Niet door ouderen bedacht De tragiek van de boodschapper Havermans verkent Scheldeterrein Schrijfwedstrijd voor jongeren Veteranendag l~~ Geen woningen op bunkerterrein krijgt steun Uitstel tunneldebat bepleit Oostbuis tunnel even dicht Betaalde pakketten op Delta TV Kunstenaars nemen deel aan race tegen klok door Ernst Jan Rozendaal Hij ziet het nog steeds zitten. Hoewel cle voorstellen voor een senioren- stad ruim een jaar geleden in Zeeland al met enige scepsis werden ontvangen, gelooft A. Sievers van het ontwerpbu reau Inbo nog heilig in zijn plan. „Elke omgeving vraagt om zijn eigen concept. We moeten goed nadenken over een vorm die bij Zeeland past." Deze week presenteerde Sievers na mens een groep projectontwikkelaars, beleggers en woningbouwcorporaties het uitgewerkte concept van de ander half jaar geleden gelanceerde senioren- stad. In een cluster van 2000 tot 4000 woningen zouden 3000 tot 6000 vijfen vijftigplussers een onderkomen kunnen vinden. Het gaat niet om een exclusieve woon wijk voor rijken, benadrukt Sievers. Dertig procent van de woningen is goed koop, veertig procent middelduur en dertig procent duur. De seniorenstad moet een behoorlijke omvang hebben, anders zijn de speciaal op ouderen gerichte voorzieningen niet rendabel. Deze bevinden zich in het centrum van de seniorenstad, waar alles draait ont- Seniorenstad moeting, bereikbaarheid en cultuur. De woningbouw is daar geschakeld en ge stapeld. Om het centrum heen - ongeveer twee - tot vierhonderd meter van de voorzie ningen - is het mogelijk te wonen in het dorp of, voor de wat minder mobiele vij fenzestigplusser, aan het hof. Aan de buitenkant van de seniorenstad liggen woningen op of aan het water en in (nieuw aan te leggen) duinen. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening) stelde deze week nog eens dat aan een dergelijke stad in Zeeland geen behoefte is. Eventueel zou het plan wat hem betreft kunnen wor den omgebogen naar een variant die de In een woonservicezone als Parkstate in Middelburg hebben ouderen winkels, apo theek en dokter in de buurt en is 24-uurszorg op afroep beschikbaar. foto Lex de Meester naam seniorenbuurt verdient. Het isole ren van senioren is maatschappelijk niet gewenst, aldus Van Waveren. Het zóu logischer zijn een wijk voor senio ren vast te plakken aaneen stad als Goes, waar ook een ziekenhuis en een spoorlijn zijn. Woordvoerder J. Lauret van het gewest Zeeland van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) kan zich voorstellen dat senioren het geweldig vinden om in een speciale stad te wo nen, maar de meerderheid - inclusief hij zelf - toch niet. „Er zijn nu ook ouderen die in Spanje of Portugal overwinteren in een soort sun city. Wie weet willen die.hier ook permanent in zo'n stad wo nen met het voordeel dat kinderen en kleinkinderen bij hen op bezoek kun nen komen. Maar mij niet gezien. De maatschappij bestaat uit meer mensen dan alleen senioren. Als die bij elkaar in één dorp of stad gaan wonen, ver vreemden ze. Het is niet voor niets dat de seniorenstad wel eens wordt aange duid als een getto." Oase Volgens Sievers is het absoluut niet de bedoeling dat de seniorenstad zich af wendt van de samenleving. „We willen geen enclave of oase maken. Natuurlijk moet zo'n stad bij Zeeland passen. Naar mijn idee sluiten een seniorenstad en een seniorenbuurt elkaar niet uit." Lauret ziet ook een seniorenbuurt niet zitten. „Het probleem van het concept is dat ouderen bij elkaar worden gezet, terwijl het veel beter is als ze geïnte greerd wonen. Kijk naar de woonservi- cezones zoals die in Middelburg worden Ontwikkeld. Normale wijken met een hoog