Lumpsum, zorg of zegen PZC Batikkunst van onvoorstelbare precisie Warm welkom voor Umoja-nummers 17 Kop Schouwen even mooiste plekje door controlefout Snorfiets weg GELICHT Expositie Michiel de Ruyter Jaarbij eenkomst Lekko Auto weg na woningkraak Goedereede mikt op woningbouw Geheim Dagboek Warren terug naar Bert Bakker vrijdag 3 maart 2006 BURGH-HAAMSTEDE - De Kop van Schouwen heeft zich door een controlefout even kop loper gewaand in de strijd om het mooiste plekje van Neder land. Het regelement van de landelij ke wedstrijd bepaalt dat in de voorronde per dag per computer niet meer dan één voorkeurstem op het favoriete gebied mag wor den uitgebracht. De database van de NCRV, de televisiezen der die de wedstrijd organiseert, herkent die computers door gaans en filtert vervolgens alle meer uitgebrachte stemmen er uit voor een eerlijk verloop. Vol gens een verklaring die de om roep gisteren liet uitgaan, heeft de eigen programmeur echter per vergissing ook de stemmen die op die dag en dinsdag vaker dan één keer waren uitgebracht, bij elkaar opgeteld. Dat had tot gevolg dat de Kop van Schou wen in het algemeen klassement van de 24 deelnemende gebie den plotseling bovenaan stond. Volgelingen van de Schouwse 'ambassadeur' W. van den Ak ker hadden ontdekt dat de fil ters van de NCRV eenvoudig te misleiden waren, door de zoge naamde 'cookies' uit de eigen computer te wissen. Zo konden onherkenbaar meerdere stem men worden uitgebracht. De NCRV heeft de valse .stemmen kunnen wegpoetsen door de IP-adressen van de computers té controleren. De Kop van Schouwen staat nu weer terug op de vierde plek, on der directe concurrent De Krab- bekreek uit Tholen. Per provicie gaat één gebied door naar de vol gende ronde. De finale is op 13 mei. MIDDELBURG - Een blauwe snorfiets is woensdagavond tus sen half acht en tien uur gesto len in de Nassaulaan in Middel- burg. Het gaat om een snorfiets van het merk Yahama, type Neo's met het verzekeringsplaatje SJW 519. De waarde van het voertuig is niet bekend. door René Schrier Vakbladen, internetsites, krantenarti kelen, nieuwsbrieven, wie ook maar iets met het basisonderwijs te maken heeft kan het niet ontgaan zijn. De ba sisscholen moeten aan de lumpsum. Dat is geen nieuwe soort Viëtnamese loem pia, maar een nieuw bekostigingssys teem. Wie de berichten gelooft zou de indruk kunnen krijgen dat de invoering van de ze operatie zorgt voor een lichte paniek onder de basisscholen en hun besturen. De lumpsumbekostigïng zou zelfs aan leiding zijn tot complete scholenfusies. Schooldirecteuren moeten leren begro ten en rekenen in kalenderjaren in plaats van in schooljaren. En de lump sum zou de doodsteek zijn voor de zoge naamd? éénpitters; de scholen die nog helemaal zelfstandig draaien. Die laat ste zijn er overigens nauwelijks nog te vinden in Zeeland. De oorsprong van de invoering van het Schoolbekostiging lumpsumsysteem stamt uit de jaren ne gentig. De gedachte was toen dat scho len autonomer moesten worden en min der last zouden moeten hebben van re gels en voorschriften uit Den Iiaag. Te vens leefde de wens dat er een eind zou worden gemaakt aan de open-eindfinan- ciering die het onderwijs kent. Dat moest - zo bezwoeren de Haagse politici - niet uitgelegd worden als een bezuini-' gingsoperatie. Tot nu toe is het nog zo dat basisscho len zo'n beetje alles kunnen declareren bij het ministerie en bijna alles vergoed krijgen. Met ingang van