Resultaten controles op voedsel openbaar Inburgeren in buitenland begint PZC Overheid adviseert over terreur Touwtjespringers breken record in Etten-Leur Ophokplicht vogels vaak genenegeerd 2 inspectiedienst doet boekje open voor consument Meeste mensen overlijden op een dinsdag of vrijdag Vereniging ziet toename gebruik van proefdieren Dader drama in Zoetermeer is ;een psychopaat Fietsen typisch Nederlands Dode bij overval in Nederweert Daklozen op schip Zonnebloem Spoorwegovergangen platgelegd Kleine patiëntenclub mist vuist Treingekken redden modelfabriek Kamer eist uitleg over asielstempel in brief Syriërs dinsdag 28 februari 2006 jporRemko Tanis DENHAAG-Iedereen kan van af oktober zien welke snack bars en cafetaria's verkeerd fri tuurvet gebruiken en waar ap pels of paprika's worden ver kocht met te veel bestrijdings middelen erop. De Voedsel en ffaren Autoriteit (VWA) zet de resultaten van controles op in ternet. Door de uitslag van controles baar te maken, moet het voor consumenten duidelijk worden hoe veilig voedsel is. Als uit controles blijkt dat een be paalde snackbar niet aan de ei sen voldoet of dat groente en fruit bij een bepaalde winkel te veel gifresten van bestrijdings middelen bevat, dan kan ie mand beslissen daar niets meer te kopen. Tot nu toe werden bedrijfsna men zelden vrijgegeven. Zo maakte de VWA in oktober vo rig jaar bekend dat 55 procent van de snackbars in ongezond vet frituurt. De consument had daar echter weinig aan, omdat niet werd gezegd om welke snackbars het ging. De VWA wil alle resultaten bekendmaken, dus ook de namen van bedrijven waar alles in orde is. Slachthuizen Naast de controles op frituurvet en bestrijdingsmiddelen, wor den ook de gegevens van hygië- necontroles in slachthuizen openbaar. Volgend jaar wordt besloten of resultaten van nog meer VWA-controles openbaar worden. De eerste gegevens ko men in oktober aanstaande op de website van de keurings dienst te staan. Het gaat dan om controles die vanaf juli dit jaar zijn gehouden. Volgens minister Hoogervorst van Volkgezondheid stuit de VWA bij ruim eenderde van de controles binnen de horeca en catering op overtredingen als vervuilde werkruimtes of te veel bacterieën in het voedsel. Bij be drijven die ambachtelijke pro ducten maken en in'de detail handel constateert de VWA vol gens Hoogervorst bij 11 tot 32 procent van de controles overtre dingen. GPD door Jan Salden DEN HAAG - De meeste men sen overlijden op een dinsdag of een vrijdag. Op zondag is het aantal sterfgevallen het laagst. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. In de periode 2000-2005 stierven op een zondag gemid deld 366 mensen. Dat zijn er veertien minder dan op een door deweekse dag. Op dinsdag en vrijdag ligt het aantal mensen dat overlijdt juist negen hoger dan gemiddeld. Volgens CBS-de- mograaf J. Latten is dat toeval. „De verschillen tussen de door deweekse dagen zijn te verwaar lozen. Je zou het hooguit kun nen verklaren doordat zieken huizen op maandag weer gaan opereren, waarbij mogelijk com plicaties optreden en mensen op dinsdag komen te overlijden". aldus Latten. Dat op zondag de minste mensen overlijden, is vol gens hem vooral te wijten aan 'praktische overwegingen'. Zo voeren ziekenhuizen op zondag bij voorkeur geen risicovolle operaties uit. Verder zijn artsen op die dag niet beschikbaar voor hulp bij euthanasie. Latten: „Dit zijn rationele vor men van overlijden, waarover ie