Verkrachting taal roept verzet op PZC Bl0f blijft op Umoja dicht bij zichzelf Een kwispelende staart en tekeningen met een knipoog 19 Engelse ziekte Organisaties tegen NS-plan Sluis Bruinisse gestremd Zeeuws leeslogboek in de maak Carnavalsbus smaakt naar meer Filmweek rond Jane Austen in 't Beest in Goes woensdag 1 maart 2006 door Henk Postma De Royal Netherlands Airforce heet weer gewoon de Koninklijke Luchtmacht. De Engelse benaming, die met schreeuwende letters op de vliegtuigen was geschilderd, is weer vervangen door goed Nederlands. Daarmee, juicht De Stichting Taalver dediging, is de taalvervuiling uit de lucht. Maar op de grond blijft het dweilen met de kraan open. Het Neder lands wordt overspoeld met Engelse uitdrukkingen of verhaspelingen daar van. Goesenaar Jasper Westerop (74) vindt het tijd voor harde actie. Het Zeeuws provinciebestuur maakt het wel heel erg bont. In de ijver Zee land 'als merk in de markt te zetten', besloot het tot een creatieve bureau- briefing, bestaande uit gesprekken met belangrijke stakeholders, een ex pert-meeting en een diner pensent. Dat alles om te komen tot een concept jconvenant waarmee een go-no-go be slissing kan worden genomen. Het ad viesbureau Berenschot Communicatie mag dat varkentje wassen. Je kan erom lachen, zegt Goesenaar Jasper Westerop. Maar wat hem be- treft is de maat nu vol. Hij wil een dijk opwerpen tegen de taalvervuiling 'die ons als een vloedgolf overspoelt'. Terwijl ijzeren minister Rita Verdonk het volk gebiedt op straat alleen nog maar Nederlands te spreken, lijken be stuurders nog slechts te luisteren naai de taal van adviesbureaus: een naar steenkolenengels nijgend koeterwaals. .Zo liet de minister van Verkeer en Wa terstaat zich onlangs verleiden tot de campagne I love afstand houden. En zo lokten de ROC's in Zeeland afgelo pen maand leerlingen met de uitgifte van een Ticket two your future. Wie de Hogeschool Zeeland bezoekt, krijgt het verzoek een gooi te doen naar Zeelands Freedom Music Award. .'Misschien iets voor de Taskforce Ook Rijkswaterstaat spreekt geen Nederlands op straat, getuige de campagne I love afstand houden. Vooral Turkse organisaties kwamen in het geweer tegen deze vorm van 'taalvervuiling'. De borden werden opmerkelijk snel weer weggehaald. foto Ruben Oreel Jeugdwerkloosheid. Het moet niet gek ker worden, vindt Westerop. Het wordt tijd voor een tegenactie: eensge zind weigeren nog langer met 'taaiver krachters' in zee te gaan. „Bij bedrij ven kan dat heel hard aankomen. Ze zullen geen opdrachten willen mislo pen om 'zoiets onnozels' als. taal, en als een haas hun taal kuisen." Sofprijs De Goesenaar heeft zijn oproep tot ac tie neergelegd bij de Stichting Neder lands. Die strijdt al jaren tegen de 'En gelse gekte', zonder veel succes. De stichting werkt gestaag aan een lijst Nederlandse vertalingen van Engelse uitdrukkingen- die onze taal binnen- ,-sluipén. Ook reikt de club maande lijks een sofprijs uit aan lieden die het Nederlands nadelig beïnvloeden. Se cretaris-penningmeester Jaco Samson ziet een boycot van taalvervuilers wel zitten. „Heel interessant. We zouden daar graag aan mee willen werken. Maar het is wel erg ambitieus. Je zou het l&ndelijk moeten aanpakken." In ieder geval, kondigt hij aan, wordt het Zeeuwse provinciebestuur kandidaat gesteld voor de sofprijs van de maand. Het gebruik van de Engelse taal, vult voorzitter Arno Schrauwers aan, ver hult vaak dat het om louche handel gaat. Als je de mensen lucht wil verko pen, probeer je gewichtig te doen. Vroeger gebruikten ze daax-voor Frans of Latijn. De overheid moet zich met dat soort flauwekul geen geld uit de zak laten lullen. Het bureau Berenschot Communicatie - onder meer. actief in de werkvelden positionering en branding, issuecom municatie (public affairs) en change- marlceting - voelt zich niet dusdanig aangesproken dat het heet van de naald een reactie wil geven. „Schrijft u maar dat ik Nederlandse taal- en let terkunde heb gestudeerd", haast ma- naging director Carolien Gehrels zich naar een afspraak. De Stichting Taal