PZC Snel geld nodig voor rolbruggen Deze nachtmerrie gaat niet voorbij LCF beticht SGP van overplakken affiches Bressiaanders zien helemaal niks In rode pinguïns Havenbedrijf Gent en gemeente Terneuzen sturen brandbrief Landgoederen Eede mogen er komen Herstraten in Hazelaarstraat Kwijtschelding belasting mogelijk Nekklachten na botsing Geen jachthaven bij Kruiningen Lijst C©es Freek© Si zeeuwse almanak Virus Redactie: 0113-315649 vwvw. pzc.nl E-mail:rédactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 3 maart 2006 In Maart April... diverse acties kortingen op alle merken! J#»»». «j> <utcz> I Daniëlsweg 2 4451 HP Heinkenszand - Tel 0113-563085 WWW.Caravanlife.fll editie Zeeuws-Vlaanderen door Wout Bareman TERNEUZEN - Het Havenbe drijf Gent vindt dat de Vlaamse regering zo snel mogelijk geld op tafel moet leggen voor ver vanging van de kwetsbare bascu- lebruggen over de zeesluis in Terneuzen. Gent pleit al jaren voor de aanleg van rolbruggen. Die zouden de kans op schade- varingen minimaliseren. De rol bruggen kosten ruim veertig mil joen euro. Gent weet zich gesteund door de gemeente Terneuzen. Waarne mend-burgemeester A. van Waes heeft toegezegd ook bij de Nederlandse autoriteiten (de mi nister van Verkeer en Water staat) extra druk op de ketel te zetten; Van Waes: „De vervan ging van de huidige klapbrug- gen door rolbruggen is niet al leen voor Gent van groot be lang. Ook wij hebben er alleen maar voordeel van als schadeva- ringen. zoals afgelopen zaterdag- met de Tor Flandria, voorkomen kunnen worden. De economi sche schade voor onze regio is enorm, door de wachttijden die dagelijks ontstaan voor de zuid- brug. Dat is onacceptabel." Brief Het Gents havenbedrijf en Ter neuzen doen nog deze week een 'brandbrief de deur uit aan de directeur-generaal van de Vlaamse Administratie voor Wa terwegen en Zeewezen en diens collega, de hoofdingenieur-di recteur van Rijkswaterstaat Zee land. In de brief wordt gespro ken van een onhoudbare situa tie. Met een verwijzing naar de sc'hadevaring van zaterdag con stateren havenbedrijf en ge- SLUIS - Het plan voor de reali satie van twee landgoederen aan de Brieversweg in Eede moet beoordeeld worden op ba ll sis van regels die golden vóór de vaststelling van het gebiedsplan West-Zeeuws-Vlaanderen. Voor de gebiedscommissie is er, mocht zij dat al willen, geen juri dische basis om de plannen van F. de Bakker uit Eede te dwars bomen. De aanvraag is ingediend ver voor 2004, het jaar dat het ge biedsplan werd vastgesteld. Dat betekent dat het gebiedsplan j geen rol speelt bij de beoorde ling van de aanvraag. Enkel de richtlijnen uit het be stemmingsplan buitengebied zijn bepalend. Het bestemmings plan stelt als eis dat er tegen over één landgoed vijfenhalve hectare groen moet komen. Het gebiedsplan gaat uit van de aan leg van zes hectare bosland schap, hiervan moet vierenhalve hectare toegankelijk zijn voor bezoekers. De leden van de gebiedscommis sie toonden gisteren in hun ver gadering enige aarzeling om hun akkoord te geven aan het plan. Zij waren vooral bezorgd dat hun goedkeuring preceden ten zou scheppen. Zij kregen van wethouder J. Provoost ech ter de verzekering dat alleen plannen die zijn ingediend voor 2004 buiten de spelregels van het gebiedsplan vallen. Dit zijn er, schat voorzitter T. Kramer in, nooit veel. Kramer noemt de verschillen in oppervlaktes boslandschap ge ring. Hij hoopt in overleg" met de betrokkene 'hier nog een mouw aan te passen'. „We willen in de Streek een hoop nieuwe ontwik kelingen toestaan, maar die mo gen niet ten koste gaan van cle landschappelijke kwaliteit. Die moet er juist beter op worden." (Advertentie) meente: „Dit ongeval heeft aan getoond dat vervanging van de basculebruggen nodig is. De vraag daartoe dateert al van de jaren tachtig. Nu nog eens tien tot vijftien jaar uitstel is onaan vaardbaar." Van Waes vindt het doodzonde dat de Technische Schelde Com missie de definitieve besluitvor ming over de