PZC Einde bordeelverbod, ellende gaat door Ahold speelt welles-nietes op hoog niveau Nu ben ik dus een hoer zaterdag 4 maart 2006 Terwijl de politie bordelen met een vergunning contro leert, worden op het internet vrouwen in alle smaken en kleu ren verhandeld. Vaak tegen hun zin. Met de afschaffing van het bordeelverbod, ruim vijf jaar ge leden, is de stoep mooi schoonge veegd. Nu de rest nog. Het voorstel klonk zo eenvoudig en mooi. Met de afschaffing van het bordeelverbod in 2000 zou het oudste beroep ter wereld eindelijk de erkenning krijgen die het verdiende. De prostituee werd een vrouw die net als anderen haar werk deed en keurig belasting ging afdragen. Zij kwam in loondienst te werken en kreeg bij ziekte doorbetaald. Met een gecontroleerde branche zou in Neder land voor uitbuiting en vrouwenhan del geen plaats meer zijn. Dat was de hoop; die blijkt ijdel. Of hoeren anno 2006 beter af zijn, is zeer de waag. Het illegale, ondergrondse circuit is sinds de legalisering gegroeid en door het internet volledig uit het zicht van politie en hulpverleners verdwenen. Vrouwen die eerst tippelden of achter de ramen stónden, werken nu vanuit een willekeurig woonhuis. Dat sommigen gedwongen de hoer moeten spelen staat vast, maar naar de exacte omvang van de misstanden blijft het gissen. Harde cijfers zijn er niet. Internetsites waar zwangere vrouwen, illegalen of minderjarigen worden aangeprezen doen echter het ergste vermoeden. Ondertussen kan een vrouw werk zaam in een bordeel mét vergunning vaak fluiten naar een goed arbeidscon tract. „Zij is dan ook niet in loon dienst, maar zij werkt als zelfstandi ge", zegt André van Dorst, voorzitter van de vereniging exploitanten relax- bedrijven. Een prostituee huurt slechts de facili teiten in een club. De bordeelhouder is formeel niet haar baas. „Zij heeft zo alle vrijheid om klanten te weigeren en zelf haar uren te bepalen. Prostitu tie is namelijk geen gewoon beroep. Het gaat wel om de lichamelijke inte griteit van een vrouw." Mooie woorden, maar de vrijheid van eert prostituee is beperkt, merkt Rija Blaauw, beleidsadviseur van de ge meente Groningen, schamper op. „De huurprijzen zijn idioot hoog." D'e meisjes betalen in haar stad 500 tot 750 euro per week. Veel klanten weige ren is er dan niet bij, laat zij doorsche- meren. „Exploitanten buiten deze si tuatie uit." Gedwongen Dat gedwongen prostitutie moeilijk is tegen te gaan, bewijst Karin (18) uit Vlissingen. Toen zij vorig jaar door haar beste vriendin aan Maarten, een mooie Nederlandse jongen van 24, werd gekoppeld, zag zij niet wat voor engerd hij was. Dat ontdekte zij pas na een relatie van vier maanden. Dan ziet zij ineens haar weekendtas in de gang staan. Maarten heeft er de sexy lingerie ingestopt die hij eerder ca deau gaf. Alleen heeft hij dit keer geen romantisch weekendje voor ogen. „Het wordt tijd dat je me gaat terugbetalen", bijt hij haar toe. Zijn ogen staan ijzig en afstandelijk. „Ik weet inmiddels waar je ouders wo nen en waar je zusjè op school zit", zegt hij beheerst, terwijl hij een pi stool uit zijn binnenzak haalt. „Dus doe niet moeilijk, anders gaan ze er aan." Met kracht wordt Karin vervol - Karin heeft achteraf gezien nog geluk gehad. Haar doodsbange blik is haar redding geweest. Evenals het feit dat zij achter de ramen stond en niet via de onzichtba re netwerken van de escortbranche werd bemiddeld. foto Niels Westra/GPD gens de auto