Soennieten en sjiieten vrezen broederstrijd PZC zandvorm zaterdag 4 maart 2006 22 RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Escalerend geweld tussen religieuze stro mingen in Irak leidt er toe dat radicale moslimgroepen in het Midden-Oosten on derling steeds meer verdeeld raken over de vraag hoe de jihad, de heilige oorlog, moet worden gevoerd. Zeker na de aanslag op de sjiitische Gouden Moskee in Samarra, vori ge week, is een groeiend aantal moslimgroe pen bang dat de wapens in' de toekomst meer tegen elkaar, dan tegen Amerika en Israël worden gebruikt. Sinds de vernieling van de Gouden Moskee door vermoedelijk soennitische extremisten zijn er tijdens sektarisch gemotiveerde wraakacties ten minste negentig soenniti sche moskeeën beschoten of vernield en twee sjiitische moskeeën onder vuur geno men. Vermoedelijk sjiitische radicalen bliezen de ze week een gedeelte op van de tombe waar Saddam Hoesseins vader begraven ligt. Maandag en dinsdag ontploften bommen in de Iraakse hoofdstad Bagdad waarbij voor al sjiieten om het leven kwamen. Negen soennieten, onder wie een geestelijke, wer den vervolgens door onbekenden doodge Een aanslag op een sjiitische moskee in schoten. Een groot aantal organisaties, waaronder sjiitische milities in Irak, Hez bollah, Hamas en de regeringen van Syrië afgelopen woensdag, eist 24 mensenlevens. foto Ali Haider/EPA en Iran doen verwoede pogingen om de een heid tussen soennieten en sjiieten te bewa ren. Zij menen dat beide stromingen bin nen de islam zich moeten verenigen in de strijd tegen het Westen. „Het gaat om ver zet tegen Israël en de Verenigde Staten", al dus de leider van de radicale sjiitische Liba nese verzetsgroep, Hassan Nasrallah, on langs op een bijeenkomst in Beiroet. Maar groepen als 'Al Qaeda in het land van de twee rivieren' (Irak) en verscheidene pro-Saddam Hoessein organisaties, vinden juist dat niet alleen het Westen, maar te vens sjiitische moslims bestreden moeten worden. Ook de Taliban in Afghanistan en een aantal Pakistaan?e terreurgroepen steu nen deze strategie. „Wij verklaren de totale oorlog aan de Rafidha (sjiieten), waar zij zich ook mogen bevinden in Irak", aldus een verklaring van de leider van Al Qaeda in Irak, de Jordaniër Abu Musab al Zarqa- wi, eind vorig jaar. Rafidha betekent in het Arabisch 'afwijzers' en wordt door soenniti sche moslims vaak gebruikt als een denigre rende term voor sjiieten. De honderden aan slagen op sjiieten in Irak en de vernietiging va'n de Gouden Moskee, tonen aan dat Al Qaeda in Irak geen loze dreigementen uit. Negentig procent van de moslims ter we reld is soennitisch; tien procent is sjiitisch. „Er bestaat een as die leidt van Gaza via Beiroet en Damascus naar Teheran - en dat is goed", zei Nasrallah, de Hezbollahleider in Libanon. Ook het hoofd van een zeer militante sjiiti sche militie in Irak, Muqtader al Sadr, liet in een verklaring weten dat 'soennieten en sjiieten broeders zijn'. Islamisten zijn verdeeld over jihad-strategie Hezbollah, dat sjiitisch is, werkt namy sa men met de soennietische groepering Ha rnas, die onlangs de Palestijnse verkiezin gen heeft gewonnen. Typerend voor de goe de onderlinge verstandhouding is dat Ha rnas voor financiële hulp onlangs niet aan klopte bij het rijke en tevens soennitische Saoedi-Arabië, maar bij het sjiitische Iran. Het soennitische Syrië en het sjiitische Iran hebben vorig jaar zelfs een militair samec werkingsverbond ondertekend. Beide lan den staan onder zware internationale dn! en zijn ervan overtuigd dat pan-islamis® een veel effectievere vuist kan maken tega het Westen, dan wanneer een burgeroortó in Irak soennieten en sjiieten in de hele rati limwereld splitst. Analisten in het Midden-Oosten menen de pan-islamisten er nu ook zelf belangd hebben om Al Qaeda te ontmantelen. En dat is nieuw, want tot voor kort werd Al Qaeda oogluikend toestaan om vanuit Sy rië en Iran te opereren, zolang de acties maar gericht waren tegen de Amerikanen in Irak. Ook Harnas beschikt over contacten met) Qaeda. Wanneer radicale moslims zelf Al Qaeda gaan aanpakken, zal dit veel effectiever zijn dan wanneer de Amerikanen dat do® zo vermoeden de meeste waarnemers. De afgelopen dagen arresteerden sjiitische groepen ten minste negen vermoedelijke' Qaeda-commandanten in Irak. Ook dat if nieuw. 'J Harald Doom»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 22