Betaald parkeren bij gemeentehuis Stemmen voor schijndemocratie VVD ziet nog kans voor bouw theater in put Zuidsingel Steiger voor hoogaarzen Fietser gewond bij aanrijding Baarlander tegen illegaal pension Vechtpartij in bioscoop Child Rescue krijgt vorm - Kinderkleding Domburg wil klantvriendelijk zijn en hanteert laag starttarief Van den Dongen PARKETVLOEREN Wij zijn verhuisd van Middelburg naar Goes Amundsemveg 15 Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl door Wendy de Jong VEERE - Het aanpassen van de steiger bij de sluizen in Veere is volop aan de gang. De aanlegplaats wordt geschikt gemaakt voor schepen van de Stichting Be houd Hoogaars. Deze stichting zet zich in voor het be houd van Zeeuwse zeilende vissersschepen. De palen zijn geslagen en worden met behulp van gordingen met elkaar verbonden. De werkzaamheden zijn onder deel van een grootschalige opknapbeurt van het slui- zencomplex. Naast de aanpassing van de steiger wordt ook een afstandsbediening voor de sluizen geïn stalleerd en een fietsbrug geplaatst. Deze vernieuwin gen zouden het complex voor zowel fietsers als water sporters aantrekkelijker maken. Volgens I. Lamse, hoofd-regionale vaarwegen van de provincie Zeeland, liggen de werkzaamheden op schema en is het aanpas sen van de steiger eind april gereed, foto Ruben Oreel vrijdag 3 maart 2006 w 13 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Aannemer Sprangers wil voor 23,7 miljoen euro een theater bouwen aan de Zuidsingel. Inclusief reparatie van de lekke put, een parkeerga rage, een kleine zaal en filmza len, maar exclusief inrichting en BTW. De WD presenteerde dat aanbod gisteravond tijden het lijsttrekkersdebat in de Zeeuw se Bibliotheek. Sprangers is het bedrijf dat door de gemeente was in gehuurd om het theater te bou wen op de put die door een an dere aannemer is gebouwd. Toen de bouwput lek bleek, wei gerde Sprangers de opdracht. Het bedrijf vond de put niet vei lig genoeg. In mei vorig jaar heeft de aannemer het bod van 23,7 miljoen al eens voorgelegd aan de gemeente. Volgens direc teur K. Franse is met dat bod niets gedaan. Als Sprangers de opdracht zou krijgen is de claim, die enkele miljoenen eu ro's bedraagt, van tafel, zegt Franse. Het bedrag dat Sprangers nu noemt is lager dan de 29,9 mil joen die de commissie Te Veld huis becijferde. Het verschil zit, behalve in BTW en inrichting, in kosten voor de procedures en de architect. Praten WD-lijsttrekker F. Streng drong er gisteravond op aan om met Sprangers te gaan praten. „Dan hebben we binnen de kort ste keren een volwaardig thea ter aan de Zuidsingel." Volgens Streng heeft het college informa tie achtergehouden, ook voor de commissie die het burgeradvies heeft voorbereid. Wethouder H. Kool-Blokland (fi nanciën, CDA) zei dat de commissie in de brochure over het burgeradvies een duidelijk overzicht van de investerings kosten heeft gegeven. „Dat er een aannemer wil bouwen op die plek, verbaast me niets. Er zijn tien anderen die dat ook wil len." Het probleem aan de Zuidsingel zit hem niet in de investerings kosten, zei Kool, maar in de ex ploitatie, het geld dat nodig is om de garage open te houden. Uit onderzoek blijkt dat er jaar lijks ruim een miljoen euro bij móet. „Wij willen zoveel moge lijk theater voor ons geld. Vijf jaar geleden vonden we Minia tuur Walcheren de beste plek. Nu is die plek beschikbaar. Ste denbouwkundig gezien is dat de beste oplossing." Iedereen komt met eigen cijfers, zei K. Hamelink (ChristenUnie). „De commissie zegt 29 miljoen, het college 39 en de aannemer zegt 23. Als iemand het nog weet, mag die het zeggen." Het duurst Volgens S. Szarafinski (PvdA) is het duidelijk. In alle gevallen is de Zuidsingel het duurst. Dat blijkt uit berekeningen van zo wel het college als de commissie Te Veldhuis. H. Akdag (Politie ke Partij Middelburg) wees erop dat het geld op is. „Voor alle op ties die meer kosten dan 25 mil joen, is geen geld meer. Dat heb ben we gewoon niet." „Het geld in de bouwput is ge woon weggegooid", zei