Verlangen klinkt door PZC Heer Bommel ontmoet nieuwkomer Jacobskerk trekt Caldara uit het stof woensdag 1 maart 2006 Actrice Maaike Widdersho- ven sprak eind vorig jaar in een landelijk dagblad de ge dachte uit dat Olivier B. Bom mel bij de jeugd net zo populair kan worden als rapper Ali B. Za terdag hoopt zij daaraan in de rol van juffrouw Dodd'el in het I Temeuzénse Scheldetheater een steentje bij te dragen. Widdershoven staat in de fami liemusical De Trullenhoedster aan de zijde van hoofdrolspeler j Frans Mulder, die in de huid van Ollie B. Bommel kruipt. In de door dansante groep Opus .One bewerkte musical staan de beroemde striptekeningen van Marten Toonder centraal. Een 'levende uitvoering' van Toon ders tekenkunsten betekent logi scherwijs een iets andere invul- I ling van het geheel, maar regis- j seur John Yost heeft gepro- beerd zo dicht mogelijk bij de j cartoons te blijven. Dat uit zich onder andere in de kostuums van de acteurs en het typische, soms wat oubollige taalgebruik dat ook in Toon- 'ders pennenvruchten werd ge- hanteerd. >De Trullenhoedster is een revi- val van de Opus One-jubileum- productie uit 1998. Olivier B. Bommel belandt met Tom Poes in een mysterieus avontuur. Daarin speelt de beeldschone 'Trullenhoedster Ivy een belang rijke rol, want sinds haar komst in Bommels thuisbasis Rommel- t dam verdwijnen één voor één al le mannen uit de stad. De be moeienis van Bommel maakt de situatie alleen nog maar erger, 1 zodat Tom Poes voor de lastige ij taak staat om één van zijn ver- i maarde listen uit de hoge hoed l i te toveren, Naast Mulder en Widdershoven geven Frans Schraven (Tom Poes), Jimmy Hutchinson (Burgemeester en Ilona Stokvis I '(Inspectrice Putter) acte de pré- 'aence. Sabine Bulder speelt An- :o; na Netelblom en Eva Roest ver- .tolkt de rol van Ivy. lij v Raymond de Frel ■r'Ollie B. Bommel Tom Poes in de Trullenhoedsterzaterdag 4 maart '119.00 uur, Scheldetheater Terneu zen. Als hij nog leefdezou Handel misschien de huis- componist van de Sint Ja cobskerk in Vlissingen zijn. Zon dagmiddag speelt het Euterpe Baroque Consort samen met or ganist Jos Vogel werken van Handel, Vivaldi, Manfredini en de nieuw ontdekte Caldara. De Sint Jacobskerk heeft wat met de orgelconcerten van Handel. Zowel het Camarata An tonio Lucio als het Octopus En semble speelde nog niet zo lang geleden Handels Concert in Bes, de een in de versie voor harp, de andere met orgel. Het Octopus Ensemble stond zelfs twee keer met Handel in de kerk. Net als toen spelen zondagmiddag de vaste organist van de kerk, Jos Vogel, en zijn Belgische collega Bart Rodyns de hoofdrol. Vogel neemt de solopartij van de twee Handel-concerten voor zijn reke ning en Rodyns is artistiek lei der van het Euterpe Baroque Consort. Dit gezelschap bestaat sinds 2004 en kan in wisselende combinaties - er valt ook een vo caal ensemble onder - opereren. Geen zang zondag, maar wel veel symfonische barokmuziek dus. Van Vivaldi klinkt een Con cert voor strijkers en klavecim bel en een Sonate voor cello en basso continuo. Daartussen is zowel een werk van Francesco Manfredini als van Antonio Cal dara opgenomen. De laatste staat door nieuwecd-uitgaven opnieuw in de belangstelling. De arme Caldara was bijna hele maal vergeten, terwijl hij in zijn eigen tijd toch. een groot voor beeld voor menig componist was. Bach, Telemann en Handel, ze kenden het werk van Caldara en penden vrijwel zeker soms wat noten van hem over. Daar deed niemand toen moei lijk over. Caldera leefde van 1670 tot 1736 en maakte overal waar hij verscheen furore. Hij schreef weinig instrumentale muziek, maar des te meer opera's en ora toria. Caldara werkte achtereen volgens in Venetië, Mantua, Ro me, Barcelona, weer in Rome en