ingesleurd. Voor ze kan tegensputteren, rijdt de wagen weg. Op de Amsterdamse wallen voert hij haar af naar een pand vol kleine'ka- mertjes. Eén van de bespiegelde ruim tes met een bed en televisie is voor haar, duidt hij. De condooms en de tu be glijmiddel liggen al klaar dus zij kan direct aan de slag. Een minuut la ter zit Karin rillend van angst in een minuscuul bh'tje en slipje op een kruk voor het raam. Te wachten op haar eerste klant. Het zal de derde man worden met wie ze ooit seks heeft ge had. Alles staat van tevoren vast. De prijzen en wat ze er voor moet doen. Weigeren durft zij niet. En weglopen kan niet. Maarten heeft zijn neef en broertje ingehuurd om haar in de ga ten te houden. Zij noteren hoeveel klanten er langskomen en nemen de winst mee. Werkt zij niet mee, dan wordt een pistool tegen haar slaap ge zet. „Mijn eerste klant was een Griek. Ik deed maar wat." Karin gruwelt. „Bin nen tien minuten stond hij weer bui ten." Zelf staat zij na afloop huilend onder de douche. „Om de viezigheid van mij af te schrobben. God, wat voelde ik me goedkoop. Nu ben ik dus .een hoer, dacht ik." Bijkomen van de schrik kan zij niet. Direct na de was beurt wordt zij weer naar de kruk ge dirigeerd. Zo werkt zij tien tot twintig mannen per dag af, zeven dagen per week van zes uur 's avonds tot negen uur 's ochtends. Zonder pauzes. Bizarre dingen worden van haar ver langd. Het begint steeds meer pijn te doen. Tijdens de daad staart zij wezen loos naar haar spiegelbeeld of pro beert zij stiekem haar nagels te vijlen. „Alles om maar even aan iets anders te denken en cüe minuten te overle ven." Als een klant of collega haar angst en pijn opmerkt en vraagt of ze het wel vrijwillig doet, ontkent ze in alle toonaarden dat zij wordt gedwon gen. De politie moet meer opsporingsbe voegdheden krijgen om de branché te zuiveren van dit soort wantoestanden, vindt Karina Schaapman. Zij is Am sterdams PvdA-raadslid en voormalig prostituee. „Wij weten nu vaak wie de pooiers zijn, maar wij kunnen er niets aan doen omdat er geen aangifte te gen hen ligt." Zij pleit voor een aparte prostitutiewet. „Je moet de prostitutie niet als een gewoon vak behandelen. Want dat is het niet." Samen met collega-raadshd Amma Asante schreef Schaapman vorig jaar de notitie Het onzichtbare zichtbaar gemaakt, waarin zij de Amsterdamse prostitutie ontmaskert. „De bedoelin gen van de Tweede Kamer waren des tijds goed", merkt zij op, „maar zij zijn bij de afschaffing van het bordeel verbod een aantal dingen vergeten." Zo is de bereidheid van de klant om naar een legaal bordeel te gaan zwaar overschat. „Hoerenlopers willen ano niem blijven en zo min mogelijk beta len", legt zij uit. Tegen bodemprijzen bieden sommige pooiers meisjes aan, in krantenadvertenties, maar steeds meer via seksontmoetingssites op in ternet. De klant en de prostituee wisse len prepaidtelefoonnummers uit en spreken thuis af, op een parkeerter rein of op een hotelkamer. Legale bordeelhouders moeten lijd zaam toezien hoe de illegale escort branche een vlucht neemt. Terwijl zij voortdurend worden gecontroleerd, belasting betalen en vergunningen aanvragen, trekt het zwarte circuit zich van niets en niemand iets aan. Leegloop De gelegaliseerde bordelen kampen met leegloop. Toen het bordeelverbod werd afgeschaft, waren er nog elfhon derd legale bordelen in Nederland. Ruim vijf jaar later is dat aantal ge slonken naar 750. Anders dan bij