voorzieningenniveau. In een com plex als Parkstate in Middelburg heb ben ouderen winkels, de apotheek en de dokter in de buurt en vierentwintiguurs- zorg op afroep. Toch wonen ze daar zon der het contact met anderen te verlie zen." Een ideale oplossing is de levensloopbe- stendige wijk, aldus Lauret. Stoepen en toegangen zijn daar aangepast aan rol stoelen en rollators, zodat ouderen zo lang mogelijk in de gelegenheid blijven daar op zichzelf te wonen. Tussen men sen van alle leeftijden. Lauret: „Het is toch onwezenlijk om te denken dat ouderen niet genieten van kinderen die op straat spelen?" De seniorenstad is niet ontworpen op basis van de behoefte van ouderen, vreest Lauret. „Het is typisch vanuit de' projectontwikkelaar bedacht. Natuur lijk zien al die verschillende woonvor men er op een tekening prachtig uit, maar de meeste huizen zijn niet te beta len. Wat moet ik me voorstellen bij de categorie goedkope woningen? Dat zijn vast niet huizen waarvoor je huursubsi die kunt krijgen." „Wellicht dat sommige vijf en vijftigplus sers likkebaardend naar het concept van de seniorenstad kijken, maar het zou nooit bij henzelf zijn opgekomen. Er wordt hier duidelijk een behoefte ge creëerd:." zaterdag 4 maart 2006 I ^nr Wout Bareman TERNEUZEN - De belangstel- ling onder oud-militairen voor i eerste Zeeuwse Veteranen- dag is groot. Op zaterdag 1 juli worden in Terneuzen ruim 600 veteranen verwacht, onder wie niet alleen oud-Indiëgangers en militairen die in Nederlands fcjieuw-Guinea actief waren, maar ook jongere oud-militai ren, die onclcr meer in Bosnië en Irak werden ingezet. Gisteren overhandigde F. Roc- 'tus uit Kfoosterzande namens elf filialen van de Regiobank in Zeeland een cheque van 1100 eu ro aan het organisatiecomité. Roctus was als oud-wethouder van het voormalige Hontenisse al nauw betrokken bij de jaar lijkse herdenking van de gesneu velde Zeeuws-Vlamingen in In- dië en'Nieuw-Guinea. „Tijdens lie bijeenkomsten werd ik altijd getroffen door de emoties, die 'onder de oud-militairen boven kwamen. Voor veel mensen heeft hun optreden toen een be langrijk stempel gedrukt op de 'rest van hun leven. Ik heb mijn collega's van de bank gewezen op het belang van dergelijke reü- i'nies en herdenkingen. Zo'n vete- ranendag' is ook voor de jonge [veteranen een moment om over [hun ervaringen te praten met oud-strijdmakkers. Dat helpt de pijn te verzachten." '!De organisatie van de regionale Veteranendag, die voortkomt uit de kritiek op de landelijke Veteranendag, is zo goed als 'rond. De oud-militairen worden rond één uur ontvangen in de au la van scholengemeenschap De voor een gezellig samen zijn. Om half drie legt een dele een krans bij het Oost-In- idiëmonument aan de Koningin- [nelaan en een uur later vertrek ken de veteranen naar de bin- [nenstad, waar om half vijf het défilé begint. Rond half 6 wordt 'de Veteranendag afgesloten. Het comité Zeeuwse Veteranen dag heeft al 1600 euro ingeza meld en heeft nog 900 euro no dig om de begroting rond te krij gen. Woordvoerder J. Roovers: „We hebben alle dertien gemeen ten, de provincie en Delta aange schreven met het verzoek ons fi nancieel te steunen. Dat moet ddff'lukke,L" n kunst tebr - SLUIS - Op het terrein rond de voormalige BB-bunker in cle Oostburgse Sterrenwijk worden geen woningen ge bouwd. De fractie van Nieuw West drong er tijdens de gemeente raadsvergadering' in een motie op aan om het laatste stuk je groen in de wijk te behouden. In het wóningbouwpro- g'ramma 2006-2015 voor de kern Oostburg worden het ter rein tussen de Kleine Beer, Grote Beer, Tragel en Komeet en het speelterrein aan de Poolster aangeduid als mogelij ke