vervanging van de bruggen vorig najaar heeft uitge steld. Eerst diende nader onder zoek te worden verricht naar de manier waarop de nautische toe gankelijkheid van de sluis kan worden verruimd en ook moest een 'tijdpad' worden vastge steld. Van Waes: „Naar ik heb begrepen was alles op dat mo ment zo goed als in kannen en kruiken. Rijkswaterstaat had bij wijze van spreken de bouw vergunning klaar liggen. En ook de financiële hindernissen leken overwonnen: Vlaanderen zou tachtig tot vijfentachtig procent voor z'n rekening nemen, Neder land de rest. En toch volgde weer uitstel." Gerucht In Gentse en Zeeuwse haven kringen doet het hardnekkige ge rucht de ronde dat de Vlaamse minister K. Peeters (openbare werken) de investering in de rol bruggen hoogstpersoonlijk blok keert. Gezien de plannen voor een nieuwe zeesluis zou hij de vervanging van de bruggen over bodig vinden. Rijkswaterstaat rondde vier jaar geleden al een langlopende studie af naar de mogelijkheid om rolbruggen over de sluis te leggen. Daarna bleek haven schepen D. Termont van Gent, zoals zo vaak, een roepende in de woestijn. Talloze keren her haalde hij het 'dringende ver zoek' om de kwetsbare bruggen te vervangen. Het zijn, constate ren het havenbedrijf en Terneu zen nu, de enige basculebrug gen in Nederland en Vlaande ren, die acht graden overhellen naar de waterkant. Vergelijkba re bruggen staan recht over eind. VOGELWAARDE - De gemeente laat maandag een begin maken met het herstraten van de trottoirs van de Haze laarstraat in Vogelwaarde. Ook de rijbaan wordt tijdens die werkzaamheden aangepakt. Tijdens het werk is een aantal percelen enige tijd niet bereikbaar voor auto's. De bewoners worden daarover vooraf geïnformeerd. Het kar wei duurt naar verwachting tot en met vrijdag 24 maart. HULST - Inwoners van Hulst met een krappe beurs, kun nen bij de gemeente een aanvraag doen voor kwijtschel ding van de aanslag voor de gemeentelijke belastingen 2006. Mensen die alleen een AOW- of bijstandsuitkering ontvangen, krijgen automatische kwijtschelding van die belastingen. Zij hoeven geen verzoek in te dienen. Ande ren kunnen aan de hand van de informatiefolder die de ge meente verstrekt zelf beoordelen of ze in aanmerking ko men voor kwijtschelding. De gemeenten werken op dit ge bied samen met het waterschap. Het kwijtscheldingsver- zoek bij de gemeente, geldt ook voor de waterschapsbelas-, tingen. De gemeente Hulst maakte verder bekend dat in woners die hun gemeentelijke belastingen over de jaren 2002, 2003 en/of 2004 nog niet hebben betaald, bezoek van de deurwaarder kunnen verwachten. Het gaat om be lastingaanslagen die ondanks aanmaningen en dwangbe velen nog steeds niet zijn betaald. IJZENDIJKE - Bij een aanrijding op de rijksweg 61 bij IJ- zendijke zijn gisterochtend twee gewonden gevallen. Een 46-jarige automobilist uit de gemeente Sluis stond stil om linksaf het benzinestation op té rijden. Een 19-jarige auto mobiliste uit Axel kon niet tijdig stoppen. Bij de botsing raakten de vrouw en een 44-jarige medepassagier uit Oostburg gewond. Zij werden beiden met nekklachten naar het ziekenhuis in Terneuzen gebracht. KRUINENGEN - Er komt geen jachthaven in Kruiningen. Het college van de gemeente Reimerswaal is na maanden lang onderzoek tot de conclusie gekomen dat het simpel weg niet haalbaar is. Volgens wethouder C. Knuit zal de gemeente nooit toestemming krijgen voor het plan, omdat de veerhaven is aangewezen voor natuurcompensatie. Daar komt bij dat Kruiningen vaartechnisch een slechte plek is voor een jachthaven. Er zouden gevaarlijke situa ties kunnen ontstaan wanneer de bootjes uitvaren. Knuit zegt dat de gemeente zich nu maar moet richten op een jachthaven in Hansweert. Het zal ook daar niet meevallen om hem te realiseren, maar Knuit wil het toch proberen. In en om de rechtbank was gisteren veel politie op de been tijdens de behandeling van de moord op Erdal Asil. foto Ruben Oreel door Raymond de Frel door Selma