Johan Scheele reed met wereldtop Duwen tot tegenstander omvalt Delta Profronde toch weer op de dag voor WK PZC Sablikova wil andere schaatsnationaliteit Excelsior is niet blij met werkwijze NEC Verheijen naar WK allround Rens Griep helpt Kapelle een handje Alle toppers op NK tafeltennis uitslagen agenda Matthieu Freeke met Terneuzense schaakclub onderweg naar titel HOOGLAND - Carl Verheijen doet op 18 en 19 maart in Calga ry mee aan het wereldkampioen schap allround. De Commissie Topsport van de Nederlandse schaatsbond (KNSB) wees hem gisteren aan als derde rijder. Eerder hadden Sven Kramer (op het EK) en Mark Tuitert (op het NK) zich al gekwalificeerd voor het titeltoernooi in Canada. Rintje Ritsma en Bob de Jong zijn, in deze volgorde, de reser ves. Bij de vrouwen bestaat de Oran je-ploeg uit Renate Groene- wold, Ireen Wüst en Wieteke Cramer. Tessa van Dijk is de ver vangster in geval van ziekte of blessures. ANP KAPELLE - Rens Griep helpt voetbalclub Kapelle de komen de maanden uit de brand. De oefenmeester uit Goes zal de dinsdagtrainingen voor zijn re kening nemen bij de zater dag-tweedeklasser. Daarvoor is gekozen omdat hoofdtrainer Huib Meerman in die periode voor zijn werk veelvuldig buiten de provincie verblijft. Meerman blijft wel gewoon de donderdagtrainingen leiden en zit op de zaterdagen als coach op de bank. EINDHOVEN - De complete Ne derlandse tafeltennistop heeft zich aangemeld voor de nationa le titelstrijd die komend week einde in Eindhoven wordt ge houden. Bij de mannen is Trinko Keen de favoriet. Danny Heister is, zo als gebruikelijk als hij fit is, zijn belangrijkste concurrent. Op merkelijk is na vele jaren de ren tree van oud-kampioen Henk van Spanje. Bij de wouwen is Li Jiao, die in het gemengd dubbelspel in actie komt aan de zijde van Heister, als eerste geplaatst. Zij kan op de tegenstand rekenen van Li Jie, Elena en Jana Timina en de jonge Oranje-speelsters Sigrid van Ulsen, Carla Nouwen en Linda Creemers. ANP Motorcrosser (50) uit Zaamslagveer begon op een motor van de dominee door Frank Boussen ZAAMSLAGVEER - Hij was Europees kampioen motor cross bij de liefhebbers en bracht het tot de Nederlandse subtop. Johan Scheele (50 uit Zaamslagveer) reed vijf seizoe nen bij de internationale cros-- sers. Als een vrijbuiter trok hij door zowat heel Europa, van circuit naar circuit. Met de motor op een kar achter het autotootje van pa en ma reed hij van de ene cross naar de andere. „Zeker in de begin periode waren mijn ouders de belangrijkste sponsors." In 1974 kwam Mieke, met wie hij later trouwde, in zijn leven. Vanaf dat moment trokken ze er met zijn tweeën op uit. Met de motor achter in de bus. „Het was een prachttijd", kijkt hij terug op die periode. Van zijn laatste crossmotor kon hij geen afscheid nemen. Zijn zoon Gian, veertien jaar, leert er nu de beginselen van de sport op. Johan Scheele raakte zelf ook op jeugdige 'leeftijd bezeten van het crossen. „Hier thuis op de böerderij is het allemaal be gonnen. Op een brommer door de wei crossen en vooral veel sleutelen aan dat ding." Later trok hij naar het crosster rein in Axel: het Smitschorre- circuit. Eerst op een gewone wegmotor. „Die had mijn va der, die zelf maar wat graag had willen crossen, maar abso luut niet mocht van zijn vader, van