India strategische partner VS Voor eeuwig opvoeder PZC Zorgcentrum van de toekomst is multicultureel Turks schandaal schaadt regering PZC Bush wil subcontinent als vooruitgeschoven post in mondiale machtsstrijd Kerncentrales en atoombommen fm-m! mi'W*1- fRAU-WW' 3 maart 1956 vrijdag 3 maart 2006 van onze redactie buitenland Het machtigste land ter we reld, de Verenigde Staten, en de grootste democratie, In dia, bewegen zich naar elkaar toe. Tot nu toe was de relatie tussen beide landen niet zonder spanningen, maar dat moet na het bezoek van president Bush deze week veranderen. Bush wil een strategisch partnerschap, in clusief een gemeenschappelijke nucleaire politiek. Buurland Pa kistan, net als India een nucleai re macht, volgt de ontwikkelin gen met argusogen. Ook China kijkt geïnteresseerd toe. Het is geen geheim dat George Bush tot zijn intrek in het Witte Huis weinig bèlangstelling had voor de rest van de wereld. Maar één land vormde - zij het op grote afstand - een India beschikt over vijftien kerncentrales. Zeven zijn er nog in aanbouw. Zij moeten in 2009 operationeel zijn. Slechts vier centrales vallen onder de in spectie van het Internationaal Atoomagentschap, IAEA. De regering in New Delhi heeft toegezegd dat in de toekomst de meeste civiele reactors doör het IAEA mogen worden geïnspec teerd. Twee experimentele reactoren produceren uitsluitend voor het kernwapenprogramma van de fensie. Ook in het gisteren geslo ten akkoord blijven die buiten de controle van het atoomagent schap. India bouwt een snelle kweek reactor die plutonium zal leve- ren voor kernwapens. Ook deze reactor valt buiten de overeen komst tussen India en de Vere nigde Staten. India kan volgens experts op dit moment zo'n vier tot vijf atoom bommen per jaar produceren. Gaat de snelle kweekreactor in bedrijf, dan zal dit aantal flink kunnen oplopen. GPD/RTR uitzondering: India. Het verbete ren van de al tientallen jaren koele betrekkingen met, zoals de Amerikanen zeggen 'grootste democratie ter wereld' was, volgens adviseurs van Bush, steeds een van de prioriteiten van hun president. Daarom reis de hij deze week met groot ge volg naar het reusachtige sub continent. „Het is een eer hier te mogen zijn. Ik heb hier lang naar uitgezien", zei hij bij aan komst. Dat tienduizenden demonstran ten de straat opgingen en leuzen riepen als 'Bush go home', deed hier weinig aan af. Ook de kri tiek op het feit dat hij na zijn driedaagse bezoek aan New Del hi slechts één dag buurland Pa kistan aandoet, deert hem niet. En dat terwijl de Pakistaanse president Pervez Musharraf toch zijn veelgeprezen bondge noot is in de strijd tegen het in ternationale terrorisme.' De rege ring in Islamabad heeft, zo meld den ingewijden, zelfs grote druk op het Witte Huis moeten uitoe fenen om hoe dan ook een plaats te krijgen op de reisagenda van Bush. Groeimarkt De reden is dat Bush andere prioriteiten heeft. Het is cle Ame rikanen uiteraard niet ontgaan dat het ruim een miljard in woners tellende India een enor me economische groei door maakt. Er is een redelijk welva rende middengroep van driehon derd miljoen mensen ontstaan. Een fantastische groeimarkt dus voor de VS. Daarnaast wil len de VS een strategisch part nerschap met India, zelfs op het gebied van nucleaire samenwer- king. Dat laatste is het hoofddoel van Bush' reis. Hij wil het naar ener gie smachtende land voor zo'n 20 miljard dollar aan kerncen trales verkopen. De achterlig gende gedachte: dat is goed voor het milieu, goed voor een stabie le olieprijs en belangrijk om een tegenwicht te bieden tegen het eveneens snel groeiende en machtiger wordende China. Over de nucleaire samenwer king tekenden Bush en de India se premier Manniohan Singh gis teren een verdrag. Alle details zijn nog niet bekend, maar door het akkoord krijgt India toe gang tot Amerikaanse nucleaire technologie. In ruil daarvoor stelt de regering in New Delhi zijn civiele nucleair programma deels open voor internationale inspecties. „Een historisch ak koord", noemde Bush het. Sceptici zijn minder euforisch. Want India, al tientallen jaren in hel bezit van