Yin en yang vullen elkaar aan Zeeuws Handenteam stelt de norm Nieuwe pacemaker sms't cardioloog in Zeeuws-Vlaanderen ALS is eerder aantoonbaar Mitella helpt bij herstel na beroerte Reuma komt vaak niet alleen Kauwgom stimuleert de darmen Helm voorkomt letsel bij skieën Tai chi choice leert mensen rust te vinden door bewust te bewegen Online klagen over ziekenhuis Lievensberg vrijdag 3 maart 2006 NEW. YORK - De spierziekte ALS (Amyotrofische Latera le Sclerose) kan al in een vroeg stadium worden aange toond, ongeveer anderhalf jaar na de allereerste sympto men; Dat is mogelijk door in de hersenvloeistof de hoeveelheid van een drietal eiwitten te meten, stelt G. Pasinetti van de Mount Sinai School of Medicine in New York in het vak blad Neurology. Momenteel duurt het vaak jaren voordat de diagnose ALS gesteld kan worden. Mogelijk wijzen deze drie eiwit ten, waarvan de functie nog niet is opgehelderd, ook de weg naar een behandeling van deze vooralsnog ongenees lijke ziekte, oppert Pasinetti. GPD ATLANTA - Net als bij de behandeling van een lui oog, waarbij het 'goede' oog wordt afgeplakt om het 'slechte' te stimuleren, herstellen mensen die na een beroerte één arm minder goed kunnen gebruiken, sneller als zij hun goede arm enige tijd in een mitella dragen. Dit meldde S. Wolf van de Emory University in Atlanta tijdens een congres van de American Stroke Association op grond van proeven bij 222 patiënten. Patiënten kon den bijvoorbeeld na zes weken met hun 'slechte' ami de te lefoon weer oppakken. GPD NEW YORK - Een ongeluk komt zelden alleen. Mensen met reumatoïde artritis (reuma) hebben tevens meer last van artherosclerose (aderverkalking) en daardoor een ho gere kans op hart- en vaatziekten. Dit concludeert M. Ro man van de Cornell' Universityin New York in het me disch tijdschrift Annals of Internal Medicine uit een ver gelijkend onderzoek tussen 98 reumapatiënten en 98 ge zonde controlepersonen. Ondanks het feit dat de reumapatiënten gemiddeld gezon der leefden kwam atherosclerose toch driemaal zo vaak voor bij hen. Het feit dat reuma, net als atherosclerose een ontstekingsziekte is, speelt hierbij mogelijk een rol, al dus Roman. GPD SANTA BARBARA - Als patiënten na een zware darm operatie driemaal daags een uurtje kauwgom kauwen, komt de werking van hun darmen sneller weer op gang. Hierdoor vermindert de kans op complicaties na de opera tie en kunnen zij gemiddeld eerder het ziekenhuis verla ten. Dit schrijft R. Schuster van het Santa Barbara Cottage Plospital in Santa Barbara in het vakblad Archives of Sur gery op grond-van een test onder 34 patiënten. GPD OSLO - Het aantal mensen dat tijdens het skiën of snow- boarden hoofdletsel oploopt (ongeveer eenvijfde van alle letsels) kan met zestig procent dalen als er tijdens het ski ën en snowboarden een helm gedragen wordt. Dit becijfert S. Sulheim van het Norges Idrettshogskolle in Oslo in het medisch tijdschrift Jama op grond van gege vens van een kleine zesduizend wintersporters. GPD Hoor Ronald Vrugteman I. 5 ENSCHEDE - Veel mensen zijn zich nauwelijks bewust van de manier waarop hun voeten con tact maken met de aarde, weet Martin Wessels, al jaren een veelgevraagd tai chi-docent. „Het schept een soort belevings- armoede, omdat veel van hun handelen is vervallen tot een au- tomatisme. Meditatief lopen ef- o| fent het pad naar meer alertheid en groter bewustzijn." Wessels heeft zelf een eenvoudi- ge vorm van tai chi ontwikkeld: tai chi choice, en verzorgt daar- jf in cursussen voor particulieren i en het bedrijfsleven. „Met tai chi choice leert de deelnemer 1 eenvoudig bewegen en zich zo te ontspannen. Je leert rust te vin- den in beweging en fysieke en I mentale spanningen op een mil- i de manier te voorkomen en te be- léj strijden. De bewegingen van tai chi choice zijn eenvoudig, zacht en rond. De bloed- en energiecir culatie verbetert zonder dat er al wordt gewerkt met lange, com- stj plexe bewegingspatronen", zegt de 48-jarige Wessels uit Ensche- de. Onderdeel van tai chi choice is meditatief