PZC Omwonenden bouwput zijn boos op gemeente Deze nachtmerrie gaat niet voorbij Eis twee jaar cel voor dealen en invoer cocaïne Gévier in staat om bouw Zeelandhallen te laten vertragen Uitblijven schadeloosstelling wekt woede Nieuwe keuken voor Zorgstroom Officier eist winst op na autozwendel Goes wil automatenhal sluiten Virus Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 3 maart 2006 In Maart April... diverse acties kortingen op alle merken! H «Ty <u.uc> Daniëlsweg 2 4451 HP Heinkenszand Tel 0113-563085 WWW.Caravanllfe.nl editie Walcheren i'door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Ontevreden? Boos? Laaiend zal je bedoelen! Bewoners rond de Middelburgse bouwput vinden dat ze niet se rieus worden genomen. Het top punt is het plan voor de schade regeling dat begin deze week in de bus viel. Vandaag is het precies een jaar geleden dat de wand van de bouwput het definitief begaf. Omwonenden moesten hun hui zen uit omdat gevreesd werd dat de panden in zouden stor ten. De brandweer zette de put vol water om de uitspoeling van de bodem in de buurt tegen te gaan. De bouw van het theater werd stopgezet. I Vrij wel direct daarna beloofde [toenmalig wethouder Adrie van ,:>t Westeinde dat alle schade aan :de gebouwen rond de put ver- ■|oed zou worden. De gemeente raad vroeg hem daar haast mee te maken. Een jaar later heeft |»og geen enkele bewoner een I (vergoeding gekregen. De schade is wel opgenomen, maar tot woe- de van de omwonenden wordt in veel gevallen ontkend dat er een verband is met de bouwput. Bovendien zijn de bedragen on- jtoereikend voor herstel. '„De politiek schreeuwde vorig jjaar unaniem dat de bewoners jschadeioos gesteld moesten wor den", zegt Ruud Paesie uit de j Korte Noordstraat. „Ik ben laaiend, schrijf dat maar op." De schade-expert, van de ge meente heeft de kosten voor her stel van zijn pand tienduizend euro lager ingeschat dan de ei gen taxateur. „"Van de scheuren in de kelder wordt keihard ge zegd dat die er al zaten." „Voordat we dit pand kochten, hebben we een bouwtechnisch onderzoek laten doen door de Vereniging Eigen Huis", vertelt zijn vriendin Carolien van der Mandele. „Toen is de kelder ook bekeken. Er waren geen con structieve gebreken." Paesie: „Ik vermoed dat de schade-ex pert opdracht heeft gekregen van de gemeente om niet te veel geld uit te geven. Iédereen is het spuugzat. We worden murw ge- maakt." „Beloftes worden niet waarge maakt", vindt Van der Mandele. „Dat mag niet, zo mag je niet met mensen omgaan. Er zou voor ons gezorgd worden." Pae sie: „De politiek heeft gezegd dat we ons geen zorgen hoeven te maken. We maken ons dus wel zorgen. We denken dat de pot met geld leeg is.". Van der Mandele: „Dat is onze grootste angst." Wie de schade-overeenkomst met de gemeente tekent, heeft geen recht meer om in de toe komst nog schade te claimen. Veel buurtbewoners twijfelen, of hebben besloten.niet te teke nen. „Maar hier om de hoek woont een vrouw, die is het zo zat, die heeft gewoon gete- - kend", zegt Paesie. „Mensen hebben de moed en de puf niet meer om opnieuw in gevecht te gaan." „We zijn een jaar verder", zegt Lisette Clarijs, woordvoerster van de belangenvereniging voor omwonenden. „En wat zijn we opgeschoten? Niets. De put ligt er nog steeds zo bij. Een oplos sing is er nog steeds niet." Wie de overeenkomst tekent, ziet af van claims voor alle soor ten schade, vertelt ze, dus ook voor emotionele schade of be drijfsschade. „Terwijl de