Onvrede over beperkte dorpsgroei Voor of tegen nieuwe natuur PZC Golvend landschap Project Samsam moet antwoord op nieuwe zorgwet zijn Aanvaring Kanaal Gent-Terneuzen Inbrekers bedenken zich Meisje (13) vecht met volwassenen Aanpak dijken Veere wellicht later The Bridge speelt tijdens kerkdienst Scharendijke mag komende tien jaar 58 huizen bouwen Politieke agenda Politieke markt woensdag 1 maart 2006 s 15 ZOUTELANDE - Het lijken nu nog grote molshopen die langs de Westkapelseweg bij Zoutelande opdoe men. Over een paar maanden zijn ze begroeid en moe ten mensen er een balletje kunnen slaan. Op de strook grond voor vakantiepark Kustlicht II is Golfpro Beheer bv begonnen met de aanleg van een shortgolfbaan met negen holes. Eind september stem de het dagelijks gemeentebestuur van Veere in met aanleg van de golfbaan bij Zoutelande. Bezwaren van omwonenden werden afgewezen. De provincie gaf on langs toestemming om met de graafwerkzaamheden te beginnen. De golfbaan voor volwassenen maakt on derdeel uit van een golfpark van initiatiefnemer P. Mulder. Er komt ook een fungolfbaan met achttien holes voor het hele gezin. foto Lex de Meester TERNEUZEN - Een containerschip en een duwboot zijn maandagnacht met elkaar in aanvaring gekomen op het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Het containerschip raakte dusdanig beschadigd dat het niet meer verder kon varen. Bij de botsing raakte niemand gewond. De aanvaring gebeurde ter hoogte van zetmeel fabrikant Cerestar in Sas van Gent. Het containerschip Monica was onderweg van Avelgem naar Antwerpen en merkte na het passeren van de brug bij Sas van Gent de duwbak Aqua rius te laat op. Eén van de schepen zat vermoedelijk in de verkeerde vaarweg, waardoor een frontale botsing onver mijdelijk bleek. Door de hevige klap kwam de Aquarius vast te zitten in het voorschip van de Monica. Nadat de bolders van de duwbak waren losgebrand, konden de schepen in de loop - van de ochtend van elkaar gescheiden worden. De waterpolitie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de aanvaring. Volgens medewerkers vap de waterpoli tie in Hansweert was er geen alcohol in het spel en waren beide schepen goed verlicht. Een lek in het voorschip zorgde ervoor dat de Monica niet meer verder kon. De duwboot kon ondanks een gat van een meter boven de waterlijn zijn weg naar Gent vervol gen. ZIERIKZEE - Onbekenden hebben in de nacht van maan dag op dinsdag een raam uit de sponning gelicht bij een een bedrijf aan het Haringvlietplein in Zierikzee. Daar "hebben ze het echter bij gelaten, waarschijnlijk omdat ze op. dat moment ontdekten dat het pand voorzien was van een alarm. De dieven hebben eieren voor hun geld geko zen en zijn weer weggegaan. Er is niets weggenomen en de enige schade die ontstond was de schade aan het raam. VLISSINGEN - Een dertienjarig meisje uit Axel is gister middag aangehouden in de Nieuwstraat in Vlissingen. Het meisje werd aangehouden na een vechtpartij met een 58-jarige man uit Vlissingen en een 32-jarige vrouw uit diezelfde stad. Het meisje had beide 'volwassenen ge schopt en gebeten. De vrouw liep hierdoor een kneuzing aan haar bovenarm op. De man kneusde zijn mond. Het meisje zit nog vast. MIDDELBURG - De gemeente 'Veere krijgt wellicht het gevraagde uitstel bij de aanpak van de kustversterking op Walcheren. Gedeputeerde M. Kramer heeft begrip voor het verzoek en zal daarover volgende week overleggen met staatssecretaris M. Schultz van Haegen van Verkeer en Waterstaat. In april moeten de keuzes worden gemaakt voor de manie ren waarop de diverse zwakke plekken in de Walcherse kust worden verstevigd. Die keuzes hebben meteen gevol gen voor het gebied voor en achter de duinen en dijken. Met name voor Westkapelle, Zoutelande en Vlissingen kan dat ingrijpend zijn. De gemeente Veere wil meer tijd hebben om na de installatie van de nieuwe gemeenteraad nog goed te kunnen kijken naar de plannen voor het pro ject Zwakke Schakels en naar de kansen die daaruit voortvloeien voor verbetering van het achterland. NOORDWELLE - Muziekgroep The Bridge geeft zondag een op treden tijdens de kerkdienst in de Corneliuskerk in Noord- welle. De groep wordt gevormd door Nienke ten Brink (toetsen), Mark