Gezin is inzet van politieke strijd Geboortedorp van Mladic heeft buik vol van de wereld PZC PZC Kabinetsmaatregelen om gezin te ontzien Tunnel tunnel Redder Oeganda wordt potentaat Partijen rollen over elkaar heen met plannetjes en ideetjes - VOti 7W ANKVPRU&S6two 28 februari 1956 dinsdag 28 februari 2006 door Ap van den Berg en Jeroen Hoorn Het gezin is de inzet gewor den van politieke strijd. Het CDA eist met name 'het tra ditionele gezin' voor zich op en de PvdA heeft 'het moderne ge zin' in de armen gesloten. De partijen rollen over elkaar heen met plannetjes om de kiezer met jonge kinderen voor zich te winnen. CDA-chef Verhagen: „Wij spelen een thuiswed strijd." Wijlen Enneüs Heerma werd in de Tweede Kamer vierkant uit gelachen toen hij in 1995 als CDA-partijleider ineens een warm pleidooi hield voor een mi nister van Gezins- en Familieza ken. Met name de paarse frac ties PvdA, WD en D66 hoonden hem weg. „Ik moest daar onmid dellijk aan denken, toen ik Mark Rutte de afgelopen week namens de WD hoorde pleiten voor een minister van Jeugdbe leid. Het kan verkeren, hè?", sneert CDA-fractievoorzitter Maxime Verhagen. Steeds meer landelijke partijen richten hun verkiezingscampagne op het ge zin. Het CDA claimt de oudste rechten. „Vraag het op straat en je zult zien dat tien van de tien mensen 'het gezin' verbinden met het CDA. Wij zijn thema-ei genaar. Alle aandacht die ande re partijen nu hebben voor het gezin, is ook gunstig voor ons", zegt Verhagen. Tot verbijstering van veel christen-democraten waagde PvdA-leider Wouter Bos zich twee weken geleden in het hol van de leeuw door doodleuk rond te toeteren dat het CDA he lemaal geen gezinspartij is. Hij zette de politieke verhoudingen flink op scherp door het CDA de hoge schooluitval en de dure kin deropvang onder de neus te wrij ven. „Van de gezinspolitiek van het CDA is niet meer over dan wat paternalistische meningen over vrouwen die niet buitens huis mogen werken", voegde Bos er fijntjes aan toe. Ontwikkeling Pedagoog Peter Cuyvers, nauw betrokken bij de ontwikkeling van het gezinsbeleid van het CDA, snapt de actie van Bos wel. „Van de zestien miljoen Ne derlanders leven er nog steeds negen a tien miljoen in gezins verband. Dat maakt gezinsbe- Het gezin staat al langer in het middelpunt van de be langstelling. Het kabinet-Bal kenende II voerde een aantal maatregelen door die de koop kracht van gezinnen aanzien lijk verbeterden. -Ouders hoeven sinds 1 januari geen zorgpremie meer te betalen voor kinderen onder de achttien jaar. - Het Rijk steekt 130 miljoen eu ro extra in kinderopvang. Gezin nen met een modaal inkomen betalen jaarlijks 236 euro min der als ze één kind drie dagen per week laten opvangen. Wie twee keer modaal verdient, be leid electoraal interessant. Ook de PvdA heeft dat ontdekt." Dat is nieuw, zegt Cuyvers. Ooit verhuisde hij van de PvdA naar het CDA, omdat de sociaal-de mocraten niets van specifieke ge zinspolitiek. wilden weten. „In de PvdA heerste het dogma dat gezinnen zouden verdwijnen." Lange tijd was het gezin een the ma waarmee alleen de confessio nele partijen zich bezighielden, beaamt Erna Hooghiemstra, di recteur van de Gezinsraad. „Het ging daarbij vaak om het tradi tionele gezin: man, vrouw, kin deren. Vanwege die associaties namen andere partijen het woord 'gezin' niet in de mond. De afgelopen jaren is dat aan het veranderen. Het thema heeft een modern jasje gekregen. Dat komt doordat de balans tussen werk en zorg voor de kinderen nu problematischer is dan voor heen en doordat ouders opvoe den steeds moeilijker vinden." PvdA-voorlichter Remco Dols- tra benadrukt dat CDA en PvdA zich niet op hetzelfde gezin rich ten. „Het CDA is