mand wil kunnen overleggen en mogelijk hulp nodig heeft van zijn arts. Die werkt niet op zon dag. Dus moet je wachten tot maandag." In verpleeg- en verzorgingshui zen is de sterfte op zondag wel vrijwel gelijk aan het gemiddel de per dag. De lage sterfte op zondag geldt niet voor jongeren. Zij overlij den juist vaker in het weekeinde dan op een doordeweekse dag, vaak als gevolg van een ver keersongeluk. GPD DEN HAAG - Het rijksbeleid voor proefdieren faalt. In plaats van te dalen, stijgt het aantal dierproeven, constateert de vere niging Proef diervrij. .Hoewel de overheid het zoge noemde 3V-beleid van vervan- vermindering en verfij- van dierproeven hanteert, zie je daar in de praktijk weinig van terug. In plaats van een da ling zien we een stijging van het aantal dierproeven", stelde di recteur- M. Zuidgeest van Proef - diervrij gisteren.. De organisa tie zegt ronduit geschokt te zijn dat het aantal proeven met apen M2004 is gestegen naar 701, een stijging van 83 procent. Zuid geest reageert op het jaarverslag over proefdieren en dierproeven van de Voedsel en Waren Autori teit (VWA). In 2004 deden uni versiteiten, onderzoekinstituten en bedrijven samen 633.155 dier proeven; in 2003 waren dat er "iog 620.875. Muizen (289.488), ratten (139.910) en kippen 1(114.208) worden het meest ge- :t voor de proeven. ANP ■p-2 dmiki r ci DEN HAAG - De 34-jarige man 20 uit Zoetermeer die vorig jaar 21 pril zijn vrouw en kinderen j! heeft omgebracht, is volledig jj toerekeningsvatbaar. Zowel een i; psychiater als de psycholoog 515 fan het Pieter Baan Centrum 1 2 lebben geen ernstige psychi- 3 tche stoornis bij de man kunnen ontdekken, zo zeiden ze gisteren 28 roor de Haagse rechtbank. 2!: jjj (olgens het Pieter Baan Cen- 1) hrni is hij geen psychopaat. De 51! pan is wél een gesloten, egocen- 61! trische man die conflicten te 0 2 fflen tijde mijdt. Negatieve ge- 61 roelens als agressie stopt hij Om frustraties toch te kun- uiten, gaat hij 'stiekem din getjes doen'. De man hield er in het geniep meerdere vriendin- ien óp na. De komst van zijn Poolse geliefde was voor hem de teden om zijn vrouw Claudia 31) en dochtertjes Charlotte (5) n Marieke (3) uit de weg te rui nen. Hij wilde zijn vriendin na- nelijk thuis ontvangen en zijn [ezin weerhield hem ervan 'vrij' ezijn, zo legde hij. GPD ETTEN-LEUR - In Etten-Leur hebben 3426 mensen gisteren onder toeziend oog van een notaris het wereldrecord touwtjespringen gebroken. De Stichting MaMi had de recordpoging georganiseerd. „We hebben het record niet verbeterd, maar verpulverd", aldus een woordvoerder. Het oude record werd in 2004 neergezet, toen 2350 mensen tegelijkertijd in het Engelse Weymouth-Dorster sprongen. MaMi begon in 1987 met jaarlijkse recordpogingen om zo veel mogelijk mensen ertoe te bewegen op maandagmiddag niet naar de grote carnavalsoptocht in Breda te gaan, maar in hun woonplaats te blijven. foto Ton Schluter/WFA door Jeroen Hoorn DEN HAAG - Onverdeeld posi tief over Nederland zijn zij niet, de allochtone vrouwen die aan het begin van de in opdracht van minister Verdonk (Integra tie) geproduceerde film Naar Ne derland vertellen over hun eer ste indrukken na aankomst. De één vond alles 'mooi en schoon', maar bij nader inzien ook 'koud en afstandelijk'. Een ander was verrast. „Ze zijn echt wit." Het is de inleiding van een film die is bestemd voor lotgenoten: allemaal mensen (in de praktijk hoofdzakelijk wouwen) die naar