raad had besloten had om het nu te beperken tot bouwkundige scha de. Het is bijna crimineel dat dit achter de rug van de raad om ge beurt." Mooie verhaaltjes „Er worden mooie verhaaltjes verteld, maar er gebeurt niets", vindt René Rauch, bewoner van een huis aan Achter het Hof plein. „Zo'n expert zegt: 'Dat scheurtje zat er al, dat zijn krimp scheurtjes entsja, het zijn oude huizen hè'. Het is rekken dat men niet verantwoordelijk Geen jachthaven bij Kruiningen Precies een jaar nadat de wand van de bouwput het begaf, ligt de put er nog steeds troosteloos bij. foto Ruben Oreel en mensen moe maken. Tot je zo moe bent dat je maar tekent. Als je hiermee akkoord gaat en de boel gaat over drie jaar zak ken of rotten, dan is het: sorry, uhebt getekend." Zijn kelder liep onder bij pogin gen om het grondwater in de buurt op peil te houden door in de omgeving water in de bodem te pompen. „Dat was een regel rechte ramp. Alles beschimmel de en verroestte en verrotte. Maar het ergste van alles is de verschrikkelijke onzekerheid en het feit dat de gemeente zegt MIDDELBURG - Zorgorganisatie Zorgstroom bouwt aan de Diodeweg in Middelburg een nieuwe productiekeuken. De officiële starthandeling vond gisteren plaats. Zorg stroom verzorgt momenteel alle maaltijden vanuit het Roggeveenhuis. De organisatie moet daar weg omdat het complex bestemd wordt voor studenten van de Roosevelt Academy. In de nieuwe keuken die op het industrieter rein Arnestein wordt gebouwd, worden de maaltijden op een andere manier bereid. De maaltijden worden gekoeld aangeleverd zodat mensen zelf kunnen bepalen hoe laat ze gaan eten. Ze hoeven het dan alleen nog op te warmen. Ook kunnen er in de nieuwe keuken vijftienhonderd maal tijden per dag worden gemaakt. Nu zijn dat er nog zeshon derd. Die verdubbeling is nodig omdat een aantal zorgin stellingen dat inmiddels onder Zorgstroom valt, nog een eigen keuken heeft. Daarnaast levert Zorgstroom ook maaltijden bij mensen aan huis. De keuken moet eind dit jaar in gebruik genomen worden. De gemeente moet het netjes op lossen, vindt hij. „En niet met een banketstaaf aankomen met Sinterklaas. Dat is toch bescha mend. En intussen gaan ze ge woon door. Dat Van 't Westein de weer kandidaat is, vind ik il lustratief. Die heeft gewoon een paar maanden vakantie geno men. Na de verkiezingen krij gen we toch weer dezelfde coali tie, met een paar zeteltjes ver schil. Het is diep en diep en diep- treurig." MIDDELBURG - Officier van justitie G. Oosterveld wil een 37-jarige man uit Rotterdam 87.000 euro ontnemen. Dat be drag zou de voormalig inwoner van Kapelle hebben verdiend met criminele activiteiten. De [(criminele) winst moet worden terugbetaald aan de Staat. ,De man wordt door de officier :als een belangrijke schakel in een omvangrijke autozwendel jgezien. Dure auto's werden met I'regelmaat in Zeeland, Zuid-Hol land en Brabant gestolen. Volgens de officier bood de '37-jarige man de auto's te koop jaan bij twee Rotterdammers :van 29 en 30 jaar. Zij verkoch ten op hun beurt de auto's door [jaan helers. Een 37-jarige vrouw jjuit Rotterdam reed de auto's naar parkeerplaatsen in Venlo en Keulen. jpls het aan de officier ligt, be- taalt het Rotterdams duo circa [40.000 euro (21.550 en 18.500) te rug aan de Nederlandse Staat, -Jterwijl ze de wouw voor 21.733 ■Euro wil plukken. De 37-jarige Rotterdammer 'heeft zich eerder bezig gehou den met autozwendelpraktij- 'iken, Hij Is nog steeds bezig met SJhet aflossen