Liever de feiten dan de hypes Van Kossems kalme kijk op de wereld PZC 22 ctie P^(lf§|(É De PZC biedt haar lezers met genoegen een literaire avond aan vrijdag 3 maart 2006 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: ioww.pzc.nl. Het artikel over tegenstellingen en wrijvingen tussen jongeren en ouderen, vorige week zater dag op de voorpagina van de bij lage Reportage, heeft wat losge woeld. De reacties waren heel divers. Zo werd de schrijfster van het stuk, Thea van Beek van de Ge associeerde Pers Diensten (GPD), een heel lang leven toege wenst. „Moge zij 110 worden, natuurlijk zonder rollator en grijs kentfeken. Misschien is er dan wel plaats voor haar op de PZC-redactie, want blijven werv ken moet ze. Groeten van rim- pelrat Piet Romijn." Brug Een lezer die ondertekende met 'Een Schouwse Grijsaard' ging uitvoerig in op de klacht van jon geren dat zij moeten opdraaien voor de kosten die gemoeid zijn met het voeden en laven van ouderen. De grijsaard wilde graag gezegd hebben dat hij de cennia lang alle mogelijke pre mies betaalde. Hij had het tij dens zijn arbeidzaam leven zo druk dat hij nooit eens naar een hangplek kon om te zeiken over het feit dat er voor de jeugd niks te doen was. En hij stelde voor: „De Zeelandbrug is van de se nioren. Zij hebben hem betaald. Voer opnieuw de tol in; uitslui tend voor'jeugdigen die er tot nu toe geen cent aan hebben bij Minister Verdonk van Integratie heeft een film laten maken: Naar Nederland. Daarin worden onder meer allochtone vrouwen aan het woord gelaten, die niet onverdeeld positief zijn over Nederland. De een vond alles in dit land op het eerste gezicht 'mooi en schoon', maar bij nader inzien ook 'koud en afstandelijk'. Een ander was ver rast. „Ze zijn echt wit." De film is bestemd voor hoofdzakelijk vrouwen die naar Nederland willen komen om met iemand te trouwen. Vanaf volgende maand i moeten zij al in hun land een eerste inburgeringsexamen afleggen, waarbij basiskennis van de Nederlandse taal en samenleving wor-1 den getoetst. Het is de bedoeling dat hun partner in Nederland bij de boekhandel een cursuspakket aanschaft en dat opstuurt. Plet pakket is voor 63,90 euro te koop. Voor dat geld krijg je onder meer een boekje met uitleg over het examen plus de film over Nederland, op video of dvd en in twaalf verschillende talen. Het examen, dat j wordt afgenomen op de Nederlandse ambassades, kost 350 euro per! keer. In deze krant werd deze week een greep uit de examenvragen gepu- j bliceerd met tussen haakjes de juiste antwoorden - Waar woont de koningin? (In Den Haag) - Is Nederland vaak nat of droog? (Nat) - Wat is typisch Nederlands in het verkeer? (Fietsen) - Ploe lang duurde de oorlog' met Spanje? (Tachtig jaar) - Waarom is Anne Frank beroemd? (Ze schreef een dagboek) - Mogen vrouwen in Nederland zelf kiezen met wie ze trouwen? (Ja) - Is vrouwenbesnijdenis toegestaan of strafbaar? (Strafbaar) - Als u bij iemand op bezoek gaat, maakt u dan meestal een af spraak of loopt u zomaar naar binnen? (Ik maak een afspraak) - Is het leven in Nederland duur of goedkoop? (Duur) Aanvulling De heer Stegeman uit Middelburg zond mij een aardige aanvulling (correctie) op het examen. Zijn brief: „Bent u wel ingeburgerd? Misschien denkt u: - dat de koningin in paleis Huis ten Bosch woont; - dat het in Nederland weliswaar vaak regent, maar dat het meestali toch droog is; 51 - dat het typisch Nederlands in om de verkeersregels niet zo nauw te nemen; - dat de Tachtigjarige oorlog eigenlijk 68 jaar duurde; - dat Anne Frank symbool staat voor het drama van de jodenvervol-;| ging; - dat ook Nederlandse ouders zich soms bemoeien met de partner keuze van hun kinderen; - dat Nederlanders van gezelligheid houden en daarom nogal eens onaangekondigd bij buren en kennissen binnenvallen voor een praatje. Als u dat denkt en u antwoordt dat bij uw inburgeringsexamen, dan