de bordelen is de escortbranche ongrijp baar. Toezicht houden is vrijwel onmo gelijk. Escort beperkt zich namelijk niet tot de gemeentegrenzen. Een meis je werkt drie weken vanuit Antwer pen, daarna woont zij tijdelijk in Den Haag of Rotterdam. Maria de Cock van Stichting tegen Vrouwenhandel laat geen kans onbe nut om minister Donner van Justitie ervan te overtuigen dat decentralisa tie van de prostitutiepolitiek heel slecht werkt. „Vrouwenhandel is een internationaal probleem", beklem toont zij. Criminelen zijn inventiever geworden. „Het gebeurt allemaal op internet en via sms'jes. De politie heeft daar geen antwoord op." Dat lokaal beleid zijn beperkingen kent, merken zij ook in Groningen. De stad verstrekt vergunningen aan 65 bordelen en vijf escortbedrijven. De bedrijven worden wekelijks gecontro leerd. In het begin werden vrouwen uit Oost-Europa zonder werkvergun ning aangetroffen, nu niet meer. De reguliere branche is redelijk schoon, geeft Blaauw aan, maar nu vindt op het platteland de illegale prostitutie Groningen is voorstander van een lan delijke prostitutiewet. Amsterdam staat om een escortwet te springen. Al leen in Eindhoven bestrijdt de politie de illegale escort vooralsnog actief. Zij laat meisjes naar een hotel komen om ze daar ter plekke op papieren en vrijwilligheid te controleren. Hiermee balanceert de politie wel op het rand je van uitlokking, wat strafbaar is. Ondanks alles vinden betrokkenen dat de poging om via afschaffing van het bordeelverbod de werksitiuatie voor prostituees te verbeteren niet heeft gefaald. Het legale deel van de branche is er toch op vooruit gegaan. Het ontbreekt de branche aan zelfrei nigend vermogen, aldus Schaapman. „Niet zo gek, want jarenlang werkte het samen met het criminele circuit. De huidige wetgeving moet een eerste uitgangspunt zijn." Het begin van een ommekeer dus. Waar volgens haar pu blieke verontwaardiging voor nodig is. De naïviteit en maatschappelijke excuses als: 'Ach, uitwassen heb je toch altijd? Zo'n vrouw hoeft het toch niet te doen?', kan Schaapman zo lang zamerhand niet meer horen. Agenten Karin heeft achterafgezien nog geluk gehad. Haar doodsbange blik is haar redding geweest. Evenals het feit dat zij achter de ramen stond en niet via de onzichtbare netwerken van de es cortbranche werd bemiddeld. „De hoe- renmadam in mijn pand vertrouwde het niet. Ze bleef vragen of ik dit wel wilde." Karin zwijgt even. „Ik schud de dan mijn hoofd. Ik was als de dood dat Maarten erachter zou komen." Na een maand tikken, op aanraden van de hoerenmadam, toch twee agen ten tegen haar raam. Zij willen Karins papieren zien. Weer ontkent Karin te gen haar zin als hoer te werken. De agenten geloven er niets van. Zij laten een kaartje achter voor als zij zich be denkt. Zij hebben een schuiladres waar zij naar toe kan voor hulp, vertel len zij. De politie is nog geen tien minuten weg als Karin naar de hoerenmadam rent en haar smeekt het nummer te bellen. „Daarna ging het snel. De poli tie zette de straat af en haalde me in mijn badjas op." Karin wordt naar As- ja, onderdeel van vrouwenopvang Fryslan, in Leeuwarden, gebracht en brengt een half jaar door op een onder duikadres. Maarten blijkt een bekende te zijn. Hij wordt ook verdacht van mishande ling en een poging tot moord. Als de politie diezelfde dag nog bij zijn huisa dres aanbelt, is de vogel gevlogen. Tot op heden is hij niet gepakt. Of hij ooit wordt