pzc Jb. nr na aanval die nooit kwam Nederlandse basis in Duitsland sluit poort Grote reünie Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 4 maart 2006 Allesverslindende bouwwoede bedreigt Spaanse kust 2003 het besluit de peperdure kazerne te sluiten. „Dat is aan de politiek", zegt de laatste brigadegeneraal Harm de Jonge. „Wij hebben hier langer ge bruik kunnen maken van de grote oe fenterreinen in Duitsland. Dat zullen we ook blijven doen, want die zijn er in Nederland niet. We hebben ook lan ger kunnen samenwerken met Duitse en Engelse eenheden. Over en Weer waren we blij met eikaars internatio nale ervaringen." Veel militairen uit Seedorf werden na het besluit in 2003 nog uitgezonden naar Irak en Afghanistan. „Men was hier boos en teleurgesteld. Menselij kerwijs begrijp ik dat", zegt De Jonge. „Die uitzendingen zorgden ervoor dat men toch weer doorging. Het is nu mijn taak om er voor te zorgen dat ook de laatste militairen de komende twee maanden een nieuw perspectief krijgen." De laatste eenheden verhuizen komen de zomer naar kazernes in Nederland. Zo wordt bijvoorbeeld het infanterie- bataljon van de Limburgse Jagers on dergebracht in Oirschot. In het nabij Seedorf gelegen stadje Zeven moeten honderden beroepsmilitairen hun hui zen verkopen. Het overaanbod van koopwoningen zorgt er voor dat som migen een verlies van twintig- tot der tigduizend euro moeten accepteren. Aan de Duitse banken moet boven dien een boete worden betaald omdat de hypotheek vervroegd wordt afge lost. „Defensie heeft er voor gezorgd dat mensen ook mogen verhuizen naar de grensstreek, zodat zij die boe te niet hoeven te betalen", legt majoor Frans Verburg uit. Ook krijgen de mi litairen die niet direct willen verhui zen nog drie jaar eens per vier weken een kilometervergoeding voor het pen delen tussen hun huis in Duitsland en hun nieuwe werkplek in Nederland, in afwachting van het aantrekken van de huizenmarkt rond Seedorf. Net als aan het einde van de jaren vijf tig, toen de legerplaats werd ge bouwd, zullen straks Duitse militai ren kazerne Seedorf weer bevolken. Onderkomens op de legerplaats in het noorden van Duitsland. De Duitse krijgsmacht krimpt ook in, en sluit daarom diverse kazernes. Van uit vier van die kazernes verhuizen het komend jaar 3800 militairen naar Seedorf. Een geluk voor bedrijven in de nabije omgeving die decennia lang afhankelijk waren van de Nederland se militairen. Toelage Toch is de Duitse bevolking rond See dorf bepaald niet blij met het vertrek van de Hollanders. „De militairen uit Nederland hadden met hun buiten landtoelage veel meer te besteden dan de Duitse militairen die we straks krij gen", vertelt een Duitse man in het ca- fé Route 66 in Zeven. Bovendien zul len lang niet alle Duitse militairen in de directe omgeving van Seedorf gaan wonen. Het Duitse personeel op de leger plaats ziet het vertrek van de Hollan ders ook met lede ogen aan. Zoals bar- keepster Gabi, die nu nog werkt in de korporaalsmess Het Karrewiel. „Hol landers zijn veel opener. Straks moet alles vooral correct zijn. De sfeer wordt anders." John van Dam leidt de korporaals mess al 22 jaar. „Het was hier altijd groot feest. Nu is het veel stiller. Men trekt zich ook steeds meer terug op de kamers. Men is het zat." Op een foto achter zijn zelfgemaakte bar staat Van Dam in vrolijker tijden gehuld in het oranje ten tijde van een Europees kampioenschap voetbal. Tijdens het komende wereldkampioenschap voet bal in Duitsland zal zijn mess geen feestzaal meer zijn. „Dat heeft geen zin meer. Mijn lichaam wil niet meer. Ik weet pas sinds drie maanden dat ik vertrek naar Oirschot. Gelukkig heb ik altijd gespaard om iets over te hou den. Velen hebben dat niet gedaan. Ik wist dat ik ooit terug zou moeten naar Nedérland en verder moet zonder al die extra's die we hier hebben." Tenig in Nederland betekent'immers geen buitenlandtoelage meer en geen belas tingvrije aankoop van auto en andere luxe goederen. Seedorf-gang'ers die op te grote voet hebben geleefd, kunnen van Defensie een renteloze lening krij gen. „Vanwege onze plaatsing in het bui tenland kregen wij die extra's. Dat hebben we destijds met zijn allen in Nederland goed gevonden", stelt ma- Iedereen die tussen 1963 en nu als militair geplaatst is geweest op de legerplaats Seedorf in Duitsland, is welkom om de kazer ne tijdens een grote reünie op zaterdag 22 april nog eenmaal te be zoeken. Vroegere dienstplichtigen en beroepsmilitairen die de afgelopen 43 jaar in Seedorf hebben gezeten, moeten zich hiervoor wel aan melden voor 15 maart. Tijdens de reünie, waarvoor zich reeds drieduizend mensen heb ben aangemeld, lopen bezoekers de kans oude dienstkameraden tegen het lijf te lopen. Oud-materieel staat opgesteld. Daarnaast zullen militairen van de huidige brigade het wapenmaterieel van nu demonstreren. De afsluitende feestavond gaat gepaard met li ve-optredens van Nederlandse artiesten. Aanmelden via de website