er met name voor het meer traditionele ge zin, met een goedverdienende va der en een huismoeder. Wij rich ten ons vooral op tweeverdie ners en dat zie je terug in de maatregelen die wij voorstel len", aldus Dolstra. Niet lang na de ongezouten kri tiek van Bos maakte CDA-frac tievoorzitter Verhagen een gene reus gebaar naar ouders met jon ge kinderen. Wat hem betreft gaat de kinderbijslag - die on der kabinet Kok-I nog met bijna een miljard gulden werd terug gesnoeid - met tien procent om hoog. Gisteren sloeg de PvdA meteen terug. Kamerlid Sharon Dijksma sprong in de bres voor betaalbare kinderopvang. Bo vendien wil ze dat het ouder schapsverlof wordt verlengd van vier naar zes maanden. „En taalt hiervoor 1110 euro minder. - Wie meedoet aan de nieuwe le vensloopregeling en ouder schapsverlof opneemt, krijgt ge durende enkele maanden een extra fiscale uitkering van 30 eu ro per dag. 2002-2006 - De kinderkorting, een belastingvoordeel waarvan gezinnen met kinderen en een laag inkomen profiteren, stijgt tussen 2002 en 2006 van maxi maal 230 euro per huishouden naar maximaal 892 euro. Vanaf een gezinsinkomen van 28.521 euro daalt de kinderkor ting geleidelijk. Wie meer dan 44.034 euro verdient, krijgt niets. GPD die moet ook voor vaders gaan gelden", zei ze erbij. CDA'er Verhagen glimlacht vriendelijk. „Toen het kabinet met Prinsjesdag voorstelde om het lesgeld voor scholieren af te schaffen, de kinderkorting te verhogen en kinderen tot 18 jaar geen zorgpremie te laten be talen, kregen we van de PvdA nota bene het verwijt dat er te veel rekening werd gehouden met gezinnen. De PvdA maakt nu wel een enorme ommezwaai. Althans in woord, want afgelo pen donderdag stemde de partij tegen een verhoging van de kin derbijslag." GPD De noodzaak om de Westerscheldetunnel verkopen ontgaat een meerderheid in Tweede Kamer. De fracties van CDA PvdA nemen geen genoegen met de uitleg van u nister Zalm van Financiën. En de twijfels groei Deze politieke realiteit kan voor Zeeland grote j volgen hebben. Want in de verkoop van de tum.j, is'een dwangfinanciering van de kanaalkruisi bij Sluiskil opgenomen. Het is maar de vraag met het Rijk en de provincie als eigenaars een v gelijkbare truc toepasbaar is. Voor Zalm is de verkoop van de Westerscheldeti nel een uitgemaakte zaak. Hij meldt de Kamer i de tijd rijp is. Investeerders willen de conces*ri voor de exploitatie van de tunnel graag kop b Voor welke prijs is op dit moment niet duideli Maar Zalm heeft er een groot vertrouwen in. groot zelfs, dat hij er niet alleen vanuit gaat het Rijk uit de kosten komt - en de staatsschi weer wat kleiner wordt, maar dat de toekomst koper ook enkele honderden miljoenen extra willen betalen. Die Zeeland vervolgens kan a; S wenden voor aanleg van de zo zeer gewenste t vrije tunnel bij Sluiskil. En die tot 2033 door de bruikers van de Westerscheldetunnel worden op; hoest, het zogenoemde overrendement. De keuze van de minister is echter niet zo vanzefü sprekend. Als het zelfs voor de van nature li ci coschuwende pensioen- en verzekeringsfond: interessant is hun geld in de tunnel te steken, 1ir het Rijk het exploitatierisico ook wel aan. En vi het terugdringen van de staatsschuld krijgt Z; regelmatig andere kansen. Er lijkt dus weii reden om juist nu, met groeiende bedenkingen v burgers over de effecten van privatisering marktwerking, een belangrijk stuk infrastructicc als de tunnel uit handen te geven. Mocht de Kamer uiteindelijk niet akkoord g£ met de verkoop, dan blijft het mogelijk om 1 overrendement van de tunnel te bestemmen vi 'Sluiskil'. Daarvoor moeten dan wel nieuwe afsp ken worden gemaakt. Dat levert al gauw vert dt ging op. Die tijd zou Zeeland