het lumpsum systeem, 1 augustus van dit jaar, krij gen ze een vergoeding op basis van een begroting die is ingediend. Levien Hamelink en Anko van Hoepen van de Alpha Scholengroep in Kapelle zien het niet zo somber in: „Lumpsum hoeft geen nadeel te zijn." Al erkennen Kiest de schoolleiding voor de aanschaf van meubilair of voor leermiddelen voor de scholieren? foto Ronald den Dekker ze dat de komst van het lumpsum sys teem een van de redenen was om tot de vorming van de Alpha scholengroep, met 16 christelijke basisscholen op Zuid-Beveland, over te gaan. Raymond de Jong van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPC-Z) begrijpt dat wel. Hij staat scholen bij in de voorbe reiding op de komst van de lumpsum. Volgens hem is het niet zo dat een één- pitter niet meer alleen verder kan na de invoering van het nieuwe bekostigings systeem, maar-het kan wel helpen. Een _grotere school kan beschikken over een grotere buffer, is zijn verklaring. Een van de factox-en die bepalend wordt voor de hoogte van het bedrag dat scho len krijgen is het aantal leerlingen. De Jong verwacht niet dateer om die reden echt sterker geconcurreerd zal worden tussen scholen. Toch kan hij zich wel voorstellen dat de kwaliteit van het on- derwijs meer in beeld komt. Alle gege vens, dus ook de begroting van de scho len, kunnen bewuste ouders op het inter net terugvinden. Ze kunnen dus zien waar de school zijn geld aan uitgeeft en hoe de resultaten van de kinderen zijn. In de woorden van Hamelink en Van Hoepen en. in die van De Jong klinkt duidelijk door dat het er op aankomt dat scholen veel nadrukkelijker dan in het'verleden keuzes moeten maken. Kie zen ze voor meubilair, voor computers of voor dure leerkrachten. Het salaris van die leerkrachten is trouwens toch een probleem apart, omdat er een vergij- zing aan zit te komen. Dat wil dus zeg gen: dure meesters en juffen. Dat kan aardig in de papieren lopen, geeft Hame link aan. De Alpha scholengroep heeft 240 man personeel. Dat is een miljoe nenbedrijf. Schoolbesturen zouden geneigd kunnen zijn te kiezen voor jong (en dus goedko per) personeel. Maar dat gaat volgens Van Hoepen niet op. Want iemand met ervaring kan het kwaliteitsniveau van de school weer naar boven brengen. De school moet volgens hem meer vergele ken worden met een onderneming. Ook daar moeten de juiste keuzes worden ge maakt en moeten risico's gespreid wor den. En zaken moeten minder ad hoe ge regeld worden. De schoolleiding moet leren vooruit te kijken. Zo vindt hij het belangrijk dat er wordt nagedacht over de vraag: hoe voorkom ik dat er iemand ziek. wordt? De Jong verwacht dat schoolleidingen en besturen zich in eerste instantie op de administratieve kant zullen richten. Dus zullen proberen hun papieren en fi nanciën op orde te krijgen omdat de lumpsumoperatie er nu eenmaal aan komt. Pas daarna, vreest hij, zal de be leidsmatige kant aan de orde komen. Overigens heeft hij niet de indruk dat er Zeeuwse scholen zijn die problemen hebben met de invoering van lumpsum. De meesten hebben goed door wat de be doeling is. De Jong" is van mening dat de komst van de lumpsumbekostiging geen onoverkomelijk probleem voor scholen in Zeeland hoeft te zijn. Veel staat al in het schoolplan, geeft hij aan.