veroordeeld voor uitbuiting en mensenhandel is onzeker. Karin heeft besloten geen aangifte te doen. Daar voor zit de angst te diep. Floor Ligtvoet Om veiligheidsredenen zijn de namen van Karin en haar pooier gefingeerd. Na een onderzoek van bijna drie jaar be gint maandag voor de rechtbank in Amsterdam de strafzaak tegen vier ex-top- mannen van Ahold. Er is gesjoemeld met cij fers, maar wie wist er van? De heren wijzen allemaal naar elkaar. In de jaren negentig onaantastbaar en in binnen- en buitenland een toonbeeld van de ideale topman: Cees van der Hoeven. De Ahold-bpas leidde het supermarktconcern tot in de top van de (supermarkt)wereld. Als manager won hij prijs na prijs. Maandag moet hij plaatsnemen in het be klaagdenbankje van de rechtbank van Am sterdam. Samen met drie andere ex-topman nen wordt hij verdacht van valsheid in ge schrifte en het misleiden van beleggers. Terug naar maandag 23 februari 2003. Ahold liet die dag de financiële markten sid deren met de melding van een voor Neder landse begrippen ongekende boekhoudfrau de. Managers van het Amerikaanse dochter bedrijf US Foodservice bleken voor bijna een miljard dollar te hebben gesjoemeld met de omzet. Ook in Nederland was crea tief omgegaan met de boeken. De beurs koers dook omlaag en Ahold lag op zijn rug. Zwarte maandag Het hep destijds eigenlijk al een paar jaar niet meer zo lekker met Ahold, dat in 2002 de eerste winstwaarschuwing sinds 1973 moest afgeven. Zwarte maandag sloeg alles. Het voormalige paradepaardje was in één klap een paria geworden in de financiële we reld. Nu, drie jaar later, bestaat Ahold nog steeds. De nieuwe topman Anders Moberg heeft het bedrijf, weliswaar sterk afge slankt, overeind gekregen. Er is niet alleen gesaneerd, de Zweed haalde ook topadvo caat Peter Wakkie binnen om de talloze juri dische valkuilen te omzeilen. Het concern is inmiddels verlost van vrijwel alle claims en strafvervolgingen. In Neder land en de VS heeft Wakkie schikkingen ge troffen met de financiële autoriteiten, open bare aanklagers en boze beleggers. Verve lend, vanwege de publiciteit, maar ook niet veel meer dan dat, is de nog resterende straf zaak tegen de vier oud-bestuurders. Naast Cees van der Hoeven gaat het om de voormalige financiële topman Michiel Meurs, ex-bestuurder Jan Andreae en de Zweedse oud-commissaris Roland Fahlin. Hen wordt, samengevat, verweten dat zij wisten van, en/of zelf verantwoordelijk wa ren voor, geheime brieven (de veelbespro ken 'Side letters') waarmee Ahold haar cij fers kunstmatig oppompte. De fraude bij US Foodservice wordt hen niet ten laste gelegd, het Openbaar Ministe rie concentreert zich uitsluitend op het ten onrechte volledig in de concernresultaten meetellen van deelnemingen. Op papier deed Ahold het voorkomen alsof het de volledige zeggenschap had over vier joint ventures, in Guatemala, Brazilië, Ar gentinië en Zweden. Zo kon Ahold de resul taten van de vier bedrijven volledig meetel len in het totale concernresultaat, terwijl het slechts voor minder dan de helft eige naar was van die bedrijven. Deze construc tie werd vastgelegd in de 'Control letters'. Om de top van de vier bedrijven gerust te stellen, werden met hen in het geheim vier 'Side letters' opgesteld waarin Ahold haar zeggenschap ontkende. Deze documenten werden volgens het OM niet aan huisaccoun tant Deloitte getoond, maar ze verdwenen a&deris. een. diepe, la op het hoofdkantoor in