lopen. Daarover schreef de tai chi-docent een boekje en stelde hij een dvd sa men. „Het project is een eigen dl uitgave en weerspiegelt waar ik achter sta en waar ik in geloof", zegt Wessels. Het boek belicht met veel foto's principes uit de opi traditionele Chinese geneeskun- de en de dvd ondersteunt dat met bewegende beelden, In het boek Meditatief lopen zit meer dan je op het eerste ge zicht denkt, namelijk bewust wording, het creëren van een he lend bewustzijn, rust, vitaliteit, betere houding en betere bloed en energiecirculatie, schrijft col- zo lega tai chi-docent Jan Kraak in heil het voorwoord. Levensenergie in-j 'Panta Rhei' wil zeggen dat alles 'stroomt. In de belevingswereld er- van Martin Wessels is dat qi )al[ (spreek uit: tsji), de levensener- ioi gie die in alles aanwezig is. In Hong Kong is tai chi op straat een heel normaal beeld. De Nederlandse tai chi-docent Martin Wessels ziet een groeiende belangstelling voor 'zachtere' vormen van beweging. t. foto GPD „Dus ook in ons lichaam. Qi stroomt door cle meridianen in ons lichaam. Ze volgen vaste tra jecten en doorstromen het hele lichaam. Omdat er sprake is van allerlei dwarsverbindingen zou je kunnen spreken van een net werk waarlangs de qi alle delen van het lichaam kan bereiken. Als qi energie is, dan is qigong werken met die energie. In de loop van eeuwen zijn er in Chi na en daarbuiten ontelbaar veel systemen en methodieken ont staan om qi te oefenen. Vaak kwamen zevoort uit daoïstische,. boeddhistische of confucianistische tradities die onderling weer verschillende vermengingen kennen. Maar bijna allemaal hebben de metho dieken een duidelijke connectie tusseïï adem, bewëging, concen tratie en visualisatie." „Er is een qigong die snel wordt uitgevoerd, maar ook een langza me vorm en er is qigong waarbij geen uiterlijke beweging is waar te nemen. Je kunt qigong gebrui ken om overgewicht te bestrij den, om meer energie te krijgen of stress te bestrijden. Maar voor mij is qigong meer dan een bepaalde oefenmethode van Chi nese origine. Ik plaats qigong in een breed kader, zie het als groeien in vaardigheden - ook al ledaagse dingen - hand in hand met de tijd, aandacht, energie en hef de die je erin investeert. Niemand leert bijvoorbeeld au torijden via een schriftelijke cur sus of fietsen door naar plaatjes te kijken hoe het moet. Deze vaardigheden vergen - zoals zo vele - oefenen, oefenen en nog eens oefenen. Wil je een ï'ijkere beleving bereiken van de wereld om je heen en de wereld in je zelf, dan zul je dat ook moeten oefenen", zegt Wessels. Plet boek Meditatief lopen en de bijbehorende dvd' zorgen vol gens de tai chi-docent al doende voor meer innerlijke rust en een groter zelf- en omgevingsbe- wustzijn. Wessels: „Meditatief lopen is een qigong en een onder deel van tai chi choice, dat ik al jaren onderricht in Enschede; ook bij bedrijven en instellin gen. Iedere werkgever heeft na tuurlijk graag goed gemoti veerd, gezond en flexibel perso neel in dienst. Ziekteverzuim is een kostbare aangelegenheid die op meerdere gebieden door werkt. Het belang van een ge zonde leefwijze wordt momen teel, meer dan ooit en op vele manieren, onder de aandacht ge bracht. Werknemers krijgen een duwtje in cle rug om te gaan sporten, bijvoorbeeld in een sportschool. Daarnaast is er, merk ik, een groeiende belang stelling voor de wat 'zachtere' methodieken zoals bijvoorbeeld tai .chi." „Dat is niet zomaar zo", zegt Martin Wessels, „er zijn name lijk veel voordelen. De oefenin gen zijn langzaam, licht en rond; je wordt je bewust waar spanning zit of dreigt te ont staan. Kleine veranderingen in cle lichaamshouding kunnen al snel een wereld van verschil ma ken en die worden met behulp van tai chi choice op een duide lijke manier tastbaar. Het bloed gaat beter stromen en je krijgt een beter contact met de aarde. Er is geen sprake van overbelas ting, de gewrichten worden ge spaard, blessures worden verme den: De rust in de bewegingen werkt ook op mentaal gebied door, het adempatroon wordt rustiger, ook