VS sceptisch over Teheran iZC talië ageert tegen fusie ranse energiebedrijven Denktank: geef soennieten Irak meer invloed Hof behandelt genocideklacht Bosnië tegen Servië lEU betaalt gasrekening Palestij nen Rusland verrijkt uranium voor kerncentrales in Iran eger Spanje telt neeste vrouwen eger Mexico vermoordde londerden in vuile oorlog Te vroeg geborene vaak somber Taiwan schoffeert China Huwelijk verkort leven vrouw Adembenemende Schotse whisky Burgemeester Londen slaat terug Auteur Da Vinci Code voor de rechter Hulpfondsen Katrina raken door geld heen Dennis Weaver (81) overleden dinsdag 28 februari 2006 door Hetty van Rooij iel BRUSSEL - De Europese Unie trekt 40 miljoen euro extra uit om de gas- en elektriciteitsrekening van de voorlopige Palestijnse regering te betalen. 64 mil- joen gaat naar het VN-hulp- fonds voor Palestijnen die 11111 in kampen leven. Een pak- lisi.ket van in totaal 120 mil joen euro uit Brussel moet helpen voorkomen dat de openbare financiën van de Palestijnen op korte ter mijn volledig instorten, etit De voorlopige Palestijnse :es regering staat voor een bankroet nu Israël heeft be sloten om een maandelijks bedrag van 55 miljoen euro aan verschuldigde belas tinggelden niet meer op de 'rekening van de Pales- jtijnen te storten. Boven dien willen de Verenigde Staten 50 miljoen aan hulp gelden terug, omdat zij niet willen dat het geld in han den komt van Harnas, de partij die de verkiezingen heeft gewonnen. iz#De EU vreest dat een finan- ri ciële instorting leidt tot nog meer geweld en chaos j. in de Palestijnse gebieden, en probeert rust te brengen door de allerhoogste geld nood van de voorlopige re gering te lenigen. „Wij wil len wel helpen, maar wij ne men op dit moment geen contact op met Harnas", al dus minister Bot van Bui tenlandse Zaken gisteren 'na overleg met zijn colle- 'ga's. V( De 40 miljoen voor de gas rekening komt niet in han- •rt den van de Palestijnen. De ,EU wil de rekeningen recht streeks aan de energieleve ranciers betalen. Brussel legt ook 17,5 miljoen op ta- fel als bijdrage om de amb- itenarensalarissen voor fe bruari te betalen. Dat is de helft van een bedrag dat de Palestijnen vorig jaar was toegezegd. GPD ag door Henderiekus Wiltjer WASHINGTON - Dc Verenigde Staten staan 'sceptisch' tegen over het compromis dat Iran en Rusland hebben bereikt over de verrijking van uranium. Vol gens het principeakkoord gaat Moskou voor de Iraanse centra les uranium verrijken. „Wij moeten maar zien. Gezien hun geschiedenis kun je begrij pen waarom wij sceptisch blij ven", zei woordvoerder S. Mc- Clellan van het Witte Huis giste ren. De Russen en Iraniërs praten vandaag verder over het plan, al dus een Russische functionaris. Met het voorstel hopen zij de angst weg te nemen dat.de rege ring in Teheran in het geheim aan een kernwapen werkt. Vol gens het compromis dat nu moet worden uitgewerkt, richten bei de landen een joint venture op Russische bodem op, die het ura nium zal verrijken voor Iraanse kerncentrales. Russische functio narissen waarschuwen echter dat nog veel werk moet worden verricht om tot een definitief ak koord te komen. Waakhond Het Internationaal Atoomener gie Agentschap (IAEA), de nucle aire waakhond van de Verenig de Naties, komt volgende week maandag bijeen. De bestuurs raad stemt dan over een doorver wijzing van het Iraanse nucleai re dossier naar de Veiligheids raad, die de islamitische repu bliek sancties