Drugsbureau prijst Nederland PZC Spanning stijgt Noord-Italië na onder illegalen mishandeling OPSTAP VOOR ACCOUNT MANAGERS1. Belgische rechtbank veroordeelt Turken wegens terrorisme Sektarisch geweld eist vierhonderd levens in Irak 5 Maximumsnelheid rondweg Parijs naar 50 km per uur VN-organisatie ziet in Europa meer cocaine en zwaardere wiet Hysterie-aanval stewardess Virgin Holbewoner hield al van blond Meer dan 1,3 miljard Chinezen Volkslied inzet twist Australië Meer vrouwen in parlementen Leider Al Qaeda Saoedi-Arabië doodgeschoten Oudste dief België gaat nu wel de cel in PZC I O JobTrack.nl Kaboel meldt einde opstand in gevangenis Iran cou Harnas met 210 miljoen te hulp schieten woensdag 1 maart 2006 door Olivier van Beemen PARIJS - Op de beroemde acht- baansweg rond Parijs, de Boule vard Périphérique, mag binnen kort nog slechts vijftig kilome ter per uur worden gereden. Nu geldt daar nog een maximum snelheid van tachtig. Voor een groot deel van de binnenstad zal een maximumsnelheid van der tig kilometer per uur gelden. Deze plannen komen, net als veel andere verkeers- en milieu voorstellen in de Franse hoofd stad, van de invloedrijke Groe nen. De kans is groot dat de gemeenteraad in juli instemt met de nieuwe maximumsnelhe den. Het plan maakt deel uit van een bredere strijd tegen geluidsover last in Parijs en omstreken. Volgens een onderzoek vindt een op de drie Parijzenaars de stad te lawaaierig. De grootste ergernis is het rumoer van het verkeer. Parijs claimt de eerste grote stad te zijn die een kaart heeft gepubliceerd met de mate van geluidsoverlast in alle straten. Daaruit blijkt dat de woningen van 150.000 Parijzenaars over dag worden blootgesteld aan meer dan zeventig decibel, wat te vergelijken is met het geluid van een schoolplein vol spelen de kinderen. Het zijn vooral de bewoners aan de brede boule vards, zoals de Champs-Elysées die te lijden hebben. 's Nachts is het aantal mensen dat de slaap moet zien te vatten met het lawaai te vergelijken met dat van een stofzuiger nog altijd drieduizend. Daarbij gaat vooral om huizen vlakbij de ringweg, waarover dagelijks 1,2 miljoen auto's rijden. De rechtse oppositie en auto mobilistenverenigingen zijn fel tegen het verkeersplan. Zij vinden dat Parijs sinds cle linkse machtsovername in 2001 nu wel genoeg 'autootje gepest' heeft. Het bezit van een auto is de laatste jaren fors duurder gewor den in de Franse hoofdstad. GPD LONDEN - Luchtvaartmaatschappij Virgin Atlantic on derzoekt klachten over een stewardess die tijdens een vlucht voor paniek zorgde. Volgens de passagiers had de stewardess het niet meer toen het toestel vrijdag boven Groenland last kreeg van turbulentie, meldde de Daily Mail gisteren. „Zij schreeuw de elke keer dat we vielen en riep wel drie keer dat we gin gen crashen", aldus een passagier. Ook zou de vrouw heb ben gegild dat iedereen zou sterven. Virgin wil de beman ning spreken over de kwestie. Die zit nog in het buiten land. ANP/DPA LONDEN - Heteroseksuele holbewoners gaven al de voor keur aan blondines. Schuld is de evolutie. Tot deze conclu sie komen wetenschappers aan twee.Britse universiteiten. Op het einde van de ijstijd, elfduizend jaar geleden, ont stonden bij Europese vrouwen blauwe ogen en blond haar als reactie op een gebrek aan voedsel en mannen. Talrijke mannen vonden de dood bij de gevaarlijke jacht op grote wilde dieren, die door de barre omstandigheden steeds schaarser waren geworden. Door het vrouwenover schot moesten vrouwen zich van elkaar gaan