Nederland willen komen om met iemand te trouwen. Van af volgende maand moeten zij al in hun land een eerste inburge- ringsexamen afleggen, waarbij basiskennis van de Nederlandse taal en over de samenleving wor den getoetst. Het is de bedoeling dat hun part ner in Nederland bij de boekhan del een cursuspakket aanschaft en dat opstuurt. Het pakket is vanaf vandaag a 63,90 euro te koop. Voor dat geld krijg je on der meer een boekje met uitleg over het examen plus de film over Nederland, op video of dvd en in twaalf verschillende talen. Na de introductie begint de film op Schiphol. Presentatrice Juli- ka Marijn legt uit dat verhuizen naar een ander land 'best een grote stap' is. „Het betekent dat je veel van wat je dierbaar is, achterlaat." Maar, glimlacht Julika: „Ik kan je helpen je nieu we land beter te leren kennen." Wat volgt is een typering van Nederland als een klein, dichtbe volkt land waar het altijd druk is op de weg en waar het vaak re gent. Je ziet winkelstraten, woonwijken, snelwegen en een enkel weiland. In de Arabische versies van de film zijn twee fragmenten geschrapt: een top less dame op het strand in Sche- veningen en twee zoenende man nen. Te confronterend voor de is- Een greep uit de vragen voor het examenonder deel 'Kennis van de Neder landse samenleving', met tus sen haakjes de voorgeschre ven antwoorden: - Welk land is groter, Neder land of Marokko? Marokko - Waar woont de koningin? {In Den Haag) - Is Nederland vaak nat of droog? (Nat) - Wat is typisch Nederlands in het verkeer? Fietsen - Hoe lang duurde de oorlog met Spanje? Tachtig jaar) - Waarom is Anne Frank be roemd? {Ze schreef een dag boek) - Mogen vrouwen in Neder land zelf kiezen met wie ze trouwen? (Ja) - Is wouwenbesnij deni s toege staan of strafbaar? {Straf baar) - Als u bij iemand op bezoek gaat, maakt u dan meestal een afspraak of loopt u zo maar naar binnen? {Ik maak een afspraak) - Krijgt u in Nederland een uitkering of moet uw partner voor u zorgen? {Mijn partner) - Is het leven in Nederland duur of goedkoop? {Duur) - Is het belangrijk om snel Nederlands te leren? (Ja) GPD lamitische wereld, vond het mi nisterie. Via Willem van Oranje, de Fran se Revolutie, Thorbecke en An ne Frank komt de film uit bij de Grondwet. Nederland kent vrij heid van meningsuiting en schei ding van kerk en staat, is de boodschap. En, zegt Julika na drukkelijk: „Vrouwen hebben dezelfde rechten als mannen. Mensen mogen zelf uitmaken met wie ze trouwen." Eerwraak wordt in Nederland gezien als moord, legt zij ook nog uit, en vrouwenbesnijdenis is evenmin toegestaan. Spraakcomputer Tot slot biedt de film uitleg over het examen. Het kost 350 euro per keer en wordt afgenomen op Nederlandse ambassades, via de telefoon. Een spraakcomputer aan de andere kant van de lijn stelt de vragen en beoordeelt de antwoorden. Volgens deskundigen werkt dit systeem nog lang niet goed ge noeg, maar Verdonk heeft er al le vertrouwen in. GPD /'PIT 5cW])NJT H A//ET 'AO'N GOBP ZIEKENHUIS TE. ZfJM 4 door Chris Bakker DEN HAAG - De landelijke antiterreurcam- pagne die gisteren is gelanceerd, moet bur gers vooral meer vertrouwen geven in de maatregelen die de overheid neemt tegen terrorisme. Tegelijk moet het de weerbaar heid van mensen versterken door hen erop te wijzen wat zij zelf kunnen doen en hoe zij alert kunnen zijn. Alles is erop gericht de kans op een aanslag te verkleinen. De ministers Donner (Justitie) en Remkes (Binnenlandse