echter goed kuni benutten. Bijvoorbeeld door te onderzoeken hoe gewikkeld de deal met de Belgen wordt, die diepe tunnel maar ook verbreding van het Kan|fe' van Gent naar Terneuzen en een nieuwe zeesl te willen. En niet in de laatste plaats door alsnog bi bekijken of het wel zo redelijk is dat juist de bruikers van de Westerscheldetunnel voor de k ten opdraaien. Ie lei door llona Eveleens Opnieuw hebben de Oegan- dezen Yoweri Museveni herkozen tot hun president. Twintig jaar geleden begon hij zijn loopbaan als staats hoofd, als een verlicht, jong leider. Inmiddels heeft hij zich ontpopt tot autocratisch machthebber. De mooie en fiere kraanvogel is het nationale symbool van Oeganda. Maar die is nauwe lijks in het straatbeeld van de hoofdstad Kampala te zien, waar de onaantrekkelijke en ongenaakbare maraboe-aas- gieren de overhand hebben. Beide vogels symboliseren epi sodes in de geschiedenis van het land. In 1986 maakte de jonge idealist Yoweri Museve ni met zijn rebellenleger een einde aan jaren van oorlog en dictatuur. Sinds de onafhan kelijkheid in 1962 had het land vooral aasgieren als lei ders voortgebracht. Museveni ging energiek aan de slag en zette Oeganda op een koers vooruit. Veiligheid en rust daalden neer op het land en de economie groeide jaarlijks met een stevige 5 procent. Museveni werd de lieveling van de donorlanden die ladin gen financiële hulp aanvoel den. Hij voerde het zogeheten 'geen-partijensysteem' in om dat tribale, regionale en gods dienstige tegenstellingen wa ren uitgebuit door politici. Maar na tien jaar begon de ar rogantie van de macht ook bij Museveni merkbaar te wor den. Hij werd steeds autocra tischer en benoemde militai ren en familieleden in over heidsfuncties. Vijf jaar gele den keerde een aanzienlijk deel van zijn vroegere strijd makkers hem de rug toe. Augustine Ruzindana is één van hen. „Wat de macht met Museveni heeft gedaan, be grijp ik niet. Dat is werk voor een psycholoog. De verande ring ging sluipend, maar toen hij vorig jaar de limiet voor presidentiele ambtstermijnen uit de grondwet liet schrap pen, was voor mij de maat echt vol." Tegelijk werd onder grote na tionale en internationale druk een eind gemaakt aan de geen-partijenstaat, waar door Oeganda afgelopen don derdag voor het eerst in twin tig jaar verkiezingen met meerdere partijen kon hou den. Ruzindana was een jong bankier toen hij zich aansloot bij het Nationale Verzetsleger (NRA) van Museveni. Na de overwinning in 1986 vervulde Ruzindana tal van overheids functies en was hij een vocaal parlementslid. Na zijn ver trek uit de gelederen van Mu seveni sloot hij zich aan bij de belangrijkste oppositiepartij, het Forum voor Verandering (FDC) van Kizza Besigye. Tot ieders verbazing stelde Janet Museveni, echtgenote van de president, zich in zijn kiesdis trict kandidaat voor het parle ment. Kort voor de verkiezin gen had 'God mij duidelijk ge maakt dat ik de mensen van die regio moest helpen', ver klaarde de gelovige Janet haar besluit. Ze versloeg Ru zindana in de plattelandsre gio. De godsdienstfactor speelt een groeiende rol bij de presidentiële familie. Een ad vertentie voor Museveni's ver kiezingscampagne beeldde hem af met een aureool rond zijn hoofd alsof hij uit de he mel neerdaalde. Vuist „Ik vrees dat Museveni niet democratischer wordt", zegt Ruzindana. „Bij de vorige ver kiezingen kreeg hij 69 pro cent, nu 59. Het verlies aan populariteit zal hem er niet toe aanzetten om zich meer aan te trekken van het volk, maar eerder zal hij met nog steviger vuist het land gaan regeren." Museveni ligt tegenwoordig ook minder goed bij de inter nationale donoren. Die had den hem al op de vingers ge tikt omdat hij