Goes wil automatenhal sluiten Goes beloont Even geen feest in Vossenkuil maatschappelijke inzet sportclubs Deze nachtmerrie gaat niet voorbij Nieuwbouw langs Valkreek komt snel Schot in verkoop Cruijckelcreke Viertal aangehouden na diefstal Fietser gewond bij aanrijding Nekklachten na botsing Vechtpartij in bioscoop Gemeente lijkt sterk te staan na rechterlijke uitspraak Child Rescue krijgt gestalte zeeuwse almanak Virus Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 3 maart 2006 In Maart April... diverse acties kortingen op alle merken! i^&Bethleffs yj <3j4£> Daniëlsweg 2 4451 HP Heinkenszand Tel 0! 15-563085 WWW.Caravanllfe.nl editie Bevelanden-Tholen WISSENKERKE - Er komt schot in de verkoop van be- drijfsgrond op het terrein Cruijckelcreke bij Wissenker- ke. Was de gemeente Noord-Beveland aanvankelijk zelf met 8000 meter nog de enige klant, inmiddels is ook 12.500 vierkante meter aan anderen verkocht: een aanne mingsbedrijf, een garage en een lanclbouwmechanisatiebe- drijf. Een andere aannemer en een andere garage staan op het punt om samen met een aluminiumhandel nog eens bijna 11.000 meter af te nemen en de gemeente praat nog met drie bedrijven over bijna vijfduizend meter. Als die verkopen doorgaan is er nog ruim 12.000 meter over. GOES - In de Klokstraat in Goes zijn gistermiddag vier jonge Goesenaars aangehouden. Ze worden ervan ver dacht in de Hema handschoenen te hebben gestolen. Het viertal, in de leeftijd van 13 tot 17 jaar, gedroeg zich in de winkel verdacht. Een medewerkster van het bedrijf volg de hen naar buiten. Daar wees een getuige haar erop dat de verdachten de handschoenen op straat hadden ge gooid. Het kwartet is aangehouden en verhoord. OOST-SOUBURG - Op de Ritthemsestraat in Oost-Sou burg is gisterochtend rond acht uur een fietser gewond ge raakt toen die werd aangereden door een 34-jarige auto mobiliste uit Oost-Souburg. De fietser kreeg geen voor rang van de automobilist die vanaf de Ritthemsestraat de oprit naar de A58 op wilde rijden. De fietser werd per am bulance naar het ziekenhuis gebracht. IJZENDIJKÉ - Bij een aanrijding op de rijksweg 61 bij IJzendijke zijn gisterochtend twee gewonden gevallen. Een 46-jarige automobilist uit de gemeente Sluis stond stil om linksaf het benzinestation op te rijden. Een 19-jari- ge Axelse kon'niet tijdig stoppen. Bij de botsing raakten de vrouw en een 44-jarige medepassagier uit Oostburg ge wond. Zij werden beiden met 'nekklachten naar het zie kenhuis in Terneuzen gebracht. VLISSINGEN - Een 22-jarige Middelburgse is woensdag avond in de bioscoop in Vlissingen aangehouden nadat zij een 20-jarige plaatsgenote in het gezicht had geslagen en gekrabt. Een conflict mondde uit in een vechtpartij. De oorzaak van de ruzie wordt gezocht in een al langer lo pend conflict tussen de twee. door Rob Paardekam GOES - Burgemeester en wet houders van Goes willen auto matenhal Merkur Casino (voor heen Las Vegas) aan de Kreukel- markt sluiten, nu de rechter een voor de gemeente positieve uit spraak heeft gedaan over de ver gunningkwestie. De ellende begon in 2004. Mer kur Games Holding nam Las Vegas over, waaronder Las Vegas Automaten valt. Daar door kwam de automatenhal in grote problemen. Goes wil name lijk het aantal gokverslaafde jon geren terugdringen en wil nog maar één gokhal in de gemeen te. Zolang dezelfde exploitant de zaak blijft runnen, is er niets aan de hand, maar op het mo ment dat een hal van eigenaar wisselt, kan de gemeente hem sluiten op basis van dit uitsterf- beleid. Dwangsom Een klein jaar geleden legde de gemeente de speelhal aan