Zaken) en de Nationaal Coör dinator Terrorismebestrijding T. Joustra, ga ven in Den Haag het startsein voor de pu bliekscampagne 'Nederland tegen terroris me'. Ook de politie, burgemeesters van de vier grote steden en topmensen van Schip hol en de NS waren aanwezig, omdat zij meewerken aan de campagne. De campagne ontrolt zich de komende maanden met spotjes op radio en tv, een huis-aan-huisfolder en een website (www.nederlandtegenteiTorisme.nl). De looptijd is drie jaar. De bevolking krijgt het advies vooral op te letten op plaatsen waar veel mensen bij el kaar zijn, eigendommen goed in de gaten te houden, haatzaaiende websites door te ge ven (www.meldpuntcybercrime.nl) en ver dachte situaties bij de politie te melden. Daarbij geldt: liever een keer voor niks ge beld, dan een keer te laat. NEDERWEERT - Een 40-jarige man is in de nacht van zondag op maandag omgekomen door een gewapende overval op een woonhuis in Nederweert. Rond vijf uur drongen gewapende overvallers de woning binnen. Zij bedreigden daarbij het slachtoffer en zijn 38-jarige vrouw, eigenaren van discotheek Carte Blanche in Weert. Het echtpaar was vlak voor de overval thuisge komen. De man raakte zwaargewond en oveiieed ter plaatse aan zijn verwondingen. ANP ROTTERDAM - Het oud-vakantieschip van Nationale Vereniging de Zonnebloem woi'dt opvangcentnim voor dak- en thuislozen in Rottei'dam. Het Leger des Heils heeft het schip gekocht. De Zonnebloem komt te liggen in de Coolhaven. Het vakantieschip heeft 21 jaar dienst gedaan. Het vaar tuig heeft op 730 reizen 46.720 zieke en gehandicapte pas sagiers over de Rijn naar Duitsland vervoerd. Koningin Beatrix doopte op 20 december de opvolger. ANP HEERHUGOWAARD - Het treinverkeer op het ti-aject tussen Heei-hugowaard en Anna Paulowna was gisteren de hele ochtend vei-stoord, doordat vandalen in de nacht van zondag op maandag overwegen vernielden. Onbekenden vernielden bij vijf overwegen de accu's, die als noodstroomvoorziening dienen van de overgangen. Ook werden er kabels doorgeknipt. Doordat alle ovei'gan- gen op het traject aan elkaar zijn gekoppeld, was ook de werking van 22 andere spoorovergangen verstoord. ANP AMERSFOORT - Honderden kleine patiëntenverenigin gen slagen er niet in om een vuist te maken en als volwaar dige partner mee te beslissen over de kwaliteit en de toe gankelijkheid van de zorg voor hun achterban. Terwijl dit in het nieuwe zorgstelsel wel van hen ver wacht wordt. Dit blijkt uit een studie van onderzoeksbu reau STG/Health Management Forum in opdracht van faimaceut Pfizer. In het onderzoek komt naar voren dat enkele gi-ote oi'ganisaties, zoals de Diabetesvereniging, wel goed voor hun achterban kunnen opkomen. De klein tjes hebben te weinig deskundigheid en financiële midde len om dit te doen. „Daardoor lijkt zich een schisma af te tekenen, waarbij je als patiënt het geluk moet hebben dat je aan een ziekte lijdt waarvoor je een sterke patiëntenver- tegenwooi-diginghebt", aldus de ondei-zoekers. ANP DEN HAAG - Nederlandse hobbyisten hebben met dé aanschaf van duizenden modeltreintjes het Oostenrijkse modelspoorbedrijf Roco deels uit de bi-and geholpen. Om het in financiële nood verkerende bedrijf te redden, kochten de spoorliefhebbers drieduizend wagons van Ro co waai'door de onderneming 52.000 euro binnenhaalde. Dat hebben de modelspooiiiefhebbers gisteren laten we ten. De onderneming heeft inmiddels een doorstart ge maakt, maar