van een oude pluk je-vordering van 58.000 euro. jjpjn raadsman H. Dunsbergen verbaasde zich over de hoge vor dering, omdat zijn cliënt door 'j het gerechtshof in Den Haag op een aantal onderdelen van de jj tenlastelegging is vrijgesproken |en tot een aanmerkelijk lagere j: celstraf van achttien maanden, waarvan zes maanden voorwaar- delijk, is veroordeeld, jpe oud-Zeeuw was eerder door l'de rechtbank in Middelburg ver- j|ordeeld tot drie jaar cel. In ho- Tger beroep kreeg de man de IJ helft van de straf. De rechtbank doet 29 maart uit spraak. Advertentie In en om de rechtbank was gisteren veel politie op de been tijdens de behandeling van de moord op Erdal Asil. door Selma Osman MIDDELBURG - „Hij was zo jong en levenslustig en nu ligt hij onder de grond." In een indrukwekkende verkla ring vertelt zus Zekiye aan de rechtbank over het leed dat de familie Asil is aangedaan. „Erdal is er niet meer en de familie Asil, die is ook zo goed als dood." In de volle rechtszaal kun je op dat moment een speld horen vallen. Voor het eerst in de geschiedenis van de Middelburgse rechtbank maakt een familielid gebruik van de mogelijkheid om een slachtofferverklaring af te leggen. Eerder die ochtend is er nog ergernis, als de verdachte nauwelijks hoorbaar antwoordt op wagen over wat er zich in de vroege ochtend van 22 augustus op de Seis- dam en de Seisbinnenbrug heeft afgespeeld. Bezoekers van de publieke tribune kloppen tot twee keer toe geïrriteerd op het raam. Het zijn vooral vrien den en bekenden van Asil. Ze zitten op het puntje van hun stoel, s.ommigen met hun neus tegen het glas ge drukt. Maar ze horen niets. Toch zijn ze nog altijd beter af dan de groep van ongeveer twintig belangstellenden die buiten moest blijven omdat er op de tribune geen plaats meer was. Rechtbank-president M. Meeuwisse maant de verdach te dichter bij de microfoon te gaan zitten. Zijn verhaal blijft onhoorbaar. Na tien minuten grijpt rechter J. Hop mans in: „Ik vind dat u duidelijk in de microfoon moet praten, want u moet hier verantwoording afleggen", zegt hij streng. Het publiek klapt. Ijskoud Zekiye Akpinar-Asil praat een klein uur later luid en duidelijk. „Wij zijn als familie onschuldig, maar we heb ben de zwaarste straf", zegt ze. Niet alleen haar broer is haar ontnomen, maar ook haar moeder. Die verdringt het verlies van haar zoon. Ze wil geen fpto's meer van hem zien en komt niet meer bij haar andere kinderen op bezoek. Zekiye zelf moet verder met het beeld van haar foto Ruben Oreel broertje in een grafkist. „IJskoud en met een wit ge zicht. Zo zagen we hem. Pas na drie dagen." Achter haar huilen haar zussen. Vader Asil troost. Sinds 22 augustus leeft de familie als een 'patiënt in co ma', verwoordt Zekiye de nachtmerrie die ze doorma ken en waar nooit meer een eind aan komt. „We zitten met woede, haat en vragen waar we niet uitkomen. On ze kinderen hebben er extra veel moeite mee", vervolgt ze. „Die willen ook dood om naar hun oom te kunnen gaan." Zijn grote mond werd hem fataal. Die kende ook de familie. „Hij was zoals-ie was", zegt Erdals oudere zus, „en dat werd hem kwalijk genomen." De familie hoopt op rechtvaardigheid. Maar hoe groot het vertrou wen in het rechtssysteem ook is: „Geen straf zal voor ons hoog genoeg zijn." Voor Zekiye is Middelburg niet langer meer de stad die haar een thuisgevoel gaf. En de familie Asil is als een legpuzzel waar voorgoed een stukje van mist. „Op 22 au gustus is niet alleen