kan opleggen. De kans dat dat snel gebeurt, is ge ring. Vooral Rusland en China, twee permanente leden van de VN-Veiligheidsraad met veto recht, verzetten zich tegen het Amerikaanse plan om tot een boycot van Iran te komen. De IAEA kan nog steeds niet volle dig verifiëren of het Iraanse nu cleaire programma alleen voor vreedzame doeleinden bedoeld is. Dat komt omdat Iran nog steeds niet volledig meewerkt met het onderzoek van het agentschap, aldus een nog ver trouwelijk rapport van het IAEA, waar persbureau Reuters gisteravond de hand op heeft we ten te leggen. ANP/AFP/RTR ADRID - Spanje telt in Euro- het grootste percentage vrou- en in zijn strijdkrachten. Dat eft minister Bono van Defen- gisteren gezegd. de landmacht, luchtmacht marine werken 16.311 vrou- 1 en ofwel 13,5 procent van het taal. De eerste vrouwen wer- n in 1988 toegelaten en hun (jjintal is sindien gestaag ge- oeid. „Als de helft van de gene- ja als vrouw was, was het nog be- r", aldus Bono. De hoogste ng die een Vrouw momenteel het Spaanse leger bekleedt, is van majoor. ANP/DPA Eén van de vijftig vrouwen uit Srebrenica die voor het Vredespaleis de gruwelen rond de val van de enclave herdenken. door Clemens Ingwersen DEN HAAG - Voor het Internationaal Gerechtshof is gisteren de mondelinge be handeling begonnen van de klacht van Bosnië-Herzegovina tegen de opvolger van Joegoslavië, Servië en Montenegro. De zaak dateert van 1993 toen de afschei- dingsoorlogen in ex-Joegoslavië woed den. Bosnië heeft de regering in Belgrado aan geklaagd wegens volkerenmoord in die oorlogen. Het hof dat in het Vredespaleis zetelt, heeft nog nooit eerder zo'n klacht van staten behandeld. Voor het Vredespaleis betoogden Bos- niërs tegen de kennelijke onwil van Ser vië en Montenegro om de veronderstelde gruwelen te erkennen. De lange reeks zittingen voor de monde linge behandeling is gisteren met uiteen zettingen van Bosnië begonnen. De be handeling duurt tot 9 mei. Een uitspraak wordt niet voor het einde van het jaar verwacht. Voor de Bosnische delegatie zei gedele geerde S. Sof tic dat de zaak niet tegen Serviërs als burgers is gericht, maar dat het voor zijn land van wezenlijk belang is dat de verantwoordelijke staat niet lan ger ontkent maar zijn verantwoordelijk heid neemt. Belgrado was volgens hem verantwoordelijk voor 'een door mensen gemaakte tsunami'. Dat was in deze le zing het effect van de etnische zuiverin gen die neerkwamen op regelrechte vol kerenmoord. Daarmee schond Joegosla vië de conventie tegen genocide. Volgens Servië en Montenegro was er in Belgrado geen sprake van doelgerichte politiek om niet-Serviërs te verdrijven of foto llvy Njiokiktjien/ANP te vermoorden. Het is niet moeilijk aan te tonen dat niet-Serviërs werden ver jaagd in grote delen van vooral oostelijk Bosnië, maar de directe verantwoorde lijkheid van de regering van het buur land Joegoslavië is volgens waarnemers erg moeilijk aantoonbaar. De aanklagers van de voormalige sterke man van Joegoslavië, Milosevic, hebben het daar voor het Joegoslavië-Tribunaal ook uiterst moeilijk mee. Dat tribunaal heeft eerder bepaald dat de massamoor den rond Srebrenica een vorm van volke renmoord is geweest. ANP lorCorde Horde )ME - Italië wil dat de Europe- Commissie in actie komt te il de voorgenomen fusie tus- Q de Franse energiebedrijven icz en Gaz de France. Italiaanse minister van In- ustrie, Scajola, vindt dat de immissie sancties moet inStel- omdat