de Kreukelmarkt een dwangsom op. Elke dag dat hij open zou zijn, moest het bedrijf duizend euro betalen. Dat ging daar te gen in beroep bij het College van Beroep .voor het Bedrijfsle ven (CBB), waarna de gemeente besloot af te zien van de dwang som zolang er nog geen uit spraak was, Die is er nu wel: het CBB stelt de gemeente Goes in het gelijk. Argumenten van de speelhal over het verdwijnen van banen zijn door het college terzijde gelegd. Het CBB gaat ook niet mee in de gedachten- gang dat de eigenaar van de speelhal nog dezelfde zou zijn, namelijk Las'Vegas Automaten. Burgemeester D. van der Zaag zegt blij te zijn met de uitspraak en wil de speelhal nu zo snel mo gelijk sluiten. Een datum noemt hij nog niet. „We gaan daarover in gesprek met de eigenaar", zegt hij. „Want we willen het netjes afhandelen." Wat hij daarmee precies bedoelt, is vol gens Van der Zaag een zaak tus sen beide partijen. Bedrijfsleider P. de Schipper van de speelhal ziet in dat de ge meente sterk staat en weet niet wat hij nog zou kunnen doen om sluiting te voorkomen. Het stelt hem teleur dat de gemeente zo hard is voor een bedrijf dat in zijn ogen nog nooit voor proble men heeft gezorgd. Plij wil het gesprek met de gemeente best aangaan, maar heeft niet de illu sie dat die nog op andere gedach ten te brengen is. „Als ze ons een kans zouden willen geven, hadden ze dat eerder gedaan." De Schipper zegt dat het sluiten van speelhallen niet de oplos sing is om gokverslaving aan te pakken. „Nee, die zoeken ge woon een andere plek op", zegt hij. „Het casino of het café, bij voorbeeld." De bedrijfsleider wijst ook op het aspect van de werkgelegen heid. Twaalf mensen verliezen hun baan als de speelhal sluit Het is de vraag in hoeverre de gemeente gevoelig is voor dat ar gument. De burgemeester wil er niets over kwijt. „Ik heb gezegd dat ik in overleg wil treden om het netjes af te handelen en zal de werkgelegenheid daarin mee nemen." Het lijkt er op dat automatenhal Merkur Casino aan de Kreukelmarkt in Goes de deuren moet sluiten als gevolg van het Goese uitsterfbeleid. Burgemeester Van der Zaag wil de zaak 'netjes afhandelen'. foto Willem Mieras door Cornelleke Blok door Frank Balkenende GOES - Goese sportverenigin gen die sporters maatwerk leve ren en bereid zijn een maat schappelijke rol te spelen op het gebied van bijvoorbeeld kinder opvang, krijgen in de toekomst een bonus van de gemeente. Clubs die daar niet aan willen beginnen, ontvangen minder geld. Dat beloningssysteem wordt de ruggengraat van de nieuwe sportnota, die in de loop van dit jaar verschijnt. De gemeente Goes gaat in haar sportbeleid veel aandacht beste den aan wat de vermaatschappe lijking van de sport heet. Ver taald: elubs moeten inspelen op 'e wensen van consumenten en ook kinder- en naschoolse op vang bieden. Wethouder D. van Ewijk (GroenLinks, sport) on derstreept dat mensen zich steeds minder willen binden aan een sportclub. Ze willen een paar maanden tennissen en als daar de lol vanaf is, een potje hockeyen of squashen. Bij voor keur op momenten dat het hun uitkomt. Bovendien is er een ten- is om meer individueel- te sporten. Dat zapp-gedrag is voor clubs lastig. Mensen wor den minder snel lid en zappers dragen ook niet echt bij aan het clubgevoel. Vernieuwing Toch vindt Van Ewijk dat vereni gen niet hun ogen voor deze ontwikkeling moeten sluiten. De gemeente doet dat in elk geval niet en zal juist vernieuwing be lonen. „We gaan er in de bij dra- gen aan clubs dan ook rekening mee houden in hoeverre clubs in spelen op wensen van Goese sporters. Ik denk dat het