onze toekomst afgenomen, maar ook ons verleden. Ik mis de familie Asil." door Aector Doorns MIDDELBURG - Tegen een 33-jarige inwoner van Vlissin- gen is gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor dealen in harddrugs twee jaar cel geëist. Officier van Justitie J, Valente nam in zijn eis ook mee dat de verdachte twee keer voorberei dingshandelingen heeft verricht bij de invoer van cocaïne vanuit de Nederlandse Antillen. Bij een van de voorbereidingsbehande lingen was volgens de officier ook een 46-jarige man uit Vlis- singen betrokken.- Tegen deze verdachte werd vijftien maan den cel geëist. Beiden ontkenden elke betrok kenheid Rechtbankpresident R. Reinarz voelde de jongste Vlissinger aan de tand. Zo vroeg ze hem waarvan hij leefde, ter wijl hij geen werk en uitkering heeft. De man woonde in bij zijn vriendin. Zij heeft een studiefi nanciering. De Vlissinger be weerde niet te dealen, maar drugsverslaafden zeiden cocaï ne bij hem te kopen. De officier vond bewezen dat er door de veelpleger ruim een jaar in verdovende middelen was ge handeld. De politie pakte de Vlissinger begin december op. Toen kwam ook zijn betrokken heid bij de voorbereiding voor een cocaïnesmokkel aan het licht. Een vrouw moest naar Aruba reizen om na het slikken van de bolletjes coke terug te keren naar Nederland. Voor de invoer van vijfhonderd gram cocaïne zou ze 2500 euro ontvangen. De 46-jarige Vlissinger zou de ini tiatiefnemer zijn geweest. De vrouw had verklaard dat ze in de zomer van vorig jaar op ver zoek van de jongste verdachte al eens een drugsreisje naar Cura cao hebben gemaakt. Ze kwam toen met 240 gram cocaïne te rug naar Nederland. KRUININGEN - Er komt geen jachthaven in Kruiningen. Het college van de gemeente Reimerswaal is na maanden lang onderzoek tot de conclusie gekomen dat het simpel weg niet haalbaar is. Volgens wethouder C. Knuit zal de gemeente nooit toestemming krijgen voor het plan, omdat de veerhaven is aangewezen voor natuurcompensatie. Daar komt bij dat Kruiningen vaartechnisch een slechte plek is voor een jachthaven. Er zouden gevaarlijke situa ties kunnen ontstaan wanneer de bootjes uitvaren. Knuit zegt dat de gemeente zich nu maar moet richten op een jachthaven in Hansweert. GOES - Burgemeester en wethouders van Goes willen au tomatenhal Merkur Casino (voorheen Las Vegas) aan de Kreukelmarkt sluiten, nu de rechter een voor de gemeen te positieve uitspraak heeft gedaan over de vergunning kwestie. De ellende begon in 2004. Merkur Games Hol- ding BV nam Las Vegas BV over, waaronder Las Vegas Automaten BV valt. Daardoor kwam de automatenhal in grote problemen. Goes wil namelijk het aantal gokver slaafde jongeren terugdringen en wil nog maar één hal in de gemeente. Zolang dezelfde exploitant de zaak blijft runnen, is er niets aan de hand, maar op het moment dat een hal van eigenaar wisselt, kan de gemeente hem slui ten op basis van dit uitsterfbeleid. Een klein jaar geleden legde de gemeente de speelhal aan de Kreukelmarkt een dwangsom.op. Het bedrijf ging daartegen in beroep bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven (CBB), waarna de gemeente afzag van de dwangsom zolang er nog geen uitspraak was. Die is er nu wel: het CBB stelt de gemeente Goes in het gelijk. door Frank Balkenende GOES - Het is onduidelijk of de Goese technische handelsonder neming Gévier de bouw van een derde hal een een vrijetijdscen trum bij de Zeelandhallen zal vertragen. Gévier heeft bezwa ren