Jacht op DNA-weigeraars Pluimveesector in problemen PZC Duitse kat geveld door vogelgriep Het zit er weer op Scholiere Taïda moet van Verdonk land uit 19 teuwse steden oeten krachten eer bundelen AMGLAZÊN DÊilEN én op de tien ak-veteranen ;eft stoornis PZC Duizenden veroordeelden negeren oproep justitie 23 Slecht rapport voor lokaal bestuur Klachten over lawaai op A58 Alle ogen gericht op Van Bommel Ondernemer middag IVS midd dag met vanochtend nog win- e buien. Vanmiddag af en toe zon. e wind en maxima rond 4 graden. jaargang no. 51 ensdag 1 maart 2006 nummer 1,25 Bl0f blijft dicht bij zichzelf iDELBURG - De vier gro- steden in de provincie ten zich steviger neerzetten, Middelburg, Terneuzen Vlissingen kunnen samen en dat ze beter op de (in- ïationale kaart komen te vindt gedeputeerde H. van (CDA, ruimtelijke or- en cultuur). Hij wijst er- de 'Zeeuwse G4', die in 1 verstedelijkte gebied zo'n 000 inwoners tellen, buiten- oon interessant zijn om in te isteren. Blijk stelt de gedeputeerde 1 dat het ontbreekt aan een :htige gezamenlijke presen- l 'waardoor kansen blijven én'. Irnaast dringt de proble- tek van de grote steden in de. idstad ook de Zeeuwse tén binnen, wat volgens Van teren eveneens pleit voor jr aandacht. Hij vindt het dzakelijk dat de vier grotere len meer doen aan een genbeleid'. De provincie wil taan meewerken, ima 17 Zeeland is toe aan stedenbeleid (Advertentie) 'Vakkundige montage Glashandel I MELIESTE pwroom geopend ma t/m vr 7.30-17.30 uur j ingstoneweg 20, GOESJel. (0113) 227854 j www.meliesteglas.nl (CAGO - Bijna één op de i Amerikaanse militairen die 'rak heeft gediend, heeft te pen met een posttraumati- i stressstoornis. blijkt uit een onderzoek irvan de resultaten gisteren gepubliceerd in het weten- Jppelijke tijdschrift Journal jie American Medical Associ- i de bijna 223.000 onderzoch- Irak-veteranen leden er I00 aan een posttraumati- i stressstoornis. Van die iOO was 80 procent getuige ;eest van de dood of het ge ld raken van mensen. Schrijver van het onderzoek, jnel Charles Hodge, stelt te- i'dat één op de vijf Irak-vete- rn klachten over ,de geeste- p gezondheid heeft. Onge- f één op de drie veteranen it zich daarvoor laten behan- in. ANP/RTR/DPA ina 5 geweld eist 400 levens (Advertentie) VD-Spaarweken - m Dit is een spaarzegel voor aarzegel de DVD-spaarweken van II de PZC. Iedere dag v.er- g schijnt er een van de drie J verschillende zegels in de »t. Met drie verschillende zegels heeft u volle spaarkaart en kunt u een DVD lellen. Spaarkaarten staan op woens- en zaterdag in de krantt/m 8 april. het alfabet van Zeeland door Jan Salden DEN HAAG - Een kwart van de veroordeelden voor gewelds- en zedenmisdrij ven weigert DNA af te staan, terwijl zij daartoe verplicht zijn volgens de nieuwe Wet DNA-onder- zoek. Justitie heeft tegen een groot deel van de 'DNA-weigeraars' een op sporingsbevel uitgevaar digd. Dat blijkt uit onderzoek van de persdienst GPD. Uit gegevens van de negentien arrondisse mentsparketten blijkt dat 13.800 veroordeelden het afgelo pen jaar een oproep hebben ge kregen om DNA af te staan. In het arrondissement Middelburg gaat het om 442 oproepen. In to taal hebben zo'n 3500 mensen daar geen gehoor aan gegeven. Die DNA-weigeraars komen of- fideel gesignaleerd te staan. Zij lopen de kans bij een politiecon trole tegen, de lamp te lopen, waarna zij ter plekke wangslijm moeten afgeven. De Wet DNA- onderzoek, vanaf 1 februari vo rig jaar van kracht, verplicht ie dereen die een straf uitzit of heeft uitgezeten voor een mis drijf waar vier jaar cel of'meer op staat, genetisch materiaal af te staan. Binnen de wet vallen niet alleen mensen die na die da tum zijn veroordeeld, maar ook mensen die al voor 1 februari vo rig jaar zijn veroordeeld en op dat moment hun straf nog moes ten uitzitten. Het gaat voorna melijk om veroordeelden voor gewelds- en zedendelicten. Ieder afgegeven DNA-profiel wordt opgeslagen