tenslotte in Wenen. Toen hij overleed, meer dan 3400 wer ken achterlatend, dacht men aan het Weense hof dat er niet gauw weer een componist van een dergelijke statuur zou op staan. Luisterend naar Calda- ra's Triosonate in E, het stuk dat zondag gespeeld wordt, kun je het inderdaad enkel toejui chen dat het stof van zijn mu ziek wordt afgeslagen. Begin april'vindt het volgende barokconcert in de Sint Jacobskerk plaats, met onder an dere Handels Concert in Bes. Met harp. Douwe Eisenga Barokconcert in de Sint Jacobskerk, Vlissingen, 15.00 uur. Iedere eerste zondag van de maand is er de Kunst- en Cultuurroute in Mid delburg. Zondag 5 maart zijn er expo sities, activiteiten en evenementen op meer dan dertig locaties. Van 13.00 tot 17.00 uur. Informatie op www.kunstroutemiddelburg.nl. In Gallery Maritime in Middelburg zijn vanaf zaterdag twee exposities te zien. Hoedenontwerpster Hanny Mal- lekote toont een serie maritieme hoofddeksels. Daarnaast exposeren Geer Huybers en Winnifred Bastian grote en kleine zeegezichten in olie op doek. Te zien t/m 25 maart. Van di t/m za 12.00 tot 17.00 uur. En elke eerste zondag van de maand en op af spraak. Alexandra Katten Kunsthuis in Zie- rikzee start zaterdag twee nieuwe ten toonstellingen van de kunstenaars Martinne Coppens en Albert Kramer. Coppens maakt realistische doeken rond de kat en Kramer maakt katten- beelden in gietsteen. Te. zien tot eind april do t/m zo 11.00 tot 17.00 uur en do 18.30 tot 21.00 uur. Café De Piek in Vlissingen heeft Van af vrijdag, 21.30 uur, een nieuwe ex positie. 'No limits' bevat werken van Joke Kronenbürgte zien tijdens ope ningsuren café Rernco van den Bosch wil met zijn Mulimedia Kunstproject 'Beroemd in Zeeland' alledaagse Zeeuwen verhef fen tot niet alledaagse persoonlijkhe den. Vierhonderd mensen zijn door hem geportretteerd. Te zien van 6 maart t/m 3 april in 't Spui in Vlissingen. Ma van 13.00 tot 18.00 uur, di t/m vr van 10.00 tot 17.00 uur en za 10.00 tot 17.00 uur. Van 1 maart t/m 31 mei exposeert schildergroep De Brede Kwast in de expositieruimte van de Rabobank in Aardenburg. De groep bëstaat uit mensen die al minstens enkele jaren op de Academie te Eeklo (België) de opleiding schilderkunst volgen. Te be zoeken van ma t/m vr van 9.00 tot 12.00 en 13.00 tot 17.00 uur. Onder de titel 'Zö werm as Jobse' ex poseert 't Kerkje van Ellesdiek in 's-Heerenhoek pentekeningen van Oostkapellenaar Jo Jobse. Hij stelt voornamelijk werk ten toon dat hij .eind jaren negentig maakte, met im pressies van de Zak van Zuid-Beve land. De tentoonstelling is geopend een uur voor en na activiteiten in 't Kerkje. Het CBK Zeeland in Middelburg orga niseert van 5 maart t/m 21 april de tentoonstelling 'Vrouwen uit de Bij bel'. De beeldend kunstenaars Anne Verhoijsen, Jenny Ymker en Sela ver beelden de figuren Eva, Maria Magda- lena en Lo Ruchama. Ma t/m vr 9.00 tot 17.00 uur en de eerste zondag van de maand van 13.00 tot 17.00- uur. Hiernaast' geven de' vrouwen een le zing over dit onderwerp op 18 en 25 maart en 1 april. In Galerie Esprit in Clinge zijn er vijf tien werken te zien van Hendrik van Veenendaal. Het landschap speelt een centrale rol in zijn werk. Te zien t/m 1 april. Vr 13.30 tot 17.30 en 19.00 en 21.00 uur. Za 13.30 tot 17.30 uur en op afspraak. De fresco-expositie van Annet Both in Borneo in Middelburg is met een maand verlengd. T/m 24 maart staat het fresco nog steeds centraal. Open tijdens kantooruren (9.00 - 17.00 uur) en tijdens de Kunst- en Cultuurroute (13.00 - 17.00 uur). Ook is er een extra workshop op 11 maart van 10.00 tot 17.00 uur. In Zorgcentrum Simnia in Domburg is een fotoexpositie te zien van Jo Din- gemanse. Hij heeft dertig foto's ge maakt in Zeeland met het thema 'Een moment van