PZC AMW op slot voor hulpvragen iS Stemmen voor schijndemocratie PZC Geduld is het toverwoord Hulst heeft nu al structureel tekort van half miljoen ■13 Wachtlijst is al te lang Beurs voor verzamelaars Wijktafel voor bouw scholen Dullaert zoekt zakelijke markt op Doe-dagen elektrotechniek Hardrijders gesnapt Politieke agenda vrijdag 3 maart 2006 HnnrRené van Stee TERNEUZEN - Het Algemeen Maatschappelijk Werk (AMW) stelt vanaf maandag een aanmel dingsstop in voor burgers van Tcrneuzen. De aanvragen voor hulp en ondersteuning blijven alsmaar groeien. „Zo kan het echt niet langer", verklaart directeur R. Oldenziel van het AMW. „De medewer kers zitten niet zo maar vol, 'maar overvol met cliënten met hulpvragen. De rek is er hele maal uit." De oorzaak van de groeiende .vraag moet volgens Oldênziel on- •der meer worden gezocht in de groeiende armoedeproblema- tiêk, veranderde wet- en regelge- i ving, de effecten van de nieuwe I zorgverzekering en steeds lage- re uitkeringen. I 'Alleen crisissituaties zoals drei- i gende uithuiszetting, afsluiting van gas, licht én water, acute ['broodnood of huiselijk geweld .worden voorlopig nog in behan- I'deling genomen. Voor andere i hulpvragen adviseert het AMW cliënten zich aan te melden bij de afdeling sociale zaken van de gemeente. Eind december telde I de wachtlijst 114 hulpvragers. De langst wachtende stond daar al vijf maanden op. De snelste oplossing om de druk op het AMW terug te dringen, is vol gens Oldenziel uitbreiding van de personeelsformatie. (Advertentie) 1 Van den Dongen PARKETVLOEREN Wij zijn verhuisd van Middelburg naar Goes Amundsenwcg 15 Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzeim Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 •Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 'Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Wethouder J. van Schaik (socia le zaken) heeft begrip voor de noodkreet van het AMW, maar vindt het veel te vroeg dat die in stantie de dienstverlening nu al nagenoeg wil stopzetten. Hij ziet het vooral als een roep om meer gemeentelijke subsidie. „En dat is een zeer lastig ver haal. Bovendien zijn wij zijn al volop bezig om allerlei zaken te verbeteren. Ik ben er stellig van overtuigd dat we "er uit komen", aldus Van Schaik. Tot en met het eind van dit jaar is er tus.sen de gemeente en het AMW een budgetafspraak ge maakt, op basis waarvan één functionaris per zesduizend in woners het maatschappelijk werk verzorgt. Bovendien is er 50.000 euro extra beschikbaar gesteld voor het Bureau Schuld hulpverlening. De wethouder verwacht ook dat andere initiatieven de druk op het AMW kunnen wegnemen. Van Schaik: „Wij denken aan het opzetten van een formulie- renbank, waar deskundigen zit ten die mensen helpen bij het in vullen van hun papierwerk. Het gaat dan om zaken zoals huur subsidie, zorgtoeslag' of belas tingkwesties. Daarnaast moeten andere hulpinstanties er van worden doordrongen dat zij niet te snel mensen naar het AMW doorverwijzen." Onverantwoord WD-fractievoorzitter W. Broek- huysen vindt dat de directie van het AMW onverantwoord bezig is. „Men wil blijkbaar vlak voor de verkiezingen een politieke daad stellen, over de rug van de mensen die hulp nodig hebben." P. Clijsen (GroenLinks) vindt het op zijn beurt onaanvaard baar dat het zo ver is gekomen. Tijdens haar afscheid van de Tjasker maakt Joke Gijs muziek met leerling Bram. foto Camile Schelstraete door Pascalle Cappetti ZAAMSLAG - Een anekdote? Joke Gijsen (59) heeft er zoveel. Laatst nog', bij het jubileum van een collega. Er was een grote taart besteld. Een autistische jongen stond te kijken. Voordat iemand kon ingrijpen, drukte