marcinkiewicz is een bleke man met dun -blond haar, blauwe ogen en zuinige lippen waaromheen zelden een glimlach speelt. Aan vastberadenheid ontbreekt het hem met. Zijn nationalistisch getinte minder- Premier Marcinkiewicz van Polen: „Ons lid maatschap van de EU is een enorme plus, een waarborg voor onze vrijheid en een sti mulans voor de economie." foto Bob Kroon/GPD heidskabinet zit nauwelijks honderd dagen in het zadel en moet zich nog bewijzen. Polen is een natie van twee samenlevingen, een tweesporen-maatschappij. Enerzijds de stadsbevolking met een goed opgeleide, jon gere generatie. Die wil vooruit, is pro-EU en leert Engels. De tegenhanger bewoont het agrarische platteland, een bolwerk van nationalistisch conservatisme en het club huis van de Rooms-Katholieke Kerk. Hier geen disco's of neonreclames van Philips of Nokia, maar Mariabeeldjes met bloemen bij rood bakstenen boerderijen, te midden van korenvelden en tuinderijen. Polen telt achthonderdduizend landbouwbe drijf j es met twee miljoen boeren - kortge nekte zwoegers met eelt op de knuist en de ziel. Een jaarinkomen van zo'n 3000 euro. De miljardensteun uit Brussel belooft einde lijk een wat zonniger toekomst en er lopen 1,4 miljoen subsidieaanvragen. Desondanks staat het laagopgeleide land volk argwanend tegenover Europa en de snelle jongens in Warschau. Poolse boeren groeiden op onder een communistisch sys teem dat zij als vrome katholieken verfoei den. Zij hadden wel een mate van sociale ze kerheid en in tegenstelling tot de Sov jet-Unie waren hun landerijen nooit genatio naliseerd. Banvloeken Het boegbeeld van de boerenstand is de fun damentalistische pastoor Tadeusz Rydzyk, met zijn Radio Maryja en tv-station Trwam, ofwel: Ik zal handhaven. De clericale acti vist houdt het zwartekousenvolk in het ga reel met een dagelijks menu van kerkmissen en banvloeken tegen abortus, homo's, joden en de Europese Unie. Hoewel Rydzyk in de steden wordt verguisd en zelfs het bisschoppenconvent afstand neemt van de eigenzinnige pater, gaat zijn boodschap er in als koek. Dit verklaart ook de recente verkiezingsnederlaag van het li berale Burgerplatform. Slechts 40 procent van de Polen trok ter stembus, maar Rydzyk wist zijn achterban wel massaal te mobilise ren. Zo werd de nationalistische Partij voor Wet en Rechtvaardigheid (PiS) van de tweeling broers Kaczynski de grootste partijDe ene is nu staatspresident; de andere partijleider. Partijgenoot Marcinkiewicz werd premier. De Kaczynski's timmerden een parlementai re meerderheid in elkaar door een pact met twee splintergroepen - de ultra-roomse Li ga van Poolse Families en de agrarische Par tij voor Zelfverdediging. Dit verstandshuwe lijk is volgens vele analisten geen lang leven beschoren. „Het is geen uitzondering dat bij verkiezin gen 35 procent van de stemgerechtigden om zwaait naar een andere partij", zegt buiten landredacteur Tomasz Surdel van de War- schause krant Gazeta Wyborcza. „Als die dan aan de macht komt, zoals de nu PiS, be landen partijvriendjes meteen op sleutelpos- ten. Dit soort koehandel ondermijnt het de mocratische bestel." Zuivering Zo vervingen de gebroeders Kaczynski prompt na hun stembuszege twaalf ambas sadeurs van het vroegere bewind; en Marcin kiewicz wil het bestuursapparaat zuiveren van communisten. Geen geringe klus, want de partij telde destijds drié miljoen leden en de ambtenarij wemelt nog van al dan niet bekeerde communisten. Zelfs de populaire ex-president Aleksander Kwasniewski was een ex-communist. De zuivering wordt door velen dan ook gezien als stroop om de mond van de nationalisti sche achterban. Dat klopt niet, zegt premier Marcinkiewicz. „De zuiveringsactie is geen heksenjacht. Neem de militaire inlichtingen dienst. Die erfenis uit het communistische verleden moet worden geliquideerd. Ieder een die zich heeft misdragen kan op snel recht rekenen." Hoe staat Marcinkiewicz zelf ten opzichte van de buitenwereld? In het gesprek zet de premier zijn beste Europese beentje voor. „Ons lidmaatschap van de EU is een enor me plus, een waarborg voor onze vrijheid en een stimulans voor de economie. De zaken wereld wil onmiddellijk over op de euro, maar daarvoor zijn we nog niet klaar. Trou wens, ik meen dat ook in oudere EU-landen niet iedereen zo wild is over die euro", zegt Marcinkiewicz met een knipoog naar Neder land. „Polen houdt zich aan het verdrag van Maastricht en de inflatie is laag. JVij stap pen zeker over op de euro, alleen is er nog geen datum." En eên verdere uitbreiding van de Europese Unie? Zachtjes aan, meent de premier. „Al leen als dat de democratie en de collectieve veiligheid bevordert. In dat verband is onze sterke relatie met de Verenigde Staten van vitaal belang." Paard van Troje Minister Stefan Meller van Buitenlandse Za ken beaamt dit, zij het met enig voorbe houd. „Wij dansen niet naar het pijpen van: Washington", zegt Meller. „Polen is geen Amerikaans paard van Troje in Europa." Bij de oosterbuur van Polen, het rode Wit-Rusland, denkt dictator Loekasjenko daar vermoedelijk anders over. Sinds kort. bestoken dagelijks twee Poolse zenders Eu ropa's laatste stalinistische bolwerk met de mocratische voorlichtingscampagnes. Dank zij miljoenensteun uit Washington en Brus sel. In Warschau geeft men, volstrekt te recht, de voorkeur aan verre vrienden bo ven een slechte buurman. Bob Kroon foto Henk van den Boom/GPD De bouwers rukken steeds .verder in het binnenland op, zoals hier bij Benidorm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25