Osman MIDDELBURG - „Hij was zo jong en le venslustig en nu ligt hij onder de grond." In een indrukwekkende verklaring ver telt zus.Zekiye aan de rechtbank over het leed dat de familie Asil is aangedaan. „Erdal is er niet meer en de familie Asil, die is ook zo goed als dood." In de volle rechtszaal kun je op dat mo ment' een speld horen vallen. Voor het eerst in de geschiedenis van de Middel burgse rechtbank maakt een familielid gebruik van de mogelijkheid om een slachtofferverklaring af te leggen. Eer der die ochtend is er nog ergernis, als de verdachte nauwelijks hoorbaar ant woordt op vragen over wat er zich in de vroege ochtend van 22 augustus op de Seisdam en de Seisbinnenbrug heeft afge speeld. Bezoekers van de publieke tribune klop pen tot twee keer toe geïrriteerd op het raam. Het zijn vooral vrienden en beken den van Asil. Ze zitten op het puntje van hun stoel, sommige met hun neus tegen het glas gedrukt. Maar ze horen niets. Toch zijn ze'nog altijd beter af dan de groep van ongeveer twintig belangstellen den die buiten moest blijven omdat er op de tribune geen plaats meer was. Rechtbank-president M. Meeuwisse maant de verdachte dichter bij de micro foon te gaan zitten. Zijn verhaal blijft on hoorbaar. Na tien minuten grijpt rechter J. Hopmans in: „Ik vind dat u duidelijk in de microfoon moet praten, want u moet hier verantwoording afleggen", zegt hij streng. Het publiek klapt. Zekiye Akpinar-Asil praat een klein uur- later luid en duidelijk. „Wij zijn als fami lie-onschuldig, maar we hebben de zwaar ste straf", zegt ze. Niet alleen haar broer is haar ontnomen, maar ook haar moe der. Die verdringt het verlies van haar zoon. Ze wil geen foto's meer van hem zien en komt niet meer bij haar andere1 kinderen op bezoek. Zekiye zelf moet ver der met het beeld van haar broertje in een grafkist. „Ijskoud en met een wit ge zicht. Zo zagen we hem. Pas na drie da gen." In coma Achter haar huilen haar zussen. Vader Asil troost. Sinds 22 augustus leeft de fa milie als een 'patiënt in coma', ver woordt Zekiye de nachtmerrie die ze doormaken en waar nooit meer een eind aan komt. „We zitten met woede, haat en wagen waar we niet uitkomen. Onze kin deren hebben er extra veel moeite mee", vervolgt ze. „Die willen ook dood om naar hun oom tekunnen gaan." Zijn grote mond werd hem fataal. Die kende ook de familie. „Hij was zoals-ie was", zegt Erdals oudere zus, „en dat werd hem kwalijk genomen." De familie hoopt op rechtvaardigheid. Maar hoe groot het vertrouwen in het rechtssys teem ook is: „Geen straf zal ons hoog ge noeg zijn." Voor Zekiye is Middelburg niet langer meer de stad die haar een thuis-gevoel gaf. En de familie Asil is als een legpuz zel waar voorgoed een stukje van mist. „Op .22 augustus is niet alleen onze toe komst afgenomen, maar ook ons verle den. Ik mis de familie Asil." door René van Stee TERNEUZEN - Lijsttrekker C. Freeke van de Lijst Cees Freeke (LCF) in Terneuzen is boos over het stelselmatig ver dwijnen van sandwichborden en het overplakken van verkie zingsaffiches van zijn partij. Hij zoekt de dader(s) in SGP-krin- gen. „Want overal waar de laatste da gen een bord van ons verdwijnt, blijven die van de SGP staan of komt er eentje van die partij voor in de plaats. Ook zijn op di verse plekken SGP-affiches over die van ons geplakt", aldus Freeke. Als voorbeelden noemt hij de Markt in Hoek, de krui sing bij winkelcentrum Zuid polder in Terneuzen en de .Mr. F. J. Haarmanweg in Terneuzen. Freeke gaat er van uit dat SGP-lijsttrekker P. Hamelink niets te maken heeft met het overplakken. „Maar hij heeft duidelijk zijn plakploeg niet in de hand. Heel treurig en ook geen reclame voor de SGP", vindt Freeke. Hij verzoekt de SGP om haar posters van de LCF-affiches te verwijderen. Elamelink vindt het op zijn beurt gevaarlijk dat Freeke uit gaat van kwade opzet uit de SGP-hoek. Hij bemoeit zich niet met campagnezaken, om dat zijn partij hiervoor een spe ciaal team heeft. „Ik ga er