zakt u dus als een baksteen en kost u dat 350 euro." Lezersredacteur A.J. Snel ontvangt graag goed of opmerkelijk nieuws van lezers om door te geven aan andere lezers. Hoe hij be reikbaar is, staat linksboven in het colofon van deze rubriek. Citaat: Wat is geschiedenis meer dan een geaccepteerde fabel? Napoleon Bonaparte Maarten van Rossem: erudiet en laconiek kan verzinnen. Van Rossem is, of hij nu spreekt of schrijft, op een weldadige ma nier vrij van gewichtigdoenerij. Uit zijn publieke optreden blijkt een grote erudi tie, maar zijn toonzetting is kalm, laco niek.' Somber „Het heeft geen zin over iedere min of meer schokkende gebeurtenis opgewon den te gaan doen. Jè kunt beter feiten aan elkaar verbinden en zoeken naar een historisch perspectief. En je moet je ervan bewust zijn, dat de wereld waar in ons dagelijks leven zich afspeelt min der onstuimig is dan die ons wordt ge toond door politici en media. Nederlan ders zijn somberder dan een aantal an dere Europese volken. Dat is niet' zo'n wonder;-veel intellectuelen, politici en andere spraakmakende figuren slaan een sombere toon aan. De Nederlandse regering geeft stelselmatig een negatie ve voorstelling van zaken. Er gaapt een brede kloof tussen de wereld-die ze op de televisie zien en de werkelijkheid van hun persoonlijk leven. Incidenten worden uitvergroot. Zo'n Deense car- toonrel is vooral iets van mensen die zich beroepsmatig druk maken en van hier en daar een groep opgehitste vanda len. Die zegt niets over de moslims in de wereld. Op de televisie zie je jonge man nen in leren jasjes branden stichten. Dat gebeurt in landen waar verder wei nig vrijheid bestaat en waar de autori teiten de teugels even laten vieren, een omstandigheid waar dan dankbaar ge bruik van gemaakt wordt. De man in Serooskerke ziet dat en zijn gevoel over hoe de wereld in elkaar steekt wordt er mede door bepaald. Maar feitelijk heeft het voor 99 procent niets te maken met de wereld waarin hij zelf leeft. Er zijn anderhalf miljard moslims, behorend tot allerlei stromingen: van redelijk en foto Wim Hendriks gematigd tot fundamentalistisch en ter roristisch. De kans dat die man in Serooskerke van de trap valt en daarbij zijn nek breekt, is echt aanzienlijk gro ter dan dat hij slachtoffer van de Hof stadgroep zou worden. Relatief Er is, signaleert Van Rossem, een sterke neiging om hypes te creëren en senti menten aan te jagen. Het is goed enigs zins te relativeren. „Na de moorden op Pim Fortuyn en Theo van Gogh hoorde je beweren dat dat in Europa ongekend was. De Zweedse premier Olaf Palme en minister van Buitenlandse Zaken An na Lindh werden voor het gemak verge ten." Maarten van Rossem spreekt dinsdag 14 maart in Middelburg. Elders op deze pagina staat een bon, die. lezers kunnen gebruiken om een toegangsbewijs te krijgen. door A.J. Snel Toen op 11 september 2001 het World Trade Center in New York werd verwoest en naar schatting drie duizend mensen om het leven kwamen, werd op alle mogelijke niveau's de gru welijke voorspelling gedaan: dit draait uit op een Derde Wereldoorlog. Opval lend was het optreden van Maarten van Rossem op televisie. Hij was het er volle dig mee eens dat een uiterst dramati sche gebeurtenis had plaatsgevonden, maar een nieuwe oorlog op wereld schaal? Nou nee, daar zijn andere condi ties voor nodig. Saevis tranquillus in undis, het devies van Willem I, zou zeer wel passen bij de historicus Van Rossem. Rustig te mid den van de woelige baren. Op het mo ment dat commentatoren in de media over elkaar heen duikelen met opzwe pende kwalificaties en rampzalige voor zeggingen, kijkt hij naar de feiten en zegt: „Zo'n vaart loopt het niet." Het geen hem niet door iedereen in dank wordt afgenomen. Toen hij na de aan val op de Twin Towers weigerde mee te zingen in het treurige koor dat min of meer het einde van de wereld zag nade ren, werd hem