de Bruijne (drums) en Eve line Dekker (gitaar). Op het programma staan num mers als Regeer in mij, Shine your light en You are good. Voorganger in deze gezamenlij ke dienst met Renesse is predi kant Guido Sinke. Het orgel wordt bespeeld door Ton Kra nendonk. De dienst begint om 10.00 uur. doorMelita Lantinq SCHARENDIJKE - „Het is jam mer en het blijft jammer." Daar mee geeft voorzitter J. Prins van de dorpsraad Scharendijke het gevoel weer van de inwoners van het dorp over de woonmi- lieuvisie. Scharendijke mag de komende tien jaar 58 woningen bouwen. „En dat is veel te wei nig." Deels heerste gisteravond tij dens de dorpsraadvergadering ongeloof over de boodschap van wethouder W. Renden, en deels ook boosheid. Scharendijke was immers, zo wordt verschillende keren gezegd, een groeikern. Vol gens de inwoners past daar niet bij dat het dorp maar 58 huizen mag gaan bouwen. „Dat geloof ik gewoon niet", zegt een van de aanwezigen. Maar de boodschap van de wethouder is hard maar duide lijk. Voor Scharendijke zit er niet meer in. Dat heeft de raad besloten en als het aan de wet houder ligt, zal het daar bij blij ven want Renden wil dat de raad zich aan de afspraken houdt. „Zeker de komende vijf jaar." De 58 woningen waar nu over gesproken wordt, zijn bestaan de plannen, dus bijvoorbeeld het plan in de Dijkstraat waar van onlangs duidelijk werd dat het na zes jaar plannenmakerij doorgaat. Ook de zorgzone waar al jaren over gesproken wordt, zit binnen dit aantal. De zorgzo ne beslaat 25 woningen (was in de oorspronkelijke plannen 48). De discussie tussen de inwoners en de wethouder is af en toe re delijk heftig. Renden wordt ver weten dat hij klakkeloos achter de provinöie aanloopt, iets wat hem niet in dank wordt afgeno men. „U kan zich toch verzet ten?" Ook voorzitter Prins spaart de wethouder niet. „Wat we nu gaan bouwen, is in het verleden bepaald. Dat is een volgorde die niet goed is. Wat wij willen is dat u de komende jaren naar ons luistert en dat u rekening gaat houden met onze behoefte. Of blijft het misschien zo dat u het blijft bepalen?.Dat is de muur waar wij nu tegen aan lopen." Het gebrek aan mo gelijkheden voor nieuwbouw in Scharendijke is extra zorgelijk, aldus de voorzitter, omdat Scha rendijke moet vernieuwen. „Als we zo doorgaan en niet vernieu wen, zullen we vergrijzen en dat is niét goed voor de voorzienin gen." Prins pleit daarom ook voor een structuurvisie voor het dorp. „Ik ben vorige week in Bruinisse geweest en heb gezien dat daarvoor een structuur visie is gemaakt. Dat willen wij ook." Tijdens de avond werd duidelijk dat de plannen voor het Bethle- hemplein ook in een stroomver snelling zitten. De gemeente en Zeeuwland hopen eind deze maand duidelijkheid te hebben over de grondprijs en daarna kunnen de plannen snel worden gepresenteerd aan de inwoners, vertelt directeur De Ceuster van Zeeuwland. Dijkwater bij Sirjansland. Verboden toegang, meldt het bordje, maar er gaan stemmen op om meer natuur op het eiland open te stellen voor recreatief medegebruik - juist omdat Schouwen-Duiveland zo veel natuur heeft. foto Dirk-Jan Gjeltema WOENSDAG 1 MAART BRUINISSE - De ChristenUnie-caravan staat 's ochtends op de weekmarkt in Bruinisse BROUWERSHAVEN - De christenU- nie-caravan staat 's middags in Brou wershaven DONDERDAG 2 MAART ZIERIKZEE - De ChristenUnie-caravan staat de hele dag op de weekmarkt Zie rikzee VRIJDAG 3 MAART ZIERIKZEE - Burgerzaal gemeentehuis, 19.30 uur: Lijsttrekkersdebat i.v.m. ge meenteraadsverkiezingen; KERKWERVE - De ChristenUnie-cara van doet verschillende plaatsen tussen Kerkwerve en Burgh-Haamstede aan. ZATERDAG 4 MAART ZIERIKZEE, lezing door gedeputeerde Toine Poppelaars over Economische vi taliteit op Schouwen-Duiveland. De bij eenkomst is in het MFC in Zierikzee tus sen 10.00 en 12.00 uur. ZIERIKZEE - Onder de Beuze, 10.00-1500, Politieke markt ZIERIKZEE - Nieuwe Kerk, 20.00 uur, Af sluiting verkiezingscampagne Groen- Links met gratis concert met Not James Dean en Muse ConNaction. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAIMD Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzo.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ZIERIKZEE - Natuur is hot op Schouwen-Duiveland. Op ver jaardagsvisites, in het café en tijdens gesprekken over de toe komst van het eiland komt het onderwerp vroeg of laat aan de orde. En dan ligt het over het algemeen behoorlijk zwart-wit: je bent voor of je bent tegen. Natuur is alom aanwezig op het eiland. Aan de ene kant het Na tionaal Park Oosterschelde, aan de andere kant de Noordzee met beschermende maatregelen in het kader van Natura 2000 en zeereservaat. Voeg daarbij de verschillende natuurgebie den op het eiland zelf, zoals Na tuurmonument Kop van Schou wen, het krekengebied bij Ou- werkerk, Dijkwater bij Sirjans land en Tureluur. „We hebben op Schouwen-Duiveland goud in handen voor recreatie en wo nen", zegt G.J. Buth, natuurken ner bij uitstek. „Alleen lijkt het er op dat we er hier alleen maar kunnen kankeren. Zelfs het CDA en de SGP kankeren mee, terwijl die partijen het rent meesterschap hoog in het vaan del hebben staan." Volgens Buth moet de gemeente juist trots zijn op de natuur en dat ook uitdragen. „Dit vormt een belangrijke economische basis voor Schouwen-Duiveland. De toerist komt niet voor die mooie frietkraam maar wel voor de rust, de ruimte en de natuur. Dat blijkt uit verschillende on derzoeken." Overigens onder schrijft de lokale politiek dat het toerisme de belangrijkste economische factor is. Alleen als het op de natuur aankomt, zijn ze vaak negatiever: 'leuk, maar wat heb je eraan?'. Buth denkt dat de lokale poli tiek de kwestie veel te eilande- lijk bekijkt. „Het blijft een dorp- ZIERIKZEE - De politieke par tijen op Schouwen-Duiveland houden zaterdag 4 maart een po litieke markt onder De Beuze in Zierikzee. Belangstellenden kunnen ken nismaken met de (kandidaat-) raadsleden. Ook is er informatie verkrijgbaar over de verkie zingsprogramma's. De markt duurt van 10.00 tot 15.00 uur. se benadering, maar je moet het in een breder kader zien. Neder land is een provincie van Euro pa." De natuurontwikkeling in Ture luur, cle jongste natuurgebieden op het eiland, is het rechtstreek se gevolg van landelijk beleid om gronden te onttrekken aan de landbouw. Een puur econo misch verhaal volgens Buth. „De achtergrond is dat er veel te veel landbouwgrond is." Tu reluur valt onder de ecologische hoofdstructuur, een lang lint van natuurgebieden door heel Nederland. „Die natuurgebie den worden neergezet op margi nale landbouwgronden. Kijk bij voorbeeld naar de laatste aanko pen voor natuur rond Zierikzee. Die zijn uitgebreid op uitdruk kelijk verzoek van de boeren:" Alle betrokken partijen zijn het er inmiddels wel over eens dat de overlast van ganzen op om ringende akkers teruggedron gen moet worden. „Natuurbe heerders gaan daar realistisch mee om. Dat betekent verjagen en afschot", zegt Buth. De tien duizenden trekkende ganzen zoeken juist in dit jaargetijde de boerenaklters op omdat daar het gewas opkomt, en ganzen houden nu eenmaal van fris en jong groenvoer. Later in het voorjaar zitten ze juist in de na tuurgebieden omdat dan daar het gras begint te groeien. Het gebrek aan steun voor met name de nieuwe natuur van Tu reluur bleek eerder deze week. C. Bos uit Looperskapelle is een actie is begonnen om verdere uitbreiding van de natuuront wikkeling te stoppen. „Ze on derhouden niets meer. Kijk in de polder, het zijn allemaal rat ten en muizen. We zitten onze eigen ondergang te bewerkstelli gen", zegt Bos. „Het is nu al be kend dat we over tien jaar alles mo'eten opruimen." Medegebruik Om meer draagvlak te krijgen voor de natuurontwikkeling is het belangrijk dat mensen de na tuur kunnen beleven, stelt gede puteerde T. Kramer. „Wij zijn groot voorstander van recrea tief medegebruik, en als je meer natuur hebt, zoals hier op Schouwen-Duiveland, kan je er ook wat vrijer mee omgaan. Ik had alleen liever gezien dat daar vanaf het begin van de aan leg meer rekening mee gehou den was." Kramer ziet vooral veel kansen rond Zierikzee. Daar zouden de inwoners en toe risten moeten profiteren van de natuur en heeft daarover inmid dels afspraken gemaakt met Na tuurmonumenten, die de gron den daar in eigendom heeft. Ook zijn onlangs plannen gepre senteerd voor wandelpaden langs de randen van de natuur gebieden en een uitkijkpunt op de voormalige