dit is heel direct waarneembaar. Lenig hoeft je er niet voor te zijn, maar soepe ler word je ér wel van." Symbool Het tai chi-symbool wordt weer gegeven door yin en yang (die twee Verstrengelde dikkopjes). Yin en yang zijn altijd in bewe ging en vormen eikaars aanvul lende tegendelen. Hoe meer ze op elkaar zijn afgestemd, des te meer harmonie er zal zijn. „Een voorbeeld: als je drie uur slaapt en eenentwintig uur per etmaal wakker bent, is er spra ke van te weinig yin en te veel yang en dat wreekt zich zeer snel. Zo streeft tai chi choice naar een betere afstemming tus sen actie en rust, een betere ba lans tussen lichaam en geest. Dit vanuit de gedachte dat rust roest, maar overdaad schaadt", aldus Martin Wessels. Informatie: www.chichoice.nl. Specialisten in handheelkunde zetten onderzoek tegenover hapsnapaanpak BERGEN OP ZOOM - Patiënten met klachten over Ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom kunnen hun grief voortaan via de computer melden. De internetpagina van het zie kenhuis www .ziekenhuislievens- berg.nl heeft een knop gekregen die leidt naar de site melduw- klacht.nl. De patiënt kan daar een formulier invullen. De gege vens gaan naar het patiëntenser vicebureau van het ziekenhuis, dat de verdere behandeling van de klacht met de klager be spreekt. "Het ziekenhuis hand haaft de schriftelijke klachtmei- ding. De online klachtenknop heeft geen verwijzing op de homepagi na, maar is vanaf daar het snelst te vinden via cle zoekfunctie of cle sitemap. door Claudia Sondervan GOES - Bij het ontbreken van elk an der bewijs zou de duim alleen al mij kunnen overtuigen van God's bestaan. Dat citaat van de gerenommeerde we tenschapper sir Isaac Newton is één van de vele aanhalingen van coryfeeën over handen die de webpagina's van www.handenteam.nl sieren. Het is de internetsite van het Handenteam Zee land. Inderdaad, waar waren we zon der onze sterke, draaibare, buigzame duimen. De duim omhoog geeft niet voor niets aan dat alles wel snor zit. En die vier andere vingers dan. Zo sterk, dat bergklimmers zich aan één vingerkootje kunnen laten hangen, weet plastisch chirurg H. P. van Not. De hand is zo delicaat, ingewikkeld van structuur en zo broodnodig in het dagelijks leven en tegelijk loopt geen ander lichaamsdeel meer risico op be schadiging. Eenvoudigweg omdat we niets kimnen zonder onze handen uit te steken. Zeeuwse handen mogen rekenen op de interventies van het Handenteam. Van Not is één van hen: een groep Zeeuwse artsen en andere behandelaars die zich verenigd weten door de fascinatie voor de hand. Vier jaar draait het team inmiddels, als één van de eersten in Nederland en inmiddels ook als één van de meest vooraanstaande handenteams. Elke twee weken houdt het Handenteam spreekuur in Goes of Terneuzen bij de revalidatieziekenhuizen. Een ergothe rapeut, fysiotherapeut, revalidatie arts, reumatoloog, plastisch chirurg, bedrijfsarts en de coördinator zien op een dag vijf tot zes patiënten, waar van gemiddeld vier mensen voor het eerst komen. Tribunaal Die krijgen dus een tribunaal van ze ven man tegenover zich, bevestigt coördinator Ton Schreuders lachend. „Maar meestal nemen ze zelf ook ie mand mee." Het hele team buigt zich over de aangedane hand van een pa tiënt om het over de best mogelijke aanpak eens te wórden. „Het kan voor komen dat bij een traumapatiënt de reumatoloog denkt 'wat heb ik hier aan?'", blikt Van Not demonstratief op z'n horloge. „Maar voor je het weet maakt de reumatoloog een nuttige op merking over medicijnen en pikt hij een idee op dat nuttig kan zijn voor zijn andere patiënten. Van elke verga dering is wellicht twintig procent di rect van belang voor ieders vak." Het grote succes van de multidiscipli naire aanpak is helaas af te meten aan de wachttijd. Twee maanden gelden op dit moment. Voor aandoeningen waar geen haastige spoed bij is, nota bene. Helaas weet nog niet iedereen dat cor rect in te schatten, zegt Van Not spij tig. „Iemand die met zenuwletsel bij de huisarts komt, krijgt het advies het even aan