Frankrijk zich niet n de regels houdt die een vrije arkt waarborgen. Hoe die ncties er uit moeten zien, liet j in het midden, e Europese Commissie ont- oudt zich echter voorlopig van Mmentaar. Een woordvoerder an de commissie wilde niet ooruitlopen op het feit dat het onengaan in sommige landen, zoals België, leidt tot een speler met meer dan de helft van de markt in handen. De Italiaanse bewindsman deed zijn uitlatingen gisteren naar aanleiding van de aankondiging zaterdag dat het nutsbedrijf Su ez en de gasonderneming Gaz de France worden samenge voegd. Beide bedrijven zouden al enkele weken met elkaar in gesprek zijn. Aangenomen wordt echter dat Frankrijk met de fusie een over name van Suez door het Italiaan se Enel wil voorkomen. Enel liet vorige week weten belangstel ling te hebben voor Suez. De fusie tussen Suez en Gaz de France werd zaterdag wereld kundig gemaakt door de Franse premier, De Villepin. Die wil de tor Hans Heiit EXICO-STAD - Mexicaanse iiligheidsdiensten hebben in 'vuile oorlog' in de tweede ilft van de vorige eeuw honder- 'n mensen vermoord of laten rdwijnen. Duizenden vermeen tegenstanders van de toen re- erende Institutionele Revolutio- öire Partij (PRI) zijn gemarteld illegaal vastgehouden. at blijkt uit onderzoek naar bendingen van mensenrechten onder de presidenten Diaz Or- daz (1964-1970), Echeverria (1970-1976) en López Portillo (1976-1982). De huidige presi dent Fox gaf in 2002 opdracht' tot het onderzoek, omdat hij naar eigen zeggen schoon schip wilde maken met het verleden. De speciale Mexicaanse aankla ger Ignacio Carrillo Prieto stel de dat het onderzoeksrapport vooringenomen is en dat de schuld voor de martelingen en moorden te nadrukkelijk bij de militairen wordt gelegd. ANP bedrijven in Franse handen hou den, omdat de energiesector van strategisch belang is voor het land. De Villepin zal het parle ment vragen de wetgeving aan te passen om de samenvoeging mogelijk te maken. Minister Scajola heeft geen goed woord over voor de Franse handelwijze, die hij 'zeer ern stig' noemde. Hij zei nog het meest verrast te zijn door het feit dat een land dat aan de wieg stond van een gemeen schappelijk Europa de overna me door Enel probeert tegen te gaan. De Franse staat is nu voor 80 procent eigenaar van Gaz de France. Na de fusie zal Frank rijk 34 a 35 procent van de aan delen van de nieuwe onderne ming bezitten, zo maakte de Franse minister van Financiën, Breton, gisteren bekend. De staat is daarmee de enige die een belang van meer dan 10 pro cent heeft. Grootste De fusie zou in de tweede helft van dit jaar rond moeten zijn. De onderneming wordt een van de grootste energieproducenten van Europa met een jaaromzet van 64 miljard euro. Vorige week leidde een voorge nomen overname van het Spaan se energiebedrijf Endesa door het Duitse nutsbedrijf Eon in Spanje tot onrust. De Spaanse regering is er veel aan gelegen om Endesa in Spaanse handen te houden. ANP/AFP door Wendy Kind LONDEN - In Londen is giste ren het proces begonnen over mogelijke plagiaat door bestsel lerschrijver Dan Brown. Twee auteurs claimen dat Brown voor zijn The Da Vinci Code hun eer der gepubliceerde ideeën heeft gestolen en klaagden uitgeverij Random House aan. Die ont kent. De 41-jarige Dan Brown is als getuige opgeroepen. Michael Baigent en Richard Leigh stel den in hun nonfictie-boek The Holy Blood and the Holy Grail uit 1982 dat Jezus Christus een kind had. Zij gingen