in de data bank van het Nederlands Foren sisch Instituut (NFI) en vergele ken met nog anonieme DNA- sporen in diezelfde databank. Politie en justitie hopen daar mee onopgeloste zaken alsnog op te helderen. Profielen Daarnaast kunnen straks da ders van zware delicten als moord en verkrachting sneller worden opgespoord. Politie en justitie hopen verder dat men sen wier DNA-profiel bij het NFI bekend is, minder snel in de fout gaan. De DNA-profielen mogen twintig jaar worden be- waard.Bij DNA-weigeraars gaat het volgens het OM in Utrecht om 'mensen die echt niet willen, die iets te verbergen hebben, of die slordig of ongeïn teresseerd zijn en de oproep heb ben weggegooid'. Het OM in Utrecht haalt DNA-weigeraars binnenkort thuis op om hen on der dwang hun DNA af te ne men. Ook in andere arrondisse menten zijn 'veegacties'. GPD KLOOSTERZANDE - Traditiegetrouw trok de langste carnavalsoptocht van Zee land gisteren door Kloosterzande. De optocht, op de laatste dag van het carnaval, werd gevormd door 31 grote praalwagens en een veertigtal loopgroepen. Een paar wagenbouwgroepen hadden besloten af te zien van deelname, in verband met het slechte weer. Door het mindere weer leek het alsof er minder bezoekers op de stoet afkwamen dan normaal, maar toen de stoet een half uurtje bezig was, was het be zoekersaantal op normaal niveau. Na afloop volgde de prijsuitreiking door Prins Tinus in zaal de Linde en in Zaal De Reizende Man. foto Wim Kooyman door Hans Heijt BERLIJN - Onderzoekers van het Instituut voor Diergezond heid hebben op het Duitse ei land Rügen bij een dode kat het vogelgriepvirus vastgesteld. Het is voor zover bekend de eerste keer dat in Europa het virus van vogels is overgedragen op een zoogdier. Onderzoeker T. Mettenleiter zei gisteren dat uit testen moet blij ken of de kat is geïnfecteerd met de H5Nl-variant, clie voor men sen gevaarlijk is. Door de erva ringen in Azië, waar het vogel griepvirus tot dusver het hardst heeft toegeslagen, is bekend dat katten door het eten van geïnfec teerde vogels kunnen worden be smet. Er zijn echter nog geen aanwijzingen dat katten het vi rus op mensen kunnen overbren gen. In reactie op de ontdekking van- het virus bij de kat liet minister Veerman van Landbouw "weten dat hij het niet nodig vindt maat regelen te nemen die een uit braak van het virus onder Ne derlandse katten moeten voorko men. Omdat er nog 'geen H5N1 in Nederland is', is er nu vol gens, het ministerie geen reden de katten 'op te hokken'. Uit een enquête blijkt dat Neder landers bezorgder zijn over een uitbraak van de vogelgriep dan over de economie of veiligheid en criminaliteit. ANP (Advertentie) Vandaag is bij u de Ondernemer bezorgd Heeft u de Ondernemer niet ontvangen? Bel gratis met lezersservice: 0800 - 0235444 door Ernst Jan Rozendaal GOES - De in Europa gesignaleerde vogel griep brengt Zeeuwse pluimveehouders in de problemen. Hoewel de consumptie van kippenvlees in Nederland nauwelijks is te ruggelopen, speelt de prijsdaling van vlees- kuikens hen parten. Tweederde van de Nederlandse vleeskui kens is bestemd voor de export. Zeeuwse pluim veebedrijven leveren vooral aan Duits land en Engeland, stelt P. Blok- Koets, ver tegenwoordiger van de pluimveesector in het Zeeuwse ZLTO-bestuur. In die landen is de consumptie van vleeskuikens met onge veer tien procent gedaald. Volgens Blok blijkt uit recente cijfers van het productschap vee, vlees en eieren dat de consumptie van kippenvlees in Nederland niet is teruggelopen. Het landbouw-econo- misch instituut (LEI) en de Nederlandse pluimveeverwerkende industrie (Nepluvi) melden een teruggang van ongeveer vijf pro cent. „In de zomer waren er nog tekorten", zegt Blok. „Nu is er wat overproductie. Dat heeft geleid tot een prijsval. Als dat te lang aanhoudt, gaat elke pluimveehouder dat merken." Dat bevestigt G. van der Gun uit Yerseke. Derek de Lint terug op de basis Gemeentebestuurders