atoombommen, weigert het nonproliferatiever drag, dat de verspreiding van kernwapens moet voorkomen, te ondertekenen. Het zijn vooral de Indiase géneraals die daar fel op tegen zijn, zij gebruiken de reactoren voor het maken van kernbommen. En als het aan hen ligt, dan krijgen zij binnen niet al te lange lijd ook een snel le kweekreactor, waardoor zij over nog veel meer plutonium zouden beschikken. Uit het nu gesloten akkoord blijkt dat de militairen geen en kele concessie hebben gedaan. En dat stoort delen van het Ame rikaanse Congres in hoge mate. Want terwijl Washington aan de ene kant probeert de nucleaire ambities van Iran - dat wel liet nonproliferatieverdrag heeft ge tekend - aan banden te leggen, gaat het op nucleair gebied nauw samenwerken met New Delhi. Aanpassen Om die nu besloten coöperatie in de praktijk gestalte te geven, moet het Congres een aantal wetten aanpassen. Ook interna tionaal zal Bush nog menige cri ticaster moeten overtuigen. In de eerste plaats de atomaire waakhond, de Nuclear Sup pliers Group, een organisatie van 45 landen die erop toeziet dat nucleaire technologie alleen wordt verkocht aan landen die cr een vreedzame bedoeling mee hebben. Bush lijkt te denken deze hor des allemaal wel te kunnen ne men. Voor hem staat voorop dat India een strategische partner wordt in een gebied waarin in de toekomst de mondiale machtsstrijd wordt uitgevoch ten. En dat is in alle opzichten goed voor Amerika. GPD pagina 5: VS-diplomaat gedood door Fidan Ekiz De Turkse minister van Fi nanciën, Kemal Unaki- tan, staat onder grote druk om vanwege een corruptie schandaal af te treden. Niet alleen de grootste oppositie partij roept hem daartoe op, ook leden van zijn regerende AKP vinden dat hij het veld moet ruimen. Bij zijn aanrieden noemde premier Tayyip Erdogan het bestrijden van corruptie een hoofdtaak van zijn regering. Het was juist die belofte die hem veel stemmen opleverde. Het schandaal roept twijfels op over de corruptiestrijd van Erdogan. Vooral nu de pre mier zijn omstreden minister, vooralsnog, de hand boven het hoofd houdt. Oppositielei der Deniz Baykal opperde dat de AKP het 'centrum van cor ruptie' in het land is gewor den. „Volgens mij is dit nog maar het topje van de ijs berg", zei Baykal. Unakitan, een van Erdogans bondgenoten, wordt beschul digd van het bevoordelen van zijn zoon, een invloedrijke za kenman, bij zakelijke transac ties. Ook zou hij gesjoemeld hebben met aanbestedingspro cedures. Oppositiepartij CHP (Republikeinse Volkspartij) wilde direct een motie van wantrouwen indienen tegen Unakitan, maar hij werd daar van weerhouden door Erdo gans partij, die een meerder heid in het parlement heeft. Intussen raken de gemoede ren verhit. AKP-parlements- lid Turhan Comez, partijge noot van Unakitan, schreef in een brief aan hem die uitlekte naar de pers: 'Je bent een last geworden voor onze partij, en het hele land. Ik nodig je uit om af te treden.' Een andere parlementariër, Mahmut Ko- cak, voerde aan dat als er los van elkaar zo veel beschuldi gingen worden geuit, de ver antwoordelijke persoon daar consequenties aan moet ver binden. „Politiek en zaken gaan niet samen", aldus Ko- cak. Unakitan blijft alle aantijgin gen ontkennen. Volgens hem willen bepaalde 'afgunstige fi guren' de AKP zwart maken, omdat de regering 'in korte tijd opmerkelijke economi sche successen wist te boe ken'. „Wij hebben dit land uit een ernstige economische cri sis gehaald", stelde hij. Unakitan kreeg deels bijval van premier Erdogan, die eerst flink uithaalde naar de pers. „De media moeten we ten dat ze zich vaak schuldig maken aan smaad", zei Erdo gan. „Iedereen moet zich met zijn eigen zaken bemoeien. Dit is een zaak van de AKP, die zelf zal beslissen of en wel- ke maatregelen genomen moe ten worden." Onverstandig Dat Erdogan de media nu, j ruim een jaar voor nieuwe al gemene verkiezingen, tegen zich in het harnas jaagt, is niet bepaald een verstandige zet. De Turkse media zijn er meester in om iemand zeer po pulair of juist impopulair te maken bij het volk. Dat dit vaak ten koste gaat van 'ob jectieve' berichtgeving deert i veel mensen niet. Erdogan wist de afgelopen jaren, op een paar uitvallen na, zijn i kalmte te bewaren en confron taties te vermijden. Maar de premier lijkt zijn ge duld te hebben verloren. Toen hij onlangs werd geconfron- teerJ 'met protestacties van j ontevreden boex-en, was de di- 1 plomatie ver te zoeken. 