- Verder zijn er nog de formatie- en leerplannen die als houvast kunnen dienen. En als het toch te moeilijk is, kun je altijd nog de externe deskundige inhuren. Maar ja, dat kost wel geld. AMSTERDAM - Het Scheepvaartmuseum in Amsterdam komt in de aanloop naar de 400e geboortedag van Michiel de Ruyter volgend jaar met een expositie over de zeeheld. Dat maakte het museum gisteren bekend. De tentoonstel ling laat zien waarom De Ruyter, die in Vlissingen is gebo ren, zo succesvol was en al eeuwenlang als 'held' wordt be stempeld. De Ruyter leefde van 1607 tot 1676. De exposi tie is te zien van 5 juni tot en met 7 januari. De feestelijke opening van het Michiel'de Ruytei-jaar vindt op 23 maart 2007 plaats in Vlissingen. VLISSINGEN - Lekko, de vereniging van belangstellen den voor de sleepvaart, houdt zaterdag de jaarlijkse club bijeenkomst. Dat gebeurt dit keer in het Arionhotel in Vlissingen. Centraal staat de maritieme ruilbeurs. Maritieme hobbyis ten kunnen alle mogelijke verzamelobjecten en andere materialen ruilen of te koop aanbieden. Lekko zelf licht een maritieme shop in met een gevarieerd aanbod aan boe ken en foto's. Er zijn ook clubartikelen en door rederijen beschikbaar gestelde artikelen te kiijgen. De Zeeuwse Scheepsmodelbouwvereniging Zuid-Zuid- West uit Terneuzen en de modelbouwvereniging Vlissin gen zijn aanwezig met tal van scheepsmodellen. En ver der werken de vereniging Woiid Ship Society en de ma kers van de website Tugspotters mee. De zaal gaat om 10.00 uur open. Om 16.00 uur wordt de ïekkodag beëin- SCHARENDIJKE - In een vakantiewoning op een bunga lowpark in Scharendijke is in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken. De dieven gingen er vandoor met een tas, een portemon nee, twee videocamera's en drie GSM-telefoons. Ook de autosleutels werden buitgemaakt waarna de dieven er met een bij het vakantiehuisje geparkeerd staande Audi A4 Avant met het Duitse kenteken NW-XX-20 vandoor gingen. GOEDEREEDE - De gemeente Goedereede en de plaatse lijk gevestigde woningbouwvereniging Beter Wonen gaan samenwerken in een groot nieitwbouwplan voor Oud dorp. Gemeente en corporatie beschikken samen over vijf hecta re bouwgrond en hebben een landelijk adviesbureau inge schakeld voor de ontwikkeling van het gebied. De part ners hebben eerder dit jaar onderzoek laten doen naar de woningbehoefte op Goeree. De uitkomsten worden verwerkt in een gemeentelijke woonvisie, zodat nieuwbouwplannen zo goed mogelijk kunnen worden afgestemd op de vraag van (nieuwe) inwo ners. Uit een voorlopige inventarisatie valt volgens de gemeen te op te maken dat er vooral in de huursector grote behoef te is (37 procent op het totaal aan nieuwbouw) aan oude renwoningen. De vraag naar huizen voor starters ligt in die hoek met 15 procent beduidend lager. Voor koopwo ningen ligt die behoefte op respectievelijk 22 en 21 pro- cent. kunst Zanger Paskal Jakobsen met de onderscheiding voor de platina cd. foto Lex de Meester VLISSINGEN, Arsenaaltheater &lof, Umoja-tournee !door Rolf Bosboom' De zojuist ontvangen platina plaat kreeg gisteravond een ereplekje op het podium van het Arsenaaltheater. „Dit vin den wij echt helemaal vet", zei zanger en gitarist Paskal Jakob sen over de enorme belangstel ling voor het nieuwe album $!moja, waarvoor de Zeeuwse Hand twee jaar lang over de we reld heeft gereisd en in dertien landen opnames heeft gemaakt ,met artiesten ter plaatse. Het was de vraag hoe het viertal de muzikale wereldreis zou ver talen in een optreden. Er werd •gewerkt met zogeheten sequen cers, die de niet-Blof-partijen weergaven, inclusief de vocale