PROVINCIAI Gepensioneerden eisen toeslag Eis twaalf jaar voor moord Middelburg PZC Nieuwe Bl0f al platina voor cd in winkels ligt Auto Duitse katten uit de gratie door vogelgriep Nieuw zorgstelstel raakt ouderen en ambtenaren fiks in beurs Muggenbeet op SjLa Réunion doet "De Villepin niets PZC secretaresse Tegenstander Loekasjenko in Minsk opgepakt McCartneys op de bres voor zeehondjes Toegang musea kan niet gratis Boeren berusten in ontpoldering Movistar bijna gezonken Af en toe zon en in de loop van de mid dag sneeuw. Maxima rond 4 graden bij een naar oost draaiende wind. 248e jaargang no. 53 1 vrijdag 3 maart 2006 Duitsland heeft geen vertrouwen in nationale ploeg internet: www.pzc.nl los nummer 1,25 HHBHH door Joke Licher een Sentina van der Meer R: UTRECHT - Ongeveer dui- Jzend gepensioneerde leden ,r van FNV-bonden in de pu- e.n blieke sector hebben giste- ren in Utrecht gedemon- ic! streerd tegen negatieve in- komenseffecten door het k nieuwe zorgstelsel. Volgens de FNV-bonden beho ren gepensioneerde ambtenaren tot een van de groepen die veel meer kwijt zijn aan hun zorgver zekering door het nieuwe stelsel dat dit jaar is ingevoerd. FNV-voorzitter A. Jongerius zegde de demonstranten toe volgende week tijdens het voor jaarsoverleg met werkgevers en [het kabinet hun probleem op ta fel te leggen en 'alles op alles te zetten' voor compensatie. Vol gens Jongerius zijn gepensio neerde ambtenaren niet de eni gen die erop achteruit gaan door het nieuwe stelsel. Zij stel de dat bijvoorbeeld ouders met studerende kinderen (boven de 18 jaar) ook inkomen moeten in leveren. Verschillen Sommige gepensioneerden zei den gisteren er per maand wel honderd euro op te zijn achter uitgegaan. Uit cijfers van het pensioenfonds ABP blijkt dat bijna 362.000 gepensioneerde ambtenaren sinds begin dit jaar een lagere netto uitkering heb- )10 ben gekregen, bijna 278.000 gin gen erop vooruit. Een woord- PARIJS - De Franse premier Do minique de Villepin is op het /i^ Franse eiland La Réunion door 0 een mug gestoken. Op dit eiland kwamen 77 mensen om het le- iven door het chikungunya-vi- ï'iis, dat zich via muggen ver spreidt. Het is onduidelijk of de ™mug drager van hét virus was. (Du Op het eiland zijn 160.000 men sen getroffen door de aandoe ning. die hoge koorts, en uiterst pijnlijke zwellingen aan de ge wrichten veroorzaakt. De Ville- pin zei gisteren dat er met hem ii niets aan de hand was. pe Villepin bezocht het eiland afgelopen weekeinde uit solida riteit met de getroffen eilandbe woners. Ook bood hij extra hulp aan om chikungunya te bestrij den. Er bestaat nog geen vaccin tegen het virusANP/RTR (Advertentie) DVD-Spaarweken I 's een spaarzegel voor spaarzegel j de DVD-spaarweken van de PZC. Iedere dag ver- 8^ I schijnt er een van de drie verschillende zegels in de krant. Met drie verschillende zegels heeft u aan volle spaarkaart en kunt u een DVD bestellen. Spaarkaarten staan op woens dag en zaterdag in de krant t/m 8 april; het allabet van Zeeland (Advertentie) lent u de (fulltime) die Hertoghs advocaten - belastingkundige te Breda zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. voerder benadrukt dat de ver schillen niet alleen te wijten zijn aan het nieuwe zorgstelsel. De FNV is bijna klaar met een onderzoek naar de koopkracht ontwikkeling. Mede op basis daarvan bepaalt de vakcentrale welke compensatiemiddelen rechtvaardig zijn om te eisen tij dens het voorjaarsoverleg. Ook veel werknemers van zorg verzekeraars dreigen de dupe te worden van de stelselherzie ning. De vakbond ziet dat door het nieuwe stelsel de ene zorg verzekeraar veel klanten ver liest en de ander er veel bij- krijgt, waardoor overschotten en tekorten aan personeel gaan ontstaan. FNV-Bondgenoten pleitte gisteren voor een detache- ringspool voor zorgverzekeraars om hun werknemers te herver delen. Bestuurder J. Veenhuizen van de FNV-bond stuurde gis teren een brief naar Zorgver zekeraars Nederland (ZN) met het voorstel een pool van werknemers te organiseren. Volgens hem is. een pool niet alleen in het belang van de werknemers die dreigen hun VLISSINGEN - Het nieuwe album van Bluf, Umoja, is al platina voor