prak tisch noodzakelijk zal zijn dat Verenigingen van verschillende sportdisciplines gaan samenwer ken om individueel maatwerk te leveren. Clubs die dat doen, wacht een bonus. Verenigingen die wel willen, maar er niet toe Ui staat zijn, kunnen ondersteu ning van de gemeente krijgen, Natuurlijk zullen er verenigin- n zijn die er niets in zien of er en trek in hebben! Dat mag, maar die moeten dan ook meer dan nu hun eigen boontjes dop pen. We willen dit systeem niet opleggen, maar wel positief sti muleren." Op het bonuslijstje staat ook kinder- en naschoolse opvang. De gedachte daarachter is onder meer dat ouders kunnen sporten en zich geen zorgen hoe ven te maken over de vraag wie er in die tijd op hun kroost past. Voor werkende ouders kan het ook handig zijn als een club een pupil na het sporten nog een tijd je opvangt. Het nieuwe sportbe leid richt zich tevens op het te rugdringen van overgewicht on der jongeren en schenkt extra aandacht aan beweging van ouderen. Van Ewijk hoopt dat na de ver kiezingen in de collegeonderhan delingen meer geld wordt vrijge maakt voor sport. Toen zij aan trad, was er 50.000 euro per jaar voor nieuw sportbeleid uit de on derhandelingen gerold. Ze vindt het dan ook onterecht dat met name de grote fracties in de raad beweren dat ze niet veel heeft klaargemaakt in de afgelo pen periode. Ze noemt een kunstgrasveld voor de W Kloe- tinge, kunstgras op 't Schenge, kunstgras voor volleybalclub To go en Goese hockeyclub. Daarnaast is er een ijs- en skeelerbaan in Zuid gekomen, evenals een skatebaan. Verder zijn De Weitjes tussen Goes en Kloetinge opgeknapt, bena drukt ze. „Vijftigduizend euro is natuur lijk weinig, maar is wel het nodi ge gebeurd. Je kunt nu wel roe pen dat je een vierde veld voor Kloetinge wil en dat er iets aan de accommodatie moet gebeu ren, maar dan praat je wel over acht ton. Bij de collegeonderhan delingen in 2002 is juist door grote fracties veel geld -uitge trokken voor het' Masterplan Binnenstad. Ook nu zet een aan tal partijen in op het tweede deel van dat masterplan, inclu sief een parkeerkelder aan de Oostwal. Tegelijkertijd willen ze grote uitgaven voor sport. Klinkt leuk, maar is het realis tisch?" Van Ewijk vindt dan ook dat de verschuiving van sport park, noodzakelijk om het Wa terstad-plan uit te voeren, uit de baten van het prestigieuze woningbouwproject moet wor den betaald. Of zij dan nog aan het sportroer staat? „Eerst de verkiezingen afwachten." OUD-VOSSEMEER - Carnaval in de gymzaal en een Vosmeerse bruiloft in Tholen-stad. Sinds vorig jaar moeten de inwoners van Oud-Vossemeer daar genoe gen mee nemen. Ze kunnen voor hun feesten niet meer terecht in UpgelUCtlt dorpshuis de Vossenkuil. De gro te zaal is afgebroken en het nieu we multi-functionele centrum laat nog tot het najaar van 2007 op zich wachten. miljoen voor het nieuwe multi functionele centrum in Oud-Vos- semeer tekort schoot. Er is 162.000 euro méér nodig. Vorige week besloot de Thoolse raad na veel discussie in te stemmen met de budgetoverschrijding. Een paar weken geleden werd duidelijk dat het budget van 1,8 José van Houte (55), sinds 2001 beheerder van het oude dorps huis De Vossenkuil, is opgelucht over de beslissing. „Ik kon bijna niet geloven dat de gemeente raad de bouw zou tegenhouden, maar toch zit je in spanning." Van Houte is vooral blij dat het klimaatbeheersingssysteem in het nieuwe centrum is toege zegd. Het systeem kost 60.000 euro en leverde daardoor weer stand" op in de gemeenteraad. „In eerste instantie wilden ze geen klimaatbeheersing, maar ik ben blij dat het