Zaandam. In hun verslaving aan groeicij fers in de dolle jaren negentig hebben de he ren de buitenwereld hiermee bewust mis leid. stelt het OM. Wie de brieven ondertekend heeft, staat wel vast. Dat waren, wisselend, Van der Hoe ven, zijn financiële topman Meurs en oud-bestuurder Andreae. Maar wie bedacht deze constructie? Was iedereen op de hoogte van de bedoeling van de 'Side letters' toen hij er zijn handtekening onder zette? En wie hield de brieven achter voor boekhouder De loitte? Tijdens het onderzoek, dat in de zo mer van 2003 vaart kreeg, kwamen verdedi ging, OM en de rechtbank meerdere malen bijeen. In zogenaamde regiezittingen werd de voortgang van het onderzoek besproken. Bij de eerste zitting in oktober 2004 versche nen alle verdachten, behalve Meurs. Juist hij, de oud-topman die over de boeken ging, kreeg van de rest al snel de zwartepiet. „Ik was op de hoogte van de Side letters... het achterhouden ervan is een ander ver haal", liet Andreae weten. Zijn raadsman, J. Sjocrona, was nog duidelijker. „De beslis sing om ze niet aan de accountant te tonen was uitsluitend door hem (Meurs, red.) geno men en daar heeft Meurs nooit met anderen over gesproken." Ook Van der Hoeven hield vol lange tijd niet geweten te hebben dat er documenten werden achtergehouden. Raads man E. van Liere liet echter namens Meurs weten dat die de 'werking en doel van de Si- de letters met Van der Hoeven heeft bespro ken'. Amerika Ook officier van justitie Henk-Jan Biemond gunde de buitenwereld al wat inkijkjes in, volgens hem, belastend materiaal. Zo kwam hij op de proppen met een telefoontje van Van der Hoeven met Amerika. Het was be gin april 2000 en Van der Hoeven zat in zijn maag met de boekhouders van huisaccoun tant Deloitte in Nederland. Zij gingen niet akkoord met de constructie van de Side let ters. Van der Hoeven was het gezeur zat en belde Edward Kangas, een hoge piet van De loitte in Amerika. In de hoop bij hem wel goedkeuring te krijgen voor de creatieve boekhoudmethoden van Ahold. Van der Hoeven kreeg de kous op de kop. Van der Hoeven, je houdt je aan de regels, anders keuren wij de cijfers van jouw be drijf niet goed en komt de hele affaire op straat te liggen, was volgens het OM de boodschap van Kangas. Van der Hoeven reageerde later dat hij pas in oktober 2002 op de hoogte werd gebracht van de illegale constructies bij Ahold. Ge confronteerd met de weerslag van het belas tende telefoongesprek zei hij: „Gebabbel, flauwekul." Voor het OM staat er in de zaak veel presti ge op het spel. In grote fraudezaken werden nog nooit successen geboekt. Oud-Philips topman Cor Boonstra werd vrijgesproken van aandelenhandel met voorkennis. Ooki' de Clickfonds-zaak, over zwart geld in de beurswereld, werd geen succes geboekt. Als het OM er nu wel in slaagt een of meer dere leugenaars te ontmaskeren, dan moet ook nog eens aangetoond worden dat er op zet in het spel was. Dat lijkt niet eenvoudig in een welles-nietesspel waarbij alles uit de kast wordt getrokken. De rechtbank heeft acht volle weken ingeroosterd voor de zittk gen en op 22 mei moet er een uitspraak zijn Veel voor een, in de woorden van een vandf betrokken advocaten, 'flutzaak zonder im pact'. Achille Pridj Het hoofdkantoor van Ahold in Zaandam. De top van het moederbedrijf van Albert Heijn, Ahold, moet zich voor de rechtbank verantwoorden. foto Harmen de Jong/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24