dat niet in dank afgeno men. Het heeft hem daarna wat televi sieoptredens gescheeld. De mensen die het daar voor het zeggen hebben wens ten geen gematigde toon en dus hoefde Van Rossem op dat moment even niet. Ook daarover windt hij zich niet boven matig op. Hij plaatst wel een kantteke ning: „De media schieten tekort als het gaat om het analyseren van schokkende gebeurtenissen of mogelijk kwade voor uitzichten. Plet is de waan van de dag; er gebeurt iets dramatisch en niemand neemt de moeite eens echt na te de den ken. Op zo'n moment van die aanslag zullen er toch ook mensen moeten zijn die de proporties zien en vergelijken. Als dat niet op prijs gesteld wordt, zij dat zo. Tekenend is het wel." Van Rossem (1943), Bijzonder Hoogle raar aan de Universiteit van Utrecht, schrijft elke twee weken op donderdag een column voor de Provinciale Zeeuw se Courant. Dinsdag 14 maart houdt hij voor de lezers van de PZC een inleiding in de Provinciale Bibliotheek in Middel burg. De professor/columnist Van Rossem .on derscheidt zich van veel deskunclologen cÜe in de media nogal eens plechtstatig wijsheden debiteren die iedereen wel Tijd: Dinsdag 14 maart Aanvang: 19.30 uur, zaal open vanaf 19.00 uur Plaats: aula van de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg Toegang: na reservering op vertoon van de onder staande bon geheel gratis koffie/drankje) Reserveren: i.v.m de verwachte belangstelling, graag tijdig reserveren via (0118) 65 42 50 Maandag 17.30 uur - 21.00 uur Dinsdag t/rh vrijdag van 10.00 uur tot 21.00 uur Zaterdag 10.00 - 13.00 uur Tijdens de literaire avond is er boekverkoop door de Drvkkery, Algemene voorwaarden abonneevoordeel Nïetin combinatie met andere aanbiedingen. Geen korting achteraf op reeds betaalde kaarten. Alleen bonnen van krantenpapier worden in behandeling genomen. PZC Is niet verantwoordelijk en kan niet aansprakelijk worden gesteld voor het gebodene en de financiële en administratieve afwikkeling bij de deelnemende organisaties. Wijzigingen in de spelregels, data/aanvangstijden en geldende prijzen zijn te allen tijde voorbehouden. Prijzen worden uitgegeven zolang de voorraad strekt. PZC BV gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Zie het colofon - van PZC voor meer informatie. Handtekening: Abonneenummer: (indien bekend) Alleen volledig ingevulde bonnen worden geaccepteerd. Uw gegevens worden enkel gebruikt voor de administratie van de PZC. De bon is geldig op Dinsdag 14 maart 2006. Let op! Bon inleveren bij de entree van de zaal Deze literaire avond wordt de PZC-lezers gratis aangeboden. Deelnemers in het project: Zeeuwse Bibliotheek en boekhandel de Drvkkery. De toegang is GRATIS! Elke veertien dagen verschijnt van de hand van prof. dr. Maarten van Rossem, op donderdag, een column in de PZC. De historicus geeft daarin nuchter realistisch zijn visie op ontwikkelingen in de wereld. De Provinciale Zeeuwse Courant nodigt haar lezers uit voor een lezing, dieVan Rossem dinsdag 14 maart geeft in de Zeeuwse Bibliotheek. De inleiding zal onder meer gaan over de zin en vooral de onzin van het in Nederland in brede kring heersende pessimisme. In zijn analyse zal Van Rossem teruggrijpen op de geschiedenis en een blik vooruit werpen. Van Van Rossem verschenen onder meer de boeken: "De Verenigde Staten in de Twintigste Eeuw" "Amerika voor en tegen" "Heeft geschiedenis nut?" "De wereld volgens Maarten van Rossem" Maarten van Rossem (1943) is Bijzonder Hoogleraar aan de Universiteit Utrecht. Hij heeft als leeropdracht: de Nederlandse cultuur in internationale context In de PZC en in andere media geeft hij geregeld, op een laconieke manier, commentaar op politieke en culturele kwesties. Hij beschikt over een grote kennis van zaken en heeft een directe, heldere betoogtrant, ontdaan van gewichtigdoenerij. --s- W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 22