de dominee gekocht." Tweedehands In mei 1970 kreeg hij zijn eer ste echte crossmotor. „Een tweedehands Bultaco. Meer aan gesleuteld dan op gere den." Toen hij vijftien was, mocht hij in Axel voor het eerst even aan het grote werk ruiken. Op zijn 250cc-tje mocht Scheele van de organisa tie de laatste manche meerij den met de grote mannen, de in ternationalen 500cc. „Het was een belevenis, met een paar duizend toeschou wers. Ik reed tussen toppers als Frans Sigmans en Peter Wil- lems. En ik werd op mijn brom mertje' nog negende ook." Als Nederlander hoorde je on der de vlag van de KNMV te rij den. Johan Scheele dacht daar Johan Scheele reisde als crosser in zijn beste jaren de Europese wedstrijden af op zoek naar internationale roem. foto Wim Kooyman wel eens anders over. Omdat hij voor het vervoer naar de crossen afhankelijk was van zijn ouders, was het interessan ter om vlak over de grens in België te rijden. Hij stapte dus over naar de BLB, de Belgische bond en sloot zich aan bij MC Samen Sterk uit de Kruis straat. „Maar een Hollander bij een Belgische club, dat kon in die tijd absoluut niet volgens de Belgische reglementen. Dus heb ik via de ambassade in Brussel voor een officieel adres in België gezorgd." Daarmee waren nog niet alle problemen uit de wereld. Scheele won de cross in Aalter. De winnaar kreeg een gaska chel, maar de Belgen protes teerden. „Na lang praten is die kachel toch mee naar Zaam slagveer gegaan. Zijn carrière heeft vele hoogte punten gekend. En er zijn mooie herinneringen. Zoals aan het feest dat losbarstte na het behalen van het Europees kampioenschap bij de liefheb bers. De motor van Johan Scheele stond midden in café De Markies in Terneuzen. En de supporters deden hard hun best om het vat bier dat de café baas had geschonken leeg te drinken. Mindere momenten waren er ook. Een foto uit 1976: Johan Scheele met een beenbreuk in het ziekenhuis. „Dat kostte me acht maanden." Toch was zijn vrouw Mieke nooit bang. „Ik wist dat hij fatsoenlijk reed, dat hij geen onnodige risico's nam." Franse crossen Ook voor haar werd het cros sen een deel yan haar leven. Op vrijdag in de omgebouwde bus op pad naar Frankrijk, Zwitser land, Engeland en Duitsland. Midden in de nacht aankomen, zoeken naar het crossterrein. De Franse crossen waren de mooiste; alle rijders op de mo tor met de vrouwen achterop naar het stadhuis voor een wel komstborrel. „Heel het dorp liep uit en 's avonds na de wed strijd gingen we weer bij de burgemeester om een Ricard of een Pernod te drinken." Topjaren Van 1977 tot 1981 beleefde Jo han Scheele zijn topjaren. In Nederland behoorde hij tot de toptwaalf, wat recht gaf op een zogenaamd H-startnummer. Vijf seizoenen reed hij mee met de wereldtop op de 500cc. Har- ry Goossens uit Axel was orga nisator van motorcrossen en manager van de Nederlandse toppers. „Harry ben ik veel dank verschuldigd. Hij regelde voor mij de wedstrijden in het buitenland." "Veertig internationale wedstrij den reed hij per seizoen. Na het overlijden van Zijn vader nam Johan Scheele de ouderlijke boerderij over. En werd hij va der van Tim, Gian' en Evie. Crossen deed hij nog een jaar of tien, op lager niveau, bij de inters. Toen de motor vervolgens na een wedstrijd een hele week in de bus bleef staan,"begon hij aan