Gefascineerd door de menselijke geest Chatten tegen depressie helpt jongeren op weg 23 Gerard Gerritse, bouwer Waar kun je terecht E zaterdag 4 maart 2006 Een bouwer is hij altijd geble ven. Vroeger bouwde hij zie kenhuizen en kantoren, nu bouwt hij aan zienswijzen. In zijn boekenkast staan denkers als Socrates, Aristoteles, Plato, Kant en Hegel, maar hij grijpt ook nogal eens naar Dilthey en Wittgenstein. Begin dit jaar stu deerde Gerard Gerritse (74 jaar) aan de Erasmus Universtiteit in Rotterdam af in de wijsbegeerte. En Gerritse gaat door. Hij is vast voornemens te promoveren. „De menselijke geest, dat is mijn fas cinatie." Nieuwe Diep, Goes. Een wit, strak vormgegeven ('Zelf ontworpen') woning met vele tientallen vierkante meters glas die een ruim zicht bieden op het Goése Meer. „Mijn opvatting van architectuur is nauw verwant aan die van het Bauhaus. Dat is voor mij nog altijd de meest tijdloze architec tuur." Tot bijna tien jaar geleden maakte Ge rard Gerritse deel uit van de directie van een van de grotere architectenbu reaus in Nederland: EGM architecten, in Zeeland onder meer bekend van het Middelburgse huis van bewaring To rentij d. Halverwege de jaren vijftig be gon Gerritse zijn loopbaan in het be scheiden bureautje van zijn vader. Het zou uitgroeien tot een imposant bureau met vestigingen in Dordrecht en Rotterdam en meer dan tweehon derd medewerkers. Gerritse: „Mijn vader was eigenlijk voor de ene helft architect en voor de andere helft kunstschilder. Eerlijk ge zegd geloof ik dat zijn liefde nog het meest naar het schilderen uitging. Soms zei hij wel eens: 'Ik ga nog even werken'. En dan bedoelde hij altijd dat hij ging schilderen. Gezondheidsproblemen van vader Gerritse leidden ertoe dat zoon Ge rard al op vrij jonge leeftijd diens (een- manS)architectenbureau - toen nog vooral gespecialiseerd in winkelver bouwingen - overnam. „Ik kreeg met een al een paar vrij omvangrijke op drachten, waaronder een voor de bouw van een groot bejaardencen trum met een aantal aanleunwonin- gen in Dordrecht." Oliecrisis Er volgden meer van dergelijke op drachten. „Het rolde gewoon door." In de jaren zestig telde het bureau rond de zestig medewerkers. De olie crisis kwam, de bouwwereld kreeg klappen en Gerritse moest ongeveer de helft van zijn personeel naar huis sturen. „Maar het bleef moeilijk om een stevige positie te handhaven." En zo fuseerde het bureau van Gerard Gerritse in 1974 uiteindelijk met het Rotterdamse architectenbureau Eijlte,- lenboom Middelhoek (onder meer verantwoordelijk voor hotel Britannia in Vlissingen) tot EGM architecten. Gerritse deponeert een boek op tafel waarin de geschiedenis van EGM is beschreven. Honderden projecten staan daarin: scholen, gevangenissen, kantoren, kerken, woonwijken. Gerrit se, bescheiden: „Ik ben zelf onder meer eindverantwoordelijk geweest voor het Academisch Ziekenhuis in Utrecht." Sfeer én functionaliteit, die combina tie is belangrijk, zegt Gerritse. Zijn op vatting over het nieuwe stadskantoor in Goes? „Ik vind dat wel een goed ob ject. Het is een duidelijke eenheid. Maar, ik vind het ook een beetje barse eenheid. Het is geen gebouw dat zegt: hier is onze dienaar de overheid ge huisvest. Het is meer een gebouw waarin onze baas de overheid zetelt. Het gebouw straalt meer kracht dan dienstbaarheid uit." Een jaar of negen geleden trad hij te rug uit de directie van EGM architec ten om met pensioen te gaan en zich in Zeeland te vestigen. „Wij