tijdens de ver kiezingscampagne het leger misbruikte om de bevolking te intimideren. Enkele donor landen, waaronder Neder land, stopten als straf een deel van de financiële hulp. Museveni's regeerstijl de ko mende vijf jaar wordt beslis send voor hoe hij in de ge schiedenisboeken zal worden herdacht. Redder van Oegan da of een machtswellusteling? GPD door Marloes de Koning Vreemdelingen in Kalinovik. Dat kan maar twee dingen betekenen: donaties of proble men. Iedere auto die het geboor tedorp van Ratko Mladic, in het Treskavica-gebergte ten zuiden van Sarajevo, binnenkomt wordt opgemerkt. Mannen kij ken argwanend naar de bezoe kers. Sommigen maken een agressief 'rot op-gebaar.'. Ruim tien jaar nadat Ratko Mladic, hun bekendste dorpsgenoot, is aangeklaagd wegens genocide, hebben ze hun buik vol van de rest van de wereld. „Je kunt de mensen hier beter niet naar Ratko vragen", waar schuwen twee boeren uit een dorp verderop, die onderaan de berg gretig een lift omhoog aan vaarden. Ze komen naar Kalino vik voor de koeien. „Die zijn hier beter dan in Sarajevo, door de schone lucht." Praten over 'de generaal' doen ze zelf ook liever niet. „Als je Mladic wilt vinden, moet je op zoek naar Grujo Lalovic", tipt de oudste. „Hij is de enige per soon die Mladic nog vertrouwt." Lalovic was burgemeester van Kalinovik tijdens de oorlog in Bosnië-Herzegovina. Zijn naam valt in getuigenverklaringen van verkrachte vrouwen voor het Joegoslavië-tribunaal, maar hij is zelf niet aangeklaagd. In Kalinovik is hij al tijden niet ge weest. Het geboortehuis van Mladic (1943) is in Bozinovic, een groepje onopvallende hui zen tegen een berghelling bin nen de gemeente Kalinovik. Het kronkelende pad naar de wonin gen is onbegaanbaar door mod der en sneeuw. Een oude vrouw met een hoofddoek die langs het modderspoor staat, begint met een te schelden. „Wat moeten jullie hier, klootzakken?" Bij het noemen van de naam Bozino vic weet ze genoeg. „Zelfs al zou den jullie me vermoorden, ik geef Ratko niet op." Dan loopt ze door. De weinige dorpsbewoners die bereid zijn tot een kort antwoord, weigeren het precieze geboortehuis aan te wijzen. Volgens de schaarse do cumentatie over zijn jeugd is zijn vader in het voorjaar van 1945 op de berg Ivan Sedlo om gebracht door 'ustasha', Kroati- Jongeren op straat in Kalinovik. De werkeloosheid is hoog in het geboortedorp van Mladic. foto Marloes de Koning/GPD sche milities die met de nazi's collaboreerden. Moeder Mladic bleef achter met Ratko en zijn twee zussen, die niet meer in het dorp wonen. Volgens een oude dorpsbewoner had ze het zwaar en hield ze het hoofd boven wa ter door op het land te werken. Mladic vertrok naar Belgrado voor een militaire opleiding. „Hij kwam geregeld terug", zegt Ilija Crnjak (83) „Altijd in uni form." Tito Crnjak heeft zelf in de Tweede Wereldoorlog gevochten en daar na negen jaar in de gevangenis gezeten, omdat hij niet aan de zijde van de partizanen van dic tator Tito had gevochten. Vol gens Crnjak is de vader van Mla dic pas in 1969 gestorven. „Ik kwam daar vaak thuis. Hij was gewoon een arme man." Op de begraafplaatsen in het dorp staat geen steen waarop de datum zou kunnen worden ge controleerd. Zoran Macan strompelt om tien uur 's och tends dronken langs de zerken. Hij heeft tijdens de oorlog 1,5 jaar gevangen gezeten en tilt zijn shirt op om te laten zien welke zes ribben werden gebro ken. „Ik heb nooit willen vech ten. Leiders hebben ons dit aan gedaan." Sinds de oorlog slaapt hij niet en tranen zijn ogen. Z'n handen trillen onophoudelijk. Irrationeel Hoewel Mladic het grootste deel van zijn leven in Servië heeft ge woond, blijkt uit alles dat de band met zijn Bosnische geboor