te zien. Later is de pijn weg, maar ook het gevoel in die vinger. Als iemand een tijd zijn hand niet ge bruikt heeft, moet alles weer op peil komen. Spieren, maar ook zenuwen moeten Weer leren een vinger 'in te schakelen'. Bij herstel geldt ook: als je niet op tijd cle volgende stap neemt, verstijft de hand. Het is enorm moei lijk dat weer enigszins terug te draaien." De vingers vormen een span. Ze moeten allemaal werken voor een optimaal handgebruik. Verwijzing Na vier jaar heeft, nog lang niet iedere Zeeuwse behandelaar het bestaan van het Handenteam goed tussen de oren zitten, weet Van Not. „Laatst nog sprak ik toevallig een Zeeuws-Vlaam- se huisarts. De dag erna had ik een ver wijzing van een patiënt die hij naar Brugge had willen sturen." Daar ligt vooral de taak van coördinator Ton Schreuders. De fysiotherapeut kwam er vorig jaar april bij voor twee dagen per week, de rest van de week werkt hij als onder zoeker in het Erasmus Medisch Cen trum in Rotterdam, Hij draagt zorg voor de verspreiding van de faam en de kennis van het Handenteam bij ver- bandmeesters, ergotherapeuten en 'fy siotherapeuten. Woensdag 8 maart presenteert het Handenteam Zeeland een uiteenzet ting over kunstgewrichten voor pols en hand door onder andere fysiothera peut G. Westdorp van Revalidatie Ge neeskunde Zeeland. Het is één van de weinige maandelijkse bijeenkomsten over de aspecten van de handheelkun de. De animo is groot, zegt Schreuders tevreden. „Er zijn zelfs een aantal be handelaars die zich verder toeleggen op de genezing van de hand. Je kan de beste chirurgische ingreep doen, als cle nabehandeling niet goed verloopt kan alles voor niets zijn geweest." Dichtbij Het Handenteam is erop uit om ver spreid over Zeeland fysiotherapeuten op te leiden die patiënten dicht bij hun woonplaats kunnen helpen revali deren. Nu moeten1 patiënten voor na zorg steeds naar Terneuzen of Goes. Voor mensen met handletsel is reizen bezwaarlijk: autorijden kan niet, open baar vervoer is lastig als je je niet kan door Claudia Sondervan TERNEUZEN - Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen is begon nen met het plaatsen van een nieuwe pacemaker die de cardio loog per sms waarschuwt als het hart van de drager niet goed werkt. Het bericht komt binnen op de mobiele telefoon van de cardioloog. Die kan de ernst van de onregel matigheid via internet bekijken en zo nodig de patiënt naar het ziekenhuis laten komen. Rond de jaarwisseling is het eerste exemplaar geplaatst. Inmiddels lopen zes Zeeuws-Vlaamse pa tiënten ermee rond, vertelt car- diotechnicus Eric Neve. Een car- diotechnicus bereidt de patiënt voor op de implantatie van een pacemaker, assisteert de cardio loog bij de ingreep en zorgt voor de juiste plaatsing, aansluiting en afstelling van het apparaat, dat de hartfunctie moet onder steunen. De drager van de pace maker krijgt tijdelijk een specia le mobiele telefoon, cle 'cardio- messenger', om bij zich te dra gen. Databank Als de geïmplanteerde pacema ker onregelmatigheden in de hartfunctie vertoont, wordt via de 'cardiomessenger' een be richt gestuurd naar een data bank. Die stuurt het bericht door naar de mobiele telefoon van de behandelend cardioloog of cardiotechnicus. In Terneu zen overziet Neve de gegevens clie cle implantaten sturen. Nog niet alle patiënten die een pacemaker nodig hebben krij gen er één met een zendertje, vertelt Neve. Voorlopig wordt de communicerende pacemaker geplaatst bij mensen met gecom pliceerde hartproblemen. Als zij vervolgens langere tijd stabiel blijven en geen veranderingen in medicatie hebben, is de inten sieve controle overbodig en kun nen zij de 'cardiomessenger' inle veren. Bij hartpatiënten bij wie veel minder kans is op storingen, wordt een eenvoudiger pacema ker geplaatst. „Maar ik ver wacht dat de fabrikant volgend jaar ook cle zendertechniek ge bruikt", zegt Neve. Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen meldt beneden de lijn Rotter dam-Eindhoven 'het enige zie kenhuis te zijn dat de pacema ker met zendertje implanteert bij hartpatiënten. Ook in België zou cle techniek nog amper ge bruikt worden. Geruststellend Het grote voordeel is dat de car dioloog problemen bij de pa tiënt kan zien aankomen en soms voorkomen. De techniek heeft voor veel patiënten een ge ruststellende werking op hun angst dat hart of pacemaker gaan haperen. Naast de alarm functie voorziet de pacemaker met zender de arts geregeld van informatie over de conditie van de patiënt, op tevoren ingegeven tijdstippen. De behandelend arts kan die ge gevens inzien op internet als hij een bepaalde code ingeeft, om de privésfeer van de patiënt te beschermen. Ergotherapeut en stuurgroeplid van het Handenteam Marjan van Wensen (links) helpt mevrouw L. van Geel uit Vlissin- gen bij strekoefeningen met haar gespalkte middelvinger, waar zij een kunstgewricht in kreeg. foto Willem Mieras vastgrijpen. En taxivervoer wordt pas vergoed bij grotere afstanden dan zelfs Zeeland te bieden heeft. Boven dien is handrevaliclatie intensief, vaak meerdere keren per week. Boven de Westerschelde lijkt de lokale nazorg spoedig realiseerbaar, in Zeeuws-Vlaanderen echter niet. Schreuders krijgt er amper respons voor vanuit Ziekenhuis Zeeuws-Vlaan deren, meldt hij. Hij verheugt zich op een aankomend wapenfeit. Zowat het voltallige huis artsenbestand van Zeeland, honderd- dertig mensen, schreven in voor het na scholingsprogramma 'Wat is er aan dé hand?', dat op 9 maart en 12 april op Neeltje Jans gegeven wordt. De twintig huisartsen die zich niet hebben ingeschreven voor één van bei der data doen dan ongetwijfeld dienst voor hun bijscholende collega's. De huisartsen, en enkele bedrijfsartsen en fysiotherapeuten, horen er over cle bouw van de hand en wat daar alle maal mis mee kan gaan. Cruciaal vindt het Handenteam het laatste onderwerp: bij welk letsel moet de patiënt met zwaailicht naar het Handenteam en wanneer kan de huisarts het 'even aanzien'. Van Not: „Soms is de conservatieve behande ling met de spalk of trucs in huis het beste, maar je moet niet het ultieme moment voor een chirurgische ingreep missen. Een reumapatiënt die last krijgt van een duimgewricht, leert die duim te ontzien - soms is rust cle beste therapie. Maar als later alle vingerge wrichten te zeer zijn aangetast, is het te laat voor een kunstgewricht in de cluim. Dat is een gemiste kans." Internationaal Waar het Zeeuwse Handenteam inter nationaal mee scoort is de hang naar het verzamelen van gegevens en het streven naar het vinden van de beste behandelmethode. Het handletsel wordt nog zeer hap- snapgewijs benaderd door de meest goedwillende artsen, vertellen Schreu ders en Van Not. „Bijvoorbeeld een be kend chirurg die zijn chirurgie zeer succesvol noemt. Hij ziet zijn patiën ten nooit terug na de ingreep maar krijgt ook geen klachten. Dat is alles waar hij op afgaat in zijn oordeel. Maar weten die patiënten ook wat ze hadden mogen verwachten?", stelt Van Not. „Wij willen een norm vast stellen voor elk letsel zodat een pa tiënt van tevoren weet wat hij ver wachten kan van een ingreep. Wij wil len op grond van resultaten aantonen wat de beste behandeling is." De Zeeuwse bevolking is loyaal, honk vast, de ideale onderzoeksgroep. Schreuders grijpt achter zich naar een stapel brieven: „Honderd procent res pons op onze vraag of patiënten mee willen doen aan het onderzoek! Protocollen en uniforme normen zijn hard nodig in de handheelunde, vindt Van Not. Het Zeeuwse handenteam is arrogant genoeg om die normen te stel len waar anderen dat nalaten. „Er zijn twintig manieren in omloop om de be weeglijkheid van een gewricht weer te geven zonder dat iemand het erover eens is welke het beste is. Als ik een collega in Utrecht mijn uitslagen geef, weet hij niet waar ik het over heb. Zonder overeenstemming over cle meetmethode heb je niks te evalueren. De industrie steekt geld in onderzoe ken die daardoör stralen. En zo krijg je behandelrapporten die luiden: 'De breukstand is prachtig; de vinger doet niets meer'."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 7