zochten een plek waar we aan het water kon den bouwen en dat werd het Goese Meer." Daar zette hij zich aan een stu die wijsbegeerte, die hij kortgeleden met succes afrondde. Gerritse knikt. Er zijn niet zo veel mensen die wijsbegeerte studeren en zeker niet van zijn leeftijd. „De be- po afgemaakt." Iedereen die zich in de filosofie verdiept, zegt Gerritse, heeft een kernthema dat hem of haar in het bijzonder interesseert. Het zijne: „On ze wereld herbergt talloze boeiende mysteries. Maar het wonderlijkste mysterie vind ik de menselijke geest, dat is mijn fascinatie. Er is een kos mos, die kosmos bestaat uit materie en die materie heeft zich in onze her- sënpan zó opgebouwd, dat ze zichzelf ervan bewust is geworden dat ze be staat, kan nadenken en keuzes kan ma ken. Dat is zó ondoorgrondelijk dat het mogelijk nooit doorgrond zal wor den." Vrijheid Naam: Gerardus Gerritse Geboren: Dordrecht, 5 juni 1931 Woonplaats: Goes Burgerlijke staat: getrouwd, twee dochters, twee kleinkinderen Opleiding": hbs-b in Dordrecht, bouwkunde (specialisatie architectuur) en bedrijfskunde Technische Uni versiteit Delft, filosofie Eras mus Universiteit Rotterdam. langstelling voor filosofie heeft altijd een beetje bij me gesluimerd. Maar ik ben me er pas echt voor gaan interesse ren, toen ik wat meer tijd kreeg om er over te lezen en er wat meer in thuis te geraken. Ik ben gaan praten op de Erasmus Universiteit met een studie- voorlichter van de faculteit wijsbe geerte en het liep daarna als een trein. Ik heb die studie in een normaal tem Iemand die even over het leven na denkt, komt al gauw op de vraag: waarom moet er kwaad bestaan? Het antwoord is simpel: omdat er vrijheid van denken bestaat. Als die er niet was, dan zou er ook geen goed en kwaad zijn. Zodra je vrijheid introdu ceert, introduceer je ook het goed en het kwaad. Als je een van beide uit bant, bestaat er geen vrijheid van de geest meer omdat dan niet meer'kan worden gekozen tussen goed en kwaad, mooi en lelijk, licht en donker. De vrijheid van geest stelt de mens in staat de mooiste dingen te maken en de afgrijselijkste misdaden te begaan. Dat is het risico van het mens zijn." Filosofie, doceert Gerard Gerritse, brengt geen absolute waarheden, maar zij brengt wél verdieping, kan mensen naar een hoger bewustzijnsni veau tillen en kan misschien soms zelfs tot praktische oplossingen lei den. Hij noemt als voorbeeld de versla vingsproblematiek. „Dat is een ter rein waarvan je op het eerste gezicht zou zeggen dat het buiten mijn wijsge rige gezichtskring ligt. Maar ik heb al eens een poging gedaan om daar een visie,op te schrijven, en het onder werp laat me nog steeds niet los. Want wat is verslaving; wat doen we er als maatschappij mee; hoe ga je om met ontsporingen waarbij de menselijke geest zichzelf vernietigt? Ik denk dat de wijsbegeerte de mogelijkheid geeft om het denken daarover naar een be paald plan te tillen, waardoor de wijs begeerte plotseling heel praktisch kan worden en zich kan ontworstelen aan abstractie. Verslaving is een vorm van teloorgang van de vrijheid van de geest. Ik heb de neiging te veel koffie te drinken, maar ik kan dat goed in toom houden. Dat wordt al iets moei lijker met het borreltje. Maar ook dat vormt geen probleem. Het feit echter dat mensen zichzelf via het gebruik van drugs prijsgeven aan de teloor gang van hun vrijheid, dat is zo'n af schrikwekkend beeld." „Hoe moet de wereld zich gedragen om het verslavingsprobleem