J. van Nieuwenhuizen (GroenLinks). „Dat komt omdat er een tech nisch probleem ontstond waar men voor is weggelopen." Haar opmerking leverde een rondje applaus op van de WD-aanhang in de zaal. „Ik ben niet bereid om daar nog mil joenen bij te doen", zei Szara finski. Draagvlak Hamelink concludeerde dat er geen politiek draagvlak meer is voor de Zuidsingel. Dat is er helemaal nooit geweest, vond C. Dekker (SGP). De locatie is altijd door een kleine meer derheid gesteund. „En dat is de oorzaak van de situatie waar we nu in verzeild geraakt zijn." OOST-SOUBURG - Op de Ritthemsestraat in Oost-Sou burg is gisterochtend rond acht uur een fietser gewond ge raakt toen die werd aangereden door een 34-jarige auto mobiliste uit Oost-Souburg. De fietser kreeg geen voor rang van de automobilist die vanaf de Ritthemsestraat de oprit naar de A58 op wilde rijden. De fietser werd per am bulance naar het ziekenhuis gebracht. DEN HAAG - Baarlander P. van Wijngaarden vindt het onbegrijpelijk dat de gemeente Borsele een illegale opslag loods met een pension voor buitenlandse seizoenarbeiders van fruitkwekerij De Winter wil legaliseren. Van Wijn gaarden stapte naar de Raad van State, die gisteren diens hoger beroep behandelde. Van Wijngaarden is in beroep gegaan tegen de legaliseringsplannen van een tweetal bouwvergunningen voor een loods, een schuur en bedrijfs woning aan de Herverkavelingsweg in Baarland. Buur man Van Wijngaarden is het niet eens met de legalisatie, die volgens hem in strijd is met het bestemmingsplan ter plaatse. Bovendien is Van Wijngaarden niet te spreken over het illegale gebruik van een deel van de loods als pen sion voor het onderbrengen vooral Poolse appel- en peren plukkers. Alleen al om die reden moet de gemeente vol gens Van Wijngaarden op de vingers worden getikt. Vol gens de gemeentewoordvoerder van Borsele gaat het om een burenruzie tussen Van Wijngaarden en De Winter die over de rug van de gemeente wordt uitgevochten. Uitspraak volgt over enkele weken. VLISSINGEN' - Een 22-jarige vrouw uit Middelburg is woensdagavond in de bioscoop in Vlissingen aangehou den nadat zij een 20-jarige plaatsgenote in het gezicht had geslagen en gekrabt. Het conflict mondde uit in een vechtpartij. De oorzaak van de ruzie wordt gezocht in een al langer lopend conflict tussen de twee. HULST - De organisatie Child Rescue in Sint Jansteen krijgt meer en meer gestalte. „We hebben al veel gesprek ken gehad met buitenlandse organisaties, de Nederlandse overheid en hulpverleners", zegt voorzitter J. van Puyvel- de. Child Rescue is opgericht naar het voorbeeld van Child Focus in België. Deze instelling zet zich in voor ver miste kinderen en voert actie tegen kindermisbruik. Child Focus komt direct in actie bij een melding van een vermist kind. Overheidsinstanties en politie gaan pas na 24 uur op zoek naar een vermist kind. „De eerste 24 uur is cruciaal", zegt Van Puyvelde. „In de eerste 24 uur na de vermissing is de kans het grootst het kind terug te vin den." Nederland heeft nog geen centrale instelling die op komt voor vermiste kinderen. Daarom is vorig jaar door Francklin de Maat, Aline van Rijswijk en Jan van Puyvel de Child Rescue opgericht, tijdelijk gehuisvest in Sint Jan steen. Child Rescue wil eind dit jaar of begin volgend jaar een centraal meldpunt in het midden van het land ope nen. Child Rescue is nog niet operationeel. „Dat kan ook niet. We moeten zeer zorgvuldig te werk gaan. In België duurde het ook een paar jaar voordat Child Focus opera tioneel was. We hebben inmiddels wel veel contacten ge legd." agenda STREEKACTIVITEITEN DOMBURG Kafé Domburg, 22.00 uur: Optreden Uppercut en Upshot, hardco- remuziek; MIDDELBURG - Volkssterrenwacht Phi- lippus Lansbergen, Herengracht 52, 19,30 uur: Sterrenkijkavond; VLISSINGEN Coosje Buskenstraat/Scheldeplein, 8.00 - 16.00 uur: Weekmarkt; Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om 10.35 uur Power yoga; Oranjemolen, 13.00-16.00 uur: Openstel ling gerestaureerde bunker; Wijkcentrum Aldegonde, 20.00 - 01.00 Iuur: Vrije dansavond Wijkcentrum Lammerenburcht, 14.00 - 17.00 uur: kinderdisco en vanaf 20.30 i# uur: Dream-Paauwer-Partij (hiphop). DOMBURG - Peuterspeelzaal ;Hummelhonk in Domburg houdt vrijdag 17 en zaterdag 18 maart een kinderkleding- en '[Speelgoedbeurs. De beurs is op vrijdag van 19 tot 20.30 uur en (zaterdag van 10 tot 12.30 uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 j* Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl vMaurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE J Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 IE-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl t I Waterschapsverkiezingen voor veel kiezers raadselachtig Op het terrein tegenover het gemeentehuis moet betaald worden tussen 09.00 en 19.00 uur. Het college van B en W vindt uit het oogpunt van klant vriendelijkheid dat bezoekers van het gemeentehuis niet veel moeten betalen. Even is nog overwogen om bij de balie een schaal met munten van vijftig cent weg te zetten, zodat bezoe kers hun parkeergeld terug kon den krijgen, maar dit leek het ge meentebestuur toch niet zo han dig. Omdat volgens het college nau welijks te regelen is dat alleen bezoekers van het gemeentehuis gratis mogen staan, is besloten het tarief voor het eerste half uur op vijf cent vast te stellen. Daar profiteren ook alle andere automobiüsten van. Na het eer ste halfuur, kost het parkeren ze- ventig cent per uur. Voor men sen die langer in het gemeente huis moeten zijn, bijvoorbeeld voor een vergadering, zijn er spe ciale bezoekei'spassen. door Rinus Antonisse GOES - Op 7 maart gaan stem men voor het waterschap. Waar om en op wie eigenlijk? Dat vraagt menige kiezer zich af. Gezien de opkomst bij de vorige stemming in 2002 toch zeker de helft van de stemgerechtigden. Hoewel het waterschap langer wortelt in de Zeeuwse samenle ving dan de provincie en ge meenten, is het voor de meeste inwoners altijd een overheidsor gaan-op-afstand gebleven. Het invoeren van verkiezingen heeft daar weinig aan veranderd, on danks inspanningen van de twee overgebleven waterschap pen, Zeeuws-Vlaanderen en Zeeuwse Eilanden, om ze onder de aandacht van de stemgerech tigden te brengen. Daar heeft de ingewikkelde be stuurssamenstelling van de wa terschappen en de nog ingewik kelder wijze van verkiezing van hoofdingelanden (het algemeen bestuur) alles mee te maken. Voor veel burgers is het water schap een club waaraan steeds meer belasting moet worden be taald en veel meer niet. Kiezen is toch iets als stemmen op een schijndemocratie. Natuurlijk, het gaat allemaal netjes volgens regels. Provincia le Staten hebben de bestuurssa menstelling en de zetelverde ling over de verschillende groe pen bepaald: ongebouwd (grondbezitters), gebouwd (eige naren huizen), ingezetenen (in woners) en bedrijfsgebouwd (ge bruikers bedrijfsruimten). Bo ven de Westerschelde zijn 35 ze tels te vergeven (die daar over vier districten zijn verdeeld). In Zeeuws-Vlaanderen zijn er 30 zetels in te vullen. (Advertentie) Buizen op het strand van Vlissingen om zand op te spuiten. De eerste taak van de waterschappen: zorgen voor sterke zeeweringen. foto Lex de Meester De verdeling over groepen heeft een historische achtergrond en te maken met de taken die de waterschappen moeten uitvoe ren. Aanvankelijk zorg voor wa terkeringen (dijken en duinen) en beheer oppervlaktewater (waterpeil), daarna ook instand houden plattelandswegen en la ter de zuivering van oppervlak tewater. Het waterschap was aanvankelijk een doel-corpora- tie, die vooral voor boeren van belang was. Inmiddels zijn takenpakket en invloed zodanig dat het water schap raakvlakken met de héle samenleving heeft. Dat is onder streept door invoering van een ingezetenenheffing. In de be stuurssamenstelling echter, is de taakverschuiving onvoldoen de tot haar recht gekomen. Door het personenstelsel (geen lijsten van partijen of groeperin gen) en de verdeling over de ca tegorieën is het waterschap nog altijd een sterk agrarisch getin te club. Samen met