bouwlocaties. Wethouder J. Provoost had er geen moeite mee dat het vo rig jaar gehalveerde speelterrein aan de Poolster wordt be houden, maar het idee voor het bunkerterrein zag hij niet zitten. Zijn pleidooi mocht niet baten, want alleen VVD/ Ge meentebelangen en CDA'er L. Dekker deelden zijn stand punt. MIDDELBURG - De Statenfractie van GroenLinks wil het voorstel voor verkoop van de aandelen van de Wester- scheldetunnel schrappen van de agenda van de Statenver gadering van 17 maart. De Tweede Kamer vindt het plan van minister Zalm (VVD, Financiën) onvoldoende onderbouwd. Afstel is daardoor waarschijnlijker dan enkel uitstel, aldus Groen Links. De fractie noemt de haast die het dagelijks provinciebe stuur heeft onvoorstelbaar. In het belang van Zeeland is' het beter het voornemen om de aandelen te verkopen zorg vuldig te heroverwegen, schrijft Statenlid L. Harpe aan Gedeputeerde Staten. TERNEUZEN - Het verkeer via de oostbuis van de Wes- terscheldetunnel (voor verkeer van Zeeuws-Vlaanderen naar Zuid-Beveland) was gisteren tussen 14.00 en 14.20 uur even gestremd. Oorzaak was een vrachtwagen met motorpech. Het verkeer werd tijdelijk stilgelegd om de vrachtwagen uit de tunnel te slepen. MIDDELBURG - Delta Digitale TV heeft zes - betaalde - pakketten aan het zenderaanbod toegevoegd. FilmlSportl (vier filmkanalen en een sportkanaal met ze ven live uitzendvensters tijdens grote internationale spor tevenementen) kost 21,95 euro per maand. Voor het Delta Pluspakket (38 zenders op het gebied van sport, muziek, jeugd, buitenland en erotiek, gecombineerd met ruim veertig themaradiozenders) moet 7,95 euro per maand worden betaald. Verder zijn er Garuda TV (Indonesisch), A-TiVi (Antilliaans en Arubaans), TeVe-Sur (Surinaams) en een Turks pakket. De laatste vier kosten elk 9,95 euro per maand. Het is de eerste keer dat Delta Digitale TV betaalde pakketten aan biedt. I-Iet vorig jaar ingevoerde bestaande pakket (dezelfde zen ders als bij analoge televisie plus acht extra) is even duur als het analoge kabelabonnement. Plet is de bedoeling dat nog meer betaalde pakketten wor den geïntroduceerd. De constructie van de installatie is ingenieus. „Het moet er druk uitzien, maar het mag geen chaos zijn. Het is wel geordend, het heeft betekenis." Van Haver mans hoeft die betekenis niet voor iedereen dezelfde te zijn. „Het werk is ook veel autono- mer geworden dan ik had ver wacht. Het is daarom prima als mensen er andere gedachten bij hebben. Die ruimte moet er zijn. Als je alles dichttimmert, ben je op dezelfde manier bezig als die stedenbouwkundigen. Expositie: Installatie 'De vierde verkenning' van Frank Haver mans, t/m 12 maart in de gaststu- dio van déWillem'S. Geopend: di.-zo., 12-17 uur. Frank Havermans exposeert in kunstcentrum deWiIlem3. foto Ruben Oreel door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Stedenbouw kundigen voerden drie 'verken- ringen' uit naar de toekomstige invulling van het Scheldeterrein in Vlissingen. In het gastatelier van kunstcentrum deWillem3 heeft kunstenaar Frank Haver mans zeven weken lang gewerkt aan zijn, eigenzinnige visie, De gierde verkenning genoemd. «Wat ik zo mooi vind aan het ge bied is dat het een boeiend toe komstperspectief is. Alle moge lijkheden liggen nog open. Dat bekt mij, vanuit mijn fascinatie le'rtè voor stedelijkheid", zegt Haver mans, die eerder al plattegron den van denkbeeldige steden [maakte. De kunstenaar, afkomstig uit [het Brabantse Heeswijk, had be- Ihoefte zijn eigen verkenning te genover die van gevestigde ste denbouwkundigen te zetten. «Op zich zijn het geen verkeer de plannen, maar het probleem ls dat de ambities zo hoog