hij pardoes, zijn-hele gezicht in de taart. Joke schiet weer in de lach als ze er aan terugdenkt. Straffen? Nee, geen haar op het hoofd die -daar aan denkt. „Daar moet je de humor van inzien." De kinderen die orthopedago gisch kinderdagcentrum De Tjasker in Zaamslag bezoeken, zijn net als ieder kind bijzonder, maar voor clpsterhoofd Joke Gij sen zijn zé heel speciaal. Zo'n 150 kinderen met een verstande lijke of autistische beperking had ze de afgelopen 31 jaar on der haar hoede, elk met een ei gen gebruiksaanwijzing, met ei gen mogelijkheden en eigen be perkingen. Gisteren, in een volle hal, nam ze afscheid van de kinderen, col lega's en ouders. Na haar opleiding begon Gijsen bij De Sterre in Sluiskil, maar ze maakte na twee jaar de overstap naar het dagcentrum voor volwassen verstandelijk gehandicapten, de Dagboog in Terneuzen. Daar kreeg ze steeds meer aanmeldingen van kinderen. Omdat de groep in de Dagboog tóch niet vol was, verwelkomde ze deze ook. Totdat eind jaren zeventig' De Tjasker in Zaamslag open ging. Het bloed kroop waar het niet gaan kon. „Dat was mijn pak- kie-an." En dus ging Joke meé. De groei naar .40, 45 kinderen zat hem vooral in het aantal meervoudig gehandicapte en au tistische kinderen, vertelt ze. „Meervoudig gehandicapte kin deren gingen vroeger eerder uit huis. Zij blijven nu langer thuis wonen. Voor autistische kinde ren zijn er speciale begeleidings methodes. We hebben ons daar in gespecialiseerd, mede op aan dringen van ouders, en hebben nu zelfs twee groepen." Zorgplan Voor ieder kind is er een indivi dueel zorgplan. Voor het ene kind zet je alles op alles om het zelfstandig te leren drinken, het andere kind probeer je zindelijk te krijgen en met weer een an der maak je telkens een iets moeilijkere puzzel, geeft ze aan. „Geduld is het toverwoord." De laatste jaren kwam het onder wijs steeds meer om de hoek kij ken. Ouders eisten dat ook: dat alle mogelijkheden benut wor den om de kinderen cognitief zo veel mogelijk te stimuleren. Voor kinderen met het Downsyn droom betekent dit dat ze zich wellicht op een basisschool kun nen redden, voor anderen is een mytylschool, zoals De Sprienke in Goes mogelijk een optie. „We denken soms stiekem dat we het zelf beter kunnen, maar we zul len nooit tegen ouders zeggen: dat moet je niet doen. Laat ze het maar proberen!Joke is 'ge weldig trots' op haar medewer kers. „Dit werk vraagt heel veel van ze. We delen lief en leed met elkaar, want je ziet ook kinde ren sterven. We peppen elkaar altijd op." Waterschapsverkiezingen voor veel kiezers raadselachtig SLUIS - De Sluise verzamelaars vereniging De Collectie houdt morgen een algemene ruil - en verzamelbeurs met in multifunc- tioneel centrum De Keure. I Er is gelegenheid voor het rui- len en kopen van verzamelobjec- I ten. Verder zijn er bijzondere I vondsten van het Sint Janskerk- I hof te bekijken. De Heemkundi ge Kring West-Zeeuws-Vlaande ren is aanwezig met een voor- I lichtingskraam. De'beurs duurt van 12.00 tot 17.00 uur. door Rinus Antonisse GOES/TERNEUZEN - Op 7 maart gaan stemmen voor het waterschap. Waarom en op wie eigenlijk? Dat vraagt menige kiezer zich af. Gezien de op komst bij de vorige stemming in 2002 toch zeker de helft van de stemgerechtigden. Hoewel het waterschap langer wortelt in de Zeeuwse samenle ving dan de provincie en ge meenten, is het voor de meeste inwoners altijd een overheidsor gaan-op-afstand gebleven. Het invoeren van verkiezingen heeft daar weinig aan veranderd, on danks inspanningen van de twee overgebleven waterschap pen, Zeeuws-Vlaanderen en Zeeuwse Eilanden, om ze onder de aandacht van de stemgerech tigden te brengen. Daar heeft