'Rot op vent, gedraag je', riep hij tegen een boer, die zei dat de regering hem had geruïneerd. De uitval van Erdogan werd 1 gefilmd en dagenlang uitge zonden en besproken op de te levisie. Koren op de molen van oppositieleider Baykal, die nu alles op alles zal zetten j om de regeling ten val te bren gen en vervroegde verkiezin- j gen uit te lokken. GPD Met zo'n twintig verschillende culturen is De Schildershoek in Den Haag het multicultureelste verpleeghuis van Nederland. Een voorbode van ivat de zorg sector in Nederland te wachten staat. doorïhea van Beek Beneden in verpleeghuis De Schildershoek luisteren be woners naar Duitse schlagers. Twee verdiepingen hoger wordt een ï-eligieuze bijeenkomst ge houden waar Hindoestaanse muziek klinkt. Het verpleeg huis in de Haagse Schilderswijk geldt als een voorbeeld van ver regaande integratie. Geen won der: de bewoners zijn afkomstig uit zo'n twintig culturen met aanverwante religies. Eenzelfde verscheidenheid geldt voor het personeelsbestand. „Het is voor ons geen enkel probleem perso neel te vinden", zegt directeur Bert van Wijk. Turken en Koei-den, Marokka nen en Berbers bevolken het ver pleeghuis, maar ook Chinese, Ci'eoolsë, Hindoestaanse en Ja vaanse Surinamers. Dan zijn er nog de Antillianen en bewoners uit Eiiriea, Nigexia, Congo, Oek raïne, Egypte, Iran, Irak, Jorda nië, Kaapverdië, China en de Dominicaanse Republiek. En niet te vergeten de autochtone Nederlandei-s. Bijna een derde van de 180 bewoners komt van oox'sprong uit de Schildei'swijk. De Schildershoek geldt als het multicultureelste vex-pleeghuis van Nederland. In feite is het een voorbode van wat ook ver pleeghuizen elders in het land te wachten staat. Nu is nog slechts 2 pi'ocerxt van de niet-westex-se allochtonen ouder dan 65 jaar. Halverwege deze eeuw zal dat zijn opgelo pen tot 12 procent. Halal Voor zorginstellingen vergt dit de nodige aanpassingen. Neem alleen al.de maaltijden. Naast Hollandse kost wox-dt ook Suri naams en vegetarisch gekookt en eveneens halal volgens de is lamitische voor-schriften. „Bij veel culturen is de maaltijd be langrijk. Daar moet je op inspe len", zegt directeur Van Wijk. En dan zijn er de velschillende religies: christenen, moslims en hindoes vormen de hoofdmoot. Maar ook wonen er soms boed dhisten, Jehova's getuigen of aanhangers van de Surinaamse winti-riten. Een dominee, pas toor, imam en pandit verzorgen er wekelijks de ï'eligieuze vierin gen. Behalve de christelijke feest dagen wordt er ook een reeks andere feestdagen gevierd. Die vax'iëren van het Chinees nieuw jaar, de i'amadan en het suiker- en offerfeest tot de jaarlijkse viering van de afschaffing van de slavernij. Van Wijk: „Steeds meer zie je dat ook bewoners met een andere x*eligie meedoen aan deze feestdagen." „Hier zijn we wekelijks samen", ver telt een deelneemster aan de hindoebijeenkomst. „Als je niks doet, gaat je kennis over je ge loof achtex'uit. We zingen sa men, maken muziek, lezen uit de heilige boeken en praten over het geloof en ook veel over vroeger in Suriname. Zó intex-es- sant." Lang niet alle bewonei-s spreken Nedexiands. En dat is in veel gevallen lastig communi- ceren. Deels wordt dat opgelost door personeel dat dezelfde taal spreekt als de bewoner. Vaak wordt ook gebruik gemaakt van 'taallijsten' met afbeeldingen en fonetische vertalingen. Van Wijk: „Bij belangrijke of ingrij pende gesprekken wordt een tolk ingeschakeld. Dan'mogen er geen misverstanden ont staan." Dilemma's De cultux'ele en religieuze ach- tex'gronden van bewonex'S zor gen ook geregeld voor dilem ma's. Mag iemand die nog lan ger weigert te eten of drinken wel of niet overlijden? Daaraan toegeven kan strijdig zijn met sommige x-eligies en conflicten opleveren binnen de familie. „Bovendien geldt het voor veel mensen van allochtone afkomst als