stoppen te denken. „Dat was niets voor mij. Als je dan ook nog merkt dat je reactiever mogen achteruit gaat, wordt het hoog tijd om te stoppen." Op 39-jarige leeftijd stapte hij in 1993 voor het laatst van de motor. De supporters van MC Samen Sterk zijn 'de Hollan der' zeker nog niet vergeten. Ook nu hangt er op het prik bord bij Johan Scheele een uit nodiging om binnenkort op de cross in Eksaarde van de partij te zijn. woensdag 1 maart 2006 door Frits Bakker MIDDELBURG - Het jaarlijkse gevecht van de Delta Profronde om een gunstige datum te krij gen op de internationale wieier- kalender is door de UCI niet be loond. De Zeeuwse profkoers wordt gereden op zaterdag 23 september. De internationale wielrenunie heeft de organisatie net als vo rig jaar de zaterdag voor het we reldkampioenschap op de weg toegewezen. De Delta Profronde zal daardoor ook dit jaar versto ken blijven van toprenners die ongetwijfeld het WK zullen rij den, zoals Tom Boonen, Paolo Bettini, Peter van Petegem en Erik Dekker. Het verzoek voor een andere da tum is door de internationale wegcommissie afgewezen. Voor zitter Lieuwe Rienstra: „We heb ben nog een sprankje hoop, maar eigenlijk gaan we er al van uit dat we op de kalender op de 23e september blijven staan. De twee andere opties, op 26 augus tus en 16 september, zijn afgewe zen, omdat er in die weekends al te veel andere wedstrijden wor den gereden." Rienstra betreurt] het dat de lobby niet is beloond] „Bij de evaluatie van vorig jaar; spraken de grote sponsors ziel] uit voor een andere zaterdag in; het najaar. We hadden nog wei, een aardig veld en een mooie winnaar (Bram de Groot), maar' de dag voor het WK is toch niej, zo gunstig gebleken. Dat heb-1 ben we via kanalen bij de KN- WU doorgespeeld naar de UGH We hebben Joop Atsma inge schakeld, die het in de wegcom missie .heeft besproken, maar het verzoek is uiteindelijk niet gehonoreerd." De Delta Profronde wordt' dij! jaar voor de 46e keer gerederii Voor de sponsoring van de koers] is een gunstige datum van groei: belang. Delta heeft nog een con-j tract voor een jaar en wil daar na afbouwen. Lieuwe Rienstra heeft nog geeii opvolger als voorzitter. De Mid-" delburger heeft zeven edities Ier ding gegeven aan de organisa-i tie. „We zijn nog hard op zoek, maar hebben nog niemand ge vonden. Toch verwacht ik dai we nog dit jaar een nieuwe voor zitter krijgen.," DEN HAAG - Martina Sabliko va (18), de grootste 'ontdekking' van het lopende schaatsseizoen, wil Tsjechië de rug toekeren. Dat zegt haar trainer Petr No- vak. Sablikova eindigde bij de Olympische spelen als vierde op de 5000 meter. Zij is houdster van de wereldrecords 3000 en 5000 meter bij de junioren. Volgens Novak is er in Ts'jechië helemaal geen financiële ónder- steuning voor de schaatsster. Ze heeft zich ook op eigen kracht voor de Spelen voorbereid. Haar training bestond uit hardlopen, New Yorlc. NBA. Detroit Pistons - Cle veland Cavaliers 84-72, Atlanta Braves - New Jersey Nets 104-102, Miami Heat- Toronto Raptors 101-94, Memphis Grizz lies - Washington Wizards 108-98,'San Antonio Spurs - New York Knicks 121-93, Dallas Mavericks - Philadelphia 76ers 104-92, Phoenix Suns - Houston Rockets 111-94, Milwaukee Bucks - Den ver Nuggets 110-89, Sacramento Kings - Portland Trailblazers 