de ingewikkelde be stuurssamenstelling van de wa terschappen en de nog ingewik kelder wijze van verkiezing van hoofdingelanden (het algemeen bestuur) alles mee te maken. Voor veel burgers is het water schap een club waaraan steeds meer belasting moet worden be taald en veel meer niet. Kiezen is toch iets als stemmen op een schijndemocratie. Natuurlijk, het gaat allemaal netjes volgens regels. Provincia le Staten hebben de bestuurssa menstelling en de zetelverde ling over de verschillende groe pen bepaald: ongebouwd (grondbezitters), gebouwd (eige naren huizen), ingezetenen (in woners) en bedrijfsgebouwd (ge bruikers bedrijfsruimten). Bo ven de Westerschei de zijn 35 ze tels te vergeven (die daar over vier districten zijn verdeeld). In Zeeuws-Vlaanderen zijn er 30 zetels in te vullen. De verdeling over groepen heeft een historische achtergrond en te maken met de taken die de wa terschappen moeten uitvoeren. Aanvankelijk zorg voor waterke ringen (dijken en duinen) en be heer oppervlaktewater (water peil), daarna ook instandhouden plattelandswegen en later de zui vering van oppervlaktewater. Het waterschap was aanvanke lijk een doel-corporatie, die voor al voor boeren van belang was. Boeren Inmiddels zijn takenpakket en invloed zodanig dat het water schap raakvlakken met de héle Buizen op het strand van Vlissingen om zand op te spuiten. De eerste taak van de waterschappen: zorgen voor sterke zeeweringen. foto Lex de Meester samenleving heeft. Dat is onder streept door invoering van een ingezetenenheffing. In de be stuurssamenstelling echter, is de taakverschuiving onvoldoen de tot haar recht gekomen. Door het personenstelsel (geen lijsten van partijen of groeperin gen) en de verdeling over de ca tegorieën is het waterschap nog altijd een sterk agrarisch getin te club. Samen met de eigena ren van huizen en bedrijfspan den kunnen de boeren in het be stuur altijd de burgers (ingezete nen) overheersen en dat gebeurt in de praktijk dan ook. Vandaar de opvatting: het is een schijnde mocratie. Dit zijn wel de laatste verkiezin gen volgens het ondoorzichtige en achterhaalde systeem. Over enkele jaren moet een wijziging van de Waterschapswet van la-acht worden, met als grote verandering de komst van een lij stenstelsel. In het algemeen bestuur wordt de belangrijkste groep die van de ingezetenen, met daarnaast drie belangen groeperingen, te weten bedrij ven, agrariërs en natuurbeheer ders. Het zit er dik in dat de nieuw te kiezen hoofdingelan den niet de periode van vier jaar volmaken, maar per 2009 opstappen. Dubbele petten De kandidatenlijsten van de wa terschappen stemmen niet tot vrolijkheid. Er is sprake van veel dubbele petten. Formeel mag dat, moreel is het twijfel achtig. Het versterkt de indruk van achterkamertjesbestuur en 'ouwe jongens krentenbrood'. Dat geldt met name voor combi naties van hoofdingeland en wethouder, raadslid en Staten lid. Voorbeelden te over, zoals de wethouders A. van der Maas, Noord-Beveland; S. van 't West einde, Goes; C. Knuit, Reimers- waal; J. Provoost, Sluis; P. Wee- maes, Hulst en de raadsleden dingelandD. Steijaert, Hulst; M. Calon, Terneuzen, C. van der Weele, Noord-Beveland, R. Lambeck, Kapelle, W. Steke- tee, Middelburg. J. Hageman grossiert helemaal in dubbele petten: raadslid Hulst, Staten lid en hoofdingeland. Dat de kandidaten voor het on gebouwd uit de agrarische hoek komen, is begrijpelijk. Al dan niet openlijk (ZLTO-medewer- ker J. de Regt bijvoorbeeld) pro beren ze ook in de andere cate gorieën binnen te komen. De kandidaten van de natuurbe scherming presenteren zich nog het duidelijkst als 'groenen'. Fusie Een flink aantal kandidaten in Zeeuws-Vlaanderen