luisteren steeds minder naar de be volking. Zij hebben het vooral druk met conflicten bin nen de muren van het gemeentehuis. Tot die conclusie ko men onderzoekers van de Radboucluniversiteit in Nijme gen. „Het lokale bestuur raakt steeds meer in zichzelf gekeerd", zegt Michiel de Vries, hoogle raar bestuurskunde in Nijmegen. Bevelanders die langs de A58 wonen, klagen steeds meer over geluidsoverlast. Het verkeer op de snelweg is toege nomen, zeker sinds de opening van de Westerscheldetun- nel. „De maat is overvol", vindt een omwonende, die pleit voor een geluidsscherm. Rijkswaterstaat neemt de klachten serieus en laat een onderzoek uit- -y voeren. I Mark van Bommel zal van avond met argusogen be keken worden tijdens de oefeninterland van Neder land tegen Ecuador. Hij blijft er nuchter onder: „Na drie foute ballen mag ik van het publiek waar schijnlijk niet mee naar het WK. Na een paar goede ac ties is het beter dat ik wellicht wel mee ga." Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5 en 7; Economie: 9; Radio en Televisie: 11; Zee land: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 20 en 21; Kunst: 23, 24, 25 en 27; Uit: 29, 30 en 31 door Tom van Meerten DEN HAAG - Scholiere Taïda Pasic (18) uit Kosovo moet Ne derland verlaten. Minister Ver donk heeft dat besloten, omdat het meisje volgens haar oneigen lijk gebruik heeft gemaakt van de procedures rond de aanvraag van een verblijfsvergunning. Taïda heeft 28 dagen de tijd om Nederland te verlaten, anders komt 'gedwongen terugkeer', aan de orde. Het betekent dat het meisje hier niet haar vwo-op- leiding kan afronden. Zij zou over enkele maanden eindexa men doen. Haar school in Win terswijk bekijkt of ze Taïda van uit het buitenland examen kan laten doen. De gastvader van Taïda onderzoekt welke moge lijkheden er zijn om in beroep te gaan tegen het besluit van Ver donk. De Immigratie- en Natura lisatiedienst had de aanvraag voor een voorlopige verblijfsver gunning van de scholiere al twee keer afgewezen. De dienst voerde weer een gesprek met het meisje, nadat een rechtbank had bepaald dat de 'aanvraag ■v nogmaals tegen het licht' moest worden houden. In een toelichting wees Verdonk er gisteren op dat enkele feiten in de zaak niet Moppen. Zo had Taïda eerst verMaard dat zij haar paspoort had verscheurd, maar later kwam zij met dat do cument op de proppen. Ook had Taïda geld aan een tussenper soon betaald die een Frans toe ristenvisum voor haar had gere geld, waarmee zij weer naar Ne derland was gekomen. Volgens Verdonk is dat visum op valse documenten afgegeven. Verder wees de minister erop dat Taïda en haar familie bij vertrek in 2005 een premie van 7000 euro meekregen om in Kosovo een nieuw leven op te bouwen. Taïda kwam vorig jaar zomer al leen terug. ANP pagina 21 deur Kalou op een kier Duitse militairen in beschermende kleding ruimen een dode zwaan in Seehof. foto Stefan Sauer/EPA Met 100.000 vleeskuikens is hij de grootste pluimveehouder in Zeeland. In de hele pro vincie worden ruim 1,6 miljoen kippen ge houden. „Dit moet niet meer zo lang door gaan", stelt Van der Gun. „De prijs van vleeskuikens is met 25 tot 30 procent ge daald. We verdienen nauwelijks nog wat." Een andere Zeeuwse pluimveehouder, die niet met zijn naam in de krant wil, stelt dat hij sinds november feitelijk met verlies werkt. „Vanaf het eerste bericht over de vo gelgriep is de prijs gekelderd. Ik lever nu te gen kostprijs en dan reken ik mijn arbeid niet mee. Het is niet ineens met ons ge beurd, maar dit moet niet te lang duren." i (postlbankrskeningnummer: O Noteert ii mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor outomatischo Incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,551". CU per kwartaal' met automatische incasso 59.75)". O per jaar met automatische incasso l€ 229,20)'. mei gratis PZC-paraplu s'vmss'issssso1 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1