115-91, LA Clip pers - Charlotte Bobcats 95-87, Utah Jazz - Golden State Warriors 117-108. si. Dubai. Mannen. Eerste ronde: Stepa- nek (Tsj/7) - Van Lottum (Ned) 6-3 7-6 (8), Joezni (Rus) - Hrbaty (Slw/6) 7-5 1-6 6-4, Phau (Dui) - Galimberti (Ita) 5-7 6-3 6-2, Safin (Rus) - Davidenko (Rus/3) 4-6 6-2 6-2, El Aynaoui (Mar) - Moodie (ZAf) 6-4 6-4. Doha. Vrouwen. Eerste ronde: Barto- li (Fra) - Uberoi (VSt) 6-0 7-5 (5), Kirilen- ko (Rus) - Ting Li (Chn) 6-2 6-4, Han- tuchova (SI,2/5) - Peschke (Tsj) 7-6 (4) 5-7 6-1, Daniilidou (Gri) - Medina (Spa) 6-4 6-3. Acapulco. Mannen. Eerste ronde: Sabau (Roe) - Starace (Ita) 0-6 7-5 6-3, Behrend (Dui) - Vanek (Tsj) 7-5 5-7 6-3, Gaudio (Arg/2) - Portas (Spa) 7-5 6-2, Marin (Cos) - Serra (Fra) 4-6 7-6 6-4, Daniel (Bra) - Kim (VSt) 7-5 6-3, Moya (Spa/3) - Gallardo Valles (Mex) 3-6 6-4 7-5, Montanes (Spa) - Del Potro (Arg) 6-2 5-3 opgave Del Potro Wegens bles- krachttraining en wielrennen Schaatsen moest ze in ijshockey n hallen of op bevroren meertjes.,! ft Novak: „Zonder geld gaat hell y zo niet verder. Ik heb het g'evo;eii s dat zelfs na het succes van Mai>, p tina er niets verandert. Wij vecfw J ten tegen windmolens.j jfi Sablikova heeft een aantal aan-: 5, biedingen uit het buitenland, zo; n maakte Novak bekend. !ti „Ze is achttien jaar. De volgen] de Olympische Spelen zijn over vier jaar. Ik heb het gevoel daf; Martina dan een medaille haalt'! maar niet meer voor Tsjechië/C GPD E p Lammertijn-J. van de Vrie 7-0. Totl! jaar: D. de Bruyn-J. Ceulemans 17-1,W j Boerjan-J. Neven 6-5. Tot 14 jaar: S j.: Leijdekkers-B. Donze 7-6, R. TazelaarA Ars 9-4, J. de Bruijckere-G. de Haa# 10-1, T. Vleugel-W. Koene 6-4, T. Ne--'' v'e-C. Meerman 8-5, W. Remijn-T. Vleu gel 7-4, T. Neve-J. de Bruijckere 6-3, C. Meerman-G. de Haan 7-6. Tot 16 jaai; R. Arens-J. Engelaar 11-1, R. Tazelaar-t i Neelemans 11-2. Meisjesenkelspel, tot 10 jaar: S. d-: Jager-V. van de Vrie 8-3, S. de Jagér-A, van Minnen 6-3. Tot 12 jaar: D. var Minnen-E. Vleugel 8-3, A. van Weert-D) Engelaar 12-0. Tot 14 jaar: K. Wiss®* Dijkgraaf 7-5, N. van Strien-K. Wiss*?; 10-3, L. Roeland-S. Maenhout 6-3, L. Ka| ijser-M. de Dobbelaere 14-1 Jongensdubbelspel, tot 10 jaar: F van Cadsand/G. Donze-E. Meijers/R; Jongeneel 7-3, E. Meijers/R. Jonge] neel-B. de Haan/R. Lammertijn 8-7. Tol 14 jaar: J. de Bruijckere/I. Westerwes le-M. van Eenennaam/C. Meermal 12-1, J. de Bruijckere/I. Westerweele- de Haan/W. Boerjan 16-1. Meisjesdubbelspel, tot 14 jaar: Vonck/L. Griep-S. de Meij/M. Spue: sens 9-2, K. Vonck/L. Griep4 Boerjan/A. van Strien 11-0, N Strien/L. Roeland-D. de Milliano/J. Vei vaeck 9-1, A. Boerjan/A. van Strien-f de Meij/M. Spuessens 8-3. Gemengddubbelspel, tot 16 jaar: f Vonck/W. Koene-K. Wisse/S. Wisse 8-'i N. van Strien/N. van de Calseijde^ Wisse/S. Wisse 10-3. Vrouwen. Eerste ronde: Ani (Est) - Torres (Mex) 6-1 6-1, Ivesova (Tsj) - Kan- epï (Est) 3-6 6-3 6-4, Castano (Col) - Mar tinez Granados (Spa) 4-6 6-2 6-3, Bo- hmova (Tsj) - Asagoe (Jap) 6-3 5-7 6-3, Gagliardi (Zwi) - Mattek (VSt) 7-6 2-6 6-0. Las Vegas. Mannen. Eerste ronde: Hewitt (Aus/1) - Mayer (Dui) 5-7 6-2 6-4, Bjorkman (Zwe) - Monfils (Fra/6) 7-6 (8) 6-3, Kohlschreiber (Dui) - Verdasco (Spa/8) 6-7 (4) 7-5 6-2, Malisse (Bel) - Mirni (WRu) 6-4 4-6 6-4, Carlsen (Den) - Zib (Tsj) 6-4 6-3, Hoek. Leisure Company Jeugdtoer- nooi. Jongensenkelspel, tot 10 jaar: R. Lucky Day 3946 van 28 februari. 