rust'. Te zien van 1. maart t/m 31 mei. Galerie 'T' in Middelburg start 2 maart met de expositie van Barbara Houwers. Zij exposeert schilderijen, olieverf op doek. In de beeldentuin en in de kelder is werk te zien van 14 kunstenaars. T/m 24 maart. Do t/m za van 11.00 tot 16.00 uur. ROTTERDAM Museum Het Schielandshuis: t/m 31 december: Stad van Rotterdammers! Museaal theater met foto's, films en geluidsfragmenten; t/m 28 mei: Win kelen - 75 jaar De Bijenkorf. Kunsthal Rotterdam: t/m 5 juni Hen ri de Toulouse-Lautrec. Overzicht van de Franse kunstschilder en grafi cus. t/m 19 maart Bettina Rheims, een retrospectief van Frankrijks be roemdste fotografe, t/m 18 juni Chine se sieraden - Collectie Van der Star. t/m 7 mei, Art Deco: zwier en melo die. Wereldmuseum Rotterdam t/m 5 maart: Marokko: kunst de sign, t/m 28 december Beeldvorming. Westerse voorwerpen uit negentiende en twintigste eeuw; t/m 31 december: De Schatkamers. Unieke stukken uit de eigen eeuwenoude collectie, t/m 8 oktober; Wilde haren: kleding van ve ren, huid en bont. Museum Boijmans Van Beuningen t/m 5 maart Rembrandt in Rotter dam, prenten uit eigen collectie; t/m 31 december; De hoogtepunten uit de verzameling oude kunst, t/m 19 maart Jaap Gidding - Art deco in Ne derland. t/m 19 maart KGID. Kon- stantin Grcic Industrial Design, t/m 19 maart Prenten in de Gouden Eeuw: van kunst tot kastpapier, t/m 30 april, Roland Schimmel. Een grote ruimtelijke schildering, t/m 16 april, Dark, recente ontwikkelingen in de hedendaagse kunst, t/m 23 april Stealth. [U]ltd, Cut for Purpose, het begin van de Straatgalerij. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 december: WereldHaven - Haven we reld; t/m 31 december: Binnenvaart. Leven, werken en wonen van de bin nenschipper vroeger en nu; t/m 5 maart: Varen door stad en land. ANTWERPEN K.M.S.K.: tot 13 maart - Talens Pa let: werk finalisten amateurkunste naars; tot 30 april - Een schetsboek van de jonge Ensor, Don Quichot en andere caballero's. MUHKA: tot 23 april: Collectiepre sentatie XIV, met de nadruk op het werk van Hans Op De Beeck: installa ties. Zilvermuseum Sterckshof: tot 1 mei - Wedstrijd 'Win een zilveren juweel'. Fotomuseum: nieuwe vleugel - tot 28 mei - Roger Ballen Shadow Cham ber; 4de verdieping - Ed van der Els- ken Leve ik! Hessenhuis: tot 31'mei - Antwer- pen-Frankfurt. Migratie en Innovatie rond 1600. GENT Witte Zaal: tot 12 maart - land'schap 0 landscape, Diverse kunstenaars. CJK: tot 19 maart: Roeland Tweelin- ckx, grafiek, conceptkunst, installa ties en mixed media. S.M.A.K.: tot 19 maart - Collectie-uit dieping: Henk Visch; tot 26 maart - Kunst Nu met Stefaan Dheenene: Bil ly; tot 2 april - Franky De Coninck. D.C. Eye Contact en Phil Collins. Design Museum Gent: tot 16 april - La merveilleuse architecture: Archi tect Geo Henderick (1879 - 1957) en Nanny Still, ambassador of design; tot oktober 2006 - De Collectie Alon- so: van Art Nouveau tot Studio Glass Mouvement. MIAT: tot 23 april - 1, 2, 3, 4hoedje van: Kinderhoedjes uit de 19de en 20ste eeuw. Museum Dr. Guislain: tot 30 april: Pijn en Fotografie: 15 geselecteerde werken rond psychisch lijden. BRUGGE Art-O-Nivo: tot 26 maart - Levka Ori treedt naar buiten: overzicht 10 jaar Land Art Projecten in Kreta. Concertgebouw: tot 31 maart - Spen cer Tuniek; tot 3 juni - Mozart Ro- mantischen De vrouwen van Mozart, beeld en literatuur. Arentshoftot 31 maart - Kunstetala ge 'Marlies Davans', winnares van input/output; tot 2 april - Rik Poot met grafisch werk, sculpturen en fo to's en installatie Ruiter van de Apo calyps. Hospitaalmuseum Sint-Janshospi- taal: tot 23 april - Hommage aan Hans Memling door Ignace Bernolet. KNOKKE Scharpoord: tot 12 maart tentoonstel- ling Vrij Atelier - de