www.reunie-seedorf.nl. joor Verburg. „Toen de sluiting be kend werd, waren hier ook militairen die hun buitenlandtoelage wel wilden inleveren. Als zij hier maar mochten blijven vanwege de onderlinge sfeer op Seedorf." De 20-jarige militair Daniëlla Willing uit Hoorn heeft die discussie niet mee gemaakt. Zij zit pas sinds januari in Seedorf en zal vanaf oktober haar werk voor de geneeskundige compag nie voortzetten in Ermelo. „Ik krijg 500 euro extra als buitenlandtoelage. Een pakje Marlboro kost mij hier 1,40 euro. Voor 200 liter benzine betaal ik 109 euro." „Het is hier in Seedorf hart stikke leuk. We hebben hier een hech te club doordat je ook na werktijd al- les samen doet", vertelt zij. „Soms zit ten we hier in de mess aan de bar, maar meestal zitten we bij elkaar op de kamer. Houden we een feestje, kij ken tv of spelen op de Playstation. Ik heb mijn kamer in het roze ingericht." Kamerinspecties zijn sinds de komst van de beroepsmilitairen verleden tijd. De oude gebouwen zijn na het af schaffen van de dienstplicht compleet verbouwd tot tweepersoonsapparte menten. Korporaal Rutger Rosman (23) uit Den Ham laat vanuit zijn ka mer met behulp van twee platenspe lers keiharde hardcore-muziek door de gang schallen. Achter de harde mu ziek gaat een minder harde militair schuil. „Ik word liever niet uitgezon den. Ik kies er niet voor om beschoten te worden." Sergeant-majoor Ger Geurts (43) is nog van de oude hap. Hij heeft sinds 1990 altijd volop in het rijke vereni gingsleven gezeten van de Hollandse enclave in Seedorf. De medewerker van de herstélcompagnie zat op de Hollandse toneelvereniging en werd enkele jaren geleden nog bestuurslid van de opgerichte motorvereniging. „Ik begreep niets van de sluiting. Het nieuwe onderofficiershotel was net klaar en men had op de kazerne juist een rotonde aangelegd." Na de val van de Muur in Berlijn is vreemd genoeg nog voor miljoenen geïnvesteerd op de kazerne, zoals de laatste jaren in de komst van een nieu we fitnessruimte. Logisch dat de Duit se krijgsmacht eind 2004 besloot de legerplaats over te nemen. Verburg: „Dit is één van de modernste leger plaatsen in Duitsland." Familie „Met het opheffen van Seedorf ver dwijnt een goed gesmeerd stadje. Ik vind dit echt verschrikkelijk", moet hoofd personeelszaken Floor Donkers van de herstelcompagnie van het hart. Hij heeft de tijd nog meegemaakt dat de militairen ook op zondag op appèl moesten verschijnen en daarna met al le gezinnen op de kazerne koffie dron ken. „Zo'n eenheid was bijna familie. Het was de tijd waarin we met dienst plichtigen het theater speelden dat de Russen zouden komen." Die sfeer ver anderde al na de val van de Muur en de komst van het beroepsleger, maar verdween grotendeels toen duidelijk was dat Seedorf zou worden opgehe ven. De demonstratie van Duitsers uit de omgeving tegen het vertrek van hun Hollandse vrienden was eind 2003 nog aandoenlijk. „De lokale economie hier is voor Nederland natuurlijk geen argument om te blijven" stelt bri gadegeneraal De Jonge. „We moeten blij zijn met de mooie tijd die we hier hebben gehad." Cees Beemster Een Nederlandse militair ruimt rommel op op de Duitse legerplaats Seedorf. foto's Marcel Rob/GPD De laatste Nederlandse mili tairen verlaten nog deze zo mer de Duitse legerplaats See dorf. Ruim honderdduizend land genoten hebben hier sinds 1963 gezeten. Zij stonden paraat om een aanval van de Russen te hel pen afslaan. Die aanval kwam niet; toch bleef de Hollandse en clave nog lang bestaan. Met zijn onderlinge saamhorigheid en fi nanciële voordelen voor de be trokken militairen. Seedorf, vrijdagmiddag twaalf uur. De kazerne is nagenoeg uitgestor ven. Tussen dè verlaten grote bakste nen legergebouwen klinkt het geritsel van bladeren. Ook tussen de opgestel de Leopard-tanks heeft de snijdende wind vrij spel. De laatste van de ruim zestienhonderd Nederlandse militai ren die hier nog werken, verlaten in luxe auto's de legerplaats. Geen Jan Soldaat blijft achter bij de poort. Beambten van een particulier Duits beveiligingsbedrijf bewaken te genwoordig het complex met came ra's en herdershonden. De filmzaal op de kazerne, waar militairen luid joel den zodra de eerste dame op het scherm verscheen, is al lang gesloten.' De Hollandse voetbalclub is opgehe ven. Voor een bak koffie buiten de ka zerne staat alleen het Algemeen Mili tair Tehuis nog overeind. Het Katho liek Militair Tehuis en het Protestants Militair Tehuis zijn al gesloopt. Het contrast met de eens zo bruisende kazerne waar ruim vierduizend Neder landse militairen dag en nacht met el kaar werkten en leefden is groot. De eerste militairen verschenen hier in 1963. Na de val "van de Berlijnse Muur in 1989 en vervolgens het neergaan van het IJzeren Gordijn had de Neder landse vooruitgeschoven post tussen Bremen en Plamburg die-functie verlo ren. Toch viel pas in de zomer van De eetzaal op de legerplaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21