onderschei den om aan de man te komen, menen de deskundigen. Een van de mogelijke genetische veranderingen was een ongebruikelijke kleur van de haren. ANP PEKING - De Chinese bevolking is vorig jaar met 7,7 mil joen zielen toegenomen en is de 1,3 miljard gepasseerd. Dit liet het Chinese Nationale Bureau der Statistieken gis teren weten. China telt nu officieel 1.307.560.000 mensen en heeft daarmee de meeste inwoners ter wereld. ANP SIDNEY - In Australië is ophef ontstaan over de beslis- sing van de organisatoren van de Gemenebest Spelen om het Britse volkslied, God Save the Queen, niet bij cle ope ning van de wedstrijd ten gehore te brengen. Australische monarchisten vinden dit een belediging voor de Britse ko ningin Elizabeth, die de Spelen zal openen. Elizabeth is niet alleen formeel het hoofd van het Gemene best, een losse organisatie van 53 landen, maar zij is ook staatshoofd van Australië. Republikeinen, die al decemiia pleiten voor een Australisch staatshoofd, zijn juist'tevre- den met de beslissing. „Een logische beslissing", aldus een woordvoerder. De organisatie van de Spelen zegt de zaak te hebben afge stemd met Buckingham Palace. ANP/AFP NEW YORK - Vrouwen rukken steeds verder op in de wet gevende macht. Aan het eind van vorig jaar was ruim 16 procent van de leden van nationale parlementen wereld wijd vrouw. Dat is 5 procentpunten meer dan tien jaar ge leden. Dat meldt de Inter-Parlementary Union, een inter nationale organisatie van parlementen. Noorwegen staat bovenaan op de lijst met relatief de meeste vrouwen in het parlement. Daar is 37,9 procent van de parlementsleden vrouw. ANP/RTR door Max Steenberqhe BRUGGE - De rechtbank in Brugge heeft gisteren zeven Tur ken veroordeeld tot celstraffen van vier tot zes jaar wegens lid maatschap van een terreurorga nisatie, het Turkse Volksbevrij dingsfront DHKP/C. Tegen de leden waren zwaardere straffen geëist. Een 28-jarige veroordeelde was in 1996 naar België gevlucht, na dat zij betrokken was geweest bij een drievoudige moord in Istanboel. Zij kreeg vier jaar, een jaar minder dan was geëist. Zes andere aangeklaagden kre gen celstraffen tot zes jaar. Vier verdachten werden vrijgespro ken. De elf werden in 1999 in Duin bergen gearresteerd. In hun flat werden wapens, ontstekers en vervalste papieren gevonden. De advocaten van de groep zei den dat de leden 'gewapend moe ten zijn om zich te kunnen verde digen tegen aanvallen van de Turkse staat'. Het DHKP/C wil de Turkse regering omverwer pen met gebruik van alle moge lijke middelen. Geweigerd Turkije heeft regelmatig om uit levering van de van moord ver dachte 28-jarige vrouw ge vraagd, maar de Belgen hebben RIYAD - De leider van Al Qae da in Saoedi-Arabië, Fahd bin Faraj al Joweir, is een van de vijf militanten die maandag wer den gedood bij de bestorming van een villa in een buitenwijk van Riyad. Dat maakte het Saoedische mi nisterie van Binnenlandse Za ken gisteren bekend. De 36-jari- ge Joweir zou de leiding op zich hebben genomen van de lokale Al Qaeda, nadat de rest van de top was geëlimineerd door de au toriteiten. Joweir was betrok ken bij de mislukte aanslag vori ge week vrijdag op de olie-in stallatie in Abqaiq. ANP/AFP dat steeds geweigerd. Sinds haar arrestatie wordt zij om vei ligheidsredenen steeds op gehei me locaties ondergebracht. De rechter noemde haar 'geen on schuldig, idealistisch meisje, maar een belangrijke schakel in de terreurgroep'. De vrouw, die zegt onschuldig te zijn, staat vol gens hem symbool voor de ge welddadige