doorgaat." Ondanks die opluchting heerst er ook teleurstelling in Oud-Vos semeer. Door alle discussie heeft de bouw van het centrum een vertraging van een jaar op gelopen. „Eerst was het oktober 2006, toen werd het januari 2007 en nu is het oktober 2007 geworden", aldus Van Houte. José van Houte, beheerder van de Vossekuil in Oud-Vossemeer moet nog even wachten voor er weer feesten gegeven kunnen worden in het dorp: „Het zou heerlijk zijn om meer ruimte te hebben. Ik kijk er echt naar uit." foto Willem Mieras Vorig jaar zomer is de grote zaal van het oude dorpshuis De Vos senkuil afgebroken, omdat op die plaats het nieuwe centrum zou komen. Sinds die tijd moet Oud-Vossemeer het zonder zaal doen. En dat kost moeite in een hecht dorp met een groot vereni gingsleven. Van Houte: „De vere nigingen moeten zich in allerlei bochten wringen om hun activi teiten door te laten gaan." Sinterklaas Zo moest de jaarlijkse vogelten toonstelling uitwijken naar een andere locatie, evenals de in tocht van Sinterklaas, het kin derfeest tijdens carnaval en het dweilbandfestival. Toneelvereni ging Sint Jozef kon dit jaar hele maal niet optreden. Ook de plaatselijke judo vereniging moest haar toernooi afblazen. „De mensen vragen zich af waar om de zaal zo vroeg is afgebro ken. Uiteindelijk had 'ie er na- •tuurlijk nog veel langer kunnen staan, want ze beginnen pas in mei met de nieuwbouw." Van Houte ondervindt persoon lijk ook veel nadeel. Ze kan bijna anderhalf jaar lang geen feesten organiseren. Dat scheelt flink wat inkomsten. „Ik krijg wel compensatie van de gemeen te, maar dat is veel minder dan de inkomsten van de feesten." Ondanks alles is ze erg blij met de komst van het nieuwe cen trum. „Het zou heerlijk zijn om meer ruimte te hebben. Ik kijk er echt naar uit." door Selma Osman MIDDELBURG - „Hij was zo jong en levenslustig en nu ligt hij onder de grond." In een in drukwekkende verklaring ver telt zus Zekiye aan de recht bank over het leed dat de fami lie Asil is aangedaan. „Erdal is er niet meer en de familie Asil, die is ook zo goed als dood." In de volle rechtszaal kun je op dat moment een speld horen val len. Voor het eerst in de geschie denis van cle Middelburgse rechtbank maakt een familielid gebruik van de mogelijkheid om een slachtofferverklaring af te leggen. Eerder die ochtend is er nog ergernis, als de verdachte nauwelijks hoorbaar antwoordt op vragen, over wat er zich in de vroege ochtend van 22 augustus op de Seisdam en de Seisbinnen- brug heeft afgespeeld. Bezoekers van de publieke tribu ne kloppen tot twee keer toe geïrriteerd op het raam. Het zijn vooral vrienden en bekenden van Asil. Ze zitten op het puntje van hun stoel, sommige met hun neus tegen het glas gedrukt. Maar ze horen niets. Recht bank-president M. Meeuwisse maant de verdachte dichter bij de microfoon te gaan zitten. Zijn verhaal blijft onhoorbaar. Na tien minuten grijpt rechter J. Hopmans in: „Ik vind dat u duidelijk in de microfoon moet praten, want u moet hier verant woording afleggen", zegt hij streng/Het publiek klapt. Zekiye Akpinar-Asil praat een klein uur later luid en duidelijk. „Wij zijn als familie onschuldig, maar we hebben de zwaarste straf", zegt ze. Niet alleen haar broer is haar ontnomen, maar ook haar moeder. Die verdringt het verlies van haar zoon. Ze wil geen foto's meer van hem zien en komt niet meer bij haar ande re kinderen op bezoek. Zekiye zelf moet verder met het beeld van haar broertje in een graf kist. „Ijskoud en met een wit ge zicht. Zo zagen we hem. Pas na drie dagen." Coma Achter haar huilen haar zussen. Vader Asil