bijdragen van over de grens. Op een scherm achter het podium werden ook de mooie videoclips getoond die bij alle dertien num mers van het album zijn ge maakt. En dus kon Jakobsen bijvoor beeld Herinnering aan later zin gen - de Portugese bijdrage - jter- wijl Cristina Branco met hem in duet ging, in beeld en geluid. Dat gaf aanvankelijk een wat vervreemdend effect, maar het pakte toch goed uit. Slechts eenmaal bleek het na deel van de afhankelijkheid van de techniek: in Een en alleen, het Indiase nummer, werd te laat ingevallen met het tweede couplet, een achter-stand die dan niet meer is in te halen. In de re prise ging het echter probleem loos. Bijna alle nummers van Umoja werden gespeeld. Alleen de bij drage uit Ierland en Australië bleven gisteravond achterwege. „Jullie weten toch nog niet wat jullie missen", knipoogte Jakob sen. Het nieuwe materiaal kreeg een waime ontvangst, werd als vanzelf liefdevol opgenomen in het almaar uitdijende Blof-re- pertoire. Ondanks de buiten landse invloeden, ondanks de spins complexe opbouw van veel nummers, klinken ze meteen als of ze er altijd al zijn geweest. Dat is, al jaren, de kracht van de band. Mooi was onder meer het ope ningsnummer, Binnenstebuiten (Yele) uit Kenia, maar ook de uitvoeringen van bijvoorbeeld Geen tango (Argentinië), Laag bij de grond (Nigeria), uiteraard de volop meegezongen hit Aan zoek zonder ringen (Japan) en de komende single Hemingway (Cuba) mochten er zijn. De Umoja-nummers werden af gewisseld met vroeger materi aal: klassiekers maar ook verras- sende keuzes, zoals het oudje Kauwgom, thee wierook en een buitengewone, breed uitge sponnen en prachtig uitgelichte versie van het ingetogen De Mooiste verliezers. Thuis Het hoogtepunt van de avond werd bewaard voor de eerste van uiteindelijk twee toegiften. Paskal Jakobsen speelde alleen en akoestisch een kippenvelwek- kende versie van Een manier om thuis te komen, het Umoja-num- mer uit Bhutan. Een paar minu ten lang werd de zo druk bereis- de wereld heel klein: alleen de Vlissingse zaal, een man op het podium, een gitaar, die stem. Verder deed even niets ertoe. Blof was weer thuis. door Rolf Bosboom GRIJPSKERKE - Het werk van de Japanse kunstenaar Hakudo Sanada is niet direct wat je je bij batikkunst voorstelt. Opval lend is vooral de onvoorstelbare precisie waarmee hij zijn afbeel dingen uitwerkt. Voor het eerst is zijn werk in Nederland te zien, in boerderijgalerie De Osse- berg in Grijpskerke. Plakudo Sanada (1949) trok be gin jaren zeventig naar Indone sië voor een batikopleiding. Ge leidelijk ontwikkelde hij nadien zijn eigen techniek, die een even wicht is tussen de traditionele Javaanse en moderne batik. Hij gebruikt uitsluitend natuurlijke materialen en werkt op handge- sponnen zijde afkomstig van Su lawesi. Zijn techniek is zó karak teristiek, dat wordt gesproken over de Hakudo-batik. Plet aanbrengen van één kleur kost hem- soms een complete werkdag; een werk kan in totaal een half jaar in beslag nemen. Plet gevoel voor details is groot, met soms bijna geometiïsche vormen, maar ook allerlei bete kenisvolle versieringen. Zijn werk zit vol diepere beteke nissen op het gebied van religie en filosofie, waarbij vooral het getal drie veelvuldig terugkeert. Three dimensions from present day to past is bijvoorbeeld daar op gebaseerd. Het werk is be doeld om 'de kijker, vrij te laten denken over de geschiedenis van het patroon door vervor ming van