zij moest wel 350 van de achthonderd mede werkers ontslaan. ANP door Rudi Buis DEN HAAG - Lang niet alle hobbydierhouders houden zich aan de ophokplicht voor hun eenden, kippen en ganzen. De 29 'pluimveeteams' van de Alge mene Inspectiedienst (AID) deel den gisteren de eerste dwang sommen uit aan overtreders. Nederland huisvest bijna vier miljoen kippen, eenden, kalkoe nen en ganzen die niet voor com merciële doeleinden worden ge houden. Hoeveel er niet binnen zitten of niet afgeschermd zijn met een dak of stuk zeil, is onbe kend. Volgens woordvoerder R. Vincken van de AID hebben de meeste eigenaren hun diei-en wel afgeschermd. Maar vertegenwoordigers van bonden voor hobbypluimvee zeg gen dat 'een deel' van hun ach terban weigert het pluimvee op te sluiten. Met name hobbydier houders op het platteland lap pen de ophokplicht aan hun laars. Zij achten de pakkans klein.- Een groot deel van de weige raars vindt opbokken onrede lijk. Het is dierhouders een doom in het oog dat de vele kop pels halftamme kippen en gan zen in bijvoorbeeld stadsparken gewoon rondlopen en soms zelfs worden gevoerd. De AID vindt het niet onrede lijk dat stadskippen en koppels halftamme ganzen kunnen blij ven rondlopen. „Zij vallen on der de wilde vogels, want ze zijn van niemand en bewegen zich in de natuur", aldus de AID. Dieihouders die hun pluimvee niet afschermen, krijgen een dwangsom van 100 euro per dag, wat kan oplopen tot een maximum van 1200 euro. De boetes zijn hoog, omdat het mi nisterie van landbouw vreest dat wilde vogels het virus via buiten lopend pluimvee versprei den. GPD pagina 23 stress door ophokplicht DEN HAAG - De vreemdelin genpolitie heeft opnieuw gevoe lige gegevens over uitgeproce deerde asielzoekers aan de auto riteiten van hun land doorgege ven. Ditmaal gaat het om een groep Syriërs. De Tweede Kamer eist uitleg van minister Verdonk van Vreemdelingenzaken. Zij heeft de Tweede Kamer onlangs nog maatregelen toegezegd om te voorkomen dat zoiets gebeux't, nadat eerder was gebleken dat zulke gegevens waren verstrekt aan Congo. „Dit is volstrekt in strijd met de regels", reageert GroenLinks-Kamerlid Vos, die Verdonk om opheldering heeft gewaagd. Ook WD, PvdA, SP en ChristenUnie willen uitleg. Sinds enkele weken is een dele gatie van het Syrische ministe rie van Binnenlandse Zaken in Nederland om de identiteit vast te stellen van Syriërs die Neder land moeten verlaten, zodat zij papieren voor de terugreis kun nen ki'ijgen. Op wagen van de PvdA antwoordde Verdonk vori ge week dat de delegatie 'enkel informatie omtrent identiteit en nationaliteit' krijgt. GPD De campagne, die dit jaar 4,8 miljoen euro kost, laat zien dat in Nederland dagelijks tweehonderdduizend professionals samen- werken om de kans op een aanslag te beper ken. Het gaat onder anderen om medewer kers van de mai-echaussee, justitie, politie, de spoorwegen en de inlichtingendiensten. De campagne is geen reactie op een specifie ke dreiging, maar een antwoord op de toege nomen waag naar informatie over terroris me. In 2004 gaf 34 pi-ocent van de Nederlan ders aan er meer over te willen weten. Het kabinet vond een campagne toen nog niet nodig. Augustus vorig jaar bleek echter dat al 41 procent behoefte heeft aan dergelijke informatie, waarna het kabinet alsnog be sloot een campagne op te zetten. ANP Advertentie Giro 5850, Den Haag www.vastenaktie.nl Cordaid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3