kunstacademie. ederlanders hebben volgens Ricardo Costa een juis te attitude ten opzichte van wereldmuziek. Ze staan open voor nieuwe dingen. Vijf jaar geleden verwon derde de gitarist zich over het positieve onthaal dat de Portu gese groep Frei fado d'el rei kreeg na haar optreden op het In ternationale folkfestival in Tilburg. Die groep met gitarist Costa is terug voor enkele concerten-en staat zondag in het Vlissingse Arsenaaltheater. Geïnspireerd door onder an dere Madredeus richtten een aantal muzikanten met een klassieke opleiding en- enkele au todidacten rond 1990 de groep Frei fado d'el rei op. „Madre deus was in feite ons enig refe rentiepunt in Portugal. Zij wa ren toen vernieuwend en bena derden datgene wat wij in onze gedachte hadden." Aanvankelijk voer Frei fado d'el rei in hetzelfde vaarwater, maar ze kozen uiteindelijk voor een afwijkende richting. „Ons stre ven is om diverse invloeden te verwerken: middeleeuwse en klassieke muziek, populaire Por tugese muziek, maar ook diver se vormen van volksmuziek en fado." De continue vergelijking met de beroemde landgenoten wordt door Costa enerzijds als een compliment beschouwd, maar eveneens als een last. „We hebben ons steeds verder ont wikkeld en er zijn duidelijke ver schilpunten aan te wijzen. Zo verwijst onze muziek tevens naar flamenco en elementen uit de Keltische muziek van Noord-Portugal en Galicië. Bo vendien is bij ons de percussie prominent aanwezig. Critici wil len muziek vaak labelen om een richtpunt te hebben." De muziek van Frei fado d'el rei is compositorisch origineel. Het zestal bewerkt geen traditionele liederen of melodieën, maar voert eigen creaties uit. Opval lend daarbij is de rol van bassist Jose Flavio Martins. „In de loop der jaren heeft iedereen in de groep een specifieke inbreng ge kregen. De essentiële melodieën en teksten komen van Martins. Hij is de meest creatieve en en thousiaste van ons allen. Als de compositie eenmaal in de groep is ingebracht, voegt ieder zijn deel daaraan toe.0 De teksten van de liederen zou je kunnen omschrijven als mys tieke poëzie. De thematiek refe reert aan onderwerpen en ge beurtenissen die ook in de alou de minstreelballaden een rol speelden. De naam Frei fado d'el rei is een samentrekking van losse elementen die verwij zen naar de drie oorspronkelijke uitgangspunten: Frei (priester) naar het mystieke, d'el rei (voor de koning) naar het middeleeuw se. Het element fado vergt enige uit leg. „Wij gebruiken de andere betekenis van fado: lot of be stemming. Fado is natuurlijk een aanduiding voor een muziek stijl. Wij spelen geen traditione le fado, al gebruikt onze zange res wel die zangtechniek. Maar net als in de muziekstijl fado klinkt bij ons het zo kenmerken de verlangen door." Marius Roeting Frei fado d'el rei treedt zondag op in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Het programma begint om 15.00 uur. Frei fado d'el rei wil diverse muzikale invloeden verwerken in het repertoire. Vogel foto Mechteld Jansen 1 t/m 7 maart WOENSDAG Parodie De Ploeg brengt Vendetta, De Godvader deel IV op de plan ken. Vreemde krachten rijten een maffiafamilie uiteen. Er ont staan twee kampen waarin niemand zijn leven zeker is. Met Joep van Deudekom, Peter Heerschop, Viggo Waas, Genio de Groot, Han Römer en Titus Tiel Groenestege en als gas- ten Najib Amhali, Marisa van Eijle, Lies Visschendijk. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Cabaret Wim Helsen speelt Bij Mij Zijt Ge Veilig. Het is zijn tweede programma, na. zijn debuut Heden Soup Voor als 'ge mistroostig zijt en ge weet niet goed waarom. Als ge van de wereld niet veel snapt en van de mensen nog minder. Als ge op één hand kunt tellen de keren dat ge u het afgelopen jaar vrij hebt gevoeld en onbekommerd. Als ge de dingen kapot wilt slaan maar ge durft niet vanwege de gevol gen'. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Blues Denise Marie treedt op. De muzikante speelt gitaar en zingt haar eigen composities. Inmiddels heeft Denise Marie twee cd's Blue Tutu en Open the Door) geproduceerd en gearrangeerd. Haar repertoire be weegt zich van blues naar ballads, van swing naar folk en van.rock naar latin. •Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Concert Het Van Dingstee Kwartet concerteert. Het concert is het vierde in de serie donderdagavondconcer ten. De musici brengen een programma met drie werken: Pij per nr 5, Britten nr 3 en Beethoven opus 135. •Het Markiezenhof, Bergen op Zoom, 20.00 uur Parodie De Ploeg brengt de parodie Vendetta, De Godvader deel IV op de planken. Met als gasten Najib Amhali, Marisa van Eijle, Lies Vis schendijk. Zie woensdag. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Cabaret Wim Helsen speelt Bij Mij Zijt Ge Veilig. Zie woensdag. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Pop Bief treedt op. De Zeeuwse popgroep presenteert de nieuwe cd Umoja. Alle kaarten zijn verkocht. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.30 uur VRIJDAG Musical Pietje Bell de musical, naar het boek van Christiaan van Ab- koude is een voorstelling voor de hele familie. De Rotterdamse belhamel werkt zich ondanks zijn goede be doelingen steeds in de nesten. Met Erik Beekes, Johnny Kraaijkamp jr. Brigitte Nijman en Kiki Classen. •Stadsschouwburg Middelburg, 19.00 uur Klezmer Ot Azoj treedt op met Natalia Rogalski (ex-Flairck). Voor dit concert getiteld 'Zets' heeft de zeskoppige formatie Ot Azoj de Pools/Vlaamse zangeres Natalia Rogalski uitgeno digd. Turkse, Hongaarse, Spaanse, Armeense en jazzinvloe- den zijn hoorbaar. •Dorpshuis Renesse, 20.00 uur Concert René Froger geeft een theaterconcert. Met Pure More in Concert verbindt hij zijn grootste hits met het recente album Pure, muzikaal ondersteund door zijn eigen René Froger Band en The Frogettes. •Scheldethetaer, Terneuzen, 20.00 uur Reisverslag Rotte De Zeeuwse 'kok' en radioman Eric Rotte vertelt zijn reiser varingen onder de titel De Boes naar Si Phan Don. Rotte neemt het publiek aan de hand van zijn reisverslag, mee door Laos, Cambodja en Vietnam. Een selectie van bijna 700 van zijn foto's wordt door videokunstenaar Ber nard Vercauteren van den Berg gelijktijdig geprojecteerd en bewerkt. •Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur Toneel Linda van Dyck en Camilla Siegertsz vertolken de hoofdrol len in Herfstsonate. Lodewijk de Boer en Flip Broekman maakten de eerste to neelversie van Ingmar Bergmans filmklassieker over de hefti ge confrontatie tussen een concertpianiste en haar dochter. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Zeemansliederen De 4 Tuoze Matroze liggen op Ramkoers. Invloeden uit Ierland, de Balkan maar ook uit Suriname en Noord-Afrika en zelfs de klompendans zijn terug te vinden in het repertoire van Nederlandse zeemansliederen. De in strumentale bezetting bestaat uit: accordeon, akoestische bas, akoestische gitaar, klarinet en drums. De 4 Tuoze Matro-' ze zijn de vernieuwers van het Nederlands zeemanslied. •Theater De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.30 uur Reaggae Shaggy dog treedt op. In 1997 begonnen de muzikanten met het coveren van Mad ness en Bob Marley. In 1999 verscheen het album Doggy House met veel Engelstalige nummers. Een jaar later werd het tweede album Bersania (samen) gelanceerd met vrijwel uitsluitend Indonesische nummers. Shaggydog voegt nu steeds vaker traditionele, Indonesische invloeden toe aan hun muziek. •Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 47