gezichtsverlies als hun ouders in een verpleeghuis wo nen", zegt Van Wijk. „Binnen bepaalde culturen behox'en kin deren hun ouders te verzoi'gen. Als die zox'g te zwaar wordt en Ouderen in het verpleeghuis De Schildershoek in de Haagse Schilderswijk. foto Phil Nijhuis/GPD opname in een verpleeghuis niet meer is te voorkomen, kan dat tot spanningen in de familie leiden, Dat leidt er vaak toe dat de ouders toch langer thuis blij ven wonen of gebruik maken van de dagbehandeling. De stap naar opname in het verpleeg huis is voor velen een brug te ver." De multiculturele bevol king in De Schildershoek brengt hogere kosten met zich mee. Op het jaai'budget heeft het huis hiex-door een tekort van 335.000 eux-o. Van Wijk pleit dan ook voor een financierings systeem dat hierop inspeelt, net zoals dat geldt voor zwarte scho len of voor huisax'tsen in achter standswijken. „Het is een zorg voor de toekomst, want binnen afzienbare tijd gaat multicultu- raliteit ook in andex-e verpleeg huizen spelen." GPD Als je geen kinderen hebt en ook geen leerkracht bent of zoiets, ben je dan toch opvoeder? De meeste men sen zullen denken van niet. Maar dan hebben ze het mis. Want opvoeder ben je niet omdat je zelf (klein)kindex-en hebt of niet of omdat je werkt met kin deren of niet. Opvoeder bent je omdat je als volwassene op deze planeet rond loopt. Zo simpel is het. Een vooi'beeld. Mijn trein komt ruim een kwaxiier te laat aan op Rotterdam ^Centraal, wat betekent dat ik het nog net kan redden om op tijd met mijn le zing in de Doelen te beginnen. Tenmin ste als ik flink doorstap. Op de Weena staat het voetgangersoversteeklicht op rood. Terwijl ik gehaast aan kom lo pen, overweeg ik of ik toch over zal ste ken. Een groepje voorbijrijdende auto's dwingt me om in ieder geval even te wachten. Als de laatste auto voorbij rijdt en de volgende nog ver genoeg weg is, is mijn eerste neiging snel over te lopen. Net op dat moment valt mijn oog op een moeder met twee jonge kin- dex-en aan de overkant. Ze staan netjes te wachten tot het licht x-ood wordt. In een flits zie ik me zelf, volwassen man, ondanks het x-ode licht, toch over steken, terwijl moeder en kinderen zich keurig aan de regels houden. Dat roept op slag een innerlijk conflict op. Ik wil wel, maar ik vind ook dat ik het eigen lijk niet kan maken. Gelukkig spi-ingt het licht op het moment van die gedach te op groen. Terwijl ik nu reglementair oversteek, bedenk ik dat ik een slecht voox'beeld aan die kinderen zou hebben gegeven als ik gewoon door het x'ode licht heen zou zijn overgelopen. Ik stel ine zo voor dat ook de moeder me dat niet in dank zou hebben afgenomen. Want terwijl zij aan de ene kant haai- kinderen aan het opvoeden is dat je voor rood moet wachten, is er aan de andere een pad jakker die dat precies voor hun ogen doodgemoedereerd aan zijn laars lapt. Grote kans dat die kinderen met zulke voorbeelden voor ogen, dat vroeg of laat ook aan hun laarzen zullen lappen, zeker als hun moeder er niet bij is. Het is dan dat ik 111e realiseer dat ik als willekeurige volwassene ten opzichte van willekeurige kinderen die ik op mijn levensweg tegenkom, altijd ook een opvoedkundige of voorbeeldrol heb. Of ik nu wil of niet. En daarmee, als lid van de samenleving, ook een ver antwoordelijkheid. Hoe ik me gedraag in de publieke ruimte of in het open baar vervoer, is van invloed op hoe kin deren en jongex-en, en overigens ook an dere volwassenen, zich daar gedragen, of kan dat zijn. Tei-wijl ik de deur van de Doelen open duw, vraag ik me af of ik me die verant woordelijkheid steeds voldoende be wust ben. Het eerlijke antwoord is, dat ik daar dikwijls niet bij stilsta Dat is een beetje lastig om toe te geven. Want ik wil graag een verantwooixlelijke, goe de burger zijn. Tex*wijl ik me naar de zaal begeef waar ik moet zijn, schieten me opeens tal van situaties te binnen waarin volwas sen burgers hun voorbeeld-verantwoor delijkheid volstrekt met de voeten tre den. Zoals op veel te hoge snelheid met de auto door de straat jakkeren. Niet zo gek als de kinderen die straks jonge ren zijn en net hun rijbewijs hebben, dat