verdediging, ijverend voor 'herstel en behoud van het Nederlands'noemt de oproep van de Goesenaar 'een kolfje naar onze hand' „Maar we zijn be nieuwd of er in Zeeland draagvlak voor bestaat", zegt secretaris A, Braamkolk. Eerder voerde zijn stichting al actie te gen het 'overdreven' gebruik van En gels op het voetveer Vlissingen-Bres- kens. Maar het verzet tegen Engelse opschriften op Nederlands militaire luchtvloot had meer succes. Het bleek gemakkelijker de Koninklij ke Luchtmacht op de knieën te krij gen, dan in Zeeland voet aan wal te zetten. „We werden daar van het kast je naar de muur gestuurd." GOES - Het sluiten van de NS-stations Arnemuiden, Ka- pelle-Biezelinge en Krabbendijke is voor tal van consu mentenorganisaties onacceptabel. De ANWB, Consumen tenbond, Fietsersbond, Ouderenorganisaties en reizigers vereniging Rover vinden dat de nieuwe dienstregeling van de NS een jaar uitgesteld moet worden. Dan krijgen de NS meer tijd voor het ontwerpen van een betere rege ling, aldus de organisaties die verenigd zijn in het LOCOV. GroenLinks-Kamerlid Duyvendak heeft staatssecretaris Schultz van Haegen (WD, Verkeer en Waterstaat) ge vraagd het LOCOV-advies zwaar te laten wegen en de NS op te roepen de dienstregeling uit te stellen. BRLUNISSE - De Grevelingensluis bij Bruinisse is van dinsdag 4 tot en met donderdag 6 april in principe ge stremd voor het scheepvaartverkeer. Op die dagen wordt een hydraulische cylinder van de vloeddeur aan de Greve- lingenkant vervangen. Afhankelijk van de werkzaamhe den op dat moment en het getij, bestaat de mogelijkheid tot een tussentijdse passage van schepen, aldus Rijkswa terstaat. MIDDELBURG - Op initiatief van de stuurgroep Basis Onderwijs Voortgezet Onderwijs (BOVO) van de Vereni ging voor Protestants Christelijk Onderwijs (VPCO) Veere/Noord-Beveland wordt gewerkt aan een Zeeuws leeslogboek. In dat boek moeten de leerervaringen van kinderen vastgelegd worden. Het is bedoeld voor alle Zeeuwse basisschoolleerlingen van groep 7. Zij kunnen er hun leeservaringen in vastleggen. Het is de bedoeling dat het logboek meegaat tot en met de brugklas van het voortgezet onderwijs. Met het boek wil len de initiatiefnemers drie doelen bereiken: bevorderen van een doorgaande lijn literatuur basisonderwijs-voort- gezet onderwijs; gelegenheid geven over een langere perio de leeservaringen bij te houderi; literatuur als onderdeel van onze cultuur een vaste plek geven in het leven van 10 tot 14 jarigen. De totale kosten worden geraamd op 31.500 euro. 's-HEERENHOEK - De speciale busdiensten tijdens car naval in 's-Heerenhoek zijn voor herhaling vatbaar, vindt carnavalsstichting De Koenkelpot, en misschien kunnen ze wel worden uitgebreid naar Walcheren. Voor het eerst dit jaar reden er carnavalsbussen vanuit Goes en vanuit 's-Gravenpolder door allerlei dorpen naar 's-Heerenhoek én terug. „Zaterdag waren er tegen de vijfhonderd passagiers", ver telt Koerrkelpot-bestuurslid A. Witkam. „Van zondag en maandag weet ik het nog niet, maar het is allemaal per fect verlopen, 't Was één groot feest in de bussen, heb ik gehoord." Taxibedrijven hebben niet geklaagd over con currentie, aldus Witkam. „De bussen reden op vaste tij den. Tussendoor moesten ook nog mensen worden afge voerd." Walcherse carnavalsklanten hebben gevraagd vol gend jaar ook een busdienst te regelen vanuit Walcheren. Witkam: „We gaan dat bekijken. Vanuit Middelburg zou bijvoorbeeld kunnen." kunst a Kunstenares Eva Rrause richt haar expositie in. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Op het mo ment dat de nietsvermoedende passant langs presentatieruimte Caesuur in Middelburg loopt, be gint binnen een nagemaakte staart van een hond te kwispe len. Het werk van de Duitse kun- stenares Eva Krause, een 'hon- denstaartwiebelmachine', is ont staan door zich af te vragen wel ke soort kunst de kijker tevre den zou stellen. Dat leidde ook tot een aai- en een likmachine. Krause (Düsseldorf, 1970) woont al zo'n zeven jaar in Rot terdam, waar ze de kunstacade mie volgde. „Ik wilde altijd graag naar het buitenland. Rot terdam vind ik een spannende stad, waar heel veel gebeurt. Ik heb nooit een Europese stad ge zien waar je zo veel culturen naast elkaar hebt." Aanvankelijk richtte ze zich'op schilderijen. „Maar daar had ik te weinig geduld voor. Ik ging er steeds overheen schilderen, ter wijl de verf nog moest drogen. Op een doek heb je ook de nei ging om wat serieuzer werk te maken en dat ligt me niet." Krause maakt kunst met een knipoog. In Caesuur toont zij vooral een groot aantal stripach tige tekeningen. Die maken deel uit van de serie Zeichnungen für den Hausgebrauch (Tekeningen voor dagelijks gebruik), waar mee zij sinds 2002 op een dag boekachtige manier de banali teit van het dagelijks leven schetst. Opvallend is de uiteenlopende stijlen die ze toepast. „Ik vind het spannend om steeds iets an ders te doen. Dat moest ik in Duitsland, waar ik als grafisch ontwerper actief was, ook doen, Qua techniek heb ik inderdaad meerdere stijlen, maar ik vind wel dat de tekeningen een sa menhang vertonen. Het is ten slotte mijn manier van denken die ze bij elkaar brengt." In haar werk is een veelheid aan onderwerpen terug te vinden. „Ik gebruik alles wat ik tegen kom. Dat kan bijvoorbeeld de politiek zijn, maar ook dingen die mezelf aangaan." Er komen vaak tegenstellingen terug, zo als tussen man en vrouw, Neder land en Duitsland. Dominant Niet altijd is de betekenis van haar werk duidelijk. „Het is mooi als de kijker de intentie volgt, maar ik heb gemerkt dat het vaak helemaal niet lukt." Sommige tekeningen krijgen een sterke lading door de tek sten die ze erop zet. „Zodra je er iets opschrijft, wordt dat heel dominant en maakt het bijna niet meer uit wat je afbeeldt. Het is leuk om mensen op die manier te verwarren." Een uitgesproken vorm van tekstgebruik is te zien op een af beelding van een moskee, waar op een spandoek hangt. De tekst is in spiegelschrift en het kost enige moeite die te lezen. Jetzt noch meer Preisknaller, staat er: nu nog meer superaanbiedin- Expositie: 'Love my dog', werk van Eva Krause, t/m 2 april in Cae suur, Lange Noordstraat 67, Mid delburg (vensterpresentatie). Krau se zelf is zaterdag 18 maart tussen 14.00 en 17.00 uur aanwezig. foto Lex de Meester Het nieuwe album van Blof, 'Umoja', verschijnt vrijdag. De cd is zonder twijfel een van de belangrijkste gebeurtenissen in de Nederlandse popmuziek van dit jaar. Met haar muzikale we reldreis heeft de Zeeuwse groep voor zichzelf grenzen verlegd. In muzikaal opzicht is Bief echter dicht bij zichzelf gebleven. door Rolf Bosboom Het vergt moed om als band die alles heeft bereikt waar van zij ooit heeft gedroomd en die haar succes zonder veel moeite zou kunnen prolongeren, opnieuw het avontuur te zoe ken. Twee jaar lang reisde het viertal over de wereld: dertien landen, zes continenten. Overal werd samengewerkt met lokale muzikanten. De investering in tijd, energie en geld - Umoja is een van de duurste albums die in Neder land zijn gemaakt - was enorm. Toch heeft Blof daar bewust voor gekozen en gebruikge maakt van de ruimte die ze zich zelf de afgelopen jaren heeft ge creëerd en die platenmaatschap pij EMI haar ook heeft geboden. Helemaal nieuw is het uiteraard niet wat de groep heeft gedaan. The Beatles reisden in de jaren zestig al naar India en bezorg den de sitar wereldwijd bekend heid, terwijl Paul Simon in de ja ren tachtig pop en Afrikaanse muziek tot een eenheid smeed de. Een recenter voorbeeld is One Giant Leap. Wat Umoja vooral tot een ijk- punt in de Nederlandse pophis torie maakt, is dat het gaat om een Nederlandstalige band, die op eigen initiatief samenwer king over de grens zoekt, met de muziek soms als enig bruikbaar communicatiemiddel. Al eerder was duidelijk dat de muziek van Blof zich uitstekend leent voor combinaties met andere talen en genres, getuige geslaagde projec- Blef nam voor haar nieuwe album Umoja een nummer op in Ierland met onder andere Terry Woods (derde van rechts). ten met Cristina Branco, Fernan do Lameirinhas, Het Zeeuws Or kest en het Metropole Orkest. Het nieuwe album is