2.3.8.18.21.23.26.31.38.40.41.44.45.50.5 2.53.55.66.68.75 (onder voorbehoud) woensdag Tennis Leisure Company Jeugdtoernoo Locatie: sporthal Leisure Company Hoek. Aanvang: 9.00 uur. door Theo Ruizenaar ROTTERDAM - Excelsior-direc- teur Simon Kelder laakt de ma nier waarop NEC trainer Mario Been heeft aangetrokken. Been stapt per 1 juli over van Excel sior naar de eredivisionist uit Nijmegen. Kelder is bijzonder ontstemd dat NEC op geen enke le wijze contact heei't gezocht om de overgang van de 42-jari- ge trainer te regelen. „Been heeft een arbeidsovereen komst voor onbepaalde tijd met Feyenoord", vertelt Kelder. „Maar daarnaast had hij ook een tweejarige detacheringsover eenkomst met Excelsior." Door het vertrek van Been begint de huidige koploper in de eerste di visie het nieuwe seizoen straks met de vierde trainer in vie jaar tijd. Nadat Adrie Koster) 2003 na een verblijf van zes jaa vertrok, stonden Henk van Sief John Metgod en Mario Been.ie der één jaar aan het roer. Langere termijn „Wij hadden met Mario hét ge voel dat we eindelijk weer meer op de langere termijn koe den wei'ken en dan krijg je dj Het kan dan wel de prijs va succes zijn, maar daar koop niks voor"aldus Kelder, die bei nadrukt dat assistent Andf Hoekstra niet in beeld is oj Been op te volgen. Hoekstra ani bieert geen functie als hoofdtrai ner. „Maar we zijn enorm tevre den over André en zullen hef als eerste betrekken bij het M ken naar een opvolger." GPD door Peter van Kouteren TERNEUZEN - Teamleider en me despeler Gosse Kamminga vindt dat Matthieu Freeke onbetwist aan een ij- zersterk seizoen bezig is. Zelf blijft de jonge Terneuzense schaker uiterst nuch ter onder alle loftuitingen. De 21-jarige speler aan het eerste bord van schaak club Terneuzen is met 5,5 punt uit zes wedstrijden topscorer in de derde klas se en staat zaterdag met zijn team voor een belangrijke ontmoeting. Terneuzen speelt uit tegen Souburg en kan door een overwinning in een recht streekse confrontatie met de belangrijk ste concurrent een voorschot nemen op de titel. Dat is een grote verrassing, om dat Terneuzen dit seizoen in de derde klasse debuteert. Handhaving was in eerste instantie de doelstelling, maar die is inmiddels bijgesteld. De club, die vorige week 95 jaar bestond, rekent op een titel. „Ik denk dat we zaterdag een heel goede slag kunnen slaan", vér- wacht Gosse Kamminga. „Als we win nen, bouwen we onze voorsprong uit tot drie punten en Zijn we met nog twee wedstrijden te spelen zo goed als zeker kampioen." Zo ver is het nog niet, beseft Matthieu Freeke. De best presterende schaker van Terneuzen verloor in augustus vo rig jaar voor het laatst. Na een neder laag in de eerste ronde van het open Arnhems kampioenschap bleef Freeke in dat toernooi verder ongeslagen. In de onderlinge competitie van zijn club is hij met 22,5 punt uit 23 partijen onge naakbaar en ook in de derde klasse staat er vooralsnog geen maat op het spel van de eerste-bordspeler. Matthieu Freeke is een laatbloeier, die het schaken als hobby beschouwt en daar zonder al te veel poespas van ge niet. „Ik ben tot mijn vijftiende een slechte schaker geweest", vindt hij. „Toen pas werd ik bij