tegen de uitbreiding omdat die het zicht op haar bedrijfs pand vanaf de Deltaweg ont neemt. Het college van burgemeester en wethouders wees dat bezwaar onlangs af. Gévier kan tegen dat besluit in beroep gaan bij de Raad van State, maar directeur R. de Jager wil nu niet zeggen of het bedrijf die stap ook neemt. „We hebben de afwijzing van het college nog niet gekregen, of ficieel weten we dus van niets. Ik ga niet vooruitlopen op een zaken die nog moeten komen", laat De Jager weten. Gévier beroept zich op een oude toezegging dat er altijd vanaf de Deltaweg vrij zicht op haar be drijfspand blijft, waarbij de' voorbijganger overigens tegen een blinde zijgevel aankijkt. Het vrijetijdscentrum dat bij de Zee landhallen moet verrijzen, blok keert dat vrije zicht op de han delsonderneming. De gemeente verstrekte Libéma gisteren de vergunning voor de nieuwbouw, waarmee in totaal twaalf miljoen euro is gemoeid. Projectmanager Zeelandhallen T. van der Steen van Libéma wil alvorens de grond bouwrijp te maken, eerst overleg voeren met Gévier. Plij is met name benieuwd of de buurman zijn bezwaar wel of niet doortrekt tot aan de Raad van State. Libéma wil al in maart beginnen met de bouw van de derde hal en een nieuwe entree inclusief uitgebreid res taurant. Bij voorkeur moet die in oktober gereed zijn met het oog op de Zeeuwse bedrijven- beurs Contacta. Als Gévier ech ter naar de Raad van State stapt en vraagt om de bouw op te schorten, is dat tijdpad onhaal baar. Geen enkele onderneming begint te bouwen zolang er een schorsingsverzoek dreigt. Een stilgelegd bouwproject kost im mers veel meer dan een paar maanden vertraging. Van der Steen doet dan ook een beroep op de redelijkheid van Gévier, temeer omdat de Zee landhallen 'juist veel meer allu re krijgen'. Het gebied knapt op en daar moet ook de buurman blij mee zijn, bedoelt Van dei- Steen. Hij onderstreept dat het uitdrukkelijk de bedoeling is ook bij Gévier bouwmaterialen te bestellen voor de uitbreiding van het beurs- en evenementen- complex. „We willen het zake lijk benaderen en in goed over leg oplossen. Alleen heb ik prin cipieel wel moeite om orders te plaatsen bij een bedrijf dat tege lijkertijd bezwaar tegen de bouw aantekent." Na de bouw van de derde hal volgt het vrijetijdscentrum dat in april 2007 gereed moet ko men. Daarin komt een service bioscoop met vier zalen (in to taal zevenhonderd stoelen). Ver- der is voorzien in een wokrestau rant (vijfhonderd zitplaatsen), een fitnesscentrum en een bil jart-, snooker- en bowlingcen trum, met zeventien speeltafels en twaalf bowlingbanen. De raadslieden E. Smit en L. van Hevele vonden dat het bewijs niet gestaafd mocht worden aan één verklaring van de vrouw. Zij bepleitten vrijspraak. Smit zag nog1 wel bewijs voor het dealen, hetzij op be perkte schaal. De officier dien de tegen zijn cliënt een ontne mingsvordering in van 34.000 euro. De rechtbank doet op 15 maart uitspraak. zeeuwse almanak De wereld van de kinderen is niet die van de volwassenen. Dat bleek laatst weer eens in Middelburg. Op het school plein stonden wat ouders te praten over het grote aantal griepgevallen. Was dit jonge tje beter, dan bleek dat meisje ziek. „Het is een erg besmette lijk virus", concludeerde een moeder. De tienjarige Rik spitste de oren. Ineens ging een nieuwe ivereld voor hem open. Of eigenlijk een oude. „Ik wist niet dat mensen ook een virus konden krijgen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11