tedorp bleef. Op het hoogtepunt van de oorlog besluit hij onver wacht tot een irrationele troe penverplaatsing, om te voorko men dat Bosnische troepen zijn geboortestreek innemen. Lokale kranten schrijven dat de oud-ge neraal 'alleen mensen uit zijn ei gen dorp vertrouwt.' In de vele speculaties over zijn verblijfplaats sinds hij onder dook in 2003, duiken steeds de onherbergzame delen van Repu- blika Srpska op. Slavko Slado- je, de huidige burgemeester, is een van de schaarse mannen in Kalinovik die niet in trainings pak of camouflageuniform loopt. Met vragen over het toe risme in de streek laat hij zich verleiden tot een gesprek in de dorpskroeg. Zwijgende groepjes mannen zitten aan witte plastic tafels. „Laten we politiek en toe risme scheiden", poogt Sladoje. Hij is er niet blij mee dat de we reld zijn gemeente alleen kent als de geboorteplaats van een verdachte van massamoorden. „De natuur is hier prachtig. Ons water is zo zuiver dat je het uit de rivier kunt drinken en het kri oelt ervan de vis." Eco-toerisme zou volgens hem een van de manieren zijn om de werkeloosheid aan te pakken. Sinds de oorlog en de privatise ring van staatsbedrijven, heb ben alleen ambtenaren nog werk. Langs de weg naar het dorp lig gen een houtzagerij en een verla ten oefenterrein van het voorma lige Joegoslavische léger JNA, waarover Mladic gedurende de oorlog de leiding had. In een ge bouw zonder dak staan een ka potte tank en een jeep te roes ten. „We hebben de mijnen opge ruimd en maken een mooie fol der", zegt Sladoje tegen beter weten in. „Voor de rest is het ho gere politiek." GPD AANSLAG - De Hongkong Ti mes meldt dat de Chinese com munistische leider Mao Tse Toeng mogelijk aan een aan slag is ontsnapt. Het viermoto rige privé-vliegtuig van de pre sident stortte op 13 februari neer. Mao Tse Toeng zou latei- pas aan boord gaan. Volgens de Honkong Times zijn er be wijzen dat hij uit de weg ge ruimd moest worden. SCHAATSEN - De Zeeuwse schaatsers hebben gisteren geen prijzen weten te pakken tijdens wedstrijden op de Nieu- werkerksekreek bij Schoondij- ke. Jan Roosendaal uit War- menhuizen was superieur doj^ twee van de drie afstanden i 1( zijn naam te schrijven. I werd eerste in het algenie^- klassement, gevolgd do Klaas Blokker uit Akersloot efl WEERSDIENSTEN - In Oo tenrijk, Zwitserland, Italië Frankrijk waarschuwen weersdiensten voor gevaar v lawines en overstromingen. Oost-Duitsland dreigen ovtla' stromingen en is de hoogwate!Q commissie in dienst getredf n*: In Polen worden ijsdamnnoei opgeblazen omdat de ijsvlai ,s tes gevaarlijk zijn voor scheepvaart. lie Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 )454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233.30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail" lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor h einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35,93,00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoei: |J overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgen de Regelen voor hel Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel; (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: v Ai.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hot Wogener-concern. De dooi l'eil aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in eon bestand dat wordt gebruikt voor (abonnementen)administratio en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten et. r i de titels en do werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecle? [j|| de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC.k :e. Postbus 31,4460 AA Goes ille Behoort tot WGGGN GR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4