in andere banen te leiden? Daarover kan wel de gelijk filosofisch worden nagedacht. Dat begint al bij de manier waarop de maatschappij reageert op het feitelij ke bestaan van verslavende middelen. Op zich is dat een heel merkwaardig beeld. Als we het over de drie grote ca tegorieën verslavende middelen heb ben - de maatschappelijke schade van alcohol is verreweg het grootst, tabak is een goede tweede en de synthe tische drugs zijn een Ver verwijderde Gerard Gerritse foto Mechteld Jansen derde. Wat alcohol betreft: er is ooit een poging gedaan het alcoholgebruik aan banden te leggen; de drooglegging van Amerika. De maffia bewaart daar aan nog goede herinneringen. Er werd gigantisch veel geld aan verdiend. Zo als nu gigantisch veel geld wordt ver diend aan drugs. Het is heel merk waardig dat we alcohol en tabak blij ven tolereren en dat de categorie die de geringste maatschappelijke conse quenties heeft door de gezamenlijke overheden in de hoek van de illegali teit worden gejaagd, met als gevolg dat de consequenties voor de maat schappij nóg groter worden. Op de een of andere manier ontlokken deze stoffen bij mensen de reactie dat ze verboden moeten worden. Misschien is dat wel enigszins begrijpelijk, maar juist omdat zé verboden zijn, valt er veel aan te verdienen en doen hande laren er alles om mensen verslaafd te maken. Dat is de oorzaak van de toe nemende verslaving. Ik ben ervan overtuigd dat het verbieden van drugs een doodlopende weg is en tot steeds meer criminaliteit en ellende leidt." Willem van Dam Last van een dipje, down of depressief? Op zoek naar een luisterend oor of goed advies? In het digitale tijdperk van MSN en e-mail kunnen jongeren zelfs voor psychotherapie terecht op internet. „Chat die nare gevoelens je rugzak uit." laf Nora heeft een ingewikkeld leven. Tenmin- Irt ste, dat vindt zij zelf. „Soms ben ik gewoon >1 heel vrolijk en clan denk ik dat mijn proble men meevallen. Maar dan word ik op een gegeven moment weer helemaal down en kan niks me meer schelen." Nora (15) heeft depressieve gevoelens en daarom blowt en drinkt zij na school. „Dan kan ik mijn pro blemen even vergeten." Zij is in therapie, op internet. Via de websi te pratenonline.nl chat zij met een thera peut. Het zijn geen vrijblijvende sessies, maar een online behandeling voor depres sie. In Nederland heeft ongeveer 6 procent van de jongeren tot 25 jaar een depressie; in to taal kampen jaarlijks tachtigduizend jonge ren ermee. Internet is volgens Lianne van der Zanden van het Trimbos Instituut voor geestelijke gezöndheidszorg een goede ma imer om hen in een vroeg stadium te berei den. „De schroom om naar een hulpverle ner te stappen is groot. Jongeren schamen zich voor hun problemen, zij willen niet toe geven dat het niet goed gaat. Op internet irnl 'Valt die gêne weg." Bovendien kunnen zij op internet anoniem dump en deel, maar ook via chatsessies aan een therapeut. Na een succesvol proefjaar is de site nu officieel in de lucht, als onder deel van de Jeugclriagg Noord Holland Zuid. De vraag naar sessies is overweldi gend. Maandelijks melden zich ongeveer veertig jongeren voor de chattherapie, waarmee de site zelfs aan haar eigen succes ten onder dreigt te gaan. Door een eenmali ge subsidie van Zilveren Kruis weten de on- line-therapeuten het nog even uit te zingen, maar de toekomst is onzeker. Wachtlijsten De eenzame student op zijn studeerkamer. blijven, waardoor jongeren veel opener pra ten over hun