de verhoudingen die gemaakt werden tijdens de In- dus-beschaving in Indië', zoals de kunstenaar het zelf formu leert. Daaruit blijkt wel dat de beteke nissen niet altijd even duidelijk zijn. De batikkunst kan echter vooral worden ervaren als een proeve van beheersing en vak manschap. Bovendien zorgen de werken voor een bijna meditatie ve sfeer. Dat geldt ook voor de keramiek van de Poolse kunstenaar Mi- chal Puszczynski, die opvallend goed combineert met de batik kunst uit Japan. Ook hij expo seert voor het eerst in Neder land. Hij bakt zijn klei in een kalkoven, gebaseerd op het prin cipe van de Koreaanse Tongka- ma-oven. 'Three dimensions from present day to past', batikkunst van Haku do Sanada. foto Ruben Oreel Op een videofilm in De Osse- berg is het ai'beidsintensieve proces te zien. De oven wordt zes dagen lang in ploegendienst op hout gestookt, waarbij tempe raturen van rond de 1400 gra den Celsius worden bereikt. De oven heeft daarna tien dagen no dig om af te koelen. De langdurige, extreme hitte zorgt voor bijzondere resulta ten. Hoewel Puszczynski geen glazuur gebruikt, vei'tonen veel van zijn werken toch een glim mende laag. Expositie: Batikkunst van Hakudo Sanada en keramiek van Michal Puszczynski, t/m 11 maart in boer derijgalerie De Osseberg, Singel- weg 11 (bij Sint Laurens), Grijps kerke. Geopend: di.-za., 14-17 uur en op afspraak (0118-625284). door Rolf Bosboom GOES - Het Geheim Dagboek van Hans Warren (1921-2001) keert terug bij uitgeverij Bert Bakker. Ook zijn afspraken ge maakt over de verschijning van de resterende delen van de reeks, waarvan het laatste in 2009 moet verschijnen. Het Geheim Dagboek verscheen vanaf 1981 bij Prometheus/Bert Bakker. Toen uitgever Plien van Albada, met wie Warren en zijn levenspartner Mario Molegraaf jarenlang samenwerkten, in 2003 overstapte naar uitgeverij Balans, verhuisde de serie mee. Deel zestien (1984-1987) en deel zeventien (1987-1990) zijn daar verschenen, evenals Molegraafs recente uitgaven Spiegel van de moderne Nederlandse en Vlaam se dichtkunst en Je ongezond verstand gebruiken. Molegraaf, die sinds Warrens overlijden de dagboeken samen stelt, voelde zich echterniet meer thuis bij de uitgeverij. „Ik heb er alles aan gedaan, maar het veldiep bij Balans niet pret tig meer. Dat heb ik bijzonder naar gevonden. Ik merkte ook aan de reacties dat veel lezers vonden dat het Geheim Dag boek daar niet thuishooid." Bij Balans ei-voer Molegraaf on voldoende betrokkenheid. „Ze deden niet wat.je van een uitge verij mocht verwachten. Bij de onthulling van de 'plaquette in Kattendijke en de presentatie van de 'Spiegel' in Middelburg was bijvoorbeeld niemand van de uitgeverij aanwezig. De boe ken zagen er op zich mooi uit, maar op redactioneel gebied was het veel minder dan bij Bert Bakker. Er werd enigszins achte loos mee omgegaan." Molegraaf heeft deel achttien van Geheim Dagboek, dat de pe riode van 1990 tot en met 1992 beslaat, net ingeleverd. Het ver schijnt waarschijnlijk begin sep tember. Ook zijn contracten afgesloten voor de resterende delen: in 2007 komt deel 19 (1993-1995), in 2008 deel 20 (1996-1998) en in 2009 deel 21 (1999-2000). Plet dagboek over 2001, Warrens .laatste levensjaar, is al in 2002 verschenen. De vormgeving van Geheim Dag boek wordt weer overeenkom stig de eerste vijftien delen. Bij uitgeverij Balans kon gisteren niemand reageren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 45