echter al lesbehalve een 'etnische' plaat geworden. De huidige hitsingle, Aanzoek Zonder Ringen, was daar al een veelbetekende voor bode van. Het is een zeer karakteristiek Blof-nummer. De inbreng van de Kodo-drummers, die bij de opnames in Japan de band nog compleet overstemden, is zeker aanvankelijk slechts met moeite hoorbaar. Er zijn meer nummers op Umoja waarop de buitenlandse invloed nauwelijks merkbaar is. Een Ma nier Om Thuis Te Komen, de bij drage uit Bhutan, begint welis waar met geluiden die een wat Aziatische sfeer scheppen, maar de inbreng van Jigme Drukpa gaat helaas grotendeels verlo ren. Dvd Zeker in dat opzicht is het waar devol dat Umoja een audiovisu eel album is, met niet alleen een cd maar ook een rijkgevulde dvd. Bij elk nummer is een videoclip gemaakt, soms ware kunststukjes, die veel weerge ven van de sfeer tijdens de rei zen en beelden bevatten van de muziekopnames. De filmpjes la ten zien wat niet altijd direct hoorbaar is. GOES - Met het oog op Internationale Dag van de Vrouw, 8 maart, vertoont 't Beest in Goes de komende dagen vier films die zijn gebaseerd op verhalen van Jane Austen. De reeks wordt morgenavond geopend met Emma (1996) van regisseur Douglas McGrath, met in de titelrol Gwyneth Pal- trow. Voor de opvallende aankleding van de film kreeg Ruth Myers destijds een Os car-nominatie. Zaterdag 4 maart is Mansfield Park (1991) van Patricia Rozema te zien, met rollen van onder anderen Embeth Davidtz, Jonny Lee Miller en Frances O'Connor. Drie dagen la ter, op dinsdag, volgt Sense and Sensibility (1995), de met prijzen overladen verfilming van Ang Lee, met acteerwerk van onder an deren Emma Thompson, Kate Winslet, Alan Rickman, Hugh Grant en Harriet Walter. De afsluitende film is op Internationale Vrouwendag (woensdag 8 maart) zelf: Bride and Prejudice (2005) van Gurinder Chadha, een musicalachtige film waarin de zoek tocht naar geschikte huwelijkspartners is verplaatst naar een Indiase omgeving. Alle films beginnen om 20.30 uur. Blof heeft er niet naar gestreefd wereldmuziek te maken. De nummers zijn grotendeels in Ne derland tot stand gekomen en vervolgens gemengd met de op names die tijdens de reizen zijn gemaakt. De slottrack van het album, Donker Hart, is zelfs oor spronkelijk gemaakt voor Ier land, maar werd uiteindelijk het nummer voor Rusland. Een strijkkwintet heeft daar zijn bij drage ingespeeld, op basis van een arrangement van de Belg Peter Bauwens. De Russische in breng wordt daarmee zeer be perkt, behalve het feit dat de strijkstokken werden vastgehou den door Russische handen. In andere nummers is er meer sprake van een synthese van mu ziekculturen. Dat geldt vooral voor Een En Alleen, waarin Ne derland en India elkaar muzi kaal op bijzondere wijze vinden, maar ook voor Geen Tango, waar de Argentijnse bando neons en strijkers aan het slot prachtig piet elkaar in dialoog gaan. Mooi zijn ook de vocale sa menwerkingen, zoals met de Cu baan Eliades Ochoa in Heming way, met de Keniaanse zanger Harry Kimani in Binnenstebui ten (Yele), met - opnieuw - Coun ting Crows in Wennen Aan Sep tember (prachtig gitaarspel van David Immerglück) en met - ook wederom - Cristina Branco in het Dansen Aan Zee- achtige Herinnering Aan Later. Onmiskenbaar Ondanks het avontuur dat zij heeft opgezocht, zal de groep met haar nieuwe album trouwe fans niet teleurstellen. Integen deel, de cd is onmiskenbaar Blof - zij het dan regelmatig exotisch gekruid - en kent geen zwakke plekken. In muzikaal en tekstueel opzicht overtreft de band zichzelf herhaaldelijk. Bassist Peter Slager heeft aange geven na dit album een onverval ste rock-'n-rollplaat te willen maken. Die zou uiteindelijk nog wel eens grensverleggender kun nen blijken te zijn dan dit pro ject. Maar wereldmuziek of niet, Umoja heeft wel alles in zich van een wereldplaat. Cd: 'Umoja' van Blof, 19,99 (cd), 24,99 (cd en dvd, adviesprijzen). De Unioja-tournee begint morgen avond in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Het concert is uitver kocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 45