wil behoud van het waterschap daar. Ze vertellen er niet bij dat een fu sie met Zeeuwse Eilanden zeker drie miljoen euro per jaar be spaart en lagere belastingen op levert. In een adem klagen over tarief stijgingen doet dan wat vreemd aan. Hoofdingelanden praten wel veel over kostenbesparing, maar lijken niet bij machte daar veel aan te kunnen doen. Zo kunnen de nieuwe dagelijks bestuursleden van Zeeuwse Ei landen straks rekenen op een fikse loonstijging. In 2004 ver trok Zeeuwse Eilanden naar een prestigieus kantoor in Mid delburg. Extra lasten, op te brengen door de burger, één mil joen euro per jaar. Slechts één kandidaat, J. Klum- penaar uit Middelburg, wil korte metten maken met de vierde overheid: opheffen het waterschap, taken naar provin cie en Rijkswaterstaat, stoppén met de waterschapsverkiezin gen. TERNEUZEN - Bewoners mogen meepraten over de bouw van scholen in de Terneuzense wijken Lievenspol- der, Triniteit en Oude Vaart. Omdat er ook andere belang hebbenden zijn, is de wijktafel Axelsestraat-West opge richt. In de wijktafel hebben niet alleen een vertegenwoor diging per wijk zitting, maar-ook de wijkwethouder, verte genwoordigers van woonstichting Clavis, het architecten bureau en aannemingsbedrijven. In de Lievenspolder komt op de groenstrook tussen de Dokweg en de Kerkhof laan een brede school. In de wijk Triniteit verrijst in de Tamarindestraat een nieuw gebouw voor basisschool de Oude Vaart. De voormalige basisschool De Golfslag gaat tegen de vlakte. Stedelijke scholengemeenschap De Rede concentreert tenslotte al haar activiteiten aan de rand van de Oude Vaart. Wethouder C. Liefting: „Er zijn ook infrastructurele aanpassingen nodig. Daarom is het be langrijk om in een vroeg stadium rekening te houden met allerlei meningen en zaken op elkaar af te stemmen." HULST - Cultureel centrum Den Dullaert in Hulst be geeft zich op de zakelijke markt. In een gisteren versche nen brochure wordt Den Dullaert aangeprezen als de per fecte plek voor vergaderingen, symposia en personeels feesten. Den Dullaert verwijst ook naar het centrum van Hulst. „Bijeenkomsten in Den Dullaert laten zich prima combineren met .een bezoek aan bourgondisch Hulst." Initiatiefnemer van de brochure is bestuurslid J. van Puy- velde. „Het is de bedoeling Den Dullaert in Vlaanderen en Zeeland te promoten als een combinatie van sport, theater en gezelligheid. Tevens wordt de link gelegd met de binnenstad voor overnachting en als place to be voor heerlijke gerechten." De theaterzaal en vergadeiruimtes bieden plaats aan groepen van tien tot ruim 150 perso nen. Op verzoek worden theatervoorstellingen verzorgd. SINT - JANSTEEN - De brancheorganisatie van elektro techniek, gas, water en verwarming' houdt 'beclrijven-doe- dagen'. Leerlingen uit de hoogste groep van de basis school en de eerste twee klassen van het vmbo kunnen kennismaken met werk in de installatie- en elektrotech niek. Tijdens dé bijeenkomsten mogen ze zelf werkstuk ken maken zoals een euro-spaarpijp, een pennenkoker, kandelaar of spiegelstandaard. De richting elektrotech niek bijt woensdagmiddag het spits af bij Unitron in IJ- zendijke en Egemin in Terneuzen. Zaterdagmorgen 11 maart zetten de installatiebedrijven Van Damme en Van de Vijver in Hulst en Jan de Ridder Installaties in Aarden burg de deuren open. ZVU installatietechniek in Terneu zen ontvangt woensdag 15 maart leerlingen en zaterdag morgen 18 maart zijn er nog doe-activiteiten bij cle elek- trobedrijven Amec-Spie Zuidwest in Terneuzen en Bracke Elektromotoren in Clinge. Leerlingen kunnen zich bij de bedrijven aanmelden. IJZENDIJKE - De politie heeft gisterochtend een snel