de cd en dvd vanaf vandaag in de winkels liggen. De Zeeuwse band kreeg de platina plaat, goed voor zeventigduizend bij intekening verkochte exemplaren, gisteravond uitgereikt bij het begin van de Umoja-clubtour in het Arsenaal in Vlissingen. De komende maand doet de Zeeuwse band alle pro vincies aan. pagina 17 warm welkom foto Lex de Meester Verdachte was zich volgens advocaat nauwelijks bewust van wat hij deed door Emile Calon MIDDELBURG - Geen enkele reactie. Niets. De 37-jarige Mid delburger reageerde gisteren in het geheel niet toen hij hoorde dat officier van justitie M. Over- meer twaalf jaar onvoorwaarde lijke gevangenisstraf tegen hem MINSK - Een van de kandida ten voor de Wit-Russische presi dentsverkiezingen is gisteren op gepakt tijdens een politieke bij eenkomst. Dat hebben ooggetuigen gezegd. Aleksandr Kozoelin is een van de drie tegenstanders van presi dent Aleksandr Loekasjenko. Na enkele uren werd hij we.er vrijgelaten. Agenten in burger sloegen Kozoelin tijdens de bij eenkomst tegen de grond en na men hem mee naar het politiebu reau in Minsk. Een woordvoer ster van Kozoelin zei dat de kan didaat in elkaar was geslagen. Kozoelin is een felle tegenstan der van Loekasjenko. De presi dent is favoriet voor de verkie zingen, die 19 maart gehouden worden. Zijn beleid is omstre den. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rice noemt Loekasjenko's regering het laatste dictatoriale regime in Europa. In Minsk betoogden gisteravond meer clan 2000 Ko- zoelin-aanhangers tegen zijn aanhouding. ANP/DPA eiste voor de moord op zijn 21-jarige plaatsgenoot Erdal Asil. Gekleed in een grijze trui en broek staarde hij strak naai de vloer van de rechtbank. Zijn advocaat J. Boksem rea geerde wel. Die toonde zich ver baasd over de 'zeer forse eis'. Hij hield de Middelburgse rech ters voor dat de afgelopen tien jaar in Nederland voor moord een straf van gemiddeld 8,4 jaar is opgelegd. De officier van justitie had daar geen boodschap aan. Ze stelde dat de verdachte verantwoorde lijk is voor een gruwelijke daad. Ze vertelde dat hij in de vroege ochtend van 22 augustus vorig jaar op het stenen paadje van de Seisdam zijn honden uitliet toen Asil achterop kwam, wilde pas seren maar dat niet kon. Na een venijnige woordenwisseling zou Asil hem 'ik maak je af toegebe ten hebben, waarna hij verder liep. Wraak De verdachte kende Asil, vrees de wraak, .pakte een mes uit zijn binnenzak en stak eenmaal toe. Asil zette het daarop op een lo pen, viel midden op de Seisbin- nenbrug en werd door de ver dachte vele malen gestoken. De lijkschouwer telde ruim vijftig messteken, waarvan 44 dodelijk konden zijn. De verdachte liet daarna de ster vende Asil liggen en liep rustig met zijn honden verder. Ge tuigen hadden hem echter ge zien toen hij over de in doods nood verkerende Asil gebogen stond. Om die reden werd hij door de politie aanvankelijk be schouwd als een belangrijke ge tuige. Tijdens een van de getui genverhoren bekende de café houder, tot verrassing van de po litie, de moord. Hij verklaarde in een opwelling te hebben ge handeld. „Ik wilde de dreiging uitschakelen en wegnemen." Details kon hij echter niet ge ven, zei hij tegen de rechters. Fluisterend: „Be heb het verdron gen." Wel vindt hij het unfair QUEBEC - Zanger Paul McCartney en zijn vrouw besluipen een zee hondenpup op een ijsschots in de Golf van St. Lawrence in Canada. Het showechtpaar brengt een tweedaags bezoek aan Canada om te protesteren tegen de zeehondenjacht, die later deze maand begint. foto Paul Darrow/RTR Het wordt blauw op straat baan te verliezen, maar ook van werkgevers die behoefte hebben aan voldoende ingewerkt perso neel. Zorverzekeraars Nederland on derkent dat het nieuwe zorgstel sel gevolgen heeft voor de werk gelegenheid. ANP Staatssecretaris Mecly van der Laan voelt er voorals nog niets voor om musea in Nederland gratis toeganke lijk te maken. Een vrij en treebewijs 'zou de Staat dan 17 euro meer aan subsi die kosten dan nu het geval is. En er gaat al veel subsidie naar musea. Tijdens een informatiebijeenkomst in Terneuzen bleek gis teravond dat grondeigenaren en -gebruikers lijken te be rusten in ontpoldering van hun percelen. De vragen die gesteld werden waren vooral van praktische aard. Volgende week zijn de Bevelandse betrok- rij kenen uitgenodigd voor een informatieavond. Grote paniek brak in de nacht van woensdag op donder dag uit op de Movistar, omdat het jacht, dat meedoet aan de Volvo Ocean Race, dreigde te zinken. Schipper Bouwe Bekking sloeg groot alarm, maar uiteindelijk viel de schade mee. De Movistar kan op 'eigen kracht naar een Argentijnse haven varen. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Gezondheid: 7; Radio en Televisie: 9; Zeeland: 11,13, 15, 16 en 17; Sport: 18, 19 en 21; Au to: 23 en 25 wat hem is overkomen. „Mijn le ven is naar de kloten door toe doen van een ander", citeerde de officier uit het verhoor bij de politie.' De officier van justie haalde de verslagen van een psychiater en psycholoog aan en concludeerde dat er geen sprake was van psy chische overmacht. Volgens haar had de verdachte, na de woordenwisseling, kunnen weg lopen. Ook na de eerste mes steek had hij dat nog steeds kun nen doen. Volgens haar heeft hij echter bewust gekozen voor het achtervolgen van Asil om hem vervolgens uit te schakelen, 'te laten creperen'. Ze gelooft niet in een shocktoestand omdat bijna alle messteken dodelijk waren en de verdachte, na die steekpartij, rustig naar huis ging, zijn mes verstopte en zijn jas waste. Blinde paniek De raadsman kwam tot een heel andere conclusie. Volgens hem heeft de verdachte alleen maar reflexmatig gehandeld. „Hij was zich nauwelijks bewust van wat hij deed." Volgens Boksem was zijn cliënt doodsbang voor wraakacties. „Hij heeft in blin de paniek gehandeld." Om die reden pleitte hij dan ook voor een veel mildere straf inclu sief proeftijd en een gedwongen behandeling door een therapeut om herhaling te voorkomen. Hij haalde ook een soortgelijke geval aan van doodslag waarbij de verdachte tot twee jaar cel werd veroordeeld. De rechtbank doet donderdag 16 maart om 12.00 .uur uit spraak. door Famke van Loon RIJSWIJK - Duitsers danken massaal hun katten af. Vaak zijn zij volgens de Duitse Dieren bescherming in 'paniek' geraakt door de vondst van een dode kat op het eiland Rügen, die besmet bleek met de vogelgriep. Bij som migen is de angst zo toegeslagen dat ze hun huisdier desnoods on middellijk willen laten insla pen. Gisteren bleek dat de gevonden kat is bezweken aan de meest ag- gressieve variant van het H5N1- virus. Deze versie, die wel de Aziatische variant wordt ge noemd, is ook voor mensen zeer gevaarlijk. Het dier raakte ver moedelijk besmet met het virus door een besmette vogel op te eten. Het nieuws over de geïnfec teerde kat heeft voor grote druk-' te gezorgd bij de Duitse dierena sielen, waar vele kattenbezitters uit angst voor de vogelgriep hun huisdier willen dumpen. De Duitse regering besloot een dag eerder juist de katten in de vijf besmette regio's verplicht bin nen te houden. Het Europees co mité van veterinair experts heeft deze 'ophokplicht' voor katten in besmette gebieden in Europa dringend aanbevolen. Huisarrest Omdat in Nederland het H5Nl-virus nog niet is aange troffen, hoeven de 3,3 miljoen katten hier nog niet naar bin nen. En wat de Dierenbescher ming betreft blijft dat zo. Want een huisarrest voor de katten bij een uitbraak van de vogelgriep is vanwege de kleine besmet tingskans niet nodig, vindt de or ganisatie. De kans dat in Neder land eerdaags een dode vogel met vogelgriep gevonden wordt, lijkt steeds groter te worden. Het Centraal Instituut voor Dier ziektecontrole (CIDC) onder zoekt inmiddels ongeveer hon derd dieren per dag op aanwe zigheid van het virus. ANP (Advertentie) (postlbankrekeningnummer Kijk op wwW.pzc nl/ebonneren, bel gratis 0800-0231231 of stuur deze bon naar PZC, atdeling lezersservice Antwoordnummer 713, 4460 WB Goes 0 Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: LU per maand met automatische incasso 20.55)* per kwartaal met automatische incasso (6 59,75)*. 1 I per jaar met automatische Incasso (6229.20)*. met gratis PZC-paraplu 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland R' I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1