de eigena ren van huizen en bedrijfspan den kunnen de boeren in het be stuur altijd de burgers (ingezete nen) overheersen en dat gebeurt in de praktijk dan ook. Vandaar de opvatting: het is een schijnde mocratie. Dit zijn wel de laatste verkiezin gen volgens het ondoorzichtige en achterhaalde systeem. Over enkele jaren moet een wijziging van de Waterschapswet van kracht worden, met als grote verandering cle komst van een lij stenstelsel. In het algemeen bestuur wordt de belangrijkste groep die van de ingezetenen, met daarnaast drie belangen groeperingen, te weten bedrij ven, agrariërs en natuurbeheer ders. Het zit er dik in dat de nieuw te kiezen hoofdingelan den niet de periode van vier jaar volmaken, maar per 2009 opstappen. De kandidatenlijsten van de wa terschappen stemmen niet tot vrolijkheid. Er is sprake van veel dubbele petten. Formeel mag dat, moreel is het twijfel achtig. Het versterkt de indruk van achterkamertjesbestuur en 'ouwe jongens krentenbrood'. Dat geldt met name voor combi naties van hoofdingeland en wethouder, raadslid en Staten lid. Voorbeelden te over, zoals de wethouders A. van der Maas, Noord-Beveland; S. van 't West einde, Goes; C. Knuit, Reimers- waal; J. Provoost, Sluis; P. Wee- maes, Hulst en de raadsleden dingeland D. Steijaert, Hulst; M. Calon, Temeuzen, C. van der Weele, Noord-Beveland, R. Lambeck, Kapelle, W. Steketee, Middelburg. J. Hageman gros siert helemaal in dubbele pet ten: raadslid Hulst, Statenlid en hoofdingeland. Dat de kandidaten voor het on gebouwd uit de agrarische hoek komen, is begrijpelijk.' Al dan niet openlijk (ZLTO-medewer- ker J. de Regt bijvoorbeeld) pro- beren ze ook in de andere cate gorieën binnen te komen. De kandidaten van de natuurbe- scherming presenteren zich nog het duidelijkst als 'groenen'. Een flink aantal kandidaten in Zeeuws-Vlaanderen wil behoud van het waterschap daar. Ze vertellen er niet bij dat een fu sie met Zeeuwse Eilanden zeker drie miljoen euro per jaar be spaart en lagere belastingen op levert. In een adem klagen over tarief stijgingen doet dan wat vreemd aan. Hoofdingelanden praten wel veel over kostenbesparing, maar lijken niet bij machte daar veel aan te kunnen doen. Zo kunnen de nieuwe dagelijks bestuursleden van Zeeuwse Ei landen straks rekenen op een fikse loonstijging. In 2004 ver trok Zeeuwse Eilanden naar een prestigieus kantoor in Mid- delburg. Extra lasten, op te brengen door de burger, één mil joen euro per jaar. Slechts één kandidaat, J. Klum- penaar uit Middelburg, wil kor te metten maken met de vierde overheid: opheffen het water schap, taken naar provincie en Rijkswaterstaat, stoppen met de waterschapsverkiezingen. rloor Miriam van den Broek DOMBURG - Het parkeerter rein aan de Traverse in Dom burg is niet langer gratis. Met in gang van deze maand staan er betaalautomaten. Om bezoekers van het gemeentehuis niet erg op kosten te jagen, moet voor het eerste halfuur, vijf cent wor den betaald. hun auto's parkeerden, bleef er heel weinig plaats over voor an dere mensen. Omwonenden heb ben daar de afgelopen zes jaar regelmatig over geklaagd. Een paar keer werden er zelfs acties gevoerd waaibij het parkeerter rein werd 'bezet'. Ambtenaren werden op die manier gedwon gen te parkeren bij het sport veld, wat altijd de bedoeling is geweest. Sinds woensdag zetten zij ook nu weer hun auto's bij het sport veld. Irma I en II Het betaald parkeren aan de Traverse komt in plaats van par keren tegen betaling op de ter reinen Irma I en II. Uit een on derzoek naar het parkeerbeleid bleek dat de teri'einen Irma I en II weinig gebruikt werden. Door het parkeren daar gratis te ma ken, hoopt de gemeente dat men sen er hun auto's alsnog gaan zetten. Bovendien hoeven bezoe kers uit de richting van Oostka- pelle dan niet meer door de woonwijken van Domburg te rij- .den voor een gratis parkeerplek. Op het parkeerterrein aan de •Traverse stond het altijd rede lijk vol. En wanneer medewer kers van het gemeentehuis er

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13