de jeugd voor het eerst Zeeuws kampioen en mocht ik naar het Nederlands kampioenschap. Daarna is het snel gegaan." Freeke legde zich vooral toe op de theo rie van openingen en doet daar zijn voordeel mee. „Ik heb ongeveer hon derd schaakboeken, die allemaal over openingen gaan", vertelt hij. „Openin gen interesseren me. Het liefst speel ik met wit, omdat je dan altijd een zet meer hebt. Met zwart ben je afhanke lijk van het feit of de witspeler wil win nen. Door veel te studeren weet je wat Matthieu Vreeke is de kopman van de schaakclub Terneuzen, die bezig is aan een sterk seizoen en met zijn club op weg lijkt naar de titel. je wilt bereiken. Je moet weten waar je stukken naartoe moeten. De eerste vijf tien zetten speel ik uit de boeken. Daar na bekijk ik of ik mijn plan kan imple menteren." Inspecteur Gadget Door een grondige kennis van openings varianten komt de jonge Terneuzenaar zelden in tijdnood. „Maar veel tegen standers wel, omdat ze niet weten waar het om gaat. Ik zet een stelling neer en wacht als een inspecteur Gadget af waar een tegenstander in de fout gaat. Je maakt als schaker eigenlijk een soort schilderij. Je moet blijven kijken en controleren." „Ik blijf er meestal vrij nuchter onder. Ik begin eigenlijk nooit gespannen aan een partij. De eerste zetten zijn een kwestie van - herhalen van wat je al weet. Maar hoe dichter je bij het eindspel komt, hoe meer kleine adrena- linestootjes volgen." Zijn elo-rating staat op 2157, maar zal door zijn resul taten in de competitie zo. goed als zeker met een punt of vijftig worden opge waardeerd. „Ik streef naar een rating van 2300", zegt hij. „Voor mijn ontwik keling is het belangrijk dat ik tegen sterkere tegenstanders kom te spelen. Je moet afwachten of de tegenstanders in de tweede klasse ook sterker zijn. Er wordt gezegd dat het wel meevalt, maar ik heb er mijn bedenkingen over. Als we naar de tweede klasse promove ren, dan wordt dat een unicum in de ge schiedenis van de club. We willen het allemaal graag een keer meemaken. Ik denk wel dat we er direct uitvliegen. Ons team is te zwak voor de tweede klasse." Gosse Kamminga, die al 25 jaar voor Terneuzen uitkomt, roemt vooral het vastbijten van Freeke. „Hij is iemand die met een heel klein voordeel heel goe de dingen kan doen. Dan zit-ie maar te duwen, duwen en duwen, totdat zijn te genstander omvalt. Hij is op dit mo ment zó sterk, dat hij elk kleinigheidje uitbuit. Maar we doen het vooral als team. De anderen scoren ook best." Zaterdag, om twaalf uur is Souburg gastheer van de de Terneuzense koplo- foto Camile Schelstraete per. Daarna nemen de Zeeuws-Vlamin gen het in de resterende twee duels op tegen het derde team van HWP en de re serves van DSC uit Delft. Matthieu Freeke verwacht opnieuw aan het eer ste bord te zitten. „Je weet alleen niet wat Souburg doet. Ze komen misschien wel met een tacti sche opstelling. Het liefst zit ik aan het eerste bord. Ik heb' een paar jaar aan het zevende of achtste bord gezeten, maar daar is de druk om te winnen gro ter. Ik probeer het van kleine voordeel tjes te hebben. Dan speel je soms een voortzetting waarvan je denkt: als hij het goed speelt, wordt het remise. Doe je dat aan het eerste bord, dan is het niet erg."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 46