strijd die het DHKP/C tegen de Turkse staat voert en die al talrijke mensenle vens heeft geeïst. Plet is de tweede keer dat een Belgische rechtbank de aange scherpte antiterrorismewet ge bruikt. Volgens de wet zijn men sen strafbaar als zij lid zijn van een organisatie die haar doelein den in het buitenland met ge weld wil bereiken, ook al zijn er geen strafbare feiten gepleegd in België. LEUVEN - Drie keer is scheepsrecht: deze keer blijft de oudste dief van België wel degelijk in de ge vangenis. De raadkamer in Leuven zette gisteren de weer op gepakte offerblokkendief George Pirard (78) voorlo pig voor een maand vast, nadat hem in eerdere geval len gratie was verleend. Hij wordt psychisch onder zocht. Pirard is inmiddels een be roemde Belg. De oude man is in het verleden regelma tig opgepakt voor ernstiger misdrijven, maar nu de ja ren gaan tellen, beperkt hij zich tot offerblokken. Eind januari werd hij tot een half jaar cel veroordeeld door de rechtbank van Has selt. Wegens zijn hoge leef tijd hoefde hij toen niet de cel in. Daarna werd hij nog twee keer opgepakt. Bij elke arrestatie bekent de schavuit direct. Zijn strafblad telt nu acht pagi na's. Het bedjag moet het verlies aan steun van de Verenigde Staten en dc Europese Unie voor de Palestijnse Autoriteit compen seren Volgens Palestijnse bron nen in Damascus deden de Iranërs de toezegging vorige weel tijdens het bezoek van Khaed Meshaal, de politiek leider van Harnas, aan Teheran. Eenfunctionaris van Harnas gaf toe lat Iran de Palestijnse Au- torieit zal ondersteunen, maar hij ion het bedrag niet bevesti gen De üuropese Unie maakte maan- dagbekend nog 120 miljoen eu ro lit te trekken voor de Pales tine gebieden. De Palestijnen zijr afhankelijk van buitenland se ïulp die jaarlijks bijna een mijard euro bedraagt. De Palestijnse. Autoriteit is in gellnood gekomen na de verkie- zirgsoverwinning vanHarnas. Di< partij erkent Israël niet en wegert de gewapende strijd op te 5even. Israël heeft daarop be- slcten de maandelijke douane- hef ingen van veertig miljoen eu- roniet meer over te maken. Ook de VS dreigen met het achter- hcuden van geld. ANP door Hans Heijt BAGDAD - Het sektarisch geweld in Irak heeft sinds de aanslag vorige week woensdag op de sjiitische Gouden Mos kee in Samarra bijna vierhonderd le vens geëist. Dat heeft het kantoor van de demissionaire premier AI Jaafari gis teren laten weten. De regering van Al Jaafari nam afstand van een bericht in The Washington Post. De Amerikaanse krant berichtte gisteren dat na het oplopen van de span ningen tussen sjiieten en soennieten al bijna dertienhonderd mensen zijn omge komen. De krant baseerde zich op gegévens van het belangrijkste mortuarium in de hoofdstad Bagdad. Volgens medewer kers van het lijkenhuis proberen de Iraakse regering en de Amerikaanse mi litairen in het land de omvang van het geweld te bagatelliseren. Veel sjiieten gaven na de aanslag op hun Gouden Moskee de soennieten de schuld van de gedeeltelijke vernieling van het heiligdom. In de golf van ge weld die daarna uitbrak werden aan vankelijk vooral soennieten het slachtof fer. Paniek Ook gisteren was het onrustig. In sjiiti sche wijken in Bagdad werden drie aan slagen gepleegd. Daardoor kwamen ze ker dertig mensen om en raakten onge veer 130 personen gewond. Na het inval len van de avond brak opnieuw paniek uit. Een aanslag bij een sjiitische mos kee in het noordwesten van Bagdad eis te zeker 21 levens. In Tikrit was het graf van de vader van oud-dictator Saddam