heidscontrole gehouden op de N61 in IJzendijke. Van de 1191 passanten reden er 66 te hard. Vervolgens werd ge controleerd op de N252 in Sas van Gent. Daar reden 173 van de 765 passanten te hard. voelde zich aangesprokén. „Had den we dan vier jaar achterover moeten leunen. Vier jaar gele den was de omgeving Bierkaai straat al aan het verpauperen. En met plan Perkpolder is be gonnen om het verlies van de veerverbinding te compenseren. Projecten als Bierkaai en Perk polder leveren de gemeente al leen maar geld op. Ik verwacht dat nog dit jaar de eerste spa de grond in gaat voor Perkpolder." Lijsttrekker E. de Deckere van Groot Hulst/Gemeenschappe- lijk Belangen vond daarom dat de verkiezingen te vroeg komen. door Frank van Cooten HULST - De gemeente Hulst kampt nu al met een tekort van een half miljoen euro voor dit jaar. Wethouder P. Weemaes (PvdA) maakte dat gisteravond bekend tijdens een fel lijsttrek kersdebat van BN/DeStem in Hulst. Weemaes was hiertoe uitge daagd door A. Hegger van oppo sitiepartij Progressief Hulst, die zelfs sprak van een tekort van een miljoen euro. „Hulst kan dus geen grote broek aantrek ken door zo veel grote projecten in een keer uit te willen voeren. We kunnen geen champagne ko pen. We moeten het met aange lengde limonade doen." Wee maes zwakte het geconstateerde tekort van Hegger weliswaar af, maar hij moest erkennen dat nu al sprake is van een structureel tekort van minimaal een half miljoen euro. De messen waren al gelijk gesle pen toen gespreksleider P. Og- gel met de eerste stelling op de proppen kwam: Er is alleen nog maar gesproken over de grote projecten zoals De Nieuwe Bier kaai, plan Perkpolder en de ver binding van Morres tot de bin nenstad, zonder dat dit tot con crete uitvoering heeft geleid. Weemaes sprak over keuzes. „Er is immers slechts ambtelij ke capaciteit voor de uitvoering van twee of drie projecten. Mijn voorkeur heeft de Hulster bin nenstad. Maar natuurlijk staan we ook allemaal achter Plan Perkpolder. Dat brengt de eer ste jaren alleen maar geld op." F. Dobbelaer van Algemeen Be lang zag zijn kans schoon. Hij pleitte nogmaals voor een sobe re uitvoering van Plan Bierkaai, zonder waterpartij dus. Dat zag L. Reijns van de VVD totaal niet zitten. „Zonder water haal je de jus weg. Water is nodig om in vesteerders te interesseren voor Plan Bierkaai." Hegger schudde meewarig het hoofd. „We moeten wel eerst het geld hebben. Dat geld hebben we niet. Ik ben niet tegen projec ten als Bierkaai en Perkpolder, maar pak het kleinschaliger aan." CDA-lijsttrekker B. Pauwels, als wethouder mede-verant woordelijk voor de projecten, „Over een jaar zijn concrete re sultaten te zien." De messen werden scherper toen Og'gel zich afvroeg wie in Hulst nu eigenlijk de dienst uit maakt: de ondernemers, de amb tenaren of toch de gemeente raad. „De ambtenaren zijn de baas", brieste Hegger. „Het zijn allemaal koninkrijkjes. Die cul tuur is niet te veranderen." De Deckere kwam op voor de ambtenaren. „Dat wel eens fou ten worden gemaakt, is te recht." Pauwels had geen zin het hierover te hebben. „Ik praat niet over mensen die zich niet kunnen verdedigen. Vrijdag 3 maart CADZAND Zwingebouw, Prinse straat - aanvang 19.30 uur - lijsttrekkers debat van Dorpsraad Cadzand, waarbij het vooral over de toekomstvisie voor Cadzand zal gaan. Zaterdag 4 maart TERNEUZEN - Verkiezingsfeest Groen Links Terneuzen -aanvang 12.00 uur, in Porgy en Bess in de Noordstraat te Ter neuzen - bijeenkomst ter afsluiting van de verkiezingscampagne met muziek van het meidenduo Romi Kalha uit Om men en poppentheater Theater Opge past uit Axel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43