troost. Sinds 22 au gustus leeft de familie als een 'patiënt in coma', verwoordt Ze kiye de nachtmerrie „We zitten met woede, haat en vragen waar we niet uitkomen. Onze kinde- ren hebben er extra veel moeite mee", vervolgt ze. „Die willen ook dood om naar hun oom te kunnen gaan." Zijn grote mond werd hem fa taal. Die kende ook de familie. „Hij was zoals ie was", zegt Er- dals oudere zus, „en dat werd hem kwalijk genomen." De fami lie hoopt op rechtvaardigheid. Maar hoe groot het vertrouwen in het rechtssysteem ook is: „Geen straf zal ons hoog genoeg zijn." Voor Zekiye is Middelburg niet langer meer de stad die haar een thuis-gevoel gaf. En de familie Asil is als een legpuzzel waar voorgoed een stukje van mist. „Op 22 augustus is niet alleen onze toekomst afgenomen, maar ook ons verleden. Ik mis de fami lie Asil." door Rob Paardekam COLIJNSPLAAT - De voorbe reidingen voor het nieuwbouw- wijkje De Valle in Colijnsplaat vorderen gestaag. De eerste ap partementen gaan waarschijn lijk komende zomer in de ver koop. Het nieuwe wijkje aan de Val kreek wordt ontwikkeld door bouwbedrijf Boender en Maas dam uit Numansdorp. Dat heeft onlangs verkennend bodemon derzoek uitgevoerd. De provin- HULST - De organisatie Child Rescue in Sint Jansteen krijgt vorm. „We hebben al veel ge sprekken gehad met buitenland se organisaties, de Nederlandse overheid en hulpverleners", zegt voorzitter J. van Puyvelde. Child Rescue is opgericht naar het voorbeeld van Child Focus in België. Deze instelling zet zich in voor vermiste kinderen en voert actie tegen kindermis bruik. Child Focus komt direct in actie bij een melding van een vermist kind. Overheidsinstan ties en politie gaan pas na 24 uur op zoek naar een vermist kind. „In de eerste 24 uur is de kans het grootst het kind terug te vinden", zegt Van Puyvelde. Nederland heeft nog geen cen trale instelling voor vermiste kinderen. Daarom is vorig jaar Child Rescue opgericht dat eind dit jaar of begin volgend jaar een centraal meldpunt in het midden van het land openen. cie is ondertussen akkoord ge gaan met het stedenbouwkundi ge plan. Dat omvat de bouw van een com plex met 23 appartementen, vijf vrijstaande woningen en drie blokken van twee-onder-één- kapwoningen. Het plan wordt in fasen uitgevoerd, waarbij de appartementen als eerste aan de beurt zijn. Het bouwbedrijf heeft aangegeven de- prijzen daarvan zo laag mogelijk te wil len houden, zodat starters en al leenstaanden er voor in aanmer king komen. De woningen krij gen verder een levensloopbesten- dig karakter. Dat wil zeggen dat mensen er, ook als ze wat ouder worden, kunnen blijven wonen. Het is de bedoeling dat de appar tementen komende zomer in de verkoop gaan. De bouw zou in het najaar moeten beginnen. Het complex krijgt waarschijn lijk twee bouwlagen en en kap en komt dicht bij het water te liggen. Toch is het de bedoeling dat er een openbaar wandelpad tussen het gebouw en de kreek wordt aangelegd. Dat geldt niet voor de vijf vrijstaande wonin gen. Die krijgen een tuin die doorloopt tot het water. (Advertentie) De ivereld van de kinderen is niet die van de volwassenen. Dat bleek laatst weer eens in Middelburg. Op het school plein stonden wat ouders te praten over het grote aantal griepgevallen. Was dit jonge tje beter, dan bleek dat meisje ziek. „Het is een erg besmette- lijk virus", concludeerde een moeder. De tienjarige Rik spitste de oren. Ineens ging j een nieuwe wereld voor hem open. Of eigeyilijk een oude. „Ik wist niet dat mensen ook i een virus konden krijgen. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29