uit van de theorie dat Jezus en Maria Mag- clalena waren getrouwd en in fei te tot op heden nazaten hebben. Ook Dan Brown gaat daar in zijn boek vanuit. Volgens Britse media willen de twee klagers een vergoeding van vijftien miljoen euro. Zij hebben de uitgeverij voor de rechter ge daagd, omdat het volgens de Britse wet te gecompliceerd zou zijn om de auteur zelf aan te kla gen. Een derde medeauteur proce deert om gezondheidsredenen niet mee. Van The Da Vinci Code zijn we- reldwereld ruim dertig miljoen exemplaren verkocht. Het is ver taald in-veertig talen. Dit jaar gaat de verfilming (met acteur Tom Hanks) in première. ANP Advertentie LONDEN - Kinderen die te vroeg worden geboren, heb ben later een grotere kans om als jong volwassene som ber, teruggetrokken en depressief te zijn. Bij meisjes is de invloed van een geboorte vóór 33 weken zwangerschap groter dan bij jongens, zo blijkt uit een onderzoek aan het Institute of Psychiatry in Londen. De onderzoekers lieten 108 jonge volwassenen van 18 en 19 jaar, die meer dan zeven weken te vroeg waren gebo ren, 48 vragen beantwoorden. Zij bleken veel minder ex travert te zijn en juist meer 'neurotische' trekjes te verto nen, zoals een laag zelfbeeld en somberheid. Onduidelijk is nog wat de oorzaak is van het verschil. ANP TAIPEI - Taiwan heeft een commissie opgeheven die advi seert over hereniging van het eiland met China. President Chen Shui-bian maakte dat besluit gisteren bekend, na een vergadering van de nationale veiligheidsraad. Chen ziet graag een autonoom Taiwan, maar hij bena drukte dat hij met deze stap geen formele onafhankelijk heid nastreeft. Desondanks ligt het in de verwachting dat de regering in Peking boos reageert. China ziet Taiwan als Chinees grondgebied en heeft eerder gewaarschuwd dat het ophef fen van de adviescommissie de vrede en veiligheid in het gebied geen goed zal doen. ANP/AFP/RTR LONDEN - Uit een Europese studie blijkt dat getrouwde mannen langer leven, maar de vrouw is minder goed af. Passief roken, stress en te veel seks verkorten haar leven. Het huwelijk geeft mannen 1,7 jaar extra, maar bekort dat van de vrouw met 1,4 jaar. Het team vermoedt dat het huwelijk zwaarder is voor een vrouw, omdat zij doorgaans meerdere taken moet combi neren, zeker als zij ook buitenshuis werkt. ANP LONDEN - Een Schotse whiskystoker probeert sinds gis teren een whisky te distilleren met 92 procent alcohol en zo een recept uit de zeventiende eeuw te doen herleven. De meeste whisky bevat tussen de 40 en 50 procent alco hol. De 'nieuwe' drank wordt vier in plaats van twee keer gedistilleerd. Pas over twaalf jaar staat hij in de winkels. In een recept uit 1695 wordt de whisky omschreven als een drank die 'alle ledematen verlamt'. Voor een volwassen man zouden twee kleine glaasjes al voldoende zijn om 'de adem te doen stokken'. ANP/AFP LONDEN - Burgemeester Ken Livingstone van Londen gaat in beroep tegen de beslissing om hem een maand lang uit zijn ambt te zetten. Livingstone vroeg de Engelse Hoge Raad gisteren zijn schorsing ongedaan te maken. De burgemeester van de Britse hoofdstad vergeleek een joodse verslaggever van de Engelse krant The Evening Standard met een kampbewaker in nazi-Duitsland. Daar mee bracht hij zijn ambt in diskrediet, oordeelde een dis ciplinaire commissie vorige week vrijdag. ANP Schrijver Dan Brown betreedt de rechtbank in Londen, waar hij gisteren werd aangeklaagd wegens plagiaat. foto