zijn, terwijl daar uiteindelijk meestal tvl>' niet veel van overblijft. De schet sen zijn ook te gedetailleerd in gevuld. De stad is als het ware f" af; de bewoners kunnen ko men. Zonde vind ik dat," Het is ookhiet realistisch, vindt Haver mans. „Het is boeiend om te zien dat steden zich lijken te ont wikkelen buiten de plannenma kers om. Ze hebben een eigen dy namiek, gaan zo'n beetje hun ei gen gang. Je kunt plannen ma ken, maar na dertig, veertig jaar zijn die weer afgeschreven en verdwijnen ze." Vorig jaar nam hij deel aan de manifestatie Mijn Domein in de zware plaatwerkerij op het Scheldeterrein. Hij maakte er een architectonische installatie, die alleen kon worden beklom men via een branddeurtje dat Havermans in de fabriekswand had ontdekt en dat tientallen ja ren dichtgelast en verborgen is geweest. Het deurtje komt uit in de Vrouwestraat,, in het centrum van Vlissingen. „Op die manier word je je bewust van een ste denbouwkundige situatie: de fa briek die grenst aan de binnen stad. Het zijn totaal verschillen de werelden die ik met elkaar wilde confronteren. In die zin is de installatie een stedenbouw kundigbeeld." De nieuwe installatie van Haver mans in deWillem3 is dat ook, met het Scheldeterrein als on derwerp. „Ik wilde weten wat er mogelijk zou zijn als je alle be perkingen loslaat, inclusief de zwaartekracht." In hout maakte hij kenmerken de stedenbouwkundige vormen, met water - vooral geïnspireerd door het Kanaal door Walche ren - als belangrijk element. „Middelburg en Vlissingen zijn totaal verschillende steden, ver bonden door het kanaal als een navelstreng." Havermans heeft de elementen in de ruimte opgehangen met be hulp van touwen. „Doordat al les zweeft, krijg je lucht in het plan. Zo zou het ook moeten zijn: laat ruimte open in de plan nen en zaai die in met gras, Pas als; er echt behoefte aan is, kun je die alsnog invullen. Op die manier creëer je een soort groei model. Dat is een veel bétere ma nier dan alles gelijk volplempen en bouwen voor de leegstand." De installatie is het begin van een langlopend project. „Ik wil dit ook in andere steden gaan doen. Hierna gaat het bijvoor beeld naar Den Bosch. Elke keer kun je een nieuwe stad sa menstellen. Het liefst zou ik dat all over the world doen." door Ali Pankow foto Dirk-Jan Gjeltema vang 20.30 uur. Kaarten zijn te reserveren via telefoonnummer: 0118-633238 of e-mail: jos47@zeelandnet.nl. MIDDELBURG - Zeventien Zeeuwse kunstenaars doen mo menteel mee aan het project Art with a deadline. Sinds woens-i dag moeten ze allemaal tien da gen lang dagelijks een kunst werk maken. Daarmee wordt het een kunstrace tegen de klok. De voortgang en de gemaakte werken zijn te zien op de websi te wwwA8073.com/10days2006. De deelnemende kunstenaars zijn: Peter Anthonie van de Kreeke, Marlou Pluymaekers, Sabine Beckmann, Jorien Brug- mans, Eric Odinot, Ans Couweh- berg, Wieteke Hendrikx, Remco van den Bosch, Machteld van der Wijst, Hans Bommeljé, An ne Breel, Ko de Jonge, Reynier de Muynck, Nanda Runge, Sas- kia Eggink, Joke Apner en 48073. Het project duurt tot en met vrijdag 10 maart. MIDDELBURG - Wat hebben Popriesjtsjin (uit 'Dagboek van een Gek'), Job en Machiavelli ge meen? Jos de Jonge en Johan Bodrij denken even diep na voor ze antwoord geven op die vraag. „Je kunt van alle drie een ver haal solo op de planken zetten", probeert De Jonge. „Ze maken alle drie een worsteling door", vult Bodrij aan. De Jonge: „Politici beweren vaak nadrukkelijk afstand te ne men van Machiavelli, terwijl ze in de praktijk precies handelen zoals hij analyseerde." Het viel Bodrij op dat D66-poli- tica Lousewies van der Laan in