problemen. Ook voor Nora is dat een reden om therapiesessies te volgen via pratenonline.nl. „Ik hoef niet in het echt met iemand te praten en zo kan ik mijn gevoelens beter uiten." Op internet verschijnen dan ook steeds meer sites waar jongeren via chatsessies of foto GPD/Maartje Blijdenstein op fora hun problemen kwijt kunnen. Zo heeft ook dé Kindertelefoon het chatten ont dekt, en kunnen jongeren bij het Trimbos Instituut cle internetcursus Grip op je dip vólgen. Op de website pratenonline.nl kunnen jon geren tussen de twaalf en twintig jaar hun problemen kwijt. Aan elkaar, op het forum Pien Oijevaar, psycholoog en initiatiefne mer: „Wij hebben geen reclame gemaakt, maar jongeren weten ons toch. te vinden. Te goed eigenlijk. Wij hebben maar budget voor 25 nieuwe aanmeldingen per maand. Als wij nog verder groeien, dan moeten wij met wachtlijsten gaan werken." Terwijl juist het ontbreken van wachtlijsten een van de succesfactoren is van de online the rapie. Oijevaar: „Als jongeren hulp zoeken, dan moeten zij gewoonlijk eerst naar hun ouders, de huisarts, jeugdzorg en daarna ko men zij pas bij een therapeut terecht. Dan zijn zij maanden verder. Bij ons vullen zij een test in op internet en binnen een paar dagen hebben zij hun eerste chatsessie." Maar niet iedere jongere met een depressie kan geholpen worden via internet. De Kin dertelefoon verwijst jongeren met ernstige problemen door naar de reguliere hulpverle ning. Het Trimbos selecteert deelnemers voor de cursus door middel van een 'depres sietest'. Alleen jongeren met een lichte tot matige depressie kunnen meedoen. Van dei- Zanden: „Als er zwaardere problemen zo als psychose, schizofrenie of een ernstige de pressie meespelen, dan sturen wij ze door." Dë therapeuten van pratenonline.nl probe ren de jongeren in vijf sessies op weg te hel pen. Soms is de behandeling daarmee afge sloten, soms is het een eerste aanzet tot ver dere hulp. Oijevaar: „Wij hebben echt niet de illusie dat alle problemen in vijf chats opgelost zijn." De chatsessies zijn geen ver vanging van reguliere therapie, benadrukt Oijevaar, maar een alternatief. En zij wer ken preventief. „We bereiken via de site jon geren die anders veel langer met hun de pressieve gevoelens waren doorgelopen. Die hadden dan pas in eèn veel later sta dium hulp gekregen." Ook voor Nora zijn de chatsessies een eer ste stap. „Het is nog lang niet opgelost, maar het voelt wel als een begin en dat is voor mij een hele grote stap." Saskia Wijdoogen De naam Nora is om privacyredenen gefin geerd r zijn verschillende sites waar jongeren terechtkunnen met depressieve klachten. Op de site www.gripopjedip.nl is veel informatie te vinden. Een depressietest is te vinden op www.zwaarweer.nl. Zo kunnen jongeren uitzoeken of zij last hebben van een dip of een depressie. Verder zijn hier verschillende tips te vinden waarmee jongeren zichzelf uit een dip kunnen helpen. Ook op www.pratenonline.nl kunnen jongeren een depressietest doen. Op het forum dump en deel op de site geven jongeren elkaar tips en vertellen zij over hun problemen en hun er varingen met de thêrapiesessies via de chat. Voor Marokkaanse meiden is er de site wWw.depri-en-dan.nl, waar zij in groepssessies, on der begeleiding van een professional kunnen chatten over depressieve gevoelens. Ook de Kindertelefoon houdt chatsessies. Kinderen kunnen zich aanmelden op de site www.kindertelefoon.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23