Toby Melville/RTR door Hans Heijt BAGDAD - Irak staat aan de rand van een catastrofe. Om een burgeroorlog te voorkomen, moet de sjiitisch-Koerdische coalitie in het land de soenniti sche minderheid een rol van be tekenis in de regering geven. Dat stelt de denktank Internatio nal Crisis Group (ICG) in een rapport dat gisteren is gepubli ceerd. „De bomaanslag op een heilige sjiitische plaats in Samarra en de daaropvolgende wraakacties tegen soennitische moskeeën en de moord op soennitische Ara bieren, is slechts de jongste en bloedigste aanwijzing dat Irak aan de rand van een grootschali ge ramp staat", schrijft de ICG in een verwijzing naar de golf van geweld van de afgelopen da gen. De denktank ziet nog moge lijkheden om een burgeroorlog te voorkomen, maar dan moeten de Iraakse autoriteiten wel snel maatregelen nemen. Behalve voor een prominentere rol voor de soennieten in de rege ring pleit de ICG voor het acuut ontwapenen van de verschillen de milities. Soennitische organi saties in Irak beschuldigen de veiligheidsdiensten, en vooral de politie, er al lang van dat spe ciale eenheden soennieten do den die betrokken zijn bij de re bellie tegen de regering en de in- WASHINGTON - Een half jaar nadat orkaan Katrina verwoes tingen aanrichtte aan de Ameri kaanse kust, raken de hulpinstel lingen snel door hun geld heen. Volgens The Washington Post hebben de fondsen al 2 miljard euro uitgegeven en is er voor hulp nog 1 miljard euro over. Na Katrina zamelden liefdadig heidsorganisaties in totaal 3,'27 miljard dollar in (bijna 3 mil jard euro). Dat is volgens de krant Ameri ka's grootste particuliere inza meling ooit. ANP ternationale troepenmacht. Ook soennieten die niet actief deelne men aan de opstand zouden het doelwit zijn van de doodseska ders. Het sektarisch geweld in Irak is hoog opgelopen sinds de aan slag op de sjiitische Gouden Moskee in Samarra afgelopen woensdag. Volgens veel sjiieten zaten soennieten achter de ge deeltelijke vernieling van het heiligdom. In de golf van ge weld die daarna uitbrak en die ruim tweehonderd mensenle vens eiste, werden vooral soen nieten het slachtoffer. Het Iraakse ministerie van De fensie zette gisteren tanks in de straten van hoofdstad Bagdad in om een einde te maken aan de onrust. De Iraakse leider van de operatie, generaal A. Jasim, zei dat het leger de opdracht heeft gekregen desnoods geweld te ge bruiken om milities op straat te ontwapenen en te arresteren. „De orders zijn duidelijk: geen gewapende groepen op straat. Ie dereen die een wapen draagt, wordt opgepakt." ANP LOS ANGELES - Acteur Den nis Weaver, die vooral bekend werd door zijn rollen in de tv-se- ries Gunsmoke en McCloud, is op 81-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn publiciteitsagent gisteren laten weten. Weaver stierf afgelopen vrijdag in zijn woning in Ridgway, in de Ameri kaanse staat Colorado. Weaver speelde tussen 1955 en 1964 in Gunsmoke hulpsheriff Chester Goode. Hij was in de se rie de wat slappe secondant van Marshal Dillon. Voor zijn rol won Weaver in 1959 een Emmy Award, de belangrijkste interna tionale televisieprijs. In de tv-serie McCloud uit de ja ren zeventig speelde Weaver een in New York gedetacheerde she riff uit New Mexico. Door zijn wildwestmethodes lag McCloud regelmatig overhoop met zijn chef. Weaver is in 1924 geboren op een boerderij in de Amerikaanse staat Missouri. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5