on herroepelijk van uit dat onze mensen er niets mee te maken hebben. Zoiets is helemaal niet onze stijl", verklaarde hij gister- Hamelink werd door Freeke op de hoogte gesteld van het ver dwijnen en overplakken van de affiches. Zelf had hij het nog niet gezien. Als er al sprake is van boze opzet, is volgens de SGP-voorman de belangrijkste waag uit welke hoek die komt. Hij sluit een flauwe - doch zeer vervelende - grap niet uit. Hamelink denkt dat het nemen van passende maatregelen zeer lastig is. Freeke is in ieder geval niet van plan om opnieuw affi ches op te hangen. „Dafis ver geefse moeite. De lol is er ook he lemaal van af." Een affiche van de SGP is in Ter neuzen over het LCF-aflïche ge plakt. foto Camile Schelstraete SLUIS - Veel inwoners van Breskens zien helemaal niets in een twaalf meter hoog kunst werk met bronzen, rode pin guïns in de jachthaven. Dat was voor het Sluise raadslid L. Baa- rends van Dorpsbelangen Toe risme gisteravond reden om tij dens de gemeenteraadsvergade ring aan de bel te trekken. Kunstenaar William Sweetlove van de Cracking Art Group pre senteerde begin vorige maand zijn idee om met een kleurrijk, spraakmakend object de jacht haven op te fleuren. Hij koos be wust niet voor voorspelbare ver wijzingen naar het maritieme karakter van Breskens, zoals een boei, vis of een anker. Een roestvrij stalen stellage en. een aantal 'gekloonde' rode pin guïns moeten volgens de Belg op een originele manier de band tussen het dorp en de zee symbo liseren. Zijn ontwerp werd tijdens de presentatie deels met bewonde ring en deels met verbazing door de belangstellende bewo ners aanschouwd. Baarends kreeg in de daaropvol gende weken veel reacties van verbaasde Bressiaanders, die hun afschuw over het idee uit spraken. „Kijk als voorbeeld maar naar de herinrichting van Oostburg met die eenhoorns op palen. Prachtig! Daar komen nog steeds honderdduizenden mensen op af. Net zo'n suc ces als die betonpalen in Cad- zand-Bad", richtte een inwoner zich vol cynisme tot Baarends. „En die honderdduizenden be zoekers die eerst de Euregiotui- nen in Oostburg bezochten, staan nu al massaal te dringen om de rode pinguïns te bewonde ren. Wat zal het druk worden! Een andere klager snapte ook al niets van Sweetloves gedachte gang. „Heeft een Bressiaander misschien een apart loopje, dat doet denken aan een pinguïn? En een normaal exemplaar is zwart en wit, toevallig de club kleuren van voetbalvereniging Breskens. Als ik een pinguïn was, zou ik me rot schamen en persoonlijk naar Breskens zwemmen om te laten zien dat ik een zwart-witte vacht heb Soldaat Baarends wilde van de gemeen te Sluis weten of zij bereid is dit soort geluiden serieus te nemen. „Als we Breskens dan toch te rug op de kaart willen zetten, kan er ook worden gedacht aan een koperen standbeeld van vis sers, want zij hebben Breskens groot gemaakt, Een ander idee is een beeld van een Canadese soldaat. Breskens heeft zijn vrij heid immers te danken aan de Canadezen", aldus Baarends. Wethouder J. Provoost wil het pinguïnidee niet meteen losla ten. „De sfeer was tijdens de pre sentatie minder negatief dan Baarends stelt, maar inderdaad: er zijn bedenkingen. Maai- we willen bezoekers trekken, een veranderingsslag maken. Na tuurlijk, we moeten de vis in Breskens in ere houden, maar toch kan ik een eind meegaan met Sweetlove. Maar om ieder een gerust te stellen: we zijn nog geen verplichtingen aangegaan. Er is dus nog niets gekocht." De wereld van kinderen is niet die van volwassenen. Dat bleek laatst weer eens in Mid delburg. Op het schoolplein stonden wat ouders te. praten over het grote aantal griepge vallen. Was dit jongetje beter, dan bleek dat meisje ziek. „Het is een erg besmettelijk virus", concludeerde een moe der. De tienjarige Rik spitste de oren. Ineens ging een nieu we wereld voor hem open. Of eigenlijk een oude. „Ik wist niet dat mensen ook een virus konden krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41