ook doen. Of zoals een onbeschofte of hufterige x-eactie geven als je terecht door iemand wordt aangesproken op iets wat je niet hoort te doen. „We have to be the change we wish to see", zei Gandhi ooit. Anders gezegd, het opvoe den van ander-en is vooral een kwestie van jezelf opvoeden. Rene F.W. Diekstra ONAFHANKELIJK - De Fran se regering heeft gisteren de er- kenning van de onafhankelijk heid van Marokko, compleet met eigen leger en diplomatie, vastgelegd in een gemeen schappelijke Frans-Marok kaanse verklaring. De Marok kaanse minister Guedira zei dat de verklaring en het proto col vanaf nu de plaats inne men van het verdrag van Fez. SCHIP - In Vlissingen is giste- x-en het 32ste schip toegevoegd aan de vloot van de Hol- land-Amerikalijn. Het gaat om het ms. Kinderdijk, gebouwd door NV De Schelde. Het schip vex-riekt overmorgen vanuil Antwerpen voor haar 'maiden trip' via Rotterdam naar New York en de Outports. MEDICIJNEN - De apotheek- houdende artsen hebben be zwaar tegen het nieuwe wets- ontweip op de geneesmiddelen voorziening op het platteland, i Er is daai'in geen spx-ake van overname van een groot deel van de geneesmiddelvoorzie- ning door apotheken, maar hel bezwaar van de artsen is juist dat ze hiei'door nog langer moe- ten wachten voox-dat ze zich kunnen vestigen in belangrijke centra in de provincie. Internet: www.pzc.nl Internetredactie: x üv Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: A. L. Oosthoek Bezorgklachten: D. Bosscher (adjunct) 0800-0231231 A. L. Kroon (adjunct) op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; Centrale redactie: zaterdags tot 12.00 uur. Stationspark 28 Postbus 31 Abonnementen: 4460 AA Goes 0800-0231231 Tel: (0113)315500 autom. afschrijving acceptgiro Fax:(0113)315669 per maand: 20,55 n.v.t E-mail: redaclie@pzc.nl per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Lezersredacteur: A. J. Snel Voor toezending per post geldt een Stationspark 28 toeslag. Postbus 31 E-mail: lezersservice@pzc.nl 4460 AA Goes Beëindiging van abonnementen Tel: (0113)315660 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het Fax:(0113)315609 einde van de betaalperiode. E-mail: lezersredacteur@pzc.nl PZC. t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Middelburg: Losse nummers per stuk: Buitenruststraat18 maandag t/m vrijdag: 1,25 Postbus 8070 zaterdag: 1,80 4330 EB Middelburg Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 Bankrelaties: E-mail redwalch@pzc.nl ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35,93,00 Goes: Stationspark 28 Postbus 31 Advertenties: 4460 AA Goes Alle advertentie-orders worden uitgevoerd Tel. (0113)315670 overeenkomstig de Algemene Fax. (0113)315669 Voorwaarden van Wegener NV en volgens E-mail: redgoes@pzc.nl de Regelen voor het Advertentiewezen. Terneuzen: Overlijdensadvertenties: Willem Alexanderlaan 45 maandag t/m vrijdag: Postbus 145 tijdens kantooruren 4530 AC Terneuzen zondag: van 16.00 tot 18,00 uur Tel. (0115)645769 Tel, (076)5312550 Fax. (0115)645742 Fax. (076)5312340 E-mail: redtern@pzc.nl Personeelsadvertenties: Hulst: Baudeloo 16 Tel: (076)5312240 Postbus 62 Fax: (076)5312340 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Fax:(0114)372771 Tel (076)5312104 E-mail: redhulst@pzc.nl Fax. (076)5312340 Zierikzee: Grachtweg 23a Voor gewone advertenties: Postbus 80 Noord- en Midden-Zebland 4300 AB Zierikzee Tel, (0113)315520 Tel: (0111 (454651 Fax. (0113)315529 Fax: (0111)454657 Zeeuws-Vlaanderen E-mail: redzzee@pzc.nl Tel: (0114)372770 Fax- (0114)372771 Opening kantoren Business to Business/Onroerend goed Goes, Zierikzee Tel: (076)5312277 en hulst: Fax: (076)5312274 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten vi Uitgeven] Provinciale Zeeuwse Courant 8V Is een onderdeel van hot Wegener-concern. De door u I aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze l (abonnementen)admlnistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro- j ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer- de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, Ie :e. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4