vuilstort bij Serooskerke. Paden dwars door de natuurgebieden zijn volgens Buth niet mogelijk omdat de vo gels te gevoelig zijn voor versto ring. „Het is een toendra-ach- tige natuur geworden, daar kan je geen paden kriskras door heen laten lopen. Dan zijn die enorme aantallen vogels die het gebied nu zo bijzonder maken weg", legt hij uit. „Kijk, voor ons zijn die grote aantallen vo gels niets bijzonders meer. Maar buitenstaanders kijken daar heel anders tegenaan. Die zien een situatie die wij op de televisie zien als we naar een re portage kijken over de Serenge- ti en we zien die enorme kuddes gnoes trekken." door Esme Soesman ZIERIKZEE - De discussiezin van een bont stel politieke die ren ten spijt, blijven de gevol gen van de invoering in 2007 van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) voorals nog onzeker. Het door de PvdA Schouwen-Duiveland gemaakte plan Samsam, waarmee gepro beerd wordt pijnpunten op te lossen, is gisteravond tijdens een thema-avond onder de loep gelegd. „Een heel mooi plan om samen aan de samenleving te werken. Maar er wordt wel een heel groot beroep op vrijwilligers ge daan", constateert aanstormend WD-politica L. Haack. De coör dinator van de vrijwillige thuis zorg op Schouwen-Duiveland verzucht blij te zijn met de grote groep 'grijze' vrijwilligers waar over ze kan beschikken. Die zijn' trouw en goedkoper. Jonge vrij willigers willen een goede onkos tenvergoeding en een opleiding. „Als ik zie wat dat kleine stukje waar ik bij betrokken ben al kost, dan is dit plan onbetaal baar", reageert zij. Feit is dat er, met de invoering van de WMO, grote veranderin gen op stapel staan en dat je daar niet flierefluitend op kunt gaan wachten. De PvdA oppert daarom de ontwikkeling van zo genaamde webcentra (Samsam) in kleine kernen, waar vraag en aanbod in tal van zaken wordt samengebracht. Denk aan klus sen in en om het huis, opvang van kinderen, uitlaten van hon den, een bezorgdienst en derge lijke. Actief burgerschap Dat gaat niet alleen over vrijwil ligers, benadrukken PvdA'ers P. d'Anjou en B. van de Sande. De partij rept onder meer van actief burgerschap, dat klaarge speeld kan worden door mensen die tijd over hebben in contact te brengen met mensen die dat niet hebben. Het servicecen trum met de bijbehorende 'leef- baérheidscoöperatie' in Kerk werve geeft min of meer de le vensvatbaarheid van het plan aan, aldus d'Anjou. Wat niet wil zeggen dat het plan tot in de puntjes is uitgewerkt. Het is een 'praatpapier', schetst ook Van de Sande, met behulp waarmee in de nabije toekomst problemen te lijf kunnen wor den gegaan. Want dat die er levensgroot aan komen, is duidelijk - zo wordt er tijdens, de thema-avond nog eens ingeprent. Met de WMO komt de verantwoordelijkheid voor huishoudelijke verzorging bij gemeenten te liggen. Schou wen-Duiveland is één van de zo genaamde 'nadeelgemeenten' en kan er op rekenen in vijf jaar tijd met vijf ton op het budget gekort te worden, schetst ambte naar sociale zaken F. Babijn van de gemeente. Van een bud get van 2,7 miljoen in 2007 slinkt het kasboekje in een paar jaar tijd tot 2,2 miljoen. Waar dat geld vandaan moet ko men, is vooralsnog een raadsel. Goedkoop inkopen, of de ge meenteraad moet ervoor kiezen die vijf ton uit andere middelen te halen, legt Babijn enkele van de in de toekomst te maken keu zen aan het gehoor voor. En er zal steeds meer aanspraak op mensen zelf gemaakt worden. Veranderingen in het zorgstelsel laten ook de zorgaanbieders niet koud, brengt beleidsmede werker G. van der Sluis van Al- lévo onder de aandacht. Mocht er voor een methode van aanbe steding worden gekozen, dan be staat het risico dat A'llévo ter rein in haar werkgebied zal ver liezen. Dat gaat niet over futiliteiten, maakt Van der Sluis met cijfer tjes duidelijk. Op Schou wen-Duiveland hebben in 2004 1006 mensen aanspraak ge maakt op huishoudelijke verzor ging, 174 mensen.op alfahulp en nog eens 87 op huishoudelijke hulp via het persoonsgebonden budget. Die 1267 mensen waren in dat jaar goed voor 113.300 uren en daarmee voor 2,17 mil joen euro. (Advertentie) Politiek niet trots genoeg op gouden troef door Melita Lanting Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39