tegenstelling daarop bij haar op volging van Boris Dittrich juist een uitspraak van Machiavelli gebruikte: „Het is als bestuur der beter gevreesd dan bemind te worden." Taal De Jonge is naast toneelspeler ook een groot liefhebber van taal. Hij tekent voor het script en stelde dat samen met frag menten uit 'De Heerser', passa ges uit het boertige toneelstuk 'De Mandragola', eveneens van Machiavelli en verbindende ei- GOES - In samenwerking met Scoop houdt Passionate, organi satie voor de nieuwe letteren, voor de derde keer in Zeeland de schrijfwedstrijd Write Now. De, wedstrijd is bestemd van jon geren van 15 tot en met 24 jaar. Zij kunnen deelnemen met ver halen, gedichten, filmscenario's, columns, toneel- of rapteksten van maximaal 2000 woorden. In zendingen zijn welkom op info@writenow.nl. De sluitings datum is 31 maart. De Zeeuwse uitslag wordt dinsdag 18 april bekendgemaakt in 't Beest in Goes. De eerste prijs wordt be loond met 250 euro, de tweede met 125 euro en de derde met 75 euro, allemaal uit te keren in boekenbonnen. De winnaar van de eerste prijs plaatst zich voor de landelijke finale, die in juni wordt gehouden. De hoofdprijs bestaat uit een laptop en een pu blicatie in het dagblad Spits. Jos de Jonge in de rol van Machiavelli. gen teksten. Bovendien zijn er uitspraken van recentere macht hebbers in verweven. „Niet om per se een brug te slaan naar de actualiteit, maar om aan te geven dat machts structuren tijdloos zijn", zegt Bodrij. Als voorbeelden noemt hij het oreren van president Bush over de oorlog tegen ter reur en de verbittering van de Luxemburgse premier Jean- Claude Junker na het mislukken van de EU-top vorig jaar. In de voorstelling wordt Machiavelli ten tonele gevoerd in zijn hofste de waarheen hij sedert een machtswisseling naar verban nen is. Hij worstelt daar met zijn frustraties. De huidige heer ser Lorenzo dei Medici wijst hem af als persoonlijke advi seur. Zelfs zijn machtstheorieën worden genegeerd terwijl het be stuurlijk verbrokkelde Italië juist zo'n behoefte heeft aan een sterke man. De makers van 'Oog in oog met Machiavelli' zijn er van over tuigd dat dit stuk veel herken ning biedt voor mensen die in politiek zijn geïnteresseerd, maar ook voor iedereen die lei ding geeft. Het stuk wordt opgevoerd in Theater 'De Wegwijzer' in Nieuw en Sint Joosland op zater dag 11 en vrijdag 17 maart, aan- Dit duo maakt al enkele jaren so lo-voorstellingen. Meestal speelt De Jonge de rol en voert Bodrij de regie. Soms draaien ze de rollen om, zoals vorig jaar tij dens het Zeeuws Eenakterfesti val. Hun nieuwste productie heet 'Oog in oog met Machiavel li' en wordt zaterdag 11 en vrij dag 17 maart opgevoerd in thea ter 'De Wegwijzer' in Nieuw en Sint Joosland. De toneelpersonages die ze ten tonele voeren, hebben steeds iets uit te vechten. Ze snakken naar erkenning in de liefde, van God of de koning. Niccolö Ma chiavelli (1469-1527) past in dat rijtje. Hij staat vooral bekend om zijn boek 'De Heerser', een theoretische verhandeling over politieke macht en verplichte kost voor studenten politicolo gie. Bodrij en De Jonge hebben bei den ook wel iets met macht en hiërarchie. In het dagelijks le ven hebben beiden een leidingge vende functie. De wijze waarop Machiavelli als koele analyticus machtsstructuren beschrijft, maar vooral ook de persoon zelf biedt hen een bron van inspira tie. „Het leven van Machiavelli toont de tragiek van de bood schapper", zegt Bodrij. „Hij was de man die gedetailleerd de theo rie van politieke macht be schrijft. Hij voerde die niet zelf uit, maar krijgt dat wel vaak toe gedicht."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17