Hoessein gisteren het doelwit. De moskee boven het graf werd zwaar beschadigd door meerdere ontploffingen. Het soennitische Tikrit is een bolwerk van aanhangers van Sad dam. De oud-dictator is in die stad ge^ boren. Onder het bewind van Saddam hadden de soennieten het voor het zeggen in Irak, maar na de Amerikaans-Britse in val in 2003 kwam de macht in handen van sjiieten en Koerden. ANP/ AFP/RTR door Hans Geleijnse MILAAN - Twee incidenten met twee illegalen als slachtoffers veroorzaakten de afgelopen dagen spanningen in de immi grantengemeenschap in het noorden van Italië. Gisteren kwam een amateurvideo in de publiciteit waarop te zien is hoe drie carabinieri op straat een dronken, slechts in onderbroek en sokken geklede immigrant af ranselen. Advertentie Gebruik de PZC jobTrack.nl al, °psU|> carrière. Kijk in de PZC voor het meest complete En zoek snel en gericht naar vacaturesite aanbod »»n vacatures in iouwreg,o. een leuke (vaste) baan op JobTrack.nl. De grootste „u. pn hbo-niveau. voor functies op mbo- en n 't Betere werk! In een Milaanse achterstands wijk waren een dag eerder al woedende protesten van bewo ners van een verwaarloosd flat gebouw, waar de 37-jarige Ma rokkaanse immigrant Abdel Na- kab door een buiten dienst zijn de functionaris van een beveili gingsdienst was doodgeschoten. De twee hadden om nog onopge helderde redenen ruzie gekre gen; tijdens het handgemeen zou het pistool van de veilig heidsman 'per ongeluk' zijn afge gaan. De woede van de bewoners van het flatgebouw was des te gro ter omdat de veiligheidsbeamb te - die officieel ziek thuis was - op vrije voeten bleef. Het Mil aanse parket onderzoekt nog of hem. dood door schuld ten laste wordt gelegd. Opvallend is het begrip dat zo wel media als politici voor de functionarissen hebben. Zo schreef de rechtse krant II Gior- nale dat veiligheidsman Pasqua- le buiten zijn gewone werk een tweede baan had als toezicht houder bij het flatgebouw. „Zo als voor zo veel politiemensen en veiligheidsbeambten is die tweede baan zwart en hard no dig om het loon zo op te schroe ven dat de familie kan worden onderhouden", voegde de krant er aan toe. Ook opvallend is dat in het door centrum-links bestuurde stadje Sassuolo (bij Modena) een hand tekeningenactie om de carabi nieri vrij te pleiten een groot suc ces werd. Het regende ook inge zonden brieven bij de regionale Gazzetta di Modena. In alle kranten werd vermeld dat de twee slachtoffers al met de poli tie in aanraking waren geweest, dronken waren en zich 'slecht' gedroegen. Lega Nord Het rijke noorden van Italië kent een veel grotere immigran tenbevolking dan de rest van het land; op nationale schaal echter haalt het aantal immi granten net de 3 procent. Dat is lager dan in andere immigratie landen als Duitsland en Neder land. Vooral in het noorden voe ren politici van de chauvinisti sche regeringspartij Lega Nord anti-immigrantencampagnes waarbij racisme niet wordt ge schuwd. Minister Pisanu van Binnenland se Zaken riep gisteren op tot kalmte. Volgens hem wordt er niets verborgen gehouden. „De arrestant in Sassuolo verzette zich tegen de politie. Dat kan niet worden getolereerd. Maal ais zou blijken dat leden van de politie zich misdragen hebben, dan wordt er natuurlijk tegen hen opgetreden." GPD KABOEL - Vanuit de zwaarbe waakte gevangenis met terreur verdachten in de Afghaanse hoofdstad Kaboel waar gedeti neerden dit weekeinde massaal in opstand kwamen, is gisteren opnieuw geweervuur gehoord. Volgens een regeringsfunctiona ris hebben militairen in de lucht geschoten. Eerder lieten de autoriteiten we ten dat zij het complex weer on der controle hadden. Enkele ge detineerden trachtten beveili gingsmensen a'an te vallen en daarop zijn waarschuwingsscho ten gelost. Bij de opstand die zaterdag be gon, vielen vier doden en een dertigtal gewonden. De politie identificeerde cle aanstichters. Het zou gaan óm een honderdtal radicaalislamitische Taliban- en Al Qaeda-gevangenen en ge wone criminelen. De autoriteiten en de opstande lingen spraken af dertienhon derd gevangenen uit twee deels vei-woeste vleugels tijdelijk over te plaatsen. Maar het Internatio nale Rode Kruis, dat had aange boden daarop toe te zien, zei dat die afspraak is geannuleerd. Maandag zag het er nog naar rilt dat het Afghaanse leger de ge vangenis zou bestormen. De op stand ging ook over het nieuwe voorschrift om binnen het ge bouw gevangenisuniformen te dragen. ANP/AFP/RTR/DPA foto Ali Haider/EPA van onze redactie buitenland BRUSSEL - Het werelddrugsbu- rèau van de Verenigde Naties wijdt in zijn vandaag gepubli ceerde jaarrapport lovende woorden aan Nederland. Zowel de verscherpte cocaï- ne-controle op Schiphol als het terugbrengen van het aantal kof fieshops wordt door de 'Interna tional Narcotics Control Board' (INCB) geprezen. De controles op de nationale luchthaven hebben als direct re sultaat gehad dat binnen een jaar ruim een ton cocaïne in be slag werd genomen. Een resul taat 'dat het belang onder schrijft van deze routes die han delaren gebruiken om hun cocaï ne naar Euiopa te sturen'. Volgens de INCB is het aantal koffieshopsin Nederland tussen 1997 en begin vorig jaar ge daald van 1179 naar 737. Het VN-drugsbureau moedigt de Nederlandse overheid aan voort te gaan met het verder te- rugschroever van het aantal kof fieshops. Xtc-pillen Minpunten in het Nederlandse drugsbeleidbhjven voor het bu reau de proiuctie van xtc-pillen én wiet. De organisitie zegt van de rege ring te hoien hebben gekregen dat er zo'i twaalfhonderd be drijfjes ac;ief zijn in de aan maak van cannabis. Zij verschaf fen werk akn 4600 mensen en de jaaromzet wordt door de over heid gesclat tussen de 211 en 283 miljoer euro. In Europawordt cocaïne steeds populairder en wordt de ge bruikte cannabis steeds 'zwaar der'. Het drugsbureau noteert een toe nemende vraag naar behandelin gen voor cocaïneverslaving en cannabisverslaving, in Europa. „Dat laatste is deels toe te schrij ven aan de steeds hogere dosis van de werkzame stof the in can nabis. Vooral de nederwiet staat daarom bekend", lichtte R. Lousberg, lid van de VN-orga nisatie, toe. Zat er in cannabis in 1999 gemiddeld nog 8 procent the, in 2004 was dat al 20,4 procent. De populariteit van cocaïne groeit al enkele jaren en daar is vorig jaar geen einde aan geko men. In afkickcentra in Neder land en Spanje staat cocaïne in middels op de tweede plaats, na heroïne. Het gebruik van heroï ne stabiliseert of neemt licht af. Xtc blijft populair in de wereld. De meeste laboratoria staan in Europa, dat zo'n 80 procent van de wereldwijde vraag produ ceert. Het bureau noteert dat in Nederland, België en Duitsland de laboratoria steeds vaker in grensgebieden te vinden zijn, om het de politie moeilijker te maken. GPD/ANP Iraakse militairen verlenen hulp kort na de explosie van een autobom in het centrum van Bagdad. LONDElï - Iran heeft de Pales tijnse beveging Harnas 210 mil joen eurotoegezegd. Dat bericht te de pm-Arabische krant Al Hayat gijteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5